Westlandse vereniging voor bedrijfsverzorging op 1 oktober van start Goede vooruitzichten voor varkenshouderij TOT NU TOE 180 REACTIES BINNEN: iw-\ GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN ITALIË: BELANGRIJKE PAPRIKA-CONCURRENT BOLLENHANDEL BEREIKT PRIJZENPLAFOND CMC/MELKUNIE NAAR WOERDEN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURAN1 NAALDWIJK - Tot nu toe zijn er bij het secretariaat van de stichting Hulpverlenings dienst in het Westland hon derdtachtig reacties binnenge komen van tuinders, die geïn teresseerd zijn in of zich wil den opgeven als lid van een nieuw op te richten vereni ging voor hulpverlening in de tuinbouw. „Ongeveer hon derdvijftig daarvan gaven zich daadwerkelijk op als lid", aldus de heer L. Middel burg, secretaris van de stich ting Hulpverleningsdienst „Per één oktober willen we van start gaan. Wie zich voor die datum niet aanmeldt loopt het risico van een wachttijd van drie maanden, alvorens zijn aanvraag voor het lidmaatschap in behande ling kan worden genomen". Een nogal strenge maar nodi ge maatregel. Maar, zo meent men bij de stichting, er is ruimschoots de tijd gegeven om zich aan te melden, nadat in alle periodieken van de Westlandse veilingen uitvoerig over de mogelijkheden en doelstellingen van de nieuwe vereniging is gepubliceerd. Met de winter voor de deur is de kans, dat een tuinder ziek wordt nu eenmaal groter. „En we zouden het erg jam mer vinden als we tegen ie mand, die nog geen lid is, maar wel hulp wil hebben moeten zeggen: „Jongen het spijt me, maar dat gaat niet". Nou weet ik wel, dat sommi gen denken, dat we graag gauw een paar duizend leden hebben, maar dat is zeker niet waar. De zaak moet helemaal nog op gang komen. Wij reke nen er ongeveer op, één be- drijfsverzorger per vijftig le den nodig te hebben. Als we dan ineens vijfhonderd leden zouden krijgen betekent dat nog niet dat we dan ook tien mensen achter de hand heb ben om in die bedrijven in te springen". In de knoei Want daar gaat het om. Tuin ders, die ziek worden en geen kans zien hun bedrijf gaande te houden wordt tegen sterk gereduceerd uurloon de hel pende hand toegestoken. Daar is jaren geleden al schuchter mee begonnen, toen men van uit de standsorganisaties in sa menwerking met de veilingen al een soort hulpverlening op touw zette. Er werd door ver schillende clubjes in het West- land een lijst opgesteld van jonge tuinderszoons, die in konden springen zo gauw een van de collega-tuinders in de knoei raakte. „Maar je zou net zien, dat dat precies gebeurde op een tijdstip dat degenen, die zich als helpers opgegeven hadden zelf ook niet zo best zaten. Het gebeurde wel, dat bij zo'n secretariaat het hele lijstje werd afgelopen en dat er nog geen hulp voor handen was. In de standsorganisaties is drie jaar geleden de hele zaak nog weer eens doorge praat, waarna men - na veel vijven en zessen - besloot te komen tot de oprichting van de stichting Hulpverlenings dienst in het Westland", aldus de heer Middelburg. Met drie gekwalificeerde krachten, allen afkomstig uit de tuinbouw - ex-tuinders of tuinderszoons, die geen eigen bedrijf wilden hebben en in dienst van de stichting traden - werd het werk aangevangen. Van de drie zijn er thans nog twee overgebleven, de heer A. Kester en P. Zeestraten. De stichtmg hoopt, zodra men vereniging is geworden, weer over een derde medewerker te kunnen beschikken „Nou moet men niet denken, dat die bedrijfsverzorgers zo maar op alle bedrijven kunnen worden ingezet als all-round- Secretaris L. Middelburg: „Ik zou het jammer vinden te moeten zeggen, jongen, we kunnen je niet helpen". tuinders. Er zijn nu eenmaal heel wat gespecialiseerde be drijven, zoals anjerbedrijven, anthurium-, en rozen bedrij ven. Dan zijn er nog de papri ka- en de aubergineteelt. Alle maal uiteenlopende bedrijfsty- pen