Tweede Kamer bezorgd over groeiend verkeer Deventer positief over filmopnamen „Een brug te ver Beschuldigde Basken in schaduw wurgpaal 'ARIJS ZENDT TROEPEN £cidóe(3ou%a/rit NAAR ROERIG CORSICA Ntaam Rotterdam door blokkades ernstig geschaad .VKIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT/- PAGINA 9 Weeroverzicht DE BILT Noordwest-Ierland, Schotland, de Noordscandinavi- sche landen en Noord-Rusland bevinden zich in een koele luchtmassa, waarin de maxi mumtemperaturen niet boven de 20 graden uitkomen, terwijl er hier en daar regen valt. In de rest van Europa stijgt het kwik 's middags in het alge meen tot zomerse waarden van 25 graden en hoger, in Spanje en Portugal werd de afgelopen dagen zelfs de 30 graden over schreden. In de landen rond het westelijk Middellandse Zee-bek ken veroorzaakt een storing in Verlichting lasten land en tuinbouw DEN HAAG (ANP) „Dat de regering veel aandacht heeft voor de positie van de zelfstan digen zal op de derde dinsdag van september blijken. Op een breed vlak zullen voorstellen worden gedaan ter verlichting van een aantal knelpunten met nam* in de land- en tuinbouw". Dit heeft het ministerie van Landbouw gisteren meegedeeld na een gesprek met het georga niseerde bedrijfsleven. De regeringsdelegatie kon geen concrete toezegging doen. Wel werd er op gewezen dat „het volgend jaar vanuit een zeer moeilijke budgettaire situatie moet worden geopereerd, wat zeker zijn invloed zal hebben op de mogelijkheden van het kabi net om de verbeteringen in de gewenste omvang aan te bren gen". dé hogere luchtlagen plaatselijk regen- of onweersbuien. Omdat een hogedrukgebied, dat al en kele dagen het weer in ons land beinvloedde, nu over Europa naar het oosten wegtrekt, neemt de kans op een lokale bui voor morgen later op de dag iets toe. De wind, die vanmorgen nog oostelijk was, zal uit uiteenlo pende richtingen gaan waaien en in de kustgebieden kan de zeewind voor enige verkoeling zorgen. Vooruitzichten voor zondag: Zonnige perioden, plaatselijk een onweersbui en minder Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp.: omstreeks 14 graden, max.temp.: om streeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM - „De directe schade die de Nederlandse havens hebben opgelopen door de recente schip persblokkades is moeilijk te schatten. Nog moeilijker is het te becijferen welke gevolgen de actie heeft op de naam van Rotterdam als de grootste havenstad ter wereld". Dit zei gisteren de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel mr. R. J. H. van Schaik. „De bedrijven in het havenge bied hebben miljoenen guldens schade geleden, de scheepvaart- vereniging-Zuid, tenminste vijf miljoen. Het Rotterdamse ge meentelijke havenbedrijf leed een verlies van een half miljoen aan derving van zeehavengel den. „De immateriële schade is Volksbond tegen drankmis bruik sticht alcoholfonds DEN HAAG (ANP) Ter gele genheid van het 100-jarig be staan heeft de Vereniging Volksbond tegen Drankmis bruik een zogenaamd alcohol fonds gesticht. Dit fonds stelt zich ten doel wetenschappelijk onderzoek op het gebied van het alcoholisme te bevorderen en zo mogelijk te financieren. De volksbond heeft 100.000 in dit fonds gestort. Dit heeft de voorzitter van de Volksbond, mr. S. J. van der Hoeven, gisteren in Den Haag bekend gemaakt. Als tweede eeuwfeestactiviteit zal de Volksbond een tijdschrift gaan uitgeven onder de naam „Tijdschrift voor alcohol, drugs en andere psychotrope stoffen". Het blad zal voorlichting geven zowel voor hen die zich beroeps halve voor dit onderwerp inte resseren, als voor andere be langstellenden. volgens voorzitter Van Schaik veel groter. „Rotterdam staat bekend als een haven die altijd open is. Die naam is thans ge schaad. De gevolgen daarvan zijn niet te schatten", aldus de heer Van Schaik. In Nederland zijn alle blokka des sinds gistermorgen opgehe ven, in België daarentegen zijn de schippers nog steeds vastbe raden de versperringen in enke le waterwegen te handhaven. De Belgische schippersbonden heb ben het voorstel van de regering afgewezen om opnieuw rond de tafel te gaan zitten. De Belgi sche regering had daarbij als voorwaarde gesteld, dat de blokkades zouden worden beëindigd. In Antwerpen is gis teren besloten een nieuwe Euro pese scheepvaartorganisatie in het leven te roepen voor Rijn en binnenschippers. Strijdplan Inmiddels is bekend