Dijkgraaf van Rijnland: in toekomst meer duidelijkheid bij verkiezingen Leidse weg-N. onveilig door „Leids" verkeer ik (ürUln DUNA-DELI 't Karrewiel Bestuurscrisis in Kring Gou we-Ri j n streek Provincie gaat beslissen over bouw peenwasserij Toch jeugdwerker voor 't Mallegat? Plan voor zwakzinnigendorp moet nog helemaal door molen" Warmondse raad kreeg gemeenschapshuis gepresenteerd noteert, u evei PIERROT de koning fianen LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 AUGUSTUS 197: Van een onzer verslaggevers Leiden Erg veel nieuw licht is er niet geworpen op een nogal duistere materie, n.l. de verkie zingsuitslagen van het Hoog heemraadschap van Rijnland, dat vorige week op een demo cratische manier aan een nieuw bestuur kwam. Sindsdien heb ben CDA-raadsfractievoorzitter Helmuth Driessen en PvdA- fractieleider Leo Meijer staande gehouden, dat de uitslag niet geldig is. omdat een groot aan tal kiezers in de gelegenheid L geweest om per uit te brengen stem meerdere kandidaten aan te wijzen. „Die verkiezingen moeten over gedaan worden." menen beide heren en daarom werd bij het college van Dijkgraaf en Hoog heemraden van het waterschap een bezwaarschrift ingediend. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben vooralsnog hooguit de wenkbrauwen opgetrokken, maar in de feitelijke situatie verandert (voorlopig) nog niets. Dit bleek tijdens een persconfe rentie, gisteren belegd door dijkgraaf J. baron van Knobels- dorff: „De aangevoerde argu menten kunnen wij zonder meer weerleggen". Ook de indruk van de heer Driessen. dat deze bij een ander te volgen systeem meer stemmen op zich zou heb ben gekregen als kandidaat „gebouwd" wordt door de dijkgraaf en waterschapssecre taris mr. B. Plomp als niet juist gezien. Dijkgraaf Van Knobels- dorff: „Aan het bezwaarschrift zullen we serieuze aandacht be steden en daarna tot een stand puntbepaling komen. In elk ge val blijf ik van mening, dat bij de verkiezing aan de doelstel ling van het reglement is vol daan. Ik kan nog niet zien, of een en ander zou kunnen leiden tot een overdoen van de verkie zingen." Een bezigheid, die het hoogheemraadschap weer een groot bedrag zou gaan kosten. Wel waren dijkgraaf en secreta ris ervan overtuigd, dat bij een volgende gelegenheid meer dui delijkheid bij kandidaatstelling en verkiezing betracht zou moe ten worden. Mr. Plomp: „De herkenbaarheid van de 12 lijst en was veel moeilijker dan bij de z.g. politieke verkiezingen. Maar Rijnland kan zich niet in houdelijk met die lijsten bezig houden. Dat zullen de kandidaten zelf moeten doen, die dan zelf meer informatie moeten geven aan de kiezer. De biljetten zouden in dit opzicht ook meer „herkenbaar" moeten worden, eventueel met een nadere omschrijving van de instanties of belangengroeperin gen die met de kandidaten ko men aanzetten." Vorige week waren de kandidaten van de Ned. Bond van Huiseigenaren („dat kan nooit missen", moeten de meeste huizenbezitters heb ben gedacht) en van de Kamers van Koophandel in het gebied (die alle industriële stemmen kregen) de grote winnaars. „Niettemin was dit de enige praktische en uitvoerbare me thode om verkiezingen te hou den, dit heeft de uitslag niet be'invloed," aldus dijkgraaf Van Knobelsdorff; „het is waar schijnlijk een misvatting ge weest tussen deae verkiezing en de verkiezingen van andere ver tegenwoordigende lichamen, waarbij gewerkt wordt met kiesdelers en vaste, goed in el kaar zittende technieken. In de toekomst zullen we beslist ge bruikmaken van deze eerste verkiezingservaringen. [ADVERTENTIE] E. A. Borgerstraat 26a. Katwijk aan Zee Tel. 61718-16996. Zondags gesloter Bar-dancing Pickeptein 8, Noordwijk aan Zee Iedere zaterdag en zendag geopend vanaf 20.00 uur. Verschillende orkesten en disc-jockey. Ruime zalen voor feestavonden en recepties Telefoon 01719-2600, b.g.g. 5006 PETIT RESTAURANT Kaas en vleesfonOue Bartxtfue - O Geopend van 12.00-02.00 uur o Ruime parkeergelegenheid Bij stoplichten Oen Deyl Eig gastheer Benito Franken Z'na.Teg *75- 01751-14070 Restaurant Bernsen Voor uw huwelijksdiner, recepties, koud buffet en hors-d'oeuvre. BREESTRAAT157 -LEIDEN Café - Restaurant „De Roode Leeuw" U kunt ook recreëren in onze biljart-zaal (4 biljarts Er zijn twee huizen waar u lekker eet en het onze Tel. 01713-2363 het RESTAURANT'OTEl „DEGRAVENPLAS" Langeraarseweg 1 Langeraar Tafelreservering TEL. 01722-2120 Restaurant direct gelegen a/d plassen Geraffineerde keuken zelfde directie „de Gravenmolen" Amsterdam HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT 557LEIDEN 2250Cl Op aanvraag zender, wij u graag Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De Voorschotense Leidseweg-Noord (van De Vink tot aan de Zilverfabriek) is het laatste jaar zeer onvei lig geworden door het verkeer van en naar Leiden. De bewoners hebben het gemeen tebestuur van Voorschoten via een open brief dringend gevraagd zo spoedig moge lijk maatregelen te nemen. De Voorschotense wethouder A. Eveleens (PvdA) begrijpt niet hoe zijn Leidse collega Waal de officiële doorgaande weg (Chur- chilllaan in Leiden Zuidwest) heeft kunnen ..versieren" met maar liefst vijf verkeer slichteninstallaties, die bovendien niet op elkaar afgesteld staan en daarom vooral voor het vrachtverkeer een bijna niet te nemen hindernis zijn. Een controle heeft aangetoond dat veel motorisch verkeer graag een omweg van enige kilometers maakt om de verkeerlich- ten op de Churchilllaan te ontlopen. De normale route uit de kust richting Utrecht en Rotterdam is via de Leidse Rijndijk, Haagvveg, Churchilllaan en dan verder naar het Lammeschansplein waar moge lijkheden zijn voor alle richtingen. De praktische route die thans genomen wordt is Leidse Rijndijk, Voorschotense Leidse- weg. splitsing „De Zilverfabriek". Voor- schoterweg, Lammeschansplein. De Leidseweg-Noord is niet berekend op het zware verkeer. Het wegdek bestaat uit klinkers en dit wegdek zorgt voor extra lawaai en gedreun in de huizen. De laatste jaren heeft de gemeente Voorschoten deze vroegere provincialeweg al voorzien van extra parkeerhavens en aan het begin een parkeerverbod ingesteld aan de Korte Vlietzijde. Het gemeentebestuur van Leiden heeft nooit kontakt opgenomen met het Voor schotense gemeentebestuur en ingelicht over de plannen om de door de oficiële ANWB-borden aangewezen doorgaande route te gaan onderbreken met vijf ver keerslichteninstallaties binnen 2 kilome ters. Wie vanuit Leiden naar Voorschoten gaat wordt via de ANWB-borden verwezen via de Churchilllaan. Het zijn slechts vreemdelingen die de borden volgen, zeker tachtig procent van het autoverkeer zoekt weer de oude Leidseweg op. De klok is weer jaren teruggedraaid, alleen zijn er thans veel meer auto's dan vroeger. Tot troost van de Leidseweg-Noordbewo- ners kan alleen maar gelden dat Voorscho ten weer eens gaat praten met Leiden. Het zal een gesprek worden tussen partijgeno ten, die allerminst op eenzelfde stoel zitten zodra het over verkeersmaatregelen gaat. Katwijk gaat oude buurten aanpakken Van onze correspondent Katwijk De gemeenteraad van Katwijk heeft zich giste ren tijdens een korte en na genoeg probleemloze raads vergadering verenigd met het voorstel van het college van B W om een gedeelte van Katwijk aan Zee-noord (Rode buurt) en de omgeving van de Louwestraat en Bal juwstraat aan te wijzen als zgn. stadsvernieuwingsge bied. Nu deze stap is geno men kan worden begonnen met de opstelling van een rehabilitatieplan voor deze gebieden. Dit houdt in dat zal worden gezocht naar een aantal maatregelen, die de bewoon baarheid zullen bevorderen. Het zal met name gaan om vrij ingrijpende verbeterin gen van particuliere wonin gen, waaronder wordt begre pen het verbeteren van de indeling en het woongerief en het opheffen van techni sche gebreken. Maar ook het verbeteren van de woonom geving door het wijzigen van straten en pleinen en groen voorziening valt onder dit Hoewel het de gemeente vrij staat een aanvullende subsi die te verlenen, zal het rijk 351) van de kosten gaan dra