Jong Alphens tennis talent legt het af tegen Ineke v.d. Meer Moord op Maria van Velzen ging er als koek in FLORA HEBBEN ZICH BEDACHT Liesbeth aan de lijn 5 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 19 76 I EIDSE COURANT PAGINA 5 Met Herman op stap E re-penning voor Noordwijker- houters Noord wijkerhouters die zich op een of andere wijze jegens de gemeen te verdienstelijk maken zullen van de gemeente in het vervolg niet meer de gebruikelijke bos bloemen of cadeau ont vangen, als uitdrukking van dank en waarde ring. Ik hoorde dat burgemeester en wethouders de raad een voor stel hebben gedaan om door de n.v. Koninklijk Begeer Voorschoten een bronzen me daille te laten vervaardigen om daarmee in de toekomst „bijzondere verdiensten" te belonen. Aan de ene zijde zal het ge meentewapen staan met het randschrift „gemeente Noord- wijkerhout" en aan de andere zijde de inscriptie: „Wegens bijzondere diensten toegekend aan..." Bij de penning hoort ook nog een oorkonde. De kos ten van de vervaardiging zijn 22,35. Maar als er veel wor den gekocht kan men op een aanzienlijke korting rekenen. Ik vind dit een leuk initiatief. Maar er zitten ook nadelen aan vast. Want men wil de penning alleen gaan uitreiken als er bijzondere verdiensten tegenoverstaan. Daarmee wil men voorkomen dat straks el ke Noordwijkerhouter met zo'n ere-penning op zak loopt Natuurlijk moet zo'n penning een huldeblijk zijn aan men sen die 'm echt verdienen. Maar ik vind ook dat het ge ven van bloemen of cadeaus in ere moet houden. Want straks vallen de Noordwijker- houters uit de boot die zich maar een klein beetje minder verdienstelijk hebben gemaakt en daarvoor op geen enkele wijze gehuldigd worden. Een ere-penning wordt gewaar deerd, maar op zijn tijd een bloemetje of een cadeau zeer zeker ook. JO EN De Ter Aarse zussen Flora en Jo van Vliet hebben nu toch maar besloten om voorlopig hun knusse winkeltje aan de Kerkweg, waarin ze nu alweer zo'n dertig jaar levensmidde len- en drogisterijartikelen verkopen, voort te zetten. Ze hebben er, zo vertelde mij gis teren de jongste zus Jo, aan vankelijk hard over nagedacht er een punt achter te zetten maar dat hebben ze uiteinde lijk toch niet over hun hart kunnen verkrijgen. „Eigenlijk," zo zei ze, „moet je je als middenstander in zo n geval niet storen aan de klan ten. Moet je de winkel op slot durven gooien. Maar we vin den het zo sneu voor al die mensen uit Ter Aar aan wie we per slot van rekening er gens ook de ontwikkeling van ons bedrijfje te danken heb ben." Een van de belangrijkste over wegingen van de ongetrouwde zussen om hun winkel defini tief te sluiten is de gezondheid van Flora, die nog acht jaar van haar pensionering verwij derd is en het wat rustiger aan wil gaan doen. Beide zussen hebben hun klanten al voor zichtig gepolst over hun stoute plannen maar daar willen de Ter Aarders weinig van weten. Ze vinden het maar wat gezel lig in dat intieme winkeltje waar er altijd tijd is voor een gezellige babbel en waar de commercie de sfeer de das nog niet heeft omgedaan. „De klanten zeggen dat we er niet mee mogen stoppen. Die willen dat we voorlopig tot onze 65ste doorgaan. En wat moet je dan?" zeggen nu de zussen. Na rijp beraad hebben Fora en Jo nu besloten tot twintig september nog door te gaan met de verkoop van levens middelen en na die datum over te schakelen op alleen drogisterijartikelen. De klan ten weten het dus bij deze. Velen zullen wel opgelucht ademhalen. Want levensmid delen kan je ook elders in het dorp krijgen maar pillen en poeders worden alleen ver kocht door Flora en Jo. De