Nieuwe miliardeniniectie Foor werkgelegenheid Premier Goncalves binnen een week weg „Uitslag van Rijnland verkiezingen ongeldig' Palestijnen na infiltratie in Israël neergeschoten Ëeidóe 6otwo/nt Donderdag 21 augustus 1915,65e jaargang no. 20201 0rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel 071- 22244 Gi [jvertenties (excl B.T.W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.B! 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J, Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Klachten bezorging, tel 071- 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Tonny Tonny Huurdeman brengt een geheel eigen programma „Dit is Tonny" op Ned. I om 20.21 uur. De laatste „Die mooie kinderja ren" om 21.00 uur. Ned. II om 20.21 uur in „Zo was het" tv toneel van de VARA. Om 21.10 uur „Duiken...politie." PLAATSELIJK ONWEER Veranderlijk bewolkt met later op de dag plaatselijk enkele re gen of onweersbuien. Maxi mumtemperaturen omstreeks 25 graden, maar aan de kust bij wind van zee middagtemperatu- ren van 20 graden. Morgen zon; 5.34—19.51 Maan: 19.34—6.23 Schev. Hoogw.: 3.2315.47 Laagw.: 11.28-23.47 (Van onze parlementaire redactie) HAAG De Nederlandse regering over legt om opnieuw twee miljard uit te trekken i de toenemende werkloosheid en de steeds srder teruglopende bedrijvigheid een halt toe te epen. Het plan voor de nieuwe injectie zou op insjesdag, 16 september, bekend gemaakt wor- n. De maatregel kan betekenen dat voor 15.000 ensen werkgelegenheid wordt gecreeërd. Het euwedeel van de miljardeninjectie zou bestemd jn voor de bouw. inister Duisenberg (Financiën) verzet zich nog tegen het plan. Hij ziet het begrotingstekort als maar oplopen. Vorige week werd bekend dat de belastinginkomsten nog eens twee miljard ongun stiger zou uitvallen dan al werd aangenomen. Het tekort op de begroting liep daardoor op van acht miljard tot tien miljard. Daar komt nu wellicht de twee miljard-injectie bij, zodat het begrotingste kort het record van twaalf miljard zal gaan bedra gen. Een deel daarvan is structureel. Ongeveer vier miljard wordt met opzet aangehouden om activiteiten aan te zwengelen die anders zouden blijven liggen. Het wordt gefinancierd uit het spaaroverschot Het andere deel (acht miljard) moet gefinancierd worden uit belastinginkomsten, leningen op de open kapitaalmarkt en uit de voorschrijf rekenin gen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het plan voor de injectie van twee miljard zou onder meer een ongunstig effect op de inflatiebe- strijding hebben. In het kabinet zijn premier Den Uyl en de minis ters Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Econo mische Zaken) felle voorstanders van een nieuwe injectie. Verwacht wordt dat minister Duisenberg zijn verzet zal moeten opgeven. De beoogde injec tie wordt overigens gegeven in navolging van Duitsland en Frankrijk. Duitsland zal vijf en Frankrijk negen miljard in de economie „inspui ten." Het belangrijkste deel van de nieuwe injectie zal besteed worden aan de werkgelegenheid in de bouw. Deze werkgelegenheid loopt nog steeds terug. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) is de orderontvangst bij de bouwonder nemingen in de afgelopen maand verder afgeno men. Ook de werkgelegenheid in de Rotterdamse haven is zorgwekkend. De activiteiten lopen sterk terug en steeds meer stuwadoorsbedrijven vragen arbeidstijdverkorting voor het personeel aan. toesteren- e warmte (scheid nemen is lak een met nos- ilgische gevoe- ins gekruid ge- euren. Dat geldt ok voor de amb- inaren van het linisterie van Fi- anciën, die we- swaar heel wat loderner huis- esting toebe- gekregen ebben, maar die ijvoorbeeld de ude potkachels, ie talloze winters koesterende ïarmte hebben erspreid onder cijferende werknemers, zul len missen. Die kachels werden gisteren zonder oardon op een jachtwagen gela len. Ze zullen aan (Ie meest bieden- le worden ver- tocht. Berend Boudewijn in nieuw programma op KRO-televisie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ondanks het feit dat de B.B.