Invalide Kooi-bej aarden hadden zeldzaam middagje uit in „Ons Buiten" Allerlei(ds) Jubilerende zuster klom op preekstoel ijnlandse Molenstichting _wi! -Lijker-molens j kopen UITGAAN l9AANDAG 25 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT De beide Lijkermolens op de Poeldijk nabij Rijpwe- ^tering. Van een onzer verslaggevers ■eiden De in Leiden gevestigde Rijnlandse 'olenstichting heeft met het bestuur van de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder te Rijpwetering in beginsel overeenstemming be reikt over de verkoop aan de Stichting van de i"] beide windwatermolens van de polder. Als de koop doorgaat heeft de stichting binnenkort 25 poldermolens in beheer. De molens die nu op de nominatie staan te worden aangekocht zijn twaalfkante stenen vijzelmolens, staande op de Poeldijk nabij Rijpwetering. Het zijn zeer forse molens met een vlucht van 28 meter; zij behoren daardoor tot de grootste pol dermolens van Rijnland. Molen nr. 1 heeft een stichtingssteen uit 1780, de oudste in een Rijnland se poldermolen. De woonverdieping is te bereiken met een houten buitentrap, één aan de west- en één aan de oostzijde. De beide Lijkermolens staan hoog óp de dijk, de een aan de Koppoel, de ander aan de Kleipoel, in het hart van Rijnlands molenland. Van de molenwerf af zijn vele molens te zien en deze molens wentelen op gezette tijden vrijwel alle de wieken l en op vreugdevolle dagen hebben zij in vreugdestand de vlag hoog in de molenroe. De beide Lijkermolens beheersen het waterrijke gebied aan de westzijde en het uitgestrekte polder land aan de oostzijde op indrukwekkende wijze. Krachtens het oktrooi van Rijnland van 1744 werd het gebied, dat nu de polder omvat, uitgeveend, waarbij de termijn van de vervening op 30 jaar werd gesteld, maar deze werd later met enkele jaren verlengd. In de jaren 17791780 werden de twee tegenwoordige poldermolens gebouwd om de uitgeveende plas droog te malen en daarna de polder op het gewenste peil te houden. De molenmaker Tymen Paddenburg en Pieter Obdam verzorg den het „timmerwerk" en Hendrik Maart het metselwerk. Stenen poldermolens zijn vrijwel altijd rond; de beide twaalf- kante molens zijn de enige van die vorm in ons land. Voorzitter A. Bicker Caarten van de Rijnlandse Molenstichting: „Het zijn dus bijzondere molens en het merkwaardige is, dat bekend is waarom de molens de afwijkende vorm hebben gekregen en dat gebeurde nog wel in strijd met de door het Hoogheem raadschap van Rijnland goedgekeurde plannen voor de bouw van twee ronde stenen molens. Het gevolg was dat de Gecom mitteerden zich daarover tegenover Rijnland moesten verant woorden. Het antwoord luidde, dat men twaalfkante molens had gebouwd, omdat kundige metselaars-bazen van mening waren dat het werk der ronde molens nimmer zo dicht zou kunnen worden gemetseld als van kantige molens en dat daarom Gecommitteerden met goedkeuring van de Hoofdinge landen de voorkeur hadden gegeven aan de bouw van twaalf- kanters. Verder werd o.m. opgemerkt dat de twaalfkante molenbouw niet geheel onbekend was, want er stond een twaalfkante stenen trasmolen buiten Delft. Bouwkundig, land schappelijk en historisch zijn de Lijkermolens dus van groot belang." Stichting voert aktie om aankoop te bekostigen Van een onzer verslaggevers Leiden Met de aankoop van de beide Lijkermolens door de Rijnlandse Molenstichting is 60.000 gemoeid. Dit dedrag kan de stichting niet opbrengen. Voorzitter A. Bicker Caarten: „We doen dan ook een krachtig beroep op allen die de windmolens een goed hart toedragen en een bijdrage kunnen missen ons financieel te steunen." De stichting heeft een rekening