CeidaeSou/io/rit chippers n oorlog: cheep va art am kreeften. NW verwacht massaal ontslag bij DAF C.D.A.-congres openbaart sterke verdeeldheid A.R. Slot Maude Lctie voor behoud venredige vrachtverdeling aby Minneboo lankzij collega's mar wereldtitel ÏPORT Minister Gruijters wil meer geld voor openbaar vervoer Maandag 25 augustus 1975,65c jaargang no. 20204 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND irt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel 071- 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N.V Leiden (vertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging: tel 071- 22244 (18 00 t Op Ned. II wordt de serie Mau de met afl. 13 om 21.10 urn- gestopt. In Aktua o.m. een por tret van prof. Steenkamp, onge lukken op de Matterhorn, prof- stayers in Luik. Ned. I om 20.21 uur Texas in Holland en om 21.50 uur portret van Sadat, president van Egyp te. ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden maar ook nog enkele buien. Zwakke tot mati ge wind uit west tot noordwest. Max. temperaturen rond 20 gr. Morgen zon: 5.41-19.42. Maan: 20.55-10.43. Schev. hoogw.: 5.23- 17.43. Laagw.: 1.25-13.33. (Van onze verslaggevers) JTTERDAM Honderden binnenschippers blok- ren sinds vanmorgen alle belangrijke waterwegen ons land. De actie werd in de afgelopen nacht (geroepen door het „Actiecomité Behoud Evenredi- Vrachtverdeling" met als inzet het wetsontwerp n staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) dat don- rdag in het parlement wordt behandeld. De actie- ders hebben het plan de blokkade voort te zetten de behandeling van het wetsontwerp in de veede Kamer. Zij menen dat 95 procent van de menschippers achter hen staat. De schade die de ikkades aanrichten zijn nog niet te ramen, maar open enkele miljoenen per uur. De binnenvaartschippers hebben ter hoogte van de Maasbruggen in Rotterdam, het vaarwater geheel afgesloten. Het al of niet voortzetten van de actie is afhankelijk van de plannen van de staatssecretaris Van Huiten. Vanmiddag wilden de actieleiders een gesprek met de staatssecretaris hebben, waarin zij hem het eisen pakket zouden voorleggen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is de bewindsman niet bereid te discussiëren over eventue le terugtrekken van het wetsontwerp. Dat bleek afge lopen vrijdagmiddag al, nadat de staatssecretaris geen gehoor gaf aan het ultimatum van de proteste rende binnenschippers. Na het verlopen van het ultimatum begonnen de binnenschippers met de voor bereidingen van de blokkade. Vanmorgen in alle vroegte stoomden honderden schippers op naar de belangrijkste knooppunten van het waterverkeer. De Rotterdamse haven werd ge blokkeerd ter hoogte van Maassluis in de Nieuwe Waterweg, bij de Harpelsluizen in de Europoort en bij de Maasbruggen. Ook het verkeer in de Amster damse haven werd lamgelegd, terwijl het Noordzee kanaal ter hoogte van de Velzerpont werd afgegren deld. Op meer dan twintig andere plaatsen werden ook blokkades opgericht Diverse uitvarende schepen mochten nog wel passeren. Zo lieten in Delfzijl ruim veertig protesterende binnenschippers veertien Urkse vissersschepen de blokkade passeren. In de Rotterdamse haven kwam het vanmorgen tot een lichte aanvaring, toen het gesleepte motorschip „Polar Argentina" de nog niet geheel gesloten blokka de wist te verbreken. In het kielzog van dit zeeschip voer een Duits binnenschip mee, dat daarbij een van de manoeuvrerende binnenschepen raakte. Na deze lichte aanvaring zegden de sleepdiensten hun steun toe aan de actie van de binnenschippers. Het eisenpakket van de binnenschippers omvat behal ve het verzet tegen de opheffing van de evenredige vrachtverdeling, waarmee de staatssecretaris een einde wil maken aan de overcapaciteit van de binnen scheepvaart, de invoering van een Europees classifi- catiebewijs met daaraan verbonden een sloop- en saneringsregeling, de invoering van wettelijk geregel de bodemtarieven, algehele vaarverboden 's zondags, en bekendmaking van geheime transporttarieven van de Nederlandse Spoorwegen. Voorlopig is door de overheid nog niet gereageerd tegen de tientallen blokkades die het scheepvaartver keer hebben lamgelegd. