Sprint Roy Schuiten |oed mm "open" flief West-Duitsland MIEKE VAN DOORN MET 1.88 M BIJ 'S WERELDS BESTE H00GSPRINGSTERS OOSTDUITSE ATLETIEK- PLOEGEN OP EEN ONWANKEL BARE TROON Atleet Koets overleden Itletiekstrijd om wereldbeker Karstens eenling in ploeg voor WK MOSKOU In de nacht van zaterdag op zondag is te Moskou de Russische oud-atleet Wladimir Koets overleden aan een hartaanval. Koets, die de wereldrecords op de 5000 en 10.000 meter in zijn bezit heeft gehad, is 49 jaar geworden. Nog vier renners aangewezen DEN HAAG Na de Grote Prijs van Dortmund, gistermid dag gewonnen door Rik van Linden, heeft de sportcommis- sie van de KNWU de vier renners aangewezen voor de nog open plaatsen in de Nederlandse wegploeg van de profs. Priem, Fedor den Hertog, Schuiten en Vianen completeren het zestal dat reeds eerder was aangewezen voor de wereldkam pioenschappen, namelijk Karstens, nationaal kampioen Kui per, Zoetemelk, Knetemann, Pronk en Raas. De ploegen van Frisol, Raleigh en GAN zijn elk met drie man vertegenwoor digd, Karstens is een eenling binnen het tiental. Wanneer een van de tien niet zou kunnen starten is Tabak eerste en Nidi den Hertog tweede reserve. LEID SE COURANT llllllll!llll!llllllllllll!!lillllllllll!IIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIllllllllllll!llllll!llllllllllllll!l!lll!l!lll!l lllll!llll!ll!ll!l!lllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllll!illllllllllllllllll!llll!llllllllllllllllll!!!!lllli lllllllllllllllllli Sportwereld TJENTISE De Nederlander Paul van der Sterren is zaterdag tijdens de wereldkampioen schappen jeugdschaken in de Joegoslavische plaats Tjentise van start gegaan met een over winning in de eerste ronde op de Turk Barkan. BAD SODEN De Nederland se jeugdploeg (jongens) heeft za terdagavond in Bad Soden een handbalwedstrijd tegen de jeugd van Hessen met 29-20 ver loren. RIJMENAM Bij een concours hippique voor jeugdruiters in het Belgische Rijmenam met deelnemers uit Nederland, Frankrijk, België en Ierland heeft de Nederlandse combina tie Frank Sloothaak-Patton in een springconcours tabel c op tijd gezegevierd. STOKES BAY De Zweedse zeilers Lofstedt en Eulund heb ben gisteren op Stokes Bay na bij Portsmouth de tweede wed strijd voor het Europees kam pioenschap in de 470-klasse ge- LEES Engeland kan de derde wedstrijd tegen de Australische cricketers nauwelijks meer ver liezen. De eerste inning werd afgesloten met een voorsprong van 153 runs en zaterdag scoor de Engeland in de tweede in nings 184 punten voor het ver lies van drie wickets. LONDEN Op zaterdagmid dag werd in Londen de jaarlijk se korfbalontmoeting tussen het Engels en het Nederlands jeugdtwaalftal gespeeld. De Ne derlandse ploeg won met 17-3. BUURSE Huub Bergmans heeft gisteren in Buurse in een springconcours volgens tabel a zowel beslag gelegd op de eerste als op de tweede plaats. Hij deed dit met de paarden Hen- riette en Richmond-Hill. TORONTO De Spanjaard Manuel Orantes heeft gisteren in Toronto de open Canadese tenniskampioenschappen ge wonnen. In de finale van het herenenkelspel versloeg hij de Roemeen Ilie Nastase met 7-6, 6-0, 6-1. JÖNKÖPING Het Neder lands jeugdzevental heeft zater dag in het toernooi om het Eu ropees kampioenschap gelijk gespeeld (5-5) tegen Zweden. CE Ir. Ad Paulen, de voorzitter van de iropese Atletiek Associatie (EAA), heeft giste- in Nice verklaard dat in 1977 voor de eerste aal zal worden gestreden om