Verrassing in plantekas Martine I heeft 1 grootse plannen Flanagan: beklemmend huiskamerdrama PLANTSOENTJE VOOR KAAG El LAND bio/copen ^;i\ Vier Unieumspelers in kwart finale districtskampioenschappen tennis PAGINA 5 Sassenheim krijgt club voor .rappe praters' Van de heer Klaassen van het Dordrechtse instituut Rhetori- ca hoorde ik dat er in Sassen heim een club zal worden op gericht voor Sassenheimers die vinden dat ze nog niet vlot genoeg uit hun woorden kun nen komen. Het instituut gaat ze daarbij een handje helpen. Docenten van Rhetorica zullen in deze plaats op zestien avon den hun leerlingen de angst voor het spreken in het open baar proberen te laten over- Woensdagavond was er een kennismakingsavond voor schuchtere en minder be spraakte Sassenheimers in het Bruine Paard. En er kwamen er nogal wat opdagen, die graag rap van tong willen wor den en wel trek hebben in een flinke dosis zelfverzekerdheid, wat uiteindelijk het resultaat moet worden van deze spoed cursus „spreekvaardigheid". Over de aanmelders zei de heer Klaassen mij: „Ze komen uit alle lagen van de Sassen- heimse bevolking. Het zijn al lemaal normale mensen. Maar het zijn echt geen zielepoten die hun mond niet open dur- Op het Kaageiland komt er eindelijk een plekje vrij waar de mensen rustig aan het wa ter kunnen gaan zitten zonder perse een drankje te hoeven bestellen. Tot nu toe was dat wel het geval want men kon alleen onderuit gezakt van de plas genieten vanaf de terras jes van de Bonte Koe en het Kompas. Daar komt nu veran dering in. Van de gemeente-secretaris van Alkemade, de heer Bra- ma, hoorde ik dat de panden Julianalaan 2 en 4, waarin nu nog het gezin Clomp woont, onbewoonbaar zijn verklaard en op den duur gesloopt gaan worden. En dat kan snel gaan gebeuren. Want voor de huidi ge bewoners staat een huisje klaar in De Kaag. Dat zit heel wat beter in elkaar dan waar ze nu in wonen. De plannen zijn op op die plek een groot gazon aan te leggen met wat banken erin. Zodoen de wordt het Kaageiland nog een stukje gezelliger. Ik hoorde dat er in de raad nogal wat geharrewar is ge weest over het onbewoonbaar verklaren van de huisjes. Het werd een echt politiek touw trekken, dat voor heel wat lachsalvo's op de publieke tri bune zorgde. „Dit was eigen lijk de eerste keer dat er in de raad van Alkemade op een dergelijke manier politiek werd bedreven", zei de heer Brama mij. Het deed me een beetje denken aan de situatie in Leiden waar wethouder Van Aken ook steeds om de hete brei heen draait zonder tot concrete uitspraken te ko men. Zo ging het er hier nu ook aan toe." En de man die in Alkemade voor de humor zorgde was het VGA-raadslid T.H.J. v.d. Meer. Die vond het maar niks dat de pandjes onbewoonbaar wer den verklaard. „Er valt echt nog wel wat mee te doen", zei hij, „het zijn semi-monumen- ten, die voor De Kaag behou den moeten blijven". Karakteristiek of niet, de in specteur van volkshuisvesting, die in dergelijke zaken om ad vies moet worden gevraagd, had een rapport geschreven dat de weegschaal naar een heel andere kant deed over slaan. Die vond het technisch en economisch onverantwoord om de twee huisjes, waarin vroeger het personeel van de veerpont in heeft gewoond, te laten staan. Maar het raadslid bleef bij zijn standpunt, ondanks het feit dat hij het rapport van volkshuisvesting verder niet bestreed. Samen met zijn drie fractiege noten stemde hij tegen het voorstel tot onbewoonbaarver klaring. Tien anderen stemden voor. De Kaag krijgt dus toch een plantsoentje aan het water. Ik adviseer u vanavond op stap te gaan met Jan- neke Kruijer. Om haar te ontmoeten moet u gaan naar de Victoria- kas in de Leidse Hortus Botanicus, waar ze een verrassing voor u in pet to heeft. Want