Laatste hoeksteen verdween onder gebouw" Vissers Vier iresenteerde zich als grootse ploeg „Rocourt" in glijbaan met stuurvrouw Onweersbui veranderd Regen teisterde CHIO Rotterdam Sportwereld egadigde eremetaal op wk [cl: proces ergeten 'oekomst an tayerij i handen iOch en falrave fROEGE SELECTIE VOOR LYMPISCHE WIELERPLOEG ottingham De Nereus-Orca er met stuurvrouw presen- erde zich zoals een grootse oeg dat pleegt te doen. De •mbinatie bracht Nederland de openingsdag van het toer- oi om de wereldkampioen- 'happen zijn eerste plaats in i eindstrijden van zondag, terker nog, de Nederlandse ertegenwoordigster, met drie de vier roeisters in de gele den die in 1973 te Moskou iet goud en een seizoen later Luzern met zilver werd be tond, bewees gisteren in Not- ngham opnieuw een ernstige egadigde voor het eremetaal zijn. 'an start af nam Nefeus-Orca leiding. Slechts de nieuwe nssische vier kon de Oranje- l°eg cp korte afstand volgen. Russinnen slaagden er ech- ®r niet in het tafje voorsprong lat de Nederlandse dames in de toginfase hadden genomen '0ed te maken. De vele aanval- *n ten spijt. De oogst voor de Nederlandse afvaardiging was gisteren, toen "met een zwakke tegenwind en somtijds met regen werd ge roeid, zoals verwacht mocht worden. De dubbel vier met Tri- ton-DDS bereikte de halve eind strijden. Een prestatie die ook de lichte vier zonder stuurman van het Spaarne leverde. De dubbel twee van RIC, de dames combinatie acht, alsmede de lichte Nereus-Triton acht en Ha- rald Punt zullen daarentegen via de herkansingen moeten trachten verder te komen. De quadruple Njord-Triton- DDS zorgde overigens in het vrijwel verlaten, in de regen triest aandoende ultramoderne Holm Pierrepont-watersport- centrum voor de enige opwin ding van de uitermate regelma tige races. Dat gebeurde niet door de derde plaats die veilig werd gesteld en die betekende dat de halve eind strijden bereikt waren. Het was aan geen twijfel onder hevig dat de Nederlandse dames in de series Canada achter zich zouden houden en zich bij de laatste twaalf zouden scharen. Toen de finishlijn overschreden was, kwam het onverwachte Ne derlandse protest. Nadat de ploegen na een valse start voor de tweede maal klaarlagen aan het ponton zou de starter de Nederlandse quadruple niet hebben gevraagd of de ploeg al gereed was en zonder waarschu wing het sein „parti" hebben LA ROCHELLE Het Neder landse jacht Nymphea is als derde geëindigd in de zeezeilra ce Plymouth—La Rochelle, die zondag van start is gegaan. Het jacht kreeg een gecorrigeerde tijd van 49 uur, 25 minuten en 7 seconden over de 355 mijl toegewezen. ZEIST De wedstrijd Ajax—S- parta voor de na-competitie in gegeven. In de boosheid van het moment volgde het protest. „Het heeft ons zeker drie volle secon den gekost", betoogden de roeis ters tegen FISA-president Tho mas Keiler. De autoritaire Zwit ser was geen partij voor de Nederlanders. Hij betoogde dat bij een protest eerst de waar borgsom moest worden gestort en dat dan pas het onderzoek zou kunnen beginnen. De roeis ters, nu lichtelijk van de emoties en de verontwaardiging beko men, zetten toen maar niet meer door. Echt geselecteerd werd er ook bij de lichte skiffeurs nog niet. Harald Punts derde plaats voer de hem naar de herkansingen. Van de zestien ingeschreven scullers gaan er maar liefst twaalf over naar de tweede ron de. En tot die zestien behoren onder meer de Italiaan Frances co Noio, de Turk Nehmet Dilek en de Chinees gloednieuw in dit international^ gezelschap luiste- de eredivisie zal dinsdagavond 26 augustus om 20.00 uur in het Feyenoord-stadion worden ge speeld. ALMELO Prof. dr. Max Eu- we, de voorzitter van de wereld schaakbond, zal op 6 september deel uitmaken van het Neder