Vreemde vogel Howard Hughes koestert onder aluminium dak opgedirkte gans' 's Werelds grootste vliegtuig heeft één minuut gevlogen - "V 4 In Texas wacht piloot met vliegtuig ai jaren op zijn baas; salaris komt trouw binnen Eeid&zQouAarl LONG BEACH Stel dat pre sident Sadat van Egypte eigen machtig besloot een loods te Men bouwen rond de pyramide nn Cheops en nooit meer ie- iind tot dit wereldwonder toe laten. Erger: stel dat hij be sloot de pyramide te slopen en ;in gedeelten weg te schenken ian oudheidkundige musea. De verontwaardiging, het wereld wijde protest zou niet te stuiten zijn. Wel: een dergelijke absur diteit bestddt. Want denk erom dat over duizend jaar het groot ste vliegtuig, ooit ter wereld gebouwd (van triplex nota be ne) evenveel verhaasde toeris ten zou trekken als nu de schep ping der Egyptische bouwhe ren. Maar hij is hermetisch, on- richtbaar voor iedereen, opge sloten in een hangar op pier E van de haven van Long Beach, i Bewaker Hans Thunel aan de poort van de hoge schutting, die het geheel extra aan het oog onttrekt: „Zelfs voor president Ford is het volstrekt onmogelijk hier binnen te komen". Direc teur Robert Metzgar van de Ha vendienst van Long Beach: „Twee-en-twintig jaar staat hij al óp mijn terrein. Hij is zo immens dat hij de ruimte in beslag neemt waar we een su pertanker kunnen afhandelen iets wat we nog graag zouden willen doen ook. Maar ik heb er nog nooit een glimp van opge vangen". En inderdaad zijn er geruchten dat hij in stukken zal worden gezaagd om, aldus ont manteld en ontluisterd, wegge schonken te worden aan lucht vaartmusea. De „Spruce Goose".... Officieel heet hij HK-1 Hercules. Zijn spanwijdte is 96 meter. Ter ver gelijking: een DC-10, het meest moderne verkeersvliegtuig, heeft een spanwijdte van 45 me ter. 75 meter lang is de Spruce Goose", 24 meter hoog is zijn staart en 200 ton is zijn gewicht. De acht propellormotoren zou den 750 passagiers naar him bestemming kunnen stuwen, en Howard Hughes, zoals hij in 1947 zelf achter de stuurknuppel van zijn „Opgedirkte Gans" plaats nam. deze ongedroomde gigant is he lemaal gebouwd uit triplex van sparrehout. Dit laatste feit heeft, merkwaar dig genoeg, zijn lot mede beze geld. „Spruce" is Engels voor sparrehout. „Spruce Goose" be tekent dus letterlijk „gans van sparrehout". Maar de naam heeft een dubbele bodem. „Spruce" kan ook vertaald wor den met „opgedirkt" en dan krijg je „de opgedirkte gans". Welke kwaadwillende geest deze spitsvondigheid heeft bedacht, is onbekend. Feit blijft dat de bijnaam aansloeg. Alle kranten in Amerika namen hem, in vette koppen op de voorpagina, over. De HK-1 Hercules het magni fieke ontwerp met zijn geavan ceerde technologie loste zich op in vergetelheid; het lachertje bleef. Dit nu verdroot de ont werper van de enige echte luchtreus zozeer dat hij besloot zijn schepping voor eeuwig aan het oog van de mensheid te onttrekken. Waarmee we beland zijn bij het tweede krankzinnige element in dit verhaal. De ontwerper heet namelijk Howard Hughes. Hij was en is nog steeds de meest afwezige miljardair ter wereld- even onzichtbaar als zijn „Spru ce Goose". Niemand weet waar hij woont; niemand weet zelfs of hij nog in leven is. Zijn fortuin (ruw geschat 4 miljard gulden) is even buitensporig als zijn ex centriciteit Voorbeeld: jaren te rug vond hij dat er in Texas een vliegtuig op hem moest wach ten. Dus stuurde hij er een pi loot met een DC-3 heen. De brave man zit er nog steeds Hij heeft in arren moede maar een huis naast het toestel laten bou wen zijn salaris komt trouw elke maand binnen) en hoopt nog ooit iets van zijn opdracht gever te horen, hetgeen twijfel achtig is. Robert Metzgar: „Hij heeft de eigenaardige gewoonte om vliegtuigen te vergeten, meneer Howard Hughes. Maar ik weet De „Opgedirkte Gans" in 1947 vlak voor zijn eerste enn laatste vlucht. Zo groot is dit grootste vliegtuig ter wereld dat de omgeving er bij in het niet verdwijnt. zeker dat hij de Spruce Goose niet vergeten heeft. 