/tttjoen beschikbaar Terugkeer surinamers Spaardeposito met 8/2% rente Alfrink treedt af bij benoeming opvolger DA-LEDEN HOEYEN 1EEN CHRISTEN TE ZIJN gefcbeSomo/nt Nutteloos werk voor ontslagen boekhouder Plotseling einde van Dam Chips Rijkspostspaarbank Naam 3NDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT VP-BESTUÜR HERHAALT: jn een onzer verslaggevers) V HAAG „Een politieke tij behoort geen eisen te- jen aan de persoonlijke ge sovertuiging van zijn leden iaaraan gevolgen te verbin- voor de inhoud van hun oaatschap". heeft het KVP-bestuur gis- ivond nog eens gesteld in een Haring, na een vergadering in Utrecht Ondanks de discus sie van de laatste tijd blijft de KVP achter de afspraken met CHU en ARP van Woudschoten staan: het evangelie als richt snoer voor het politiek hande len. Wel vindt het bestuur, dat niet-christelijke leden respect moeten hebben voor het geloof van anderen. „Wie de waarde van het evangelie niet erkent of geen begrip heeft voor het ge loof van anderen, ook in de praktische politiek, zal zich in het CDA niet thufsvoelen". De Rooms- Katholieke Partij Nederland heeft een uitnodiging voor het CDA-congres van za terdag afgewezen, omdat er nog een „Babylonische spraakver warring" heerst rond de christe lijke grondslag van het CDA, en KVP en ARP met hun politiek handelen „daar werkelijk afwij ken van de christelijke beginse len". De Rotterdamse haven ontving gistermiddag de mammoettanker „Al Andalus" (361.000 ton) uit Koeweit. Het is de grootste beladen olietanker die ooit Europoort binnenliep. Het schip had 250.000 ton ruwe olie in zijn tanks. De „El Andalus" kon slechts tweederde van haar ladingcapaciteit binnenbrengen omdat de geul voor Hoek van Holland te ondiep is voor een volbeladen mammoet van deze grootte. Onderwijsproblemen voor Suriname DE GROEIENDE STROOM Surinamers naar Nederland schept nog een probleem dat de Nederlandse regeling vermoedelijk voorlopig als detailzaak laat liggen, in de hoop dat belanghebben den het zelf wel zullen oplossen. Hoe kunnen Surinaamse kinderen en jongeren in Nederland het onderwijs volgen? De ervaring heeft geleerd dat de praktijk niet de theorie dekt, die omtrent gelijkwaardigheid en congruentie van het onderwijs daar en hier in het boekje staat Komen daar nog moeilijke sociale omstandigheden (huisvesting) bij dan is er voor de jonge immigran ten uit Suriname van gelijkheid van kansen in het onderwijs geen sprake. BIJ HET BASISONDERWIJS ontbreken de problemen niet maar zijn ze dikwijls met extra inspanning van leerlingen en leerkrachten wel op te lossen. Veel lastiger wordt het bij het voortgezet onderwijs: van MAVO tot VWO wordt de aanpassing gecompliceerd doordat het vakkenpakket in Suriname wat anders in elkaar zit dan in Nederland; Spaans in plaats van Duits en/of Frans bemoei lijkt ook,het samenstellen van het examenpakket, al zijn daarvoor door de overheid nevenmogelijkheden geschapen. Ook is de indruk dat de kwaliteit van het onderwijs in Suriname van school tot school nogal drastisch kan schelen; de kans is daarom groot dat jonge immigranten als het bevoegd gezag van Nederlandse scholen zich aan de spelregels van de wetgever houden, vastlopen, heel dikwijls moeten doubleren en dat nog met de kans dat ze uiteindelijk toch tijdens de rit uit de baan raken. MOET DE WETGEVER voor de oplossing van dit probleem geen bijzondere faciliteiten scheppen? Bijvoorbeeld door op scholen in plaatsen met betrekkelijk veel Surinaamse leerlingen extra lessen beschikbaar te stellen voor het inhalen van de achterstand? UTRECHT