ze laat u er de Victoria regia zien, een enorme waterplant uit het Braziliaanse Amazonegebied, waar van de bladeren, zo heb ik me laten vertellen, een diameter van onge veer twee meter kunnen bereiken. Normaal houdt deze charmante 28-jarige Leidse, die rondleidster is op de Hortus, haar praatje overdag. Maar vanavond is er iets spe ciaals aan de hand; dan opent zich in de kas de fantastisch mooie bloemknop van de Vic toria regia., een gebeur tenis die tot nu toe de bezoekers van de Hortus ontging omdat deze unieke Leidse planten tuin normaal gesproken alleen overdag voor het publiek open is en de bloem juist 's avonds in volle bloei komt. Dus wie dit een keertje wil jaren dertig een speciale kas is gebouwd. Het is een héél aparte plant. Een drijvende reus op het water. De Victoria regia wordt ieder jaar in januari in warme mod der de Drijvende Braziliaanse reuzeplanten in het bassin van de Victoriakas in de Leidse Hortus Botanicus. meemaken moet er wel als de kippen bij zijn. Na vanavond komt er geen tweede kans meer. Janneke vertelde mij: „Als de bloemknop zich geo pend heeft blijft 'ie een dag lang wit van kleur maar de volgende dag wordt 'ie purper rood en dan is het gelijk met deze bloem gedaan. Die ver welkt en verdwijnt dan onder water". Janneke. die oorspronkelijk uit Groningen komt en daar studeerde op de middelbare tuinbouwschool, weet alles van de historie en de planten van de Hortus af. Maar het liefst vertelt ze toch van de Victoria regia, waarvoor in de jonge plant al aardig begint te groeien, krijgt deze „Brazi liaan" een plaatsje in het ba- sin. Per bloeiperiode (ongeveer acht maanden) komt er zo'n dertig keer een bloem aan de ze plant, die gedurende die tijd wordt verzorgd door de plan- tespecialist Peter Beekhuizen. Die noemt men ook wel „de Gelaarsde Kat". Want met zijn grote lieslaarzen ploetert hij regelmatig door het basin om de Victoria regia schoon te houden. Janneke Kruijer werkt nu vijf jaar als rondleidster op de Hortus en het bevalt er haar nog steeds best, ondanks het feit dat ze dikwijls hetzelfde verhaal moet afdraaien. „Maar", zegt ze „de gezel schappen die hier komen zijn steeds weer anders van sa menstelling. De ene keer is het een klas kleuters en een dag later moet ik bejaarden tekst en uitleg geven. En natuurlijk worden er door de bezoekers ook steeds verschillende vra gen gesteld. Dat maakt dit vak toch nog interessant." IJ kunt vanavond tussen negen en elf uur kennis komen maken met de in bloei staande Victoria regia en met rondleid ster Janneke Kruijer. Martine helpt zelf mee „Humpy" In de kleuren te zetten. Noordwijkerhout krijgt een kinderboetiek, waar g niet alleen pasklare kleren zullen worden verkocht maar waar de klanten ook de hulp kunnen inroe- pen van een mode-ontwerpster om eigen ideeën over kinderkleding op papier te laten zetten en te laten maken. fü De boetiek Komt in de nieuwbouw bij Puyckendam, in de Cornuljelaan. En de eigenaresse heet Martine Larsen, die zelf de kleding gaat ontwerpen. Ze gaat samenwerken met kleer- maakster Ria van Velzen uit Zoeterwoude, die het maken van kinderkleding in de vingers heeft. Want zij werkte zeven jaar bij de Hygia in Sassenheim, waar zij ook al die tijd kinderkle- ding maakte. Martine Larsen, die nu nog cheffin is in de Noordwijkse kinderboetiek Micheline, vertelde mij dat ze het wel ziet zitten in Noordwijkerhout met haar kinderboetiek, die de leuke naam „Humpy" gaat krijgen. Ze zegt: „Op het gebied van de kinderkleding zijn er hier in Noordwijkerhout en wijde omgeving weinig originele dingen. Ik wil daar verandering in gaan brengen. Moeders hoeven, vind ik, niet altijd afhankelijk te zijn van wat de grote confectiebe- drijven aan kinderkleding leveren. Laat