TUINBOUW KRUGT GEEN AANGEPAST ENERGIEBELEID Stijging leerlingenaantal bij land- en tuinbouwonderwijs EXTRA-VOORRAAD BU HANDEL OORZAAK VAN TERUGVAL ZUTVELMARKT Onrust over situatie op zuivelmarkt GROENTEPRIJZEN IN DE LIFT PRIJSHERSTEL BLOEMEN NA WEERSOMSLAG BOLLENBEURS BELEEFDE „VOLLE BAK" LANDBOUWSCHAP TELEURGESTELD ZEUG MET 205 NAKOMELINGEN jjpgVii i'4X J GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 6 Den Haag Bij de scholen voor land- en tuinbouwonder wijs bedroeg het aantal leer lingen in het schooljaar 1974/75 in totaal 27350. In het voorafgaande schooljaar wa ren het er 24000. Deze stijging in het leerlingenaantal werd vooral veroorzaakt door de stijging bij het lager (van 13900 naar 16500 leerlingen) en bij het middelbaar land- en tuinbouwonderwijs (van 6200 naar 6800). Tegenover de 24100 mannelij ke leerlingen staan slechts 3250 vrouwelijke leerlingen; het aantal vrouwelijke leerlin gen was echter 900 hoger dan in het jaar daarvoor. Een en ander blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de statistiek, waaruit over de her komst van de in 1974/75 nieuw ingeschreven mannelijke leer lingen blijkt, dat bij de lagere landbouwscholen 65% van het g.l.o. komt. Bij de middelbare scholen heeft 38% van de nieu we mannelijke leerlingen reeds landbouwonderwijs ge volgd en komt 62% van buiten het landbouwonderwijs, goofdzakelijk met een diploma mavo (38%). Bij het hoger landbouwonderwijs komt 14% van de nieuw ingeschreven leerlingen van een middelbare land- of tuinbouwschool en 86% van ander onderwijs en dan hoofzakelijk met een di ploma van het v.w.o. of havo (74%). Van de in 1974 gediplomeer den van lagere landbouwscho len is 41% direkt aansluitend verder gaan studeren bij het middelbaar landbouwonder wijs. Van de geslaagden van de middelbare scholen ging 5% bij het hoger landbouwonder wijs door. Voorlichting over nieuwe opzet hulp aan tuinders DRS. H. SCHELHAAS: Den Haag (ANP) Ondanks «en groot aantal voostellen ral Europese Coaunlssle met betrekking tot de zuivelmarkt I: Uit onze krant van vorige week donderdag. NAALDWIJK Op donder dagavond 4 september geven leden van het bestuur van de Stichting Hulpverlenings dienst Westland voorlichting over de nieuwe opzet van de Hulpverlening voor de tuin bouw in het Westland. Zoals vorige week in onze krant uitvoering gemeld wordt de stichting omgevormd tot een vereniging, waardoor van be langrijke overheidssubsidies kan worden geprofiteerd. De contributie bedraagt 200,- per jaar. De voorlichtings avond wordt gehouden in ge bouw „De Binnenhof' aan de Van der Hoe venstraat te Naaldwijk en duurt van ze ven tot negen uur. Veel schade aan sperziebonen DEN HAAG Het warme droge weer heeft veel schade toegebracht aan de nog te velde staande sperziebonen. Het ziet er volgens het land bouwschap naar uit, dat on geveer 1.000 hectaren kun nen worden geoogst. In som mige gevallen zullen de bo nen ongeschikt zijn voor in dustriële verwerking. Rijswijk Dat het op de zuivelmarkt op het ogenblik niet zo best gaat - onze krant berichtte daarover vorige week al - vindt onder meer zijn oorzaak in de terugval van de export aan landen bui ten de EEG. De voorzitter van het produktschap voor zuivel, drs. H. Schelhaas verklaart deze terugval uit de extra be voorrading van de handel in 1974. „Het is anders moeilijk ver klaarbaar, dat volgens de FAO de ontwikkelingslanden in de derde wereld in 1974 een recordinvoer aan zuivelpro- dukten hebben gekend bij een zeer sterk gestegen en nog nimmer eerder bereikt prij speil op de wereldmarkt en dat zij in 1975 bij een veel lager prijspeil, de magere melkboerprijs daalde