landse team dat in het vereni gingsgebouw De Hulle te Vrie- zenveen een wedstrijd per telex zal spelen tegen Zweden. DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond gespeelde soft- bahvedstrijden in de hoofdklas se zijn :Schut/Copex/DSS—Edo 3—0, Kennemer/Int./Og—Bloe- mendaal 54. rend naar de naam Sheng Hs- jung Huang. Tegenstanders die Punt, bij wijze van spreken, wel achter zich weet te houden ook al zou hij maar met een riem roeien. Belangrijkste uitslagen: dames: dub bel vier tweede serie: 1. Hongarije 3.30.70, 2. Tsjechoslowakije 3.32.66, 3. Nederland (Njord-Triton-DDS) 3.33,94. Achten: eerste serie: 1. Oost- Duitsland, 2 Roemenié, 3. West- Duitsland, 4. Nederland (Nereus-'t Spaarne-Phocas-Argo-Njord-De Hoop). Dubbel twee tweede serie: 1. Bulgarije 3.27,92, 2. Oost-Duitsland 3.28.81, 3. Rusland 3.32,72, 4. Neder land (RIC) 3.37,34. Vier met stuur vrouw eerste serie: 1. Nederland (Ne- reus/Orca) de 1000 meter in 3.29,10, 2. Rusland 3,30,61, 3. Vernigde Sta- L^hte°roeiers: Skif tweede serie: 1. Paul Rowe (Aus) 7.42.56, 2. Anthony Corcoran (Ier) 7.47,00, 3. Harold Punt (Ned) 7.55,11. Vier zonder stuurman eerste serie: 1. West-Duits- land 6.43,34, 2. Nederland (Het Spaarne) 6.45,64, 3. Denemarken 6.56,39. Achten eerste serie: 1. Ver enigde Staten 6.13,39, 2. Groot-Brit- tannië 6.13,55, 3. Nederland (Nereus/- Triton) 6.20,07. GEEN GELD OM IN PROFTOER TE STARTEN PAGINA 11 ROTTERDAM Het CHIO Rotterdam is gisteren op de tweede dag compleet verregend. Bijna vanaf het begin van de ochtend tot aan het einde van de dag heeft het aan een stuk door geregend. De gevolgen waren niet gering: het toeschouwersaantal bleef met zo'n 2000 man een flink stuk onder het aantal dat andere jaren op' donderdag aanwezig is en het springterrein werd her en der flink beschadigd. Ook minder florissant ziet het eruit met de stalaccommodatie voor de paarden, die zijn onder gebracht in een aantal grote ten ten. Er moest een beroep wor den gedaan op de Rotterdamse brandweer om het water daar weg te pompen. Later moesten extra vrachten stro worden aan gevoerd om de paarden weer droog te kunnen laten staan. Sportief gezien stond de tweede dag van het CHIO Rotterdam geheel in het teken van de Westduitse overmacht, met de Europese kampioen Al- win Schockemöhle aan het hoofd. „Schockemöhle won met zijn kampioenspaard Warwick eens onder de naam Bofines eigendom van de Nederlandse ruiter Leon Melchior het jachtspringconcours, om vervol gens met Santa Monica een paard dat hij enkele maanden geleden aankocht van de Roer mondenaar Ton van Cruchten een klassiek springconcours, voor zijn rekening te nemen. Het derde onderdeel een puis sance-concours tevens tellend als tweede kwalificatiewedstrijd voor de Grand Prix aanstaande zondag, werd gewonnen door de Westduitser Henriek Snoek met het paard Gaylord. De Neder landers deden het tijdens het puissanceconcours, het belang rijkste nummer van de tweede dag, zeker niet slecht. Van de twaalf combinaties die zich voor de barrage plaatsten waren er drie Nederlandse: Henk Noore- nFunest, Harry Wouters van den Oudenweijer—Salerno en Johan Heins—Windsor. Van de ze drie maakte Nooren de beste indruk. Zijn foutloze rit was goed voor een fraaie vijfde Uitslagen: Jachtspringconcours om de Prijs van de Kralingse Plas: (Lengte par koers 520 mtr., 13 hindernissen, toe gestane tijd 78 sec., maximale hoogte 1.40 mtr.) 1. Al win Schockemöhle (W-Dld) met Warwick 66,0 sec. 2. Eric Musgrove (Aus.)Simon Peter 66,4. 3. Louis Hazebroucq (Fra.)Vlan 67,4. 4. Jean Nicolas (EYa.) Bamboula 68,9. 