AZ „overleefde" slijtageslag NAC stelde executie rum een half uur uit felj Trieste op Woudestein veel gekletst PSV zal geen Philips heten „Er wordt te ten gunste van KNVB X Ipswich gaat direct terug Trainer Brzezanczyk: LEIDSE COURANT/' PAGINA 17 EREDIVISIE EERSTE DIVISIE PROGRAMMA Topscorers TOTO LOTTO Feyenoord—NAC 4—0 Willem II—SW 2-1 FC AmsterdamGo Ahead E 62 FC VlaardingenHeerenveen 1—1 FC Utrecht—NEC 0—3 FC VW—Helmond Sport 1-0 AZ '67—MW 2-0 Haarlem—FC Den Bosch 2-0 De Graafschap—Eindhoven 1—1 Veendam—FC Groningen 2—1 PSV—FC Twente 3—0 Heracles—Volendam 3-0 Roda JC—Telstar 2—2 PEC/Zwolle—SC Amersfoort 2—0 FC Den Haag—Ajax 1—3 SC Cambuur—Fortuna SC 1—1 Excelsior—Sparta 0-2 VitesseFC Dordrecht 6—0 Fortuna SC 5 4 1 0 9 13- 5 1) PSV 3 3 0 0 6 13—2 1) Haarlem 5 4 1 0 9 6-1(2) Feyenoord 3 3 0 0 6 10-1 2) FC WV 4 3 1 0 7 3-0(5) Ajax 3 2 10 5 6-2 5) FC Vlaardingen 4 2 2 0 6 9-3(4) Telstar 3 12 0 4 9—5 4) 8) Heerenveen 5 2 2 1 6 8-3(6) NEC 3 2 0 14 5-2 SC Cambuur 5 2 2 1 6 7-4(7) FC Amsterdam 3 2 0 14 8—7 (10) FC Groningen 5 2 2 1 6 7-4(3) De Graafschap 3 12 0 4 5—4 6) Vitesse 5 2 1 2 5 12- 5 (13) FC Twente 3 2 0 14 4—5 3) Wageningen 4 1 2 1 4 4-3(9) Sparta 2 110 3 3-1 (11) FC Dordrecht 5 2 0 3 4 9—11 8) AZ '67 3 1113 2—1 (15) Helmond Sport 5 2 0 3 4 2— 4 (10) Eindhoven 3 1113 4—7 9) Heracles 5 1 1 3 3 4— 8 (15) G.A. Eagles 3 0 2 12 4-8 7) Veendam 5 2 0 3 4 4— 8 (16) Roda JC 3 0 12 1 5-7 (17) Volendam 5 1 2 2 4 4- 8 (14) FC Den Haag 3 0 12 1 3—6 (13) FC Den Bosch 5 2 0 3 4 2- 6 (11) FC Utrecht 3 0 12 1 3-7 (12) SC Amersfoort 5 2 0 3 4 6—12 (12) MW 3 0 12 1 3-9 (14) PEC/Zwolle 5 1 1 3 3 4- 5 (17) NAC 2 0 0 2 0 1—6 (16) Willem II 4 1 0 3 2 2— 8 (19) Excelsior 3 0 0 3 0 1—9 (18) SVV 4 0 0 4 0 2—10 (18) Tussen haakjes d e stand van vorige week. Tussen haakjes de stand van woensdag j.l. Eredivisie NAC - Sparta De Graafschap - Telstar Bekervoetbal Heerenveen - PEC Zwolle SC Amersfoort DOVO Helmond Sport - Vitesse Volendam - Rheden Fortuna SC - Veendam Heracles - Helmond Spijkenisse - FC Dordrecht SW RBC Rood Wit A - Wageningen Emmen - FC Groningen FC Den Bosch - Willem II EDO - FC Vlaardingen SC Cambuur FC VVV Noordwijk - Haarlem Eredivisie 1. Vreijsen (Feijenoord) 5 2. Kreuz (Feyenoord) Lubse(PSV) Van der Kuylen (PSV) Nanninga (Roda JC) Ayre (Telstar) N. Jansen (FC Amsterdam) Eerste divisie 1/2 Erkens (Fortuna SC) Van Pelt (SC Amersfoort) 4 3/11 Van Hijkoop (FC Vlaardin gen) Molendijk (FC Groningen) Hulshof (Vitesse) Bursac (Vitesse) Breuer (FC Dordrecht) Snijders (FC Dordrecht) De Blaauw (SC Cambuur) Kurcinac (FC VW) Bosman (Heerenveen) 3 Feye noord-N. A.C. A'dam-G.A. Eagles Utrecht-N.B.C A.Z. '67-M.V.V. Graaf scfa.-Eindhoven P.S.V.-Twente Roda J.C.-TelJlar Den Haag-AJ&x Excelsior-Sparta Willem U-S.V.V. V.V.V.-Helm. Sport Veendam-Groningen Cambuur-Fort. S.C. Aantal deelnemers Toto no. 35 216.981. Inleg: 611.455.