geworden, dat de regering een pasklaar strijdplan had om de blokkades in de Nederlandse havens te verwijderen. Na het dreigement van de Scheveningse vissers op 10 augustus, dat zij de Nieuwe Waterweg zouden versperren, werd op het ministerie van Bin nenlandse Zaken een dergelijk strijdplan vervaardigd. Het ka binet vond, dat onder geen be ding havenblokkades konden worden getolereerd. De regering kon deze week ech ter niet ogenblikkelijk optreden en de marine op de actievieren- de schippers afsturen. Optreden tegen de blokkades was in eer ste instantie een zaak van de burgemeester in de betrokken plaatsen. Geen van hen heeft echter om assistentie gevraagd. Genie bereid noodbrug te bouwen (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Staatssecreta ris A. Stemerdink van het mi nisterie van Defensie heeft gistermiddag het gemeentebe stuur van Deventer telefo nisch laten weten, dat hij be reid is de Genie opdracht te geven een noodbrug te bou wen over de LJssel bij Deven ter in verband met de opna men van de film „Een brug te ver", die hoogstwaarschijnlijk in Deventer zullen plaatsvin den. Voor deze opnamen zal de IJs- selbrug in Deventer gedurende één week in de maand mei en één week in de maand juni van het volgend jaar moeten worden afgesloten voor alle verkeer. Filmproducent Joseph E. Levi- ne wil in Deventer de slag om Arnhem verfilmen naar het boek „Een brug te ver" van Cornelius Ryan. Gedurende een periode van tien maanden hebben medewerkers van Le- vine met een helicopter boven Nederland rondgevlogen, om de meest geschikte locatie voor de film uit te zoeken. Daarbij kwam Deventer als enige mogelijkheid uit de bus, omdat brug en aansluitend stadsgedeelte zeer veel over eenkomst vertonen met de si tuatie zoals die in Arnhem tij dens de oorlog was. De directie Overijssel van de Rijkswaterstaat heeft donder dagmorgen een advies ge stuurd naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat over af sluiting van de brug over de LJssel. De minister zal op grond van dit advies beslissen of de brug gedurende twee maal een week zal worden af gesloten. Het gemeentebestuur van De venter staat positief tegenover de filmplannen. In het stad huis heeft het Deventer ge meentebestuur gisteravond een hoorzitting gehouden voor omwonenden van de brug. De zen zullen de meeste hinder ondervinden van de opnamen, daar verscheidene van de om vangrijke decors, die bij de brug zullen worden gebouwd om de situatie, zoals die in Arnhem was, zo goed mogelijk weer te geven, een half jaar gehandhaafd blijven. Geen van de omwonenden heeft zich echter afwijzend tegenover de filmglannen opgesteld. PROCES TE BURGOS m Spaanse militairen houden fotografen weg van de kazerne bij Burgos, van de Baskische Vrijheidsorganisatie ETA wordt gehouden. r het proces tegen twee leden BURGOS (Reuter) Voor een militair tribunaal in het Spaan se Burgos is gisteren het proces begonnen tegen twee leden van de nationalistische Baskische guerrilla-organisatie ETA. De 23-jarige Jose Antonio Garmen- dia Ortolo kan ter dood worden gebracht aan de wurgpaal we gens moord op een politieagent, en voor de 33-jarige Angel Otea- gui Echeverria dreigt dezelfde straf omdat hij Garmendia voor de moordaanslag onderdak heeft geboden. Linkse groepen hebben opge roepen tot een algemene staking in Baskenland, en 300 politieke gevangenen in acht gevangenis sen zijn in staking gegaan uit protest tegen het proces. De ver dediging heeft aangevoerd dat Garmendia geestelijk niet in staat is terecht te staan, vanwe ge een kogelwond in zijn hoofd, die hij bij zijn arrestatie opliep. Volgens de advocaat, Juan Ma ria Bandres, zijn Garmendia's verstandelijke vermogens daar door aangetast „hij redeneert nu als een kind". Gisteren is ook bekendgemaakt dat vijf andere ETA-leden bin nen tien dagen zullen worden voorgeleid voor een militair tri bunaal in San Sebastian. Onder hen is de man die wordt be schouwd als de leider van de Guerrilla-afdeling van de ETA, Pedro Ignacio Perez Beotegui. Garmendia, evenals Oteagui ge boeid, heeft tijdens de hele zit ting gezwegen, het leek allemaal aan hem voorbij te gaan. Hij legde geen verklaringen af, en antwoordde slechts met een zwak „nee" toen de president van de rechtbank hem tegen het eind van de zitting vroeg of hij nog iets te zeggen had. Volgens een deskundige heeft hij als ge volg van de beschadiging