Vangstbeperking visserij beeft niets uitgehaald eo-nazi s in actie tegen iesenthal Beleid rond benoeming NOS-voorzitter afgekeurd Sadat: Ik wil nu handtekening zetten Radarposten in Sinai zijn centraal punt in onderhandelingen Voorzitter produktschap: Kamer gaf minister berisping fan één onzer verslaggevers) EN HAAG „Na een half jaar quotering linnen we stellen dat geen enkele visser Ich gehouden heeft aan vangstenbeper- pig. Ze hebben maar raak gevist. We had- en op hen gerekend, maar dat is op een kleurstelling uitgelopen. Ze suggereerden jet op de hoogte te zijq van dê maatrege- i en de voorschriften. Dat komt voorna- lijk door de bonden, die hun leden onvol- nde op de hoogte hebben gesteld van rat de quotering nu eigenlijk is. Het effect de vangstenbeperking is hierdoor volle- verloren gegaan e nn dat is jammer", r de eerste maal sinds de moeilijkheden ;t de quotering voor de kustvisserij heeft voorzitter van het bestuur van het Pro- tschap voor Vis en Visserijprodukten, heer B. A. de Jonge, een persoonlijk de isie gegeven over de moeilijkheden van de /gelopen maanden. De heer De Jonge: „Er zal snel iets moeten gebeuren, want het loopt momenteel uit de hand. We zitten veel te ruim in onze jas. Het aantal pk's is in de afgelopen twee jaar te snel opgelopen. In 1973 telde de kotter vloot 153480 pk, momenteel zitten we bijna aan de 180.000 pk. Dat is in volkomen tegenspraak met de vangsten. Voor tong liep het tonnage in vijf jaar terug van ruim 17.000 tot 14.000. Uit deze cijfers blijkt dat men gewoon niet heeft willen meewerken aan de bevriezing van het aantal pk's. Neen, men is steeds verder gegaan. De vissers dachten: we wachten wel af. Ze hebben een elfde gebod aan de tien reeds bestaande toegevoegd: Gij zult nodig investeren om te voorkomen meer belasting te betalen. Maar de verhouding tussen kosten en opbrengst is hierdoor wel volledig zoek geraakt", aldus de heer De Jonge gistermiddag tijdens een vergadering van het bestuur van het Pro duktschap. De reden dat er na enkele maanden ver scherpte controle op de vangstenbeperkin gen werd uitgevoerd is volgens de heer De Jonge volledig aan de vissers zelf te wijten. „Zij toonden steeds minder van goede wil te zijn, vandaar de verscherpte controle", zegt de heer De Jonge, die alleen de sane ring van een deel van de kottervloot als oplossing ziet om uit de problemen te ko- „Ik zie althans geen andere oplossing. De bonden hebben wel eens aan de regering voorgesteld om een deel van de vloot op te kopen en deze dan weer aan ontwikkelings landen door te verkopen, Maar dat is het niet. Gezien de slechte situatie op de scheepsmarkt, kan je niet van de overheid verwachten dat zij in die handel stapt Nog maals, als er niet gesaneerd wordt, wordt de visserij ook nooit lonend. Alleen na sane ring blijft een gezonde bedrijfstak over". ALEXANDRIE/JERUZALEM (AP/UPI) De Egyptische president Sadat heeft gisteren ver klaard, dat hij nu bereid is zijn handtekening te zetten onder de troepenscheidingsovereenkomst met Israël. „Van onze kant bestaat er geen enkele aarzeling meer," zei Sadat na het vierde bezoek van de Amerikaanse minister Kissinger. „De kans is groot dat de overeenkomst zondag of maandag ondertekend wordt." Kissinger is gisteren in een nog hoger tempo heen en weer gaan vliegen. Zes uur lang sprak hij met de Israëlische leiders, vertrok daarna naar Egypte, maar was 's avonds al weer in Israël terug. Hij wilde nog zoveel mogelijk bereiken voordat van avond de Joodse Sabbath invalt en de regerings diensten