Kleine extra's die het maken... Be richt uitblik MEDISCHE RUBRIEK Met Uw hulp betere dierenwet Lucky Luke Rails door de prairie PAGINA 6 LEIDSE COURANT/ MAANDAG 18 AUGUSTUS 197; VOOR DE VROUW De wolken pakken zich srnen boven de zee. We kri]$en„^ zwdar weeri QiEN LATER GIEREN DE EERSTE WiNOVI.AGEN RL OM LRMBiKS RUISTE n ALLE REViGRElO NEEMT DE STORM TOE EN BEREIKT'SNRCRTS z'nroogtepunt.Met een enorme krrckt BEUKEN de RUiZEN' ROGE GOLVEN op de duinruggen...erop ret eenzame ruiste! De homo sapiens: agressief kuddedier Terwijl alle wereldleiders de mond vol hebben over ontspanning, vrede en sa menwerking, draait de wapenindustrie op volle toeren, worden mensen gefolterd en vermoord, en schijnen de haat en de spanning eerder toe te ne men dan omgekeerd. Indien we volgens de We reld Gezondheids Organi satie ons slechts gezond mogen noemen wanneer we ons goed voelen zowel op lichamelijk, psychisch als sociaal vlak, dan heeft deze gang van zaken ze ker een weerslag op onze gezondheid en ons geluk. Daarbij is het opvallend dat en kel de mens, de zogenaamde „homo sapiens", samen met en kele varie-teiten van ratten en muizen, in staat blijkt te zijn zichzelf uit te moorden. Moord en doodslag, zeker in groepsverband, en binnen de ei gen soort, is het grote monop olie van de mens. Daarbij valt het onmiddellijk op dat niet de individuele agressie onze ergste vijand is. Het uitschieten van de persoonlijke agressie naar dood slag, foltering, verkrachting en moord, is een zaak die door gaans in alle samenlevingen on middellijk onder controle ge bracht kan worden. Zelfs de moderne massa-moordenaars slagen er meestal niet in lang actief te zijn. De bedreiging die de mens voor zichzelf éls soort vormt komt uit een heel andere hoek. Niet het ontsporen van de per soonlijke agressie, maar wel het ontregelen van zijn zin tot socia le integratie en tot groepsvor ming, is het kernprobleem. Slechts wanneer de trouw, de verknochtheid en de devotie aan de stam, de natie, de politieke partij, de ideologische groep of de godsdienst verblind worden, begint het echte gevaar. Dan ontstaan stamtwisten, na tionale oorlogen, burgeroorlo gen, godsdienstoorlogen en ten slotte zelfs wereldoorlogen. Daarbij is het opvallend dat de blinde trouw aan de eigen groep niet gebaseerd is op eigen per soonlijk voordeel of haatgevoe lens op het individuele vlak. Men haat niet bepaald zijn buur, maar wel de inwoners van een ander land, zelfs wanneer men nog nooit een van hen ont moet heeft. De Amerikanen die in Zuid-Vietnam gingen vechten hadden geen persoonlijke afre kening in de zin met een of andere Vietnamees, en dit geldt voor alle agressie in groepsver band. Kortom, te sterke gevoelens van integratie in een groep, dus van het gevoel er bij te behoren, kunnen leiden tot collectieve agressie tegen andere groepen. Wanneer de belangengroepen op wereldvlak steeds een grote re schaal aannemen en het wa penarsenaal steeds dodelijker wordt, dan begrijpt men allicht dat zulke collectieve agressie het drama nummer één wordt van het mensdom. Niemand zal aan deze problematiek ontsnap pen omdat de wereld steeds kleiner wordt door de massame dia en het sneller massa-ver keer. Indien we de psychologie mogen beschouwen als de wetenschap die het menselijk gedrag bestu deert in al zijn facetten, dan kunnen we ons toch met be zorgdheid afvragen wat de posi tieve bijdrage geweest is van deze belangrijke tak van de we tenschap. Tot nu toe hebben de psycholo gen zich op een zeer weten schappelijke manier (allerlei proeven met ratten) beziggehou den met onbelangrijke ver schijnselen ofwel ze hielden zich bezig met belangrijke zaken, waar de mens rechtstreeks bij betrokken was, maar dab ge beurde dit op een vrij onweten schappelijke manier. In dit verband denken we voor al aan de psycho-analyse en an dere vormen van psycho-thera- pie die nog altijd verder brou wen op de ideeën van grootva der Freud. Het wordt meer dan tijd dat de psychologie zich op een weten- schappeijke manier