-sg deTijd d0ENE Drogisten ontevreden over aandeel cosmetica-markt SOVJETVLOOT IS VOOR VERDEDIGING ONNODIG GROOT 8 Guerilla-offensief vergroot kans op coup Argentinië "8 "8 .•tó Onthullingen over Kraay en CDA ,<s& ■0V SIMCA-CHRYSLER Uw proefrit wordt prof ijtrit! Bosbrand Italië geen bedreiging Porto Ercole DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 7 LEIDSE COURANT PAGINA 7 11 (Van onze correspondent) BUENOS AIRES De situatie in Argentinië verslechtert met het uur. Terwijl president Isabel Peron de Argentijnse hoofdstad heeft verlaten officieel wordt de vakantieperiode als reden opgegeven groeit de politieke en economische crisis evenals het politieke geweld in een hoog tempo. In de belangrijke industriestad Cordoba in Centraal Argentinië kwam het gistermiddag zelfs tot langdurige vuurgevechten tussen zwaar bewapende guerilla's en politie-eenheden. Volgens de eerste berichten uit deze al geruime tijd roerige industriestad zouden bij deze botsingen zeven politiefunctionarissen zijn gedood of gewond. Tijdens deze mini-oorlog werd gebruik gemaakt van machinegewe ren en handgranaten. De machtigste Argentijnse guerilla-organisatie, ERP („Revolutio nair volksleger") is nadat zij een maand geleden zonder succes een wapenstilstand had aangeboden, de afgelopen dagen met een fel militair offensief begonnen. Verscheidene politiebureau's en ook militaire eenheden werden aangevallen. Hierbij werden twee offi cieren gedood en anderen gewond. Het guerilla-offensief komt op een moment dat in het Argentijnse leger druk wordt beraadslaagd over mogelijke staatsgrepen. Zon der dat evenwel tot op heden tussen de verschillende strijdkrachten overeenstemming is bereikt. De directeur van de militaire academie, generaal Jorge Oliviera Rovere, verklaarde gistermiddag, dat er „flink veel bloed zal en", omdat hij niet zal rusten voordat zijn ideologische vijan- „geheel en volledig zijn uitgeroeid". Een deel van de strijd- iiten voelt tot op heden weinig voor een volledige machtsover- door de militairen. Slechte ervaringen met vorige militaire •ingen en het risico van een scheuring binnen het leger zijn de voornaamste redenen voor deze houding. De verdeeldheid binnen de strijdkrachten kwam de vorige week aan het licht door de benoeming in de peronnistische regering van de nationalistische kolonel Damasco als minister van binnenlandse zaken. Vooral de liberale militairen zijn hiertegen fel gekant. Het offensief van de guerilla's dat gisteren in Cordoba uitmondde in ware oorlogstaferelen, lijkt een reactie te zijn op de straffeloze moordpartijen, waarvan dagelijks personen het slachtoffer worden, die van linkse sympathieën worden verdacht De Haagse Post brengt de ont hulling over de koehandel van Ajax rond Kraay en Michels. „Geleidelijk aan zou Kraay het werken onmogelijk worden ge maakt. Men zou hem steeds meer macht ontnemen. Er moest geknabbeld worden aan zijn zakelijke bevoegdheden. Zou hij dat tolereren tactisch optreden was hierbij gewenst dan kon het wurgkoord aange trokken worden. Kraay zou en, moest zakelijk worden kalt ge-1 stellt". Voorts een artikel over de schi zofrenie van het drugbeleid in Amsterdam. „Hardnekkige ge ruchten willen dat in de Amster damse sleep inns huisdealers opereren, handelaren in soft drugs, aangesteld door een ge meentelijke instantie. Een para doxale toestand: de overheid die weigert de opiumwet te moder niseren, ziet zich door de maat schappelijke ontwikkeling ge dwongen die wet zelf te overtre den". Ook een gesprek met Hannie van Leeuwen, de vice-voorzit ster van de AR-kamerfractie: „Ik groei de laatste tijd hoe langer hoe meer naar de over tuiging toe dat het niks wordt met het CDA en dat ik er dan straks maar mee moet ophou den. Daar hoeft een ander zich niet door te laten hinderen, ik ga geen grote heisa meer maken daar zit ik ontzettend tegen aan te hikken. Ik besef trou wens dat ik niet de enige ben die zo in de knoei zit. Er zitten er meer mee". Een ander artikel