de wereldbeker lletiek voor landenploegen. "Het grote pro- leem is echter nog de juiste verdeelsleutel van acht plaatsen. Met uitzondering vn de Ver- ligde Staten hebben de landen uit de andere erelddelcn nog niet het Europese niveau be- ikt. Bij de spelen van München veroverden uropese atleten tenslotte 29 van de 38 gouden edailles", aldus ir. Paulen. et is de bedoeling dat de strijd om de wereldbe de plaats komt van de intercontinentale edstrijden, die in verband met de problemen de samenstelling van de ploegen, niet meer ihouden zullen worden. strijd om de wereldbeker kan pas voor het rst in 1977 worden gehouden (Düsseldorf heeft ch al kandidaat gesteld voor de organisatie) omdat het congres van de IAAF nog toestem ming moet geven. Ir. Paulen was van mening dat wereldkampioenschappen atletiek niet voor 1981 gehouden kunnen worden. Ir. Paulen maakte verder bekend dat de EAA het experiment om de finales van de strijd om de Europa Cup dames en heren op twee dagen te laten plaats vinden, zoals dat in Nice is gebeurd, niet zal worden herhaald. "Ons voorstel is om de wedstrijden weer over drie dagen te verdelen, zoals twee jaar geleden in Edinburgh. De dames werken hun programma op vrijdag af, de heren op zaterdag en zondag. In het dames-programma van de Europese bekerstrijd zal vanaf 1977 ook de 3000 meter worden opgeno men. Dat is onze bijdrage in het jaar van de vrouw." De EAA is ook voorstander van de invoering van een wereldbeker marathon. Daarbij wordt ook gedacht aan een wedstrijd voor dames. Loopzeges voor Pulles en Klop BEST Jan Dulles (PSV) heeft gisteren in Best een na tionale loop over 15 kilometer gewonnen. Pulles, die na vijf kilometer alleen aan de leiding kwam, liep de afstand in 48 minuten en 14 seconden. De sterkste dame was Corrie Ko- nings (THOR) in 58.41. Bert Klop (Horror, Sneek) heeft de 20 kilometer wed strijd hardlopen Sneek-Bols- ward-Sneek gewonnen in 1 uur 4 minuten en 45 seconden. Klop had een voorsprong van 21 seconden op Nijboer (Da- ventria), die als tweede eindig de. van Alfejeva betekende een Russisch record. De Oostduitse 4x400 meter ploeg bleef slechts een second^ boven het wereldre cord, dat dit land tijdens de Olympische Spelen in München op 3.24.0 bracht. De Oostduitse dames wonnen de volgende negen nummers: 100, 200, 1500 en 100 meter hor den, 4 x 100 en 4 x 400 m estafette, hoogspringen, kogel stoten en speerwerpen. Rusland twee: discus en ver, terwijl Po len (400 meter) en Roemenië (800) een eerste plaats behaal den. Taktiek Bij de heren was de over macht van de Oostduit sers minder groot maar de kracht van het team bleek in doorsnee zo groot dat Rusland, dat twee jaar geleden in Edinburgh zegevierde, drie punten achterbleef. In de herenwedstrijd vie len de prestaties over het algemeen genomen, zeker op de loopnummers, wat tegen omdat de taktiek hier belangrijker was dan de tijd. Valeri Borsov, de Olym pische dubbelkampioen op de 100 en 200 meter, heeft zaterdag geruime tijd in onzekerheid ver keerd of hij de korte sprint had gewonnen. Zelfs de electronische tijdwaarneming onder kende geen verschil in aankomst tussen Borsov en de Italiaan Pietro Mennea. Op de finishfoto was er wel enig „licht" te zien. Een dag later revan cheerde Mennea 7ich op overtuigende wijze op de 200 meter. De Italiaan, vorig jaar in Rome Euro pees kampioen geworden, maakte een eind aan de gedachte dat hij die titel veroverd had dankzij de afwezigheid