Roeistrijd werd deceptie in finales-met- ongelijke-kansen Uitblijven beslissing FISA devalueerde WK Hink Elzerman onverslaanbaar op lange baan MONTGOMERY ZWEMMER DIE 51 SECONDEN EERSTE ONDER DOOK Dameshockeyteam vertrouwen na oefenduels Aanvaring voorkomen Tikfout IKING ACHT KANOTITELS Vianen leidt 11 - Regen bedierf finales LEIDSE COURANT PAGINA 13 NOTTINGHAM De anders zo vlekkeloze organisatie van de FISA-kampioenschappen faalde jammerlijk toen gistermiddag eindelijk besloten werd de uit gestelde races af te werken. Terwijl voor de tribunes dé cé rémonie protocolaire van de dubbel vieren in volle gang was en twaalf boten zich opmaakten voor hun eretocht, liet de starter de vier achten van de kleine finale aan hun 1000 meter be ginnen. Halverwege de baan werden ze eindelijk door de kamprechter, die reeds een in drukwekkende aanvaring voor zich zag, gestopt NOTTINGHAM - De persorganisatie van de we reldkampioenschappen roeien te Nottingham is groots opgezet. Nooit tevoren kregen journalisten bij een FISA-kampioenschap zo'n uitgebreid los bladig boek met zoveel informaties als in Not tingham. En elke fout die daarin ondanks alle voorzorgen mocht voorkomen wordt gecorrigeerd. Zaterdag ging de persdienst in haar streven naar perfectie wel heel erg ver. Het overzicht van de geschiedenis van de wereldroeifederatie diende te worden vervangen. Pas na zorgvuldige vergelijkin gen van de beide teksten merkten nieuwsgierige journalisten het enige verschil in beide versies op. In het eerste persbericht werd de Nederlandse vice-president van de FISA als drs. C. van der Plueg aangeduid. Het kostte een arme typiste 1176 letteraanslagen, duplicatoren nieuw werk en de hostess een extra gang langs de gehele perstribune om aan de internationale pers duidelijk te maken dat Neerlands hoogste roeiofficier als drs. Van der Ploeg door het leven gaat AMSTERDAM - Tijdens de Ne derlandse kanokampioenschap- j. pen lange baan en sprint voor 3 senioren en junioren heeft de 3i formatie van Viking zich de beste getoond. Niet minder dan acht kampioenschappen wer den door deze vereniging be- haald. De wedstrijden, op het Noord hollands Kanaal bij Amsterdam trokken veel publiek, dat vooral bij de sprintduels interessante krachtmetingen zag. De sprint werd vijfentwintig jaar geleden voor de laatste keer in Neder land gehouden. De voornaamste uitslagen: lange baan k IV (10 kilometer): 1. Viking 38.28.8, 2. Trekvogels 38.44.8, 3. Geuzen 39.41.6. Sprint alle klassen (heren): 1. G. Knuppe (Zwetplassers) 27.4 se conden, 2. H. Bax (Beatrix) 27.5, 3. J. Lagerwij (DKV) 28.0. K n: 1. Viking 24.4 sec., 2. DKV 24.7, 3. Zwetplassers 25.0. K IV: 1. Viking, 2. Trekvogels, 3. DKV. Estafette: 1. Trekvogels, 2 geu zen. 3. DKV. OUDE WETERING Na de eerste drie races voor het open Nederlands kampioenschap in de Hornetklasse op de Braas- sem heeft de Leidenaar Albert van Vianen de leiding met 6 pnt. Hij wordt gevolgd door Dries van de Boogaard (Haarlem) met 8.7 pnt en Wim Bakker (Naar- den) 11.7 pnt De uitslagen van de races: eer ste race (zaterdag): 1. Wim Bak ker, 2. Albert van Vianen, 3. Dries van de Boogaard. Tweede race: zondagmorgen: 1. Dries van de Boogaard, 2. Al- bert van Vianen, 3. Kuiper (Eemnes). Derde race: Zondagmiddag: 1. Van Vianen, 2. Van de Boo gaard, 3. Bakker. Na deze race werd een protest tegen Van de Boogaard onbeslist verklaard. KANSAS CITY Vier weken na de wereldkampioenschappen in Cali heeft de Amerikaanse zwemelite nog een keer zijn topvorm getoond. In Kansas Ci ty sneuvelden maar liefst vijf wereldrecords. Vijftien natio nale records en nog eens vijf beste (wereld)-seizoenpresta- ties. Jim Montgomery