Paus Paulus zal het door kardinaal Alfrink aangebo den aftreden als aartsbisschop van Utrecht te zijner tijd aanvaarden. Hij heeft dit meegedeeld aan de kardinaal die, zoals bekend, in overeenstemming met de wensen van het tweede Vaticaanse concilie en van de Heilige Stoel wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd zijn zetel ter beschikking heeft ge steld. Kardinaal Alfrink schrijft dit in een brief aan de gelovigen van het aartsbisdom en hun pastores. In april, tijdens een bezoek van de kardinaal aan Rome, is afgespro ken dat het eventuele aftreden zou ingaan op het moment dat zijn opvolger zijn benoemingsbrief aan het metropolitaan kapittel overhan digt en het bestuur van het aarts bisdom overneemt. Dit houdt in dat geen apostolisch administrator wordt benoemd. In afwachting van de opvolging heeft de kardinaal op verzoek van de Heilige Stoel het metropolitaan kapittel van Utrecht gevraagd de gebruikelijke voordracht van drie kandidaten voor de aartsbisschop pelijke zetel op te stellen en bij de bisschoppenconferentie in te die nen. Dit is inmiddels gebeurd. Ook heeft de bisschoppenconferentie, eveneens volgens de geldende pro cedure, de documenten van het ka pittel bezien en doorgezonden aan de apostolisch pro-nuntius in Ne derland. Met diens commentaar zal een en ander naar Rome gaan, dat dan een beslissing zal nemen. 3 (vin onze correspon dent Jan Drummen PARIJS Fran krijk loopt momen teel warm voor het geval van een ontsla- boekhouder van cc., staalfabriek in Midden-Frankrijk, Pierre Fleurence. Deze werd zeven jaar geleden ontsla gen omdat hij tot digde voor een linkse werknemer sorganisatie gekozen werd. Fleurence begon een proces tegen het be- drijf ('Acieries de Forez') wegens onge motiveerd ontslag Dit proces duurde uiteindelijk van ok tober '68 tot juli van dit jaar en in de manden die aan zijn daadwerkelijk ver- trek bij het bedrijf vooraf gingen, moest de boekhouder voor de directie onophou delijk zijn ingewik kelde rekensommen vermenigvuldigingen en delingen met vijf decimalen) verrich ten die geen enkel nut hadden, en die 's avonds voor zijn ogen verscheurd en in de prullebak ge worpen werden. De ze .morele terreur" werd zelfs aanleiding tot een toneelstuk. Het hof van appèl van Lyon noemde deze maatregel „een vernederende en er gerlijke beproeving" en eiste voorts dat de boekhouder an dermaal in dienst ge nomen werd. Dit is inderdaad min of meer gebeurd: hij moest zich melden op 1 augustus, de dag waarop het be drijf wegens vakan tie gesloten werd. Drie uren later werd hem medegedeeld dat hij met verlof kon gaan. Op 16 au gustus kreeg hij daarop een nieuwe brief met daarop de toezegging dat hij „andermaal" ontsla gen was. IHIPHOL De terugkeer n Surinamers naar hun ge- orteïand zal over een i twee jar kunnen beginnen. Neder- id zal voor deze terugkeer n fonds oprichten van onge- er één miljoen gulden. Dit zei linister van Doorn van CRM stermiddag op Schiphol na ii bezoek van tien dagen aan iriname en de Nederlandse ïtillen. De Surinaamse rege- ig heeft aan de Nederlandse bewindsman een conceptplan meegegeven om de terugkeer van Surinamers te bevorderen. Dit conceptplan zal in de rege ringen van de beide landen worden besproken. Volgens mr. van Doorn zal de uitwerking van het terugkeer plan voor sommige mensen ze ker nog jaren duren. Pas dan kunnen zij een zodanig aanbod krijgen wat betreft werk en wo nen, dat het voor hen duidelijk zal worden dat zij er veel beter aan doen naar Suriname terug te keren. De bewindsman ver wacht dat pas over tien