..Triomf van eenheid in ploeg" HET DRAMA VAN MERCKX EN DE DOLLE VREUGDE VAN KUIPER ERE- OOGST BESTE DAG BOOKMAKERS RIJKSWACHT GEEN GASTVRIJ VOLK Joop Zoetemelk van kopman tot knecht (Van onze sportredactie) YVOIR Met gebogen hoofd en de tranen in de ogen stond Hennie Kuiper op het ere-podium in Yvoir. Naast hem de Fransman Danguil- laume en de Belg Roger de Vlae minck. Eddy Merckx en Joop Zoete melk, de grote favorieten voor het wereldkampioenschap 1975, hadden in een van de spannendste slotfasen uit de historie van de regenboogtrui moeten buigen voor het doorzet tingsvermogen en de kracht van Hennie Kuiper. De chaotische taferelen bij de finish, die ontstonden toen toeschouwers, renners en vol gers een bevel van de Belgische politie om de orde te handhaven, negeerden, gingen niet aan de kersverse wereldkampioen voorbij. Hij moest zich door de drukte heenworstelen om het podium te bereiken. Toen herhaalde de geschiedenis zich. Net als in 1972, toen Kuiper op de Spelen olympisch goud veroverde, keek zijn vrouw Ina ontroerd naar de huldigingsce remonie. De deur naar een nieuwe toekomst stond weer wagenwijd open. Prikkel Nico de Vries, directeur van Frisol, die zijn toprenner de vorige week aan de kant had gezet, geloofde halfkoers nog niet in het succes van Kuipertje. ,JIij kan er niets van. Don Allen wordt de nieuwe wereldkam- Deze taktiek om hem tot het laatst toe te blijven kleineren was een extra-prikkel voor Kuiper, die later zelf toegaf: „Ik wilde mijn sponsor bewijzen dat hij niet met mij kan sollen. Dat zomaar aan de kant zetten van de vorige week zal hem nu geld kosten. Ik ga één dezer dagen weer met Frisol praten en dan zullen ze wel merken wat ik nu eis". Hennie Kuiper is nagekomen, wat in het accoord tussen de Nederlandse renners tij dens een trainingskamp in Bouge werd beslo ten. „Ploegleider Jan Janssen zei vorige week dat we allemaal voor Joop Zoetemelk moesten fietsen, maar als er gelegenheid was om voor eigen kans te rijden dan mocht dat. De hele ploeg heeft in dienst van Joop gereden. Eerst ging ik in de aanval, daarna Karsten, Knete- mann, Raas en Pronk. Door aanvallend te blijven rijden hebben we de Belgen op eigen grond kunnen verslaan. De eenheid in de ploeg heeft deze overwinning tot stand ge- Er resteerde tenslotte een forse prijzenpot voor iedere deelnemer. Twee sponsors, Kurt Vyth en Akai, stortten elk vijftienduizend gulden en de rest werd bijgepast door Kuiper, die zijn bedrag voor een wereldtitel van te voren bij Janssen had kenbaar gemaakt. Kui per: „Tijdens de voorlaatste ronde kwam ik in de afdaling los van het peloton en toen ik omkeek verbaasde het me zelf dat niemand achter me aankwam. Ik ben toen maar door gegaan. Ik voelde me sterk genoeg om de sprong te wagen. Het publiek langs het traject vormde een geweldige stimulans voor mij. Er was overal sfeer, waardoor mijn zelfvertrou wen ontzettend groeide. In de laatste ronde ging ik nog gemakkelijker rijden. Het zicht op de titel gaf mij vleugels". Vertrouwen Vertrouwen in Joop Zoetemelk, die passief bleef in het tweede groepje, hielp Kuiper ook. „Ik twijfelde helemaal niet aan hem". Zoetemelk: „Zij mogen in België zeggen wat ze willen. Maar kon ik vandaag anders Ik moest Meckx op afstand van Kuipertje hou- De reacties van de Belgen lieten Zoetemelk naderhand weer niet ongemoeid. Vlak na aankomst bracht de Nederlandse ploegleider zijn als vijfde geeindigde toprenner in de auto naar de dopingcontrole. De rit naar de arts moest herhaaldelijk onderbroken worden. Het publiek joelde hem door het open raampje van de auto fanatiek uit. De Belgische politie nam de taak van Janssen later over en bracht Zoetemelk naar de controle. Ook de 25 km lange rit van Yvoir naar het hotel in Bouge stonden in het teken van een politie-escorte. Hennie Kuiper voelde zaterdagavond al dat hij de nieuwe wereldkampioen kon worden. „Tot 's nachts twaalf uur heb ik met mijn kamergenoot Knetemann gesproken over het kampioenschap. Hij zag het niet zitten. Ik wél. Volgens mij zou Zoetemelk of ik de nieuwe wereldkampioen worden. Hennie Kuiper, die sinds anderhalf jaar in het Brabantse Hooger- heide woont, nam met dit succes revanche op de KNWU. Het vorig jaar achtte de bond