Het „Marïèn"- complex voor bejaarden laat van buiten de eeuwen in tact Noordwijk start volgend jaar woning bouw in de Grashoek Er komt schot in omleidingsweg Zoeterwoude NIEUWE KLEUTERSCHOOL AAN DE BEATRIXSTRAAT „Het gat bij Langendijk": recreatieve bestemming DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT pagina Van groot-seminarie tot eigentijds tehuis %r, Windhonden Naar aanleiding van een artilt in de Leidse Courant va dag j.l. n.a.v. het behalen va het Nederlands kampioensch; 475 meter Windhondenrenni van één van mijn honden, he ik er behoefte aan te verklare dat het gedeelte van het artik waarin enkele typeringen wo den gemaakt van windhonde en eigenaars niet strookt met realiteit. In het artikel wordt n de indruk gewekt, dat de Nede landse Windhondenbanen volkt worden met de types a in het artikel omschreven. Nie is minder waar; het zijn i het algemeen allemaal fiji sportieve mensen die, net zoa ik, met hart en ziel en ten kos van veel inspanning hun hobl bedrijven, daar veel voor ovi hebben (tijd, geld enz.) en da; ook uiteraard zeer van geniete Ik betreur het dan ook ten zee ste, dat deze omschrijving 2 het artikel is verwerkt en h dat met dit ingezonden stuk verkeerde indruk zal word* weggenomen bij de lezers v; het bedoelde artikel en bij m sportvrienden die zich 5 ker aangesproken hebben voeld door dit verhaal. W. M. J. van der Pl« Ambachtsherenweg Zoeterwoui Naschrift redactie: Ook wij 1 treuren het als de gewraak typeringen een vreemde (en v keerde) indruk hebben gemaal De uitspraken van de heer V; der Ploeg zijn serieuzer overg komen dan de bedoeling v het gesprek met onze verslagg ver. Deze windhondeneigena; maakte zijn opmerking! slechts schertsenderwijs. Engelse ploeg bij Velocitas Van onze correspondent LEIDERDORP Het gemeei tebestuur zal vrijdagavond off cieel de Engelse korfbalclu Croydon ontvangen. Ook het b stuur van Velocitas zal aan c ontvangst deelnemen. De Enge se korfballers zijn hier op uitm diging van Velocitas en zulle deelnemen aan het tournooi da wordt georganiseerd ter gele genheid van het 25-jarig bestaak van Velocitas. De ontvangst, onder leiding v^ burgemeester M. A. van der H; ve, begint om 20.00 uur. Toeloop van ledei bij „Walk In" Van onze correspondent DE ZILK Jeugdsociëtei „Walk Inn" heeft een behoorlij ke toeloop van leden. Onlang konden honderdveertig leden geteld worden. Het bestuur van de sociëteit heeft een program ma opgesteld. Aanstaande vrijdag is er een grote kienavond. Ook de ouders van de leden kunnen hieraan mee doen. Per ronde is het i schrijfgeld 0,75 en voor de laatste ronde 1,-. Op 28 augus tus is er in de sociëteit ei gespreksavond Het thema „Geloof". Gespreksleider is 1 heer H. Turnhout. Op 29 augus tus wordt waarschijnlijk om hei schaak/ en/of damkampioen schap gestreden. Een disco avond voor jeugd van 13 tot ei met 16 jaar is er op 30 augustus De entreeprijs is 1,50. Ledei hebben gratis toegang. Fossiel oude hagedis gevonden ANTOFAGASTA (AFP) - Bij de Chileense havenstad Portada op 1400 kilometer ten noorden van Santiago is op een strand het skelet gevonden van een gevleu geld reptiel van de hage- disfamilie dat verscheide ne miljoenen jaren oud moet zijn, zo heeft de oud heidkundige faculteit van de nationale universiteit woensdag bekendgemaakt. Het skelet lag op 20 meter diepte. Tot nu toe is alleen nog maar de kop van het reptiel vrijgemaakt. Vliegreizen in Engeland voordeliger Den Haag (ANP) In Neder land moet men voor een be paald vliegbiljet veel meer be talen dan men in Engeland en in de V.S. moet neertellen voor een vergelijkbaar vliegbiljet. In de luchtvaartwereld worden namelijk hardnekkig koersen gehanteerd van 8.54 voor het Engelse