zijn gesloten. De besprekingen van giste ren concentreerden zich vooral op de aanwezig heid van Amerikaanse technici en electronische waarschuwingsposten in de Sinai-woestijn. Kissin ger had gisteren ook nog een gesprek met de 77-jarige Golda Meir. Hoewel de oud-premier zich uit de politiek heeft teruggetrokken is zij nog steeds een invloedrijke figuur. In Jeruzalem werd gisteravond door 20.000 rechtse demonstranten geprotesteerd tegen het akkoord voor de Sin ai. Een aantal leden van het Ameri kaanse congres is niet zo gelukkig met het sturen van Amerikaanse technici naar de Sinai. Senator Henry Jackson: „Ik wil niet dat er stappen onder nomen worden die leiden tot actieve Amerikaanse bemoeienis in welk deel van de wereld ook. Één Vietnam is genoeg geweest." Naarmate het akkoord dichterbij komt, gaat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie zich heftiger verzetten tegen „dit gevaarlijke Amerikaanse com plot". Leider Jassir Arafat kondigde harde Pales tijnse acties aan. Vier Israëlische straaljagers hebben gisteren een Palestijns vluchtelingenkamp en een kamp voor guerrillastrijders bestookt. Hierbij zouden enkele doden en gewonden zijn gevallen. legin 1976 jarantie op mningen rRECHT (ANP) Het Garan- i-Instituut Woningbouw start gin 1976. Dit heeft de voorzit- r van de Stichting Garantie- stituut Woningbouw, oud-mi- ster ir. W. F. Schut, meege teld. et garantie-instituut voor de oningbouw kan volgens ir. chut heel nuttig zijn voor zo- j el kopers als bouwonderne- ers. De koper krijgt een ga- J ntie-certificaat, de bouwon- j jmemer ook en bovendien is j daardoor genoteerd op de st van geaccepteerde bouwon- imemers. De beunhazen val- n daardoor door de mand. In igeland bestaat zo'n garantie- stituut al jarenlang en functio- sert naar tevredenheid. et garantie-instituut gaat 1 ocent van de bouwsom bedin- in. Dit bedrag zal de bouwer oeten betalen. Of hij dit be- ag zal doorberekenen aan de lizenkoper, kon ir. Schut niet ggen. (Van onze correspondent) JONN De jager op oorlogs- nisdadigers Simon Wiesenthal s het slachtoffer geworden van en van de ernstigste rechts- adicale rellen in het na-oorlog- e Duitsland. Het incident vond ilaats in het stadje Bensheim paar Wiesenthal een proces te en de neo-fascistische advo- aat Manfred Roeder wegens maad had aangespannen. Roe- Ier had Wiesenthal er enige tijd eleden van beschuldigd, dat leze tijdens de oorlog in dienst ras geweest van Hitlers SD te loekarest. De advokaat had irochures met deze „onthul ing" naar het buitenland ge tuurd. Jen honderdtal Duitse neo'-na- i's dat het proces bijwoonde, >egon een hevige scheldkanon- lade toen Wiesenthal het woord rilde nemen. Omdat de presi- lent van de rechtbank niets on- lernam, kon Wiesenthal zich liet verstaanbaar maken. Er verden nationaal-socialistische iaile Selassie il begraven jlDDIS ABEBA (AFP) Ex- keizer Haile Selassie van Ethio- bië, die woensdagochtend op 13-jarige leeftijd overleed, is pog diezelfde dag begraven. Dit beeft radio Addis Abeba be kendgemaakt. Over de plaats (vaar de begrafenis heeft plaatsgehad werd niets gezegd; pok is niet bekend of familiele den de begrafenis hebben bijge woond. De snelle begrafenis is niet zo vreemd Haile Selassie was ben gelovig lid van de koptisch- bhristelijke kerk, die voor schrijft dat een begrafenis bin ken 24 uur moet plaatsvinden. De geheimhouding over de plaats van het graf heeft wel verwondering gewekt, hoewel te verwachten was dat de militai ren die de keizer van zijn troon etten, weinig werk van de