- 1e prijs:/116.176.45 2e prijs: 72.610.28 3e prijs: 101.654,40 Uitslag Supertrio (Olga Pluto- prijs te Duindigt): 1. no. 6 (Keino, Vf. 2. no. 10 (Larens Abaka, W. Dui venvoorden) 3. no. 8 (Jacques. J. Hoejenbos) Totale omzet: 27.585; uitkering: 529.90. De winnende getallen van Lotto no. 35 zijn: 6 - 8 - 15 - 28 - 33 - 36 res.getal Aantal deelnemers lotto no. 35: 829.703. Inleg: 3.198.553 gulden. Prijzenbedrag: 1.644.850.90 gul- Prijzen: 1e prijs (incl. jackpot) 657.297,66 2e prijs:/151.931.26 3e prijs: 227.896.90 4e prijs: 303.862.54 5e prijs: 303.862.54 DUITSE LOTTO Winnende getallen Westdultse lotto: 8 - 12 - 27 - 32 - 38 - 39. Reserve getal 49. Winnende getallen loterij 'spiel 77' luiden: 3-9-6-1-3-6-9 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het elftal van Ipswich Town, dat op woensdag; 17 september voor de Europa Cup III in Rotterdam tegen Feye noord speelt, zal onmiddellijk na afloop van de wedstrijd per nachtboot terugreizen naar Engeland. Bobby Robson, de manager van de Britse ploeg, heeft Feyenoord gisteren om politie-escorte gevraagd om zo snel mogelijk het stadion te kunnen verlaten. Robson, die de wedstrijd tegen NAC bijwoonde, prees na afloop in alle toonaarden het elftal van de Rotterdammers. „Van Hanegem", zo zei hij, „houd ik maar buiten beschouwing. Wat een ongelooflijke klasse heeft die". Robson vertelde verder dat hij zeer onder de indruk was van de actieradius van Wim Jansen, de werklust van Willy Kreuz en het loopveirnogen van Theo de Jong. „Beide wedstrijden zullen een geweldig spektakel worden", voorspelde Robson. Eindhoven - Als Philips op dit moment voor de beslissing zou staan al dan geen voetbalclub onder firmanaam in het leven te roepen, zou die beslissing wellicht negatief uitvallen. De president van de raad van bestuur van Philips, de heer Van Riemsdijk, verklaart in het personeelsblad 'Philips Koerier', dat hij aan iets dergelijks geen grote behoefte zou hebben, temeer daar hij eraan twijfelt of het succes van PSV in de eredivisie automa tisch een belangrijk gunstig effect voor het imago van de onderne ming oplevert, speciaal wat Nederland betreft. Wel acht hij voor een aantal landen buiten Europa de publiciteitswaarde van een optreden van PSV positief, maar hij tekent erbij aan dat dit zelden voorkomt. Volgens de heer Van Riemsdijk zou PSV eigenlijk moeten beschik ken over een stadion van vijftig-è-zestigduizend toeschouwers, maar hij acht deze capaciteit te groot voor het normale gebruik van het stadion. Ook de plannen om de capaciteit van het huidige stadion uit te breiden tot 30.000 toeschouwers zijn met het oog op de algemene economische situatie uitgesteld. Ondanks deze tamelijk negatieve geluiden wil Philips kennelijk de band met PSV niet verbreken. 'Als we het goed doen, zowel spel als organisatie, straalt er goodwill vanaf. PSV is een instituut geworden, dat we niet graag zouden willen missen', aldus de heer Van Riemsdijk. Bern - De Koninklijke Neder landse Voetbal Bond is als overwinnaar te voorschijn ge komen uit de arbitragezaak, die zaterdag in het gerechts gebouw te Bern is behandeld. In deze zaak met enerzijds de KNVB en anderzijds de Euro pese Voetbal Unie (UEFA) ging het om het al of niet geldig zijn van de nacompeti- tie, die de KNVB heeft gehou den tussen de periodekam pioenen van het vorig seizoen om de