Hemmes had bloemen voor oprapen maar Sanders drukte ruiker aan de borst Spaardeposito met 8/2% rente Zege Elly Appel was bewijs mentale groei DISKWALIFICATIE KON TWEEDE PLAATS ORANJE NIET MEER BEDREIGEN Zwemploeg: Zes records maar geen promotie VERRASSENDE ONTKNOPING TENNISFINALE Schoonspringtop in achterhoede Rijkspostspaarbank Oostduitse zwemdames superieur Ill llll—li Louk Sanders maakt een berustend gebaar. Fred Hemmes is op 4-1 in de derde set gekomen met twee gewonnen sets. San ders zou het toch nog red den. SCHEVENINGEN Sport blijft een merk waardig fenomeen. Het is al vaak vertoond dat een schijnbaar onoverbrug bare achterstand toch nog wordt omgezet in een overwinning. Op zich is dat niet zó bijzonder. Maar als de bijna versla gen partij het hoofd in de schoot legt, het verlies als iets schier onvermij delijks accepteert en dan toch nog uiteindelijk de triomf begroet is dat toch iets aparts. V/ant dat gebeurde gisteren in de finale herenenkelspel van de nationale tennis kampioenschappen. Fred Hemmes had de bloemen voor het oprapen, hij hoefde zich bij wijze van spreken alleen even te bukken, maar Louk San ders drukte de ruikter tenslotte aan de borst. Twee games was Sanders, die zaterdag moeizaam in vijf sets langs Laudin kwam, verwijderd geweest van onttroning als titel houder van vorig jaar door zijn tegenstander die zijn vijfde fina le in zes jaar tijds afwerkte. Hemmes leidde met 4-1 in de derde set en twee gewonnen reeksen toen een nauwelijks noemenswaardig voorval de om mekeer inluidde. Fred Hemmes had tot dat moment gedegen werk laten zien zonder tot spec taculaire acties te geraken. Het bleek voldoende om Sanders in een uitzichtloze positie te ma noeuvreren. Tennisleraar Hem mes, die per week 25 uur onder richt geeft, zag zijn florissante score tegen economiestudent Sanders in rook opgaan toen hij zich ergerde aan een vermeende uitbal. "Het gebeurde weliswaar aan het begin van mijn service- game", vertelde Hemmes later, "maar mijn concentratie was er .toch door verstoord. Ik kan het niet anders verklaren". Hemmes verspeelde er zijn op slagbeurt en vervolgens de hele set mee, waardoor Sanders ineens weer helemaal opleefde. Zijn triomfantelijke gebaar met de armen omhoog toen hij Hem mes' service voor het eerst in palmde sprak boekdelen. "Ik geloofde er helemaal niet meer in toen het 4-1 was gewor den", meldde de latere kam pioen. "Ik heb toen met de moed der wanhoop wat stevige klappen tegen de bal gegeven en het lukte me zo waar terug te komen. Het is ongelooflijk". Tot de 'omwenteling' had Fred Hemmes, die in '70 en '71 de' 'titel bemachtigde, zijn wil gedic teerd. Evenals de eindstrijd van vorig jaar liet Sanders zich het door Hemmes gekoesterde en naar behoren uitgevoerde spel letje opdringen. Geen enkele maal kon de titelverdediger het initiatief aan zich trekken, om dat Hemmes vooral zijn fore hand uitstekend onder controle had. En aan het speltype van Fred Hemmes zijn al vele vader landse tennissers tenonder ge gaan. "Het is altijd moeilijk vast te stellen wiens verdienste een bepaald spelverloop is. Ik vond dat Fred erg goed speelde, waardoor ik niet in de aanval kón gaan," aldus Sanders. Sporadisch Zelden sloeg Sanders een win nende backhand, sporadisch volleerde hij perfect en zijn drop shots lieten al helemaal te wensen over. Maar toch heette de uiteindelijk kampioen Louk Sanders en niet Fred Hemmes. En dat mag nog verbazend wor den