Olga Commandeur hield met medaille traditie in ere GERARD VIANEN LEIDERSTRUI TE HOOPT IN KLIMMEN RENATE STECHER LEED Niet ten onder aan druk van favorietenrol Omloop voor Ad Gevers Pronk kon schade beperken Canto behield wereldtitel I vlieggewicht LEIM0NIAS GELIJK TEGEN ALL ENGLAND Eerste verlies Van der Sterren ATHENE Olga Commandeur heeft de (bescheiden) traditie, dat Nederland bij de Europese jeugdkampioenschappen een me daille wint, voortgezet. De 16-ja- rige atlete uit Velsen, die op basis van haar beste tijd (2.02,8) als de grote favoriete op de 800 meter gold, is aan die druk niet ten onder gegaan. Zij zegevierde op overtuigende wijze in 2 minu ten en 5,8 seconde. Na Mieke van Doorn, die in 1970 bij de eerste officiële Europese jeugdkam pioenschappen in Parijs het hoogspringen won, is Olga Com mandeur het tweede Nederland se meisje dat zich kampioene van Europa mag noemen. De uit twaalf meisjes en jongens bestaan de Nederlandse afvaardiging heeft het in het Karaskaikisstadion niet slecht ge daan. Weliswaar werd er maar één me daille veroverd, maar vrijwel iedereen haalde de finale van zijn nummer. Er sneuvelde in de Griekse hoofdstad één Nederlands jeugdrecord. Harry Schulting kwam in de halve finales van de 400 meter horden tot een tijd van 51,90 secon den en daarmee was de loper uit Vught precies drietiende seconde sneller dan Frank Nusse, die in juli 1972 in Kerkrade tot 52,2 seconden was gekomen. In de finale van het hordennummer kon Schul ting het op het laatste rechte stuk niet bolwerken. Hij had moeite met zijn pas- ritme en eindigde als zesde iri 52,33 se conde. Olga Commandeur en Fieke Kamps, die OlQ3 Commandeur kon ook in Athene juichen. Up de twee jaar geleden als vijftienjarige ook 800 meter toonde zij de beste juniore van Europa te zijn. de tweede Europese jeugdkampioen schappen meemaakte, vertegenwoordig den Nederland in de finale van de 800 meter meisjes. Voor Olga Commandeur was slechts één ding belangrijk. Zij wilde die finale winnen en tonen dat zij inder daad de beste juniore van Europa is. De tijd waarin dat zou gebeuren was onder geschikt. Doordat de eerste 400 meter in 62 seconden ging, was de mogelijkheid van een toptijd uitgesloten. Olga Com mandeur nam na 600 meter de leiding en stond die niet meer af. Weliswaar kwamen op het laatste rechte stuk de Joegoslavische Zora Tomecic en de Bel gische Rita Thijs sterk terug, maar be dreigen konden zij de Nederlandse niet. Olga Commandeur zegevierde in 2.05,8, Tomecic en Thijs kwamen gelijk over de eindstreep. De finishfoto wees de tweede plaats toe aan de Joegoslavische, Rita Thijs overoverde het brons. In tijd was er voor het tweetal geen verschil: 2.06,1. Fieke Kamps, die dapper meevocht maar zich niet in de strijd om de medailles kon mengen, eindigde als zevende in 2.08,8. Verbitterd Arno Körmeling, de Nederlandse jeug- drecordhouder, die zich vrij gemakkelijk door de serie en de halve finale van de 800 meter had gewerkt, moest in de finale genoegen nemen met de vijfde plaats. De Almeloër liet een tijd van 1.51.5 afdruk ken. De race werd na een verbitterd duel gewonnen door de Fransman Gabrielli (1.49,8) voor de Griek Konaris (1.49,9). Omdat Olga Commandeur en Fieke Kamps kort tevoren de finale van de 800 meter hadden gelopen, maakte de Neder landse 4x400 meter ploeg in de eindstrijd weinig kans. Aangevuld met Ineke Hus- saarts en Erna Smit bracht het kwartet het niet verder dan de zesde en voorlaat ste plaats in 3.47,8. De loopsters bleven daarmee 2,3 seconde boven