ze zelf ook maar eens meedenken en meebeslissen." „Humpy" gaat volgende week woensdag open. Tot die tijd wordt er in de Cornuljelaan nog hard gewerkt om de boetiek voldoen- de aan te kleden. Pllllllll Deze week in de Leidse bioscopen Van een onzer verslagge- LEIDEN De regelmatige bioscoopbezoeker heeft in Leiden geen reden tot kla gen. Liep de Sleutelstad in het verleden wat betreft pre mières nog al eens achter op de grote steden, tegen woordig kan er geen nieu we rolprent meer uitkomen of hij draait ook in deze stad. Dat is ook het geval met de nieuwste Nederlandse film „Flanagan" van Adriaan Ditvoorst. Bijgaand een re censie van onze redactuer Otto Milo. Hij bekeek ook „Young Frankestein" (in Lido) en „Fear is the key" (in Camera). Nieuw in Leiden is ook „MrQ... gumman number one" (in Luxor). In Studio en Rex draaien prolonga ties. Respectievelijk „The return of the pink panther" en „Inpikken en wegwezen". Voortreffelijke {jgj H griezelgrap van Mel Brooks P Trianon Tien jaar geleden bevond zich onder het pakket korte Nederlandse films, dat met subsidie van c.r.m. tot stand kwam een werkje, dat de kriti sche toeschouwer plotseling at tent rechtop deed zitten: „Ik kom wat later naar Madra", van de zojuist van de filmacademie afgekomen Adriaan Ditvoorst. „Een regisseur om goed in de gaten te houden" was de alge mene opinie. Twee jaar later kwam Ditvoorst met z'n eerste avondvullende speelfilm „Paranoia" naar de novelle van W.F. Hermans. Be slist niet de gemakkelijkste op gave voor een jong dankomend filmer, maar Ditvoorst slaagde er in Hermans op het witte doek zeer nabij te komen. De film ging als officiële Nederlandse inzending naar het festival in Berlijn en ook daar waren de reacties zeer positief. Niets - scheen de carrière van Ditvoorst meer in de weg te staan, maar 'n minder gelukkige korte film „Antenna" deed Dit voorst als een van Nederlands meestbelovende regisseurs in 1967 voor enkele jaren naar de ijskast verhuizen. Maar nu is Adriaan Ditvoorst met „Flanagan" weer in het eer ste gelid terug. De roman van Tim Krabbe, door Ditvoorst zelf en Anton Quintana voor de film bewerkt, handelt over een zeke re Paul Flanagan, afkomstig uit een zeer goed gesitueerde fami lie, die na een roofoverval sa Eric Schneider bij het ontzielde lichaam van halfbroer Guido de Moor i Anton Ditvoorst's film „Flanagan". men met zijn halfbroer Peter en een Belgisch meisje gepleegd, voor acht jaar in de gevangenis belandt. Peter en het meisje blij ven buiten schot en het verhaal begint eigenlijk pas als Flana gan verbitterd uit de gevangenis ontslagen wordt. Aanvankelijk wil hij alleen maar zijn deel van de buit opei sen, doch als hij bemerkt dat zijn broer, die hem al die jaren niet heeft bezocht, zelfs Flana gans bestaan voor zijn vrouw Dorna verzwegen heeft, besluit hij wraak te nemen op zijn vroe gere omgeving en zijn mede plichtigen. Een koele wraak, gebasseerd op terreur in het brave gezin van halfbroer Peter. Dat de strafex peditie Flanagans eigen onder gang betekent heeft hij ingecal culeerd. De inzet mag wat traag en star zijn, zodra Flanagan het huis van de keurige Peter Babel be treedt, weet Ditvoorst de kijker in zijn greep te krijgen. Niet in het minst door het optreden van Guido de Moor in de titelrol, die vrijwel in iedere scène duidelijk voelbaar aanwezig is. Guido de Moor, na zijn filmde buut in „Kermis in de regen" te druk bezet bij de Haagse Come- die om nog aan filmwerk te kunnen doen ook al zagen wij hem laatst in een klein rolletje in Rademakers „Niet voor de poezen" - toont zich als de ges pleten Flanagan, nu eens domi nerend dan weer 'n deerniswek kende figuur, een filmpersoon lijkheid zoals wij die er in ons land weinig hebben. Eric Sch neider