zussen hadden er dit jaar pertinent mee gestopt als ze een opvolger hadden gehad. Maar ze zijn ongetrouwd ge bleven. Na hen staat er nie mand klaar om de naam Van Vliet hoog te houden. En dat is wel jammer. Want dan gaat er een stukje familietraditie verloren. Immers, grootvader Cornelis van Vliet zette in 1907 in een schuur langs het kanaal in Ter Aar het levensmiddelenbe- 6lora en Jo van Vliet: we gaan door. drijf je schuchter op poten. En sedertdien was Van Vliet een vertrouwde naam in het dorp voor gezellig boodschappen doen. Een echte buurtwinkel. Waar je nog eens achterom kon als de winkel al gesloten was. Waar je, als je slecht bij kas zat, nog wel eens „op de lat" kon kopen. Flora en Jo blijven. Mits pro vinciale plannen roet in het eten gaan gooien. Want het winkeltje ligt pal naast de Aardamsebrug, die op de no minatie staat om vervangen te worden voor een veel grotere. En als dat door gaat dan zal het winkeltje wel tegen de vlakte moeten. Misschien duurt het nog vijf jaar of tien, maar misschien valt de beslis sing al over een jaar. Ter Aar heeft graag een nieuwe brug. Maar Jo en Flora wil men ook wel in ere houden. De Noordwijkse jeugd vindt het maar wat prachtig in „Duckie" rond te toeren. Fietsenhandelaar haalde primeur uit Amerika Om zijn fietsen en bromfietsenhandel in de Hoofdstraat nog meer bekendheid te geven is Noordwijker Jac. de Lange met een nieuwe stunt op straat gekomen. Na zijn introductie enkele i jaren geleden van zijn „tweezitsfiets met luifel" heeft hij zich nu, via een kennis in Amerika, een „Duckie" aangeschaft In Amerika en speciaal in New York, blijkt deze uit de kluiten gewassen trapauto een normaal verschijnsel te zijn maar voor Europa heeft de commerciële fietsenhandelaar de primeur j binnengehaald. T Het vederlichte vervoermiddel weegt slechts veertig kilo. In tegenstelling tot Amerika waar „Duckie" is uitgerust met drie versnellingen en daardoor een snelheid van 35 kilometer kan ontwikkelen, is het Noordwijkse exemplaar voorzien van slechts één versnelling en een maximum trapsnelheid van 12 kilometer per uur. Alleen kinderen in de leeftijd van acht tot veertien jaar mogen in deze tweezitswagen door de badplaats „scheuren", met of zonder verkeersdiploma op zak. De stuntende fietsenhandelaar vertelde veel geld te hebben neergeteld om „Duckie" per vliegtuig op Nederlandse bodem te krijgen. „Maar niet alleen daarom ben ik er erg zuirug op", zei hij. „Met veel moeite heb ik één exemplaar kunnen lospeute ren. De koop van nog zo'n fietsauto is bijna onmogelijk. Hopelijk maakt men met dat ding geen brokken." i. Ik vind het een leuk idee. Maar toch vraag ik mi] af of het wel verantwoord is om kinderen in deze auto te laten rondtoe ren. „Duckie" lijkt bedrieglijk veel op een echte auto en daardoor zouden automobilisten zich in het drukke Noordwijk weieens kunnen verkijken op de „snelheid" van deze kinderauto, die geen enkele bescherming biedt en waarin de bestuurder door kinderlijk enthousiasme het met de verkeersregels waarschijn lijk niet zo nauw zal nemen. Alsof het een vers broodje ham betrof heb ben veel Hazerswoude- naren gisteren staan te smullen van de „moord op Maria van Velzen". En die werd hun hap klaar voorgeschoven door de in Leiden wo nende geschiedvorser Cees Kroon. Die komt oorspronkelijk uit Ha- zerswoude en heeft over de geschiedenis van de ze plaats een hele studie gemaakt. Alle resultaten van zijn gesnuffel in ou de boeken en perkamen ten en zijn verzameling oudheidkundige vond sten die betrekking heb ben op Hazerswoude's verleden zette hij over zichtelijk op een