van het recordniveau van 1000 dollar per ton in 1974 naar 600 nu, veel minder zou importeren," aldus de heer Schelhaas. De gang van zaken op de Ne derlandse kaasmarkt noemt hij typerend voor de zuivelsi- tuatie in het algemeen. Voor dit jaar zal de produktie onge veer gelijk zijn aan die van het recordjaar 1974. We verwach ten een toename van de bin nenlandse afzet met 4 procent, terwijl de afzet naar de landen van de EEG ongeveer stabiel zal blijven met een dalende export naar landen buiten de EEG. Ook hier dringt de in druk zich op dat in 1974 bij de zeer grote stijging van de export ten dele toch wel voor uitgegrepen is op de te ver wachten importbehoefte in 1975," zo meent de heer Schel haas. Schoölmelk In de vergadering van het pro duktschap was nogal wat kri tiek naar voren gekomen op de beschikbaarstelling an ma gere melkpoeder aan ontwik kelingslanden. Ten aanzien van de schoolmelk heeft het schap besloten aan het Neder lands zuivelbureau een bedrag van 425.000 gulden beschik baar te stellen voor bestrijding van de kosten. De verandering van de weersomstandighe den heeft voor de snijbloemen een omme keer van de prijsvorming in positieve rich ting teweeggebracht Vooral de anjers en rozen zijn sterk hersteld tot een redelijk tot goed niveau voor deze tijd van het jaar. Het snijgroen zal qua aanvoer binnenkort uitbreidep, maar dit is op het ogenblik nog niet het geval. De aanvoer is niet groot met gemiddelde noteringen van 1,50 per bos. De extra veren reiken tot boven 3,- per bos. De amerikaanse anjers is in zijn aan voer iets teruggelopen hetgeen eveneens de prijzen ten goede komt. De gemiddelde prijs ligt rond 0,25 per stuk. Betere kwaliteiten reiken tot boven 0.40 per stuk voor het merendeel der soorten. De trosanjers heb ben een gemiddelde van rond 2,50 per bos. De grootste aanvoerder in hoeveelheid is de elegance. De anthuriums hebben een gemid delde van rond ƒ1.- per stuk. De Holtkam- pers komen incidenteel tot boven 3,50 per stuk (10 in een doos). Ook bij de geplozen chrysanten normaalcul tuur groeit de aanvoer. Tom Pears die voor het merendeel worden aangevoerd noteren tussen 0,50 en 0,60 per stuk. MINDER De aanvoer van de troschrysanten jaarrond- cultuur is ver boven 100.000 bos per dag. De noteringen zijn goed met iets zakkende prijzen voor de spiders. De bonny-jeans (wit) worden zoals de laatste maanden gebruike lijk is iets hoger gewaardeerd (mede door geringe aanvoer). De grootbloemige jaar- rondcultuur noteren tussen 0,70 en 0,80 per stuk. De sporadisch aangevoerde geplo zen wit van kleur reiken tot ver boven ƒ1,- per stuk. De freesia-aanvoer is sterk aan het afnemen, het zal echter binnen niet al te lange tijd weer gaan toenemen. Met de gerbera's gaat het goed. Het aanvoerverschil is gering ten opzichte van 1974 hetgeen de prijs onder meer ten goede komt. De kleur tjes hebben een gemiddelde van 0,40 per stuk waarbij de bijzondere kwaliteiten tot boven 0,60 worden afgedrukt. Evenals de gerbera's doen ook de witte leliekelken het bijzonder goed. De aanvoer is omvangrijk maar er wordt een gemakkelijke afzet voor gevonden. KELKEN De kelken noteren tussen 0,30 en 0,50 per stuk. De kleine lelietakken worden tegen een redelijk gemiddelde door de kopers afgedrukt. De grote takken vallen wat de prijsvorming aangaat tegen (uitgezonderd de betere kwaliteiten welke van buiten komen). Bij de rozen heeft er een behoorlijk prijsher stel plaatsgevonden. De kleine roos „belin- da" valt ondanks zijn omvangrijke aanvoer in prijs ook een beetje tegen. De bloembollenbeurs beleefde voor het eerst sedert maanden weer een „volle bak" 't Was een ouderwets