MINNEBOO STREED ALS EEN MATADOR IN GEVECHT MET DRIE SPANJAARDEN Achtervolgingsploeg reed roemloos kapot UCI bliift staverii onmoqelii maken Nog hoop voor Koch Wielerploeg Post volgend jaar in Tour Driemaal goud voor Oranjewielerploeg LEIDSE COURANT ru.iw Een ontroerend moment voor Gaby en Loes Minneboo. De nieuwe wereldkampioen omhelst zijn vrouw na zijl succesvolle race. (Van onze verslaggever) ROCOURT Het conflict tussen de UCI en de Nederlai gangmakers Koch en Walrave lijkt te zijn opgelost. Vrij avond heeft de vice-voorzitter van de internationale de Nederlander Adrie Zwartepoorte bemiddeld. In gesprek achter gesloten deuren heeft de UCI, die doo rebellerende houding van de Nederlanders het stayeren het programma wilde schrappen, een tussenvoorstel ged Het proces, dat Noppie Koch via zijn Utrechtse advo< op gang wilde brengen, zal vermoedelijk niet doorgaan ,1! UCI heeft van haar besluit afgezien, als de Nederlam ii de proceskosten van het drie jaar geleden gevoerde pre ie dat door Koch werd gewonnen, willen betalen. Op vooicï van Adrie Zwartepoorte is een compromis gevonden: Zwi el poorte, de KNWU en de gangmakers Koch en Walrave zi er ieder eenderde van de proceskosten betalen. In de pral ei zal het er op neer komen, dat Zwartepoorte en de KN ei zullen betalen. De ruzie in de stayerswereld blijft na het vertrek l compromis met Noppie Koch, die vorige week vrijdag [o boete (duizend gulden) en een schorsing van drie maar !c werd opgelegd, op een laag pitje doorbranden. De UCI die door de halsstarrige houding van de Nederla#* gangmakers weinig belangstelling toont voor de stayerssf i« heeft het afgelopen weekend weer wraak genomen. Irira amateurfinale, op grandioze wijze gewonnen door G Minneboo werden zes gangmakers boeten opgelegd, tot gezamenlijke waarde van 5750 gulden. Bruno Walrave 1 aan de wereldtitel van Minneboo slechts 55 gulden ove houden. De „winnende" gangmaker krijgt namelijk 555 gulden, n Bruno Walrave moest een boete, wegens afwijken van lijn, van 500 gulden betalen. De Spaanse gangmaker Ol kreeg een boete van 1250 gulden en een schorsing van vijf dagen opgelegd. Op deze manier probeert de UCI de stay onmogelijk te maken. Bovendien is het een goede mai om het prijzengeld terug te verdienen. Tot gisteravond al 5750 gulden aan boetes in de kassa teruggekomen, ter de regenboogtrui slechts 1600 gulden oplevert De organisatie heeft het afgelopen weekend veelvuljfl geblunderd en aanleiding gegeven tot een reeks „Bel| K moppen". Het kampioenschappen in de geschiedenis van ,a Vorige week hadden een tiental ploegleiders hun ontst ming al laten blijken. Zaterdagavond maakte de organis in Rocourt zich helemaal belachelijk, toen Gaby Minne met de pink op de naad van zijn broek wilde luisteren n het Wilhelmus. Terwijl de nationale driekleur werd gehe j en de nieuwe wereldkampioen op de hoogste trede van erepodium stond, werd in de regietoren de achterkant de geluidsband aangezet. De vrolijke noten van een Gr< riaanse versie van „Een karretje dat op de zandweg re< ij galmden door het zeer dun bevolkte stadion. KNWU-direct ie Arie Meeuwese diende onmiddellijk een protest in. Tijd de ereronde van Gaby Minneboo werd de fout hersteld werd hem het Wilhelmus alsnog nagestuurd. Nog geen twee uur later blunderde hetzelfde comité opnief Bij de huldiging van Roy Schuiten, Knut Knudsen en I) Baert, de medaillewinnaars van de achtervolging vo De heren, die verantwoordelijk waren voor de ceremoj- protocolaire ontdekten dat de Noorse vlag niet aan vlaggemast hing. Snel werd een padvinder naar de hoofd bune gestuurd, om via allerlei halsbrekende toeren Noorse vlag te halen. Er was bijna nog een derde vlagincident geweest. Bij )i huldiging van de amateursprinters hing de Tsjechische v aan het hoekje van de vlaggepaal klaar om gehesen worden. Het moest echter de Oostduitse vlag zijn, Raasch, die brons had veroverd, had recht op deze vlag. fout kon nog op tijd worden hersteld. Nog een reeks van organisatiefouten ontsierden het weri kampioenschap in België. Gedurende