rijtje. Gisteren werd zijn werk bekroond met de ope ning door burgemeester J. ten Heuvelhof van de oudheidkamer, die nu is ondergebracht in het 250 jaar oude pandje schuin tegenover het oude raadhuis en waarin hij zijn verzameling heeft ondergebracht. Op de openingsexposi tie, de verf aan de mu ren was nog maar nau welijks opgedroogd, trok vooral veel belang stelling de uitgebreide documentatie over de moord op de eenzame boerendochter Maria van Velzen, die in 1856 het slachtoffer werd van een brutale moordenaar. Het is de enige moord die. voor zover bekend, De terechtstelling van Janus Blom in Leider. in Hazerswoude werd gepleegd. Cees Kroon heeft ervoor ge zorgd dat Hazerswoude daar alle informatie over krijgt. Hij heeft ook gebruik gemaakt van een aantal knipsels uit de Leydsche Courant, jazeker. Die ziet er heel anders uit dan nu. Maar er stond toen ook al veel in. Ik lees in de krant van 3 februari: „Eergisteren is on der de gemeente Hazerswoude een gruwelijk misdrijf ge pleegd. Eene dochter des Hui zes, alleen op den nabij de straatweg gelegen woning ach tergebleven, terwijl het gezin ter kerke ging, werd vermoord in den koelbak gevonden, blijkbaar door hevige slagen aan het achterhoofd getroffen. De meubelstukken in drie on derscheidene gedeelten dier woning opengebroken, duidde aan dat hebzucht de drijfveer tot den euvele daad was." En dat had men toen goed gezien. In de krant van vrijdag 8 februari lees ik dat „dezelf den avond na den moord ee- nen voormaligen knecht van Van Velzen is aangehouden. Uit het verhoor bleek dat, hij ten einde dieftal te plegen de naar hij waande, ledige wo ning binnenbetrede, den moord pleegde, zodra hij door de verslagene was ontdekt." De moordenaar heette Janus Blom. In de boerderij (De Kleyweg aan de Hoge Rijn dijk) trachtte Janus aan geld voor zijn huwelijk te komen. Maar het feest ging niet door. Want op 9 juli 1856 werd hij in Leiden, voor het gebouw Het Graven steen, opgehan gen. Aardig detail; het was tevens Leiden's laatste terechtstelling. Naast de moord op Maria van- Velzen is er op de expositie ook het een en ander te lezen en te zien over de Rederijkers, de plaatselijke kerken, de kas telen Rijnenburg en Stopen burg en de Rembrandtmolen. Ik hoorde dat het de bedoeling is dat in de oudheidkamer ten toongestelde onderwerpen re gelmatig wisselen. De moord is er alvast als koek in gegaan. LEIDENAREN BU FAVORIETEN IN STRIJD OM NATIONALE TITEL 50 KM SNELWANDELEN Van onze atletiekmedewerker Leiden De jubilerende Lèidse atletiekvereniging Holland organi seert zondag a.s. de Nederlandse kampioenschappen 50 kilometer snelwandelen op de weg. Bij de voorzitter van de 40 jaar oude vereniging zijn de inschrijvingen van alle prominenten van de snelwandeltop al binnen. Hoewel de top van deze moeilijke tak van de atletieksport slechts een 35 tal atleten omvat, hoopt Wim Rietbergen toch op zo'n 25 deelnemers. Tot de favorieten rekent hij Tjabe Ras van de Rotter damse atletiekvereniging PAC, die vorig jaar Nederlands kampioen werd op de 20 km. Dit jaar werd het kampioenschap veroverd door de 40-jarige Holland-atleet Nico Schroten met op de tweede plaats Gerrit Tichelaar van de Lange Afstand Tippelaars, deze laatste moet als een gevaarlijke outsider worden beschouwd. Op dit kampioenschap schitterde Ras evenwel door afwezigheid. Zijn werk, hij is warme bakker, laat niet toe dat hij aan wedstrijden op zaterdag deelneemt, en er wordt dan ook verwacht dat hij zijn beste beentje voor zal zetten om dit kampioenschap binnen te halen. De anderen Holland-deelnemer Dirk Maassen van der Brink moet ook