werd za terdag de eerste man die op de sprint (100 meter vrije slag) on der de 51 seconden dook. Hij finishte in 50,59 12/100 seconden onder de oude toptijd van 51.11 van Andy Coan. Bruce Furniss had aan een we reldrecord niet genoeg en zwom zaterdag op de 200 meter wissel slag met 2.06.08 onder het re cord van zijn broer Steve en de Brit David Wilbie (2.06.32) nadat hij vrijdag op de 200 meter vrije slag zijn eigen record had ge bracht op 1.50.32. Tim Shaw (3.53,31 op de 400 meter vrije slag) en de Long Beach Zwem- club (met Tim Shaw en de broers Funiss 4.31,54 op de Jim Montgomery toont zijn blijdschap nadat hij de eerste 4x200 meter vrije slag) maakten zwemmer is geworden die het kwintet aan toptijden vol. onder de 51 seconden dook. Jim Montgomery vestigde zijn wereldrecord in de series van de 100 meter vrije slag. De finale van dit nummer als een van de laatste van het kampioenschap bepland. In de zesde serie had Montgo mery een uitstekende start. Zijn benen raakten het keerpunt na 24,46. Joe Bottom liet bij het keerpunt 24,80 afdrukken. Op de tweede baan vergrootte Montgomery zijn voorsprong tot bijna een lichaamslengte. Ondanks al die records drom den de handtekeningenjagers om Mark Spitz, die nu al bijna legendarische zevenvoudige Olympische kampioen van 1972 in München. Spitz verloor vrij wel al zijn wereldrecords, maar in Kansas City beten de zwem mers zich toch weer opnieuw stuk op de wereldrecords 100 en 200 meter vlinderslag van res pectievelijk 54,27 en 2.00.27. Hoewel Greg Jagenburg dicht bij het 200 meter-record zat, toen hij in 2.00.73 finishte. „Dit record van Spitz heeft het nog steeds overleefd, omdat de 200 meter vlinderslag het zwaarste nummer is", zei Jagenburg na zijn race. Belangrijkste uitslagen: Heren: 4 x 200 m vrije slag: 1. Long Beach Swim Club 7.30.54 (wereldre cord), 100 meter rugslag: 1. John Naber 57.35, 200 m schoolslag: 1. Rick Colella 2.21.32, 200 m vlinder slag: 1. Greg Jagenburg 2.00.73, 2. Steve Gregg 2.00.93. 100 meter vrije slag: 1. James Mont gomery 51.04 (in series 50.59, wereld record) 2. Johnny Skinner (ZAF) 51.05, 3. Andy Coan 51.46, 4. Bruce Furniss 51.56, 5. Bob Sells 51.87, 6. Fack Babashoff 52.18. 1500 meter vrije slag: 1. Bobby Hackett 15.32.00, 2. Stephen Holland (Aust) 15.32.33, 200 meter wisselslag: 1. Bruce Fur niss 2.0G.08 (wereldrecord), 2. Mike Currington 2.07.56. 1 x 100 meter vrije slag: 1. Badgar Dolphis 3.28.53, Dames: 100 meter vrije slag: 1. Shir ley Babashoff 57.48 (na. rec.), 2. Kim Peyton 58.28. 1500 meter vrije slag: 1. Heather Greenwood 16.47.11, 200 meter wisselslag: 1. Kathe Heddy 2.19.93. 4 x 100 meter vrije slag: 1. Mission Viejo Nadadores 3.55.81. 100 m rugslag: 1. Linda Jezek 1.04.90, 200 m schoolslag: 1. Marcia Morey 2.38.43, 200 meter vlinderslag: 1. Va lerie Lee 2.15.07, 4 x 200 meter vrije slag: 1. Mission Viejo 8.25.60. In de Finse plaats Oebo zijn dit weekeinde de Noordse zwem- kampioenschappen gehouden. De grote man was de Oud-Euro- pese recordhouder Bengt Gings- joe (Zweden), die de 200 meter vrije slag won in 1.55.11 en de 100 meter vlinderslag in 58.17. Beide tijden betekenden Noord se records. Met Gings joe als slotzwemmer won Zweden de 4 x 200 meter vrije slag heren in 7.49.36. Noorwegen eindigde als tweede in 7.59.26. NOTTINGHAM - FISA-presi- dent Thomas Keilers beslissing viel te Iaat en tegelijk te vroeg. Om even na vieren in de mid dag besloot de Zwitser tenslot te toch een einde te maken aan de finales met-de-ongelijke-kan- sen van de wereldkampioen schappen van de dames. Eerst werd er, met nog maar twee eindstrijden op het programma, een uitstel van anderhalf uur