Beruchte kruising in Noordwijk wordt eindelijk verbeterd Sterke bezetting districtskampioenschappen tennis Middeleeuwse opzet Leidse Paasnacht '77 opnieuw Oude Toren wordt boodschapper ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT Verhuizing De groei van het Assurantie kantoor Noomen zorgde in het zo karakteristieke pand op de hoek van het Rapenburg voor een steeds groter wordend ruimteprobleem. Dit noopte de directie al enige tijd uit te zien naar een ruimere huisvesting. Met de aankoop van het pand Burggravenlaan 11, hoek Fruinlaan is dit probleem tot een oplossing gekomen. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe kantoor begin 1976 zal worden betrokken. Kooi-,, feest" Ook een aantal organisatoren was het er gisteravond over eens dat de festiviteiten rond het 75-jarig bestaan van de Kooi op een complete chaos zijn uitgelopen. Een en ander is. te wijten de lauwe belangstel- ling van de kooi-bewoners zelf en de vernielzuchtige jongeren. Natuurlijk klikte het ook niet helemaal in de organisatie. De „Mister en Miss Kooi"-verkie- zing ging gisteravond niet door i bij gebrek aan kandidaten. Het rad van avontuur was ook geen groot succes. Volgens één van de organisatoren zat het er niet in dat er iets verdiend zou worden. Mede door het feit dat eergisteravond de electriciteits- kabel door jongeren is doorges neden, was het een trieste boel in het Kooipark. De straatte kenwedstrijd voor de jeugd was overigens wel een succes, de animo hiervoor was erg groot. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Winnaars krijgen pakjes aangereikt bij het Rad van Avontuur ABN deelde cadeautjes uit in Hazerswoude HAZERSWOUDE De Alge mene Bank Nederland, die vrijdagmiddag in de Hazers- woudse Dorpsstraat een splin ternieuw kantoor opende, heeft het gemeentebestuur een cheque van duizend gulden ca deau gedaan. Burgemeester J. ten Heuvelhof, die na een kor te toespraak het gebouw offi cieel voor geopend verklaarde, kon overigens nog niet mede delen voor welk doel het be drag zal worden aangewend. De directeur van het Hazers- woudse ABN-kantoor, de heef D. A. Rietvelt, overhandigde de echtgenote van de burge meester een gouden tientje. En dit paste helemaal in de ge schenkenregen die de ABN, waarvan het nieuwe kantoor een „dochter" is van dat uit Alphen aan den Rijn, over de gemeente deed neerdalen. Kleuters en basisscholieren kregen een spaarvarken, ma voleerlingen ontvingen een ballpoint. Daarnaast werden de directies van de twee ma vo's verblijd met een cheque. De hoofden van de basisscho len ontvingen een aantal boe ken. Leidenaars uit autowrak gezaagd (ADVERTENTIE J Van onze correspondent SASSENHEIM Een Alfa Romeo is gisteravond tegen kwart voor acht door nog onopgehelderde oorzaak op Rijksweg 44 onder Sassenheim van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De twee inzittenden, de 24-jarige J.V. uit Leiden en diens 17-jarige verloofde S. v. R., moesten door de brandweer van Sas senheim en Leiden worden uit gezaagd. Ze zijn met ernstige verwondingen opgenomen in het Elisabeth ziekenhuis, De rijkspolitie van Sassenheim verzoekt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Met name de bestuurder van een metaalblauwe Volvo die na het ongeluk is gestopt, maar later zijn weg weer heeft vervolgd. Het telefoonnummer van de rijkspolitie in Sassen heim is 02522-19029. Leiderdorp bindt betrekkingen aan met Het herstelprogramma van de bomen zal in fasen geschieden. Het college vraagt de raad voor het eerste jaar een bedrag van 15.000,— beschikbaar te stel len. Drie inbraken in Alkemade Van onze correspondent Roelofarendsveen In de nacht van donderdag op vrij dag is op drie plaatsen in Oost- Alkemade ingebroken. De in brekers hebben slechts een klein geldbedrag kunnen buit maken. De drie plaatsen zijn: het zwembad „Het Alkebad", de DOSR-kantine en de kantine van de tennisvereniging. De heer De Koning van DOSR schat, dat dit al de 20e inbraak is sinds de kantine is gebouwd. ..Er is dit keer bij ons weinig gestolen, maar de schade, die is aangericht om binnen te komen, loopt al gauw in de honderden guldens". LEIDEN Vandaag is het Unicum-toer nooi, volgens traditie aangemerkt als