in staat worden geacht zich bij de eerste drie deelnemers te scharen, vooral nu hij een "thuiswedstrijd" loopt. De Nederlandse recordhouder op deze afstand Jan de Jonge (met 4 uur en 32 minuten) zal niet van de partij zijn, hij is Er worden negen ronden gelopen op het parcours Groenoordhal, Marnixsstraat, langs de volkstuinen, IJsselmeerlaan, langs de Stink sloot, Bosrode, Broekweg, Haarlemmertrekvaart, Groenoordhal. De start is om één uur bij de volkstuinen achter het Roodenburg terrein. Na de eerste 20 kilometer mogen de atleten bij elke doorkomst worden "verzorgd", er wordt hun dan wat warme thee of limonade aangereikt en ze worden een beetje afgesponsd. De winnaar wordt omstreeks half zes in de Groenoordhal verwacht, de laatste deelnemer om ongeveer half zeven. Het ere-metaal zal worden omgehangen door de heer H. M. v. Wege, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau en hoofdbestuurslid van de KNAU. Aspirantenteam De Zijl/LGB kringkampioen Van onze waterpolomedewerker LEIDEN De waterpolowed- strijd tussen de aspirantenploe- gen van de Zijl/LGB en A.Z.C. Alphen is geëindigd in een 3-0 overwinning voor de Zijl/LGB. Deze wedstrijd tussen de twee koplopers van de Gouwe Rijn streek competitie, was bepalend voor het Kringkampioenschap en de daaraan verbonden deel name aan de nationale aspiran- Drachten worden gehouden. Ruim vier maanden geleden eindigde deze wedstrijd in een 2-1 zege voor de Leidenaren, maar A.Z.C. protesteerde na afloop daar van beide ploegen één speler 27 seconden te lang op de kant was gehouden na een strafminuut. Dinsdagavond besloot de Commissie van be roep dat de wedstrijd alsnog moest worden overgespeeld. Dat de vreugde bij het Zij- 1/LGB-team, dat eerder deze week bekerwinnaar in de zo mercompetitie werd, na de zege groot was bleek overduidelijk uit het cadeau dat door de jon- fens aan trainer/coach Rob chouten werd overhandigd. Sponsor Van Oy overhandigde aan spelers en coach na afloop in het nieuwe clubgebouw een T.shirt terwijl door de voorzitter van A.Z.C. een fraaie bos bloe men werd overhandigd aan de aanvoerder Stan van Belkum, die tijdens de wedstrijd de drie doelpunten scoorde. Districtskampioenschappen Van onze tennismedewer- ker Leiden De spanning op de vijfde dag van de Leidse districtskampioen schappen die gehouden worden op tennispark Unicum aan de Haarlem merweg, moest wat be treft de B-categorie ge heel van de kant van de dames komen. De Noord wijkse Inëke v.d. Meer, die dit seizoen al in menig B-toernooi schitterde en op Unicum dan ook als tweede geplaatst staat, stuitte op onverwacht veel tegenstand van Tine Langeveld uit Alphen. De pas dertienjarige Tine hield tot het eind toe uit zicht op de zege, maar miste op het kritieke mo ment, toen een tie-break de beslissing moest bren gen, de finishing-touch. Wellicht nog een kwestie van niet voldoende routi ne. De eerste set had Ineke na ver beten strijd met 7-5 binnenge haald en de tweede besliste zij zoals gezegd, met 7 tegen 6 in haar voordeel. Titelfavoriet An nette v.d. Mey behoefde gisteren tegen mevr. de Brabander, eerste geplaatst, maar dan bij de veteranen, niet zozeer tot het uiterste te gaan om zich te kunnen handhaven. Veel soe peler tennissend gaf zij haar opponente weinig kans:6-2,6-2. De categorie herendubbelspel B bracht een voor het publiek aantrekkelijke partij op de baan, namelijk die tussen het thuis spelende duo Creijghton/- Koelman en de hard-hitters Vis been en Asselbergs. De gebro ken rackets in dit duel waren niet van de lucht. Nadat beide duo's een set met 6-4 hadden veroverd, bleken de