Vervoort liet zich duwen en trekken „maar houdt niet van grappen" van aanlig Brugklas tegen universiteit armoedig FC Amsterdam veinsde het veld te verlaten Trainer Rinus Gosens (Eindhoven): Ajax-Excelsior: WÊ^mÊÊÊÊaam AMSTERDAM Zo aardig Ajax—Excelsior begon, zo armoedig werd het duel naderhand. Van de Amster dammers behoeft niet zo veel te worden verwacht in deze competitie, indien althans de „hand van de meester" straks geen ommekeer teweeg brengt. Ajax was uitgeweken naar het Olympisch stadion omdat de grasmat van het eigen veld nog niet in orde is. Niet meer dan tienduizend kijkers zaten op de tribunes. Zij zagen de Rotterdammer Van Zanten alleen voor het doel van Schrijvers verschijnen. Hij schoot naast. De defensie van Ajax zonder Suurbier (geschorst), Van Santen (geschorst) trok zich van deze waarschuwing niets aan en Excelsior stichtte gevaar met snelle uitvallen. Van Zanten en Kwakker- naat richtten echter verkeerd en een treffer van Rogge veen werd afgekeurd. Een dubieuze beslissing van. scheidsrechter Wellinga. Slaap Ajax volhardde ook na de rust in kort spel maar ook Excelsior slaagde er niet meer in aanvaardbaar spel te produceren. Zodoende werd het een slaapverwek kende bedoening waarin de jubilerende Krol (250ste wedstrijd) fortuinlijk scoorde. Via de vuisten van Eddy v.d. Roer stuitte de bal tegen de rug van de Rotterdam se doelman en vandaar in het doel. Van Dord, ook een verdediger, was het geknoei van zijn aanval kenne lijk beu en schoot van verre nummer twee achter v.d. Roer. Gele kaart voor v.d. Spek (Excelsior) wegens haken van Krol. Scoreverloop: 65. Krol 1—0. 86 Van Dord 2—0. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschouwers: 10.000. Ajax: Schrijvers; Van Dord, Hulshoff, Dusbaba, Krol; Wickel, Helling, Mühren; Steffenhagen, Geels, Meijer. Excelsior: Van de Roer; Van der Spek, Den Butter, Van der Munnik, Tabbemee; Kievit, Struis, Heijerraan; Roggeveen, Van Zanten, Kwakkernaat. Van onze sportredactie EINDHOVEN Zestiendui zend toeschouwers hebben ge zien hoe landskampioen PSV, na een aanvankelijk moeizaam begin, toch nog een vlotte en vrij gemakkelijke overwinning van 51 op stadgenoot Eind hoven behaalde. Het stadion was tot de laatste plaats bezet toen scheidsrechter Charles Corver de beide ploegen in beweging zette: PSV zonder de geschorste Gerrie Deijkers, voor wie Bertus Quaars speel de. Bij Eindhoven was Henk Bloemers, die vorige week te gen Roda J.C. een gele kaart kreeg, wèl van de partij. De Eindhovense verdediger was er met een berisping afgeko men. Al in de eerste minuten bleek dat PSV dezelfde taktiek wilde toepassen als de vorige week tegen MW. De tegenstander werd een verdedigende rol toe bedeeld. Maar dit strookte niet met de plannen van Eindho- vens trainer Rinus Gosens. Hij had zijn spelers met de op dracht het veld ingestuurd voetbal te spelen en niet met tien man voor het doel van Berendonk post te vatten. PSV, met veel meer ervaring en taktische en technische ca paciteiten, liet zich echter die wil niet opleggen. Eindhoven viel van tijd tot tijd niet onge vaarlijk aan, vooral door toe doen van Lambert Kreekels en Hans Bleijenberg. Van Beve- ren moest enkele keren hande lend optreden. Ook zijn colle ga aan de overzijde had het vaak benauwd, maar hij groei Vijf doelpun ten, waarvan dit het vierde door Willy van der Kuijlen, maar PSV's trainer Rijvers was niet tevreden. de naar een grote vorm en stopte schoten van Van der Kuijlen, de