gaat bezig houden met belangrijke zaken en de grote menselijke proble men gaat aansnijden. De grote opgave wordt dan: waarom gedragen mensen zich op een bepaalde manier in groepsverband en hoe kan dit gedrag ten goede beinvloed wor den? Daarbij bedoelen wij concreet dit: hoe kan men komen tot een zo groot mogelijke zelfbevesti ging en zelfrealisatie terwijl te vens de positieve, niet ontspo rende integratie in de groep, m.a.w. de samenwerking met anderen, zo goed mogelijk ver loopt? Dit probleem kan natuurlijk langs alle kanten benaderd wor den, maar het kan zeker geen kwaad te zoeken naar de oor zaak van de menselijke proble matiek op gebied van collectieve agressie. Sommigen zien de sterke nei ging tot groepsvorming in onze onbeholpenheid als kind. De mens als baby is inderdaad het meest sukkelachtige wezen dat er bestaat. De afhankelijkheid' van de anderen zou zich laten doortrekken op volwassen leef tijd onder de vorm van een noodzakelijke integratie in een groep. De evolutionisten verwijzen meer naar twee andere mogelij ke oorzaken. Zodra de voor mens afgedaald was uit de bo-_ men, vleeseter wei^d en begon te' jagen op de voorhistorische prooidieren, die alle sterker dan hij waren, moest hij noodge dwongen overgaan tot een echte samenwerking op jachtgebied. Deze samenwerking was een kwestie van leven of dood. Tenslotte kan er ook, in de loop van de evolutie, een constructie fout geslopen zijn in onze herse nen. Immers, onze oudere hers en strukturen, waarin zich oni emotie en gevoelsleven afspeel! is de laatste 70 miljoen jaren a goed als onveranderd gebleven Onze hersenschors, de zetel vai ons rationeel denken, heef daarentegen op 2 tot 3 miljoei jaar een explosieve toeneming gehad. Blijkbaar is er iets verkeerd ge lopen waarbij er een onvoldoen de harmonie tot stand kwan tussen ons denken, voelen a handelen. Dit is het grote men selijke probleem waarvoor gea onmiddellijke oplossing in he zicht is en het wordt hoog tij< dat de wetenschap zich ernstij met dit probleem gaat bezighou den. Misschien zal alles wel einuige met een vredige planetisatie va het mensdom zoals Teilhard d Char din het in zijn optimism voorspelt, maar intussen is e meer reden tot bezorgdheid. Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN Shawls zijn een „must" deze komende winter. De mode zoekt naar de draad van het breiwerkje dat vijftig jaar geleden is blijven liggen. Ik heb het u al verteld: classics gaan een goede tijd tegemoet. De mode is soignée! Men wordt weer „verzocht" op de thee en niet op een bakkie koffie. Je kunt natuurlijk wel zeggen, ik ga niet in jurken over de knie lopen, maar dan „loop" je achter. In een vale spijkerbroek liften is „out", al blijven er natuurlijk altijd mensen die geen afstand willen doen van de „sticky-mode", en het sexy jurkje. Dat mag allemaal, maar modisch zijn ze „ouderwets". De mensen zijn te lang voor het lapje gehouden, ze willen nu weer „netjes" en omdat de conjuctuur zo slecht is en alles peperduur, gokken couturiers en fabrikanten op aanvulmode. Kijken wat er in de kast hangt, dan zoeken wat je erbij kunt kopen. En zomen uithalen om de japon over de knie te krijgen, (hoewel in Parijs hier en daar een knievrije rok opdoemde, die echter mevrouw Giscard d'Estaing zeker niet zal kopen. Uit de combinatie-rage volgt dat het accessoire, tot voort kort een bijkomstigheid, de „Bttle nothing" van belang is. De ketting, de shawl (veel aangezette omslagdoeken of capuchons in de rug aangezet), het Joop ter Heul alpinopetje diep over de ogen getrok ken en vastgezet met een clips vlak bij de haarrand. De clips van Carole LombardSimili, voorloper van strasz is veel minder schitterend. Je maakt er onopvallende sieraden van broches, spelden met kleine schittersteentjes, meisjesachtig, snoezig. Trou wens de sieraden glimmen niet meer, ze zijn dof. Als bevroren glas de ronde armbanden in verschillende kleuren om de pols, die zachtjes tegen elkaar tinkelen. De enkele dunne gouden ketting hangt, misschien