geopend bij de Algemene Bank Nederland onder nummer 56.65.47.163. Het postrekeningnummer van de bank is: 9013. Leiden „Ik kon van middag wel huilen, toen ze me thuis op kwamen halen. Ik wist van niets. Dan is zo'n verrassing juist zo leuk, hè? Mijn man had vroeger ook een tuintje en mijn zoon heeft er eentje hier. Prachtig is dat. Ik kom nooit ergens, daarom ben ik er echt weer van opgeknapt nu ik even buiten ben ge weest. Ik ben erg dank baar, dat ze ons zo gehol pen hebben...." Zo drukte een invalide bejaarde vrouw zaterdagmiddag haar ge voelens uit en ze zei precies wat die bijna twintig andere geheel of gedeeltelijk invalide mannen en vrouwen dachten, toen ze stralend na afloop van hun „uit je" in de kantine van „Ons Bui ten" bij een kop koffie, een glas fris of met een feestsigaar in de mond en een pilsje in de hand als gasten van het tuinbestuur wat zaten na te kaarten. Het waren een paar kostelijke uur tjes geweest voor die meren deels aan huis en stoel gekluis terde Kooi-bewoners die een stukje buitenwereld praktisch alleen maar kennen door het kijken door hun raam. Het is een erg vruchtbaar initia tief geweest van het Diensten centrum Kooi Geider A.J. Tho- ma) en het bestuur van de tuin- groep „Ons Buiten"; „het ziet er dan ook naar uit, dat wij van deze middag een traditie gaan maken. Maar dan bent u een hele dag bij ons op de tuinen te gast", beloofde Ons Buiten- voorzitter H.J. Haarlem de be jaarden aan het einde van de middag. Ook de heer Thoma was tevreden: „Alles is naar wens verlopen. De mensen kwa men in een rolstoel die o.a. ter beschikking waren gesteld dóór het Rode Kruis en Interkruis. Een volgende keer willen we veel meer invalide bejaarden die een ontspanning als deze juist zo hard nodig hebben, maar er nooit toe komen omdat ze zo vaak in het vergeethoekje zitten zien te bereiken. Ook hier is dikwijls sprake van een drempelvrees". „Kijk, die noodzaak van een volkstuin „Ons Buiten" heeft er een kleine 500 en er staan ca. 70 mensen op de wachtlijst is er nog steeds", aldus de heer Haarlem. „Vroeger was er de noodzaak van de groenten en de aardappelen, nu kennen we de noodzaak van het buiten zijn, even weg zijn uit dat milieu van onwijs hoge stenen onderko mens. We hebben vanmiddag in ons midden een pionier van het volkstuinwezen, de heer G.P. de Vrind, die vóór de oorlog al werkte op zijn tuin van het com plex „Ons Genoegen", een groep die later in „Ons Buiten" is opgegaan; tuinieren toen en nu, dat is een verschil van hier tot ginder". „Nou en of', glunderde vanuit zijn rolstoel de heer De Vrin- d:„0 mensen, wat is het hier prachtig mooi. Daar waren die volkstuinen van ons, bij de spoorlijn, niets bij. Jonge jonge, wat heb ik genoten vanmiddag, als je dat allemaal zo ziet. En alles even schoon ook. Mijn hart gaat hier open..." Dienstencentrumleider Tho- ma:„In de toekomst willen wij, het dienstencentrum en „Ons Buiten", meer activiteiten on dernemen voor de bejaarden". „Inderdaad", meent ook voorzit ter Haarlem: „Van onze kant zul len we meer contact zoeken met de verschillende dienstencentra in de stad. Die bejaarden moe ten meer onder de gemeenschap worden gebracht, ze moeten ook meer jeugd ontmoeten. Dat is goed voor ze". Vandaar die wellicht jaarlijkse traditie in de toekomst. De heer Haarlem en zijn gasten zagen dat al helemaal zitten; met dat zelfde stralende weer en die stralende gezichten. Zaterdag middag kwamen ze er maar moeilijk toe, naar huis te gaan. Dat was overigens een kwestie van gereden worden in de auto door veel bereidwillige en be hulpzame „tuinders" met hun vrouwen en kinderen. Het feest werd afgerond met een zomers