aangekondigd. Later werd dat tot twee uur verlengd. Keilers besluit kwam te laat omdat zo- wel in de morgen, toen de lich te roeiers in actie waren, als in - de raiddag de omstandigheden A al ongelijker waren geweest. Uitgerekend toen de windkracht van vier tot drie was vermin derd kondigden de luidsprekers de onderbreking op het Pierre- pont-watersportcentrum aan. De beslissing viel te vroeg om dat het nu voor alle deelneem sters - die eerder hun races hadden geroeid duidelijk werd dat de leiding toegaf dat de strijd ongelijk was geweest. Dat niet alleen roeicapaciteiten had den beslist over de verdeling van het goud, zilver en het brons. Toen de startvlag einde lijk opnieuw viel was de wind kracht opnieuw tot meer dan vier toegenomen.... De geschiedenis herhaalde zich. Evenals in 1964 tijdens de eind strijd van de Olympische Spelen van Tokio en acht jaar later bij de •h»alV\fina5,!S 1™ Aa SPJeIen stuurvrouw en de combinatie- in Munchen devalueerden door Harald Punt (rechts) roeide in Nottingham van start af een verloren race. wij in Nederland de vooruit gang kennelijk niet hebben kunnen bijhouden". Slechts de Nereus-Orca vier met een uiterst moeilijke toekomst vl. no!» Ta, iifci werd voorspeld, overtrof zich- Voor Oost-Duitsland werden de en gjn£ met slechts twee lengten achterstand op wereld kampioen Oost-Duitsland als vierde door de finish, voor de boten van Rusland en de West duitsers. Voor de Nereus-Orca- combinatie combinatie bleef een wedstrijden in Nottingham nieuw bijzonder overtuigend succes, voor Nederland, na een opleving van enkele jaren bij het damesroeien met successen in Brandenburg, Moskou en Lu- ff"' toch wel erg teleurstellende vijf- land, evenals de Russen in alle uu.u.,™ zes finales vertegenwoordigd, verliet Nottingham met vijf gou den en een zilveren medaille. Nog rijker was de oogst dan in 1974 in Luzern toen Oost-Duits land vier eerste, een tweede en de plaats het hoogst bereikbare. "We voelden ons overigens aller minst favoriet", bekende Lies- beth Vosmaer na afloop, "we dachten dat er ten hoogste brons in zou kunnen zitten. In l vier ewbie, een iweeue en et derde plaats opeiste. Slechts het begm gmg alles voortreft - lijk. Maar snel hep het met g de Russinnen Galina Ermolaje- va en Elena Antonova, die hun meer bij ons wereldtitel bij de dubbel tweeën PglGIl prolongeerden, stonden een to tale Oostduitse zege in de weg. Voor Oranje was de vierde plaats van de verrassend sterk varende acht nu het hoogst be reikbare. "Het was niet alleen de wind" De teleurstelling zette zich voort bij de lichte roeiers, die in Luzern toch zowel bij de ongestuurde vieren, de skiff als de acht naar zilver reikten. Deels lag daaraan eigen falen stelde Nelly Gambon, voorzit- S nnk Yp nn st.r V»,, d. commissi, voor het tcn grondslag, deels ook de on- wel Harald Punt, als de vier van het Spaarne en de combina tie acht Nereus-Triton ging als Punt, die meer spelend dan geïnspireerd op roeien zaterdag door een tweede plaats de finale had bereikt had daags daarop nog het voordeel van de be schutte hoge boei. De Hagenaar roeide van start af een verloren race en werd steeds nadrukke lijker op de laatste plaats ge drukt. Het Spaarne daarentegen werd het slachtoffer van duidelijk boeienverschil. Op de onbe schermde perste boei voer het Spaarne bij voorbaat zijn verlo ren wedstrijd. Ook Australië, in Luzern toch met goud getooid, ondervond de invloed van de elementen en zou in Nottingham niet verder dan het brons ko men. Frankrijk en Groot Brit- tannië waren de grote winnaars. Terwijl zij hun tegenstanders in woelig water wisten, kregen zij tweemaal de beschutting van de bebossing. Op