-quiz voorgoed van de baan is, zal Berend Boudewijn met grote regelmaat als presentator op het KRO-scherm blijven verschijnen. Te beginnen in januari komt de KRO-televisie met een avondvul lend amusementsprogramma, waarvan Berend Boudewijn de pre sentatie zal hebben. Over dit programma wenst de KRO momenteel geen verdere mededelingen te doen. Voorts zal Berend Boudewijn op de televisie een reeks interviews brengen met bepaalde persoonlijkheden. In deze interviews zal een oorspronkelijke aanpak worden gehanteerd. Er zijn al twee proef- programma's gemaakt, die beantwoorden aan de opzet en die als geslaagd kunnen worden beschouwd. Bovendien zullen in verband met het 50-jarig bestaan van de KRO in de laatste maanden van dit jaar enige speciale programma's op de televisie worden gebracht, waarvan er één zal worden gepresenteerd door Berend Boudewijn. .99 Van een onzer verslaggevers Leiden Mr. H. Driessen, CDA-fractieleider in de Leidse gemeenteraad is ervan overtuigd dat de uitslag van de gisteren gehouden Rijnland-verkiezingen gro tendeels ongeldig is. Hij heeft een protest ingediend bij dijkgraaf en hoogheemraden van het waterschap en zal vandaag nog een verzoek indienen bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland om in te grijpen. Als Driessen gelijk krijgt betekent dat dat straks een kleine 70.000 huis- en grondeigenaren opnieuw een oproepingskaart krijgen. En dat de honderduizenden guldens die de verkiezingen tot nu toe hebben gekost, weggegooid geld zijn. Hij meent dat het systeem van stemmen dat bij de verkiezingen is gevolgd in strijd is met het reglement van Rijnland. Volgens dit regle ment, aldus de CDA-leider mag iemand die het recht heeft één stem uit te brengen niet meer dan één kandidaat aanwijzen (één hokje rood maken). Het systeem dat is gevolgd hield daarentegen in dat in een groot aantal gevallen meerdere kandidaten tege lijk konden worden aangewezen. Driessen overweegt nog om ook de rechter in te schakelen. Dijkgraaf Van Knobelsdorff en de secretaris van Rijn land mr. B. Plomp lieten vanmorgen via de voorlich tingsdienst weten „dat mr. Driessen - al te - formeel gesproken mogelijkerwijs gelijk heeft". Voorlichter Kosman: „We maken ons nog geen zorgen. De geest en doelmatigheid van de verkiezingen zijn niet in het geding. Vooralsnog verwachten we dan ook niet dat er opnieuw gestemd moet worden". Als de uitslag van de verkiezingen toch geldig blijkt betekent dat in district I (het belangrijkste, waaronder ook Leiden en Haarlem vallen) een grote overwinning voor de bonden van huis- en grondeigenaren. Deze verwierven vier van de in totaal vijf beschikbare zetels. De lijst die bindingen heeft met de Kamers van Koophandel kreeg de laatste zetel. Het opkomst-percentage is nog niet bekend. Volgens een voorlopige raming is 1/3 van het aantal stemmen dat de kiezers in totaal mochten uitbrengen, ook metterdaad uitgebracht. Zie verder pagina 5. Ziekenhuizen in moeilijkheden door gebrek aan reageerbuisjes UTRECHT (ANP)" Het is mogelijk dat de ziekenhuizen in grote moeilijkheden komen door gebrek aan reageerbuisjes. De dertig werknemers namelijk van de glas fabriek Rewin bv in Rijen waar wekelijks 800.000 wegwerp-reageerbuisjes worden ge maakt, zijn gisteren naar huis gestuurd, omdat een leverancier van verpakkingsma teriaal via een deurwaarder beslag heeft laten leggen op de voorraden, waardoor de produktie is gestagneerd. Het heeft volgens de districtsbestuurder van het NKV name lijk weinig zin de produktie van de steriele buisjes voort te zetten wanneer deze niet direct kunnen worden ingepakt LISSABON (AP) Gematigde Portugese militaire leiders hebben gedreigd de regering binnen een week te zullen omverwerpen in dien de tot nu toe door de commu nisten gesteunde premier Vasco Goncalves niet aftreedt. President Francisco da Costa Gomes, die de bevoegdheid heeft de premier te ontslaan, heeft op het dreigement van de gematigde officieren gerea geerd met de opmerking dat de Ook de leider van de Portugese communistische partij Alvaro Cun- hal heeft laten blijken dat de partij bereid is Goncalves te laten vallen. Op een onverwacht bijeen geroe pen persconferentie die kwam ter wijl steeds meer tekenen er op wezen dat het bewind Goncalves op zijn einde loopt, verklaarde Cunhal dat zijn partij bereid is nieuwe oplossingen voor de huidige crisis te overwegen. Het lijkt erop dat de partij, eens de meest krachtige politieke groe pering in het land, nu bereid is haar verlies te nemen en Goncal ves, haar steunpilaar in het lands bestuur op te offeren. President Francisco da Costa Go- mes hield gisteravond een onver wacht topberaad met Carvalho, de chefs van de drie krijgsmachton derdelen, en de opstellers van het zogeheten stuk-An tunes, waarin ge matigde officieren een aan de wer kelijkheid aangepaste koers naar het socialisme bepleiten. De groep van majoor Melo Antunes heeft een nieuw actieplan opgesteld, waarin elementen zijn opgenomen uit het Copcon-plan. Burton en Taylor gaan hertrouwen NEW YORK De actrice Eli zabeth Taylor en de acteur Ri chard Burton hebben zich ver zoend en zijn van plan te her trouwen, zo heeft hun persa gent gisteren in New York be kend gemaakt. Elizabeth Taylor ontmoette haar vroegere echtgenoot