het wereldtoen! sprint voor profs werd de Amerikaan Skip Cutting Nederlander genaturaliseerd. Zowel door de speaker als d de organisaties. Rocourt is de afgelopen week een aanfluit geweest op het gebied van organiseren. Wil van der P °r' angen alsof ie. „Wat een 5 Valrave, die iren al vier ren zoon. De nieuwe wereld kampioen rende onmiddellijk naar de tribune en omhelsde zijn vrouw Loes. Onderin de baan knielde gang maker Bruno Walrave naast zijn zware motor. De tranen drup pelden, langs zijn wangen alsof zijn benzinetank lekte. rennerstamelde Walrave, in de voorgaande jaren wereldkampioenen (de West duitsers Gnas, (2x) en Rudolph en de Nederlander Bert Boom), naar de finish had gebracht. .Minneboo was onweerstaan baar. Zo'n kampioen heb ik nog nimmer achter mijn motor ge had". De lange amateur uit Geervliet| is erg nuchter onder het succes. Binnen vijf minuten was hij vol komen hersteld van de zenuw-1 slopende krachtsexplosie emotie van het wereldkam pioenschap. „Lichamelijk heb ik geen moment in moeilijkheden gezeten. Slechts één moment in de race twijfelde ik aan het kampioenschap. Dat was toen de Spanjaarden om beurten gin gen aanvallen. Daarbij kwam nog dat de Westduitser Podlesch zich met de „Spaanse oorlog" ging bemoeien. Als ik Podlesch voor had laten gaan, dan zou ik verloren zijn geweest. Ik had niet verwacht dat de Duitser voor de Spanjaarden ging rij den. Hij heeft zichzelf daarmee de das omgedaan, want nu werd de Fransman Pinsello derde", zei Minneboo glimlachend. Beloning De eenvoudige coreur zei: „Dit kampioenschap is de beloning voor mijn collega's in Geer vliet. Ik heb een normale baan bij de PTT en krijg geen extra faciliteiten om te trainen of te rijden. De collega's hebben de afgelopen weken mijn nacht diensten overgenomen en zo kon ik me optimaal op het we reldkampioenschap voorberei den". Profplannen heeft Minneboo niet. jDeze regenboogtrui is een beloning voor zestien jaar hard trainen. Mijn vrouw wil dat ik na dit seizoen met de wieler sport stop, maar ik geloof dat ik mijn titel volgend jaar nog zal verdedigen. Als ik stop dan kijk ik nooit meer naar een fiets. Ik ga niet bij de liefheb bers of veteranen fietsen". Jammer genoeg kreeg Gaby Minneboo door een fout van de organisatie niet de beloning waarop hij recht had. Zonder het volkslied Wilhelmus gleed de regenboogtrui over zijn smal le schouders. Nauwelijks De andere wereldkampioen, Roy Schuiten, was minder emo tioneel en minder spontaan. Voor de prof uit Zandvoort gold de sportieve prestatie nau welijks. Terwijl iedereen in het Nederlandse kamp bewonder- ing opbracht voor de wereldti tel van Schuiten, zei de lieve- j ling van Frans Mahn: „Het is een aardige prestatie, maar voor mijn sponsor heeft deze regenboogtrui veel waarde. De wereldtitel betekent publiciteit voor de sponsor en veel meer geld voor mij". De keiharde profmentali teit, bijgebracht door ploegleider Peter Post, heeft de „aardige en zachte" Hoy Schuiten van vroeger veranderd. „Dit j kampioenschap zegt mij niet veel. Vorig jaar in Montreal lag het anders. De eerste regenboogtrui waardeert een renner P meer dan de tweede. Voor mij verandert er niets in mijn leven. Ga ik naar een wielerkoers, dan pak ik evenals vorig jaar de regenboogtrui uit de kast. Het is alleen een bevestiging van mijn kracht", aldus de nieuwe kampioen. Wil van der Plas ROCOURT Drie regen boogtruien, Gaby Minne boo (amateurstayers), Roy Schuiten (profachter- volging) en Ketie van Oosten-Hage (achtervol ging voor dames) waren de gouden oogst. De mogelijkheid voor een vierde gouden medaille is vanavond aanwezig bij de finale stayeren voor beroepsrenners, waarin Cees Stam zijn titel moet verde digen en Jan Breur, die zich gisteren via de herkansing heeft geplaatst. Het was niet allemaal goud wat er in Rocourt blonk. De gouden oogst kon de afgang van de Nederlandse achtervolgings ploeg, Nieuwenhuis, Van Hel- voirt, Ponsteen en Van Gerwen, tegen Rusland niet goedmaken. De achtervolgers moeten zich schamen. Door een moeilijk ver kregen