Zwak duel in „Galgenwaard" maar i publiek wond zich mateloos op Kees Rijvers wilde maximum- inzet van P.S.V.: 5-1 FEYimiDS PROTESTDEMONSTRATIE TEGEN BESLISSING BIJ BUITENSPEL Jan Beek: „Ik stond er beter voor dan grensrechter" MET PASSEREN QUAARS VOORBEELD GESTELD "HDSE COURANT (Van onze sportredactie) UTRECHT Het kan niet aan gebrek aan uitdrukkingsver mogen liggen, want Antoni Brzezanczyk spreekt vloeiend Duits. Het twas dan ook merkwaardig dat hij de zwakke prestatie van Feyenoord toeschreef aan „de eerste wedstrijd in de competitie". Alle ploegen werken wel een zodanig oefenprogramma af dat verondersteld mag worden dat zij aan het begin van de lange strijd voldoende, en afdoende, voorbereid zijn. Het moet ook aan de vriendelijkheid hoewel hij als trainer keihard fs van Brzezanczyk liggen dat hij FC Utrecht—Feyenoord geen zwakke wedstrijd vond, wel hard. En dat was het, hard. Als scheidsrechter Jan Beek dan zegt dat hij geen enkele overtreding een gele kaart waard vond, mogen wij er twee opsommen: Theo de Jong schopte Joop van Maurik onvervaard tegen de benen terwijl er geen bal in de buurt was; Joop van Maurik hield Wim van Hanegem stevig in een houdgreep bij een vrije schop van Everse. Voorts werd er herhaaldelijk op hielen getrapt, aan shirtjes getrokken, met ellebogen gestompt en door als een kluwen op de grond liggende spelers meedogenloos om zich heen getrapt. De heer Jan Beek vond het allemaal prachtig, althans hij achtte het geen straf waard. Daarom werd het een te harde wedstrijd, waaraan het incident dat Feyenoord schiep door achter Beek en zijn assistenten van het veld te lopen, nog bijdroeg. Feyenoord moet, evenals Ajax momenteel, zwoegen. Wat in vroeger tijden automatisch ging, moet nu met veel moeite, zoeken naar positie en brokkelig formeren van combinaties worden gedaan. Er zijn spelers die de zware training de schuld gever} maar feit is en blijft dat Feyenoord moeizaam draait. Het is niet in staat de tegenstander meteen zo onder druk te zetten dat de strijd al snel beslist is. FC Utrecht is een ploeg die weinig mogelijkheden heeft maar wel bereid is alles te geven. En als- zo'n ploeg aan de leiding komt, draagt het publiek zijn steentje bij en is er geen doorkomen meer aan. En FC Utrecht kwam aan de leiding, door Leo van Veen. Toen Feyenoord zich met het goedkeuren van de treffer had verzoend en het veld weer betrad, ging wederom de waarschuwing door de microfoon of die verve lende knaap het scheidsrechtersfluitje in het vervolg niet meer aan zijn mond wilde zetten. Jan Beek dreigde weer met staken van het duel. Juist niet Inmiddelshad Joop van Daele na een misser van Treytel de bal uit het doel moeten trappen na een schot van de uitstekend spelende Utrechtse verdediger Oostrom. Na de rust begon het technisch betere Feyenoord de tegenstander onder druk te zetten. Schoten van de ijverige maar als schutter toch weinig betekende schutter Kreuz, Vreijsen en een kopbal van Steve Wegerle hadden geen succes. De stugge Utrechtse defensie, met Joop van Maurik aan het hoofd, doorstond de belegering. De doorbraak van Wim Jansen was de inleiding tot het verlies van de Utrechters. Joop van Maurik kwam aanstormen en Jansen was zo wijs al te „duiken" alvorens hij vol kon worden geraakt. Strafschop besliste Beck. Van Maurik: „Het was alsof ik van de Domto ren viel". Utrechts trainer Jan Rab: „Zonder die strafschop zou Feyenoord nooit gewonnen hebben want het had anders nooit een doelpunt gemaakt. Trouwens, die overtreding was nou juist geen strafschop waard". Martin Vreijsen schoot raak (1—1). FC Utrecht kreeg met die gelijkmaker de beslissende tik en toen Jan Everse voorbij Van Maurik bang om rigoureus in te grijpen gleed en voorzette, kopte Vreijsen prachtig in: 