gebroeders Van de Kerkhof en Lubse. De aanval van Eindhoven werd meer aan banden gelegd toen Strik en Krijgh van plaats wisselden, zodat Strik met de bewaking van de beweeglijke spits Bleij enberg werd belast. Terwijl de toeschouwers zich al bij een blanco ruststand hadden neergelegd, nam PSV tóch een voorsprong. In de 42ste minuut belandde een voorzet van René van de Kerk- hóf op het hoofd van Edström die de bal in de richting van Van der Kuijlen knikte, die volkomen vrij stond en uit haalde voor een schot, dat hoog in de Eindhovense tou wen verdween (01). Nog meer dan in de eerste helft huldigde de thuisclub na de rust het parool: zoveel mo gelijk aanvallen. PSV speelde in deze fase matig en enige keren ontkwam het doel van Van Beveren ternauwernood aan doorboring. Rijvers pro beerde de bakens te verzetten door Poortvliet in de ploeg te brengen, ten koste van de Zweed Peter Dahlqvist. Ook Rinus Gosens wisselde: De Goede eruit voor Jacobs. Voor PSV betekende de wissel on getwijfeld een verbetering en er ontstonden meer kansen. Uit een daarvan scoorde Ed ström: 0—2. Toen PSV terecht een strafschop kreeg toegewe zen, die door Edström werd benut, omdat Lubse door Schalks ten val was gebracht, was het verzet van Eindhoven gebroken. Uit een doelworste ling maakte Van der Kuijlen er 04 van en als Van de Kerkhof Senders niet had ge vloerd, waardoor,ook Eindho ven een strafschop kreeg toe gewezen, zou het zeer twijfel achtig zijn geweest of de blauw-witten de eer hadden kunnen redden. Kreekels stuurde Van Beveren naar de verkeerde hoek (14). Twee minuten voor het einde maakte Poortvliet PSVs vijf de doelpunt, waarbij de doel man van Eindhoven niet ge heel vrijuit ging. Trainer Rij vers: „Ik ben niet tevreden. Voor mij hebben Van der Kuijlen en Edström teleurge steld". Gosens vond dat de cijfers veel te hoog waren uit gevallen. Verder geen excuses. Het was tenslotte een wed strijd van de brugklas tegen de universiteit Scoreverloop: 42. v.d. Kuijlen 01, 72 Edström 02, 75 Edström (straf schop) 0-3, 78 v.d. Kuijlen 0—4, 83 Kreekels (strafschop) 14, 89. Poortvliet 15. Scheidsrechter Corver. Toeschou wers: 16.500. Eindhoven: Beerendonk, Schalks, Kooiman, Bloemers (Bruinen), Bleijerveen, Van der Pas, Wamaar, Kreekels, Senders, De Goede (Ja cobs), Bleijenberg. PSV: Van Beveren, Krijgh, Van Kraay, Strik, Quaars, Willy v.d. Kerkhof, Van der Kuijlen, Lubse, René van de Kerkhof, Edström, Dahlquist (Poortvliet). Willy Kreuz vond het net weer. Tweemaal zelfs. Met een listig trapje verslaat hij doelman Jongbloed en Feyenoord staat op 30. cutabel doelpunt maakt een „rustpauze" inlast Nico Jansen, die voorzitter De Stoop een miljoen waard acht had het in het begin niet door. Na afloop zei hij nog: „Als zo'n strafschop wordt wegge geven, kun je er beter mee uitscheiden." Jansen was kwaad, omdat hij het laatste kwartier was gewisseld voor Cees de Jong (ex-VUS). „Ik heb toch gewerkt en hard", verdedigde Jansen zich. Inder daad, maar hij had tegen Mla- den Rami jak geen poot aan de grond gekregen. Met Joop van Daele vormde de Joegoslaaf een behoorlijk werkend cen trum in de defensie waaruit Rijsbergen was opgeschoven naar het middenveld op de plaats van de geschorste Jan- Erin getuind Er werd aardig gevoetbald in het begin maar er zat niets achter. De felheid van FC Am sterdam was helemaal weg en Feyenoord bleek niet in staat succesvolle mogelijkheden te scheppen. De strafschop bracht de Amsterdammers