VAN PIJPER MAG ALLES FC Den Haag wacht en zoekt voor Ajax geen halve inst maar half verlies Gelijkspel winst maa FC DEN HAAG C ZEGE ONTHOUDEN MANSVELD IN WURGGREEP VAN OVERWEG Roda JC verloor hoofd na gelijkmaker Senders TÓCH ONDERZOEK Green Spot zonder prik Green Spot zonder prik SPARTA's SEIZOENDEBUUT OPENBARING LEIDSE COURANT PAGINA 17 m a j «i 1 I (Van onze sportredactie) pEN HAAG Afgelopen zaterdag werd er reveille geblazen voor de betaalde C-elftallen. Op deze eerste competitiedag begon FC pen Haag in Deventer tegen de Go Ahead Eagles. Bij het scheiden an de markt wees het scorebord een stand aan van 22. Jcheidsrechter Geurts uit Eindhoven was er de schuldige van dat |e Zuiderparkers niet aan een overwinning toekwamen. Liefst twee itrafschoppen, zo uit het boekje, werden de équipe van Rinus Loof inthouden. Eenmaal werd René Vreeswijk tegen de vlakte gekegeld later onderging Peter Landers hetzelfde lot. Bovendien nam Go Ahead Eagles direct de leiding door Lodeweges, waarbij de scheidsrechter zijn buitenspelpositie over het hoofd zag: 1—0. Spoedig diende Ron van Baaren van repliek met de gelijkmaker. Na ruim een kwartier in de tweede helft kwamen de gastheren voor met 2 1 door een treffer van Martin Berends, want op zijn kopbal moest Woody Louwerens zich gewonnen geven: 2—1. Boude- wijn de Geer, eindelijk weer terug, produceerde kort voor tijd de meer dan verdiende gelijkmaker (2—2). Ron van Baaren, Kees Tempelaar en Rob Monnee waren de uitblinkers bij de zuiderpar kers. (Van onze sportredactie) Den Haag Het probleem van een nieuwe vleugelspeler bij FC Den Haag schijnt niet tot paniek te leiden. Trainer Boskov: "We moeten de tijd nemen. Tot na de wedstrijd tegen Ajax moeten we rustig blijven indien niets onver wachts gebeurt. Ook manager Eddie Hartmann zoekt rustig naar een gegadigde voor FC Den Haag. "Wij hebben Hans Bres nog, die geblesseerd is en zater dag in het c-elftal maakte Boude- wijn de Geer een goede come back van één speelhelft terwijl ook Van Baarn één helft behoor lijk voldeed. Wij kunnen er in tern dus ook nog uitkomen. Maar wij blijven wel attent in binnen en buitenland". DEN HAAG Scheids rechter Henk Pijper had lef. Tientallen supporters van FC Den Haag liepen achter hem aan over het Zuiderpark, toen de immer Ijverige radio-verslaggever Theo Koomen hem staan de hield voor een interview De joelende menigte, ver vaarlijk heen en weer zwaaiend met vlaggestok- ken, wist van geen ophou den en Pijper keek zo af en toe benauwd uit zijn ogen. Maar hij zette door, toonde iedereen zijn ge brek aan angst en vertrok vervolgens weer, in een betrekkelijke rust toch nog. De opwinding van het Haagse publiek ontstond gisteren, toen FC Twente in het Zuiderpark een voorsprong van 1-0 nam en FC Den Haag zich verplicht voelde er iets tegenover te stel- Er werden over en weer forse tackels ingezet. Maar nog jeen probleem voor Pijper, die wel ingreep alleen niet altijd goed. Pas toen FC Den risico's moest nemen in lijn strijd tegen de klok en Mansveld op patrouille werd uitgestuurd, onstond een minder jrettige situatie. Twentes Niels )verweg fungeerde als stoot- ilok voor de Haagse aanvallen :n had het daarmee verschrik- telijk moeilijk. Goed, voor Van ^eeuwen en Schoenmaker be- loefde hij fysiek niet zo bang e zijn, maar voor Mansveld was lij dat wél. En toen deze kracht spelers elkaar dan ook ontmoet en begonnen de trubbels. Ten- lotte escalleerde de botsing vol- edig en reageerde Niels Over- veg zijn woede af met een ge le „wurggreep". Hij pakte lansveld bij de keel, draaide ijn hoofd de goede kant op en 'erkocht hem een gigantische [opstoot. Na deze „rel" bleef het lubliek muisstil, zó groot was ie