gen bij de woon ver betering, wanneer een eenmalige uit kering wordt verstrekt. Wanneer de verbeteringskos- ten boven de 5000,- gaan komen, kan de eigenaar ver zoeken om een jaarlijkse bij drage, i.p.v. een eenmalige uitkering. In dat geval be loopt het bedrag het eerste jaar 81/2% van de totale kos ten, terwijl in de volgende van de totaal 10 jaren dit steeds wordt verlaagd. Voordat tot het opstellen van een rehabilitatieplan wordt overgegaan, zal uitvoerig overleg worden geplaagd met de eigenaren en bewo- In de Katwijkse Princestraat werd gisteren voor de laatste maal dit seizoen een toeristen- markt gehouden. De winkeliers van de Princestraat kunnen te vreden zijn. Hun omzet steeg aanmerkelijk. Het is evenwel nog niet aangetoond dat de toë- nstenmarkt dit jaar meer be langstellenden trok dan vorig jaar. „Dat komt", aldus de heer Visser, de voorlichtingsambte naar van Katwijk, „doordat het zulk mooi weer is geweest. Een markt is alleen aantrekkelijk wanneer het te warm is om binnen te zitten en te koud om naar het strand te gaan. Het gevolg was dat dit jaar overdag rustig was en dat je 's avonds over de hoofden kon lopen". Een plezierige bijkomstigheid van de markt is wel dat de toeristen doorgaans hun vertier 's avonds in het centrum aoch- ten. Ook volgend jaar kunnen toeristen weer markten in de Princestraat. Van onze sportredactie LEIDEN Het voltallige bestuur van de Kring Gouwe-Rijn- streek is afgetreden en daarmee is een crisissituatie ontstaan in deze onderafdeling van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Aanleiding totdit besluit betreft de aspirantenwedstrijd tussen De Zijl/LGB en AZC om hetkampioenschap van de Kring en de protesten van beider zijden omtrent de geldigheid van deze wedstrijd en de procedure die daarop volgde. Het bestuur van de Kring kreeg na allerlei geharrewar ongelijk van de Bond en trok zijn conclusies. Op 3 september kan de Kring een ander bestuur kiezen. In april jl. werd tussen de aspiranten van De Zijl/LGB en AZC een beslissingswedstrijd gespeeld inzake het kampioen schap van de Kring. De Leidenaars wonnen met 21, maar AZC diende naar aanleiding van een voorval tijdens die wedstrijd een protest in. Van beide ploegen moest een speler voor een minuut het water uit, maar de straf duurde 27 seconden te lang. Redenvoor AZC om de geldigheid van deze wedstrijd te betwisten. De protestcommissie en de waterpolo- commissie van de Kring verklaarden dit protest ontvankelijk, vooral ook, omdat een lid van de KNZB haar in die mening steunde. De Zijl/LGB vocht daarna de procedure van deze behandeling aan, want volgens de Leidse club was o.a. de uitspraak van dit protest lang na de rechtsgeldige datum gedaan. Het kringbestuur stelde De Zijl/LGB in het gelijk en gaf bovendien te kennen, dat de waterpolocommissie een dergelijke uitspraak helemaal niet kan doen, omdat die regle mentair voorbehouden is aan het bestuur van de Kring. Maar daarmee was de zaak nog niet gesloten. AZC ging op haar beurt niet akkoord en diende een klacht in bij de tuchthuiscommissie van de Bond. Die commissie stelde zich echter op achter het Kringbestuur en verklaarde de klacht niet ontvankelijk. Maar AZC dramde door en wendde zich tot de Commissie van Beroep, het hoogste rechtsorgaan binnen de KNZB. En tot verbazing van het Kringbestuur stelde dit orgaan AZC in het gelijk, zij het dan mondeling, want een schriftelijke uitspraak is er door de commissie nog niet gedaan Binnen de Kring vraagt men zich inmiddels wel af wat voor spelletje er door AZC gespeeld is, want duidelijk is geworden, dat het allang geen zaak meer is tussen twee clubs, maar tussen de Kring en de Alphense vereniging, die koste wat kost in het gelijk gesteld wil worden. Waarom de Commissie AZC in het gelijk heeft gesteld en op wat voor gronden zijn voor het bestuur grote raadsels. In ieder geval vond het de „motie van wantrouwen" die de Commissie van Beroep tegen de Kring indiende reden genoeg om er het bijltje bij neer gooien. Een simpel