in feite al op de knieën. Van de Meent: „Ja, dat merkte je na de rust Het was trouwens geen strafschop. Vervoort zag iemand missen, nog iemand missen en floot toen maar voor strafschop. Kreuz werd niet neergelegd en Vervoort floot overigens niet meteen." Van de Meent zei het niet met zo veel woorden maar een ho ge pet had hij niet op van de scheidsrechter, getuige ook zijn woorden: „Als zoiets een week tevoren bij Utrecht Feyenoord gebeurt, is het toch een ABC'tje. Onderweg be dacht Jongbloed zich, staat in het rapport Hoe weet Ver voort dat? Iedereen had de grap door, Vervoort alleen tuint erin." Vervoort „miste" direct na de rust twee strafschoppen toen Husers Kreuz omver schopte en even later Kristensen, op de grond liggend, voor een ieder duidelijk zichtbaar werd vast gehouden. Vervoort alleen zag niets. Een goedmakertje waar schijnlijk voor de strafschop in de eerste helft Het aangetaste FC Amster dam, dat niets toonde van het .Jcarakter" van het vorige sei zoen, verloor ten slotte met 4—0. Vreijsen, even jeugdig als brutaal, wentelde om Bianchi, zette voor en Kreuz scoorde (2—0). Nadien werd Vreijsen opzijgezet maar belandde de bal bij Kreuz die beheerst scoorde (30) en toen een schot van Kreuz door Koop man met de hand tot hoek schop werd verwerkt mocht Vreijsen zijn derde strafschop in twee wedstrijden (vorige week de eerste) nemen. Hij ontwikkelt ach tot een specia list: 40. Cijfers die echter geenszins bewijzen dat Feye noord een sterke, van zichzelf overtuigde ploeg is. Scoreverloop: 34. Vreijsen 10 (strafschop), 68. Kreuz 2—0, 74. Kreuz 3—0, 83. Vreijsen 4—0 (straf schop). Scheidsrechter: Vervoort Toeschouwers: 33.000. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Ramljak, Van Daele, Vos; Rijsbergen (Olsen), De Jong, Van Hanegem; Vreijsen, Kreuz, Kristensen. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinkevleugel, Koopman, Hu sers, Bianchi; Wetzel, v.d. Ban, Otto; Snijder (Visser), Jansen (De Jong), Boszhard. HERMAN VAN BERGEM ROTTERDAM Joop Vervoort houdt niet van grappen in het veld. De veel bekritiseerde scheids rechter, die al eens een inzinking moest verwerken na een lawine van kritische geluiden, was vrijwel de enige die erin trapte toen FC Amsterdam gistermiddag en bloc de Kuip dreigde te verlaten. Aanvoerder Jan Jongbloed verzamelde, nadat Feyenoord door een dubieuze strafschop door Vreijsen de leiding had genomen, zijn troepen, pakte de bal op, begaf zich breed lachend naar de zijlijn en toen naar de middenstip waar hij Vervoort de bal overhandigde. De scheidsrechter liep Jongbloed tot in zijn doel achterna en noteer de hem. Verder niets. Maar in zijn rapport beschul digde Vervoort de Amsterdamse aanvoerder in niet mis te verstane woorden. Terwijl de drièendertigdui- zend kijkers in de Kuip gniffe lend de grap van FC Amster dam, ook nog op vrijwel het zelfde tijdstip als de week te voren toen Feyenoord in Ut recht metterdaad het veld ver liet, ondergingen en waardeer den, toonde Vervoort zich een man die niet zo soepel kan zijn een grap met een grap te beantwoorden. Integendeel, hij floot zwak, liet zich volkomen intimideren, maakte fouten als een zwembad zo groot, wuifde twee strafschoppen weg die het wel waren en gaf er een die het niet was en trad lach wekkend op nadat hij had ge floten voor de strafschop. Dat gebeurde in de vijfender tigste minuut Willy Kreuz slaagde er niet in een voorzet van Rijsbergen afdoende te verwerken en ging, zoals