1—2. Het publiek wond zich verschrikkelijk op tijdens dit duel en als zodanig kan het geslaagd worden genoemd. Voetbal- technisch stond de wedstrijd op matig peil en moet de conclusie luiden dat Feyenoord er een hele dobber aan zal krijgen in deze vorm tot de hoofdrolspelers te gaan behoren. FC Utrecht blijft typisch de ploeg van de incidentele verras singen. Dit is het doelpunt van FC Utrecht dat zo veel herrie deed ontstaan. V.l.n.r. scheidsrechter Beek, Rijsbergen, Treytel, Jansen en Everse. Tussen Jansen en Everse de man die buitenspel stond maar volgens Beek niet hinderlijk: Ries Coté. Om hen draaide alles. Links Van Veen die het door Feyenoord omstreden doelpunt maakte, naast hem Wim Jansen die scheidsrechter Jan Beek (rechts) eenmaal hoorde sommeren af te trappen terwijl Beek het drie keer had gezegd. Met bal Willem van Hanegem die het leer niet wenste af te geven zodat Beek het niet op de middenstip kon leggen. UTRECHT Feyenoord heeft openlijk gedemonstreerd dat het, terechte of vermeende, besluiten van diverse leden van het vaderlandse scheidsrechterskorps en de nog steeds aangevochten en niet potdichte beslissing inzake buitenspel niet voetstoots zal aanvaarden. In het Utrechtse stadion „Galgenwaard" stapten de Rotterdammers gistermiddag, zesendertig minuten na het begin van hun eerste competitiewedstrijd - tegen FC Utrecht - doodge moedereerd van het veld. Feyenoord was het in het geheel niet eens met het goedkeuren van het doelpunt dat Leo van Veen in die minuut had gescoord. Grensrechter Harmse had zijn vlag, ten teken dat hij buitenspel had geconstateerd, omhoog geheven. Scheidsrechter Jan Beek conformeerde zich aan de regel dat zijn waarneming de enig juiste is indien de spelleider in betere positie staat om buitenspel te kunnen constateren en keurde de treffer goed. Er was enig geharrewar bij de middenstip. Toen stapte Jan Beck met zijn grensrechters naar de kleedkamer en even later volgde Feyenoord. Joop van Daele en de „van ver" ko mende Eddy Treytel bleven eerst nog even staan maar bega ven zich daarna ook naar de kleedkamer. FC Utrecht bleef op het veld, daarmee tonend part noch deel te willen hebben aan het incident en voorkomend dat het zwakker zou komen te bij eventueel staken van het duel indien het eveneens het veld zou hebben verlaten. Elf minuten later betraden Feye noord, Jan Beek en zijn secon danten weer het veld en werd de eerste helft uitgespeeld. Wat had zich allemaal op het veld en in de kleedkamer afgespeeld? Iedereen deed na afloop of het slechts een incidentje-zonder- waarde was geweest. Maar als een ploeg' zo overduidelijk de monstreert dat het geen zin heeft in allerlei toestanden als gevolg van terecht of vermeend onjuist scheidsrechterlijk optre den, en dat ook nog doet op de allereerste dag van de competi tie, kan het publiek een tumul-, tueus seizoen verwachten. In de zesendertigste minuut zet te Hulshorst voor. De bal werd onvoldoende weggewerkt en van afstand schoot Leo van Veen raak. FC Utrecht leidde met 1-0. Grensrechter Harmse stak zijn vlag omhoog omdat Ries Coté buitenspel stond. Daarmee begon het. In de rust verklaarde Feye- noords bestuurslid Gerard Kerkum dat Harmse hem had verklaard dat hij erbij bleef dat het doelpunt van Van veen afge keurd had moeten worden we gens buitenspel. Jan Beck had toen al gezegd: „Nee, het was een zuivere treffer. Ik stond er beter voor en dan geldt mijn waarneming". Dat herhaalde Jan Beek na afloop met nadruk. De door het publiek fel bekritiseerde scheidsrechter, die inderdaad te veel toeliet - „ik vond het geen harde wedstrijd en geen enkele overtreding het geel waard" - en menige onjuiste beslissing - de eerlijkheid gebiedt te zeggen veelal in het nadeel van Feye noord - nam: „Dit is