drukke bedoening, een nijvere mierenhoop van heen en weer lopen de handelaren, kwekers en exporteurs. Er was niet alleen veel mankracht, maar er werd ook veel handel gedaan. Twaalven van broeitulpen die de laatste weken toch al naar een allervriendelijkst prijsniveau wa ren gestegen, trokken opnieuw aan. De le verbaren van deze tulpen lijken steeds schaarser te worden. Zelfs twaalven vap Rose Copland deden nu 11,- per 100 en we moeten zeker tien jaar terug gaan om deze prijs voor die cultivar genoteerd te zien. Twaalven van Gander gingen van de hand voor 13,-, Topscore hebben we nog zien verkopen voor 13,50, terwijl de rand- tulp Kees Nelis kopers vond voor 11,-. Op hetzelfde niveau lag Lustige Witwe, die vijf weken geleden voor iets meer dan de helft te koop was Helemaal bont werd het als men twaalven wilde hebben van de witte Pax. Dan moest men 17,- per 100 op tafel leggen. Als men twaalven zocht van Promi nence kwam men evenmin voor een koopje klaar. Men betaalde er 15,- per 100 voor met een gemak en met een gemoedsrust alsof deze notering al jaren bij de voorstel ling pleegt te behoren. Naar tuintulpen was minder vraag. De ex porteurs op de USA (waar veel tulpen voor tuinbeplanting heengaan) hebben hun inko pen voor een zeer groot deel nu gedekt. Dat had tot gevolg dat de prijzen een dalende lijn te zien gaven. Vooral de markt van elven stond wat onder druk. Voor tulpen als Kleu renpracht, Halcro, Queen of the night, Re nown, e.d. was zeker 1,50 van de prijs van vorige week af. Levendiger De narcissenhandel is wat levendiger gewor den. Dat wil zeggen: alleen, voor de dikke bollen, want de kiloprijzen zijn in feite maar heel weinig veranderd. Uitschieters waren deze week onder meer de cupnarcis Barret Browning en de dubbele Cheerfulness waar van de enen voor ruim 20,- per 100 van de hand gingen. Veel vraag was er ook naar enen van Golden Harvest, Unsurpassable en andere gele trompetten en ook Carlton lag goed in de markt. Mooie partij"- Met de hyacinten wil het nog altijd niet. Een paar mooie partijen geel en rood gaan nog graag weg, maar het gros van de witte en de blauwe variëteiten komt niet véél verder dan de minimumprijs en daar zal de kweker geen weldoorvoede bankrekening van over houden. Dat de irissenoogst heel matig is, stond in theorie weken geleden al vast. Wel, deze minder vrolijke theorie klopt nu volkomen met de naargeestige werkelijkheid. De vraag naar dikke bollen steeg en de prijzen even eens. Op de beurs verwisselde Ideal van eigenaar voor 12,- - 7,50 - 5,50 en Prof. Blaaüw voor 7,50 - 5,- - 4,-. De markt van Prof. Blaauw begon op de laatste beurs zelfs op 8,- voor de allerdikste broeimaat, maar dat was een prijs die geen stand kon houden. Er is per slot van rekening ergens een grens. Trouwens: als men een redelijk gewas rooit en dat is hier en daar ook het geval! dan is 7,50 per 100 voor Prof. Blaauw voor de kweker gewoon een goud mijn. Op fluweel Opmerkelijk vlot was ook de handel en gladiolen voor levering november. De veer tienen van de massasoorten werden ver kocht voor 6,50, de maat 12/14 vpor 5,- tot 5,50 en de zift 10/12 voor 4,- of daaromtrent. Als men straks een normaal gewas kan rooien, dan zit de èladiolenkwe- ker voor deze prijzen op fluweel. Dat werd tijd ook, want de laatste jaren zijn de gladio- lenknollen goedkoop geweest en vorig jaar deden de zondvloedachtige regens een deel van de oogst verloren gaan. Deze financiële injectie was hard nodig! WARM WEER NADEUG VOOR MELKPRODUKTIE DEN HAAG - Het wanne weer en de droogte heeft een nadelige invloed gehad op de melkproduktie. Dit is geble ken uit een onderzoek