van de nekwervels een intelligentiecöef- ficient van niet meer dan 0.75 of 0.85 Twee artsen van het militair bestuur antwoordden eensgezind op de vraag van de aanklager „is hij gek"? met „Nee, niet helemaal." In de knel STAANDE VLAK VÓÓR HET JAAR waarin het kabinet volgens de traditie moet proberen in de vorm van een groot stuk gereali seerd program de buit binnen te halen, is de regeringsploeg van Den Uyl behoorlijk in de knel geraakt. Verschillende ministers en staatssecretarissen hebben bij het parle ment een flink stuk krediet verloren, waarbij de linkse bewindslie den beslist niet onderdoen voor de christen-democratische. In tegendeel: de laatste weken zijn weer een paar P.P.R.-bewindslie- den flink aangeslagen; als de voortekenen geen verkeerd beeld geven, kan het op verschillende punten komende maanden ook nog eens extra gaan spannen. Enkele niet-onbetrouwbare berichten doen trouwens vermoeden dat het binnen het kabinet af en toe ook al behoorlijk spant. En dat ondanks de stelig aanwezige kwaliteiten van de premier om zijn ploeg in het gareel te houden. HET ERGSTE VOOR HET KABINET-DEN UYL is, dat de conjuc- tuur onverminderd als een forse tegenwind optreedt. In hoeverre deze regering alleen de dupe is van de internationale situatie, dan wel zelf met de feiten te weinig rekening houdt, kan later pas worden vastgesteld. Maar de begroting welke ten grond slag moet gaan liggen aan het beleid in 1976 lijkt van week tot week een moeilijker bevalling te worden; ook als slechts de helft waar zou zijn van de geruchten en berichten welke terzake de ronde doen, wordt het over 21/2 week een Prinsjesdag met teleurstellingen voor velen. Omdat vóór het zomerreces na veel touwtrekken de ruimte is vastgesteld welke de kanselier van onze Schatkist de verschillende ministers kan geven, moet het begrotingsonheil dat daarna is komen opdragen bezworen worden met het opvoeren van de inkomsten. De vraag is nu maar, of dit een verstandig beleid is. Feiten wijzen uit, dat de theorie van over-winsten op grote schaal in het bedrijfsleven een sprookje is; als bij de veelgesmade multi-nationals blunders zijn gemaakt, staat daarnaast dat ook regering en vakbeweging daar soms struisvogelpolitiek hebben gepleegd. NOG MEER BELASTINGDRUK kan slechte gevolgen hebben voor het werkgelegenheidsbeleid; maar als het kabinet-Den Uyl nu in arren moede de indirecte lasten fors gaat verhogen, staat de uitkomst hiervan voor de werkgelegenheid ook niet vast en kunnen kleine inkomentrekkers op een andere manier flink getroffen worden. Onze regering kan o.i. niet eraan ontkomen, of ze zal haar uitgaven verder moeten besnoeien. Voor de werkelijkheid en ongekleurde rechtvaardigheid kunnen zelfs dierbare partijprograms moeten wijken. fan onze correspondent Jan Drummen !VRIJS De Franse regering heeft gisteravond s gevolg van de onlusten en de aanhoudende lanningen op Corsica een eskadron vliegtuigen, ree tankeskadrons van de nationale gendarmerie a een luchtbrug naar het eiland gezonden. prefect (vergelijkbaar met de commissaris van koningin bij ons) van Ajaccio en de onderpre- ct van Bastia zijn geschorst. euwe versterkingen van de oproerpolitie zijn ngekomen, maar, op aandringen van de secreta- s-generaal van de vakbond van deze oproerpoli- zullen deze manschappen niet meer recht reeks ingezet worden om aanvallen van de auto- imisten af te slaan. De oproerpolitie, zo heet het, left daartoe niet de vereiste opleiding noch de iste bewapening en vandaar dat de regering nu eciale gendarmerie-eenheden naar het eiland zonden heeft Slechts in geval de autonomie-beweging een dei mate separatistisch karakter mocht aannemen dat de nationale eenheid bedreigd wordt, zo verklaar de men op het ministerie van buitenlandse zaken, zou het leger ingezet kunnen worden. Een aantal personen is gisteren in Bastia gearres teerd, waaronder de vermoedelijke schuldige van de dood van de politieman die in de nacht doodge schoten werd. Een van de meest vooraanstaande leiders van de autonomistenbeweging, dr. Edmond Simeoni, die zich bij Aleria vrijwillig ter beschik king van de autoriteiten gesteld heeft, is gisteren officieel van een aantal feiten beschuldigd en zal voor het hof van staatsveiligheid terecht moeten staan. Hij is in een Parijse gevangenis opgesloten. Inmiddels werd de feitelijke staat van beleg in Bastia in de loop van vandaag opgeheven en de situatie was in de stad gisteravond rustig, terwijl de politie in alle straten bleef patrouilleren. Pantserwagens van de Franse veiligheidspolitie hebben posities ingenomen op strategische punten in de j stad Bastia. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Waar naar toe met de auto? Dat was een van de kernvragen die gisteren steeds weer terug kwam' in het zeven uur durende debat in de Tweede Kamer over de oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening. Deze nota geeft een aantal doelstellingen voor het ruin telijk beleid om Nederland leefbaar te houden. Vele Kamerleden lieten echter blijken in het duister te tasten als het gaat om de toekomstige aanpak van het verkeer. De doelstellingen van het ruimtelijk beleid zijn mede afhankelijk van de wijze waarop verkeer en vervoer zich ontwikkelen. Een structuurschema hiervoor is in studie. Hoe staat het daarmee? wilden de Kamerleden van minister Gruijters weten. De "progressieve drie" hebben er de minste moeite mee wanneer het kabinet het gebruik van de particuliere auto ten gunste van het openbaar vervoer zou willen terugdringen. Er werden in de Kamer echter ook andere geluiden gehoord. De WD-er Scherpenhui- zen stelde dat de minister met het terugdrin gen van de auto kennelijk wraak wilde nemen op mensen die buiten wonen en op mensen in binnensteden die er naar hunke ren met hun auto hun vrije tijd buiten door te brengen. Mevrouw Groensmit (KVP) zei, dat als niet gauw passende maatregelen worden geno men, het openbaar vervoer steeds verder verkommert en het particulier vervoer nog zodanig zal toenemen dat het welzijn wordt aangetast. Te weinig wordt er rekening mee gehouden dat in dunbevolkte gebieden d» auto een heel andere functie heeft dan in dichtbevolkte steden. De Kamerleden betreurden het dat in de nota onvoldoende aandacht aan het streek vervoer is besteed. De ruimtelijke spreiding is mede afhankelijk van goede wegen en van goed openbaar vervoer. Door tariefsverhogingen wordt het publiek weer de eigen auto ingedreven, stelde de heer Beekmans (D'66). Als het openbaar vervoer nu in een slechte positie ten opzichte van de auto komt, dan is die auto over vijf jaar helemaal niet meer terug te dringen, zei hij. Giebels (PvdA) zei, dat het beleid gericht moet zijn op bevordering van een selectief gebruik van de particuliere auto. Niet op beperking van het autobezit. Geldgebrek bij Mavo's De zomer van 1975 is nog steeds niet afgelopen en deskundigen zeggen dat we nog een uitstekende nazomer voor de boeg hebben. Desalniettemin zijn de modebazen al weer druk in de „weer" om hun collectie voor de zomer van 1976 rond te krijgen. In Düsseldorf gaat op 7 september de traditionele Igedo Beurs weer van start. De exotisch aandoende „Arabische look" combinatie (op de foto) geeft alvast een voorproefje van wat er zoal te zien is op de beurs. .99 DEN HAAG (ANP) De Mavo- scholen dreigen in moeilijkhe den te komen door geldgebrek. Het Mavo-verband heeft daar om een telegram gestuurd de onderwijscommissie van Tweede Kamer en aan ninister Van Kemenade. Hierin wordt geprotesteerd te gen het versluieren van het ach terblijven van de exploitatiebe dragen, en er wordt in aange drongen op de uitsplitsing a uitkeringen aan havo en v enerzijds en mavo anderzijds. Uit een berekening, gemaakt in Emmen, bleek dat de havo-vwo- scholen het dubbele aan exploi tatiebedragen per leerling krij gen dan de mavo-school ont vangt. De schoolbesturen moe ten hierdoor bezuinigen op noodzakelijk onderhoud terwijl de ouderbijdragen ook hoogd moeten worden. Liz en Richard bij klaagmuur De hereniging van actrice Liz Taylor en acteur Richard Burton heeft enige dagen geleden de wereldpers reeds gehaald. Zij zijn, zoals bekend, momenteel in Israël waar zij tot zondag zullen blijven om locaties te bekijken voor de opnamen van de film „Abakarov" waarin Richard de hoofdrol voor zijn rekening gaat nemen. Gisteren bezochten zij de Klaagmuur in Jeruzalem, één van de heilige joodse plaat sen. Liz Taylor keek vol bewondering naar het traditionele joodse hoofddeksel, dat Richard Burton voor deze speciale gele genheid op had gezet.' NIEUWVEEN De zestigjarige J. de Vette uit Rijpwetering om het leven gekomen toen hij tijdens werkzaamheden Nieuwveen met zijn hoofd be kneld raakte in een graafmachi- 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9