tenslotte ont hult: „De affaire van de belas tingfraude in tax free shops be reikte vorige week een nieuwe climax. Luchtmacht-adjundant S. die al drie jaar weigert de zondebok te zijn, stond terecht voor de krijgsraad. Zijn vroege re meerdere, Van Dok, die het systeem bedacht, is inmiddels bevorderd tot overste. Omdat hij te veel weet van de handel drijvende luchtmachttop"?. De Tijd heeft zijn uiterlijk ver anderd. De voorplaat is verdwe nen, de letters zijn groter en de opmaak is vetter. Ook zijn er minder pagina's. Steenkamp en Aantjes praten in het blad over het CDA. De eerste: „Wanneer kiest de PvdA nu eens voor het CDA? Er zijn voor die partij maar twee mogelijkheden. Of men kiest voor een volksfront met de communisten, of men kiest voor het CDA". De twee de: „Vooral zal beslissend zijn of het besef aanwezig blijkt dat de keuze voor het evangelie als richtsnoer voor het politieke handelen niet vrijblijvend kan gebeuren, maar grote verplich tingen en verantwoordelijkhe den met zich mee brengt voor de inhoud van het politieke be leid". Een groot artikel ook over kin deren in het verkeer, ofwel „ie der jaar worden er twee scholen weggemaaid". Maar: „de econo mische belangen die met het verkeer zijn gemoeid in Ame rika een kwart van het gehele nationale produkt zijn zo in grijpend dat er veel harde strijd te verwachten is waarbij de uit slag nog zeer onzeker is". In De Groene Amsterdammer aandacht voor werkloze vrou wen. „Een werkloze vrouw voelt zich net zo ontheemd als een werkloze man. Er wordt ge dacht: ach, ze heeft toch haar gezin. Maar dat is denken in verouderde structuren. Op die manier wil je niet echt een maatschappij creëren waar mensen gelijke kansen hebben. Ik zeg niet dat je meteen het gezin moet afschaffen. Maar je moet af van het idee dat een vrouw haar levensvreugde al leen in het gezin hoort te vin den". Vrij Nederland interviewde ex- Barcelona-manager Caraben over Michels. „Ik heb in de afge lopen vijf jaar wel gezien dat Michels net zo'n grote poeha- trainer als al die andere trai ners. Het is bij alle trainers hetzelfde, het is een grote bluf. De komst van Cruyff naar Bar celona heeft me weer eens be vestigd dat een trainer geen to- pelftal kan bouwen, dat is alle maal flauwekul. Want wat was trainer Hellenio Herrera zonder Suarez, wat was Munoz van Real Madrid zonder Di Stefano, wat was Gloria zonder Eusebio, wat was de trainer van Santos zonder Pele en last but not least: wat was Michels nu zon-' der Cruyff?". Een andere reportage beschrijft hoe het industrieschap Moerdijk de redding van een vogeleiland saboteert „Aan de planologi sche en economische miskleun Moerdijk is een miljard besteed. Maar ie vier miljoen voor her stel van een vogeleiland kunnen er niet af'. EISIRU-KS Elsevier beschuldigt het kabi net-Den Uyl van anti-autohetze en „een strijd tegen een vorm van vrijetijdsbesteding en com municatie waar juist een groeiend aantal mensen een on miskenbaar genoegen aan be leeft. Enquêtes en verkoopcij fers ondersteunen die stelling". Twee redacteuren belandden in Tsjecho-Slowakije in de cel, om dat ze een ontmoeting wilden hebben met Alexander Dubcek. Maar zij spraken hem wel. „Ik ben geen vrij mens, dat weet u, ik leef in een gevangenis zonder muren....". Hij schrikt alsof hij zijn mond heeft voorbij gepraat. 'Corrigeert zich: „Ik kan overal gaan". Ik vraag hoe hij leeft: „Ik lijd geen gebrek, u ziet dat ik leef'. Men zegt dat u parkeer-- wachter bent,Dat is de groot ste onzin die ik ooit heb ge hoord, ik ben gewoon ambte naar". Gelooft u nog een rol te spelen in Tsjecho-Slowakije? „In mijn leven niet meer", zegt hij raadselachtig. Ook een interview met de 40-ja- rige Sophia Loren. „Er mee op houden?", lacht ze, „Ik houd toch van mijn werk, kom over tien jaar nog maar eens terug en vraag dat dan opnieuw. Maar omdat ik mijn gezin boven mijn carrière stel, en mijn man en kinderen belangrijker vindt dan acteren, kan zich morgen iets voordoen waarom ik er wel mee zou