vijfhonderd me ter zorgde (een kleine bomenpar- tij voor de rust waar een winst kon worden geboekt. Na een kilometer hield de bosschage zelfs zo'n 400 meter de wind weg. Op het traject werd het Spaarne van een ploeg die zilver in zijn greep had, dat mogelijk nog zou kunnen prolongeren tot goud ten koste van de Austra liërs, een verslagen equipe. Bij na vijf seconden verloor de moeilijk malende Heemsteedse formatie op de Fransen, die na een kilometer nog in vijfde posi tie lagen. Als laatste begonnen de Nederlanders aan de laatste vijfhonderd meter. Australië was inmiddels tot de derde plaats teruggevallen. De Nereus-Triton acht, op de betrekkelijk neutrale vierde boei ingedeeld, miste de kracht zich met succes te kunnen me ten in de finale. Moeiteloos scheidden West-Duitsland, de Verenigde Staten en Groot Brit- tannië zich af van de overige drie boten om - in die volgorde - dè medailles te verdelen. KOPENHAGEN De West duitser Werner Fiala heeft gis teren bij Kopenhagen de eerste wedstrijd voor het wereldkam pioenschap zeilen in de Torna doklasse gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Joachim Vogel en derde op nieuw een Westduitser, Joerg Spengler. De Nederlander Kieft (met als bemanningslid Sten dorp) eindigde als zeventiende. De eerste race had zaterdag al gevaren moeten worden, maar moest toen na twintig minuten wegens gebrek aan wind wor den afgebroken. De uitslag van de eerste race was: 1. Fiala (Wdl), 2. Voge- l(Wdl), 3. Spengler (Wdl), 4 White (Eng), 5. Woods (Can), 17. Kieft (Ned). LEEUWARDEN Henk Elzer man van Zian/Vitesse heeft za terdag in het recreatiegebied Groene Ster te Leeuwarden zo wel de 1000 als 3000 meter vrije slag gewonnen in de langebaan- wedstrijden, die meetellen voor de Zwemkroniekbeker. De uitslagen zijn: Heren: 3000 meter: 1. Henk Elzerman (Zian/Vitesse) 37.03,5, 2. Ronald Wou- tering (Noordkop) 37.04,7, 3. Piet Ste- gink (Naarden) 1000 meter: 1. Henk Elzerman (Zian/Vitesse) 12.24,7, 2. •Felicitaties voor de winnaar Henk Elzerman (rechts) van de nummer twee in Leeuwarden Ronald Woutering. Ernst Bekkering (HPC) 12.34,6, 3. Henk Eggens (GZPC) 12.43,4 Da- uitslagen: 40495' L Bart 40.49,5, or oo o (DES) 13.15,0, 2. Tineke Wolthuis (GZPC) 13.17,5, 3. Gina Katuin (GZPC) 14.33,3. Bart Briefjes van Njord Haarlem zege vierde zaterdag op de 2000 meter vrije slag bij langebaanwedstrijden nabij Apeldoorn. André in 't Veld, die derde werd, zwom enige honder den meters te veel, omdat hij van het parkoers afweek. De overwin ning bij de 2000 meter schoolslag ging naar Bart Jan Koopman, die aanvankelijk was gediskwalificeerd omdat hij een boei binnendoor zou hebben genomen. De jury kwam la ter op de be lis sing terug. 3000 meter: 1. Yolanda bach (Zeemacht Noordkop) 2. Ingrid Politiek (DES) 40.49,6, 3. Reina van der Eist (Zian/Vitesse) 41.00,4. 1000 meter: 1. Ingrid Politiek Arnhem Het Nederlands dameshoc keyteam dat zich voorbereidt op de vol gende week in Edinburgh te houden wereldkampioenschappen, kwam op Pa pendal in het oefenduel tegen de Ver enigde Staten niet verder dan een doel- puntenloos gelijkspel. Dat was het te leurstellende resultaat voor de oranje dames die wel regelmatig een veldover- wicht hadden maar bijzonder nerveus en gehaast te werk gingen. Een dag later maakte de ploeg alles goed met een triomf tegen Jamaica (4—0). Zelfs uit een reeks van vijftien strafcor- ers slaagde Nederland er tegen Amerika niet in te scoren. De Amerikaanse tegen standsters maakten conditioneel een ster ke indruk, ze speelden fel op de bal maar zouden tegen een slagvaardiger opponent stellig het onderspit hebben moeten del ven. Bondscoach Riet Küper