5. Eric Wauters (Belg)Eras- tosthenes 69.7. De Prijs van de Scheepvaart: Int Springconcours (lengte parkoers 507 mtr., maximale rijtijd 87 sec., hoogte max. 1.60 mtr. In de barrage: par koers 303 mtr., maximale rijtijd 52 sec., zes hindernissen): 1. H. Snoek' (W-Dld)—Gaylord 0 ftn. - 40.6 sec., 2. S. Soenksen (W-Dld.) Kwept 0 ftn.-40.9 sec., 3. A. Simoes (Bra- z.)—Abbeville 0 ftn. 41.4 sec. 4. Mej. D. Johnsey (G.B.)Croupier 0 ftn.43.3 sec., 5. H. Nooren (Ned.)— Funest0 ftn.-45.6 sec. 9. J. Heins (Ned.)—Windsor 4 ftn.-40.8 sec. 11. H Wouters van den Oudenweijer (Ne- d.)Salerno 4 ftn.-45.9 sec. Prijs van Xenophon: intern, dres- suurproef intermediaire 1-: 1. Dr. R. Klimke (W-Dld.)Amedeo 1461 pnt. 2. Mevr. R. Klimke (W-Dld) - Priva- tier 1417 pnt., 3. J. Rutten (Ned.)— Banjo !3i8 pnt., 4. H. J. Meijer (W- Dld.)—Orchidee 1306 pnt. 5. Mevr. F. Beic-dictus-Lieftinck (Ned.)Jeroen 13 pnt., 7. Mej. F. van Rooy (Ne- d.)—Ivar 1300 pnt. Prijs van Erasmus: take your own line, hindernissen 12, deelnemers 26: 1. A. Schockemöhle (W-Dld.), Santa Monica, 0 ft., 68.0 sec., 2. Chr. Cuyer (Fra.)Velours 0 ftn.-71.9 sec., 3. F. Mathy (Belg)Grandioso 0 ftn. - 72.3 sec., 4. F. Ligges (W-Dld.)Fantinitza 0 ftn., 72.8 sec., 5. H. Bergmans (Ned.)—Henriette 0 ftn. - 73.6 sec. Op de eerste dag van de proftoer van Nederland die niet veel om het lijf had, werd er toch nog een trui uitgedeeld. Aan Frans Verbeeck die zich gaarne liet helpen door de rondemiss. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT GRAVE Na vijftien jaar lijkt de laatste hoeksteen onder het gebouw Ton Vissers in de wielersport te zijn verdwenen. Minder dan 24 uur voor de start van de Proftoer door Neder land liet Vissers door een tussenper soon de organisatoren weten niet met zijn ploeg, Alsaver te zullen vertrek ken. Vissers heeft daarmee de schriftelijke overeen komst, die hij had met de organisatoren, gebro ken. Een gegeven waarvan hij zich terdege bewust was, want via een Belgische advocaat is aan de organisatie verzocht deze zaak met clementie te behandelen. Uit het wegblijven van Vissers in Grave kan slechts de conclusie worden getrokken dat de financiële middelen zijn ploeg in stand te hou den hem ontbreken, de vergoeding die hij van de proftoer in Nederland zou krijgen was daar toe ook niet toereikend. Zoals voor iedere ploeg gold voor Alsaver: gratis verblijf en verzorging gedurende de ronde voor acht renners plus vier begeleiders en een (klein) startgeld. Het bedrag van 500,- dat niet voldoende was om op aanvaardbare wijze bijvoorbeeld de materiaal kosten van acht man te dekken. Sponsor De oorzaak van het verdwijnen van Vissers uit de proeftoer hij was gisteren niet bereik baar ligt vermoedelijk in de overeenkomst die hij voor het begin van het seizoen sloot met een sponsor. Alsaver produceert pillen, waarvan een be paald soort een werking zou hebben die de aanwezigheid van alcohol bij de blaasproeven zou kunnen verbergen. Vissers kreeg van de fabriek, naast een zeker handgeld, een betaling in natura. Die moest hem in staat stellen zijn ploeg te onderhouden. Mits de produkten zou den worden verkocht. Dat is gebeurd op de manier die noodzakelijk was om het voortbe- peeld. zoveel woorden kwam er op neer, dat Paccia- i, gesteund door de itser Perfetta en de Pool de Nederlanders ir de keus stelde het ir hen aangegane proces de UCI maar te ver en zo niet dan zou de !I er wel voor zorgen dat november op het dan te iden congres de stayerij n het wedstrijdprogram- wordt geschrapt. „En 1 kunt u uw collega gang- ikers en de stayers toch »t aandoen, kregen Koch Walrave te horen. beide Nederlanders bben de tijd tot het einde e baankampioen- Hhappen in Rocourt aandag gekregen om n besluit te nemen. In "Iwachting daarvan zullen •n Walrave rugge- ïraak houden met ener- ROCOURT Een overtrekkende onweersbui, die het rennerskwartier tot een modderpoel had herschapen