het nationale jeugdrecord, dat op 20 juli (Papendal) werd gevestigd. Bea Wiardi, de Friese discuswerpster, die dit seizoen haar nationale jeugdrecord verscheidene malen verbeterde en ui teindelijk op 49,58 meter bracht, haalde haar normale niveau niet. Zij bleef iets meer dan vijf meter onder haar beste prestatie en werd met. 44.54 meter zesde. Zij was daarmee overigens wel de beste Westeuropese deelneemster. Traditie Twee dubbelkampioenen werden er in Athene begroet. De Oostduitse Petra Koppetsch behaalde de dubbel op de AMSTERDAM - Astrid Uffelie, de B-ju- niore van Zaanland, die op het laatste moment niet werd gekozen voor de Ne derlandse afvaardiging naar de Europese jeugdkampioenschappen in Athene, heeft zich gisteren in Amsterdam gerevan cheerd. De Zaandamse atlete sprong op de sintelbaan Ookmeer 1,79 meter hoog. sprint: 100 meter (11,34) en 200 meter (23,20). Datzelfde deed bij de jongens de Westduitser Werner Bastians met respec tievelijk 10,52 en 21,29. Bastians zette daarmee een traditie voort. In 1968 werd Valeri Bgzov bij de tweede Europese jeugdspelen, de voorloper van de Europese jeugdkampioenschappen, winnaar van de 100 en 200 meter. Twee jaar later bij de eerste Europese jeugd kampioenschappen in Parijs herhaalde de Westduitser Franz Peter Hofmeister deze prestatie en in 1973 (Duisburg) werd de Oostduitser Kurrat dubbelkampioen op de sprint. Bij de meisjes was Petra Koppetsch de eerste atlete die beide sprinttitels op haar naam bracht. Een week na de finales van de strijd om de Europese beker voor landenploegen, waar Oost-Duitsland zowel bij de dames als heren zegevierde, bleken in Athene ook de junioren superieur. Zij verover den in totaal 22 medailles, waarvan twaalf gouden (7 bij de meisjes en 5 bij de jongens). Het aantal bij de jongens had groter kunnen zijn, wanneer de Oost duitsers hadden kunnen beschikken over hun sprinter Eugen Ray. Hij moest echter aan de kant blijven wegens een blessure. Op basis van het aantal behaalde medail les legde Rusland (19) beslag op de twee de plaats voor West-Duitsland (11), Groot- Brittannië (7), Frankrijk en Polen (elk 6). Er werden in Athene verscheidene pres taties geleverd die bij de senioren beslist niet zouden misstaan. Bij het hoogsprin gen haalde de Pool Jezek Wszola 2.22 meter, zijn landgenoot Dunecki sprong 7.98 meter ver, maar werd daarbij ge steund door een niet toelaatbare rug- wind. Ook bij de meisjes was het hoog springen van de Russische Anna Fede- rotsjoek (1.88 meter) van zeer goed gehal te. Christa Brehmer (O-Dld) imponeerde op de 400 meter, die zij won in 51.27 seconden. In de serie was zij zelfs nog bijna viertiende seconde sneller geweest. Van indrukwekkend gehalte waren de Oostduitse prestaties op de estafettes. Bij de meisjes betekende de 3.33,7 op de 4x400 meter zelfs een officieus junioren wereldrecord. Op de 4x100 meter noteer den de Oostduitse meisjes 44,05 en op de 4x400 meter jongens kwam Oost-Duits- land uit op 3.08,7. ERFURT Met vier Oost duitse records en een beste wereld-seizoentijd van snel wandelaar Hartwig Gauder op de 20 kilometer (1.26.28,2) werden gisteren de Oostduitse atletiekkampioenschappen af gesloten. De records kwamen op naam van Thomas Munkelt (110 m. horden, 13,45 secon den), Sabine Engel (discuswer pen, 67,34 meter) en de estaf etteploegen van Dynamo Ber lijn (4x400 meter dames, 3.31,6) en ASK Potsdam (4x100 meter heren, 39.99). Door het ontbreken van de wereldrecordhoudster hoog springen Rosemarie Acker- mann (1.95 meter) kon Rita