gebeurd. Feyenoord protesteerde omdat de grensrechter had gevlagd. Tot driemaal toe heb ik aan voerder Wim Jansen gesom meerd af te trappen. Ik heb erbij gezegd: „Als het bij de derde maal niet gebeurt, verlaat ik het veld en staak ik de wed strijd. „Dat heb ik, nadat er bij de derde keer niet was gerea geerd op mijn sommatie, dan ook gedaan. Ik had de bal op de stip moeten leggen, dat weet ik, maar een Feyenoorder (van Hanegem) had hem en wilde hem niet afgeven. Ik had geen strafbaar buitenspel geconsta teerd, zo er al sprake was van buitenspel, en mijn waarneming staat boven die van de grens rechter. Zou de grensrechter ge zegd hebben dat hij erbij bleef dat het buitenspel was? Mij niets van bekend. In onze kleed kamer is er zowel in de rust als na de wedstrijd met geen woord meer over gesproken. Na over leg met de beide aanvoerders, Wim Jansen en Leo van Veen, een zeer rustig overleg trou wens, hebben we besloten door te spelen. Er zouden immers ook duizenden toeschouwers de dupe zijn geworden. Ik vond het optreden van Feyenoord weinig professioneel en ik zal het zeker aan de KNVB rapporteren. Nog maals, als ik heb gesproken over eigen waarneming, bedoel ik daarmee dat ik er beter voor stond". Scheidsrechter Jan Beek be vond zich inderdaad temidden van de spelers en moet een goed overzicht hebben gehad. Jan Beek: „Toen tegen het einde Treytel dat schot van Van Ou- denallen liet glippen meenden velen dat de bal de doellijn was gepasseerd. Toen gebaarde de grensrechter pertinent dat het niet zo was. Hij stond er toen ideaal voor, achter de hoekvlag, dus op één lijp. En dan laat ik natuurlijk zijn waarneming pre valeren". Een keer Feyenoords aanvoerder Wim Jansen: „Heeft hij me driemaal gesommeerd? Kan zijn maar ik heb het één keer gehoord. Ik ben na dat doelpunt onmiddel lijk naar die vlaggende grens rechter gegaan maar die zei: „De scheidsrechter beslist". Toen ben ik naar Beek gegaan en heb hem gevraagd de grens rechter te consulteren, wat hij weigerde. Ik wilde Beek nog wat vragen maar toen liep hij al weg. Nogmaals, ik heb hem één keer horen zeggen dat we moesten aftrappen". Jan Huybregts, secretaris be taald voetbal, was van mening dat het onverkwikkelijke inci dent waarschijnlijk geen gevol gen zal hebben. „Indien Feye noord niet binnen een kwartier terug was gekomen, zou de kwestie van de schuldvraag zijn gaan spelen. Indien die ten na dele van Feyenoord zou zijn uit gevallen, had de wedstrijd over gespeeld moeten worden en zou Feyenoord twee punten in min dering hebben gekregen". Het zal van de inhoud van het rapport van Jan Beek afhangen wat de gevolgen zullen zijn. In het vorige seizoen verliet SC Amersfoort, in de wedstrijd in en tegen Eindhoven het veld. Alle spelers van SC Amersfoort werden beboet en trainer Mil tenburg werd enige tijd verbo den in de dug out plaats te nemen. Hij gaf toen van de tri bune af zijn instructies door middel van een walkie talkie. Jan Beek zal waarschijnlijk ook zijn waarneming in het rapport vermelden: „Een afstandschot van Leo van Veen waarbij er geen sprake van was dat een speler hinderlijk buitenspel stond". Feyenoord trainer Antoni Brze zanczyk stelde zich zeer diplo matiek op en verklaarde breed lachend: „Ik heb geen buiten spel gezien. Daar staat de scheidsrechter voor en die moet de kenner zijn. Ik heb tegen de spelers tijdens het oponthoud alleen gezegd dat ze het beter moesten doen als ze weer het veld in zouden gaan". Vanuit de dug out was de spe lers wel te verstaan gegeven dat ze maar naar de kleedkamer moesten gaan.... HERMAN VAN BERGEM De laatste van de vijf van PSV. Willy van der Kuijlen (achter de doelman op de grond) greepmet deze vijfde treffer zijn aandeel in de produktie. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN PSV heeft het meteen in de eerste de beste wedstrijd van de nieuwe competitie bewezen: Met deze ploeg zal ook dit seizoen ernstig reke ning moeten worden gehouden. PSV kwam tegen MVV, dat kansloos met 51 werd verslagen, in vrijwel dezelfde op stelling binnen de lijnen als in de kam pioenswedstrijd in mei tegen F.C. Den Haag. Alleen Björn Nordquist, de Zweedse verdediger, is naar zijn land teruggekeerd. Kees Rijvers de trainer, had nog geen gebruik van de nieuwe aankopen gemaakt. Allen zaten op de reservebank, maar zullen ongetwijfeld hun kans krijgen. Rijvers na afloop: „Dat is ook onze opzet. We hebben afge sproken dat we met de oude kern van start zouden gaan en dat de nieuwelin gen langzaam zullen worden ingepast". Een verrassing voor het in groten getale opgekomen Eindhovense publiek het stadion was zo goed als uitverkocht was ongetwijfeld het ontbreken van Ber- tus Quaars. In de laatste oefenwedstrij den was hij een vaste keus geweest. Rijvers: „Ik vond dat enkele spelers en dan met name Quaars, niet altijd gemoti veerd waren. Alleen met inzet van alle krachten en maximum-inzet zullen wij ons in de top van ons nationaal voetbal kunnen handhaven. Door het niet-opstel- len van Quaars heb ik de anderen wak ker willen schudden". Voor Quaars was Peter Dahlqvist in de basisformatie opge nomen. Met de Zweed zou PSV vooral aanvallend sterker zijn. Meteen na het eerste fluitsignaal van de overigens niet 'feilloos leidende Weering werd PSV's be doeling duidelijk. Door middel van een bliksemstart afstand van de tegenstander nemen. Na enkele minuten stonden alle spelers, met uitzondering van doelman Jan van Beveren, op de helft van MVV. Het pleit voor de Maastrichtse ploeg en met name voor de nieuwe trainer Maas, dat de ploeg zich onder deze omstandig heden niet voltallig voor het doel van Sies Wever terugtrok. Speciaal Chris Dekker die echter vaak wat al te egois- tisch optrad, brak enkele keren uit de greep van PSV. Doelpunten konden echter moeilijk uit blijven. Een kwartier lang hield Wever met kunst- en vliegwerk zijn heiligdom schoon. Maar toen moest hij voor een schot van Lubse, uit een voorzet van .Edström zwichten. Dezelfde speler maakte er tien minuten later 2—0 van, daartoe in staat gesteld door Kees Krijgh. De doelpuntenhonger van PSV was met deze twee treffers nog lang niet gestild MVV bleek snelheid tekort te komen en herhaaldelijk werkten de Eindhovenaars zich langs hun tegenstanders, die ook verschillende keren aan de noodrem moesten trekken om een doelpunt te voorkomen. René van de Kerkhof zorgde, door een hoekschop rechtstreeks achter Wever te planten, in de 29ste minuut voor 30. Daarna liet Wever zich door Mathij- sen vervangen, maar ook hij had op een schot van Dahlqvist zes minuten voor rust geen verweer: 40. Een comfortabe le voorsprong voor de Eindhovenaars, die evenals MW in ongewijzigde opstelling aan de tweede helft begonnen. Vijf minu ten na rust redde Bonfrère voor MW de eer, toen hij een vrije trap van zeker 25 meter afstand hard inschoot. Van Beve ren na afloop: „Ik kon niets zien, Er stond een kluwen van spelers voor mijn Grote hoogte Heel even leek MW zich uit de greep van PSV te kunnen losmaken. Er ging echter van de voorhoede te weinig gevaar uit om Van Kraay, Strik en Krijgh te kunnen verontrusten. PSV liet het ook wat afweten. Alleen Van der Kuijlen groeide naar een grote hoogte Hij plaat ste haarscherp en schoot enkele keren hard en zuiver, maar vond steeds een zeer goed werkende Mathijssen op zijn weg. Na 25 minuten had zijn doorzetten toch succes. Een doorloopbal van Willy van de Kerkhof werd door de schutter subliem afgewerkt: 51. Kort hierna werd Edström door Quaars vervangen. Schrijnemakers van MW werd tien mi nuten voor het einde