in het weekeinde in Zwitserland, waar het paar besloot de geschillen „voorgoed" bij te leggen. Vol gende week gaan ze samen naar Israël en volgens Richard Bur ton bestaat de kans dat het hu welijk daar gesloten wordt. Bur ton en Taylor scheidden op 27 juni 1974. BOEKHOUDER Frankrijk maakt zich druk om het lot van de boekhouder Pierre Fleu- rence, die protest aantekende te gen zijn ontslag Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. Brief over ontwenning roken DEN HAAG (ANP) De Stichting Kankerpreventie in Den Haag zal binnenkort een standaardbrief uitgeven, waarin advies wordt gegeven over de ontwenning van het roken. De brief is gebaseerd op de ervaringen van de secretaris-penning- meester van de stichting, de heer J. P. van Goudzwaard. De stichting heeft veel brieven en telefoontjes gehad van mensen die zich bewust zijn van het gevaar van roken, die het verband met longkanker goed zien, maar die wanhopig zijn omdat zij niet weten hoe met roken te stoppen, aldus de heer Van Goudzwaard TELEFOONGIDS IN TOEKOMST OVERBODIG DEN HAAG (ANP) Een vinding van de Ameri kaanse firma Lockheed Electronics co. kan tele foongidsen in de toekomst overbodig maken. De gidsen worden op microfilm gebracht en de cliënt hoeft alleen het telefoondistrict en de eerste vier letters van de naam van degene, wiens nummer men zoekt, te draaien. Binnen een halve seconde wordt dan de bewuste pagina van de gids op een beeldscherm zichtbaar gemaakt. Het microfilm-systeem kan per eenheid 5,5 miljoen namen en nummers bevatten. Volgens Lockheed wordt het beeldscherm in de Verenigde Staten al met succes gebruikt. Het inbrengen van de tele foongidsen op microfilm in dit systeem zou geen problemen opleveren. Het electronische systeem' wordt over de gehele wereld op de markt ge bracht HANITA (AP—Reuter) Israë lische militairen hebben giste ren bij de noord-Israëlische kibboets Hanita drie Arabische guerrillastrijders gedood die waarschijnlijk plannen hadden om een terroristische aktie te ondernemen. Aan Israëlische zijde is een gewonde gevallen. Volgens het Israëlische militaire opperbevel behoorden de infil tranten tot het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) van George Habasj. De organisatie van Habasj behoort tot de guerrillagroeperingen die een vreedzame oplossing voor het Midden-Oosten verwerpen. Israëlische functionarissen ver moeden dat de infiltranten een aktie hadden willen onderne men om de bemiddelingsmissie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger te verstoren. Kissin ger komt vandaag in Israël aan en vertrekt morgenochtend naar Egypte voor besprekingen met president Anwar Sadat. Een groep betogers, die protes- teren tegen een eventuele nieu we terugtrekking van de Isïaeli- sche troepen in het kader van een nieuwe overeenkomst met Egypte, hebben gisteren de wo ning van de Israëlische minister van buitenlandse zaken Allon bestormd en drongen naar bin nen. Ze werden door politie ver wijderd. Marine lijkt beroepsleger te worden" UTRECHT (ANP) „Terwijl de staatscommissie Mommer- steeg nog bezig is met het on derzoeken van voor- en nadelen van een vrijwilligersleger, lijkt de marine al te zijn begonnen met het instellen van een derge lijk apparaat". Dit staat in „Twintig", het blad van de WDM. De soldatenvak- bond komt tot de veronderstel ling, dat de marine hard op weg is om een legeronderdeel zonder dienstplichtigen te worden. Dit naar aanleiding van enkele er varingen, die ledenwervers van de WDM hebben opgedaan en aan de hand van enkele ge sprekken, die zijn gevoerd met marineofficieren. Staking bij Franse pers (Van onze correspondent) PARIJS In Frankrijk zijn vandaag als gevolg van een sta king van de bij de communisti sche vakbond aangesloten typo grafen voor de zesde maal sinds april geen dagbladen versche nen. Deze nieuwe staking is uitgeroe pen om nieuwe onderhandelin gen af te dwingen en een onder- handelingsoplossing te forceren inzake de hangende conflicten." Deze conflicten hebben in de allereerste plaats betrekking op het slepende geval van het po pulaire Parijse dagblad Le Pari- sien Liberé. Daar brak geruime tijd geleden een staking uit als gevolg van ontslagverleningen om economische redenen, waar op de directie eerst in België, later in de provincie en tenslotte weer in Parijs, maar deze keer door niet georganiseerde typo grafen, liet drukken. HILLEGOM Een 21-jarige Hillegommer en zijn 24-jarige Franse vriendin zijn door de politie gearresteerd. Zij worden er van verdacht in drugs te handelen. In hun woning werd een tas met twee kilogram hasj aangetroffen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1