be- [rafenis zouden maken. strijdliederen gezongen en Wie senthal hoorde roepen: „joden- zwijn", „Juda vertrek" en „Duitsland wordt wakker". De politie ontruimde uiteindelijk de zaal. Ook het eigenlijke proces eind igde met een schandaal. De rechtbankpresident gaf gehoor aan het verzoek van Roeder om twee getuigen te horen die de beschuldigingen tegen Wiesent hal zouden kunnen bewijzen. Die twee wonen echter in Ar gentinië, en een van hen wordt door de Duitse justitie gezocht, zodat het onwaarschijnlijk is dat dit proces ooit zal worden afgesloten, en Roeder zijn be schuldigingen gewoon kan blij ven rondstrooien. Het incident in Bensheim is te kenend voor de neo-nazistische bewegingen die in Duitsland de grond uitschieten. Terwijl het gevaar van links met groot machtsvertoon wordt bestreden, wordt aan de ontwikkelingen op het rechtse front nauwelijks aandacht besteed. In het Entrepotdok in Am sterdam is gisteren het zendschip van radio Veroni ca ontmanteld. Onder het toeziend oog van PTT- en douanemensen wordt hier een deel van de zendinstal- latie van boord getakeld. Buil Verwey, directeur van Veronica-zaliger, schiet er nog een plaatje van. „Graan doet leven" heeft al een ton RAALTE (ANP) - De landelij ke actie „Graan doet leven" ten bate van een graanveredeling- sprojekt in de Westafrikaanse staat Gambia heeft al 100.000 gulden opgebracht. De actie wordt gevoerd ter gelegenheid van het 25ste Sallandse oogst feest Stöppelhaene. Tijdens een koffiemaaltijd in Raalte werd een cheque met dit bedrag aan ambassadeur Ebou Momar Taal van Gambia over handigd. De actie (via 4000 war me bakkers worden 500.000 zak jes siermais verkocht) duurt tot 6 september en men streeft naar een eindbedrag van 250.000 gul den. Met beter zaai- en pootgoed kan Gambia zich minder afhan kelijk maken van het buiten land. Van onze parlementaire redak- tie DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de benoe ming van de nieuwe NOS-voor zitter is gisteren geëindigd in de afstraffing voor minister Van Doorn. De Kamer sprak zich uit tegen de autoritaire wijze waarop de benoeming was tot stand gekomen. De mi nister zal alles moeten doen om het vertrouwen te herstellen. „Ik wil alles doen wat zinvol en verstandig is om dat te be reiken", was het antwoord van de minister. De Kamer reageerde heel mat In drie kwartier is giste ren in Zevenaar het voor malig Juvenaat-gebouw af gebrand. In het gebouw was een aantal scholen ge huisvest. Enkele honderden leerlingen konden tijdig het gebouw verlaten. Enkele brandweermannen raakten licht gewond. Het vuur in dit vroegere klein-seminarie (daterend uit 1926 en eigen dom van het ministerie van 'Onderwijs) is waarschijnlijk ontstaan door werkzaamhe den aan de verwarming. ,Bos en Duin' overgenomen (Van een onzer verslaggevers) BILTHOVEN Het medisch kindertehuis „Bos en Duin" in Zeist, dat ernstige financiële problemen heeft, zal worden overgenomen door het medisch centrum „Berg en Bosch" in Bilthoven. De 15 vaste perso neelsleden van „Bos en Duin" was per 30 september ontslag aangezegd; direkt na het be kend worden hiervan heeft „Berg en Bosch" verklaard de activiteiten te willen overne- „Bos en Duin" was vooral ge richt op het zelfstandig leren leven van suikerpatiëntjes met hun handicap. In maart was er een schuld van anderhalf mil joen gulden. Na aanstelling van een nieuwe leiding werd die de ze maand teruggebracht tot 700.000 gulden. Het bestuur be gon een inzamelingsactie om dit tekort aan te zuiveren. Het mi nisterie van Volksgezondheid