pond en 3.28 voo Amerikaanse dollar. naar het net De inmiddels in de ploeg gekomen Sjaak van Slin gerland had een groot aandeel in de voorbereiding van de tref fer. Uit een strafschop, toege kend wegens hands, kreeg aan voerder Luiten de kans de nul weg te werken en deed dat reso luut. (3—1). Zondag speelt SJZ in Alphen tegen Alphense Boys. Aanvang 14.30 uur. Jubilaris bij Zilverfabriek VOORSCHOTEN Veertig jaar heeft Cas le Fèbre zich bij de Kon. van Kempen en Begeer verdienstelijk gemaakt. Reden voor de directie om hem eens in het zonnetje te zetten. Dat gebeurde gistermorgen in de showroom van de fabriek. Mr. S. A. C. Begeer overhandigde hem namens de directie een gouden erepenning en mevrouw le Fèbre ontving een gouden collier met hanger. Omdat de heer le Fèbre al jaren lid was van het bestuur van de perso neels vereniging werd hij tot erelid benoemd. OEGSTGEEST In het huis van burgemeester Van Eysinga aan de Mathenesselaan is deze week ingebroken. Er zijn een schilderij en een klok wegge haald. De burgemeester en zijn gezin waren op het moment van de inbraak niet thuis. Van onze correspondent VALKENBURG „Het gat bij Langendijk", de ontgrondingspias aan de Voorschoterweg, krijgt in de toekomst een recreatievebestemming. Dit deelde burgemeester Van 't Wout mee tijdens de deze week gehouden raadsvergadering. Wanneer de ontgrondingswerkzaamheden zijn afgerond is nog niet bekend. Inmiddels hebben de Valkenburgers de ont grondingspias tijdens de bijna tropische dagen „gekraakt „gefraakt". stevige omheining weer hield velen er niet van een koele duik in het water te nemen. Op vragen van enige raadsleden stelde burge meester Van 't Wout dat het gebied thans nog beslist gevaarlijk is. Er zullen dan ook duidelijke borden worden geplaatst en de hekken zullen worden hersteld. Ook het water rond Valkenburg laat al jaren te wensen over. Zeer onlangs werd een dode eend aangetroffen. Het is nog niet bekend of de eend slachtoffer is geworden van botulisme. Op vragen van de heer Schipper antwoordde burgemeester Van 't Wout dat de kroonprocedu- re rond het plan Joght 2 wellicht aan het eind van 1975 zal worden afgerond. De bewonertjes van de flat aan de Frankenburg kunnen nog even wachten op de hun toegezegde speelgelegenheid. Hun ouders hadden verwacht dat voor de zomer wel enige voorzieningen ge troffen zouden zijn.. Tijdens de deze week gehou den raadsvergadering werd op vragen van me vrouw Van de Broek meegedeeld dat in het najaar nog zal worden begonnen met het aan brengen van beplanting. B en W van Valkenburg willen de provincie verzoeken subsidie te verlenen voor het Valken- burgse pontje. De provincie heeft onlangs een subsidie-pot samengesteld voor veerponden in, Zuid-Holland. De verkeerswerkgroep Valkenbur g/Katwijk heeft onlangs hetzelfde verzoek aan de provincie gericht. Mevrouw Van den Broek wees nog op de gevaar lijke situatie voor fietsers op de Voorschoterweg. Het nieuwe fietspad loopt bij het Haagsche Schouw gewoon dood, zodat de fietser hier voor een klein en juist gevaarlijk gedeelte de weg op moet schieten. Haar mederaadsleden wezen er op dat dit een Leidse aangelegenheid is. Noordwijk krijgt er 53 bejaardenwoningen bij NOORDWIJK Er bestaan plannen om in Noordwijk nog eens 53 bejaardenwoningen te bouwen. Het bestuur van „Groot Hoogwaak" is voornemens het bejaarden centrum tussen de Oranje Nassaustraat en de Northgdreef (Zee) uit te breiden met 32 huisjes voor alleenstaande bejaarden. Hierme de zal een bedrag gemoeid zijn van 2.200.000,—. Het bestuur van de Stichting Bejaardencentrum „Sint Jeroen" wil 21 van dergelijke huisjes bouwen als onderdeel van het sanerings plan „Vreewijk" in Noordwijk-Binnen, grenzend