CeidócSouumt Succes Kissinger: Israël stemt in met Sinai- akkoord NOG GEEN STEUN VOOR CONCALVES vQmoomkö- i Zomer van 1975 sloeg alle records kreeften. Vrouw gewurgd Kuiper sliep in regenboogtrui Kans op sociale conflicten Maandag 1 september 1975,65e jaargang no. 20210 Titaantjes DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Plug Adj hoofdredacteur J. J. Hallewas Chef-redacteur J W C Leune. per week 2,81; kwartaal 36.32; jaar 141.35; losse t Tv-spel Titaantjes naar verha len van Nescio op Ned. I om 20.21 uur. Ned. II om 20.21 uur Jongens van de grote weg; om 21.10 uur The Goodies bij de film. Conny Vandenbos komt om 22.20 uur dichterbij in Zomer '75 (slot). In Aktua-tv wordt om 21.40 uur een gesprek uitgezonden met de naar huis gestuurde Hans Kraay, ex-Ajax-manager. Perioden met zon Droog weer met zonnige perio den. In de vroege ochtend plaat selijk mist Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maximum temperaturen circa 22 graden. Zon: 5.52—19.27 Hoogw. Schev.: 11.55 Maan; 1.28—17.13 Laagw.: 7.17—19.46. (Van onze sportredactie) Yvoir Hennie Kuiper, glorieus wereldkampioen voor de profs op de weg, sliep vannacht als een roos. In zijn regenboogtrui. Een belofte aan zijn vrouw Ina gedaan, werd een traditie na het dit jaar ook door hem gewonnen Nederlands kampioenschap voor profs in Hoogerheide. Tijdens de ontknoping van een zeldzaam spannende wielermiddag in Yvoir presteerde Hennie Kuiper het bijna onmogelijke. Hij vloog weg als gevolg van een tijdig ingezette vluchtpoging, terwijl cracks als.Merckx, Thevenet en De Vlaeminck er niet in slaagden bij hem te komen. Een verschil van zeventien seconden besliste tenslotte over de wereldtitel. Een huilende Kuiper betrok later zijn ploeg in het eclatante succes. „Dit is de triomf van de eenheid in de ploeg". Een dag eerder óverkwam Ad Gevers hetzelfde. Hij werd wereldkampioen bij de amateurs. Zie Sporttribune. Wereldkampioen Hennie Kuipèr geflankeerd door de zilveren medaille-winnaar Roger De Vlaeminck, links, en de bronzen medaille-winnaar Jean Pierre Danguillaume. Paard door trein gedood EDE (ANP) Op een overweg in Ede heeft zich een treinonge val voorgedaan, waarbij een paard en zijn 24-jarige berijder L. Aarts uit Leiden betrokken waren. Het paard is door de aanstormende trein gedood. De ruiter bevond zich met zijn paard midden op de overweg, toen opeens de bomen dichtgin gen. Verstijfd van schrik bleven paard en berijder staan. De jon geman probeerde van het paard te springen, maar bleef met een van zijn voeten in een stijgbeu gel hangen. Op dat ogenblik werd het paard door de trein gegrepen. Door de klap schoot de voet van de ruiter uit de stijgbeugel en hij rolde onge deerd in de berm. Het paard heeft het ongeval niet overleefd. JERUZALEM Israël zal vanavond het SinaT-ak- koord ondertekenen waarin zijn opgenomen de voorwaarden voor dt terugtrekking uit de Sinaï- woestijn en de politieke- en militaire concessies die Egypte daarvoor in de plaats heeft gedaan. Het Israëlisch kabinet heeft vanmorgen het ak koord goedgekeurd. Tanavond zal de Amerikaan se minister van buiteilandse zaken, dr. Kissinger, naar Alexandrië gaan zodat Egypte het document eveneens kan goedkeuren. De definitieve onderte kening zal zondag onder auspiciën van de Verenig de Naties, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in Genève plaatsvinden. De Israëlische minister van buitenlandse zajcen, Yigal Allon, zei vanmorgen dat het nieuwe ak koord met Egypte een goed akkoord is. Het is het beste dat Israël ooit met een Arabisch land heeft gesloten. Ofschoon het niet volmaakt is, is dit een akkoord op hoger niveau dan alle overeenkomsten die wij in het verleden met de Arabieren hebben gesloten, aldus Allon. Volgens de Israëlische bewindsman zou de over eenkomst kunnen betekenen dat er een einde is gekomen aan elke toevlucht tot geweld door een van beide partijen. Allon hoopt dat de overeen komst de weg zou openen naar een vreedzame regeling van de crisis in het Midden -Oosten. Het bereikte