Frans organist sluit concertcyclus K&O af ANJER- FONDS BLAAST OP DE LEIDATO KUNSTZINNIG IN DE BUS "Griffel-reglementen zijn wel aangehouden99 Kunst op m zicht jgaf Laatste expositie in galerie Heuff DIRECTEUR CPNB: ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Vrijdag a.s. sluit K&O haar serie zomerorgel- concerten dit jaar af met een bespeling van het Marekerk- orgel door de beroemde Fran se organist André Pagenel. André Pagenel werd in 1936 in Saint Rémy de Provence gebo ren. Hij studeerde bij André Marchal, Antoine Reboulot, Gaston Litaize en Jean Lan- glais. In 1957 behaalde hij de Prix d'Excellence aan het Na tionaal Blindeninstituut te Pa rijs. Een jaar later behaalde hij de eerste prijs op het Internatio- 'nale Concours Maria Canals te Barcelona en in 1962 wederom de eerste prijs op het Interna tionale Concours te Genève. Weer een jaar later, in 1963, won hij de „Grand Prix" van de ..Union Fédérale Francaise de Musique Sacrée" (Franse vereniging voor Kerkmuziek). Sinds 1962 is André Pagenel als solist bij de Franse Natio nale Radio Omroep werk zaam. Hij is dan ook dikwijls voor de Franse radio en televi sie te horen. André Pagenel heeft zich vooral gespecialiseerd m ae interpretatie van.oude Franse orgelmuziek (Couperin, De Grigny, Clérambault enz.). Zijn Bach- en Messiaen-inter- pretaties worden echter even eens zeer geroemd. Van 1958 tot 1966 was Pagenel organist aan de Basiliek St. Trinité in Cherbourg en sedert 1966 bekleedt hij deze funktie aan de Cathedraal St. Etienne in Bourges. Als docent is hij verbonden aan de Ecole Natio nale de Musique, eveneens in Bourges. Hij gaf talloze con certen overal in Europa en in Afrika. Het programma dat deze grote organist in Leiden zal spelen bestaat uit werken van oude meesters. Van Francois Cou perin speelt Pagenel Gloria uit de Messe des Paroisses. Van dezelfde componist wordt daarna Offertoire uit de Messe des Couvents ten gehore ge bracht. Van Dietrich Buxtehu- de klinkt het Preludium en Fuga in fis-kleine terts. Voordat Pagenel aan zijn Ba- ch-interpretaties begint, speelt hij nog van Georg Böhm de Partita in a-moll. Johann Se bastian Bach staat op het pro gramma met de Dorische Toc cata, met het koraal „Ach Mensch bewein' dein Sünde gross" en met de Passacaglia et Thema Fugatum. Wanneer de laatste tonen van Bach's Passacaglia et Thema Fuga tum geklonken hebben, is er een eind gekomen aan K&O's serie Zomerorgelconcerten 1975. Toegangskaarten 3; 2,50 (inschrijvers K&O) en 1,75 (CJP en 65+) zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O, Cae- ciliastraat 20 in Leiden en op de avond van het concert in de Marekerk aan de Lange Mare te Leiden vanaf 19.30 uur. Voor autobezitters zij ver meld dat er in de omgeving van de Marekerk voldoende parkeergelegenheid is. Van onze kunstredactie Leiden Bezoekers van de Leidato, de huishoudbeurs, die dit jaar tussen 5 en 13 september in de Groenoord- hal wordt gehouden, zullen in het ongetwijfeld aangeboden assortiment van quadrofoni- sche wekkerpick-ups, vochtin- brengende voedingscrèmes, afwasautomaten met inge bouwde milieu-detectors, bun- galowbreed tapijt en wat er verder aan nieuwtjes op de markt wordt gebracht, vijf nog vreemdsoortiger appara ten aantreffen. Ze zijn te vin den in de stand van het Anjer fonds, bedracht en gecon strueerd door de Leidse kunstenaar Henk de Vroom en zijn ontworpen om passan ten op een vriendelijke en ori ginele manier geld afhandig te maken voor een goed doel. Het Anjerfonds, is