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken: „Eventueel in grijpen dient te gebeuren op bevel van de gemeente lijke overheden. Een burgemeester kan dan ingrijpen de gelasten indien hij meent dat de openbare orde verstoord wordt. Hij zou assistentie kunnen vragen' bij de provinciale overheid. Door de regering worden nog geen stappen ondernomen om de blokkades te beëindigen", aldus de woordvoerder. Wel is op het ministerie van Binnenlandse Zaken een "coördinatie centrum ingericht, waar alle acties van de schippers nauwgezet worden geregistreerd. Gaby Minneboo OCOURT Gaby Minneboo mag zijn collega's ankbaar zijn en omgekeerd beseffen de PTT'ers i Geervliet dat zij de diensten van hun fietsende ollega niet voor niets hebben overgenomen. ant zaterdagavond werd Gaby Minneboo op lagistrale wijze wereldkampioen bij de amateur- layers, voor welke race hij de afgelopen weken had kunnen trainen, omdat zijn collega's zo bereid willig waren geweest zijn nachtdiensten te doen. Minneboo moest een uiterst zwaar gevecht leveren tegen een drietal Spanjaarden en slaagde op glans rijke wijze. Ook Roy Schuiten (achtervolging) en Ketie van Oosten Hage (idem) grepen goud in Rocourt, waar echter de baanploeg enorm faalde. Zie verde Sporttribune. tn dan HCC III - ook wel bekend Hs Oud Oranje - dat de hoofdklas- cricket binnenstapte. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Anti Revolutionaire Partij zal een speciale partijraad bijeenroepen, om te trachten uit de interne problemen te komen, die ontstaan zijn, nadat zaterdag in Den Haag tijdens het eerste C.D.A.-congres de fractieleider van de A.R. mr. W. Aantjes een nederlang geleden had. De overgrote meerderheid van het congres verwierp namelijk zijn standpunt, dat van C.D.A.-ver- tegenwoordigers voldoende waarborgen verlangd moeten worden overeet evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen". „Ik kan het niet ontkennen, ik heb een duidelijke nederlaag geleden" zei een teleurgestelde mr. W. Aantjes zaterdagavond onmiddellijk na afloop van het congres. Een aantal van zijn aanhangers had via resoluties nog geprobeerd het congres tot een gematigder houding ten opzichte van de A. R.-fractievoorzitter te ewegen. Dit lukte echter niet, omdat het congres meende, dat men van C.D.A.-vertegenwoordigers als persoon niet zodanig ver gaande verklaringen mag eisen „Zij Zij moeten in de politieke praktijk het Evangelie als richtsnoer voor hun politiek handelen wel onverschrijven," aldus het congres. Een deel van de A.R-congresgangers ging niet met mr. Aantjes mee, waardoor deze partij duidelijk in de zorgen geraakt is. Mr. B. Biesheuvel, oud-voorzitter van de A. R. en oud-minister-pre sident liet zaterdagavond weten, dat mr. Aantjes „nu zijn loopgra venoorlog moet staken" een mening, die door oud-minister Rool- vink gedeeld werd zie verder pagina 7 WEER TYFOON IN JAPAN TOKIO (AFP) De tyfoon „Rita" heeft zaterdag grote schade aangericht in Japan, vooral op de eilanden Hokkaido en Shikoku. Er zijn 34 doden en zes vermisten. Vorige week werd Japan getroffen door de tyfoon „phyllis" DEN HAAG Tijdens de mi nisterraadsvergadering van vanmiddag over de oïi entering snota ruimtelijke ordening zijn moeilijkheden ontstaan, omdat minister Gruijters (volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning) dwars ging liggen. Hij eiste garanties, dat in de ko mende jaren voor het openbaar vervoer voldoende gelden be schikbaar komen om de doel stellingen van het