als de slappe halfbroer Peter geeft het juiste contrast en de vrouwenrollen zijn bij Jo- see Ruiter, Anne Wil Blankers, Josephine van Gasteren en Pe tra Laseur in uitstekende han den. Door de politie-inspecteur weg te laten in zijn filmbewerking en het slot „in de familie" te hou den, maakt Ditvoorst er een be klemmend huiskamerdrama van, in de buitenopnamen onop vallend doch zeer functioneel het stadsbeeld van Brussel en Amsterdam op karakteristieke wijze gebruikend. Een woord van lof over het camerawerk van Eddy van der Enden is hier zeker op zijn plaats. Want zon der zijn uitgekiende composities zou deze vrij statische psycholo gische thriller toch een meer toneelmatig karakter hebben ge kregen. Adriaan Ditvoorst heeft zich met „Flanagan" weer gevoegd bij Nederlands meest belovende filmregisseurs. Wij kijken met spanning uit naar zijn volgende stad. Milo LIDO Mel Brooks is een van de meest fantasierijke figuren uit de Amerikaanse filmindus trie. Zijn rijkdom aan dwaze ideeën lijkt onuitputtelijk, maar te vaak wil hij zonder enige zelfkritiek doordraven. Dat maakt zijn film „The produ cers" te gechargeerd en zijn western-persiflage „Blazing saddles" te overladen. In „Frankenstein junior" heeft hij echter zichzelf uitstekend in de hand en deze komische va riant op het aloude griezelver haal van Mary Shelly kan men dan ook gerust een van de beste satires noemen odit op de oude griezelfilm gemaakt. Wie nog geamuseerd en vertederd kan kijken naar de eerste Franken- steinfilms met Boris Karloff van James Whale vind alle bekende situaties net iets potsierlijker te rug. Brooks volgt in stemmige zwart-wit beelden aanvankelijk het origineel op de voet. Op de vooravond van zijn huwelijk gaat de kleinzoon van Baron Von Frankenstein, een ver maard neurochirurg, naar Transylvanië om er de experi menten van opa met het tot leven wekken van doden voort te zetten. Alleen maakt hij nu gebruik van een kant-en-klaar lijk en hoeft het niet eerst uit diverse lichamen samen te stel len. Hulpje Igor verziekt de si tuatie weer, door de gezonde hersens te laten vallen en ze door die van een abnormaal persoon te vervangen. Nevels en spinnewebben zorgen weer voor de bekende macabere entourage rond Slot Frankenstein, waar Frankenstein junior weer een grote domme kracht tot leven roept. De pijnlijke scène tussen het monster en de episode met de blinde kluizenaar - uit „De bruid van Frankenstein" (met Gene Hackman in een klein rol letje) een regelrechte giller. Maar dan gaat Brooks zijn ei gen weg en laat het monster door een liefdevolle behandeling zelfs zó tam worden dat het op de melodie van „Puttin' on the Ritz" een Fred Astairenummer weggeeft Aan het slot zelfs een dubbel happy ending voor Franken stein met diens knappe assisten te en voor het monster met de la Jeanette McDonald in ver voering zingende ex-verloofde van de baron. MILO g MaeLean g goed voor |1 g veel aktie |g p in films Camera Alistair Macleans boeken vinden vroeg of laat al lemaal hun weg naar het witte doek. Soms in met sterren over laden superspektakels zoals „Ice station Zebra" en „Als adelaars vielen ze aan", maar tegenwoor dig meer en meer als goekopere produkties, waarin de aktie vaak belangrijker is dan de meestal ingewikkelde intrige. De achtervolging per speedboot door de Amsterdamse grachten „Puppet on a chain" en ook in „Fear is the key" zit zo'n scène, een achtervolging per auto, waar eigenlijk alles om draait. Dat is maar goed ook want Bar ry Newman is een akteur met beperkte capaciteiten. Hij speelt een zekere John Talbot, eige naar van een luchtvaartmaat schappijtje, wiens vrouw en broer door onbekenden met hun Dakota worden neergeschoten. Drie jaar later zien we hem terug als een wildebras