akkoord vormt de afsluiting van een pendelmissie van 12 dagen, waarbij de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, dr. Kissinger, zes maal van Israël naar Egypte heen en weer vloog. Enorme ravage in school In een kleute-' school aan o Willem lll-straat i Loosduinen is z» terdag door inbr» kers een enorm ravage aangr richt. De daderj die via een rul van de toegang! deur binnenkwt men. haalden i alle drie de lokt len speelgoed u de kasten en vel nielden dit. Vel der smeten z inktpotten tege de muur en bei smeurden ze vei: schillende schooi borden met verji De schade looi in de duizende guldens. (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Odanks het kille, vrij natte begin heeft de zomer records geslagen. De gemiddelde tempera tuur van de drie zomermaanden juni, juli en augustus bedroeg in De Bilt 17,6 graden evenals in 1911. In de laatste honderd jaar was alleen de zomer van 1947 nog warmer met een gemiddelde temperatuur van 18,7 graden. Juni was kouder dan normaal en juli een weinig aan de warme kant. Maar augustus sloeg een warmtere- cord. Nog nooit is het voorgekomen dat de gemiddelde temperatuur in De Bilt 19,9 graden bedroeg. Daarmee werd het record van de laatste 27 jaar dat augustus 1947 met 19,8 graden op haar naam had, met 0,1 graden geslagen. Het normale aantal zomerse dagen bedraagt achttien. Van de 92 dagen die de drie zomermaanden tellen, waren er dit jaar 61 aan de warme kant. De zon scheen bij het KNMI in De Bilt 735 uur tegen 607 uur normaal. Vooral augustus heeft ertoe bijgedragen dat dit aantal zo groot is geworden. Gemiddeld over het gehele land genomen, is bijna 170 millimeter regen gevallen tegen 214 mm normaal. Over het algemeen was het te droog. Uitzonderingen op deze regel vormen gebieden waar enekele malen zware buien zijn gevallen zoals in Zeeland en in de omgeving van Rotterdam 14m Gouda. LISSABON, (AP/Rtr) Terwijl binnen de Portugese strijdkrachten de positie van de nieuwe stafchef, oud-premier Vasco Gon- calves, nog steeds fel wordt aangevochten, hebben de communistische krachten een nieuwe veer moeten laten bij de vakbond voor kantoorpersoneel. Zaterdag haalde bij bestuursverkiezingen het zittende pro-com munistische bestuur slechts 30 procent van de stemmen, terwijl de overige 70 procent gingen naar een coalitie van socialistische en andere niet-communistische vertegen woordigers. Het bondskantoor is ingenomen door luchtmachtmilitairen. Het is nog onduidelijk hoe binnen de strijd krachten de verhoudingen pro- en contra Goncalves liggen. Duidelijk is dat de com mandanten van het centrale en zuidelijke district weigeren zijn bevelen te gehoorza men, terwijl de commandant van Lissabon, copcon-chef te Otelo de Carvalho, zijn troe pen onder het oppercommando van presi dent Da Costa Gomes heeft gebracht. De vierde commandant, van het noordelijk dis trict, is op de hand van Goncalves, maar hij wordt door een deel van zijn troepen niet gehoorzaamd. De nieuwe premier, admiraal de Azevedo, lijkt aanvaardbaar voor alle partijen. DEH HAAG In haar woning aan de Stuwstraat In de Haagse wijk Laakkwartier is gisteravond de 25-jarige mejuffrouw Freija P. J. Hasselman door wurging om het leven gebracht De vermoe delijke dader van de wurging, een 24-jarige metselaar met wie de vrouw heeft samengewoond, is vanmorgen rond half vijf door de recherche op de Zuidwal aangehouden. De man kon zo snel worden gearresteerd omdat bij de alarmcentra le van de Haagse politie een tip binnenkwam dat hij zich in een bar op de Zuidwal bevond. Toen hij naar buiten kwam werd hij aangehouden. De metselaar is een bekende van de Haagse politie wegens eerdere poging tot doodslag. TOP P.S.V liet er tegtTwente geen twijfel over besU, wie op 't ogenblik de sterkss. Ook Feyenoord isg geen punt kwijt, maar had htegen N.A.C. heel wat gemakkelij. Onderaan gaat Excelseen moei lijke tijd tegemoet. TEGEN DOODVONNIS BASKEN Den Uyl wil druk op Spanje vergroten Amsterdam (ANP) Minister-president Den Uyl se consulaat in Amsterdam in