van Borsov. Mennea toonde zich dui delijk de sterkste: 20,42 tegen 20,61. Verrassend was het optreden van Po len. De Polen, die er twee jaar gele den niet in slaagden zich voor de eindstrijd te plaatsen, ver overden nu de derde plaats ach ter Oost-Duitsland (112) en Rus land (109) met een totaal van 101 punten. Uitermate verbitterd was de strijd om de vierde plaats. Drie landen, Groot Brit- tannië, West-Duitsland Finland vergaarden 83 punten. De Brit ten eindigden echter op de vier de plaats, omdat zij in totaal zes individuele overwinningen be haalden. EULEN - Roy' Schuiten heeft zaterdag in Pulheim bij Keulen et 'open' kampioenschap van West-Duitsland voor wegrenners eroverd. Schuiten versloeg in de eindsprint zijn ploegmakker ünter Haritz. De 42 renners moesten op een vlak parkoers 25 iaden van ruim zes kilometer afleggen. De wedstrijd werd beslist i de negende ronde, toen een negen man sterke kopgroep itstond, waaruit later alleen Tino Tabak verdween. Ruim tien lometer voor het slot ging Schuiten alleen aan de haal, Haritz wam nog bij, maar was kansloos in de sprint. Belg Rik van Linden heeft gisteren de profwielerwedstrijd om veertiende Unionprijs van Dortmund gewonnen. Hij legde de >0,5 kilometer af in 3.43,01. Tweede werd zijn landgenoot André iericks en derde de Westduitser Dietrich Thurau. Daarna volgden rans van Looy (Bel), Eddy Merckx (Bel) en Hennie Kuiper en udo Delcroix (Bel). Deze groep had een voorsprong van 2 minuten 54 seconden op de Belg Ward Janssens. dor den Hertog eindigde op de twaalfde plaats op 4 minuten 44 seconden, Aad van den Hoek werd dertiende op 5,06, Cees fiem veertiende op 7,39 en Ton Tabak finishte als zeventiende 1 dezelfde tijd als Priem. %n week na zijn overwinning in Kamerik heeft Gerben Karstens ijn tweede triomf in Nederland behaald. Karstens ontliep de jridsprint in de Ronde van Dongen, door twaalf kilometer voor m. et einde uit een kopgroep van negen man weg te springen. 10 arstens plaatste zijn demarrage onmiddellijk nadat Roger de !i laeminck een lekke band had gekregen. De kopgroep zag Kar- lens niet meer terug. alverwege de vrij boeiende koers over 110 kilometer werd de ge|°Pgroep geboren door een aanval van Frans Verhaegen, Jos ;n cbipper en Bas Hordijk. Het trio kreeg later gezelschap van nog an ens drie renners, Karstens, Jan van Katwijk en De Vlaeminck ei n de kopgroep groeide uit tot tien man met de komst van Pijnen, en Petemann, André Delcroix en Vianen. De laatste viel weer terug iei Por een lekke achterband. hej^s Bal is zaterdag sprintwinnaar geworden in de Ronde van ijl jjnacker. In het laatste gevecht van de levendige ronde versloeg ;tij U zijn ploeggenoot Gerard Vianen. Het duo in Franse dienst had een minuut voorsprong op Piet van Katwijk, die derde werd. 5e ronde van Pijnacker, met 15.000 toeschouwers, die gratis )egang tot het parkoers hadden, kreeg zijn gezicht door een van twaalf renners. Uit die groep van twaalf sprongen '®lal en Vianen weg en dat duo slaagde erin, ongeveer twintig o ilometer voor de eindstreep, het peloton een ronde achterstand bezorgen. Roy Schuiten heeft weer eens een zege aan zijn successenreeks toegevoegd. Hij werd "open" kampioen van West-Duitsland. Vrijheid Gerrie van Gerwen kon zaterdag alleen maar eerste in de Omloop van de Krimpenerwaard worden omdat hij wat later mocht komen. De Brabander, opgenomen in de selectie voor de wereld kampioenschappen op weg en baan, had