tweede vertegenwoordi ger in het UEFA Cuptoernooi 1975-1976 aan te wijzen. Rechter Huntziker bepaalde dat de KNVB inderdaad on voorwaardelijk het recht had die nacompetitie te houden zo dat de wedstrijdenreeks als een volwaardige competitie kon worden beschouwd. De arbitragezaak nam de ge hele dag in beslag. Voor de KNVB trad de heer Sollberger op, voor de UEFA de heer Hodler. Een tweede punt van behande ling was of de KNVB het recht of de plicht heeft clubs aan te wijzen voor het UEFA Cup toernooi. De .KNVB meende inderdaad het recht te hebben zonder aan een plicht gebon den te zijn. Rechter Huntziker deed op dit punt geen uit spraak daar hij het onderwerp niet relevant meer vond. ken. De Rotterdammers etaleer den weliswaar geen kampioens- vorm, maar het surplus aan kwaliteit stond borg voor een tammelijk probleemloze wed strijd. Toch moesten de nodige vraagtekens worden gezet ach ter het individuele optreden van enkele Feyeooorders. De achterste lijn acteerde betrouw baar, waaraan echter onmiddel lijk moet worden toegevoegd dat de Bredase offensieve po gingen nauwelijks noemens waard waren. Op de twee spec taculaire doorbraken in de eer ste helft van Brouwers en Groeneweg na (beiden faalden in vrije positie voor Treijtel na een verrassende uitbraakpo- ging) behoefde Feyenoord zich in zijn verdediging geen zorgen te maken. Ramljak heerste soe verein, maar de vleugelverdedi gers Rijsbergen en Vos toonden enige keren gebrek aan concen tratie, waarvan de laatste het beste bewijs afleverde door eenmaal ldngs Treijtel terug te spelen, waarna de bal door de zijkant van de paal werd ge blokkeerd. Van Daele speelde verdienstelijk en leverde de pass waaruit Van Hanegem scoorde. In de middenlinie viel Jansen nauwelijks op, liet Van Hanegem zich kort na de her vatting vervangen en speelde De Jong ondanks zijn doelpunt ruim onvoldoende. Bevredigen der functioneerde de voorste li nie, waarin Vreijsen en Kris- tensen goed werkten. Zorgen kind blijft Kreuz, wiens enige opmerkelijke wapenfeit het scoren van de vierde treffer was, uit overigens een nauwe lijks meer te missen situatie. Kortom, Feyenoord is met PSV nog de enige ongeslagen forma tie, maar erg overtuigend is het allemaal nog niet. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 36 Van Hanegem 1—0; 37. Vreijsen 2—0; 39. De Jong 30; 62. Kreuz 4—0; scheidsrechter: Van Dijken. Toeschouwers: 27.000. Feyenoord: Treijtel; Van Daele, Rijs bergen, Ramljak, Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem (Olssen); Vreij sen (S. Wegerle), Kreuz, Kristensen. NAC: De Jong; Budisic (Delmotte); Cruyssen, Krijnen, Vermeulen, Bron; Kamps, Smits, Bouwmeester; Brouwers, Groeneweg. ALKMAAR AZ '67—MW is een slijtageslag geworden, waarin vooral MW niet schroomde de gehandicapte aanval van AZ zonder Van Marwijk en Vosmaer, die beiden geblesseerd waren met harde middelen tot staan te brengen. AZ greep wel het initiatief maar .dat kwam doordat MW zich lang beperkte tot verdedigen. Met snelle uitvallen trachtten de Limburgers gevaar te stichten en dat lukte ook, want Laine en Smeets kregen riante kansen. Laine