aspirantenwedstrijdje ver oorzaakt een schandaal in de zwemwereld. Belachelijker kan het haast niet Deze week werd de aspirantenwedstrijd tussen De Zijl/LGB en AZC in opdracht van de Commissie van Beroep overge speeld. De Zijl/LGB won met 30 Ton schade bij brand in r.k. Parochiehuis in Katwijk Van onzecorrespondent KATWIJK - Een felle brand heeft gisteravond een gedeelte van het interieur van het r.k. Parochiehuis in de Kerkstraat in Katwijk a/d Rijn in de as gelegd. Slechts enkele minuten na het ontdekken van de brand, om ongeveer half zeven was de plaatselijke brandweer aanwe zig om het vuur te bestrijden. Al snel was men de brand mees ter. Ondanks een grondig onder zoek kon men geen oorzaak vin den van het ontstaan van de brand. Het gebouw was geheel verlaten toen het vuur ontstond. De schade aan gebouw en in ventaris wordt globaal tegen de 100.000 gulden geschat. Het pa- i rochiehuis is verzekerd. Van onze correspondent Noordwijkerhout De gemeenteraad van Noordwijkerhout laat de beslissing of Van der Marel's Tuinderij een peenwasserij mag bouwen aan de Delfweg over aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Dat is mogelijk geworden omdat de raad gisteravond besloot de bestemming van het betrokken gebied te wijzigen. Dit na een voorstel van de WD'er Knapp. B. en w. van Noordwijkerhout hebben tot nu toe geweigerd Van der Marei een bouwvergunning te verlenen voor de peenwasserij. Dat zou in strijd zijn met het bestemmingsplan, dat de bouw van niet-agrarische bedrijven niet toestaat. Van der Marei ging daarop in beroep bij de gemeenteraad en deze sprak gisteravond als zijn mening uit dat er op zijn minst sprake is van een semie-agrarisch bedrijf. Via een foefje (wijziging van het bestemmingsplan) speelt men nu de beslissingbevoegdheid door naar de provincie. Mocht deze Van der Marei de vergunning alsnog weigeren, dan kan hij de Noordwijkerhoutse raadsleden niet boos aankijken. De gemeen teraad steunde b. en w. gisteravond wèl in hun besluit de familie Th. Clemens-Keijzer een vergunning te weigeren voor de bouw van een nieuw huis aan de Leeweg. Het college zegde toe alles in het werk te zullen stellen de familie Clemens uit haar huisvestingsmoei lijkheden te halen. De raad ging voorts gisteravond akkoord met de bouw van een kleuter- en basisschool in plan Victor III en de uitbreiding met 3 lokalen van de openbare lagere school. Ietwat tegenviel de sloop van een deel van het comlex „De Landbouw". Daarvoor werd 154.570,- beschikbaar gesteld, terwijl nog eens 110.000,- nodig is om van de vrijgekomen gronden goede parkeerstroken en toegangswegen te maken. wem bad „Kokker- Katwijk B W van Katwijk zullen op korte termijn met nieuwe voorstellen komen met betrekking tot de aanstelling van een jeugd werker ten behoeve van het Open Jongeren Centrum 't Mallegat in de Voorstraat. Zij den" door op 31 juli een verzoek van het bestuur van 't Mallegat te hebben afgewezen waarin om subsidie voor de aanstelling van een jeugdwerker werd gevraagd. Een subsidie die door het gemeentebestuur was toegezegd. deden deze toezegging nadat de raadsleden De reden van afwijzing zou toen zijn geweest, Van Duyn (PvdA) en v.d. Perk (PPR) er hun zo zei loco-burgemeester Bergman, de vele misnoegen over hadden uitgesproken dat een onzekerheden die er nog rond de aanstelling brief van het bestuur van 't Mallegat, die van de jeugdwerker zouden bestaan, handelde over die aanstelling, als voorlopige Overigens is het jongerencentrum, dat nog maar kennisgeving zou worden aangenomen. kort geleden werd geopend, nu al in opspraak In die brief werd de Katwijkse raad onder meer vanwege de overlast die de bezoekers van 't verweten „een scheve schaats te hebben gere- Mallegat zouden bezorgen aan omwonenden. Van onze correspondent Zoeterwoude De Stichting Gemiva betreurt het dat een Haags architectenbureau zonder haar voorkennis en instemming de plannen voor de bouw van een „dorp" voor zwakzinnigen in de Zoeterwoudse Zwetpolder in de openbaarheid heeft ge bracht. Dit