verbazing en Mansveld lag litgeteld op het gras. Iedereen rerwachtte van Pijper een rode taart. Overweg was té ver ge- jaan. Dit kon nooit getolereerd /orden. Zelfs in de ogen van C Twente. Spitz Kohn: „Ik was tok bang voor Overweg". Maar sijper susde de boel en verloor iet vertrouwen van het publiek. Jk heb maar één paar ogen", ai Pijper later, suggererend dat Sem de ernst van de situatie intgaan was. „En ik vond deze ing toch erg netjes". Mansveld kon zijn bloed wel Irinken. „Als dat tegenwoordig llemaal mag waar gaat het dan leen met het voetbal vroeg lij zich terecht af. De visie van )verweg was natuurlijk afstan- ielijker. „Mansveld kneep me lemeen en na mijn felle reactie iaarop liet hij zich express val- en. Ik vond dat nou typisch een ituatie, waarmee FC Den Haag iemonstreerde hoe het de hele niddag speelde: laf namelijk". lalbezit Hf gezien van dit onverkwik- icnde moment leiddescheids- «chter Pijper niet sterk. Voor- il in de tweede helft ontglipte lem veel en een logisch gevolg laarvan was de irritatie in het peld. Ongebreidelde opwinding. (Varf onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag heeft van de KNVB een brief met een serie vra gen ontvangen over het verloop van de oefenwed strijd tegen FC Antwerp, waarin scheidsrechter Hop penbrouwer tegen de grond werd gelopen door een sup porter, toen hij een straf schop tegen FC Den Haag gaf. "Ik heb de indruk, dat de KNVB toch een onder zoek wil instellen. Het zal van de beantwoording van de vragen afhangen wat er nqg meer gaat gebeuren". Ernstig zal de zaak vermoe delijk niet worden. Scheids rechter Hoppenbrouwer heeft de KNVB laten weten dat FC Den Haag alles heeft gedaan om de orde op het veld te bewaren. Ma nager Hartmann: "Ook met onze spelers is zeer uitge breid gesproken. Bij behan deling zullen maatregelen worden genomen". De zonwerende dug-outs voor de politie, die in het Zuiderpark zijn aange bracht. Deze veiligheids maatregel is genomen na de ongeregeldheden bij FC Den Haag—FC Antwerp. ADVERTENTIE] Mansveld heeft zich ontworsteld uit de wurggreep van Overweg en scheidsrechter Pijper roept de dader ter verantwoording. Aanvoerder Drost spreidt zijn armen om de emoties niet nog meer te doen oplaaien. Pijper is echter mild en laat het spel zonder bestraffing her-beginnen. die tenslotte alsmaar groter werd, toen FC Twente met 1-0 voor kwam te staan en zijn taktiek veranderde. Op balbezit spelen - een van de sterkste punten van deze ploeg - moest het ritme uit het spel van de tegenstander halen en dat lukte behoorlijk. FC Den Haag zat, hoe graag het ook anders wilde, in de fuik van de verwurging. Wanneer de fa natieke Haagse acties niet meer waren te ontregelen, kroop FC Twente nog niet van angst weg. Want met een simpele tegenzet kon het gevaar meestal ontze nuwd worden, omdat FC Den Haag nu eenmaal de mogelijk heid mist het spel over de vleu gels open te gooien. Op den duur was dit manko zo frustre rend, dat het sterk switchende aanvalstrio: Van Leeuwen, Schoenmaker en Jol elkaar meer in de weg liep dan niet. Trainer Boskov was naderhand daarover teleurgesteld. Zijn tak tiek voor deze wedstrijd bestond eigenlijk uit een „duplikaat" van de bekerfinale. Ook voor gisteren had hij op papier een Jan Jeuring van FC Twente heeft gescoord. De aarzelende doelman Ton Thie "zweeft" nog in de lucht, terwijl de bal het net reeds heeft bereikt. „slapende" rechtsbuiten uitge dacht. Dat moest Lex Schoen maker zijn. Hij zou iets achter Martin Jol en Henk van Leeu wen de aanval ondersteunen en wanneer het uitkwam zelf het initiatief nemen voor tegensto ten. Die opzet slaagde voor de rust beter dan er na. Trainer Boskov vond dan ook dat FC Den