richtte evenwel verkeerd en Smeets faalde alleen voor Vooys. Kerstges had pech dat hij de lat trof. Voor AZ miste Hoogesteger alleen voor Mathijs- sen. Na de rust werd het veldoverwicht van AZ nog groter, maar de grote kans was voor MW toen Quaden door de Alkmaarse defensie sneed maar de vuisten van Vooys redding brachten. Toen Lacroix verzuimde weg te werken hij wilde Kist aftroeven wat niet lukte schoot de Alk maarse spits onvervaard in: 1—0. Zeven minuten later was MW definitief verslagen toen Kist afgemeten passte naar Hovenkamp: 2—0. AZ wilde meer maar MW weerde hard af, wat Lacroix en Dekker op een gele kaart kwam te staan. Scheidsrechter Ram was voorts clement toen Wokke werd vastgegrepen door Kerstgens en Kist door Quaden bij de haren werd tegenge houden. Ram gaf er geen strafschoppen voor. Scoreverloop: 66. Kist 1—0, 73. Hovenkamp 2—0. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 9.000. AZ '67: Vooys; Van Rijnsoever, Mol, Suurendonk, Vonk; Wildbret, Nygaard, Hovenkamp; Wokke (Spel- bos), Kist, Hoogesteger (De Vries). MW: Mathijssen; Braam, Dijkstra. Lacroix, Kerstges: Dekker, Quaden, Streuer; Bonfrère (Van Weijden), Smeets, Laine. Kees Kist heeft gescoord, Wokke was in de buurt en uitte zijn vreugde door aan de lat te gaan hangen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoords trainer Antoni Brzezanczyk heeft gisteren voor de eerste maal toegegeven dat het werken bij Feyenoord moeilijker is dan hij ooit voor mogelijk had gehouden. De Pool vindt dat er door de spelers veel te veel wordt gekletst. „Het lijkt soms wel of Feyenoord meer een parlement is dan een voetbalclub", klaagde Brzezanczyk, wiens beleid vooral wordt aange vochten door de jongere spelers als Wim Rijs bergen en Jan Everse. Beiden zijn nogal ont stemd over het feit dat zij nog geen vaste plaats in het elftal hebben verworven. Everse maakte gisteren zelfs geen deel uit van de selectiegroep. Rijsbergen daarentegen stond wel, zij het ten koste van Dick Schneider, in de basisformatie, maar speelde onder de ogen van bondscoach George Knobel een uitgesproken zwakke wed strijd. Rijsbergen: „Al weken heb ik last van mijn linkerkuitbeen, maar de dokter zegt dat er niets aan de hand is. Daarom speel ik, maar zodra een tegenstander mijn been even raakt, is de pijn niet uit te houden". Brzezanczyk: „Daar begrijp ik niets van. Kort voor de wedstrijd heb ik gevraagd of iedereen fit was en nu hoor ik dit weer. Ik kan met alle spelers uitstekend overweg maar met Everse en Rijsbergen ligt dat anders. Harry Vos speelt op dit moment uitstekend. Moet ik hem dan uit het elftal gooien? Ik heb zestien spelers tot mijn beschik king, van wie ik er dertien per wedstrijd kan gebruiken. Dat moet Everse begrijpen. Hoe het met Rijsbergen is gesteld, heeft iedereen tegen NAC kunnen zien". HARRY VOS .uitstekend. ROTTERDAM Het is jammer dat doelman Jan de Jong van NAC niet over dezelfde creativiteit beschikt als zijn collega Jan Jongbloed van FC Amsterdam. Een frivole escapade van de Breda- naar zou gisteren een niet onwelkome afwisse ling zijn geweest in de opnieuw matiger