een provin ciale afdeling van het landelijk opererende Prins Bernhard- fonds en is in het leven geroe pen om zowel plaatselijk als regionaal culturele activiteiten te stimuleren. Belangrijkste werkwijze is het verlenen van subsidie. Om de voor deze organisatie benodigde gelden bijeen te brengen zijn onder meer plaat selijk comité's „Anjeraktie" opgericht. In Leiden bestaat ook zo'n comité, dat in het verleden jaarlijks in de buurt van de verjaardag van Prins Bernhard straatcollectes orga niseerde. De organisatie van deze collectes gaf echter steeds meer problemen, terwijl de opbrengsten meestal mini maal bleken. Kortom het An jercomité Leiden stond een beetje op een dood spoor, er kwam geen geld meer binnen en er konden ook geen subsi dies worden verleend. met de Anjeraktie heeft bezig gehouden, heeft daarom dit jaar te probren op andere ma nieren geld in te zamelen. In januari werd bijvoorbeld ge collecteerd in de pauzes van de voorstellingen van de schouwburg en de komende maand heeft het fonds de be schikking over een stand op de Leidato. Het bestuur van de huishouds- how stelde gratis de ruimte beschikbaar en met mede werking van de commissie complementaire arbeidsvoor ziening (belast met de uitvoe ring van de contra-prestatiere geling voor beeldende kunste naars), werd het mogelijk om ue Leidse kunstenaar Henk de Vroom (28) opdracht te geven om de stand te ontwerpen en in te richten. Henk ging aan het werk en bedacht „De otomatiese kol- lektebus", „De superkassa I", „De originele geldzuiger", „De Anjerszaadmasjien", „De Su perkassa II" en „De belle- blaasmasjien". Al deze won derbaarlijke en van grote in ventiviteit getuigende machi nes kunnen in werking wor den gesteld door er een kwart je of een gulden in te stoppen. Daarmee steunt de bezoeker op een voor hem aardige ma nier het Anjerfonds. In de stand zijn -gedurende de hele beurs gastvrouwen en gasthe ren aanwezig, die aan de hand van folders mondeling een toe lichting kunnen geven op het werk van het Anjerfonds. Het geld dat jaarlijks binnen komt wordt op verschillende manieren besteed. Het Anjer fonds "subsidieert de restaura tie van historische gebouwen, aankopen van musea, en een groot aantal instellingen op het gebied van de amateuristi sche kunstbeoefening. Zo kan een fanfare- of harmonie corps, dat dringend behoefte heeft aan nieuwe costuums of nieuw instrumentarium een beroep doen op het fonds. Hel Leidse comité Anjeraktie is vol goede moed en zin aan deze nieuwe akties begonnen. Veel werk moet nog worden verrricht: zo is er op dit mo ment nog een tekort aan vrij willigers die zich bij de aktie betrokken voelen en tijdens de Leidato de stand willen bezet ten. Alle inlichtingen over de activiteiten op de beurs en over het werk van het Anjer fonds worden gegeven door de twee steunpilaren van het Leidse comité de heer Spaans en mevr. Bode, beiden werk zaam op het bureau Culturele Zaken van het stadhuis, tel. 45344 toestel 125. Ton van Brussel f- „Berglandschap", aquarel van Maaike Braat. Wassenaar De Wassenaarse kunstgalerie Heuff aan de Ho- flaan gaat er na jarenlange activiteiten op het gebied van tentoonstellingen van heden daagse kunst een artistieke punt achter zetten. Thans wordt de laatste expositie ge houden (tot 30 augustus) en dan is het fini. De heer Heuff heeft zich nim mer bezig gehouden met ultra moderne, dikwijls voor de bre de massa „onverstaanbare"- kunst. Experimenten moest men in deze galerie niet ver wachten, wel gedegen voort