die telkens een andere aanpak vereisen. In de slappe tijd, waarin er weinig of geen ziektes voortkomen, gaan de medewerkers als het ware sta gelopen in dergelijke gespecia liseerde bedrijven, zodat ze van lieverlee ook steeds meer daar in thuis raken", vertelt secretaris Middelburg, die be halve als zodanig ook optreedt als werkverdeler. Aan de telefoon Dat brengt met zich mee, dat hij 's avonds tussen zes en zeven vaak aan de telefoon zit om te horen wie er nu weer tijdelijk uit de puree moet worden gehaald. Dikwijls gaan die gesprekken echter ook over het gebrek aan ar beidskrachten. Kerngezonde tuinders staan soms te smeken om hulp. De heer Middelburg probeert dan nu nog via het arbeidsbureau zo'n man te hel pen. In de stuurgroep, die be zig is om het probleem van de personeelsvoorziening in het Westland aan te pakken is dan ook al gesproken over de mo gelijkheid de nieuwe vereni ging voor hulpverlening in de tuinbouw in de toekomst in te schakelen. Men zou onge schoolde krachten in dienst kunnen nemen om in gevallen van extra-drukte in de tuin bouw te kunnen laten insprin gen. Perspectieven genoeg dus en dat voor een jaarlijkse contri butie van slechts tweehonderd gulden. Honderd gulden daar van gaat in een fonds, waar door men na een week reduc tie krijgt op het uurtarief bij arbeidsongeschiktheid. De ver eniging waarop men dan een beroep kan doen, zorgt ervoor, dat de tuinder bij arbeidsonge schiktheid te allen tijde wordt geholpen door een bedrijfsver- zorger op het bedrijf. Nieuw is echter, dat men nu ook, als men op vakantie gaat, een weekend er tussenuit wil of om andere redenen enkele dagen afwezig is, een bedrijfs- verzorger in het bedrijf kan vragen om in die tijd te run nen. Ook als men door tijde lijke drukte een extra kracht nodig heeft voor .het bedrijf, kan men voortaan een beroep doen op de hulpverlenings dienst. „Al is het maar voor een dag of voor enkele weken, wan neer men behoefte heeft is er de mogelijkheid om een be drijf sverzorger in te schake len, ziektegevallen hebben ech ter altijd voorrang", zo legt de heer Middelburg uit. Het ta- Om thuis te raken in gespecialiseerde bedrijven, zoals waar de anthuriumteelt wordt beoefend, gaan de bedrijfsverzorgers er bij tijd en wijle hun ervaringen opdoen. rief van de kosten van een all-round vakman in de tuin bouw, die in staat is een be drijf te leiden als men afwe zig is, kost zeventien gulden vijftig per uur. Dat is bij arbeidsongeschikt heid dus ook het tarief voor de eerste week, maar voor de tweede tot en met de vijfde week wordt dat al acht gulden vijftig, voor de zesde tot en met de dertiende week zes gul den en voor de veertiende tot en met de tweeenvijftigste week zelfs week zelfs een rijksdaalder. „Gaat het dan nog langer duren dan moet er toch raad geschaft worden", zo vindt de heer Middelburg, die nog graag een paar mis verstanden uit de weg ruimt. „B.V.'s kunnen ook lid wor den, maar geen gebruik ma ken van de reductieregeling. Firma's wel, maar dan moeten beide firmanten afzonderlijk lid worden". Garantie De stichting genoot tot nu toe de garantie van de veilingen in het Westland. Nu de stichting in een vereniging wordt omge zet krijgt deze een subsidie uit het Ontwikkelings en Sane ringsfonds voor de landbouw. Dit loopt allemaal via de Bond voor bedrijfsverzorging West- Nederland, die in Leeuwarden is gezeteld. Het stichtingsbe stuur gaat nu in september de zaak in het Westland op gang brengen. Er zal een nieuw be stuur moeten worden gekozen door de ledenvergadering, er moeten nieuwe statuten en een bedrijfsregelement komen. Het stichtingsbestuur .bestaat uit de heren A. Kouwenhoven uit Wateringen (voorzitter), F. van Velden uit Honselersdijk (penningmeester), L. Middel burg uit Maasdijk (secretaris), en P. van Staalduinen uit Monster (algemeen