dat het produktschap voor zuivel steekproefsgewijs heeft inge steld. De melkaflevering aan fabrie ken in droogtegevoelige gebie den (zandgronden) is in augus tus sterk gedaald. In de laag- veengebieden schijnen droogte en warmte de melkproduktie tot nu toe weinig te hebben be invloed. Ook uit het buitenland komen Warme weer was van invloed op de melkproduktie soortgelijke berichten. In West-Frankrijk (Bretagne, Norm an die en het Loire-ge- bied) heeft het grasland erg geledén onder de droogte en zal de melkproduktie extra dalen. Noord-Duitsland heeft eveneens veel last-gehad van de droogte, Zuid-Duitsland evenwel niet. Oost-Wallonie heeft, in tegenstelling tot Vlaanderen, weer wel gele den. Verwacht wordt, dat de warmte en droogte geen groot effect zullen hebben op de melkproduktie in de Duitse Bondsrepubliek als geheel, België en Denemarken. Uitzonderlijk noemen de dierenartsen de worp van de negen jaar oude zeug Omaatje bij de familie Vriends in Moergestel. De zeug bracht voor de zeventiende maal een groot aantal (tien) biggen ter wereld waar door zij op een totaal van 205 nakomelingen kwam. voer van natuurtomaten in West-Duitsland en de toegenomen concurrentie van derde landen. Vooral Italië en België gooien hoge ogen op de Westduitse markt. De export van Nederland naar Engeland zet ook weinig zoden aan de dijk, te weten slechts 119 ton, omdat Engeland nog steeds een duidelijke voorkeur heeft voor tomaten van het eiland Guernsey, namelijk 1920 ton. De vooruitzich ten voor de komende week zijn nog steeds somber. Overige gewassen Er worden grote hoeveelheden waspeen aan gevoerd, vandaar dat de prijzen zich niet hebben kunnen handhaven en gedaald zijn naar 18 cent per kg. Door het afnemen van het aanbod van sperziebonen zijn de prijzen opgelopen tot 1,45 per kg. Bij het verder afnemen van het aanbod zullen de prijzen verder stijgen. Van 11 tot 16 augustus werd er voor een kg snijbonen gemiddeld 1,17 betaald. Als de veilingprijzen op 21 augustus bekeken worden dan vallen enorme prijsver schillen op, namelijk op de veiling in 's-Gra- venzande werd 2,60 per kg betaald, in De Lier 1,95 en op de veiling Westland Noord maar liefst 4,50 per kg. De kwaliteit zal hier ook wel een rol gespeeld hebben, maar de prijsverschillen spreken voor zich. De topaanvoer van snijbonen lijkt achter de rug te zijn en het ligt voor de hand dat de prijzen verder op zullen lopen. Andijvie wordt voor 50 cent per kg verkocht Poste lein varieert in prijs van 56 tot 64 cent per kg. Voor kroten wordt gemiddeld 33 cent per kg betaald. Prei brengt rond de 70 cent per kg op. Fruit Bij de produktie van hard fruit, appelen en peren, worden nogal wat moeilijkheden on dervonden zowel in het binnen- als in het buitenland. De belangrijkste boosdoeners zijn de droogte en hagelbuien. Vooral de kwaliteit van het fruit in de provincie Lim burg heeft nogal schade door hagel onder vonden. Als we de prijzen van het hard fruit bekijken zien we dat bij de appelen het ras Benoni het beste betaald wordt n.l. 1,42 per kg, dan volgen Stark Earliest ƒ1,- per kg,'James Greeve 1,-, Yellow Transparant 83 cent en Tydeman 79 cent per kg. De belangstelling voor de rode paprika's begint geleidelijk wat groter te worden. Het gevolg hiervan is, dat de prijzen opgeklom men zijn tot boven de twee gulden per kg. Het prijsniveau van vorig jaar is echter nog niet bereikt, dit wordt onder meer veroor zaakt doordat de aanvoer per week 127 ton groter is dan vorig jaar. De aanvoer van groene paprika's is de laatste weken erg stabiel (schommelt rond de 340 ton per week). De prijzen van de groene sorteringen zijn opgelopen