brengselen, zowel op picturaal terrein als in het keramische en/of plastieke vlak. Maar als zodanig heeft deze galerie zich een goede naam verworven en dat de heer Heuff er nu mee gaat stoppen, zal vele kunst liefhebbers wel spijten. Ook de huidige tentoonstelling is er een van gedegen soort. Niet opzienbarend, maar toch wel zeer aantrekkelijk werk: aquarellen van Maaike Braat en fraaie keramiek Wijnans. Op enkele uitzonderingen na spitst het werk van Braat zich toe op het oer-Hollandse land schap met brede, stille onder wijdse wolken-luchten. Het werk is niet stoer, wel roman tisch. Daarbij beheerst zij de toch wel moeilijke aquarellen kunst voortreffelijk en weet zij de sfeer mooi weer te geven. Zij toont bovendien een wat filosofische uitslag, elke prent laat zij vergezeld gaan van soms sterk litteraire bijschrif ten, waaruit tevens haar ro mantische aard spreekt, die ook tot uiting komt in haar schilderwerk. Haar techniek is nogal be scheiden. Naast het klassieke penseelwerk, maakt zij ook prenten die bijna gepointil leerd zijn, maar die dan wel naar mijn smaak de min dere zijn van het werk op de klassieke manier gemaakt.'En zij doet dat met slechts gerin ge picturale middelen. Het is .Keramisch objekt" van Gerda Gerda Wijnans. De keramische produkten van Gerda Wijnans zijn al even aanspreekbaar. Gedegen ge- bruikskeramiek in sierlijke vormen gemodelleerd. Niet al leen als sieraad, maar ook ge- bruikswaardig, dus geschikt voor het doel waarvoor een vaas, schaal of kom in wezen dienen moet Zo wijkt ook deze (laatste) ten toonstelling weinig af van de vele voorgaande, wat betreft de verstaanbaarheid van de geëxposeerde objecten. Ze toont het beeld, zoals we dat in galerie Heuff jarenlang ge wend waren, eerlijk en een voudig schoon. En uit dit oog punt bezien zullen velen die regelmatige tentoonstellingen aan de Wassenaarse Hofllaan wel missen. Willem Prins DEN HAAG Zijn de reglementen op grond waarvan Gouden en Zilveren Grif fels dit jaar zijn toegekend, wel of niet juist toegepast? Al enkele weken vragen betrok ken jury-leden dit zich af, hoewel men zich bij de gang van zaken heeft neergelegd. Directeur D. Ouwehand van de NPNB, die de griffel-organisatie in handen heeft: "De uitslag is volkomen reglementair. Na het eerste landelijke juryberaad bleken er ppro- blemen te zijn gerezen. Ik vond dat die intern moesten worden uitgepraat en dat is gebeurd in een tweede beraad. Na afloop daarvan zei men, dat de problemen waren opgelost. Ik geef de volle verzekering dat dit een goede uitslag was". Niettemin zijn enkele juryleden verbolgen. Twee van hen: Ons is een geheimhouding opgelegd, maar ik vind het toch te bar. Een minderheid heeft de meerderheid een stand- punt opgedrongen". Directeur Ouwehand: "Er is geen sprake van een geheimhouding. Na het eerste jury beraad heb ik de jury gevraagd het rustig te houden, tot alles zou zijn opgelost". 1 Marieke Bemelman van de CPNB, die bij de twee juryberaden aanwezig was: "Er zijn moeilijkheden geweest, die nog niet eerder zijn voorgekomen. Volgende week komen de Werkgroep Kinderboek van de CPNB met de juryleden nog eens bijeen, om de moei lijkheden door te praten. Reglementair was er, geloof ik, niets aan de hand. Het heeft me wel bevreemd dat na afloop merkwaar dige telefoongesprekken zijn gevoerd. Aan de moeilijkheden lagen persoonlijke grieven ten grondslag en dat zou niet voor mogen komen. We willen er ons volgende week over beraden, hoe dergelijke moeilijkheden te voorkomen zijn". Jurering