hem niet eens geschikt voor een wereldkampioen schap. Zoals bekend kreeg Kuiper geen 'toe stemming van zijn vroegere Duitse sponsor (Rokado) om tegelijk met de Nederlandse ploeg naar Canada, waar toen gestreden werd, af te reizen. METTET De bookmakers bij het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs, hebben goede zaken gedaan. Er werd veel geld gezet op de Poolse en Russische rijders Szozda, Scurkovs- lti, Nowicki en Chapyglin. Ook het chauvinisme sprak bij het Bel gische publiek een grote rol. De Belgi sche amateurs bleken bij de bookma kers favoriet te zijn. De nieuwe wereld kampioen, de Nederlander André Ge vers, stond voor de start 16 tegen 1 en na de zesdë ronde was zijn 'cote' al gedaald tot 10 tegen 1. Slechts vier gokkers hadden op Gevers gespeeld. De Zweedse ploegarts, die 500 Belgische francs had ingezet op zijn landgenoot Nilsson, de Nederlander An dré Gevers en de Deen Marcussen ver diende maar liefst 27.000 Belgische francs, ongeveer 1800 gulden. Alleen zijn inzet op de Deen Marcussen ging verloren. (Van onze sportredactie) METTET De Belgische rijkswacht, een gevreesd korps bij onze zuiderburen, be wees in Mettet dat deze vrees niet onge grond is. Bij de finishlijn raakte de Belgi sche politie in paniek en sloeg er genade loos op los. De Nederlandse journalist Peter Ouwerkerk (Vrije Volk) kreeg enkele rake klappen en werd zelfs in het gezicht ge spuwd. Bij de huldiging van wereldkampioen André Gevers herhaalde zich eenzelfde incident En weer was Peter Ouwerkerk een van de slachtoffers. Door tussenkomst van de voor zitter van de sportcommissie van de KNWU, Piet van der Molen, die in het dagelijkse leven commissaris van politie is in de ge meente Zoetermeer, werd de Nederlandse journalist ontzet. Piet van der Molen: "Wat hier is gebeurd zou in ons land onmogelijk zijn. Er is wel een internationale politie-or- ganisatie maar het heeft geen zin om te protesteren tegen deze methoden". YVOIR Nederland is als succesvolste wieier- natie te voorschijn ge komen uit de wereld kampioenschappen op de baan en weg, die te Rocourt, Mettet en Yvoir zijn gehouden. Oranje behaalde zes gouden, één zilveren en twee bronzen medailles. De medailleverdeling ziet er als volgt uit (resp. goud, zilver, brons): Nederland 6 1 2 Oost-Duitsland 2 0 2 W.Duitsland 2 0 0 Frankrijk 1 1 2 Ver. Staten 1 1 1 Polen 1 0 1 Australië 1 0 0 Rusland 0 4 1 Tsj. Slowakije 0 2 1 Italië 0 1 2 België 0 1 1 Denemarken 0 10 Noorwegen 0 1 0 Spanje 0 1 0 Zweden 0 1 0 Engeland 0 0 1 Japan 0 0 1 Simes betrapt op doping YVOIR De Ameri kaanse prof Jack Simes kwam gisteren niet aan de start in het profweg- kampioenschap te Yvoir. Simes, die in Ro court deelnam aan het sprintkampioenschap voor professionals, werd wegens doping door de UCI een start verbod opgelegd. Jack Simes, een ver dienstelijk zesdaagse renner, werd een maand geschorst en kreeg een boete van duizend Zwit serse francs. Familiereünie bij de cérémonie protocolaire van de wereldkampioenschappen. Gelukzalig lachend viert Hennie Kuiper de wereldtitel met zijn vrouw Ina. (Van onze speciale verslaggever) YVOIR De ploegtactiek van oud-Tourwinnaar Jan Janssen, gebaseerd op eenheid, had geze gevierd. Dol van vreugde viel de nieuwe wereldkampioen in de ar men van zijn ploegleider. Alle Nederlandse rijders, uitgezon derd Fedor den Hertog en Roy Schuiten, hebben in de 266 kilo meter lange rit naar de regen boogtrui voortdurend aangeval len. Eddy Merckx mocht van de Nederlandse ploeg geen minuut rust krijgen. Al in het begin van de koers hadden de Nederlanders zich la ten zien. Hennie Kuiper, de twee de kopman van de Nederlandse „top-tien" sprong in de eerste ronde met de Belgische kampioen Willy Teirlinck uit het peloton, waarin Eddy Merckx en Joop Zoetemelk elkaar goed in de ga ten hielden. De voorsprong van het duo groeide tot dertig secon den. Na 35 kilometer werden Kui per en Teirlinck weer terugge haald. Daarna was het de beurt aan Gerben Karstens, die in Yvoir zijn negende wereldkam pioenschap reed. Hij kreeg gezel schap van de Fransman Francis Campaner. De voorsprong groei de tot 3.51 minuten, maar ook deze uitlooppoging kreeg geen goedkeuring van de grote vedet ten. De vlucht duurde slechts