Castelein stond in Engeland perplex van rolstoeldansen Voortaan elke twee jaar drie sportvelden erbij Milieucursus aan Leidse universiteit Tactiek van directeur gemeentewerken verdeeldheid te zaaien in PvdA-fractie" WETHOUDER TESSELAAR: "Ook in ons land moet dit kunnen" Du Gardijn krijgt standje van PvdA WETHOUDER WAAL WIL ER 10 MAN BIJ DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wethouder Verboom: Van een onxer verslagge vers LEIDEN De raadsleden Höppener (PvdA) en Beij- en (PPR/PSP/D'66) blijven van mening dat het stijl loos is geweest van wet houder Waal om de com missie voor de ruimtelijke ordening niet op de hoogte te stellen van net rapport van directeur ir. Vos van Gemeentewerken waarin een structuurschets werd gegeven voor Leiden West. Zij hebben dat gisteravond met klem herhaald tijdens de fractie-vergadering van de linkse partijen. Eerder al heb ben b. en w. in antwoord op schriftelijke vragen van deze raadsleden uiteengezet dat zij het op 5 juni uitgebrachte rap port na ontvangst terzijde heb ben geschoven omdat het naar hun mening „mosterd na de maaltijd" is. Uitgangspunt van de structuurschets is, zo bena drukt het college in zijn ant woord, dat nog in alle vrijheid een locatie voor het nieuwe AZL kan worden aangewezen. Terwijl dit na de grondver- koop aan het AZL/de universi teit op 7 april, geenszins meer het geval is. Volgens b. en w. had het rapport een aantal jaren geleden een nuttige bij drage aan de discussie kunnen leveren, maar nu niet meer. Om die reden, zo stellen zij, is het rapport niet in handen ge steld van de leden van de com missie voor ruimtelijke orde ning. In hun verantwoording aan de vragen-stellers zeggen zij dat de Dienst Gemeente werken zich „ten zeerste ge blameerd" heeft. De discussie tussen de twee opponerende raadsleden ener zijds en wethouder Waal an derzijds liep gisteravond zo hoog op dat de laatste op een gegeven moment uitriep: „Jul lie begrijpen niet dat ik op deze manier door de dienst gemeentewerken vogelvrij wordt verklaard. Ik kan dat niet accepteren. En ik kan geen coalitie dulden van leden van mijn fractie met de direc teur van gemeentewerken". Wethouder Verboom deed ook nog een grimmige duit in het zakje: „De tactiek van de di recteur gemeentewerken is verdeeldheid te zaaien in de PvdA-fractie. En dat is hem wonderwel gelukt" Beijen hield vol: „De bouw van het AZL staat op losse schroeven. Dat betekent dat het rapport wel degelijk een zinvolle bijdrage aan de dis cussie levert. En als de wet houder daar anders over denkt dan had hij dat destijds met de commissie moeten be- Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Tesselaar streeft er naar om het aantal sportvelden in Leiden elke twee jaar met drie velden en één kleed-was-etc. accommodatie uit te breiden. Dat gedurende een periode van tien jaar. Hij heeft dat gisteravond bekend gemaakt bij de presentatie aan de PvdA- en PPR/P- SP/D'66-fractie van zijn beleidsvoornemens voor 1976. Dat die voornemens ook inder daad gerealiseerd worden staat overigens nog niet vast. Daarvoor is vereist dat Tesse- laars collega-wethouders èn de meerderheid van de raad ermee akkoord gaan. Of dat zo is zal blijken bij de komende begrotings behandeling. Andere saillante punten uit het lijstje met beleidsvoornemens van Tesselaar en uit het eveneens bekend gemaakte lijstje van Oos terman (samen verantwoordelijk voor de welzij ns—sector) zijn: 9 de gemeentelijke bijdragen aan het kleu ter- en basisonderwijs zullen worden opge trokken (waarbij scholen in achtergestelde wijken meer krijgen dan scholen in rijke wijken) 9 de tarieven voor recreatief zwemmen (abonnementen uitgezonderd) gaan fors om hoog en worden gebracht op het niveau dat ook in omliggende gemeenten geldt 9 de bestuurlijke decentralisatie wordt in de sector welzijnswerk doorgevoerd; er ko men zeven functionele commissies die een beherende en uitvoerende taak krijgen in sectoren als bijvoorbeeld sport, cultuur of onderwijs en die bestaan uit raadsleden, deskundigen en belangenbehartigers 9 er komt een herziening van de structuur van het dienstencentrum-werk; daarbij is het de bedoeling dat de welzijnsvoorzienin gen voor jongeren en voor ouderen bestuur lijk en organisatorisch worden geïntegreerd 9 de schouwburg (die per 1 september van het volgend jaar opengaat) en