bezette Rotterdamse Kuip. Daar in moest Feyenoord op nieuw tegen een zich massaal in eigen gelede ren posterende tegen stander proberen aan wat men tegenwoordig zo fraai noemt klan tenbinding te doen. Dat is niet zo best gelukt. Feyenoord behaalde we liswaar weer een royale score (40), maar de pro- duktie van drie van de vier treffers kwam zo snel opvolgend tot stand dat de rest van hetonge- lijke duel nauwelijks vermocht te boeien. Met ontmoetingen zoals die van gisteren in het Feyenoord-sta- dion is het altijd de vraag hoe lang het duurt voor de tegen stander het eerst capituleert NAC heeft de executie welge teld zesendertig minuten kun nen uitstellen. Maar toen Wim Willem van Hanegem bracht het eerste schaap over de dam en binnen drie minuten stond NAC met 3—0 achter. van Hanegem hoogstpersoonlijk eerste bres had geschoten in de veste van Jan de Jong was het ook onmiddellijk gebeurd. Mar tin Vreijsen en Theo de Jong volgden dit voorbeeld binnen 180 seconden, waarna de wed strijd eigenlijk was doodge bloed. NAC had elk geloof in eigen kunnen op slag verloren en Feyenoord drong niet meer zo nadrukkelijk aan. Waarmee is verklaard waarom NAC er nog genadig vanaf kwm. Dat vond ook trainer Bob Maas kant van de Bredanaars. „Je komt hier naar toe", vertelde Maaskant zijn versie van het zo langzamerhand veelgehoorde verhaal van de trainer van de ruim verslagen underdog, „met de gedachte de score zo lang mogelijk op nul te houden. Je versterkt je middenveld en pro beert de bal dan rond te spelen. Dat is het eerste half uur goed gelukt. Als dan de eerste treffer valt wordt het moeilijk. De ploeg stortte nu helemaal in, zodat de uitslag van 40 eigen lijk nog wel meevalt". Feyenoord had inderdaad tot veel hogere cijfers kunnen rei- ROTTERDAM Uitgestrekt op de massagetafel zei Nol Heijerman met een stem waar in doffe berusting klonk: „Dit was de wedstrijd die in de eer ste tien irinuten werd beslist". Hij doelde daarmee op de mo gelijkheden die Excelsior toen kreeg om een voorsprong te ne men. En dan zou het voor Spar ta niet zijn meegevallen daarin op het knusse, kleine veld ver andering te brengen. Maar Ex celsior greep de kansen niet en omdat Sparta tweemaal de roos trof op Woudestein werd Excel sior nog nadrukkelijker het eti ket van „ploeg die tegen degra datie zal moeten optornen" op geplakt. Nu al, zo vroeg in het seizoen. Het tweemanschap Thijs Li- bregts—Bob Janse, van wie Jan- se de woordvoerder was, stak die trieste positie waarin hun ploeg verkeert, niet onder stoe len of banken. Bob Janse: „Het grootste probleem is dat we een verschrikkelijk onervaren ploeg hebben. Sparta heeft ook een jeugdig elftal, gemiddeld dan, maar wel met spelers die een of twee seizoenen ervaring hebben. Als je toch een beetje ploeg hebt, speel je na tien minuten al een gewonnen wedstrijd". Tweemaal manoeuvreerden de mannen van Woudestein, door gruwelijke verdedigingsfouten aan Spartaanse zijde Pim Doesburg sloeg menigmaal zijn vuisten woedend tegen de gras mat na weer een defensieve mis ser zich in kansrijke positie. Rinie van Zanten, uit de zater dagclub