Kirst met een matige 1.82 me ter kampioene worden. De licht aan haar knie gebles seerde Renate Stecher, die de 100 meter won in 11,49, moest op de 200 meter buigen voor Carla Bodendorf (23,03 tegen 23,14). Christina Neumann en Brigitte Rohde zorgden voor voortreffelijke tijden op de 800 en 400 meter met respectieve lijk 2.00,8 en 50,98. De 10,05 seconden, die de Amerikaan Steve Riddick af gelopen woensdag bij interna tionale atletiekwedstrijden in Zürich op de 100 meter liep, kunnen officieel worden er kend als beste wereld-seizoen prestatie. Aanvankelijk was bekend gemaakt dat Riddick in zijn loop gesteund werd door teveel rugwind. LONDEN Na de eerste dag van de interlandwedstrijd Groot-BrittanniëRusland, die op Crystal Palace in Lon den wordt gehouden, hebben de Russen de leiding. In de herenwedstrijd is de stand 110—94, bij de dames is het verschil nog groter: 80—59. Vooral dank zij hun over macht in de technische num mers konden de Russen hun voorsprong uitbouwen. Voor treffelijk werk leverde Viktor Sanejev bij het hinkstapsprin- gen. De Olympische kampioen en wereldrecordhouder kwam tot 16.95 meter. Tatjana Ka- zankina zorgde op de 1500 me ter, met 4.05,5 voor de beste wereld-seizoenprestatie. Raymond de Vries (AV '34) heeft zaterdag bij de open at letiekkampioenschappen van de Kempen in Valkenswaard bij het hoogspringen zijn per soonlijk record gebracht op 2.08 meter. De Vries, die bij de Neder landse kampioenschappen op Papendal tweede werd achter Ruud Wielart met 2.06 m., le verde daarmee tevens de beste prestatie van de dag. De Australiër Brenton Nor man heeft in Breda de Bouvig- ne-loop over tien Engelse mijl gewonnen. Hij liep de ruim 16 kilometer in 49 minuten en 20,4 seconden. Roelof Veld (Daventria) legde met een ach terstand van 19.2 seconden be slag op de tweede plaats. VLIJMEN Gerard Via nen heeft zaterdag in de tweede rit van de prof- toer door Nederland, op weg naar de finish in Goes, Dieter Thorau la ten zaaien voor hij de meest begeerde trui uit i iedere ronde oogstte. Die trui heeft de 31-jarige Ut rechter gisteren niet uit handen gegeven en voor het behoud ervan heeft hij meer gedaan dan voor het verkrijgen. Vianen, dit seizoen alleen kort stondig leider in het klassement van de Vierdaagse van Duinker ken, was gisteren één van de mannen die de aanval inzette nadat op 90 kilometer voor de eindstreep bij de verzorging het veld verbrokkelde door een val partij van o.a. Van den Hoek en Raas. Vianen vertelt: Ik hoorde vlak achter mij gekraak, ik keek om, zag er een paar vallen en dacht: weg wezen. Aanval is de beste verdediging. Deze trui wil ik niet een-twee-drie weer kwij traken. Zaterdag heeft Thurau in de laatste kilometers meer werk gedaan dan ik. In eerste instantie was ik toen nog niet meegegaan om te winnen, maar om de positie van Zoetemelk te beschermen. Je mag namelijk verwachten dat de ronde in de twee ritten vanuit Simpelveld zal worden beslist. Het was dit weekeinde niet gemakkelijk, maar de echte verschillen ko men toch in de heuvels. Daarom is het mijn taak om te zorgen dat mijn kopman niet met teveel achterstand begint aan de zware ritten. Nu ik zelf eerste ben, geloof ik dat men in de heuvels niet alleen op Zoetemelk moet letten maar ook op mij. Ik ben geen echte klimmer, maar met de leiderstrui aan kun je toch allicht wat meer. Slachtoffer Bert Pronk werd gisteren het slachtoffer van de gebeurtenis sen, nadat hij zich zaterdag op eeweldige wijze in de kop van het klassement had gehand haafd. In de Zeeuwse