ze ventig kilometer. Na veertig kilo meter werden de Duitsers Thu- rau, de kopman van Peter Posts formatie TI Raleigh, en Günther Haritz, zesdaagse koppelgenoot van de Nederlander René Pijnen, door de wedstrijdcommissaris uit de koers genomen. De Westdui- ters hadden van fiets gewisseld en dat was reglementair verbo- In de vijfde ronde, Karstens en Campaner waren nog steeds weg en hadden een voorsprong van 2.30 minuten over, voltrok zich een drama voor de honderddui zend Belgische toeschouwers. De Spanjaard Tamames had bij de afdaling Eddy Merckx in zijn val meegenomen. Merckx, die veel last had van zijn opgelopen heupblessure, werd .door de gehele Belgische ploeg, uitgezonderd Roger de Vlae- minck, opgewacht en terugge bracht in het peloton. Merckx Niet een van de vedetten, maar Hennie Kuiper kon in Yvoir het véél betekenende gebaar maken, dat bij een ovenwinning hoort. had moeite om bij te blijven. In de beklimmingen moest de wie- lerkeizer steeds meters en secon den prijsgeven. Gerben Karstens en Campaner kwamen in de achtste ronde zelfs op een voorsprong van 3.51 minu ten, maar in de negende ronde werd het peloton onrustig. De Belgen Pollentier, Bruyere en Maertens, die van Eddy Merckx het gat moesten dichten, trokken het peloton tegen de berg van Yvoir tussen de mensenmassa omhoog. De voorsprong van de twee vluchters slonk bij elke kilo meter. De Nederlandse renners Pronk, Raas en Knetemann schermden het onrustig geworden peloton wel af, maar konden niet verhinderen dat de twee vlucht ers werden ingelopen. De strijd was weer open. Onmiddellijk volgde de tegen aanval van de Belgische bergko ning Lucien van Impe, die steun kreeg van de Fransman Martinez en de Nederlander Jan Raas. Het trio kreeg gezelschap van de Ita liaan Fausto Bertoglio. Het nieuwe kwartet kreeg overi gens weinig ruimte en bleef slechts enkele meters voor het jagende peloton uit rijden. Hen nie Kuiper ging na 145 kilometer op avontuur uit. Samen met de Belg Frans Verbeeck en de Span jaard Pedro Torres ging de Ne derlander in de aanval. Ook dit Weer een Nederlander op het hoogste platform. Hennie Kuiper, geflankeerd door Roger de Vlaeminck (links) en Jean Pierre Danguillaume, kon zijn emoties niet bedwingen. avontuur liep op niets uit Even als de vluchtpoging van het toch wel sterke groepje Dierickx, Dan guillaume, Casas, Gimondi, Kui per en Zoetemelk. Na 180 kilometer stapten Roy Schuiten (driemaal lek en last van zijn lever) en de zwaar ver kouden Cees Priem af. Met nog tachtig kilometer voor de wielen ging de Italiaan Caval- canti op avontuur uit. Het pelo ton werd uiteen gerukt. De sterk- sten bleven over. De drie knech ten van Merckx, De Schoenmaec- ker, Bruyere en Janssens lieten hun baas alleen en stapten ook af. Ook Bernard Thevenet ging, na de hergroepering, in de aanval. De overgebleven renners, ook Fe dor den Hertog, Gerben Karstens en Gerard Vianen verdwenen uit het peloton, maakten zich op voor de finale. Eddy Merckx, Roger de Vlaeminck, Joop Zoetemelk en Bernard Thevenet testten met en kele flitsende demarrages de kracht van het uitgedunde pelo ton. Ovion en Knetemann ont kwamen aan de ijzeren greep van het duo MerckxZoetemelk. De kopman van de oranjeploeg had er echter geen belang bij om Kne temann „in de wielen" te rijden. Hij beperkte zich tot het verdedi gen van Knetemanns kansen. In de beklimming bleef de kracht van het koppel Ovion—Knete mann niet opgewassen tegen het tempo van de grote vedetten. Weer mislukte een Nederlandse aanval. Gesteund door Zoetemelk, die aan het wiel van Merckx bleef Na zijn inspanningen die het meest begeerde kampioenschap met zich meebrachten, vergde Hennie Kuiper veel van zijn energie om in het gedrang van de menigte zijn vrouw Ina te omhelzen. hangen, kon Kuiper voldoende voorsprong nemen (45 seconden). Bij het ingaan van de laatste ronde kwam de laatste, vergeefse aanval van Merckx. Moegestre den moest de Belgische wielerkei- zer de .eer aan Hennie Kuiper •laten. Hij bleef ongrijpbaar voor de groep uitrijden. De Fransman Danguillaume en de Belg Roger de Vlaeminck, die al tevoren had gezegd tegen Merckx te zullen rijden, veroverden het brons en WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13