jaar de terugkeer duidelijk merkbaar zal worden. Minister van Doorn zei tenslotte dat de Surinaamse regering evenals de Nederlandse, op dit moment de mogelijkheden mist IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIII Prinses Christina van Zweden toont hier trots haar kersverse zoon Gustaf in de tuin van haar woning in het noorden van Stockholm. De prinses is ge trouwd met de Zweedse zaken man Tord Mag- nusson. Deze foto werd reeds op 11 augustus jl. ge maakt, toen de prinses de kraam kliniek net had verlaten, maar is nu pas vrijgege ven. Illllllllllllllllllllllimillll om de stroom Surinamers die nog in Nederland wordt ver wacht, te beperken. Het gevaar dat de behandeling in de Tweede Kamer van de Rijkswet over de onafhankelijk heid van Suriname in de eerste week van september niet door zal gaan, lijkt geweken. Van daag is het concept Grondwet voor de Republiek Suriname bij de Surinaamse regering inge diend. Een aantal Surinaamse parlementsleden had geëist dat dit concept eerst in het Suri naams parlement zal worden behandeld. Dan pas zouden ze deelnemen aan het debat over de Rijkswet in Den Haag. Vanavond zal het Surinaams parlement beslissen wanneer het concept voor de Grondwet wordt behandeld. )ntsïag voor 270 man Bijbel van Gutenberg op zolder MAINZ (AP) Een West- duitse leraar heeft op de zolder van een pastorie in het dorp Inmenhau- sen in Noord-Hessen een gaaf exemplaar van de 15de eeuwse Gutenberg- bijbel gevonden, aldus heeft een woordvoerder van het Johannes Guten berg museum in Mainz bekend gemaakt. De sensationele vondst, er zijn er van de 180 bij bels die Gutenberg ge drukt heeft maar 47 be kend en veel van deze 47 verkeren nog in slechte staat, zal een plaats krij gen in het Gutenberg museum. Een goed exemplaar is in New York te koop voor 3,2 miljoen dollar. Betty Ford: „Mijn man is géén eunuch WASHINGTON (AFP) In het Amerikaanse tijd schrift „Mc Call's" heeft mevrouw Betty Ford, echt genote van de Amerikaanse president, lucht gegeven aan haar geprikkeldheid over altijd weer terugko mende vragen van journa listen over haar huwelijk sleven. „Zo dikwijls als het kan", is haar antwoord op de vraag of ze bij haar man slaapt. „Er schijnen Ameri kanen te zijn die menen dat wanneer iemand president wordt, hij verandert in een eunuch", aldus mevrouw Ford. Weeroverzicht DE BILT Een front, dat de scheiding vormt tussen vochtige en onstabiele lucht boven het continent en wat koelere lucht boven Engeland en de Noordzee, bevindt zich net ten westen van Neder land. Langs dit front trekken onweersstoringen vanuit Zuidwest-Fran krijk noordwaarts zodat de onweerskansen bij ons groot blijven. Ook morgen moeten we rekenen op plaatselijk regen- of onweers buien. In Spanje en Frankrijk komen eveneens onweersbuien voor. In Italië en het Alpengebied daarentegen is het zonnig en vrij warm met maximumtemperaturen tussen 25 en 30 graden. Vooruitzichten voor zaterdag. Zonnige perioden, aanvankelijk nog hier en daar een bui en middagtemperaturen rond 20 graden. Weersvooruitzichten n cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 14 Min.temp.: omstreeks 12 graden Max.temp.: omstreeks 20 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Nieuwe problemen bij VARA (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Klachten over inspraak en al of niet betutteling van bovenaf hebben de sfeer bij de VARA zo grondig bedorven, dat enkele leden van de ondernemingsraad hebben gedreigd op te stappen. Vandaag wordt een speciale vergadering van de ondernemingsraad gewijd aan de