De CPNB stelt elke jaar zeven regionale jury's van vijf man samen, die tot een voorstel moeten komen. Van de zeven jury's worden twee afgevaardigden gestuurd naar het landelijke beraad; hieruit zou de griffel voordracht moeten voortkomen. Dit landelijk beraad heeft moeilijkheden opgeleverd, al dan niet gekruid met persoon lijke veten die hinderlijk van invloed zouden zijn gelveest op de uiteindelijke beslissing. Met name de afvaardiging Amsterdam wordt een starre houding verweten; deze twee juryleden zouden hebben gedreigd op te stappen, wanneer mevrouw Vos met goud zou worden bekroond; want anderen voel den veel meer voor een boek van mevrouw T. Vos-Dahmen von Buchholz, die uiteinde lijk met zilver werd bekroond; volgens som migen: afgescheept. Haar boek zou histori sche onjuistheden bevatten, die zijn aange toond. Voor mevrouw Vos zouden drie jury's goud willen geven, twee jury's zilver. Had me vrouw Vos een meerderheidsstemming ge kregen (minimaal vier van de zeven goud), dan was niets aan de hand geweest, zij had goud gekregen. Nu moest worden gediscus sieerd, met een "starre Amsterdamse jury". De afvaardigingen Limburg en Deventer hadden met deze gang van zaken geen vrede en zouden de aantekening hebben verzon den: niet akkoord met de bekroning. Marie ke Bemelman: "Ze wilden een aantekening in het juryrapport, niet dat ze niet akkoord gingen." Kwaliteit Over de kwaliteit van de boeken van Alet Schouten en mevrouw Vos is nauwelijks gediscussieerd; die stond vast. Al zouden enkele juryleden van mening zijn geweest dat, voor kinderen de leesbaarheid van mevrouw Vos' boek "Arenden vliegen al leen" groter zou zijn. De Amsterdamse af vaardiging zou hebben opgemerkt "geen rekening te kunnen houden met de kinde- Ondanks alle strubbelingen is ae van mening, dat de voordracht juist en definitief is en dérhalve niet is afgeweken van de reglementen. Een jurylid bestrijdt deze me ning weifelend. „Er is volgens de reglemen ten gejureerd, dat is waar. Maar het is de vraag, of het niet in strijd met de reglemen ten was, dat de Amsterdamse jury niet op het tweede beraad is geweest". Een ander jurylid: "Ik weet niet of Amsterdam wel of niet aanwezig was, maar Groningen was in elk geval incompleet, met één lid en dat is ook al tegen het reglement". Directeur Ouwerhand van de CPNB: "De werkgroep kinderboeken van de CPNB heeft 5 jaar geleden het reglement als uit gangspunt samengesteld. Die is aanvaard. Wanneer men het niet elkaar eens is, moet er over worden gesproken. Er is gesproken en de jury is tot een oplossing ekomen en daarmee tot een goede uitslag." Alet Schouten, met goud bekroond: "Ik weet nergens van, maar ik wil er best wat meer van weten". Slachtoffer Mevrouw Vos: "Je moet me zien als zeer teleurgesteld slachtoffer. Ik heb voor dit boek hoge kosten gemaakt, alles tot in de puntjes nagetrokken en nu spreekt een jury lid van onjuistheden. Ongelooflijk. Bovendien stel ik de CPNB verantwoorde lijk, die toch de voorzitster heeft aangewe zen. Ik vind het ook reuze rot dat Alet Schouten en ik als vijandinrten tegenover elkaar worden gezet en dat is niet waar. Ik heb twee jaar in de CPNB-jury gezeten en ik ben er uitgestapt omdat ik weet dat er wordt aangerotzooid. Nee, ik kan me niet verdedigen, maar ik voel me niet blij". In en rond Leiden Zaterdag 23 augustus: Oude Kerk. Katwijk Carillonconcert door H H. de Harder, aanvang 19.45 en 20.45 uur. Industriegebied ,,'t Heen Katwijk Demonstratievluchten door model vliegtuigen; aanvang 