éénmaal om de nek gewonden tot over het middel. De stromen kettingen zijn geweest, het gaat nu om een enkel, breekbaar uitziende griezelig lang halssnoer met een paar dunne, grote Creoolse oorringen. „Musical style" zwart met goud shawltje opzij geknoopt met bijpassende dunne gouden ketting. Dun en smal zijn ook de shawls van soepele kunststof met franje eraan. Het materiaal is fijn gebreid of opengewerkt, liefst in parel- of staalgrijs. Een paar maal om de hals draaien, want die dingen zijn meterslang. De vrouw die niet wil zijn als de rest mag nog herderinnetje spelen. Speciale trend is de vloerlange overgooier met lange vierkante hals van zware, bottlegreen pophn over een coltrui of een blouse (we zullen veel poplin zien in donkere kleuren, ook voor broekpakken). Het schort, afgelopen zomer een geliefd object (daarbii hoort ook de omslagrok met volants) is niet voornemens zich te laten verdringen. Draag het vloerlang in een dessin van behangbloempjes over een effen jurk met lange mouwen. In zwart met rood over een lichte jurk. Maar het kan ook omgekeerd: effen over bloeme tjesjapon. Leuk voor het lieve meisje op een onofficiële partij. Het materiaal is katoen of babyroy. Pittige kousen voor 1975/76 hebben contxastkringels, maar de kantkousen doen ook een gooi naar populariteit Het broekpak is terug, zoals u wel weet Maar het wordt wel veel chiquer als er een ouderwets horloge aan een lange ketting in het borstzakje van het ruiterjasje zit Breisters kunnen een dik gebrei de omslagdoek (op rechte rok). Tot slot de „gepoederde" look is voorbij, naast veel donkere kleuren ook felrood-wit en blauw. Flanellen overhemden hebben een boerenruit Met medewerking van: Bijenkorf, Laura Ashley, Jean Louzac, Leeser. Dior Falke, Flke. Krantenberichten om van te ijzen. "Kat ogen uitgestoken, met benzine overgoten en verbrand", "Hond achter een auto gebonden en met 140 km. snelheid meegesleurd. Eigenaar vond het asiel te duur". "Twee honden schedel ingeslagen en in de sloot gegooid. Eén leefde nog (later overleden)". Honden wekenlang in dichte auto in brandende zon opgeslo ten. Politie kon niets doen". De onverlaten, die dit soort streken uithalen komen dikwijls met een waarschuwing vrij of ze krijgen een lichte boete. Er is grote behoefte aan een betere dierenwet om onschuldige schepsels te beschermen tegen de wreedheid van de mens die zich keert tegen wat zich niet kan verdedigen. Een landelijke aktie kan hulp bieden. Aktie "Briefkaart" ging dezer dagen van start. Alles wat U te doen heeft om mee te helpen is een briefkaart sturen aan het Hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag, met het opschrift: "WIJ WILLEN EEN BETERE DIERENWET". Met een stapel van deze kaarten in de hand kan de vereniging meer aktie ondernemen bij de overheid. De tijd staat niet stil; de rogge bij de boerde rij is gemaaid. Een of ander monstrueus ge vaarte heeft binnen een half uur het gla- zende veld met veel la waai en gestink en ge- stof mishandeld en van zijn tooi beroofd. Nee, het „sikkels blin ken, sikkels klinken, ruisend valt het graan", was er bepaald niet bij. Het stro is in stijve vierkante balen geperst en opgestapeld onder de kap van de stroberg, het graan heeft zijn weg gevon den naar de silo's en de konijntjes en veld muisjes die voor het monster konden vluchten zullen wel weer elders een onder komen hebben gevon den. Het veld ligt er ontluisterd bij, wat haar betreft is de zo mer afgelopen, en wat ons betreft staan de zaken er al niet veel anders voor. Wij voe len ons zeer bedroefd en hoezeer wij sommi ge jaren het einde van de vakantie om welke reden dan ook bejubel den, dit jaar overheer sen ons zeer sombere gedachten. De das om Eigenlijk willen we helemaal niet terug. Waarom zouden we ook? Wat heeft het leven „in de beschaving" ons meer te bieden dan we hier al vinden? We gaan er alleen maar op achteruit. Goed be schouwd doet een mens zich alleen maar de das om met zo'n groot stenen bakbeest van een huis. Wat moet