deelde burgemeester Detmers van Zoeterwoude mee tijdens de raadsvergadering. Hij stelde nadrukkelijk dat het plan „nog helemaal door de molen moet" en „het nog lang niet zeker is dat het dorp wordt gerealiseerd". De heer Detmers toonde zich in grondaankopen te fi- eens, dat niet alleen Zoeterwou- waardoor de aanleg de hoeft te zorgen voor de huis van de provinciale omleidings- vesting van de werknemers van schijnlijk nog wel 5 jaar duren voor de weg gereed is, maar v hebben nu het gevoel dat we stelde men. aftellen", aldus de burgemees- De raad nam verder gister- ter. avond de volgende besluiten: De raad van Zoeterwoude ging de openbare kleuterschool gisteravond er m principe mee akkoord dat er mettertijd in Zoeterwoude kabeltv wordt aangelegd. De heren Minekus en Michielsen stemden tegen. de Westeindseweg gaat „De Hellebellen" heten; de parkeermogelijkheid in de Dorpsstraat zal aan een zijde weer worden opengesteld. Van onze correspondente Warmond Tijdens de raads vergadering zijn gisteravond de plannen bekend gemaakt voor de bouw van een gemeen schapshuis. De bouw daarvan moet Warmond in één klap uit het steeds nijpender wordende tekort aan bruikbare accommo daties voor het verenigingsle- Het gebouw, wat dan uit de ACW-pot betaald zou moeten worden, zal 1 1/2 2 miljoen gaan kosten exclusief de inrich ting die op 300.000. wordt be- Daarvoor kan men dan ook een gebouw verwachten met een ge schikte ruimte voor alle groe pen. De heer Prinsen, architect. liet aan de hand van tekeningen de raad alvast wat voorgenieten van o.m. een toneelzaal met uit- schuifbaar toneel en 200 zit plaatsen, op de begane grond een ontmoetingsruimte met bar en zitjes, vergaderkamers, expo sitieruimte bijv. voor Warmelda, bibliotheek op de eerste etage, berging voor bijv. muziekinstru menten, onder de kap ruimte met veel hoeken en schuine kan ten voor scouting Warmond, in het soustcrain ruimte voor Ut sloepie en creatieve bezigheden e.d. De buitenkant van het ge bouw zou wel traditioneel van vormgeving zijn om aan te slui ten bij de reeds bestaande be bouwing. Verder werden er nog wat heu gelijke zaken in het vooruitzicht gesteld: Endepoel II krijgt weer een stukje betere bestrating in de Kloosterwei, de rioolstank, veroorzaakt door het nog niet goed funktioneren van het pers- gemaal, zal binnenkort verdwij nen en de aanvraag voor artikel 12 gemeente zal waarschijnlijk worden gehonoreerd. [ADVERTENTIE] HET HUIS VAN GESCHENKEN 'Gero - Royal Albert - Arzberg - Zwleael Makhum Ravelli en 1001 andere geschenken" UITZENDBUREAU Telef. 071-131710 Korevaarstraat 33 Leiden wabu Speciaalzaak In klnderachoenan A. J. BOONS gespecialiseerd in 5 wijdtematen Rijnstraat 3, Lelden, tel. 071-24162, 's maandags de gehele dag gesloten Het bloemen- centrum Voor al uw: bloemen bloemstukken P Tevens het adres voor aarde, turfmolm, tuingrond, etc. LAGE RIJNDIJK 10 B - TEL. 21434 Trouwauto's Taxi's DE GROOT Beestenmarkt 3 Leiden Tel. 23300 Pr tja voor bee Id on: prijzen vanaf SNELDRUK 100 ex. f 18.- AFFICHES 500 e STICKERS 1000 e f 200,- ƒ150,- FOTO/FILM/FONO STEREO-CASSETTE SPELER met luidsprekers 118,- Roelolarendsveen 201 Noordeinde 01713- 3940 Hazerswoude 38 Dorpsstraat 01728-9701 Oefenzeges UVS en Docos Van onze sportredactie LEIDEN UVS heeft het al bijna traditie geworden oefen duel tegen RKAW met 3—1 gewonnen. Jan Verver bracht UVS voor rust aan de leiding na goed werk van Frits v.d. Hei den. Nadat John Verschoor de score na de pauze had opge voerd doelpuntte Henk van Dorp uit een vrije trap tegen. Wil Henskens tenslotte bracht de de 3—1 eindstand op het scorebord. DOCOS zorgde op het Blauw Zwart-terrein voor een verras sing. De lichtwedstrijd tegen Randstad Sport leverde een 10 zege op, die in de tweede helft tot stand kwam toen Stan v.d. Meel een combinatie met Sjaak Rietbergen afrondde. De opzichzelf al verdienstelijke overwinning had nog grote- kunnen zijn als vele opgelegd kansen niet om zeep waren f bracht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4