wilde daarin niet bijspringen. „Berg en Bosch" in Bilthoven beschikt over een aantal pavil joens op 48 hectare bosgrond en houdt zich bezig met verpleging en revalidatie van ondermeer hart- en astmapatiënten. De ac tiviteiten van „Bos en Duin" passen volgens de betrokken be sturen uitstekend in het beleids plan van „Berg en Bosch". De verhuizing van het diabetisch kindertehuis naar Bilthoven zal zo snel mogelijk gebeuren. De vaste staf zal in zijn geheel mee gaan. Dood in fontein - Een Italiaanse christen-democratische parle mentariër is gister dood in een fontein te Milaan aangetroffen. De doodsoorzaak is nog onbe kend. Het slachtoffer, Frances co Verga, was kort geleden ge noemd in het kader van een onderzoek naar onregelmatighe den bij het beheer van' coöpera ties. op de toespraak waarmee de minister de benoeming van mr. Erik Jurgens tot voorzitter van de NOS had verdedigd en waar in hij zijn handelwijze had ver klaard. Die uitspraak liet bij de Kamerleden vraagtekens en een „onbevredigende nasmaak" ach ter. Maar na de uitvoerige be handeling van woensdag wilden de Kamerleden gauw een punt achter deze affaire zetten. De Boerenpartij diende een mo tie van wantrouwen tegen Van Doorn in, maar deze kreeg al leen de steun 'van de RKPN en kon daarom niet in behandeling worden genomen. Succes had de heer Van der Mei (CHU) met zijn motie waarin de LONDEN (Rtr) Twee eenza me, winderige militaire pos ten zijn de factor geworden waar het om draait bij de besprekingen over een tussen tijdse regeling in bet Midden- Oosten, omdat zij troepenbe wegingen kunnen waarnemen op de voornaamste toegangs wegen tot dat deel van de Sinai' dat nog in handen is van Israël. Er staan radar en trillingssensors die de Isfaeli- sche militairen laten weten dat er zich iets verplaatst in de strategische Gidi- en Mitla- passen. Met een hefschroef- vliegtuig zijn ze binnen enke le minuten ter plaatse, aldus een Britse electronicus. De piloot geeft dan snel aan het hoofdkwartier door of het alarm is veroorzaakt door een vijandelijke patrouille, een groep bedoeïenen, of een zwer vende kameel. Meestal is het vals alarm. Worden de passen echter neutraal gebied dan is het al of niet op de hoogte zijn van verplaatsingen van het hoogste belang. De passen vor men de enige bruikbare toe gang tot het hart van de Sinai en zij zijn dan ook het voor naamste punt van onderhan deling tussen Egypte en Israël. De seismische instrumenten zijn geplaatst door de Israë liërs, nadat zij in 1967 de Sinai hadden veroverd. Zij begroe ven twee evenwijdige rijen van deze detectors in de pas sen. Deze instrumenten van gen elke trilling afkomstig van beweging van de oppervlakte op, of die nu veroorzaakt wordt door vallend gesteente, aardtrillingen of voetstappen. In enkele nabijgelegen hutten kunnen ze worden bekeken. Komen de trillingen boven een bepaald peil, zodat ze wijzen of een voertuig of een groep mannen, dan worden ze auto matisch naar het hoofdkwar tier doorgegeven. Daar gaat een van de groene lichtjes branden elk lichtje behoort bij een bepaald punt in de pas en er wordt een hefschroefvliegtuig naar toe gestuurd om te zien wat er gaande is. Een van de nadelen van de seismische detectors is dat ze bij zandstormen minder ge- procedure rondom de benoe ming werd afgekeurd. Een grote meerderheid gaf er steun aan: CHU, KVP, ARP. BP, RKPN, WD, DS'70 en PSP. De Kamer betreurt dat de benoeming van de nieuwe NOS-voorzitter bui ten het kabinet om is gegaan. Geconstateerd wordt, dat er door de procedure onvoldoende