Haag^in de eerste helft de kans op een zege had laten lig gen. Maar omdat iedereen te zeker van zichzelf was en de gewonnen bekerfinale de indruk had achtergelaten, dat FC Twente met geduld en overleg te verslaan was, werden de mo gelijkheden van FC Den Haag niet attent genoeg behandeld. Een kopbal van Schoenmaker werd door Van Leeuwen net iets te laat opgemerkt en een ge vaarlijk schot van Van Vliet ket ste af op Drost, waarna Martin Jol met een prachtige omhaal Van Vliet weer bereikte. Dit maal richtte de koppende verde diger te hoog. Vlak daarna ont stond weer „hoogstaand" voet bal. Ouwehand kopte een bal snel door naar de vrijstaande Schoenmaker, die direct aanleg de. Doelman Gross ranselde de bal echter sterk weg. Die moeilijke periode hielp FC Twente over zijn twijfels heen. Tijdens de warming-up moest trainer Kohn noodgedwongen twee verdedigers: Drost en Overweg aan een laatste test onderwerpen. De ausputzer ging vrijdag op de training door n enkel en kon haast niet meer lopen. Doordat Over weg allang geblesseerd was, heerste bij FC Twente voor de ontmoeting dan ook een bepaal de onrust. Die Spitz Kohn ver tolkte: „De spelers vroegen zich ongerust af welke omzettingen zullen hierdoor noodzakelijk zijn. Ik heb dat goed aange voeld, omdat het nogal iets is, wanneer je het centrum van de defensie moet missen. Maar de verontrusting was loos alarm. FC Twente kwam com pleet in het veld. Dat gaf in het begin wat moeilijkheden maar toen de machine eenmaal draai de verdween de onzekerheid en werden de situaties steeds ge makkelijker opgelost. Pluspunt van FC Twente was, dat het daarna alle initiatieven naar zich toe trok en risico's durfde nemen. Terecht kwam FC Twente daarom tien minuten na de rust op een voorsprong, toen Van Ierssel een hoge voorzet gaf en Jeuring raak kopte. Zijn be waker Van Vliet was nergens en doelman Thie aarzelde met uit lopen. Dat enige zwakke ogen blik van de Haagse doelman werd daarna ruimschoots goed gemaakt door zeker vijf fantas tische reddingen te verrichten. Eerst stuurde Thijssen met een knappe dieptepass de niet bui tenspel staande Van Ierssel op avontuur. De kans op een twee de treffer van FC T\vente leek groot. Doelman Thie kon als de enige nog wat doen. Precies op tijd stak de Hagenaar, die de held van de wedstrijd werd, nog zijn been uit. Ook in vergelijk bare situaties met Jeuring, Bos (2x) en Van der Vall kwam Thie steeds goed zijn doel uit. Het „va banque" spel van FC Den Haag duurde ondertussen voort. Het dichtst bij de gelijk maker kwam nog Lex Schoen maker, die een een-twee combi natie met Van Leeuwen opzette en met succes de gerichte kop bal naar de uiterste hoek van het doel kreeg, waar Groos hem enkele centimeters voor de lijn wist te pakken. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 0-1 (-0). 55. Jeuring 0-1. Scheidsrechter: Pijper. Toe schouwers: 11.000. FC Den Haag: Thie, De Cluwé (Landers), Mansveld, Van Vliet en Korevaar, Kila, Perazic en Schoenmaker, Jol (Albertsen), Van Leeuwen en Ouwehand. FC Twente: Gross, Van Ierssel, Drost, Overweg en Oranen, Van der Vall, Mühren en Thijssen, Bos, Jeuring en Pahlplatz (Grit- ter). Dit is de omhaal van Martien Jol, waaruit Simon van Vliet bijna zal scoren. [ADVERTENTIE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tOTTERDAM Er werden vergelij- [ingen getrokken tussen het Ajax dat in het toernooi (Amsterdam 700" opereerde en de ploeg die zaterdag- tvond aan een niet verdiend gelijkspel kwam op het lasteel in de ouverture van het seizoen tegen Sparta, ioe was het mogelijk dat een ploeg in luttele dagen to kon afzakken, vroeg men zich af. Wellicht dat het Verdwijnen van Hans Kraay toch daarop zijn invloed