aan het terrein van „Huize Jeroen". Bovendien komen daar twee aangepaste woningen voor invaliden. De kosten worden in totaal geraamd op 1.725.000,Alle woningen worden gebouwd in de zgn. premie- huursector. De door beide besturen aangehouden lijsten tonen aan, dat juist aan kleine woningen voor alleenstaande bejaarden een zeer grote behoefte bestaat De voorbereidingen ten aanzien van beide plannen zijn thans zover gevorderd, dat waarschijnlijk in de loop van de volgende maand met de bouw kan worden begonnen. De gemeenteraad wordt gevraagd haar fiat te geven aan een voorstel tot garantie van de rente en aflossingen van de aan te gane geldleningen. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Er komt wat schot in de reeds jaren lang bestaande plannen tot aanleg van de provinciale om- leidingsweg om Zoeterwoude, de secundaire weg 17. De pro vincie heeft 800.000,.- be schikbaar gesteld voor de nog resterende grondaankopen. Dit werd gistermorgen mede gedeeld tijdens de openbare vergadering van de verkeers- commissie van de Provinciale Staten, die zich met het voor stel van G.S. kon verenigin gen. Burgemeester Detmers en se cretaris Wingelaan waren aan wezig op de zitting van de commissie in Den Haag en toonden zich bijzonder ver heugd. Burgemeester Det mers: „We zijn er nog wel niet maar het is een stap in de goede richting, de grondaan kopen zijn noodzakelijk om verder te kunnen gaan". Provincie stelt 8 ton beschikbaar De aanleg van secundaire weg 17 staat op het investerings schema van de provincie Zuid- Holland voor de jaren 1977-'78 en '79 zodat men redelijker wijs mag verwachten dat de weg in 1980 voltooid zal zijn. Dan zal er een einde komen aan de onhoudbare situatie met het doorgaande verkeer dat zich door de te nauwe dorpskom moet wringen. Mede door de explosieve groei van Zoetermeer raken Dorps straat, Noordbuurtseweg en Miening steeds zwaarder be last. Een situatie waarop in de afgelopen jaren met grote na druk de aandacht is gevestigd bij elke voorkomende gelegen heid door b. en w. en de ge meenteraad. Met name gebeurde dat bij het bezoek dat de commissaris van de koningin, Mr. M. Vro lijk in het begin van het jaar aan Zoeterwoude bracht. NOORDWIJK Er komt een nieuwe Beatrix-kleuterschool op het terrein van de Prinses Marijkeschool tussen de Hoog- wakersboschstraat en de Bea- trixstraat. De nieuwe school zal bestaan uit twee werkloka len en een speellokaal en zal gelijktijdig als één geheel met de uitbreiding van de Prinses Marijkeschool (gemeenschaps ruimte en twee leslokalen) worden gerealiseerd. Op deze wijze zal een geïntegreerde kleuterschool-basisschool ont staan. De nieuwe kleuter school komt in de plaats van het huidige tweeklassige hou ten gebouwtje. Een moeilijk heid is, dat de nieuwbouw moet plaatsvinden op de grond, welke thans voor een deel door het oude schooltje wordt ingenomen. De gedachten van het school bestuur gingen aanvankelijk naar een tijdelijke verplaat sing van het houten gebouw naar een geschikt terrein in de onmiddellijke omgeving, doch het gemeentebestuur acht dit financieel niet verantwoord. De kosten van een en ander zouden circa 75.000,- gaan bedragen. B. en W. hebben daarom de raad nu voorgesteld een tijde lijke huisvesting te creëren door het huren van twee jari- no-lokalen in het containersys teem, elk met een oppervlakte van 47 m2, een hal en twee toiletten. De kosten daarvan worden geraamd op 32.000,-. Warmond/Eindhoven Sinds een aantal jaren het goort-seminarie van Warmond waar de aspirant geestelijkheid van het bisdom Haarlem en later ook die van het Rotterdamse diocees haar filosofische en theologische opleiding kreeg is gesloten, is in het gebouwencomplex in het