K en O moeten in elkaar opgaan) om dat te bereiken zal de ton extra subsidie die voor deze twee instellingen wordt gereserveerd pas worden beschikbaar gesteld nadat de fusie een feit is. 9 voor de bibliotheek worden geen nood voorzieningen getroffen; alle geld en energie wordt gericht op nieuwe huisvesting, waar schijnlijk in het Van der Heide-complex aan de Nieuwstraat/Hooglandsekerkgracht 9 op de investeringlijst „onderwijs" voor volgend jaar komen: een sportzaal in de Merenwijk, twee kleuterscholen en een nieuw gebouw voor de Rembrandt-scholen- gemeenschap 9 voorts is er een groot aantal nota's te verwachten waaronder één over de locatie van een nieuw sportcomplex (waarschijnlijk in het Vlietpark). Van onze correspondent Leiden Ofschoon hij over het algemeen nuchter en zakelijk, als een drilmajoor, al bijna 45 jaar lang onder de gotische schutse van de rijzige Pancraskerk horden jongelui, vaders en moeders, verliefde en verloofde stel len opleidt tot bekwame danseurs, is Evert Castelein enkele dagen terug toch 'bijna kapot' uit Engeland terug gekomen. Wat hij en zijn vrouw in het Zuidengelse Falmouth hebben meegemaakt grenst aan het ongelooflij ke. Evert laat zich niet gauw uit het (dans)veld slaan, maar wat hij daar in een zaal zag sloeg hem met stomheid. Mevrouw Castelein vertelf van haar eerste indrukken: "We komen binnen en daar zien we een publiek, allemaal in rolstoelen, met in het midden een paar of acht die iets abnormaals te zien gaven: ze dansten... Zomaar dansen, zittend in een rolstoel..." De eerste week van september deze leden van The Wheelchair - Dance Association met hun wie len. Hun gezichten straalden ge luk uit", zo ziet mevrouw Caste lein het nóg voor zich. Haar man rondt de impressie af: "We werden emotioneel geschokt en getroffen in het diepst van ons hart Dit was het éinde, dat hadden we niet willen missen. Zoiets moet ook in ons land Na enige vermoeiende dansen gaat een bekertje prik er wel in. Opstellen voor het dansen vindt in "Het Dorp", de grote invalidenvestiging te Arnhem, de introductie van het rolstoel- dansen in ons land plaats. Voor een schare van gymnastieklera ren, fysio-therapeuten, danslera- ren, wordt gedemonstreerd. Evert Castelein wist daarvan. Hij kwam in aanraking met een vertegenwoordiger van een of andere perscombinatie en deze mogelijk zijn..." combinatie belde een dag later op met het verzoek, of de heer Wedstrijden Castelein mee naar Engeland wilde gaan om het unieke En- Evert Castelein heeft natuurlijk Leidse sociale dienst keert volgend jaar 96 miljoen uit Van een onzer verslaggevers Leiden De gemeentelijke so ciale dienst in Leiden is van plan volgend jaar 96 miljoen uit te geven. Omgeslagen over alle Leidenaren is dat bijna 1000 de man. Meer dan 10 miljoen van het totaal-bedrag moet uit de Leidse gemeente kas komen. Een en ander blijkt, zo deelde wethouder Tesselaar gister avond tijdens de PvdA-fractie- vergadering mee, uit de begro ting voor 1976 van de G.S.D. Brandje: tien mille schade Leiden Een voor afbraak bestemde schuur en een daar vlakbij gelegen bouwkeet aan de Lage Morsweg, zijn gister nacht in vlammen opgegaan. Ook de in de schuur opgesla gen landbouwgoederen gmgen verloren. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gulden. Hoe de schuur van veehouder Uit- tenboogaard in brand is ge gaan is niet duidelijk. Van een onzer verslaggevers Leiden Het raadslid Kees du Gardijn (PPR/PSP/D'66) heeft voor zijn steun aan de motie van afkeuring die maandagavond jl. tegen wethouder Van Aken is ingediend, behoorlijk op zijn falie gekregen van de PvdA-fractie. Voorzitter van de fractie Leo Meijer bracht hem tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de twee linkse fracties op niet mis te verstane wijze onder het oog dat Du Gardijn de motie zeker niet. had mogen ondertekenen zonder vooroverleg met de PvdA. Verder laakte hij Du Gardijns voortijdig vertrek, op een tijdstip namelijk dat men aan de stemming over de motie nog niet toe was. De verdediging van de PPR/PSP/D'66-fractievoorzitter kwam erop neer dat hij door persoonlijke omstandigheden reeds bij de aanvang van de vergadering oververmoeid was en om die reden niet in staat was geweest de eindstreep te halen. Afsluiting Oude Herengracht Van een onzer verslaggevers Leiden Op maandag 1 september