22 jaar lang hebben we hem 38.000 dollar per jaar huur laten betalen voor het terrein waarop de hangar staat. We wilden hem eindelijk wel eens weg hebben. Dus heb ben we de Summa Corporation die hem vertegenwoordigt, afge lopen juli laten weten dat we de huur wilden verhogen tot 100.000 dollar per jaar. Weet u wat het antwoord was? Maak er desnoods 200.000 dollar van. Wat moet je verder? We bouwen de broodnodige uitbreiding van onze haven maar om de Spruce Goose heen". Zo machtig is Howard Hughes, de levende legende. De grond slag voor zijn onmetelijke rijk dom werd gelegd door zijn va der die de olieboor uitvond. Maar zelf heeft hij ook het nodi ge op zijn naam staan. Talloze vrouwen zullen hem eeuwig dankbaar zijn voor het feit dat hij als eerste op de gedachte kwam van de voorgevormde be ha. Talloze liefhebbers van de film zullen met eerbied de rol herdenken die hij gespeeld heeft bij de totstandkoming van het geluid in de bioscoop dit los van het feit dat hij nog een briljant regisseur was ook. Tal loze luchtreizigers zullen hem met bewondering herinneren als de ontwerper van de Lockheed Constellation het vliegtuig dat de burgerluchtvaart, door wereldoorlog II platgelegd, weer van de grond tilde. Talloze vliegtuigfans jubelen om zijn vlucht rond de wereld in de twintiger jaren, vergelijkbaar met de prestaties van een Lind bergh, een Kingsford Smith en een Amelia Earhart. Harold Robbins entte zijn wereldver maarde roman „The Carpetbag gers" op zijn bizarre leven. En Hughes ontwierp de „Spruce Goose", het grootste vliegtuig dat de wereld ooit gezien heeft en waarschijnlijk ooit zal zien. Ergens moet er in het brein van deze Leonardo da Vinci van de r S h V' ïJ\ "1 M T y y 4' -J? y w y, y h- Historische foto van de „Spruce Goose". Daarop gekrabbeld de hoop van de onvindbare miljardair Hug hes dat Long Beach eens met trots aan het vliegtuig zal terugdenken. twintigste eeuw iets zijn ge knapt. Nogmaals: niemand weet waar hij zich bevindt. De laatste foto die van hem bestaat, da teert van kort na de oorlog. Maar geruchten willen dat hij een zonderling is geworden van ongekend formaat. Zelfs zijn meest intieme medewerkers kennen hem slechts via de tele foon. De zeer zeldzame bezoe kers die hij ontvangt, moeten zich met zuurstofmasker op in een luchtledige kamer laten ont smetten waarna ze een volko men steriel omhulsel van plastic dienen aan te trekken. Hij zou Mormoon geworden zijn en Las Vegas hebben opgekocht om de zonde uit te roeien. Hij zou al leen nog maar water drinken. Geruchten, geruchten. Wat vast staat, is dat hij de „Spruce Goo se" koestert als een kind. Vijf tien mannen met pistolen in de gordel en bloedhonden aan de lijn bewaken het toestel de klok rond. Elke maand starten twee technici de acht geweldige mo toren. Robert Metzgar: „Ik ben ervan overtuigd dat de Spruce Goose morgen zou kunnen vlie gen. En nu het allervreemdste. Alles wat het logboek van de HK-1 Hercules te melden heeft, is een vlucht van 1 mijl op 70 voet hoogte die 1 minuut duurde. Daarna zette Howard Hughes, de geniale gek, hem neer op het De „Opgedirkte Gans" wordt als goud bewaakt in deze kluis van een hangar die maar liefst 20.000 vierkante meter groot is. water bij pier E in de haven van Long Beach (de Spruce Goose is een watervliegtuig) en liet hij over het gevaarte van triplex de hangar van aluminium bouwen die hem zelfs aan de ogen van de Amerikaanse regering de eigenlijke eigenaar van het toe stel onttrekt Dag met het handje tegen 50 miljoen dollar ontwikkelingskosten. Een en ander behoeft duidelijk uitleg. Laat ons beginnen met de lezing van Robert Metzgar wiens goud-bedrukte visite kaartje bewijst hoe trots hij is op het feit dat hij dé haven van Long Beach bestiert. „Tijdens Wereldoorlog