waarborgen zijn dat de nieuwe NOS-voorzitter ook op vrucht baar overleg binnen het bestuur mag rekenen. De minister zal dan ook voor 16 september, de dag waarop de benoeming in gaat, stappen moeten onderne men om de nieuwe voorzitter en het bestuur van de NOS tot elkaar te brengen. HH Bufferzone VN Door Israèl bezet Vroegere bufferzone VN Aardolie Qkni^__100 voelig worden omdat ze bedol ven raken. De instrumenten moeten herhaaldelijk met graafmachines worden opge dolven. Er staat echter tegen over dat ze kunnen zeggen hoe snel en zwaar een indringer is en waar die zich ongeveer be vindt. De twee voornaamste luister posten, die 24 uur per dag bemand zijn, krijgen ook gege vens van twee radarzenders op pantserwagens, die de pas sen voortdurend bestrijken. De radar is van het soort dat alleen bewegende voorwerpen registreert. Hoe groter dat is, hoe groter het lichtje op het radarscherm in de post. Helicopter neergestort DEN HAAG (ANP) - Bij het Westduitse plaatsje Schopingen is gistermorgen een helicopter van de Nederlandse luchtmacht neergestort De inzittenden van de Alouette-helicopter, twee Ne derlandse luchtmachtvliegers, een Nederlandse marinevlieger en een Duitse liaisonofficier, werden lichtgewond. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een commissie van de luchtmacht stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Met andere radarposten wordt het luchtruim langs de be standslijn in de gaten gehou den, maar er is een „blinde vlek" tussen de grondradar en de luchtradar, waar een vijan delijk vliegtuig ongemerkt door zou kunnen glippen. De instrumenten zijn echter „behoorlijk doeltreffend" en hun voornaamste nadeel is wel de menselijke factor, aldus de electronicus. De bewakers hebben een „ontzettend verve lend baantje" en hun waak zaamheid vermindert snel, zo dat de Israëliërs zijn overge gaan tot een rouleringssys- teem van verscheidene ploe gen. Aanslag op opstijgend vliegtuig in Argentinië Buenos Aires, (AP) Linkse guerrillastrijders hebben giste ren op de startbaan van het vliegveld van Tucuman een ex plosieve lading tot ontploffing gebracht op het moment dat een transportvliegtuig van het type C130 met 114 militairen aan boord probeerde op te stij gen. Vier militairen kwamen' om het leven en velen werden ernstig gewond, so heeft de Ar gentine luchtmacht bekend gemaakt. De guerrillastrijders hadden in de draineringstunnels onder de startbaan ongeveer 80 pond ui terst explosief materiaal ver stopt, en brachten hun bom met afstandsbediening tot ontplof fing op het moment dat het vliegtuig er vlak bij was. Tucuman, dat ongeveer 1.200 km ten noordwesten van Bue nos Aires ligt, is het hoofdkwar tier voor massale leger-operatie in het berggebied tegen het mar xistische revolutionaire volksle ger (ERP). In anonieme tele foontjes aan de Argentijnse pers werd de aanslag echter toe geschreven aan de linkse, perio- nistische Montoneros. Menselijke ketting dwars door Amerika CHICAGO DPA- Als een advocaat uit Chicago zijn zin krijgt zullen op de 200ste verjaardag van de Verenigde Staten, op 4 juli 1976, bijna vijf miljoen Amerikanen elkaar de hand reiken en op die ma nier een menselijke ketting vormen tussen San Fran cisco en New York over een afstand van ruim 4867 kilometer. Tijdens een oefening in Ro- semont in de staat Illinois heeft de initiatiefnemer uit gerekend dat hij 4.778.982 mensen nodig heeft voor zijn plan. HIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT pagina 7 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7