leeft gehad Feit was dat Ajax bitter slecht speelde en niet één speler had die de grauwheid kon doorbre ien. Sparta daarentegen was een openbaring na het slechte optreden in de Intertotocompetitie. De ploeg was snel, werkte keihard, was in alle opzichten beter dan Ajax maar stak zelf de kop in de strop door tegen het eind, terwijl Sparta de wedstrijd geheel beheerste, te gaan verdedigen. Trainer Leo Steegman herhaal- de microfoon tot de onverlaten de het wel tienmaal( „Wat jam- worden gericht, roer toch". Was er eindelijk een, Veel tijd om tot verdere wanor- voor Sparta, leuk aantal toe- delijkheden te komen, had men schouwers (17.000), was er op de want met opperste verba tribune groot enthousiasme en zag het publiek een fris, ging de ploeg toch nog het schip agressief Sparta dat fel op ró door die lepe vrije trap zat en Ajax geen enkele René Notten, het enig goede dat kans gaf het spel in handen te L;j deed, die Arno Steffenhagen nemen. Eindelijk kon Steegman een treffer omzette, ook het beschikken over zijn originele enige goede dat hij deed. 1 c"": /J:~ T'~~' Ook hier verliep de eerste wed strijd niet vlekkeloos. Zodra Stuy (Schrijvers nog steeds ge blesseerd) zijn plaats had inge- aanval Skipper (die Krol hele maal zoek speelde), de nieuwe aanwinst Claus Larsen en Van Staveren. Een snelle, flitsende linie waarin Larsen nog moet nomen, daalden flesjes achter groeien. Steegman: „Let op als en zelfs zijn doel neer. Er moest hij een paar maanden bij ons een .waarschuwend woord via 's- Hij kan veel meer." Larsen llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIINIIIIIIIIIIII kon al aardig wat en bezorgde zichzelf een flinke portie zelf vertrouwen met zijn doelpunt uit een pass van Van Staveren, nadat hij tevoren al bijna daar aan toe was geweest maar toen haalde Dusbaba (veel fouten makend) de bal van de doellijn. Daar Hulshoff nog uiterst voor zichtig speelde en Suurbier evenmin de grote vorm had, be schikte Ajax over een zeer wan kele defensie. Daarvan had Sparta dan ook beter gebruik moeten maken. Het grote ver schil zat echter in de middenli nie. Sparta had daar vooral in Michielsen een zeer sterke spe ler. Ajax had niemand. Steeg man: „Onbegrijpelijk dat Ajax niet een verdedigende midden velder opstelt. Als je snel bent en je maakt het klein, ga je zo over Ajax' middenvelder heen". Dat gebeurde dan ook regelma tig. Ajax sloeg zelf zijn middenveld veelal over. Vanuit de defensie werd met verre trappen gepro beerd de zwakke aanval Stef- fenhagen-Geels-Meijer (geen bal goed geraakt) aan het werk te zetten. Zonder succes. Het Ajax van de overdosis artisticiteit, van het gemak van spelen en de onverbiddelijke overmacht is niet meer. Wel het Ajax dat tot grofheden zijn toevlucht moet nemen. Van Santen (eerst grof tegen Michiel sen, toen tegen Van Staveren) kreeg van de secuur leidende Leo van der Kroft een gele kaart, Suurbier na een grove charge tegen de hem voorbij gaande Michielsen eveneens. Ook na de rust maakte Sparta de wedstrijd geheel en al. Toen ging Hulshoff naar voren. Er zou niets aan de hand zijn ge weest als Michielsen (last van zijn lies) niet het veld had moe ten verlaten. Steegman: „Mi chielsen was juist de man die Hulshoff in de lucht de baas kon en het inzicht heeft om te zien wat hij wil gaan doen". Hoewel er nog steeds geen enke le lijn in het van Ajax te beken nen viel en Sparta nog steeds het spel dikteerde, ging het toch achteruit. Suurbier was direct na de rust al vervangen door Van Dord en de „tweede gele", Van Santen, maakte na een kwartier plaats voor Ling, die niet opviel maar wel twee man aan zich bond. Binken, ingeval len voor Michielsen, was een verzwakking, Sparta's