hongerstaking zijn zal proberen de druk op de Spaanse regering om gegaan, zijn vastbesloten deze hongerstaking voort gratie te verlenen aan de ter dood veroordeelde te zetten. Bij deze demonstranten bevinden zich Basken, te vergroten. Hij heeft dit vannacht ook twee leden van de Baskische vrijheidsorgani- toegezegd aan een groep demonstranten, die de ^tie- premier vannacht in rijn woning bezochten. Vanavond worden in Utrecht eveneens demonstra ties tegen het doodvonnis van de twee Basken De 25 demonstranten, die vrijdag voor het Spaan- gehouden. GEMERT (ANP) „Wanneer een adequaat beleid uitblijft is er een reëele kans dat diepe meningsverschillen ontstaan tussen werkgevers en werkne mers en tussen lagere en hogere inkomenstrekkers over de ver deling van de „nationale koek". Het ontstaan van sociale onrust of zelfs van sociale conflicten kunnen niet uitgesloten wor den". Dit zei staatssecretaris P. Mer- tens dit weekeinde tijdens een studiedag van het NKV in Ge- mert. De staatssecretaris meen de, dat onderzocht moet worden of een herwaardering van de sociale verzekeringen mogelijk is. „In het belang van de bevor dering van de werkgelegenheid valt niet te ontkomen aan een loonmatiging en aan beperking van de toeneming van onder meer de sociale kosten", aldus de staatssecretaris. ADVERTENTIEj m brand (AP) Bij een brand in het engelse plaatsje Bootle zijn een vader, drie van zijn vijf kinde- DAG DAG \BU ALBERTHEUN ren en een speelkameraadje om het leven gekomen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in de televisie. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het •paspoort'. Na 57 jaar wachten George en Rose Ha- lagowski. uit de Ame rikaanse stad Rahway getrouwd, hun jeug- dromance werd in dertijd onderbroken toen George moest opkomen voor mili taire dienst tijdens de Eerste Wereldoorlog. Tot ze elkaar afgelo pen zomer weer ont moetten. Bruid en bruidegom (74 jaar) hadden in de afgelo pen 57 jaar een eigen gezin gesticht, maar waren inmiddels we duwnaar en weduwe geworden. Poging staatsgreep Ecuador QUITO (AP) Een groep hoge officieren beeft gisteravond een poging gedaan het bewind van president Guillermo Rodriguez Lara van Equador omver te werpen. De aanval die de rebellen, die optreden op bevel van chef-staf van het leger generaal Raul Gonzales Alvear, op het paleis ondernamen is in de eerste instantie afgeslagen door de presidentiële garde. De aanval van de militairen, die gesteund werden door tanks, werd door de 300 leden van de garde met krachtig vuur beantwoord. Volgens welingelichte kringen in de hoofdstad Quito wordt de poging tot staatsgreep door het grootste deel van land- en lucht macht gesteund. Speelgoed van het jaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Stichting „Goed Speelgoed" ihn Den Haag heeft vandaag voor 1975 het speelgoed van het jaar ge kozen. In de categorie kleuter speelgoed werd dat Lego duplo- blokken, in de categorie gezel schapsspelen Mastermind. Mi ni-steek kreeg de eerste prijs in de categorie hobby en creatief speelgoed, en in de categorie overig speelgoed werd de eerste prijs toegekend aan playmobil. Het speelgoed van het jaar wordt door twee jury's gekozen, een uit detaillisten samengesteld en een uit speldeskundigen uit wetenschap, voorlichting en pers Jacht In Italië is het jachtseizoen geo pend. Met honderdduizenden zijn de jagers naar bos en veld getogen, waarbij ook op het nie^ tigste diertje een schot wordt gewaagd. Voor twee jagers was de opwin ding te groot, ze stierven aan een hartaanval. Een andere kwam te vallen en trof zichzelf dodelijk. Een vierde kreeg een schot in het hoofd en voor zijn leven wordt gevreesd, vliegtuigongeluk Een straalvliegtuig van air Alas ka met 31 personen aan boord is zaterdag tegen een 500 meter hoge berg gevlogen bij de nade ring van het vliegtuig van Gam- bell op de noordwestelijke kaap van het bergachtige St-Lawren- ce eiland. Twee bemanningsle den en zeven passagiers zijn omgekomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1