Nereus/Nautilus via herkansing alsnog in halve finale roeien Vliegende tussen 1909 en nu Oefenduels RIENEKE ZENDIJK ALLEENRECHT OP ROLHOCKEYTITEL BILJARTBOND WIL DE PARTIJDUUR INKORTEN JOS TAMMENS BIJ OLIVETTI ALS LID GEROYEERD (Van onze sportredactie) te staan. Ook Rob Olthoff DEN HAAG Jos Tammens, (werkzaamheden) en Phil Hep- de veelvoudig international pe schijnen geen interesse te rolhockey, is door zijn vereni- hebben in de Europese kam- ging Olivetti geroyeerd. Oli- pioenschappen. Reeds eerder vetti wil niet meer van de trokken Willy en Trudo van diensten van de international Gemert zich terug, gebruik maken. Voorzitter Taal: „Onze vereniging heeft deze stap genomen omdat ÉSSÊjÉËSÊBÉjliflÉi Tammens zich niet kan gedra- gen in onze vereniging. We hebben hem dikwijls genoeg «nk, gewaarschuwd". paP^r Door dit gebeuren kan Tam- mens ook niet deelnemen aan 'MmÊBÈjt de Europese kampioenschap- -mÊÈSÈi pen rolhockey die de volgende maand in Viareggio (Italië) worden gehouden. Bonds- coach Joop Bruyn komt daar- door voor grote moeilijkheden Tammens DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT NOTTINGHAM Het was moeilijk om de ploeg te herkennen In zijn serie was de Nereus/Nautilus vier zonder stuurman dinsdag een mat roeiende, slecht sturende ploeg die al heel snel in de categorie van de kanslozen werd ingedeeld. Tij dens de herkansingen van de wereldkampioen schappen in Nottingham, toen de zon opnieuw onbarmhartig brandde, vormden Hans van de Pol, Huib van Drooge, alsmede Jeroen en Ronald Vervoort een eenheid die verbeten vechtend in druk maakte op zijn tegenstanders. De bundeling van krachten uit Neerlands grootste twee haven steden maakte dat Oranje zijn tweede ploeg in de halve finales van morgenmiddag kreeg. Dc Neureus/Nautilusploeg won niet alleen zijn herkansing doch zorgde bovendien voor de beste tijd in de drie repechages die werden gevaren. De 6.14.35, slechts vijf seconden boven het baanrecord waarvoor de Oostduitsers recentelijk zorgden, was een tijd die niet meer werd overtroffen, hoewel de wind nadat de Nederlanders hadden gevaren meer in kracht toenam. Een derde plaats zou nog goed zijn geweest om in de strijd te blijven. De Nederlanders, roeiend in een baantempo van rond de 38 slagen per minuut, namen geen risico's. Direct liepen ze weg van de Tsjechen. Het verschil van een tafje was halverwege de baan al sterk uitgebouwd. Met licht tussen de boten begon Neu- reus/Nautilus aan zijn tweede kilometer waarin de marge drie volle lengten werd. De hoop was terug in het Nederlandse kamp. In deze vorm varend immers moet Nereus/Nautilus kunnen behoren tot de finalisten. Adembenemend boek over luchtvaart SCHIPHOL De eerste vlucht boven Nederland werd vreemd genoeg niet door een lucht vaartkring georganiseerd, maar door een bejaarde suiker fabrikant, die zijn personeel, en daarmee heel Nederland, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van zijn fabriek wel eens iets zou laten zien wat men nog nooit gezien had. Een voudig was dat niet, want pilo ten bestonden er nauwelijks. Maar na lang zoeken en onder handelen vond fabrikant Heer- ma van Voss een van de drie Franse leerlingen van Wilbur Wright, graaf De Lambert be reid om op zondag 27 juni 1909 te Leur bij Breda een demon stratie te geven. Voor die dag waren de rijtuigen al weken lang besproken. Ten tijde van de demonstratie zelf werd er 50 gulden voor een rijtuig ge- Tijdens de oorloaopereerden Nederlandse vliegers met B-25 bommenwerpers vanaf vraagd. Een grote menigte be- Australië in het 18e Squadron. Op de foto worden de mitrailleurlopen schoongemaakt, gaf zich te voet of per stoom tram, waarvan zelfs de bees- i|... tenwagens vol waren, naar het vliegterrein. Over de vlucht schrijft het blad „De luchtvaart" van 3 juli 1909: „Te 8.23 