defensie werd onzeker en toen Krol door liep op een verre pass, kwam Doesburg uit zijn doel en schop te Krol ver buiten zijn gebied onvervaard omver. Natuurlijk een gele kaart. Spanning, sensatie en de vraag of Sparta het zou houden. Het Barry Hulshoff (schietend) was verre van groots Toch werd zijn verschijnen in de aanval en het uitvallen van Michielsen bij Sparta de inleiding tot het doelpunt van Ajax. antwoord was nee. Een minuut voor tijd schopte Balkenstein mis, gleed onderuit, viel op de bal en duwde die een stukje weg. Vrije trap wegens hands. René Notten lobde de bal over het muurtje, Steffenhagen sprintte toe en scoorde feilloos: 1—1. Sparta had te weinig ge kregen, en dus Ajax te veel. Steegman: „Mijn ploeg weet nu in elk geval wat hij kan maar je weet niet hoeveel waarde je moet hechten aan het pakken van een punt tegen dit Ajax. We hadden zeker nog een doelpunt moeten maken. Maar ja, je weet hoe dat gaat met ploegen als Ajax en Feyenoord. Ga maar eens na hoe dikwijls die net nog een gelijkspel pakken of zelfs nog winnen. Dat verheelt echter niet dat wij met lef hebben ge speeld en de wedstrijd hebben gemaakt. Wat jammer toch van dat tegendoelpunt". In de meeste gevallen betekent een gelijkspel de hele winst, voor Ajax was het slechts het lijden van half verlies. SCOREVERLOOP: 23. Larsen 1—0, 89. Steffenhagen 11. Scheidsrechter: Van der Kroft, Toe schouwers: 16.000. Sparta: Doesburg; Jansen, Balken stein, Visser, Meutstege; Salfischber- ger, Van der Veen, Michielsen (Bin ken), Skipper, Larsen, Van Staveren. Ajax: Stuy; Suurbier (Van Dord), Hulshoff, Dusbaba, Krol; Mühren, Notten, Van Santen (Ling); Steffen hagen, Geels, Meijer. HERMAN VAN BERGEM KERKRADE Debutant Eindhoven heeft voor een dave rende verrassing gezorgd door Roda JC in Kerkrade met 21 te verslaan. De ploeg van trainer Rinus Gosens was veel slagvaardiger dan de thuisploeg, kreeg slechts enkele kansen, maar benutte twee ervan erg fraai. Een veldoverwicht had Roda JC wel, vanaf het eerste fluitsignaal van arbiter Hoppenbrouwer. Kansen kwamen er ook, maar die werden of door slecht schieten, of door attent en goed reageren van doelman Berendonk voorkomen. Eind hoven liet de bal rondgaan in de defensie, bepaalde het tempo en haalde zo de snelheid uit de Kerkraadse ploeg, die geen afdoende verweer had tegen dit concept. Vlak voor rust kwam Roda enigszins verrassend op 10, toen verdediger De Wit ver was opgerukt en de bal op het hoofd van Nanninga plaatste. Deze deze kopte hard raak. Eindhoven sloeg echter snel terug. Elf minuten na de rust werd Van de Pas door twee Kerkraadse spelers in de tang genomen. Uit de toegestane vrije trap schoot routinier Sen ders de bal feilloos over het muurtje heen in het net. Vanaf dat moment verloor Roda het hoofd. De spelers liepen doelloos door elkaar en van enige organisatie was geen sprake meer. Eindhoven bleef koel verdedigen en loeren op countermogelijkheden. Na de 82e minuut kwam Blijenberg, na een pass van Kreekels, vrij voor Van der Mierden en hij schoot de bal bekwaam in de hoek: 1—2. Dolgelukkig verliet Eindhoven even later het veld. Scheidsrechter Hoppenbrouwer deelde twee gele kaarten uit aan Bloemers (Eindhoven) en Pfeiffer (Roda JC). Dick Advocaat van Roda kreeg een boeking. Scoreverloop: 45. Naninga 1—0, 56. Senders 1—1, 82. Bleijenberg 1—2. Scheidsrechter Hoppenbrouwer. Toeschouwers 12.000. RODA JC: Van der Mierden; De Wit, Pfeiffer, Ehlen. Meuser. Advocaat, Ziegler, Broecks; Cörver, Nanninga, Toonstra. EINDHOVEN: Berendonk; Schalks, Kooiman, Bloemers, Blijderveen; Van de Pas. Warnaar, Kreekels; Senders, De Goede, Bleijenberg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17