zijn gewoonte is, aan het draaien. Inderdaad werd hij daarbij door Koopman tegen de grond gewerkt maar op een moment dat Kreuz zijn evenwicht al aan het verliezen was. Ver voort gaf een strafschop. Onmiddellijk stormde Frits Flinkevleugel toe en gaf Ver- voort een forse duw. Andere Amsterdamse spelers omrin genden Vervoort, duwden hem, trokken aan hem, kor tom, het was of Vervoort ge- jopast werd. Een 'beetje scheidsrechter had direct ge reageerd en zulk een optreden niet getolereerd. Vervoort is evenwel geen beetje scheids rechter, hij is helemaal geen scheidsrechter die evenwel om onverklaarbare redenen gehandhaafd blijft. De strafschop werd door Vreijsen feilloos ingeschoten: 1—0. Toen maakte Jan Jongbloed een breed armgebaar, pakte de bal en begaf zich naar de zijlijn, onderweg zijn onderho rigen aansporend zijn voor beeld te volgen. En toen begon ook het spel der vergissingen. Jongbloed en zijn ploeggeno ten, die het overigens ook niet allemaal even snel begrepen, begaven zich naar de zijlijn. Jongbloed later: „Mag ik mis schien mijn trainer gaan vra gen welke taktiek we verder moeten toepassen na de ach terstand?" Trainer Pim van de Meent: „Ik vind dat er einde lijk iets professioneels over de ploeg is gekomen. Er ging niet één man naar de scheidsrech ter om te protesteren maar een heleboel." Men kan er diepgaand over redetwisten of Joop van Daele (rechts) had de grap wel door. Jan Jongbloed overhandigt met een gracieus gebaar de bal aan scheidsrechter Vervoort die met open ogen in de grap tuinde. zoiets professioneel moet wor den genoemd. Van de Meent was er dichter bij toen hij zei: „Men wil toch altijd spektakel, welnu dan." Het was een kos telijk spektakel, dat Vervoort ondanks de lach die de gezichten van de Amsterdam mers sierde in het geheel niet begreep en evenmin kon waarderen. Hij schreef in zijn proces ver baal: „Jongbloed gaf op de monstratieve wijze te kennen het niet eens te zijn met mijn beslissing. Dat deed hij met woord en gebaar". Later vulde hij mondeling aan: „Zoiets verwacht ik niet van een aan voerder, die een voorbeeld moet zijn voor zijn elftal. Zul ke grappen horen op een voet balveld niet thuis. Ik kreeg de indruk dat hij zijn mannen verzamelde maar toen hij naar de zijlijn ging, stond daar de heer Van de Meent die hem tegenhield." Pim van de Meent, lachend: ,Laten we het er dan maar op houden dat ik hem heb teruggestuurd. Heb ik toch nog iets goeds ge daan." Het is het goed recht van de scheidsrechter een dergelijke grap niet te nemen maar dan moet er wel opgetreden wor den; een gele kaart wegens wangedrag. Maar de weifelen de Joop Vervoort liep de heer Jongbloed netjes achterna in plaats van hem bij zich te roepen. Joop Vervoort had trouwens helemaal niet in de gaten dat hij constant voor aap werd gezet doordat bijv. de spelers hem de bal toe speelden die hij dan moest leggen op de plaats waar een vrije trap moest worden geno men. Wegwerpgebaren van de spelers accepteerde hij. On voorstelbaar dat zulk een slechte scheidsrechter in de hoogste vaderlandse klasse een wedstrijd mag leiden. Het slachtoffer wordt natuur lijk Jan Jongbloed, die v.d. Meent: „We vragen mondelin ge behandeling aan" even als Wim Jansen ten minste een wedstrijd wordt geschorst Ten minste, want grap of niet de KNVB kan niet tolereren als de scheidsrechter een rap port inzendt dat elke ploeg tegen wie Feyenoord een dis-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9