uur geeft graaf De Lambert het teken van opstij ging. Wij zien het valgewicht omlaag gaan en voort snelt het toestel over de rails. Nog voor het einde daarvan verheft het zich en majestueus gaan ma chine en bestuurder het luch truim in! Een onvergetelijk ogenblik voor allen die aanwe zig zijn. Volmaakt kalm en rus tig zien wij het toestel de lucht doorklieven en een grote boog maken, waarbij wij duidelijk de zijdelingse helling kunnen on derscheiden door de luchtschip per aan zijne machine gegeven. Wij allen gevoelden iets heel bijzonders te zien en alom steeg uit het publiek een luid gejuich De luchtvaartafdeling van het Nederlandse leger bemachtigde zijn eerste vliegtuig op ter ere van de koene lucht- door luchtvaartpionier Marinus van Meel in de rang van vaandrig in dienst te nemen schipper. Lang duurde de op voorwaarde dat hij zijn toestel, de vermaarde „Brik" van Van Meel mee nam en vlucht niet. Nadat ongeveer het aan het |eger verhuurde, hele terrein omgevlogen was, merkten wij plotseling op, dat de motor zweeg, en zagen wij in de verte het toestel langzaam op de grond dalen. De vlucht was geëindigd, zij had ongeveer 3,5 minuut geduurd". Van deze en dergelijke wetens waardigheden wemelt het leef- en kijkboek „Vermetele vlie gende Hollanders", dat is sa mengesteld door luchtvaartex pert Thijs Postma en uitgege ven door unieboek. Vanmorgen werd het met enig ceremonieel veel luchtvaartpioniers wa ren aanwezig in de Aviodo me op Schiphol ten doop ge houden. President directeur Or landini van de KLM en plaats vervangend chef-luchtmacht staf Eikerbout gnuifden verge noegd toen zij de eerste exem plaren cadeau kregen. En te recht. Met zijn honderden foto's en tekeningen, deels in kleur, maar vooral met zijn schat aan smakelijke en interessante ge gevens is „Vermetele vliegende Hollanders" een boek gewor den, het bezitten overwaard. Enkele citaten als voorbeeld. „Een probleem voor de vliegers was het terrein van waar ze vaak moesten opstijgen. De or ganisatoren hadden waar schijnlijk het idee dat een vüeg- hij het helemaal gemaakt. In de beginperiode stond hij zelf vliegtuigen te laden of bracht hij 's nachts passagiers naar huis". En John Block, algemeen directeur van Transavia: „We zijn van een onderneming die het naast kennis van zaken voor een groot deel moest heb ben van enthousiasme, gewor den tot een luchtvaartmaat schappij, die zijn plaats in het economische deel heeft ver overd en die de KLM niet uit de weg hoeft te gaan". tuig loodrecht kon starten. Niet Maar ook onderwerpen als de alleen dat ze soms een minis- cuul klein weilandje als vlieg terrein aanwezener moes ten ook nog vlaggenmasten om heen staan om de zaak een feestelijk aanzien te geven. Slechts na harde woorden van de kant van de vüeger werden deze verwijderd en werd er een slootje dicht gegooid". En „de passagiers van toen waren wer kelijk vermetele vliegende Hol landers. Ze zaten in weer en wind en door het urenlang vlak boven de grond vliegen werden ze vaak onvrijwillig verlost van hun maaginhoud. En hoewel de KLM speciale vliegjassen, bril len, bontgevoerde laarzen en eens een verre vliegreis gaat ma c o Q - maken aan boord van luchtreu- zakenluchtvaart, vliegende overheidsinstellingen, luchtre- clame, sproeiers, walvispotters en de „vermetele vliegende prins" Bernhard komen royaal aan bod. Over deze laatste: „Zijn machine was helder blauw gespoten met een rode neus. In oorlogstijd niet be paald een kleurencombinatie om onopgemerkt te blijven en typerend voor de overmoed van prins Bernhard. Tijdens een bo maanval werd het toestel op de grond vernield. Na de Beech- craft vloog de prins tot algeme ne verwarring rond met enige buitgemaakte Duitse vliegtui- Voor de oorlog werden militaire vliegers (onder wie vele latere KLM-piloten) opgeleid in