a.s. wordt de Oude Herengracht voor alle verkeer afgesloten, dit in verband met herbestratingswerkzaamheden. De afsluiting, die zich uitstrekt van de Haven tot de Herensingel zal 4 tot 5 weken duren. Het verkeer zal op de gebruikelijke wijze met borden worden omgeleid. Van een onze verslaggevers Leiden „Bij de dienst S.V.G. moeten er zeker 10 man bij. Krijg ik die niet dan gebeurt daar straks hetzelfde als bij de sociale dienst is gebeurd". Met die woorden heeft wethouder Waal er tijdens de gister avond gehouden fractie-vergadering van PvdA en PPR/P SP/D'66 alvast bij zijn mede-wethouder op aangedrongen hem het volgend jaar flink wat extra financiële ruimte te geven, Vooralsnog zonder resultaat. Ook wethouder Oosterman pleitte ervoor „zijn" welzijns-sector met een man of tien uit te breiden. Wethouder Van Dam (financiën) zei dat de financiële ruimte die de gemeente in 1976 heeft, nog niet is te overzien. gelse rolstoeldansen van nabij mee te maken. Evert zou een en ander in orde maken en belde graafschap na graafschap op totdat hij de juiste man had gevonden die hem (en de pers combinatie) in contact zou bren gen met een verzameling rol stoeldansers. De heer Castelein wilde zijn vrouw ook meenemen, maar toen liet de perscombinatie het afweten, hoewel de reis en het bezoek al geregeld waren: de rolstoeldansers zouden van heinde en verre naar Falmouth komen. "Die mensen kon ik niet zomaar in de kou laten staan. Daarom zijn we met z'n tweeën gegaan". Perplex zijn de Caste- leins teruggekomen. "Wat wij die mensen in hun stoel soms zelfs met het gemis van beide benen hebben zien doen was fantastisch. Alles 'dansten' ze: jive, paso doble, tango, old ti me... Het was om koud en warm van te worden; de rillingen lie pen me gewoon over het lijf. Adembenemend was het. Wat wij met onze voeten doen, deden veel met deze mensen gespro ken, mensen die vaak de groot ste handicap hebben maar toch deel willen hebben in het gewo ne maatschappelijke leven: "Uw benen zijn onze wielen", zeggen ze. Engeland telt ruim 1000 van deze rolstoeldansende invaliden, met ca. 200 instructeurs. In ver schillende groepen worden danswedstrijden georganiseerd. Zonder staatsbijdrage, zonder enige subsidie. Evert Castelein: "Het zijn daar in Engeland ge handicapten met een miniem bestaan, een dubbele handicap die erg door ze wordt gevoeld. Toch worden ze overal toe in staat gesteld; alle soorten sport worden beoefend, tot zweefvlie gen aan toe". Ook zonder je voeten te gebrui ken kan de sensatie, de beko ring van het dansen worden be leefd. Dat is een hele ervaring voor Evert Castelein en z'n vrouw geworden: "De dans vind je in die draaiingen, in dat lij nenspel met de stoeltjes hele maal terug, die mensen leggen de hele sfeer van de dans in hun bewegingen. Het vergt wel een enorme training, niet zelden drie maal drie uur per week. Alles is gebaseerd op de frases van de muziek. Met elkaar en met hun partner leggen ze, zoals een stel kunstzwemsters, een pa troon uit op de rij vloer", aldus de heer Castelein. "Ze zeiden me daar met de vuisten op tafel, met kracht be nadrukkend: u moet in uw land zeggen, dat dit kén, dat dit voor gehandicapten móet gedaan worden it can and must be done. Ze willen geen man of vrouw in een rolstoel zijn, maar een mens zoals u en ik en daar om willen ze ook dansen. Wer kelijk, die lui hebben een prach tige feeling voor de muziek en waartoe hun benen hen niet in staat stellen wordt ruimschoots gecompenseerd door hun armen en wielen. We stonden er ver steld van: de felle expressie van een tango bijvoorbeeld kwam zonder meer tot uitdrukking in deze rolstoelendans..." Evert Castelein gaat begin sep tember naar Het Dorp. Daar wil men erachter zien te komen of er mensen in ons land zijn die gehandicapten op deze manier willen helpen: sportleraren, therapeuten, dansleraren voor al, "want om die dansen juist uit te voeren zal er contact moeten zijn tussen instructeur en dan- sleraar", is Casteleins overtui ging. "Ik wil graag dat dit ook in Nederland van de grond kan komen, want het betekent meer levensvreugde voor een aantal medemensen, die in Engeland tegen me zeiden, dat dit móet gebeuren. Ik zou er in mijn dansschool best een middag voor over hebben; ik heb er in elk geval de ruimte voor..." Ton Pieters „Oud schrift" Van een onzer verslaggevers