Spijkenisse geplukt, be zit evenwel weinig traptechniek en Sjaak Roggeveen miste het beetje snelheid om tijdig ter plaatse te zijn. Voorts doken zowel Roggeveen als Van Zan ten royaal naast een voorzet van Kievit. Doesburg bonkte nog maals op de grond. Daarna was het gedaan met Ex celsior. Er werd abominabel ge plaatst en daar Sparta met ont roerende eensgezindheid ook rechtstreeks de tegenstander van passes voorzag, was de con clusie van Bob Janse de enige juiste: „Het niveau zakte naar een dieptepunt, dat niet te gelo- Geen derby Van een derby was geen sprake. Gezapig bewogen de spelers zich in de drukkende tempera tuur, op de tribunes was het merendeels doodstil. Eenerzijds ook van verbazing over het treu rige spelpeil. De warmte inspi reerde evenmin scheidsrechter Berrevoets die nogal eens aan vechtbare beslissingen nam, maar spelers noch publiek maakten zich er overmatig druk om. Zelfs niet toen Roggeveen in dikke buitenspelpositie mocht doorwandelen maar op de vuis ten van Doesburg richtte. Even nadat de ploegen aan het tweede bedrijf waren begonnen, kreeg trainer Leo Steegman waarop hij donderdags tijdens de training extra had geoefend: een combinatie waarbij Skipper langs zijn bewaker gleed en Van Staveren feilloos scoorde (0—1). Apatisch, en nog steeds met twee spitsen en dat in een thuiswedstrijd, waarmee de in stelling van Excelsior voldoende is getekend stond Excelsior toe dat Skipper op de rechter- paal schoot, waarbij v.d. Roer geen vin verroerde. Van Stave ren en Larsen lieten voor Spar ta eenzelfde kans ongebruikt als Roggeveen en Van Zanten voor de rust voor Excelsior. Maar toen Larsen langs Tabbernee glipte, toonde hij zich een koele killer door de bal langs en on der de uitlopende v.d. Roer te schieten (0—2). Sinds mei Janse wisselde Van Zanten voor Van Houwelingen, Steegman zette Matic in voor Skipper. Steegman: „Ik was blij, dat Van Zanten (grote blaar op zijn' hiel) eruit ging. Als Excelsior bij de stand 0—2 de lange Van Zanten handhaaft en Cees v.d. Munnik erachter zet, moet ik toch een lange man van de bank halen". Dat hoefde dus niet Steegman was zeer tevreden. „Dit was onze eerste overwin ning sinds half mei en dat acht ik uiterst belangrijk". Bob Jan se schudde nog maar eens het hoofd: „Ze lopen wel maar je krijgt nooit de indruk, dat ze denken: nu zullen we eens even..." Ook dat al niet. Excelsior gaat het erg moeilijk krijgen. Routiniers als Heijer man, Aad den Butter, v.d. Mun nik, Roggeveen zijn, nu althans, niet, in staat de onervarenheid van mannen als Struis (niet eens de minste), Kievit, Pattinama, Van Zanten te camoufleren. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 49. Van Staveren 0—1, 69. Larsen Oi-2. Scheidsrechter: Ber revoets. Toeschouwers: 7.000. Excelsior: v.d. Roer; Pattinama, Den Butter, Van de Munnik, Tabbernee, Kwakkernaat, Heijerman, Kievit) Roggeveen. Struis, Van Zanten (F. van Houwelingen). Sparta: Doesburg; Jansen, Visser, Balkestein, Meutstege; Salfischber- ger, v.d. Veen, Michielsen; Skipper (Matic), Larsen, Van Staveren

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17