tweedekkertjes van het type FK-51. De luchtvaartafdeling van het leger had er 54 van, die met grote regelmaat onzachte landingen maakten. king stelde, wat het duidelijk dat er echte verkeersvliegtuigen moesten komen waarin de pas sagiers beschut konden zitten". Zo gaat het door de ene anek dote na de andere, alles gedocu menteerd met data, namen, ge tallen, feiten, en verlucht met uniek historisch fotomateriaal. De opkomst en groei van de militaire en luchtvaart worden ruim belicht. De pionierspresta ties van KLM en Fokker krij gen het perspectief dat ze ver dienen. De historie van de char termaatschappijen Martin Air en Transavia, waaraan zoveel Nederlanders hun vliegvakantie danken, wordt uit de doeken gedaan. Over Martin Schroder: „In 1958 richtte hij zijn eigen luchtvaartmaatschappij op. En- zen als de Boeing 747 of de DC 10, doet er goed aan „Vermetele vliegende Hollanders" in zijn handbagage mee te nemen. Wanneer er aan boord even geen film wordt gedraaid, wan neer hij even geen zin heeft in stereo via de koptelefoon naar een van de acht kanalen te luisteren, wanneer de stewar dessen even niet met dampende maaltijden langsrijden, kan hij het boek openslaan en zich ver bazen over de manier waarop het allemaal mogelijk is gewor den. Een uitermate leerzame er varing. Piet Snoeren „Vermetele vliegende Hollan ders", kele van zijn uitgangspunten auteur: Thijs Postma. waren: hard werken en zo wei- nig mogelijk de KLM in de weg Pnls *4,50 (tot 31 oktober) daar- zitten. Met deze instelling heeft na f 24,50. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In een vriend schappelijk voetbalduel heefl RVC gisteravond met 3-3 gelijk gespeeld tegen RCH. Alle Rijs- wijkse doelpunten kwamen op naam van Bo Dutina. Vuc won, dankzij een doelpunt van Van Spronsen, met 1-0 van VCS. Verburch leed tegen VIOS een nederlaag van 1-0. De Haagse Overige uitslagen: Quick-Texa- s/DHB 1-0, PDK-HW 2-2, De Postduivën-Devjo 2-1, ADS- CIOD 0-2, RCDH-Holland Sport'32 1-2, DSO-Wassenaar 2-6, Die Haghe-Rijswijk 2-1, Duindorp SV-De Ooievaars 2-0, De Valkeniers-HBS 0-0, Velo- ■lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllltliMiiiiiiiillMHMIIIIIIflIIIII HGC heeft nu jongste manager Van onze sportredactie) DEN HAAG Het herenhockeyteam van HGC heeft met ingang van het komende seizoen waarschijnlijk de jongste manager uit de hoofdklasse. Het is de 22-jarige Rudolph van Dusseldorp. Zelf bereikte Van Dusseldorp, die veelal als doelman speelde, nooit een hoog niveau, waarna hij zich op bestuurlijke en organisatori sche zaken in de vereniging stortte. Het damesteam van HGC verloor gisteravond met 5-0 van het nationale elftal van de Verenigde Staten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Ten onder Zoals verwacht mocht worden gingen de gestuurde twee van Dudock van Heel en de Nereus/- Laga acht ten onder. Beide ploe- j gen, die in velden van vijf boten respectievelijk tweede en derde mochten worden zonder uitge- schakeld te zijn, waren kan- I sloos. Neureus/Laga had nog het geluk dat de Westduitse acht met een serie indrukwekkende j vuile klappen aan zijn race be- gon. Daardoor was de combina- tie tenminste niet van start tot finish laatste. De Australiërs ze gevierden na groot machtsver- toon. Al was een finishfoto no dig om te zien of de „Aussies" dan wel de Amerikanen ge triomfeerd hadden. Met 5.39.27 zorgde Australië voor een ver betering van het baanrecord van Oost-puitsland met ruim 3.5 seconden. In de tweede herkan sing schroefden de Oostduitsers op hun beurt dat record verder terug tot 5.38.37. Dudok van Ronald Vervoort een van de vier zonder stuurman. Heel, weinig effectief roeiend, lag direct al in een duidelijke laatste positie. Met een score van twee boten in de halve eindstrijd uit vier ingeschreven ploegen heeft Ne