genoemd, want ook nó de rustpauze was hij het groten deels die het spel bepaalde. Maar toch had de import-Bra bander en knak gekregen door het verlies van de binnen hand bereik lijkende derde set op dat gedenkwaardige moment. Hij maakte meer fouten dan daar voor en doordat Sanders be paald niet veel beter opereerde in de vierde en vijfde set was dat de oorzaak van de uiteinde lijke winst van de Oegstgeeste- naar. Het werd 6-3 in de vierde en 7-5 in de laatste reeks, waar bij Hemmes nog verbaasde door achterstanden van 2-0 en 4-2. geheel ongedaan te maken. Pas in de slotgames liet Sanders ten nis zien zoals het gespeeld be hoort te worden: Hemmes werd onder druk gezet en de capitula tie volgde. Moeilijker "Het was veel moeilijker dan vorig jaar", vond Sanders. "Van alle kanten hoorde je dat je favoriet was en ik heb ervaren dat het meer moeite kost kam pioen te blijven dan te worden. Iedereen is uiterst fanatiek om van je te nerveus, in het begin forceerde ik me, geloof ik, te veel. Daarom kon ik het spel later niet makea Bovendien kan Fred zich enorm opladen voor zo'n partij als de ze. Dan is hij op gravel onge veer van hetzelfde niveau als ik". En commentaar van de versla gen finalist Hemmes: "Het is maar goed dat ik al twee keer kampioen ben geweest, anders zou je er wanhopig van worden. Want als je vijf keer in de finale zit en je redt het nóóit is het toch wel een ramp". FRANK WERKMAN BHB klap is gegeven, de beslissing is gevallen. Louk Sanders spoedt zich naar en over het net om de felicitaties van Fred Hemmes t te nemen. Bij de verslagene kan er zelfs nog een glimlachje af. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Het hoog in de lucht gesmeten racket en de daarmee gepaard gaan de kreet van blijdschap volgde op de laatste slag waarmee Elly Appel haar eerste nationale titel binnenhaalde tegen Marijke Schaar. Met 4—6, ft—3, ft—2 werd Marijke Schaar die haar achtste finale speelde, waarvan zij er vier zegevierend beëindigde, verslagen en de vreug de van Elly Appel was begrijpelijk. Want het bevestigde niet alleen haar tennismo- gelijkheden, maar veeleer haar mentale groei. De Beverwij kse had als een berg tegen de eindstrijd opgezien en de gevolgen daarvan waren in de eerste setmerkbaar. Na niet minder dan zeven servicedoorbraken in tien games, waarin Marijke Schaar haar grote "spreidingsmogelijkheden" en Elly Appel haar loopvaardigheid uitputtend demonstreerden, werd het 64. De 2-jarige Elly Appel, zes jaar jonger dan opponente, pakte de zaken in tweede set tactisch wat doordachter aan. Zi speelde meer door het voor de tweehandig! Marijke Schaar kwetsbare midden en zij plukt» de vruchten. Na 0—2 werd het 63. In d< laatste set maakte Marijke Schaar te veel fou ten om het gedegen spel van haar tegenstand ster nog te kunnen ontregelen: 62. Toen kon ook eindelijk het spandoek wordei ontrold met de aanmoedigende teksten voo Elly Appel,die twee jaar na de mislukte greej naar de macht tegen Betty Stöve dan tocl slaagde. Uitslagen: herenenkelspel halve finale: Hermes-Fleur 61, 6—4, 6—1; Sanders-Laudin 36, 63, 1-6, 61 64; finale: Sanders-Hemmes 26, 36, 64, 63, 75. Damesenkelspel finale: Elly Appel-Marijke Schaal 4—6, 6—3, 6-2. Herendubbel finale: Hordijk/Fleury-Hemmes-Laudii 6-1, 6—4. 