ophouden". Ook in Hervormd Nederland veel aandacht voor het C.D.A. Het hoofdartikel stelt: „Wat het CDA helaas dreigt te worden, is een beginselpartij die in de praktijk slechts het programma als maatstaf aanlegt en door een middenpositie in te nemen tusen PvdA en WD zich bij de poli tieke plaatsbepaling meer laat leiden door deze twee groothe den dan door het eigen begin sel". In de beschouwing komt de slot som: ,Jk persoonlijk meen dat het CDA het verleden onvol doende overwint, omdat het uit gaat van de gedachten dat sa men geloven ook tot gelijk poli tiek handelen leidt Maar vooral vrees ik dat een CDA-nieuwe stijl de krachten van de christe lijke gemeente afkapt, die nodig zijn om dwarsliggend, profe tisch vermanend, onbaatzuchtig dienend, door de geschiedenis te Vragen over problemen met motor F-16 DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) heeft minister Vredeling van defensie opheldering ge vraagd over berichten uit Ame rika over moeilijkheden met de motor van de F-16. Nederland besloot onlangs dit vliegtuig aan te kopen, als vervanger van de Starfighter van de luchtmacht. Gevraagd is ondermeer of nog steeds gezocht wordt naar de oorzaken van het falen van de motor en of het waar is dat een ander vliegtuig met dezelfde motor als de F-16 hooguit 2000 km per uur mag vliegen in plaats van de geprogrammeerde 3000 km per uur. GRONINGEN (ANP) De raad van bestuur van de Niemeyer tabakfabrieken in Groningen, heeft besloten geen contact meer op te nemen met dr. L. Meinsma uit Amsterdam over de fabricage van teer- en nicoti- ne-arme sigaretten. Meinsma heeft in uitlatingen en publica ties het Niemeyer-beleid in een verkeerd daglicht gesteld, zo meent de firma. Sinds 1972 wa ren er geregeld contacten met hem. Geen treinen in Italië Stakend spoorwegpersoneel in Italië heeft de trein die het station van Palermo (Siciljë) wil 'verlaten, tot stoppen gedwongen. Vandaag is de vijfdaagse spoorwegstaking zijn laatste dag ingegaan, maar er zijn dreigementen geuit dat de staking van onbeperkte duur wordt. Geniemilitairen zijn namelijk naar Palermo overgebracht om de staking te breken. In dat geval zal er van werkhervatting geen sprake zijn. (Van onze correspondent) UTRECHT De Nederlander geeft 65 gulden per jaar uit om zich „op te tutten". De totale cosmetica-omzet over 1975 zal meer dan 900 miljoen gulden bedragen. Daarmee nemen we de tweede plaats in Europa in. Van deze gigantische omzet wordt veertig procent door de drogisten aan de vrouw - of man gebracht, dertien procent door de warenhuizen, achtprocent door de parfumeriespe ciaalzaken, negen procent door de kappers en, merkwaardigerwijs, slechts vijf procent door de schoonheidsinstituten. De resterende 25 procent wordt gesleten door de supermarkten en in huis-aan- buisverkoop. Ondanks dit grote marktaan deel zijn de drogisten niet tevre den, want, zo zegt de heerd W. S. van der Giessen, commercieel directeur van Lancóme die te vens lid is van de adviescom- jnissie Indro-parfumeriebeurs in Utrecht, „door de opkomst van de discontdrogisterij wordt de positie van de drogist ondergra ven, waardoor de winst waaruit hij zijn inkomen moet halen te niet wordt gedaan. Daardoor rijst het gevaar dat de drogist Ook Panagoulis beschuldigt zijn kwelgeesten ATHENE (Rtr.) Alexandros panagoulis, ter dood veroor- (jeeld wegens zijn aandeel in «|en komplot om in 1968 de toen malige Griekse president Geor ge Papadopoulos te vermoor den, heeft gisteren tijdens het Proces tegen 31 Griekse militai ren die beschuldigd zijn van het martelen van politieke gevange nen een boekje opengedaan Over de praktijken van zijn on dervragers en bewakers. De 37-jarige Panagoulis, thans Afgevaardigde van de Centrum Unie in het parlement, kreeg later gratie, dank zij de druk die Vanuit het buitenland op de Eenmalige Griekse machtheb bers werd uitgevoerd. door het teruglopen van het be drijfsresultaat zijn werk moet neerleggen, waarvan het pu bliek de dupe wordt; want waar moet het voor