zich zaterdag met de andere ploegleden om vijf uur in het trainingskamp te Bemelen moeten melden. Omdat hij de Omloop van de Krimpenerwaard wilde rijden, kreeg hij enkele uren dispensatie. Van Gerwen heeft de hem gegunde vrijheid aangegrepen om de Omloop te winnen. Het was een triomf die ontstond uit een tamelijk vlakke koers na een voortreffelijk staaltje ploegtactiek van de Van Erp-rijders. Op de lange rechte wegen hielden zij met de andere sterke ploegen (Ketting en Caballero) het tempo hoog. Er waren wat onbetekenen de schermutselingen en alleen Piet van Leeuwen slaagde er werke lijk in weg te komen. Zijn maximale voorsprong was achttien seconden. Op minder dan twintig kilometer van de eindstreep waren er nog 35 renners in de eerste groep overgebleven. In een van de weinige echte bochten van het parkoers viel toen Boterhuis en met hem gingen ook onder anderen Gödde, St. Nicolaas, Tabak en Vissers onderuit. Daardoor ontstond een afscheiding. In de eerste groep van vijftien man zaten vijf renners van Van Erp. Zij drukten het tempo en vielen om beurten aan. Op drie kilometer voor de streep slaagde eindelijk. Van Gerwen erin weg te komen. Alleen Brokel- man pakte zijn wiel, maar werd in de sprint verslagen. De Belg Ronnie Naets heeft gisteren de vijfde internationale jeugdwielerronde van Oostenrijk gewonnen. Hij bleef in het eind klassement de Zweed Claes Göranssen 2 minuten en 3 seconden voor. De Nederlander Theo de Rooy, die in de leiderstrui startte, kwam in een afdaling ten val en verloor daarbij drie minuten op zijn concurrent Naets. De Rooy kwam in de slotstand op dè zevende plaats terecht. Cees Stam is tweede geworden in een stayerswedstrijd voor profs te Frankrijk. De wedstrijd over 50 kilometer ging voornamelijk tussen Stam en de Duitse titelhouder Dieter Kemper, die won. Ook record Ruud Wielart NICE Precies elf maanden voor de ope ning van de Olympische Spelen in Montreal heeft Oost-Duitsland bij de fi nales van de strijd om de Europese bekers voor landenploegen, zich op nieuw doen kennen als de sterkste atletieknatie van het oude werelddeel. Overmacht dames was overweldigend UTRECHT Mieke van Doorn heeft zich gisteren op de sintelbaan Maarschalker- weerd in Utrecht definitief onder de beste hoogspring- sters ter wereld geschaard. De 20-jarige atlete uit Lisse, die vorig jaar door de nationaal technische commissie van de KNAU niet waardig werd be vonden voor afvaardiging naar de Europese atletiek- kampioenschappen in Rome, heeft opnieuw bewezen hoe fout die beslissing was. Mieke van Doorn, bezeten van de wil om het beste te bereiken wat in haar vermogen ligt, en daarvoor haar studie aan de Haagse Academie voor Licha melijke Opvoeding Den Haag voor een jaar onderbrak, sprong in Utrecht 1,88 meter. Zij maakte daarmee de woor den van de Joegoslavische trainer Dragan Tancix, die haar in West-Duitsland onder zijn hoede heeft, bijna waar. Ruim een maand geleden zei Tancix, als toeschouwer bij de Nederlandse kampioenschap pen op Papendal, dat hij ver wachtte dat Mieke van Doorn dit seizoen nog 1,90 meter zou springen. "Een voorwaarde is dan wel dat zij volledig her steld is van haar voetblessu re." In Utrecht was Mieke van Doorn nog niet blessure-vrij. "Gelukkig had ik er vandaag geen last van. Ik kan eigenlijk alleen maar gewichttraining doen en de voor mij uitgestip pelde wedstrijden afwerken. Ik sprong echter uitermate ge makkelijk." Mieke van Doorn acht