Unicum-spelers uiteindelijk toch niet opgewassen tegen de power van Asselbergs/Visbeen:6-2. Bram Madera, die een paar da gen eerder Stam al met 6-1 vlot had afgetroefd, maakte de nog te spelen tweede set nog sneller af (6-0) en toonde daarmee hoezeer het verschilt, of je ii of in C als nummer één staat genoteerd. Ronald Blommen- daal gaf weer eens zijn visite^ kaartje af door de beslist niet zwakke Alfred Gelevert met op vallend gemak te kloppen: 6-0,6- 1. Bij de veteranen werd Van de Berg het vuur na aan de sche nen gelegd door Koemans. De laatste kon de eerste set echter net niet grijpen, waarna hij zich gewonnen gaf. Noordman, ook ieder jaar weer van de partij, moest zijn meerdere erkennen in Nuis (3-6,4-6). Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtollige pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cur sus. Onze redactrice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. Zo langzamerhand voel ik me een wandelend en sprekend calorïèen- boek. Boven mijn calo rie-arm glaasje toma tensap (12 1/21 kan ik iedereen vertellen hoe veel „vetmakertjes" hij tot zich neemt, wanneer hij zich bedient van wat geestrijker vocht. Bier ijvoorbeeld levert calo rieën. Dat calorieën is ongeveer gelijk aan een ontbijt, zonder natuur lijk de noodzakelijke voedingsmiddelen. Moezelwijn en sherry (respectievelijk 55 en 60 cal), zijn eigenlijk nog het minst uit den boze voor een afslanker die toch enig alcohol tot zich wil nemen. Wanneer je je bij het vermageren wilt hou den aan de zogenaam de „Schijf van vijf" blijft er overigens verrekt weinig over voor alco holische uitspattingen. Op deze „Schijf van vijf" staan alle voe dingsmiddelen die het lichaam dagelijks in be perkte mate nodig heeft. Zo mag je eigen lijk nooit een dag voor bij laten gaan zonder een halve liter melk te drinken, een aardappel en tweeënhalf ons groente te eten en een ons vlees of vis te nutti- en. erlijk gezegd hou ik me er wel eens niet aan, maar er gaan maar weinig dagen voorbij waarop ik meer dan duizend calorieën moet noteren. Toevallig was het gisteren wel zo'n dag. Ik had geen zin om te koken, dus werd er een bezoek aan de fritestent gebracht (450 cal.) Weliswaar „patat zonder" maar toch wel mèt een fricandel (175). Toen gebeurde er iets, wat nog nooit is voor gekomen: na een half zakje te hebben veror berd had ik geen trek meer. Een goed teken geloof ik voor mij als ex-smuller. Inderdaad krijg ik ook steeds minder vaak honger. Vroeger waren de „tussendoortjes" niet te tellen. Nu heb ik er niet zo'n behoefte meer aan. Dit laatste kan me mis schien helpen om door te zetten, want mijn laatste bezoek aan de cursus van „Slank-fit" was allesbehalve be moedigend. De weeg schaal wees hetzelfde gewicht aan als vorige week. Ik denk dat nij wraak wilde nemen, omdat ik hem vorige week in deze rubriek „onvriendelijk" heb ge noemd. Mijn mede-cur sisten moesten het ook ontgelden. De meesten hadden hetzelfde ge wicht als de keer daar voor, of waren maar één pondje afgevallen. Leidster Els van Bu- chem kon slechts twee kwastjes uitreiken aan dames die meer dan tweeëneenhalve kilo waren kwijt geraakt. „Het is heel gewoon dat er na twee weken een stilstand is", zo stak zij ons een hart onder de riem. „Het is al prachtig dat het ge wicht weer niet is toe genomen. Nu gaat het erom dat jullie doorzet ten, dan zul je zien dat het verder gaat". Dat nemen we maar al te graag van haar aan. Zo doende heb ik me nog eens extra gewapend met een flinke hap doorzettingsvermogen. Behalve gisteren dan. Liesbeth vogels

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5