ruimtelijk beleid niet in gevaar te bren gen. De nota zal morgen en woensdag in de Tweede Kamer worden behandeld. Minister Gruijters speelt hier mee wel in de kaart van minis ter Westerterp (Verkeer) van wie wordt verlangd, dat hij drastische bezuinigingen op zijn begroting aanbrengt Deze be zuinigingen gaan onder meer ten koste van het openbaar ver voer. Gruijters heeft zijn eis kracht bijgezet door te dreigen de nota de komende dagen niet te zullen verdedigen in de Tweede Ka mer. Zou hij aan dit dreigement vasthouden, dan gaat de behan deling van de nota deze week niet door. Minister Gruijters is van oor deel dat een goede ruimtelijke ordening voor een belangrijk deel afhankelijk is van ver- voers- en verkeersvoorzienin- gen. Hij vreest in hoge mate dat zijn ruimtelijk beleid tot misluk ken gedoemd is als de uitgaven voor wegenaanleg enz. drastisch worden beperkt Naast de ster ke teruggang van de woning bouw kan Gruijters dit er niet bij hebben. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort het sterrenbeeld naar: adres: woonplaal Ferrier eerste president van Suriname PARAMARIBO (ANP) Als Suriname op 25 november onaf hankelijk wordt en het desbe treffende artikel van de grond wet wordt aangenomen, zal gouverneur dr. Johan Ferrier de eerste president van de repu bliek Suriname zijn. In het ontwerp voor de Suri- .naamse grondwet, dat vorige week aan premier Arron is overhandigd, staat dat de gou verneur president wordt totdat met inachtneming van de grond wet de president is aangewezen. Inmiddels heeft oppositieleider Lachmon van de Hindostaanse VHP ontdekt dat Suriname als het straks onafhankelijk wordt twee grondwetten zal hebben. Hij is van mening dat de huidi ge staatsregeling van het land, die te vergelijken is met een grondwet, niet zal vervallen. Op heffing of wijziging van die re geling moet volgens hem met een tweederde meerderheid ge beuren. Dat is niet haalbaar om dat zijn partij ertegen zal zijn. De nieuwe grondwet kan met een gewone meerderheid wor den aangenomen. ADVERTENTIE] Dit staat te lezen in WIK, het orgaan van de Industriebond NW, dat vandaag is verschenen. De redaktie van dit vakbondsorgaan heeft deze wetenschap ontleend uit samenvattingen die door een direktiesecretaris van direktiebesprekingen zijn gemaakt Die sa menvattingen heeft de WIK-redaktie in handen gekregen. De direktie van DAF heeft hierop onmiddellijk commentaar gele verd. Zij stelde dat er over de toekomst van het bedrijf nog geen enkele definitieve beslissing is genomen. Men heeft „met verbijste ring kennis genomen van de onverantwoorde wijze van handelen en publiceren in WIK." DAF spreekt van gegoochel met cijfers en zegt dat er zaken uit het verband zijn gerukt Over deze materie is half juni met de ondernemingsraad gesproken en de gesprekken zouden eind van deze maand met de raad en de bonden worden voortgezet Sinds 12 augustus is er bij DAF-trucks een werktijdverkorting van twee dagen per week van kracht. Verwacht wordt dat dit tot 1976 zal voortduren. De toekomst zou voor DAF-trucks niet hoopvol zijn, „maar wanneer de vrachtwagenmarkt aantrekt zal werktijd verkorting voldoende zijn en hoeven er geen ontslagen te vallen," aldus de direktie. Na een spoedoverleg van de direktie met de bonden, waarbij overigens geen NW-bestuurder aanwezig was (hij was onbereik baar) hebben deze andere bonden, NKV, CNV, NBT en Unie van BHLP, zich verontwaardigd over de publicaties in WIK. „Wij waren ook op de hoogte van deze notulen, maar er was overeengekomen hierover het stilzwijgen te bewaren tot een gezamenlijk standpunt was bereikt" De weergave in WIK van de notulen noemden de bonden overigens juist Dat er met cijfers zou zijn gegoocheld of dat zaken uit hun verband zijn gerukt noemden zij onjuist [ADVERTENTIE DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1