derland een resultaat bereikt dat bij voorbaat vrijwel kon worden vastgesteld. Na morgen kan men pas een ware balans opmaken. Dan doet de scherprechter erg degelijk zijn werk. In de halve finales van zes van de acht wedstrijden zorgt hij er voor dat de 84 boten die nu nog in de strijd zijn worden teruggebracht tot 48 fi nalisten. Rusland en Oost-Duits- land zijn de enige landen die al hun ploegen nog in het toernooi hebben. Ook West-Duitsland zou dat hebben kunnen zeggen als niet een „snoek" van groot for maat die de acht in de start sloeg maakte dat de „Deutsch- land Achter" als vierde eindig de. De finale werd juist gemist (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de Kennemer Sporthal te Haarlem moet een wonder geschieden, wil de Haagse kunstrijdster Rieneke Zendijk geen kampioene van Nederland worden. Drie jaar achtereen ging de nationale ti tel naar de blonde Gerry Rooyakkers, maar zondag is Gerry niet van de partij en zal Rieneke haar successenreeks voort gaan zetten. Rieneke Zen- dijk is reeds vier maal kam pioene van Nederland. Meer spanning wordt bij de nationa le titelstrijd verwacht voor de tweede plaats, die ook goed is voor uitzending naar de wereld kampioenschappen kunstrijden die in Australië van 23 tot en met 28 september worden ge houden. Naast Rieneke Zendijk doen nog twee Haagse meisjes aan de titelstrijd mee: Linda Bergman en Elly Lekkerkerken. Rieneke Zendijk na haar laatste training: „Het zou natuurlijk enorm zijn straks weer kam pioen te worden. De kans zit er dik in, maar zekerheid in onze tak van sport is er nooit. Er kan tijdens zo'n kampioenschap van alles gebeuren. Het is geen har- door.^omdat'ofsteeds^merk'dat Gee" concurrentie voor ik er elk jaar op^wooruit ga. Risneke Zendijk op nationa- Duitsiand stel ik altijd als voor- Ie kampioenschappen. beeld. Daar zijn ze pas op 27- of 28-jarige leeftijd aan de top". Tijdens de laatste drie Neder landse kampioenschappen ging de nationale titel steeds naar Gerry Rooyakkers. Bij Europe se of wereldkampioenschappen versloeg Rieneke Zendijk Gerry Rooyakkers steeds. „Laat ik voorop stellen dat ik erg veel pech ondervind in mijn loop baan. De meest onmogelijke blessures heb ik gehad. En tij dens een kampioenschap had ik het tegenover Gerry meestal erg moeilijk om mijn zenuwen te onderdrukken". De 24-jarige Rieneke Zendijk gaat proberen de titel weer in Den Haag te krijgen. .Linda Bergman: „Als ik tweede wordt, Bikkel". Elly Lekkerkerken: „Ik ga in ieder geval niet naar de wereldkampioenschappen. Mijn studie gaat duidelijk voor". En waarom doet Gerry Rooyakkers niet mee? Ze heeft geen af scheid genomen van de wed strijdsport, maar werkt met haar vereniging De Dennenberg uit Valkenswaard aan een grote show. Een show, die te veel tijd in beslag neemt om te kunnen trainen voor nationale en we reldkampioenschappen. Jockey sloeg en werd geschorst I (Van onze paardesportmede werker) WASSENAAR Op het druk bezocht Duindigt werd gister- middag Kevin Davies voor acht j dagen geschorst door het renco- mité en voor verdere bestraf- fing voorgedragen aan het 1 hoofdbestuur van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Reden was onbehoorlijk ge drag. Hij sloeg de vrouwelijke I leerling-jockey Clara Meltzer met een zweepje en zoiets mag I nu eenmaal niet. j De Jaskallprijs werd een prach tige overwinning voor Dieter i Weiss met Laureade voor Red i Countess en Floreda. De eerste I afdeling van de Jas kali-prijs j werd gewonnen door de ijverige i leerling-jockey Erik Bloem met Fanny Bal. Direkt na de start nam hij de leiding en stond deze i niet meer af. Giggle Box werd l tweede voor Bill Bailey. De der- i de en laatste afdeling leverde een overwinning op voor Haru- kaze met Alen Jones voor Flo- Uitslagen Duindigt (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Traditiegetrouw opent het distrikt Den Haag van de KNBB het nieuwe seizoen met de buitengewone algemene ledenvergadering, on der leiding van haar voorzitter L.A.M. v.d. Valk, waarin de geplande aktiviteiten worden bespro ken en de organisatie daarvan wordt toegewezen aan diverse verenigingsbesturen en wedstrijdlei ders. Niet minder dan twintig persoonlijke kampioen schappen worden gespeeld in het komende seizoen 1976-1976, in verscheidene klassen en in de spel- soorten libre, kader en driebanden. Omdat in het verleden vaak tot diep in de nacht gespeeld moest worden om tijdig met een dergelijk kampioen schap gereed te komen, wordt dit seizoen een proef genomen met het verkorten van de partij lengte t.a.v. het kader- en driebandenspel waar door waarschijnlijk een verdiende nachtrust wordt verzekerd. Voorts gaat over enkele weken de competitie voor teams in alle spelsoorten van start. Bijzondere evenementen zijn o.a. het deelnemen - voor de eerste maal - van een Haags driebandenteam aan de wedstrijden om de KNBB-beker; het nationale jeugdtoernooi om de sportpersbeker in biljartzaal Samonda, waaraan jongens en meisjes tussen 10 en 18 jaar deelnemen met organisatie van de jeugdbiljartvereniging Het Centrum uit Den Haag: het jubileumtoernooi t.g.v. het 40-jarig bestaan van de b.v. HDV. En passant werd in een vakature in het bestuur voorzien door de heer G.P.P. Lakwijk te benoe men, die als secretaris zal fungeren. In de straf- commissie werden benoemd de heren A. Pieters, H. Stoker, D. Oostdijck, reserve A. v.d. Klaauw. Een applaus klonk voor de distriktsarbiters J. v. Stralen sr, J.G. Klokkers, H.N. Moen en R.J. v. Deventer, die met goed gevolg het examen afleg den en het predikaat Nationaal Arbiter verkregen. De uitbreiding met drie kleine biljarts van biljart zaal Samonda werd met instemming begroet. I zijn: Ksunpenprijs 2120 m: 1. Nichol I T. (A. Harmsen) 1.25.6, 2. Monte Car- lo. 3. Master Voorne. Winn 2.70 pL 1.40. 4.40. 2.-; kopp. 20.50. Trio 127.60. Kattendijkprijs 2520 m.: 1. Luxor A. (J. Wagenaar) 1.23.9. 2. Nanneke Hanover. 3. Lieneke G. Winn. 2.20; I pl. 1.50. 2.30. 2.20; Kopp. 19.60. Kapelleprijs 2M0 m.: 1. Nathan Oli- vier (C. van Leeuwen) 1.23.6. 2. j Naughty Grace. 3. Macky. Winn. 2.20. pl. 1.20. 1.80. 1.50. Kopp. 11.40. Trio 67.90. Jaskallprijs, lc afd. 2000 m. ren; 1. Fanny Bal (E. Bloem) 2.12.1. 2. Gig gle Box. 3. Bill Bailey. Winn. 4.40. I Pl. 2.20. 3.70. Kopp. 11.80. Krimpenprijs 2040 m.: 1. Kamiel (J. Vóórhaar) 1.21.3. 2. Iron. 3. Icarus. Winn. 5.30. Pl. 2,-. 1.30. 2.10. Kopp. I 6.50 Trio 143.40. j Jaskallprijs 2e afd. 2000 m. ren.: 1. I Laureada (D. Weiss) 2.12.9. 2. Red Countess. 3. Floreda. Winn. 4.30. Pl. 1.40. 1.30. Kopp. 3.60. Kerkdrielprijs 1600 ir„: 1. Marcel Regina (A. Knijnenburg) 1.18.8. 2. Lukie B. 3. Kimberly Gregor. Winn. 4.30. Pl. 2.30. 2.30. 2.10. Kopp. 13.50. Trio 176.40. Jaskallprijs 3e afd, 2000 m. ren.: 1. Harukaze (A. Jones) 2.10.4. 2. Fie ri an. 3. Joeri. Winn. 3.60. Pl. 2.20. 2.20. Kopp. 7.90. Kortgeneprijs 2040 m.: 1. Miltiades J. (C. Kleynendorst) 1.22.-. 2. Marco IJmuiden. 3. Kentish Lass. Winn. 2.-. pl. 1.20. 1.70. 1.30. Kopp. 9.30. Trio 53.60. Kerkwijkprijs 2120 m.: 1. Ironie (S. van Dooyeweerd) 1.21.1. 2. Iduna J. 3. Hornblower. Winn. 2.70. Pl. 1.60 1.20. Kopp. 3.60. Totalisatoromzet: 321.278,-. Rol hockeytoernooi (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de rol- schaatsbaan in het Zuiderpark is dit weekeinde een internatio naal rolhockeytournooi. Naast organisator Marathon nemen deel: Modern (België), Dordt- mund (Duitsland), Peterborough (Engeland) en De Lichtstad. De aanvang van de wedstrijden za terdag 12.00 uur en zondag 10.00 uur, dan in de pauze een dames- rolhockey-ontmoeting.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13