II brachten Duitse onderzeeërs in een alarmerend tempo Amerikaanse koopvaar dijschepen tot zinken. In hoge kringen werd de gedachte gebo ren dat het wel eens nodig zou kunnen zijn mensen en mate- Laatste foto van de Spruce Goose die enige indruk geeft van de omvang van het grootste vliegtuig ter wereld, riaal in gigantische vliegtuigen naar Europa over te brengen. Dat wa? in 1942 de wieg van de HK-1 Hercules. De bouw begon in de enorme werkplaat sen van de Hughes Aircraft Company in Culver City. Toen de romp en de vleugels klaar waren, werden ze over 45 kilo meter per vrachtwagen ver scheept naar pier E in de haven van Long Beach. Daar voltooide men het vliegtuig. We schrijven inmiddels 1947. Gelukkig voor de mensheid, maar jammer voor Howard Hughes was de oorlog voorbij. De Amerikaanse regering had geen last meer van Duitse duik boten, ene senator Booster start te een aktie om het bouwpro gramma van de Spruce Goose stop te zetten („het ding is te zwaar; het kan nooit vliegen") en Washington verbrak het con tract Hughes razend. Alleen om senator Booster zijn ongelijk te bewijzen, tilde hij, zonder toe stemming, zonder luchtwaardig- heidsbewijs, het grootste vlieg tuig ter wereld gedurende 1 mi nuut 21 meter hoog de lucht in. Daarna basta behalve de op een foto van het evenement ge krabbelde hoop dat Long Beach ooit met dankbaarheid aan hem zou terugdenken. Officieel is de Spruce Goose dus eigendom van de Amerikaanse regering. Maar Howard Hughes heeft hem teruggehuurd voor 800 dollar per maand al 22 jaar lang. En van de 20.000 vier kante meter die hij op pier E in beslag neemt om het toestel voor de wereld verborgen te houden, is hij ook niet weg te krijgen. De gemeenteraad van Long Beach heeft zojuist zuch tend besloten de huur maar weer voor 11 maanden te ver lengen dit omdat men ge woon niet weet wat er met de Spruce Goose zal gebeuren als men Howard Hughes zijn zin niet geeft Telegrammen stro men binnen om deze pyramide van een vliegtuig in stukken te zagen en verspreid over het land ten toon te stellen. Maar evenveel telegrammen proteste ren tegen een dergelijke vorm van barbarie. Het ziet er naar uit dat de „Op gedirkte Gans" voorlopig nog wel de plaats zal blijven inne men van de supertanker die de haven van Long Beach zo dol graag zou binnenhalen. Onzicht baar. Robert Metzgar spijtig: „We weten niet eens hoe het interieur er uit ziet. We weten niet eens hoeveel brandstof hij zou verbruiken. We weten niet hoeveel lading hij zou kunnen vervoeren. Waarom niet? Vraag het Hughes. Maar één ding wil ik zeggen in het voordeel van de man. Toen hij de Spruce Goose ontwierp heeft hij de hydrauli sche systemen uitgevonden, waarvan de luchtvaart vandaag nog steeds profiteert. En lach er maar om dat het ellendige ding van triplex is. Ten eerste koos Hughes daar voor vanwege de dreigende schaarste aan metaal in de oor log op zich briljant Maar ten tweede, en veel belangrijker, vond hij, nu hij toch hout wilde gebruiken, even het diatherma- ne procédé uit. Vóór de ontwik keling van de Spruce Goose duurde het dertig dagen om der gelijke houtconstructies te lij men en dan nog bestond er gevaar voor verwringingen. Na de ontdekking van Hughes kan het allemaal in minder dan een half uur en de kans op misvor mingen is nihil. Architecten in de hele wereld maken momen teel gebruik van het diatherma- ne procédé. Daarom zeg ik: ach, laat de man". Rest de vraag hoe die vijftien mannen met hun pistolen en bloedhonden daarover denken die de Spruce Goose de klok rond bewaken. Een wereldwon der onder je hoede en niemand mag komen kijken. Frustreren- der werk lijkt nauwelijks denk baar. Hans Thunell, een hunner, geeft na twee sigaretten en nog meer soebatten dit commentaar: „Hoe ik me hier voel? Ik mag van Hughes nergens over pra ten. Vraag het aan hem". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13