adjunct). „In het reglement moet na tuurlijk goed omschreven wor den wat arbeidsongeschikt heid is. Een tuinder, die vie renzestig is en wat kalmer aan wil doen valt daar niet onder, maar een man met een been in het gips bijvoorbeeld wel. De korting die men krijgt is immers met onbelangrijk. Wie aan deze regeling mee wil doen moet uch nu wel snel opgeven", aldus de heer Mid delburg. ..Met steun van de overheid kunnen wij dan de sociale positie van de zelfstan dige ondernemer in de tuin bouw verlichten". AAD VAN HOLSTEIN T:' Uit de gegevens van het produktschap voor groenten en fruit blijkt dat Italië in de periode van 8 tot en met 11 augustus 1.076 ton paprika's naar West-Duitsland expor teerde tegen Nederland 142 ton. Naast Italië zijn Hongarije, Roemenië, Joeglavië en Grie kenland op de Westduitse markt aktief. De aanvoer van rode paprika's is nog steeds aanzienlijk hoger dan die van vorig jaar. De prijs van de rode sorteringen geeft een herstel te zien, en schommelt rond de twee gulden per kg. Bij de groene sorteringen is er nog geen sprake van een prijsherstel, eind vorige week werden de groene sorteringen ver kocht voor 60 tot 70 cent per kg. De aanvoe ren zullen de komende week weinig veran dering ondergaan, met als gevolg dat de Tnmatëii prijzen ongeveer gelijk zullen blijven. als een vuurpijl zullen stijgen, maar beneden de 85 cent per kg. zullen er geen bonen meer worden verhandeld, p Snijbonen Bij de prijsvorming van snijbonen valt op, dat de landelijke aanvoer weinig verande ring heeft ondergaan. De pnjzen daalden echter van 1.65 per kg. naar 75 cent. Deze sterke prijsdaling werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door een zeer geringe bin nenlandse vraag. Inmiddels zijn de prijzen weer opgelopen naar de 1,50 per kg. en het ziet er naar uit dat de prijs gelijk blijft of verder zal stijgen. Sperziebonen Het ziet er naar uit dat de topaanvoeren van de sperziebonen achter de rug zijn. De eerste week van augustus heeft de prijs rond de 85 cent per kg. geschommeld. De aanvoer zal langzaam minder worden, met als gevolg dat er gelijktijdig een prijsherstel zal optre den. Dit wil echter niet zeggen dat de prijzen De prijzen van de tomaten vertoont een somber beeld. Ze worden weer verhandeld tegen doordraaiprijzen. Voor de A-sortering betaalt men voor 6 kg. gemiddeld 3 gulden. Vooral Italië en België zijn erg aktief op de Westduitse markt. Zoals al eerder in deze rubriek opgemerkt speelt ook de Duitse eigen produktie op het ogenblik een rol. De aanvoer in ons land zal wel afnemen, maar het ziet er naar uit dat het met de prijzen sukkelen zal zijn. Overige gewassen De aanvoer van bospeen neemt geleideliji verder af. De prijs per bos zal de komend! week rond de 90 cent blijven hangen, aubergine-prijs zit nog steeds behoorlijk i de put, om niet te zeggen dat hij erbarmelijl slecht is. De prijs varieert van 50 tot 85 een per kg. Er valt een prijsverschil met i jaar van 1,50 per kg. te constateren. H^ is duidelijk dat menig aubergine-teler afgelopen weken een duidelijke strop he< opgelopen. Lagen de prijzen voor bloemko< de laatste tijd erg laag, door het afnemel van de aanvoer is er inmiddels een prijshei stel opgetreden De „achten" worden voor 80 cent per stu| verkocht tegen vorige week 50 cent. Vot prei schommelt de prijs rond de 40 cent pel1 kg. Netmeloenen worden voor drie guldel per stuk verkocht. Ogenmeloenen liggel weer gunstiger in de markt, er wordet prijzen van 2,50 tot 3,90 per stuk betaal<£ De suikermeloenen spannen de kroon i prijzen van 2,60 tot 4,95 per stuk, er dieijE wel opgemerkt te worden dat dit ras i zo produktief is. De spruiten brengen cent per kg op. Postelein wordt vooi per kg verhandeld. Ook spinazie en andijvi behoren tot de goedkopere groenten, prijzen variëren van 31 tot 34 cent per kg. Eens is het (prijzen) plafond bereikt. En dat was op de laatste beurs kennelijk het geval. De kwekers die naar de bloembollen-tempel in Hillegom waren gekomen in de vriendelij ke veronderstelling voor de twaalven van hun tulpen opnieuw 1,- per 100 méér te „maken", kwamen al gauw tot de ontdek king dat dit gewoon niet ging. De handel wilde wel kopen, maar liet tevens duidelijk blijken dat men de prijzen van vorige week al méér dan welletjes vond. Er werd wel veel handel gedaan, maar allemaal op vrijwel hetzelfde niveau als vorige week. Daar kwam nog bij dat de exporteurs op Amerika nu hun inkopen voor het allergrootste deel achter de rug hadden, zodat het ergste paniekvoetbal tot het verleden behoorde. Levendig Een levendige tulpenhandel dus tegen goede prijzen. Ook de tienen kwamen goed in de markt Dat houdt mede verband met het feit dat bloembollenkwekers, die van plan waren hun dikke bollen zelf te broeien, overstag zijn gegaan. Toen de prijzen van de zware tulpebollen zó sterk aantrokken, hebben ze ,een sommetje gemaakt. En de uitkomst van dat sommetje was vaak dat men besloot de dikke bollen te verkopen en zelf óf niet te broeien óf te volstaan met een kleinere maat bol. De markt van tienen is de laatste jaren nog nooit zo hoog geweest als nu het geval is. Van de meeste broeisoorten gingen de tienen van de hand voor ƒ6,- tot ƒ7,- van Prominence zelfs nog tot 7,50 en van Bril liant Star tot 11,- per 100. in de afgelopen jaren en dat het aant^ bolbloemen dat in het buitênland zal wordej geproduceerd ook kleiner zal zijn. Acceptabel Hog. ;er niveau De prijzen van narcissen en met name die van de gele trompetten zijn ook op een veel hoger niveau gekomen. Nu de tulpen duur werden, vielen de broeiers terug op narcissen. Daar de oogst niet best was, kwamen de prijzen in de lift. De druk van, de Engelse narcissen was kennelijk niet zo groot als men had verwacht. Het gerucht gaat, dat ook in Engeland het aantal lever baren belangrijk beneden normaal is geble- Van de irissen is vooral de cultivar Ideal mét Prof. Blaauw de meest gewilde van de broei sterk in trek. De dikke bollen zijn al verkocht voor 12,50 per 100, de iets minder zware voor 7,50 en de kleinste broeimaat voor 5,50. Voor deze prijzen zal de broeier in het binnenland weinig trek hebben om veel te kopen. Intussen doen over het aantal bollen dat in het binnenland gebroeid zal worden, wat wilde geruchten de ronde. Aangenomen mag worden dat het aantal minder zal zijn dan Het ligt eveneens in de lijn der verwachtixi gen dat het aantal bollen dat op de zuiverli bollenbedrijven zal worden gebroeid, mirt der zal zijn. Het zijn natuurlijk uitspraket van profeten die brood eten, maar de theorif klinkt zeer acceptabel. f Men kan links en rechts ook horen voorspel' len dat er dit najaar minder tulpen geplarji zullen worden dan in de herfst van 197^ Door de slechte oogst is er niet voldoencL plantgoed. Dal zal tot gevolg hebben dat c prijzen in de róórverkoop van tulpen die begint over enkele weken al hoge zullen liggen dan de laatste jaren het gev; was. De exporteurs zullen straks naó buitenland vertrekken met prijzen die be langrijk af wij'ten van die van 1973 en 19" Of dat de verkoop in het buitenland animeren, moet uiteraard worden afge Inmiddels is de handel in gladiolen, die ii oktober en november geleverd moeten den, zeer levendig en maken de kweker bevredigende prijzen. Het is lang gelede dat uit de bloembollensector zulke optimist sche geluiden gehoord werden. Wij ze mannen RIJSWIJK Tijdens een vergadering van het pro duktschap voor vee en vlees, woensdagmiddag in Rijswijk, zijn de namen be kend geworden van de drie „wijze mannen", die een sociale begeleidingsrege ling gaan opstellen voor de werknemers, die als gevolg van de komende sanering van de vleeswarenindus- trie moeten afvloeien. Het zijn