Leiden Tijdens de gistermid dag gehouden commissieverga dering voor de gemeentelijke ar chiefdienst is besloten de zoge naamde cursus „Oud schrift", waarbij cursisten oude hand schriften leren lezen, voort te zetten. De cursus begint in sep tember en wordt op dinsdag, éénmaal in de veertien dagen, gehouden in het gemeentear chief. Tevens wordt een tentoonstel ling voorbereid van prenten met daarop oude stadspoorten en toegangswegen. Op 5 oktober wordt de tentoonstelling in het gemeentearchief, geopend en duurt tot eind oktober. De ver zameling prenten die tentoonge steld worden komen uit de ar chieven van de gemeente. LEIDEN Op woensdag 17 september begint aan de Leidse Universiteit een interfacultaire milieucursus, die, onder auspiciën van de Com missie voor Regionale Samenwerking tussen de Leidse Universiteit, de Technische Hogeschool te Delft en de Erasmusuniversiteit te Rotter dam, is georganiseerd door het Instituut voor Internationale Studiën en de vakgroep milieu biologie van de Leidse Universiteit De cursus bestaat uit twee onderdelen, elk met een eigen thema, te weten een cursus over „De internatio nale aspecten van de milieuproblematiek" en een cursus over „Het beheer van natuur en landschap als maatschappelijk vraagstuk". De eerste twee bijeenkomsten van de twee cursussen worden gezamenlijk gehouden. Op woensdag 17 september zal prof. dr. A. Quispel spreken over macro-ecologie, biologisch even wicht, kringlopen en klimaten. Een week later houdt prof. dr. J. Tinbergen een lezing over de samenhang van het milieuprobleem met andere sociaal-economische en politieke vraag stukken. De cursussen worden op woensdag 17 december besloten met een gezamenlijke bij eenkomst, waarop dr. H. A. Üdo de Haes een evaluatie zal geven en de mogelijkheden tot verandering op nationaal en/of internationaal niveau zal bespreken. Op de cursus „De internationale aspecten van de milieuproblematiek" komen onder meer aan de orde het vraagstuk van de schaarse grond stoffen, het voedselprobleem, het bevolkings vraagstuk, het energievraagstuk, de economi sche positie van zowel de rijke als de arme landen en de problemen bij de aanpassing van de mens aan nieuwe levensvoorwaarden. Op de cursus „Het beheer van natuur en landschap als maatschappelijk vraagstuk" zal worden ge sproken over onder andere de huidige ontwik kelingen in ons land, het overheidsDeleid, de milieukarteringde economische aspecten en de relatie tussen recreatie en natuur- en land schapsbeheer. Voor inschrijving voor of inlichtingen over de cursus „De internationale aspecten van de mi lieuproblematiek" kan men zich wenden tot het Instituut voor Internationale Studiën, Hugo de Grootstraat 27, Leiden, telefoon 071-49641. Wie inlichtingen wenst over dan wel zich op wil geven voor de cursus „Het beheer van natuur en landschap als maatschappelijk vraagstuk", kan terecht bij het Zoölogisch Laboratorium, Kaiserstraat 63, Leiden, telefoon 071- 40745/30645. Burgerlijke stand LEIDEN GEBOREN: Joël zn v I i A. J. A. Hillebrand OVERLEDEN. C. Otgaar, geb. 6 okt. 1899, gehuwd geweest met: A. Velt- huijsen. GEHUWD: N. G. H. J. Seisveld en E. C. M. Külman, R. Schouten en C. van der Reijden, J. J. Dannijs en E. G. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen (vrij dag) langs de volgende straten in Leiden: Van Vollenhovenkade en plein. Snouck Hurgronjestraat, Huizin- gastraat. Uhlenbeckkade, Colenbran- derstraat. Meyerskade, Duyvendak- straat. Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot Van Vollenhovenplein), Rijndijk straat. Kanaalstraat. Dozystraat. de Goejestraat, Cosijnstraat. Hartman straat. Roomburgerlaan. Hoge Rijndijk stroomstraat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rnijnvreugd), Rhijnvreugd, Bruggestraat. Besjes- laan. Park „Die Leythe Roomburger- weg, Aarstraat. Meerburgerkade en straat. Gouwestraat. Amstelstraat, Leedestraat, Wierickestraat. IJsselka- de. Kasteelhof. Vliststraat, Zaanstraat. Maasstraat, Merwedestraat, Drecht- straat. Lingestraat. Spaarnestraat, Lekstraat. Castellumweg. Hulpverlening Burgerraadsman. Koornbeurssteeg 7, tel. 54171. spreekuur maandag, dins dag en woensdag van 11-12 uur en donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Hulpdienst. dag en nacht. tel. 25202.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3