de districtskampioenschappen tennis, van start gegaan. Om niet in tijdnood te komen door de korte avonden in voorgaande jaren vonden de kampioenschappen immer in juni plaats heeft de wedstrijdleiding besloten om vandaag en morgen reeds een niet ge ring aantal partijen op de baan te zetten. Het toernooi mag zich verheugen in een sterk deelnemersveld, hetgeen wellicht te danken is aan het gunstige tijdstip. De vakanties zitten er in de meeste gevallen weer op en examens, een factor, die in juni altijd tegen werkte, staan nog niet voor de deur. Bram Madera, ook dit jaar weer grossierend in B-titels, is weer van de partij en staat uiteraard eerste op het plaatsingsschema. Blommendaal, Theunissen en Visbeen ne men de overige geplaatste posities in. Tus sen deze kopstukken prijken echter talloze spelers, die in staat geacht moeten worden om het de geplaatste spelers knap lastig te gaan maken. Bij de dames in de hoogste categorie gaat het ook een spannende strijd worden, waar van de afloop niet zo makkelijk valt te voorspellen. Jammer is de afwezigheid van Milou Penseel, maar de dames Van de Mey, Van de Meer, Langeveld en Braakman, in deze volgorde geplaatst, staan borg voor voldoende kwaliteit en spanning. Vele outsi ders, zoals Marjon v. Boeckel, Maureen Meyer, Tine Langeveld, Ellen Gerrese en Micky Albers zien misschien kans zich tus sen dit viertal te dringen. Het herendubbel B is slechts een lijst van .acht. Madera/Blommendaal en het koppel Visbeen/Asselbergs nemen de posities van favoriet in. In het gemengddubbelspel staan de koppels Blommendaal/Van de Meer en Madera/Van de Mey als voornaamste kans hebbers genoteerd. Ook de C-afdelingen zijn sterk bezet. Bij de dames lijkt er voor Tine Langeveld geen vuiltje aan de lucht. Kristine Teeuw zal het wellicht moeilijker krijgen haar plaatsing als tweede waar te maken. Derde en vierdé op de lijst staan Mia Smit en mevr. Kwaai- taal, een tweede klasse speelster uit Nieuw Vennep. Deze speelsters dienen op geduchte tegenstand te rekenen van onder andere Carolien ten Bosch, Linda Jansen, Heieen v. Paridon en Carien Heestermans. Rob Stam van de Leidse Hout is de grote favoriet bij de heren. Clubgenoot Dick Zaadnoord- ijk, Hans v.d. Loo en Bob Bijleveld volgen hem. Het veteranenherenenkel met als geplaatste spelers de heren Van de Berg, Roodenburg, Van Paridon en Modderman kan ook inte ressant worden. Volgens het plaatsingssche ma gaat mevr. De Brabander bij de dames met de eer strijken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de Paastijd van 1977 beleeft Leiden een stukje middeleeuwen als het Leids Kamerkoor in een authentieke entourage een Paasnacht uit de eerste helft der 16e eeuw gaat reconstrueren. Bij voorkeur wil men daarvoor optreden in het koor van de St. Pankras- of Hooglandse kerk, als de restau ratiewerkzaamheden dat ten minste toelaten. Anders zou men de Pieterskerk voor dit uitzonderlijke gebeuren willen kiezen. De „Leidse Paasnacht 1977" is mogelijk geworden doordat de oude-muziek-ijveraar Jan Doo- ve in het Memoriale van St. Pancras (het boek dat aangaf welke kerkelijke vieringen in een bepaald jaar rond 1560 moesten worden gehouden, een soort „geheugensteuntje" voor de Pancras-geestelijkheid dus) een hele Paasnachtviering met „regieaanwijzingen" heeft gevonden. Door zijn speurzin is het Leids Kamerkoor, waar schijnlijk versterkt met een an der koor, straks in staat een processie „volkomen verant woord" te laten herleven. De KRO-televisie heeft al tekenen van belangstelling getoond voor een uitzending. j In de viering is o.a. opgenomen ii een vierstemmig Victimae Pa- |1 schali laudes van Josquin des Préz (in de oorspronkelijke lengte, die vijf verzen langer is dan de huidige sequentie). Ook de 16e eeuwse liturgie kan wor den nagebootst, omdat ook de houding en gedragingen van de Oude bomen bij Grote Kerk in Noordwijk worden opgelapt Van onze correspondent Noordwijk De oude bomen op het plein bij de Grote Kerk in Noordwijk zullen worden op gelapt door de boomchirurg Co- pijn uit Groenekan. Het gaat om in totaal 23 bomen, met name 11 iepen, 1 plataan en 11 lindebomen. Twee lindebomen verkeren echter reeds in zulk een slechte toestand, dat