6—4. LEEDS De acht-landenwedstrijd om de Europese Beker voor dames te Leeds is met een „straatlengte" voorsprong door de Oost duitse dames gewonnen. Nederland behield zaterdag de tweede plaats, mede door nieuwe- overwinningen van Enith Brigitha en Wijda Mazereeuw. Het Nederlandse duo slaagde erin de overmacht van Oost-Duitslands tweede gar nituur de Cali-ploeg was thuisgelaten te doorbreken met eerste plaatsen op de kortste vrije slagnummers en de schoolslag. Alle ande re eerste plaatsen waren voor de Oostduitse ploeg, die in Schott, Leucht en Engelmann zwemsters bezat die net als Nederlands top- duo, twee overwinningen behaalden. Het gat tussen Oost-Duitsland en Nederland bedroeg na twee dagen precies vijftig punten, 135 tegen 85, terwijl Nederland slechts zeven punten voor bleef op de equipe van Rusland, die als derde eindigde. De eindstand wekt de schijn dat de Oostduitse meisjes ongenaakbaar waren en dat Nederland de aanvoerder was van de tweede groep, die om de troostprijzen mocht vechten. Zo groot waren de verschillen tussen Nederland en Oost-Duitsland echter niet. Niet alleen door Enith Brigitha en Wijda Maze reeuw was Nederland de enige ploeg die de strijd met Oost-Duitsland aan kon. Ook José Damen en Annelies Maas droegen bij tot de zekere tweede plaats van Nederland. José Damen verbeterde het Nederlandse re cord op de 200 meter vlinderslag. De zwemster van BZV Fortuna kwam tot een tijd van 2.19.49. waarmee zij tweede werd achter de Oostduitse Leucht (2.18.32). Het oude record stond sinds 25 augustus van het vorig jaar met 2.20.62 on naam van Yolanda Aggenbach. Voor het slotnummer, de 4 x 100 meter vrije slag estafette, werd weggefloten, was het al zeker dat Nederland zijn tweede positie niet meer kon verspelen. De achterstand van 32 punten op Oost-Duitsland groeide in het slot nummer tot 50, maar dat kwam bepaald niet doordat de vrije-slagzwemsters faalden. Inte gendeel. Het Nederlandse kwartet verloor de slag met minimaal verschil van Oost-Duitsland, maar werd daarna gediskwalificeerd omdat Johanna Wijnands als aflosster van Annelies Maas iets te vroeg te water ging. Het kostte Nederland veertien punten, waardoor het klei ne verschil met Rusland de Rusland in de eindstand een te magere afspiegeling van het werkelijke kwaliteitsverschil was. Ten opzichte van Oost-Duitsland was de marge echter niet geflatteerd. In Leeds is opnieuw gebleken dat Oost-Duitsland niet alleen aan de top veruit het sterkste dames-zwemland is, maar ook in de breedte zoveel kwaliteit te water kan brengen dat voor het toernooi om de Europese Beker niet eens een beroep hoeft te worden gedaan op de wereldrecordhoudsters. Italië, dat in Leeds als laatste eindigde, zal de komende maal worden vervangen door Fran krijk, dat in Tours de b-groep won. Uit deze poule degradeerde Griekenland. België promo veert bij de dames naar de b-groep. SKÖVDE De Zweedse Ulri- ka Knape heeft gisteren in Sköve bij de Europa cup-wed- strijden schoonspringen ook de 3-meterplank gewonnen, na vrijdag te hebben gezegevierd bij het torenspringen. Haar landgenote Agnetta Hen- driksen werd tweede. De Ne derlandse meisjes Miriam Hof- fer en José de Prei eindigden op de zestiende en negentiende plaats. Eindstand: 1. ulrika Knape (Zwe) 467.49 pnt., 2. Agnetta Hendriksen (Zwe) 424.20, 3. Heidi Becker (O- Dld.) 413.64, 4. Irina Kalinina (Rusl.) 409.80, 5. Tatyana Volynki- na (Rusl.) 407.04, 16. Miriam Hoffer (Ned.) 325.47, 19. José de Prei (Ned.) 323.49. De Italiaanse schoonspringer Georgio Carnotto, winnaar van de zilveren medaille bij het Spelen van München, heeft in Skövde (Zwe) het toernooi om de Europese beker gewon nen met een minimale voor sprong op zijn landgenoot Klaus Dibiasi. Hans Feis eind igde op de negende plaats, Frans van den Konijnenburg werd 23e. Eindstand: 1. Camotto (Tta) 569,25 pnt.. 2. Dibiasi (Ita) 568,08 pnt., 3. Hoffman (O-Dld) 563,13, 4. Huda (W-Dld) 531,18, 5. Strachov (Rusl.) USL.