en de cementen wielerbaan van Rocourt spiegelglad had gemaakt, zorgde er gisteren voor dat het toch al saaie programma (er werden op de tweede dag van de wereldkampioenschappen meer dan vijftig sprintseries afgewerkt), twee uur moest worden on derbroken en later definitief werd afgelast. Een verstandig besluit van de De Nederlandse sprinters Veldt baan in het oeroude stadion, rol van betekenis. Veldt die voorzien van een dikke plastic door de Italiaan Rossi al naar de herkansingen werd verwezen was daarin ook kansloos tegen de Rus Jablunowski en de Ja- maicaan David Weller ook. Voor Ben ten Tije viel het doek in de herkansing, waarin hij door de Oostduitser Raasch werd uitge schakeld. In de ochtenduren verflaag, levensgevaarlijk was geworden. Een tiental renners waren al eerder uit de baan gevlogen. De tweede dag van het wereld kampioenschap werd een saaie vertoning en voor de Nederland se baanploeg geen succesdag. court „De rompploeg voor de Olympische elen in Montreal zal in oktober, uiterlijk vember, moeten vaststaan", aldus Bram - euwenhoek, chef d'équipe van de Olympi- le ploeg voor het volgend jaar. Leeuwen- sk, die gisteren onverwacht een kijkje am nemen bij de wereldkampioenschappen elrennen in Rocourt, ziet in een vroege rkiezing een groot voordeel, geloof dat het de voorbereiding ten goede mt. Veel psychische spanningen zullen bij de elnemers kunnen worden weggenomen. Het NOC-bestuur gelooft namelijk niet in een plot selinge doorbraak van een Montreal-kandidaat. Mocht dat toch het geval zijn dan kunnen we hem of haar alsnog aan de selectie toevoegen". „Het Nederlands Olympisch Comité zal voor Montreal dezelfde maatstaven hanteren als voor Miinchen. De limiettijden zoals van de atletiekunie, zullen verdwijnen, er zal een be- stenlijst moeten worden samengesteld. Eis zal zijn dat de Olympische kandidaat bij de eerste tien zal moeten kunnen eindigen". had Ten Tije reeds het achter wiel van de Oostduitser Gesch- ke gezien. Alleen Peter van Doorn bereikte de laatste act- tien. De Brabander, die na een afwe zigheid van twee jaar zijn ren tree maakt in de wielersport omdat hij volgend jaar naar de Olympische spelen in Montreal wil, heeft zijn „goede" klasse ring bepaald niet cadeau gekre gen. Fortuna Vrouwe fortuna was niet aan zijn zijde toen hij tegen de veel voudig wereld- en Olympisch kampioen Daniël Moreion loot te. Zoals verwacht won de snel le Fransman zijn rit, waardoor Peter van Doorn zich via de herkansingen zich nog kon plaatsen. De blonde coureur nam geen enkel risico en versperde de Amerikaan Roger Young en de Pool Goszczynski de weg naar de laatste vierentwintig. Onder de dreigende regenwolken scha kelde Van Doorn ook de Argen tijn Octavio Dazzan uit. Marijke Lagerlöf eergisteren al uitgeschakeld door de Ameri kaanse sprintstertjes, kon de te leurstelling van het slechte sprinten van de heren enigszins goedmaken. Door een overwin ning op de Belgische dames Goeminne, Rombouts en Bailley werd de 15-jarige MAVO-leerlin- ge uit Klaaswaal vijde. Een goe de prestatie voor een jonge de butante, maar men mag niet vergeten dat de Russinnen niet naar Rocourt waren gekomen. Door de afwezigheid van d Russinnen en de Oost- duitse dames werd het damessprinten gedevalueerd tot een zielige ver toning. In de finale zullen de Amerikaanse Novarra en de Ts jechische Iva Zajickova, die i de halve finale Sheila Young uitschakelde, om het goud zilver strijden. Voordat het programma werd afgelast, plaatsten de Oostduit ser Huschke en de Rus Osokin zich voor de finale achtervol ging voor amateurs. De Pool Janckiewicz (uitgeschakeld door Huschke) ontmoet de Italiaan Pizzo Ferrato (uitgeschakeld door Osokin) in de „kleine fina le" om het brons. Wil van der