fraaie Warmondse groen een nieuwe activiteit op stapel gezet: de zorg voor de oudsten onder ons. Helemaal rond is de ingrijpende restauratie van de noordelijke vleugel, die „historisch" aan de buitenkant in tact bleef en waar nu, sinds mei 1974, demente bejaarden een verpleegtenhuis hebben' gevonden. Dit deel van het project kreeg de naam „Mariënhaven". De aannemingsmaatschappij Gebr. Van Heeswijk bv te Eindhoven werkt nu even hard aan fase twee: Mariëngaerde, een servicehuis voor bejaarden, waar voor in april j.l. de restauratie-, verbouw- en uitbrei ding van de centrale (torengebouw) en de zuidelijke vleugel met bijgebouwen is gestart. Het zal 70 apparte menten, waarvan 24 twee- en 46 éénpersoons,omvatten. Ook hier zal het exterieur (van binnen zijn alle ruimten in het complex van alle moderne gemakken voorzien) in de oorspronkelijke stijl worden opgebouwd. Een extra fase omvatte de nieuwbouw van 72 apparte menten in één bouwlaag, die inmiddels in gebruik zijn genomen voor de huisvesting van bejaarden religieu zen. Van dit nieuwbouwprojekt, Mariënweide genaamd, wordt sinds 1 juli j.l. een gedeelte bewoond. Door de gevels van de oude complex eerst geheel of gedeeltelijk te slopen konden de vloeren en andere nieuwe voorzieningen eenvoudiger, dus kostenbespa rend, worden aangebracht. Na het aanbrengen van deze voorzieningen worden de gevels weer in de origi nele staat herbouwd. Zo mogelijk met behoud van de oorspronkelijke bakstenen, die overigens grotendeels als afgeschreven dienen te worden beschouwd. Om het aanzicht van de gebouwen toch in de oorspronkelijke stijl te handhaven, worden nu bakstenen volgens het allereerste (Vecht)formaat gebakken; met de kenmer kende dikte van 3,5 cm voor de voorzijde en 4,5 cm voor de achterzijde. De originele getrapte funderingen van baksteen zijn praktisch volledig in het complex (dat in ouderdom varieert van 250 tot 100 jaar) aangetroffen en worden nu opnieuw benut. Daar waar de funderingen worden wggehaald is dit alleen omdat ter plaatse het gebouw zal worden uitgebreid en de funderingen daaraan worden aangepast. Zoals oók met de originele funde ringen het geval was, zijn deze funderingen op staal. In de gevels worden tevens weer „strekken" in de oude j vdrm toegepast. Eveneens zullen de allereerste kozijnen zoveel mogelijk opnieuw worden benut. De hoogte van de kamers en gangen zal door middel van verlaagd plafonds worden teruggebracht tot ca. 2,5 meter. De architectuur voor de drie bouwfasen is in handen van het Architectenbureau Prinsen en Den Ouden N.A G. te Oegstgeest. Met de restauratie-, renovatie-, ver bouw- en nieuwbouwopdrachten is in totaal een bedrag j van ruim 10,5 miljoen gulden (inclBTW) gemoeid. Gemakkelijke zege UVS op Rijnsburgse Boys Van onze sportredactie LEIDEN Hoewel enkele Leidse clubs hun wedstrijden gisteren nog afgelast zagen lijkt het einde van de malaise om trent de velden in zicht. De Sportstichting heeft al een aan tal terreinen vrij gegeven en de rest zal vermoedelijk volgen. Buiten de stad werd er in ieder geval nog wel geoefend. UVS speelde bij Rijnsburgse Boys maar ondanks de 13-ze- ge kwamen de blauwwitten niet tot groots voetbal. Voor rust nam UVS afstand via Theo van Seggelen, Jan Verver en nog maals Van Seggelen, terwijl Rijnsburgse Boys na de hervat ting de eer kon redden. RCL en VUC maakten er een fraaie, sportieve partij voetbal van. Via een juweel van een doelpunt van Leo Holl nam RCL een 1—O-voorsprong die door VUC pas na rust ongedaan gemaakt kon worden. Koos Ha- neveld bracht de partijen weer op gelijke voet, maar vlak voor tijd grepen de Hagenaars toch de zege, 23. Docos boekte een 01-overwin ning op Die Haghe, overigens in een vrij