prof. dr. F. J. H. M. van der Ven (ondermeer oud-rector magnificus van de katholieke hogeschool in Tilburg), de heer A. de Boom (voormalig hoofdbe stuurslid van het NW) en drs. J. G. Bavinck (oud-di recteur sociale zaken van Philips). Verbetering BRUSSEL De Europese Commissie heeft de minis terraad van de Europese Economische Gemeen schap voorgesteld geld be schikbaar te stellen voor modernisering en rationa lisering van de levensmid delenindustrie in de aange sloten landen. De commissie zou graag zien dat schenkingen tot 25 procent van de kosten van verbeteringsprojecten wor den gedaan uit het Europe se landbouwfonds. Woerden Zo gaat het kan toorgebouw eruit zien (zie te kening), dat C.MC. in Den Haag en de C.MC. Melk Unie in Amsterdam gedeeltelijk dit jaar en voor een ander deel volgend jaar gaan betrekken. Het gebouw, dat gedeeltelijk al bestaat en voor een ander deel in nieuwbouw wordt betrok ken staat in Woerden. Beide hoofdkantoren worden nu met in totaal ongeveer 170 mede werkers in Woerden gecentra liseerd. De voorziene bunde ling van een groot aantal hoofdkantooractiviteiten ver eenvoudigt de onderlinge com municatie aanzienlijk. De ge decentraliseerde beleidvoering van de CMC/Melk Unie wordt daardoor verder vergemakke lijkt. Die beleidsaanpak werd medio 1974 nog onderstreept, toen het werkterrein werd op gesplitst in de sectoren con- sumptiemelkprodukten, spe ciale melkprodukten en zuivel- produkten, alsmede de secto ren financiën en administratie. centrum voor informatiever werking en grondstofregeling. Het centraal laboratorium, dat nu nog in Breukelen is gehuis vest en de kwaliteitsdienst boerderijmelk in Den Haag zo wordt thans onderzocht hoopt men ook in Woerden te kunnen onderbrengen. Het veertiendaags voorlichtings blad voor de melkveehouderij „Melk" meldt deze week dat een gedeelte van het te betrek ken gebouw in december klaar is. De rest wordt in juni 1976 betrokken. RIJSWIJK Voor de var kenshouders zijn vrij goede vooruitzichten, gezien het ge ringe groeipercentage voor 1975 en het eerste kwartaal van 1976. Dat staat in een nota over het aanbod van slachtvarkens in de europese gemeenschap in 1975-76 van het produktschap voor vee en vlees, waarover het produkt schap in Rijswijk heeft verga derd. Het aanbod zal in de periode van het eerste kwartaal 1975 tot het eerste kwartaal van 1976 met een tot vier procent achterblijven bij de overeen komstige periode in 1974-1975 in de negen landen van de gemeenschap. In Denemarken, Engeland en Ierland is de teruggang in het aantal varkensslachtingen enigszins tot stilstand geko men. In de VS zijn de slachtin gen echter in de periode de cember 1974 tot mei 1975 ge ringer dan sinds 1935 het geval was. Aan die teruggang zal nog geen einde komen, gezien de vermindering van het aan tal biggen, aldus het rapport. De prijzen van varkens zijn de afgelopen week weer iets ver hoogd. De biggenprijzen zijn de laatste weken wat gedaald, net als de prijzen voor var kensvlees. Voor slachtrunderen zijn de prijzen vrij stabiel in Neder land. Men ziet de najaarsuit- stoot met vertrouwen tege moet. De markt voor gemeste kalveren is vriendelijk. Voor nuchtere kalveren worden mo menteel vrij goede prijzen ge maakt. Moeilijkheden NOORDSCHARWOUDE De groentenconservenin- dustrie Peter Verburg BV te Noordscharwoude zit in moeilijkheden. Hoogoplo pende voorraden aan do perwten en .iet dreigena mislukken van de sperzie- bonenoogst nopen het be drijf tot een versneld naar huis sturen van de circa 130 seizoenarbeiders. Van de overblijvende 174 vaste krachten kan een deel ont slag tegemoet zien, aldus het bedrijf. Met de vakbon den zijn onderhandelingen aan de gang die waar schijnlijk over twee a drie weken zijn afgerond, aldus een woordvoerder van het bedrijf.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8