14 uur. Boulevard, Katwijk Non-stop muzi kale show met finale voor het VVV - kantoor om 22 uur; aanvang 20 uur Golfterreinen Noordduinen, Noordwijk tot 1 september golfweek Dinsdag 26 augustus: Koningin Wilhelminaboulevard, Noordwijk - Groot vuurwerk; aan> Vrijdag 29 augustus: Marekerk, Lange Mare Orgelcon- door André Pagenel; aanvang 20 Zaterdag 30 augustus: Groenoordhal, Willem de Zwijgerl; - Fokvee-, vetvee- en zuiveltentoon- stelling; aanvang 7 uur, sluiting 14 „De Duinpoort", Langevelderlaan 22. Noordwijkerhout - Bos- en duinwan deltochten over 5, 10 ot 15 kilometer, aanvang 10 uur. Zondag 31 augustus: Terrein Groenoordhal, Willem de Zwij gerlaan - Nederlandse kampioen schappen snelwandelen, start om 14.30 uur op het buitenterrein. „De Duinpoort". Langevelderlaan 22, Noordwijkerhout Bos- en duinwan deltochten over 5, 10 of 15 kilometer, aanvang 10 uur. Bioscopen LUXOR: Stationsweg 19. tel. 21239. „Flesh-Gordon" 18 jr. dag 1< 19.00 en 21.15 uur zondag; 1- 16.45. 19.00 en 21.15 uur. CAMERA: Hogewoerd 49, tel 24919 „Towering Inferno" 14 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: „Winnetou, groot opperhoofd" a.l. wo, za 14.30 zondag: 14.00 en 16.15 uur LIDO: Steenstraat 39. tel 24130 „Brannigan" 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur STUDIO: Steenstraat 39. tel. 33210. „The return of the pink panther" a.l. dag 14 30. 19 00 en 21 15 uur zi dag: 14.30. 16.30. 19.00 en 21.15 u TRIANON: Breestraat 31 tel. 23875 „Inpikken en Wegwezen" dag 14.30, 19.00. 21.15 uur. Zondag: 14 30, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. REX: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414 ..Flossie" 18 jr. dag: 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee „Pipi in Takatu- kaland" a l woensdag: 14.30 Nachtv. „Frank en Eva" 18 jr. vr Hulpverlening Burgerraadsman, Koornbeurssteeg tel 54171, spreekuur maandag, din dag en woensdag van 11-12 uur donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Hulpdienst, dag en nacht, tc 25202. Tentoonstelling Op vrijdag 29 augustus 's avonds om acht uur zal prof. dr. W. J. Rietveld in de zaal van de Leidse teken- en schil deracademie „Ars Aemula Na turae", Pieterskerkgracht 9, een tentoonstelling openen van et sen, tekeningen, schilderijen en aquarellen van de heer P. C. de Boer, tekenaar bij het Labo ratorium voor Fysiologie vi de Leidse Universiteit. De heer De Boer heeft eerder g'eexpo- seerd in de Leidse Waag. De tentoonstelling, die tot en met zaterdag 6 september da gelijks behalve 's zondags van drie tot vijf uur en van half acht tot half tien geopend en vrij toegankelijk is, omvat toevoeging aan landschap- n en stadsgezichten registra- s van dieren, vooral van welke zich niet gemakkelijk la ten observeren. Bovendien zijn twee werken in spuittech- niek en twee door de heer De Boer gebouwde miniaturen, te weten een botter en een Friese schouw, te zien. Burgerlijke Stand GEBOREN: Sylvia Jeannette dr van der Reijden en J. R. van Roon, Robbert-Jan zn v: C. G van Duijn en M. A. van Rijn, Cornelia Antje dr v: C. Schaap en D. van Duijn. Maria Jacoba dr v: C. J. Brandt en M P. de Graaff, Christina Maria Johanna dr v: W. J. J. van Leeuwen en P E. T. Knappers, Alexander Cornelis zn v van den Akker en J. Schooldern Niels zn v: C. M. Wennekes er Over, Richard zn v: A. van Mastrigt en J. M. Sieval, Alpay zn v A Ouwer- kerk en J. G. W. van der Zwart. Linda dr v: H. J. Viets en H. Rog. i

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5