vele grote en kleine conflicten bij de VARA. Noodweer Een zware tropi sche storm, gepaard gaande met wolkbreuken, heeft dinsdag en gisteren op de noordelijke Ja panse eilanden tenminste een mensenleven geëist en vijftig huizen verwoest Mr. Van Doorn vindt- Jurgens de beste man (Van onze radio- en tv-redactie) SCHIPHOL "Ik was in de gelukkige omstandigheid, dat ik beschikte over een uiterst bekwame man die deze functie wilde aanvaarden". Dit antwoordde minister Van Doorn bij terugkeer uit Suriname op Schiphol, toen hem gevraagd werd naar de moeilijkheden rond de benoeming van de nieuwe NOS-voorzitter mr. Jurgens. Mr. Van Doorn zei ook nog, dat het. een wens van het NOS-bestuur is geweest om snel een man op deze post te benoemen. les van overheidspersoneel ver tegenwoordigd. .Met name was men het niet eens met de invoeringsdatum van 1 september aanstaande, omdat dan de termijn voor overleg te kort is. De staatssecretaris heeft toege zegd zich nog nader te beramen over enige door de bonden voor gestelde verruimingen waarop twee van de vertegenwoordigde bonden geen overwegende be zwaren meer hadden tegen in voering van de richtlijnen. Het Algemeen Comité van Over heidspersoneel echter vond ie dere verlaging van de salarissen voor jonge academici onaan vaardbaar. Dezelfde mening was de Christelijke bond toege daan. Bovendien bepleitte zij een overgangsmaatregel. Deze zou moeten gelden voor die stu dent-assistenten, die al voor 1 september aanstaande als zoda nig werkzaam zijn geweest. De katholieke centrale sloot zich bij deze suggestie aan. Voorstel tot salarisverla ging jonge academici slecht ontvangen DEN HAAG (ANP) Het voor stel van staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen om de aanvangssalarissen voor wetenschappelijke mede werkers en student-assistenten in rijksdienst te verlagen, is niet goed ontvangen in het Cen traal overlegorgaan personeels zaken wetenschappelijk onder wijs. Daarin zijn de vijf centra- [ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) 0OFDDORP In Hoofddorp vond vandaag ooptsachtig overleg plaats tussen vakbonden, irtetie n aandeelhouders over de toekomst van Chips. Dit bedrijf, fabrikant van chips en ongebakken frites, werd gisteren plotseling fail- erklaard. De machines werden meteen stil- d. Voor de 270 werknemers (onder wie 160 -nlanders) heeft de directie ontslag aange- Taïgd. te-gestegen prijs van aardappelen en de bouw aiL een nieuwe fabriek zouden Dam de das 'ellben omgedaan, terwijl er ook sprake is van fci^overproduktie van chips en voorgebakken frites. De vakbonden werden pas algelopen maan dag ingelicht over de situatie bij Dam. De heer P. Lodiers van de Voedingsbond NKV: „Het is onvoorstelbaar dat men er bij Dam in zo'n korte tijd zo'n rotzooi van heeft kunnen maken." Zijn collega C. van Dalen van de Voedingsbond CNV: „Het is een trieste zaak. Er zijn geen voorraden meer, het bedrijf kan niet meer aan krediet komen, alle hoop is de bodem ingeslagen en de werknemers moeten maar hopen dat er voor hen nog iets in zit." De meeste aandelen van Dam zijn in handen van het Delftse groente import- en exportbedrijf Van Dijk. De directie van Van Dijk bevond zich van morgen ook bij Dam in Hoofddorp. Looptijd 6 jaar, vaste rente 81/2% I Vraag uitvoerige informatie I Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk^^^ voor aankoop eigen huis. Straat Woonplaats tóJT* Deze coupon ongefrankeerd ij&J4 opsturen naar: Rijkspostspaarbank,Amsterdam. uw nationale spaarinstelling SM©

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9