matige wedstrijd. Na een half uur in de tweede helft zette Henny Montanus goed voor en Jantje Smits was ter plaatse om het karwei af te ronden. Lugdunum en LFC kwamen we derom niet aan bod. De derde oefenwedstrijd die SJZ gisteravond speelde bracht de groenwitten de eerste over winning. Stompwijkse Boys werd met 3—1 geklopt. Door de ernstige blessure van aanvoer der Guus v.d. Geest, zondag op gelopen in de wedstrijd tegen DOSR na een felle charge van Pim v.d. Meer, de afwezigheid van Cor van Tongeren en het te laat arriveren van Sjaak van Slingerland moest trainer Paget een ge£m proviseerd team bin nen de lijnen brengen. Toch hadden de Stompwijkers daar aan hun handen vol. Kort voor de rust sloeg SJZ tweemzaal toe. Koos Romijn, een van de betere spelers gisteravond, ont futselde de talmende verdediger v.d. Salm de bal en schoot raak. In de laatste seconden zorgde Theo van Klink voor 2-0. Na de hervatting stuurde Koos Ro mijn de jeugdige doelman Mar co Lexmond voor de derde keer Van onze correspondent NOORDWIJK Het ligt in de bedoeling in het najaar van 1976 te beginnen met de bouw van de eerste woningen in de Grashoek. Zoals bekend zal na de voltooiing van het plan Duinpark in dit gebied de volkswoningbouw voortgang dienen te vinden. Het streven is er op gericht in de Grashoek in totaal ongeveer vierhonderd huizen te bouwen en de laatste woning van dit complex zal reeds eind 1978 moeten worden opgele verd. Het gemeentebestuur acht het in deze tijd van belang, dat de plaatselijke werkgelegenheid en met name de bouw, bij de uitvoering van het bestemmingsplan zoveel mogelijk profijt trekt. Men wil daarom het plan realiseren in samenwerking met plaatselijke bouwbedrijven. Over deze zaak blijkt overeen stemming te zijn bereikt als partners van de gemeente in de ontwikkeling van het plan zullen optreden de bouwbedrijven M. de Raad en Zoon C.V., J. C. Beugelsdijk en Zonen B.V., Jac. van der Niet en de Gebr. Van Duin. Deze bedrijven zijn bereid volgens een nog nader vast te stellen verdeelsleutel in opdracht van de gemeente de woningwetwo ningen te bouwen en op te treden als risicodragend opdracht gever voor de premieverkoop en een gedeelte van de vrije sectorwoningen. Als architecten zullen bij de planontwikkeling optreden het Noordwijkse bureau Van Manen en het bureau Prinsen en Den Ouden te Oegstgeest. Zij zullen tevens de woningwethui zen ontwerpen. De ondernemers zijn voornemens in een later stadium het bureau Brandt en Korbee een opdracht te geven voor- een deel van de koopwoningen. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld te besluiten tot samenwerking met de genoemde bedrijven en architecten en daartoe een bouwteam in te stellen bestaande uit de wethouder van openbare werken C. van Duyn, vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten, de stedebouwkundige ir. Van Tol, een vertegenwoordiger van de aannemersbedrijven en een verte genwoordiger van de architecten. Verder wordt aan de raad een voorstel gedaan een onderzoek te doen instellen naar de vraag hoe groot de belangstelling is voor de onderscheidene categoriën huur- en koopwoningen is. De grootst mogelijke meerderheid van het college vindt, dat een dergelijk onderzoek door de eigen dienst kan worden verricht, maar één lid van B. en W. geeft er de voorkeur aan hiervoor het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in te schake len. Ook de commissie voor ruimtelijke Ordening heeft zich voor deze suggestie uitgesproken, zodat de raad de knoop moet doorhakken. Een debat over deze zaak zit er dus wel in. Tijdens de hittegolf begin deze maand werd het gat bij Langendijk al gekraakt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4