de eenvoudige geneesmiddelen dan heen en wie geeft dan advies", vraagt hij zich af. De heer van der Giessen is een zakenman, die het op de aller eerste plaats te doen is zijn pro- dukten te verkopen. Wat anders te denken van opmerkingen als: „Ik wil alle aanvallen op de samenstelling van de cosmetica, van de laatste tijd, op rekening plaatsen van die lieden, die te gen alles aanschoppen in onze maatschappij, tegen alles wat geur, fleur en charme heeft. Op alle kritiek op de samenstelling •van de produkten in deze bran che zou ik willen antwoorden dat het ook niet zonder gevaar is vis te consumeren in verband met het kwikgehalte., melk kan hartvervetting teweeg brengen, beide zijn echter onmisbaar voor de opbouw van het li chaam." De moeilijkheden voor de dro gisten zitten echter in een totaal andere hoek: de brancheverva ging. De heer Claasen, directeur van Therapeuticon en eveneens lid van de adviescommissie In dro-parfumeriebeurs, is van me ning: „De drogist heeft de exclu sieve verkoop van haarlakken, verbandartikelen, deodorants, shampo's en dergelijke verlo ren". Drogisten echter, meent hij, die bij het publiek het image van expert hebben, kunnen toch met veel vertrouwen de toekomst te gemoet zien. LONDEN (Rtr/UPD De Sovjet-Unie heeft de afgelopen tien jaar 50 pet. meer geld besteed voor de bouw van marineschepen dan Amerika. Op het ogenblik geven de Russen voor dit doel een derde meer uit dan de Amerikanen. De nog steeds groeiende Sovjet-vloot kan alleen maar zijn bedoeld voor aanvalsacties. Tot deze conclu sie komt „Jane's Fighting Ships", het gezaghebbend Brits naslag werk over de zeestrijdkrachten van de diverse landen. In een voorwoord bij de uitgave 1975-1976 merkt de samensteler, kapitein John E. Moore, overi gens op dat er geen antwoord is op de vraag welke mogend heid op marinegebied de sterk ste is. Over de Russen zegt hij dat hun marine „de sterkte die nodig is voor een gewettigde zelfverdediging, overschrijdt en dat zij geen logische rol ter ver dediging van de koopvaardij in tijd van oorlog heeft". „Zolang de aanhangers van een eenzijdi ge ontwapening de Sovjets er nog niet van hebben kunnen overtuigen dat zij hun massale bewapening moeten terugbren gen tot het peil dat noodzakelijk mag worden geacht, moeten de NAVO-landen zich houden aan de les van de geschiedenis onnodig grote strijdkrachten zijn bestemd voor agressieve ac tie", aldus Moore. Hij herinnert er aan, dat Japan de grootste koopvaardijvloot be zit, gevolgd door achtereenvol gens Engeland, Noorwegen, Griekenland, de VS en de Sov jet-Unie. Van deze landen is al leen Rusland niet afhankelijk van de invoer van grondstoffen. Illegale romance De Oostenrijkse VN- militair Ernst Stein- bauer (25) en zijn Israëlische vriendin Jeanette Faraj (19), soldate in het Israë lische leger, zijn beiden uit de mili taire dienst ge schorst in verband met een illegaal ro mantisch uitstapje naar de Golanhoog- ten, de Syrische bufferzone. Ernst werd na zijn over treding teruggezon-, den naar Oosten rijk, maar was na drie dagen weer te rug in Israël, waar hij nu met zijn Jea nette de dagen doorbrengt aan het meer van Tiberias, in afwachting van hun aanstaande hu welijk. Voor deze staat is de zee niet van levensbelang voor zijn voortbestaan. Toch bezit de Sovjet-Unie 115 onderzeeboot ja gers en fregatten, tegen de VS 170 en Engeland 67. Daarnaast beschikken de Russen over 120 kernduikboten en 191 onderzee boten van het conventionele ty pe, met 19 kernonderzeeboten en 77 conventionele exemplaren in aanbouw of in reserve. Vol gens „Jane's" zal de rode vloot aan het eind van dit jaar wel licht over een dozijn 8.000 ton metende kernduikboten van de Delta-klasse beschikken, die elk 12 kernraketten over een af stand van 6.700 km. kunnen af schieten. Zo kunnen zij vanuit de veiligheid van de Barentzzee doelen bestoken in elk deel van de VS en in een groot stuk van China. Moore noemt dit een nieuwe factor op het gebied van de kernafschrikking, nu