zelf de 1,90 meter cok haalbaar. Zij heeft die hoogte in Utrecht ook nog wel laten opleggen. „Ik was echter vrat vermoeid, omdat ik te laag ben begonnen en daarom te veel sprongen heb moeten doen". Mieke van Doorn bewees, dat de eerder gedane voorspelling, dat zij op weg is naar de 1.90 meter, niet op grootspraak berust. Er ontbreken nu nog twee centimeters. Sterk Mieke van Doorn begon in Utrecht op 1,78 meter, liet vervolgens de lat op 1,81 me ter leggen. Zij haalde beide hoogten in de eerste poging. Vervolgens werd de 1,84 me ter .gehaald in de tweede aan loop. De nieuwe recordhoogte van 1,86 meter ging in de der de poging. Daarna toonde Mieke van Doorn hoe sterk zij geworden is. In plaats van af te haken, wilde zij opnieuw hoger. Er werd nu 1,88 meter opgelegd. Ook voor deze hoogte had zij opnieuw drie sprongen nodig. De 1,90 meter bleek voorlopig nog te machtig. Op de wereld- seizoenranglijst neemt Mieke van Doorn nu de derde plaats in achter Rosemarie Acker- mann (O-Dld) met 1,94 meter en Olympisch kampioene Ulri- ke Meyfarth (W-Dld) met 1,92 meter. Ook Ruud Wielart verbeterde zijn eigen nationale record hoogspringen. De Hoofddor per, die ook veel zelfverzeker der is geworden, begon in Ut recht op 2,05 meter (2e po ging), hij haalde die hoogte in zijn tweede aanloop. Daarna ging de lat meteen zes centi meter hoger. Hij nam de bar rière feilloos. Ook de nieuwe recordhoogte van 2,17 meter ging in de eerste sprong. Ruud Wielart heeft daarna nog de 2,20 meter geprobeerd. In zijn laatste poging was hij bijna overheen. Hij toucheerde de lat echter licht, waardoor deze toch nog naar beneden kwam. In het Zuidfranse Nice, waar het stadion op bei de dagen met 20.000 toe schouwers tot de nok was gevuld veroverde Oost-Duitsland zowel bij de dames als heren de Europese beker. De Oostduitse dames, die twintig punten voor sprong op het als tweede eindigende Rusland had den, veroverden de Bru no Zaulibeker, waar om in een tweejaarlijkse cy clus wordt gestreden voor de derde achtereenvol gende maal. De Oostduit se herenploeg legde voor de tweede keer in de tien jarige geschiedenis van dit evenement beslag op de beker. Vijf jaar gele den in Stockholm zege vierden de Oostduitsers eveneens. Na 1,92 meter moest Ulrike Meyfarth afhaken. Rosemarie Ackermann haalde nog wel de 1,94 meter en bleef daardoor ook dit seizoen weer zonder ne derlaag. Heel dicht in de buurt van het wereldrecord versprin gen was de Russin Lidia Alfeje va, die met 6,76 meter slechts acht centimeter verwijderd bleef van het wereldrecord van Heide Rosendahl. De prestatie Overmacht De overmacht van de Oostduitse dames was overweldigend. Liefst ne gen van de dertien num mers eindigde in een ze ge. Renate Stecher bena drukte opnieuw dat zij op het moment de sterk ste sprintster ter wereld is. De Oostduitse won de 100 en 200 meter in res pectievelijk 11.29 en 22.62. Wereldrecords sneuvel den er bij de dames niet al kwamen er wel enkele in direct gevaar. Bij het hoogspringen joegen Ro semarie Ackermann, met 1,95 meter wereldrecord houdster, en de Olympi sche kampioene Ulrike Meyfarth uit West-Duits land elkaar op. Na 1,86 meter was het duo nog alleen aan sprong. §)e overwinning van Renate Stecher op de kortste sprint. Irena Szewinska, die zich later revancheerde op de 400 meter, moest ook nog Andrea Lynch voor laten gaan. De Russische Maslakova werd vierde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7