door Weering geno teerd, toen hij een bal, nadat er gefloten was, onnodig wegtrapte. SCOREVERLOOP: 14. Lubse 1-0, 25. Lubse 2—0, 30. René van de Kerkhof 3—0, 44. Dahlq vist 40, 50. Bonfrère 41, 71. Van der Kuijlen 51. Scheidsrechter: Weerink, Toeschouwers: 20.000. PSV Van Beveren: Krijgh, Van Kraay, Strik, Deijkers; Willy van de Kerkhof, Lubse, Van der Kuylen; René van dè Kerkhof, Dahlqvist, Ed ström (Quaars). MVV Wever (Mathijsen); Braam, Dijkstra, La- croix, Schrijnemakers; Kerstges, Dekker, Streuer; Bronfrère, Smeets, Quaden. pagina r Image Er zijn betaalde voetbal clubs die een manager in dienst hebben die ge rechtigd is antwoord op vragen „van buitenaf" te geven. Er zijn ook clubs waar een bestuurslid voor die taak is aange wezen. Jaap van Praag is zo'n bestuurslid. Hij is de spreekbuis van Ajax. Helaas een die het met de betrouwbaarheid niet altijd even nauw neemt. Bekend is zijn uitspraak dat hij niet de waarheid spreekt als het in het belang van Ajax is. Een vorm van onvolwassen heid zou men dat kun nen noemen, zelfs een vorm van minachting van de velen die Ajax ten minste een goed hart toedragen, of er fervente aanhangers van zijn. Zij worden in het ongewisse gelaten en moeten maar afwachten wat hun bij stukjes en beetjes wordt toegeschoven. Of niet. Het moet de bestuurders van Ajax derhalve niet vreemd voorkomen in dien er geruchten ont staan. Logische geruch ten want als Rinus Mi- chels zich constant in Ajaxkringen beweegt tijdens zijn verblijf in Nederland nadat Hans Kraay is vertrokken, mogen daaruit logische gevolgtrekkingen wor den gemaakt, die dan ook achteraf waar blij ken te zijn. Het is in feite onvoorstelbaar dat namens een dergelijke grote club pertinent wordt ontkend wat na tuurlijk niet een kwestie van een paar minuten overleg is geweest. Het doet de geloofwaardig heid van wat in de toe komst wellicht nog zal worden beweerd, geen goed. Zomin als het de image van Ajax goed doet, evenmin als de se rie Kovacs-Knobel- Kraay die op minder elegante wijze verdwe nen. Tweeslachtig Dat het betaald voetbal voor een (groot) deel moet worden be schouwd als „sterk vere deld amateurisme" ligt ook opgesloten in de constellatie van die, wat zo graag wordt ge noemd, bedrijfstak. Er worden spelers aangeno men en betaald, er wordt een trainerskorps aangesteld maar er zit ten in de avonduren ook met hart en ziel aan de club verknochte perso nen de correspondentie af te doen en de kas bij te houden. In een bedrijf waar enige miljoenen omgaan, houdt men er personeel op na om der gelijke zaken af te wik kelen. In diverse voet- balbedrijven waar waar schijnlijk nog meer mil joenen omgaan, heeft men daarvoor geen geld over of kan men het niet ervoor uittrekken. In dien men bedenkt dat er voor het amateurvoetbal ernstig naar wordt ge streefd professionele krachten aan te stellen „omdat het in de avon duren niet meer kan worden opgebracht", in dien men weet dat wordt getracht bij over heidsorganen daarvoor subsidie los te weken, moet de tweeslachtig heid in het betaald voet bal enorme salarissen voor spelers en trainers, en liefdewerk in de vrije tijd op zijn minst vreemd worden ge noemd. Tie-break Het bestuur van de ten- nisbond had voor de gis teren beëindigde natio-' nale titelstrijd bepaald dat er geen tie-break mocht worden toege past. Dit systeem, dat moet beletten dat partij en uitmonden in mon sterscores, was de vori ge week bij uitstek ge schikt geweest om op de Mets te worden toege past. De weersomstan digheden, die enkele da gen extreem hoge tem peraturen veroorzaak ten, gaven daar alle aan leiding toe. Afgezien daarvan is de tie-break een overal ter wereld ge bruikt spelonderdeel dat zelfs Wimbledon heeft bereikt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15