die in tegenstel ling tot vorige week tijdens het oefenduel tegen België het team ongewijzigd liet, schreef het zwakke spel van haar equipe toe aan overgeconcentreerdheid. Ze was blij dat het euvel zich nog voor het komend toernooi had geopenbaard, zodat er nog aan gesleuteld kan worden. Dat gebeurde al in de laatste test voor het vertrek naar Schotland, waarbij het dameshockeyteam alle registers opentrok en met 40 won van oefenpartner Jamai ca, dat bij rust al tegen een achterstand van 2—0 aankeek. Nederland speelde op Papendal aanzien lijk beter dan daags tevoren tegen de Verenigde Staten. Vooral het veldspel was ditmaal goed verzorgd. Al na twee minuten opende Connie Nessen de score met een veldtreffer. Toos Bax bezorgde de oranjedames een voorsprong van 3—0 door tweemaal uit een strafcorner toe te slaan. Kort voor het einde bracht Nel van Kol lenburg na een uitstekende solo het mooiste doelpunt op haar naam. Het damesteam toonde zich 's-morgens ook al slagvaardig toen het tegen de herenvete ranen van HDM na een achterstand van 3—0 toch noe od 3—3 kwam. Het resultaat tegen Jamaica, dat welis waar geen sterke indruk maakte maar wel fanatiek tegenstand bood, heeft de equipe van bondscoach Riet Küper veel zelfvertrouwen geschonken voor het ko mende toernooi waarin een finaleplaats alleszins haalbaar geacht wordt. ÜARRISON Chris Evert en Virginia Wade hebben zich geplaatst voor de finale van het tennistoernooi in Harrison, die oorspronkelijk gisteren zou worden gespeeld, maar door de regen naar vandaag is verschoven. Chris Evert zegevierde in de halve finales met 6-3, 6-3 over Margaret Court en Virginia Wade won met 6-4, 6-4 van Dianne Promholtz. Ook de halve finales van het steid. Ilie Nastase ontmoet dan toernooi van Chestnut Hill Bob Hewitt en Maryiana Si- moest gisteren worden uitge- monesciu haar landgenote Vir- steld. Arthur Ashe, die door Ruzici. zijn collega-tennissers werd gekozen tot beste speler van Ue Chileense tennisser Jaime het jaar, zag zijn partij tegen Pillol zal niet deelnemen aan Vilas tot vandaag uitgesteld, de Davis Cupwedstrijd tussen De andere halve finale tussen Zweden en Chili. Pillol wordt Alexander en Borg vond even- met de dood bedreigd als hij eens geen doorgang. In South voet op Zweedse bodem zet in Orange moest de finalepartij- verband met zijn sympathie en tot vandaag worden uitge- voor de Chileense junta. heren: 2000 meter vrije slag: Briefjes (Njord-Haarlern) 25.23,8, 2. Gerard Smit (Zwemlust Den Hommel) 26.05,0, 3. André in 1 Veld (ZPA) 26.07,1. 2000 meter schoolslag: 1. Bart Jan Koopman (De Vest) 35.59,7, 2. Rase Veldhoen (De Haan) 36.58,3, 3. Frits van Griensven (De Robben) 37.07.0. Dames: 2000 meter vrije slag: 1. Janine Weber (Zian/Vitesse) 27.13,0, 2. Syl via Timmermans (Zian/Vitesse) 27.14,5, 3. Carla de Vreugd (Zian/Vi tesse) 27.57,3. 2000 meter schoolslag: 1. Wilma Boom (De Ham) 33.09,8, 2. Tineke Sleking (ZPA) 33.10,4, 3. Chi- nie Kop (Njord, Heerlen) 33.26,3. De vereniging Zeist heeft gisteren in Kerkdriel twee kilometer zwemwedstrijden, die meetellen voor de Zwemkroniekbeker, georganiseerd. Uitslagen: vrije slag heren: I. Piet Stegink (Naarden) 24.26.1, 2. Emst Bekkering (HPO 25.18.1. 3. Bart Brieffjes (Njord) 25.23.2. Schoolslag: 1. Jan Hak (De Devel) 32.12.7, 2. Frans van Griensven (De Robben) 32.17.2), 3. Francois Peeters (PSV) 32.37.7. Dames schoolslag: Marian Eding (PSV) 33.14.5; 2. Wilma Boon (De Ham) 33.43.0, 3. Chiny Kok (Njord) 34.04.0. Vrije slag: 1 Linda Faber (VZC Ritm) 26.08.6; 2. Ingrid Politiek (DES) 26.09.8, 3. Sylvia Timmermans (Zian/Vitesse) 26.10.5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13