bloemetje waarvan iedere gast nog even thuis kon genieten als herinnering aan dat zeldzame middagje uit bij „Ons Buiten", in een fijne temperatuur. Geen wonder, dat men niet wist wat men overkwam: je kon zelfs nog even een beetje bruin worden, zo tussen de appels- en perebo men, de sla, de rode kool en bij de siertuinen van dat paradijsje dat „Ons Buiten" heet. Ton Pieters Van onze correspondent ZOETERWOUDE De plechti ge Hoogmis opgedragen door pater P. Peeters Weem bij gele genheid van het gouden kloos terjubileum van zuster Clothilda kreeg gistermorgen in de over volle Christus Dienaarkerk een bijzonder accent omdat de jubi- laresse daarin zelf de predikatie verzorgde. Zij had daarom ver zocht en deed het op een wijze die veel indruk maakte op de kerkgangers. Zuster Clothilda vertelde van haar beweegrede nen om te kiezen voor het kloos terleven en waaruit dit bestaat. De gezangen werden op knappe wijze verzorgd door de koren o.l.v. de heer H.J.C. Paarde- kooper met orgelbegeleiding van de heer A. Voorn. De wisse lende Gregoriaanse namen de heren voor hun rekening, terwijl het dameskoor de 2-stemmige mis van Ravenello zong. Verder werden uitgevoerd het Jesus Dulcis van Kothe en het Ver bum Supernum van Haagh. De viering werd daarna voort gezet in het Don Boscohuis en kreeg met de aanwezigheid van de ruim honderd familieleden familiereünie NaSenT" hen v d Hoeven een bedrag onder ten de drumband VIOS en de werd door ceremoniaris Gerard ud_C. It f Fanfare nog een muzi- ceptie in de middaguren brach- kale hulde. De jubilerende zuster tij- I Boscohuis in gesprek met dens de receptie in het Don familie-leden Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst. 17. Groenoord Morgenavond wordt er in club huis Groenoord op het speel tuinterrein aan de Musschen- broekstraat een buurtvergade- ring gehouden over de mogelij ke vestiging van Teekens in de voormalige Olga matrassenfa- briek aan de Hansenstraat. Aanvang 20 uur. De vergade ring is uitgeschreven door het voorlopig buurtcomité Groe noord, de buurt- en speeltuin vereniging Groenoord en club huis Groenoord/De Boei. Molentocht In totaal 358 wandelaars heb ben zaterdag of zondag meege daan aan de 18e Rijnstreek _TATr Molentocht over 5, 10, 15, 25 of 40 km. De meeste deelnemers waren lid van de Leidse wan delsportverenigingen de Key- tjes, WIK en Zuid-West. Ook van de Haizerswoudse gymnas tiekvereniging Aspasia liepen vele leden de molentocht Het gezelschap wandelaars telde ook buitenlanders: een gezin van vijf man uit Vilvoorde (Belgie). Iedereen die de tocht uitliep kreeg een tegeltje van plateel met een afbeelding van een wipwatermolen. Brandjes De Leidse rugbyclub DIOK or ganiseert zaterdagmiddag a.s. een sport- en spelinstuif voor de Leidse jeugd. Plaats van hande ling: het nieuwe terrein van DIOK in de Kikkerpolder. Aan vang 12 uur. DIOK start de De brandweer is het afgelopen weekeinde een paar keer in ac tie moeten komen om kleine brandjes te blussen. Zaterdag morgen raakte aan de Kasteel hof een mastiekketel overver hit, jongens stookten fikkie op het terrein van Wernink en nn de Rijnsburgerweg brandde za terdagmiddag de auto uit van een Noordwijker. Bejaardensoos De Bejaarden Sociëteit Zuid- West gaat maandagmiddag 8 september om half drie van start in het Ontmoetingscen trum op de hoek van de Bos- huizerlaan en de Vijf Meilaan. Voor het komende seizoen staan er ook weer enkele uit stapjes op het programma. Men kan zich daarvoor opge ven bij mevr. Pont, Gerrit Kas- teinstraat 20, tel 31715. In en rond Leiden Dinsdag 26 augustus: Koningin Wilhelminaboulevard. Noordwijk -, Groot vuurwerk; aanvang Vrlidag 29 augustus: Marekerk. Lange Mare Orgelcon cert door André Pagenel; aanvang 20 Zaterdag 30 augustus: Groenoordhal, Willem de Zwijgerla« - Fokvee-, vetvee- en zuiveltentoo stelling; aanvang 7 uur, sluiting „De Duinpoort". Langevelderlaan 22, Noordwijkerhout - Bos- en duinwan deltochten over 5. 