met een indrukwekkend strafblad. Het is slechts camouflage, want opzet is de daders van de aanslag en hun motieven te ontmaskeren. Veel van de handeling speelt zich af onder water, op een booreiland en in de met boeven bevolkte villa van een oliemillio- nair. Hoogtepunt blijft echter de wilde autorit, die de achtervol ging van „Bullitt" tracht te over treffen en door een viertal auto wrakken ook de duurste se- kwentie op het budget moet zijn geweest. MILO s John Wayne T - als anti-held Luxor John Wayne, de man die lang geleden in de film weg is gelegd voor stoere rollen speelt in McQ....gunman number one de eigengereide New York- se agent die buiten de politiere- geltjes om een syndicaat in ver dovende" middelen oprolt. Way ne als een kruising van Cannon en McCloud. Hij leunt daarbij ongewild natuurlijk bijna tegen het anti-heldendom aan, omdat zijn leeftijd geen tien die pe kniebuigingen meer toestaat en er geen make-up genoeg kan zijn om zijn rimpels te vullen. Regisseur John Sturges liet van het doorsnee wensenpakket niets onvervuld. Van onze tennismedewerker Leiden Unicum, het tennis park, dat deze week de dis trictskampioenschappen op haar banen laat verspelen, blijkt een brede basis aan ten nistalent te hebben. Of zou ook bij tennis het op eigen veld spelen, belangrijke voor delen bieden. Gisteren bijvoorbeeld kwamen louter Unicumspelers in het herenenkel B aan bod. Paul Kallenberg bleek te vast voor Wim Koelman, eveneens van Unicum, en speelde zich daar mee als vierde Unicumspeler in de kwart finale. De eerste set ging op het nip pertje naar volhouder Kallen berg (7—5), waarmee het pleit in feite beslecht was (63). De andere B-partij was de presti ge strijd tussen de eerste teamspelers van Unicum, de oudste van de Kallenbergse, Lodewijk, en Har Meyer. Meyer, die tijdens de onderlin ge wedstrijden op Unicum, vo rige week van zijn rivaal de kous op de kop had gekregen, was er fel op gebrand zich te revancheren. Doch in de eer ste set was er voor hem geen houden aan. Topspinkoriing Kallenberg haalde iedere bal, hetgeen Meyer op een gegeven moment deed verzuchten: „Ja, eindelijk, hij slaat ook eens een balletje fout". De eerste reeks resulteerde zo in een snelle 6—2 voor Kallenberg. In de tweede set begon de fore hand van Meyer beter te lo pen. Vaker zag hij kans de ballen buiten het bereik van zijn opponent te slaan, hetgeen hem 6—3 winst opleverde. Hiermee had Meyer zijn kruit verschoten. Om zijn eigen moeheid te camoufleren infor meerde hij nog of Lodewijk niet eens moe begon te wor den. Voor deze was het echter een koud kunstje de partij als nog in zijn voordeel te beslis sen: 6—1. In de halve finale krijgt Kallenberg te maken met Madera. Waarschijnlijk een te zware opgave In het damesenkel B vlogen gisteren zowel de nummer 3 als de nummer 4 geplaatste speelster uit het toernooi. Han- neke Langeveld had geen schijn van kans tegen de voor haar vijftien jaar uiterst sterk tennissende Mickey Albers uit Lisse (26, 36) Ook Karen Braakman moest in twee set capituleren (3—6, 4—6). Ver antwoordelijk voor deze ver rassing was Maureen Meyer, ook al weer van Unicum. Hoe komt het toch, dat.deze club maar nooit uit de tweede klas se vandaan komt? Ook in C-afdelingen deden zich klinkende verrassingen voor. Bij de dames werd de als tweede geplaatste Kristine Teeuw uitgerangeerd door wedstrijdleidster Helen v. Pa ridon: 75, 6—2. De jeugd kampioen t/m 18 jr. Hans v.d. Loo, in dit toernooi derde ge plaatst, stak niet in blakende vorm. Via 63 en 62 werd hij door Paul Theunissen zon der pardon naar een neder- Bij de veteranen beschikte Morshuis over een langere adem dan de nummer vier ge plaatste Modderman.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5