( 488,07, 6. 475,41, 19. Feis (Ned.) 398,16, 23. Van den Konij nenburg (Ned.) 367,41. De Italiaanse Klaus Dibiasi won het torenspringen. Falk Hoffman (O-Dld) werd tweede. SOFIA - Voor de tweede achtereenvol gende maal is de Nederlandse heren zwemploeg promotie naar de ig Spanje (104 pnt tegen 76 pnt). De Neder landse herenploeg, die in het voorseizoen geen enkele aanleiding tot tevredenheid gaf, deed het in Sofia naar verhouding erg goed. De vele arbeid, die in het veertiendaagse trainingskamp werd verricht, resulteerde in niet minder dan zes nationale records. Topscorer was Abdoel Karim Ressang, de finalist van de wereldkampioenschap pen in Cali, die achter de Spaanse Crack Estetan tweede plaatsen bezette op de 100 meter en 200 meter rugslag in de nationa le recordtijden van 59.89 seconden en 2.08.84. Als startzwemmer van de 4 x 100 meter wisselslagploeg dook hij voor de tweede maal onder de grens van een minuut: een nationaal record van 59.83 seconden. Als recordbreker kreeg hij ge zelschap van mede-Caliganger Henk El- zerman, die twee afstanden won, de 400 en 1500 meter vrije slag en op deze laatste afstand een nationale toptijd no teerde van 4.08.72 (tegenover de 4.09.0 twee maanden geleden in Den Haag). De overige twee nationale records werden gevestigd door de vrije slag estafettes. Die van de 4 x 100 meter vrije slag eindigde op de derde plaats in 3.38.95 (tegenover de 3.40.4 van het kwartet Prij- dekker, Bergsma, Schoutsen en Mulder drie jaar geleden in Londen). De 4 x 200 meter vrije slagploeg werd met handslag verslagen door de Spaanse ploeg: 7.57.89 tegen 7.57.92. Met deze laatste tijd werd de uit 1972 daterende toptijd van Prijdek ker, Hans Elzerman, Roger van Hamburg en Bert Bergsma met ruim anderhalve seconde verbeterd. Inzet Met een minimaal aantal overwinnin gen, maar een groot aantal tweede plaat sen heeft Rusland gisteren in Moskou de Europa Cup a-wedstrijd gewonnen voor Groot-Brittannië en titelhouder Oost- Duitsland. Ook in deze ontmoeting was nauwelijks te merken dat de Europese suprematie de inzet vormde. Zo trad Hongarije aan zonder de wereld kampioenen Hargitay en Verraszto. en degradeerde prompt. Oost-Duitsland stel de het zonder wereldkampioen Roland Matthes en Europees kampioen Franl Pfütze. Groot-Brittannië, dat met de sterren Da vid Wilkie en Brian Brinkley op vij overwinningen uitkwam, miste de kan om het zegevierende Rusland te bedrei gen al op een van de eerste nummers de 100 meter vrije slag. Downie ginj daarop te laat weg en finishte als laatste Boere versloeg onder meer de Europe» kampioen Peter Nocke. West-Duitslanc deed het trouwens toch erg matig. Dl ploeg eindigde met 62 punten samen mei Frankrijk op de gedeelde zesde plaats Rusland werd eerste met 125 pnt., Grool Brittannië tweede met 116 pnt., Oost Duitsland derde met 99 pnt. Looptijd 6 jaar,vaste rente 81/2% I Vraag uitvoerige informatie Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's 1 v Naam Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank,Amsterdam. uw nationale spaarinstelling SM©

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18