kwalificatie bij de laat ste acht was de kans op een klein succesje nog aanwezig, maar in de kwartfinale reed het Orónjekwartet zich roemloos kapot tegen de Russische trein, die als een geoliede machine over de baan vloog. Na drie ronden moest Van Gerwen, een wegrenner die eigenlijk niet op de baan thuishoort, opgeven en even later haakten Nieuwenhuis en Van Helvoirt ook af. Alleen Herman Ponsteen ging nog 200 meter door. Een grotere afgang had de ploeg van baancoach Frans Mahn zich niet kunnen voorstel len. Gelukkig voor de Neder landse kolonie dat het goud van Schuiten en Ketie van Oosten- Hage, die in de finale geen enke le moeite had met de Ameri kaanse Mary Jane Reoch, en Gaby Minneboo nog yeel van de „elende" goedmaakten. ■■HraSBHflKI ROCOURT Er is nog hoop voor Noppie Koch dat zijn straf van drie maanden schorsing als nog verzacht zal worden. Na het tot stand komen van het akkoord tussen de UCI en het duo Koch-Walrave besloot het bestuur van de UCI, daartoe verzocht door de KNWU, alsnog clementie te willen overwegen. Er werd een beetje met een vorm van chantage door de ho ge heren van de UCI gewerkt. Als er vanavond in de stayersfi nale netjes wordt gereden dan zullen we strafvermindering overwegen, zo werd de KNWU te kennen gegeven. Op de schouders van Arie Zwartepoorte werd nu de taak gelegd de collega-gangmakers van Koch, die bij de profs in de finale uitkomen, er van te over tuigen dat zij alleen maar in het belang van de stayerij - en Van Koch - handelen door een clea ne finale te maken. Van onze sportredactie ROCOURT De wieier- formatie van Peter Post, Ti-Raleigh, gaat volgend jaar definitief door. De Engelse directie heeft de toezegging gedaan dat na het grote succes van Roy Schuiten en de goede prestaties van de weg- ploeg, volgend jaar een nog grotere ploeg kan worden geformeerd. De directie van de Engelse fietsenfabriek, waarvan Gazelle in Dieren een on derdeel is, wil Peter Post meer geld geven. Het staat nu vast dat Ti-Ra- leigh volgend jaar naar de Tour de France zal gaafi. Ketie van Oosten-Hage is blij met haar gouden medaille.c Respect Zaterdagavond kon baancoach Frans Mahn al twee wereld kampioenen naar het erepo dium begeleiden: Minneboo en Schuiten. De prestatie van ama teurstayer Gaby Minneboo dwong respect af. In een adem benemende finale, waarin de Nederlander een Spaanse com bine tussen Bordoy, Espinos en Caldentey, moest overwinnen, cirkelde hij ais een groot kam pioen langs de „steile wand van Rocourt". De eenvoudige postbeambte uit Geervliet (30) streed als een ma tador in de arena het stierenge vecht met de drie Spanjaarden uit De dodelijke steek bracht matador Minneboo in de laatste twintig ronden toe. Bordoy, Es- pinos en Caldentey, moegestre den door het felle verzet van de Oranjerijder, legden zich toen pas neer aan de voeten van de bejubelde kampioen. De Spaanse ploegleider Timo- ner, vijfvoudig wereldkampioen stayeren bij de professionals (Amsterdam, Karl Marxstad, Milaan, Parijs en San Sebas- tiaan) had het strijdplan waar aan de „eenzame" Minneboo ten onder zou moeten gaan, zorgvul dig op papier gezet. Het doorzet tingsvermogen en het vechters- karakter van de eenvoudige Ne derlander kon door de Spaanse combine, waarin zelfs de West- Duitser Podlesch in de slotfase werd betrokken, niet gebroken worden. Zenuwen Stayercoach Wierstra kon in de eindstrijd zijn zenuwen nauwe lijks de baas: „Wat deze jongen hier heeft gepresteerd grenst aan het ongelooflijke", stamel de Wierstra, toen Gaby Minne boo zijn laatste ronde inging. „Hij is de echte kampioen. Als eenling heeft Gaby strijd moe ten leveren. Hij had geen steun. Venix en Pronk waren in de kwalificatie en herkansing reeds uitgeschakeld. Er was in dit veld van finalisten niet één renner, die de kwaliteiten van Minneboo heeft. De regenboog- trui hangt om de juiste schou ders". De vreugde in het rennerskwar tier had iets weg van de verlo- Roy Schuiten op de hoogste trede, nadat hij de achtervolgingsrace had gewonnen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18