ze be ter kunnen worden gerooid. De totale kosten komen op ruim ƒ36.000. Deze zullen worden ge dragen door de gemeente of schoon de bomen eigendom zijn van de Hervormde Gemeente. Bij het gereedkomen van de res tauratie van de Grote Kerk heeft de kerkvoogdij het ge meentebestuur echter verzocht op een gedeelte van het kerkter- rein een plantsoen aan te leggen en de op het terrein staande bomen in beheer en onderhoud over te nemen. B. en W. van Noordwijk vinden het zeker ver antwoord de 21 bomen op het "kerkplein te handhaven. Zij vor men in feite één geheel met het fraaie bomenbezit langs de Voorstraat, die karakterisitiek is voor het oude centrum van Noordwijk-Binnen. Van onze correspondent Noordwijk De kruising Herenweg—Zwarteweg al jarenlang een zorgenkind van de gemeente Noordwijk zal waarschijnlijk nog dit jaar of anders zeker volgend jaar worden verbeterd. Toen de gemeente Noordwijk in 5 het beheer en onderhoud van een gedeelte van de Heren weg overnam, werd op verzoek de provincie toegezegd, dat de aansluiting op de Zwarteweg worden gereconstrueerd. Een plan daartoe werd in fe bruari 1970 aan Ged. Staten ter goedkeuring ingezonden met het verzoek tot een bijdrage in de kosten. Ofschoon het provin ciaal bestuur er in eerste instan tie geen twijfel over liet bestaan, dat het plan zeer spoedig tot uitvoering zou kunnen komen, bleef het gemeentebestuur lang het onzekere of de gedane toezegging gestand zou worden gedaan. Intussen verslechterde de toe stand, in hoofdzaak door de toe name van de verkeersstromen hoofdzaak van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting de Estéc. Beide instellingen verzochten meerdere malen al- in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk tot verbetering van de kruising over te gaan. Zelfs moest de NZHVM beslui ten een lijndienst om te leggen, omdat bij de kruising Herenwe- g—Zwarteweg vertragingen tot zeven minuten optraden. Nu dit voorjaar voor dit soort werken in het kader van de bevordering van de werkgelege- heid aan de provincies een langrijke uitkering werd toege zegd, hebben B. en W. Noordwijk zich opnieuw met een klemmend beroep tot het provinciaal bestuur gewend c aan het reconstructieplan de grootst mogelijke voorrang te verlenen. Ged. Staten hebben nu aan het college medegedeeld, dat de re constructie van de kruising He renweg—Zwarteweg is opgeno men in de lijst van de in 1975 of uiterlijk in 1976 uit te voeren verbeteringswerken. In verband hiermede vraagt het college van B. en W. aan de raad een krediet van 369.000.- beschikbaar te stellen 16e eeuwse celebrant exact staan opgetekend in het Memo riale. De viering van de Paas nacht wordt afgesloten met een vierstemming Te Deum, even eens van Des Préz de verzen afwisselend gezongen en op het orgel gespeeld. De muziek hier van komt voor in een van de beroemde Leidse Koorboeken. Ook de „aankleding" kan de werkelijkheid benaderen. Jan Doove: „In de Pancras zongen de kanunniken, aangevuld met knapen. Hun uitmonstering be naderde ongeveer het Norber- tijnse habijt met witte mantel; misschien wil de abdij van Heeswijk ons met een aantal habijten van dienst zijn. Ook is het de bedoeling, dat bij de viering 16e eeuwse paramenten worden gebruikt". Doordat het Leids Kamerkoor voor het ko mende seizoen al veel evene menten op zijn programma had staan, kon de Leidse Paasnacht niet in 1976 gerealiseerd wor den. Engels plaatsje Van onze correspondent LEIDERDORP „We hopen dat deze ontmoeting het be gin zal zijn van een regelma tige uitwisseling op sportief gebied maar ook op tal van andere terreinen tussen in woners vanf Croydon en Leiderdorp. Ik vermoed dat Croydon en Leiderdorp el kaar wel het een en ander te bieden hebben. Leider dorp wil wel aldus burge meester M. A. van der Have gisteravond bij de ontvang st, door het gemeentebe stuur, van de Engelse korf balvereniging Croydon. De ze ploeg uit zuid-Londen doet vandaag mee aan het jubileumtournooi van het 25 jaar bestaande Velocitas. Wethouder D. W. Tichler overhandigde het bestuur van Velocitas namens de ge meente een nieuwe clubvlag. Het bestuur van Leiderdorp stelde bij monde van wet houder Tichler, ook een wis- selprijs beschikbaar. Aan