Omloop vond de eerste echte schifting van de Tour plaats nadat de renners op de open stukken, langs b.v. het Veerse Meer, de kracht van een echt Nederland se wind hadden gevoeld. Pronk was een van de 28 renners, die die test doorstond, de anderen verspeelden meer dan tien mi nuten op Vianen en Thurau, die in de slotfase wegsprongen uit de kopgroep, die ook Fedor den Hertog en Vannes te door pech kwijtraakte. Pronk heeft daardoor een enorm stuk werk moeten verzet ten, want toen de strijd werke lijk was ontbrand, viel hij letter lijk en figuurlijk ver terug. Al leen, zij het met enige hulp van volgwagens, kwam hij weer voor in het veld. Gisteren echter verdween hij uit de eerste groep doordat een van zijn ploegmak- kers, Van den Hoek, viel. Met Thurau en Tabak in de eerste groep had Ti Raleigh een van zijn sterke mannen midden in de slag. De anderen werden op getrommeld om VaA den Hoek en Raas, slachtoffers van een valpartij bij de verzorging, te rug te brengen. Bert Pronk heeft dat werk ge daan en daarna zelf geprobeerd zijn plaats in de eerste rij te heroveren. Hij kwam daarbij in gezelschap van Hennie Kuiper, die door een lekke band terrein had verloren. Het tweetal heeft er belangrijk toe bijgedragen dat in de tweede groep opnieuw een afscheiding plaatsvond waardoor het verschil tot net twee minuten bleef beperkt, ter wijl de massa opnieuw een tien tal minuten moest prijsgeven. I MERIDA De Mexicaanse j bokser Miguel Canto heeft in Merida (Mex.) zijn wereldtitel (WBC) in het vlieggewicht be houden door een overwinning op zijn Japanse uitdager Jiro Takada door interventie van de scheidsrechter in de elfde ron- j LONDEN - De Haagse eredivi- I sieclub Leimpnias heeft op het gras van Wimbledon onbeslist gespeeld tegen de All England Club. Na de enkelspelen zaterdag was de stand 44. Na de dubbels van gisteren werd 1 de eindstand 88. Daarbij wonnen Ada de Laive en Peter Soeters met 57, 63, 6—4 van Shirley Brasher Bobby Wilson. Ada en Peter I waren ook in het enkelspel suc- i cesvol. Ada de Laive won met I 7—9, 61, 64 van de vroegere I internationale kampioene van j Frankrijk Shirley Brasher, ter- i wijl Peter Soeters zegevierde 1 over McHugo (6—3, 9—7). Wou- I ter Fok, die het eerste enkelspel j speelde, verloor met 46, 2—6 j van Bobby Wilson. Leimonias was de korte trip door Engeland i vrijdag begonnen met een zege I van 6—1 op St. George's Hill. OOSTBURG André Gevers uit Schijndel heeft gisteren de omloop van Zeeuws-V! aan de ren, een driedaagse wielerwed strijd voor amateurs, gewon nen. De renner van Van Erp won de vierde etappe, een indi viduele tijdrit over 11,5 kilome ter en kon zijn eerste plaats in de algemene rangschikking in de laatste rit moeiteloos vast houden. De triomf van Gevers, die in de rit tegen de klok de Belg Etien- ne van der Helst net achter zich kon houden, was niet de enige zege voor Van Erp. Ook het ploegenklassement ging naar de Brabantse formatie, die deze twaalfde omloop van Zeeuws- Vlaanderen volkomen beheer ste. ZUG De Deen Jörgen Mar- cussen heeft gisteren de Grote Prijs van Wilhelm Teil gewon nen. Bert Scheuneman was met een vierde plaats de beste Ne derlander in de tijdrit. In het eindklassement eindigde Frits Schür op de zesde plaats. ®erard Vianen krijgt een verdiend kusje voor zijn behoud van de leiderstrui in de Nederlandse Proftour. TJENTISE De Nederlandse jeugdschaker Paul van der Sterren heeft in Tjentise (Joeg.) zijn eerste' nederlaag geleden tijdens het toernooi om het we reldkampioenschap. In de zevende