het nog ze ker zeven jaar duurt voordat de eerste Amerikaanse onderzee boot van de Trident-klasse zal zijn voltooid. De bouwkosten bedragen volgens het huidige kostenpeil 800 miljoen dollar per stuk. Tegenover deze zeer kostbare schepen stelt Moore de betrek kelijk goedkope kleine vaartui gen met raketbewapening. De omstandigheid dat China over grote aantallen van dit soort schepen beschikt, ondersteunt volgens hem de theorie dat de Chinese vloot in de eerste plaats een defensieve taak heeft. De marine van Noord-Korea blijkt veel sterker te zijn dan tot dusver werd aangenomen. Er zijn meer onderzeeboten en snelle aanvalsschepen daar. Over de Amerikaanse vloot wordt gezegd dat zij 105 kernon derzeeboten telt, met 28 in aan bouw of in reserve, en slechts 12 conventionele onderzeeboten, met drie in reserve of in aan bouw. De Chinezen bezitten nu 58 onderzeeboten, of zeven meer dan een jaar geleden. Wat vliegdekschepen betret be zit Amerika een geweldig over wicht 14 in dienst en acht in aanbouw of in reserve, tegen de Russen slechts drie kleine vlieg dekschepen in dienst en een in aanbouw. Op het gebied van andere oppervlakteschepen lei den de Russen met 33 kruisers, 106 onderzeebootjagers en 109 fregatten, tegen de Amerikanen met 27 kruisers, 105 onderzee bootjagers en 65 fregatten. De Amerikaanse fregatten zijn ech ter veel groter en kostbaarder dan de Russische schepen van dit type. Volgens het naslagwerk ontwik kelt de Franse marine zich snel tot de grootste van West-Euro pa. Frankrijk wordt geprezen om zijn van verbeeldingskracht getuigend vlootprogram, dat o.a. voorziet in de bouw van een kernvliegdekschip met een uit gebreid ziekenhuis en veel ver- blijfsruimte aan boord, zonder dat het gevechtsvermogen hie ronder te lijden zal hebben. „Ja ne's" merkt op dat de Fransen het belang inzien van een derge lijk groot schip als zich een natuurramp voordoet. PORTO SANTO STEFANO (Rtr.) Honderden vrijwilligers zijn brandweerlieden en militai ren te hulp gekomen bij het bestrijden van een bosbrand die de Italiaanse toeristenstad Porto Santo Stefano bedreigde. De brand was dinsdagochtend er gens in het struikgewas van het schiereiland Argentaria ont staan en tegen de avond had het vuur zich, aangewakkerd door een sterke wind, uitgebreid tot de gehele berg Argentaria. Tien tallen luxueuze villa's en vakan tiehuizen zijn verwoest en in Porto Santo Stefano moesten toeristen ijlings hun hotels ont ruimen toen het vuur de buiten wijken van de stad bereikte. De burgemeester van Porto Santo Stefano, Susanna Agnelli, zuster van Fiat-directeur Gio vanni Agnelli, leidde de brand bestrijding vanaf een scooter waarmee ze de gehele nacht van het ene crisispunt naar het an dere reed. Aan de zuidelijke kant van het schiereiland ligt Porto Ercole, de plaats waar koningin Juliana en prins Bernhard hun vakan tieverblijf hebben. Volgens de berichten wordt Prto Ercole niet door de brand bedreigd. Ziekteverzuim van mannen gedaald DEN HAAG (ANP) In het eerste half jaar van 1975 lag het ziekteverzuimpercentage voor mannen op 8,8 procent en dat voor vrouwen op 11,5 procent. In vergelijking met de cijfers over het eerste half jaar van 1974 betekent dit een daling van 0,4 procent bij de mannen en een stijging van 0,6 procent bij de vrouwen. De gemiddelde duur van de ziekte daalde bij de mannen en steeg bij de vrou wen. Kamerlid vraagt stappen inzaken Maaswater DEN HAAG (ANP) De minis ters Westerterp van verkeer en waterstaat en Van der Stoel van buitenlandse zaken moeten bij de Belgische regering stappen ondernemen om gedaan te krij gen, dat water van de Maas zuiver gehouden wordt. Het Tweede Kamerlid Waltmans (PPR) heeft schriftelijk om die stappen gevraagd, omdat be kend werd dat een Belgische wet over overheidscontrole op lozingen voorlopig de ijskast in gaat De controle is van belang met het oog op de drinkwater voorziening met Maaswater in Nederland, o. a. in het westen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7