van zeventig cent per kg naar een gulden per kg en hebben nu het prijspeil van vorig jaar bereikt (bij gelijke aanvoer). Door een iets afnemend aanbod van papri ka's kan de prijs nog wat verder oplopen. Er moet echter niet vergeten worden dat Italië erg aktief is op de Westduitse markt, te weten met 1 miljoen ton in 2 dagen tegen Nederland 185 ton. Komkommers DEN HAAG - Het landbouwschap is teleurgesteld over de weigering van minister van der Stee van landbouw en visserij, het energiebeleid voor de tuinbouw niet te herzien- De tuin bouw zal het komend jaar zijn eigen lasten moeten dragen. De minister heeft dat gezegd tijdens het maandelijks gesprek met het landbouwschap. Volgens het schap krijgt de tuinbouw te maken met een forse lastenstijging als er niets gebeurt. De bewindsman voerde aan, dat hij zich moet houden aan de richtlijnen van de Europese commissie, wil hij geen irritatie opwekken bij de andere EEG-partners. Het landbouwschap heeft in de bijeenkomst voorts geprotes teerd tegen het Brussels voornemen voor mindere kwaliteit tarwe niet meer dan de voederwaarde te betalen. Het vreest terugzakken van de prijs van alle tarwe tot dat niveau. De minister is het met het schap eens, dat het inkomen van de boeren daardoor niet mag dalen. Een geleidelijke prijsaanpas sing kan hier volgens hem een oplossing bieden. De minister heeft toegezegd in Brussel te protesteren tegen de exportheffing op tarwe, gerst en mais bij uitvoer naar landen buiten de EG. het landbouwschap vreest daardoor een onvol doende afzetmogelijkheid. Minister van der Stee noemde de maatregel voorbarig. Tuinbouw moet eigen lasten dragen. De „komkommertijd" wat betreft de prijzen voor de komkommers schijnt voorbij te zijn. Het aanbod is nog steeds ruim, maar de prijzen zijn op het ogenblik ongeveer op het niveau van vorig jaar gekomen. Voor de sorteringen van 41 tot 76 varieert de prijs van 26 tot 45 cent per stuk (vorig jaar van 30 tot 41 cent). Deze prijsstijging was on danks het ruime aanbod mogelijk door een grotere export naar West-Duitsland. Ook de concurrentie op de Westduitse markt is zeer gering, alleen België is in beperkte mate actief. Daarnaast is de export naar Enge land, Frankrijk, Zweden en Denemarken toegenomen. Het ziet er echter nog niet naar uit dat de prijzen makkelijk verder zullen stijgen. Aubergine De aubergineprijzen lijken na de afgelopen slechte periode te herstellen. De prijzen per kg, afhankelijk van de sortering, zijn opge klommen naar 1,20 tot 1,40 per kg (was 67 tot 78 cent per kg). De concurrentie van Italië op de Westduitse markt schijnt iets af te nemen. Daarnaast ziet het er naar uit dat de aan voer in Nederland ook geleidelijk iets min der groot wordt (deze is 6x zo groot als vorig jaar, te weten 39 ton tegen 242 ton). De verwachting voor de komende week is dat De „komkommertijd" is weer voorbij voor de komkommers. de prijzen in een langzaam tempo verder zullen oplopen. Bloemkool Er is een grote belangstelling voor bloem kool, dit spreekt duidelijk uit de genoteerde prijzen. Voor de „achten" werd vorige week gemiddeld 72 cent per stuk betaald, inmid dels is de prijs opgelopen naar 1,76 per stuk. Deze sterke prijsstijging is in belangrij ke mate veroorzaakt door grote importen van West- en Oost-Duitsland. De bloemkool- prijzen zullen de komende week weinig ver andering ondergaan. Tomaten Van het tomatenfront valt weinig goeds te melden. Ze worden nog steeds tegen „door- draaiprijzen" verkocht. De belangrijkste oorzaken hiervan zijn: het ontbreken van transacties met de D.D.R., de versnelde aan-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6