ronde verloor Van der Sterren van koploper Tsjekhov (Rusl.). De Rus nam daardoor opnieuw alleen de lei ding met 5,5 punten. Van der Sterren volgt met 5 punten en deelt deze tweede positie met de Canadees Nurmi en de Zweed Schussler. Op de eerste dag van de competitie werden gele kaarten getoond die tot gevolg hadden dat veer tien spelers gisteren in het burgerpak konden blijven, van wie vier in de eredivisie. Wellicht is het een aanwijzing dat de scheidsrechters in de eerste divisie" strenger de hen gegeven voor schriften hebben uitge voerd, gezien het aantal van tien geschorste spe lers. Het feit blijft echter dat in het straffen van alleen spelers een onbil lijkheid schuilt. Indien een scheidsrechter de wedstrijd niet in handen heeft, ails hij te veel toe staat en de zaak mis loopt doordat de spelers zich te veel aanmatigen en tenslotte toch het geel te voorschijn moet ko men, draagt hij een deel van de schuld. Het zou te ver gaan de scheids rechter te schorsen, in dien hij onvoldoende lei ding heeft gegeven. Zo iemand zou dan totaal onmogelijk gemaakt zijn. Het zou wel aanbe veling verdienen open baar te maken welk cij fer een scheidsrechter heeft gekregen van de bij iedere wedstrijd aan wezige rapporteur. Het publiek kan daarop zelfs recht doen gelden. Im mers, de scheidsrechter vormt een - zeer belang rijk - onderdeel van de wedstrijd, waarvoor wordt betaald. Indien hij meermalen blijk geeft min of meer te fa len - wat kan blijken uit de cijfers - heeft het pu bliek er recht op dat het „betere kwaliteit" krijgt. Er wordt te weinig reke ning gehouden met de omstandigheden waar onder een speler tot een (wan)daad komt. Met andere woorden: de scheidsrechter kan er wel degelijk mede schul dig aan zijn. Maar de straf wordt louter en al leen opgelegd aan de speler en dat lijkt niet geheel billijk. Nog steeds heeft de ar bitrage van de UEFA in zake de nacompetitie in Nederland voor de twee de plaats in het UEFA Cuptoernooi niet plaats gevonden. Althans, er is nog geen uitspraaik ge daan. Het ziet er naar uit dat de UEFA een listige procedure volgt en wacht tot (wellicht) aanstaande dinsdag een beslissing is gevallen. Mocht Ajax zich plaat sen, dan kan de UEFA de stukken opbergen. Indien dat niet het geval is, zal het Europese voet ballichaam toch een uit spraak moeten doen om dat Ajax daarop onget wijfeld zal staan. De KNVB zal dan wel op grote spoed moeten aan dringen. Betalen Er speelt een onver kwikkelijk zaak in ons voetbal. Na de (later in getrokken) beschuldigin gen van de voorzitter van FC Amsterdam, de heer Stoop, omtrent be talingen in het amateur voetbal is de KNVB een onderzoek begonnen. Dat is wel meer gebeurd en de uitslag was vrijwel steeds dat er niets te bewijzen viel. Het heeft geen zin te trachten deze kwestie in welles-niets- sfeer te beantwoorden. Er zijn inderdaad nooit bewijzen maar er zijn helaas zo enorm veel ge ruchten. De zaak van de klasse van onafhankelij- ken moet nog maar eens uitgebreid bekeken wor den. Dan hoeven er geen beschuldigingen meer te worden geuit, kunnen geruchten achterwege blijven en moet elk club bestuur maar weten wat het wil doen. Als Dé Stoop in de KNVB'er van 7 augustus een pagi na wijdt aan betalingen en onomwonden stelt dat er veertig jaar gele den al met geld werd geritseld, zal hij in elk geval dèèrvan toch be wijzen moeten hebben. En toen konden onder zoekers van de KNVB ook al niets vinden. LEIDSE COURANT PM;INA 11 1 Mede schuldig

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11