Plas Uitslagen: Achtervolging amateurs halve finale: Eerste rit Thomas Huschke (Odl) 5.04.64 verslaat Jan Jankiewicz (Pol) 5.08.15; Tweede i Vladimir Osokien (Sov) 5.00.94 ve slaat Pizzoferrato (Ita) 5.02.03. Dames halve finale sprint: Eerste ri Eerste serie: Sue Novarra (VS) 13.93 Linda Stein (VS). Tweede s> Ya Zajichkova (Tsj) 14.04 Sheilla Young (VS). Tweede Rit: Eerste rie: Sue Novarra 13.26 Linda Stein. Tweede serie: Sheila Young 14.62 ziva Zajichkova (Tsj). Sprint amateurs 16e finales: Eerste serie: Tkac (Tsj) 12.17 Ben te Tije (Ned); Tiende serie: Vackar (Tsj) 12.15 - Semenetz (Rus.) Van Doorn (Ned), Herkansingen: Eerste serie: Raasch (Odl) 12.50 Ben ten Tije (Ned), Achtste serie: Van Doorn (Ned) 11.73 - Dazzan (Arg). Achtste finales sprint. Eerste s 1. Maveau (Bel) 12.24, 2. Kotlinkski (Pol), 3. Tkac (Tsj). staan van de wielerstal te verzekeren. Het directe gevolg daarvan is dat Vissers helemaal en zijn ploeg grotendeels ontbreekt in de prof toer door Nederland, waarvan de organisatoren overigens bereid waren hem een ruimere tege moetkoming te geven dan aanvankelijk was overeengekomen. Frans Verbeeck, met zijn 34 jaar nog altijd een van de Belgische toprenners, zal de eerste drager zijn van de leiderstrui in de herboren profronde van Nederland. Dat was het enige belangrijke feit uit Grave, dat zijn hele perfec te organisatie met alle daarbij komende kosten in dienst stelde van de baard van de keizer. De ploegentijdrit, als proloog, noch het daar opvolgende criterium telde voor een van de klassementen. Er werd slechts gereden om de prijzen. Voor Frans Verbeeck, eerste man uit de snelste ploeg, 250 gulden, de premie voor het dragen van de oranje trui. Don Allan toonde zich de beste prijsrijder in het criterium over tachtig kilometer, dat 's- avonds werd verreden. Allan versloeg in de eindsprint met banddikte Piet van Katwijk e Eddy Verstraten, de enigen die een antwoord gaven op zijn demarage ingezet op vijftien kilometer voor het einde. Het rennersveld heeft aan de 10.000 toeschou wers laten zien dat de rit te Grave door hen werd beschouwd als een criterium en niet als deel van de ronde, die pas echt begint vandaag met de start in Apeldoorn. De omloop van 80 kilometer werd dan ook slechts voltooid door minder dein de helft van het aantal vertrokken icourt Het lot van de jrerij, zowel bij de ama- ars als bij de profs, ligt ids gistermiddag in han- ii van de Nederlandse ngmakers Noppie Koch Bruno Walrave. In een sprek dat zij met enkele stuurders van de UCI dden over de gerezen neilijkheden tussen dit io en de internationale derorganisatie werd ior de toekomstige „wie paus" Mario Pacciarelli zwarte piet in handen n het Nederlandse duo Wat verwacht werd is gebeurd. Regen veranderde de baan van Rocourt in een glijbaan. De Rus Jablunowski was een van de velen die tuimelden. Hij deed het op aparte wijze. GEEN SUCCESDAG NEDERLANDSE WIELERPLOEG De vier met stuurvrouw roeide op de eerste dag van de wereldkampioenschappen zo sterk, dat gedacht mag worden aan een medaille. De uitslag ploegentijdrit: 1. Maes Watney 3200 meter in 4.57,0, 2. Frisol 5.01,34, 3. IJsboerke 5.03,30, 4. Gan Mercier 5.05,70, 5. Ornas/Sharp 5.07,57, 6. Kas 5.08,64, 7. Gazelle/Frisol 5.08,81, 8 Ti-Raleigh 5.11,51, 9. Super Ser 5 22,48, 10. Gitane 5.31,29. Criterium; 1. Allan (Aus) Frisol, 1.54,27, 2. Piet van Katwijk (Ned.) Gazelle/Frisol z.t., 3. Verstraeten (Bel.), Maes Watney's z.t, 4. Karstens (Ned.) Gitane, z.t., 5. Jan van Katwijk (Ned.), Gan Mercier z.t., 6. Priem (Ned.) Frisol z.t.. 7. Peelman (Bel.), Super-Ser z.t., 8. Smit (Ned.), Frisol, z.t. 9 Renier (Bel), IJsboerke z.t 10. Verbeeck (Bel.), Maes-Watney's z.t.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11