10 of 15 kilometer; Zondag 31 augustus: Terrein Groenoordhal, Willem de Zwij gerlaan - Nederlandse kampioen schappen snelwandelen; start om 14.30 uur op het buitenterrein. i 22. „De Duinpoort", Langevelderls Noordwijkerhout Bos- en du deltochten over 5, 10 of 15 kilt aanvang 10 uur. Bioscopen LUXOR: Stationsweg 19. tel. 21239. „Flesh-Gordon" 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. CAMERA: Hogewoerd 49. tel. 24919. „Towering Inferno" 14 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: „Winnetou, groot opperhoofd" a.l. wo, za 14.30 uur zondag: 14.00 en 16.15 uur. CAMERA: Nachtv.: „Die een kuil graaft voor een ander" a.l. vr en za 23.30 uur. LIDO: Steenstraat 39. tel. 24130 „Brannlgan" 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. STUDIO: Steenstraat 39. tel. 33210. „The return of the pink panther" a.l. dag 14.30, 19.00 en 21.15 uur zon dag: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. TRIANON: Breestraat 31 tel. 23875 „Inpikken en Wegwezen" dag.: 14.30, 19.00, 21.15 uur. Zondag: 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. REX: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Flossie" 18 jr. dag: 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Pipi in Takatu- kaland" a.l. woensdag: 14.30 uur. Nachtv.: „Frank en Eva" 18 jr. vr en za 23.30 uur. Hulpverlening Burgerraadsman, Koornbeurssteeg 7, tel. 54171, spreekuur maandag, dins dag en woensdag van 11-12 uur en donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Huipdienst, dag en nacht. tel. 25202. Burgerlijke Stand Leiden Geboren: Arthur z.v. J. R. Kuiters en E. Pauw Dennis Wilhelmus Franciscus z.v. G. T. E. Comelisse en M C. W. Gebbing, Sander z.v. D. L. Galjaard en T Walraad, Micha Joa chim Gaby z.v. D. van Ameide en H. A. Janssen, Sabine Henriëtte d.v. D. W. van Lier en G. I. Hoogendijk, Helena Gerardina Henriëtte d.v. P. H. M. M van Dam en G. K. van Leeuwen. Martijn z.v. R. Storsbergen en A. Em- merzael. Floris z.v. P. Kapteijn en A. Smit. OVERLEDEN: P. Dubbelman geb. 21 nov. 1972 zoon, N. Nijman geb. 6 juni 1942 echtgenote van H. J. P. K. M. Kuijkhoven. GEHUWD: T. Weizenbach en J. M. H. Vermeij, A. Terpstra en M. A. W. Sloos, D. Pardon en S. H. W, Kloos. Veilingen KATWIJK, 23 aug. groenten waspeen p. kist: Al 8.0010.80. All 5.90—8.70, BI 10 00—15.00, Bil 4 50—10.70, Cl 6.8C—7.90. Cll 7.10. Bloemkolen: 61 1.67—2.20, 611 38—119, 7II 1.32, 81 1.13—1.61, 811 53-77, 121 1.10, 1211 27—1.05. Vaststelling aantal onderwijzers Van onze parlementaire redak- tie Den Haag De ministerraad is akkoord gegaan met een wets ontwerp, dat de vaststelling beoogt om het verplicht aantal kleuterleidsters en onderwij zers niet meer te doen plaats vinden op grond van het gemid deld aantal leerlingen in het voorafgaande kalenderjaar, maar op grond van het gemid deld aantal leerlingen in het voorafgaande schooljaar. Het aantal verplichte leerkrach ten wordt dan eveneens per schooljaar vastgesteld en niet zoals thans nog het geval is, per kalenderjaar. Hiermede wordt bereikt dat wijziging in het leer krachtenbestand in de loop van het schooljaar in het algemeen niet meer nodig is. Als teldata voor de bepaling van het gemiddeld aantal leerlingen over het voorafgaande school jaar zijn voorgesteld: 16 okto ber, 16 januari en 16 april.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3