het tournoooi van Veloci tas nemen veertig ploegen deel, waaronder die van Croydon. Deze vereniging telt vijftig leden: In heel En geland beoefenen ongeveer zes honderd mensen het korfbal. Onderwijs winkel De onderwijswinkel in Leiden- Noord is weer open. Weliswaar wordt er in verband met de verbouwing op dit moment nog druk geverfd en getimmerd, maar voor hulp en informatie kan men er weer terecht. De onderwijswinkel adviseert on dermeer op het gebied van stu diekosten, leerlingenstelsel, bij les, cursussen, school- en be roepskeuze. De dienstverlening is geheel gratis, evenals de kof fie. Het adres: Sophiastraat 36. Telefoon: 26325. Openingstij den: maandag tot en met vrij dag van 12 tot 17.30 uur. Promoties In de maand september zullen aan de Leidse Universiteit acht promoties plaatsvinden, te we ten een in de faculteit der rechtsgeleerdheid, een in de fa culteit der geneeskunde en zes in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen. Eerstejaars aan de hutspot De eerstejaarsstudenten van de Leidse universiteit werden gisteren op de laatste dag van de introductieweek (El Cid) massaal vergast op een hutspotmaaltijd, die men zich over het algemeen uitstekend liet smaken. De kennismakingsweek met de Sleutelstad werd gisteravond besloten met een groot feest, waarbij onder andere de Bar Street Jazz Ban err Ramses Shaffy optraden. Van onze correspondent WARMOND De Oude Toren, in Warmond heeft een gedaan teverwisseling ondergaan. De overwoekerende plantengroei heeft plaats gemaakt voor steigers. De romantisch aandoende klim-op langs de toren moest echter noodzakelijk verwijderd worden om de toestand van het gebouw nauwkeurig te kunnen onderzoeken. Bovendien veroorzaakten de binnendringende plantenwortels scheuren en gaten in het bouwwerk, hetgeen tot gevolg had dat vocht en vorst vrij spel kregen. Inmiddels hebben de restaurateurs die met de herstelwerkzaamheden zijn begonnen hun vermoeden dat het onderste gedeelte van de toren in aanmerkelijk betere staat verkeert dan het bovenstuk, bevestigd gezien. Bovenin de toren liggen vele, stenen geheel los, omdat de voegen zijn verdwenen. Men zal proberen zoveel mogelijk de oude stenen af te bikken en opnieuw te gebruiken voor de buitenzijde. Op de minder in het oog lopende plaatsen kunnen desnoods stenen van een iets afwijkend soort gebruikt worden. Het is namelijk vrij moeilijk dergelijke oude stenen te verkrijgen. Het traptorentje aan de buitenkant, dat steeds door een laag groen was bedekt, is nu prachtig te voorschijn gekomèn met zijn nissen en bogen. De houten balken van de spits verkeren in redelijk goede staat, alleen aan de voet van de spits is het een en ander vergaan. Pas wanneer de toren is gerestaureerd, zal worden besloten wat men precies met de nog resterende muren van het schip van de kerk zal doen. Voor de bouwvakvakanties in 1976 hoopt men het werk voltooid te hebben. De Stichting tot behoud van de Oude Toren die destijds in het leven is geroepen om geld bijeen te brengen voor de restauratie, heeft, nu deze kosten door het rijk worden betaald, de bakens verzet. De stichting heeft nu als doel gekozen de toren weer te voorzien van het gerestaureerde oorspronkelijke uurwerk en een nieuwe klok. Het bestuur van de stichting heeft reeds contact gehad met een specialist op het gebied van oude uurwerken en hem verzocht prijsopgaaf te doen van de restauratie. De kosten hiervoor zullen waarschijnlijk nogal meevallen. Kostbaarder zal waarschijnlijk de aanschaf zijn van een klok. Hiervoor zal naar schatting een bedrag van 20.000,- nodig zijn. De stichting overlegt nu of het mogelijk is het geld, dat reeds is geschonken hiervoor te bestemmen en opnieuw een beroep op de War- mondse bevolking te doen. De stichting zou het prachtig vinden als deze klok een geschenk van de burgerij zou kunnen zijn op de dag van de oplevering van de gerestaureerde toren. Het ligt in de bedoeling, dat de klok, net als in vroeger tijden, een „boodschapper" wordt voor heel Warmond. Overigens niet alleen de toren krijgt een opknapbeurt; de omliggende grafstenen zijn door nijvere vrijwilligers schoonge boend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3