je in vredesnaam met al die ruim te? En waarom staan die stukken ellende in zo'n stom me straat waar geen enkele boom te bekennen valt, en dan ook nog zo dat je precies kunt weten wanneer de bu ren eten, slapen, wassen en boodschappen doen? En ik kan helemaal niet weg. Hoe moet het dan met mijn twee egeltjes, die iedere avond hun schoteltje melk komen halen? Wat zou er eigenlijk gebeuren als we eens niet terug gaan? Ik neem aan dat de wereld er wel om door zou draaien. Is het de laatste tijd nog wel eens voorgeko men, een vrouwelijke kluize naar, oftewel kluizenares? Het zou wel eens interessant kunnen zijn deze voor een vrouw zo'n ongebruikelijke mogelijkheid uit te proberen. Het zou ook een mooie serie artikelen op kunnen leveren. „Kluizenares in blik", of zoiets. Het is dat de banden des bloeds me te veel binden aan man en kroost en nog zo'n paar aardse wezens, maar anders....! Deze week heb ik er gewoon weg de smaak van te pakken gekregen. Alleen zijn is toch wel een heel bijzondere en heel zalige ervaring. Als je man in het zweet zijns aanschijns het karige brood aan het verdie nen is en de blagen het zwembad zo ongeveer tot vaste woon- en verblijfplaats hebben gekozen, krijg je de kans van je leven omdat eens haarfijn uit te proberen. In het begin loop je zo'n beetje rond te keutelen met het gevoel van: wat zal ik nou toch eens gaan doen. Dat is op zich al een vreemde sensatie, als middelpunt van een nog totaal compleet ge zin hoef je je dat doorgaans nooit af te vragen, dat doen de anderen wel. „Mam, wil je, mam, kun je even..." etce tera. Nu ligt er zo maar een hele dag voor je, heel leeg, heel warm en heel alleen. Je verbreekt bewust alle draden en draadjes waarmee je, al is het onzichtbaar, toch nog deze en gene verbonden bent en beperkt je tot je eigenlijke wezen. Je blijft zitten met dat ene gegeven: jijzelf. Precies zo is het met alle anderen om je heen, en ik weet nog niet wat op de duur het gemakkelijkst te accepteren is. Aan jezelf ben je op een bepaalde leef tijd wel zo zoetjesaan ge wend; je komt niet zo gauw meer voor verrassingen te staan, iets dat je bij de mede mens nog wel eens overko men kan, en lang niet altijd op een prettige manier. Mis schien dat dët wel de drem pel vormt, waar ik straks wat moeizaam overheen zal stappen, want op dat punt hebben we het de laatste we ken wel gemakkelijk gehad. Vandaar misschien die nei ging tot het kluizenaarschap? Dan is het toch beslist geen kwestie van heiligheid, zoals het in vroeger tijden maar al te gemakkelijk werd be-t schouwd, maar eerder een vorm van een ver doorge voerde eogcentrische levens stijl die erg dicht bij egoïsme in de buurt komt, dunkt me. Maar toch is er een vraag die uit het voorgaande opduikt Zou het niet goed zijn om in deze tijd waarin het gemeen schappelijke, het „samen doen", het sociaal gebonden zijn, met massa-toestanden op welk gebied dan ook, een klein gebiedje voor jezelf te reserveren, een soort eiland je waar je even alleen mag zijn met jezelf, waar niet aan je getrokken wordt, waar geen aanspraak op je ge maakt wordt, waar je even uit mag rusten, los van alle draden en draadjes waarmee het leven je niet alleen bindt, maar ook wel eens dreigt te verstikken? Het lijkt me nog niet zo heel gek. 0-54 „Hieris ie weer", zei Salomo droogjes, nadat hij de spartelende Pieter weer op zijn beentjes had gezet. „En ik wilde helemaal niet terug", schreeuwde de arme Pieter, „ik wilde weg uit dit vreselijke bos mei al die boze Boebomen". „Pieter, stel je niet aan", riep Paulus toen. „Dit is géén vreselijk bos en wat die Boebomen betreft, we weten nog niet eens zeker óf Eucalypta wel bezig is een Boeboom op te roepen". „En als ze dat wel doet", meende Oehoeboeroe te moeten opmerken, „dan is ze nogal wel zo tamelijk nog niet eens zover, want krakras zat nog ijverig te stampen". „Klaar", steunde Krakras juist. „Je laatste peiertje, Eucalypta". Suske en Wiske De vinnige Viking 1153

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6