„IK KAN GEEN NEE ZEGGEN" Michels aan de slag omdat oude liefde aan lager wal dreigt te raken AMBITIE VOOR DEFINITIEVE REGELING BIJ AJAX ONTBREEKT VAN PRAAG ONTKENDE TOT HET LAATST COMMUNIQUÉ VAN AJAX (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De komst van Michels naar Ajax is dus zeker. Ondanks het feit dat de betrok ken partijen, in casu het bestuur van Ajax en de oud-trainer van FC Barcelona ten stelligste heb ben ontkend elkaar te hebben gezocht, is de kogel door de kerk. Michels zei eind vorige week nog zich te verbazen over de onzorg vuldigheid, waarmee de spor tjournalistiek wordt bedreven. Het feit, dat hij de logische op volger van de al dan niet tot ontslagneming gedwongen Kraay werd genoemd, vond hij uit de lucht gegrepen. Zijn verblijf in Amsterdam gold een uitnodiging om in het kader van het 700-jarig bestaan van de stad aanwezig te zijn bij het door Jack van Zanten georganiseerde jubileumtoernooi, waarin twee van zijn voormalige troetelkinderen acte de présence gaven: Barcelona en Ajax. Een alleszins gerechtvaardigd bezoek, een gemotiveerd bezoek ook. Daags na afloop van het toernooi dat voor Ajax, dus ook voor Kraay die toen nog op de brug stond op een kapitale inzinking van een kwartier na succesvol mocht worden genoemd, vond de beslissende botsing in de be stuurskamer in de Watergraafs meer plaats, waaruit Kraay als verliezer te voorschijn kwam. Want al hield Kraay de eer aan zichzelf, verliezen deed hij. Het was logisch, dat de geruchten stroom onmiddellijk op gang kwam. Michels was niet alleen in Amsterdam, hij was ook disponi bel. Wellicht zijn betrokkenen, die in alle toonaarden ontkenden meer dan informeel overleg met elkaar te hebben gepleegd, zo van deze publiciteitslawine geschrokken, dat het echtpaar Michels tijdelijk uitweek naar Zurich en dat van uit de bestuurskamer van Ajax het bericht doorsijpelde, dat con tact met de trainer van Spartak Trnava werd gezocht en dat ook de oefenmeester van een Griekse club tot de mogelijke gegadigden behoorde. Geen contact Als klap op de vuurpijl verklaar de Van Praag als reactie op een bol van ontkenningen staand interview met Michels dat met „de generaal" geen contact was gezocht. „Omdat hij geen trek in tergraafsmeer zou hebben ver wacht. Het resultaat kwam gisteren uit de bus. Per 1 september wordt Rinus Michels benoemd tot „inte rim-technisch directeur" van de A.F.C. „Ajax" tot een geschikte opvolger in de vakature-Kraay is gevonden. Volledigheidshalve wordt in het vlugschrift meege deeld, dat Michels de vrij geko men functie niet ambieert maar, vrij vertaald, zuiver aan de slag gaat omdat zijn oude liefde aan lager wal dreigt te raken. Puin ruimen ligt Michels wel. Dat is vorig jaar voor en in West Duits land bij het wereldtoernooi wel gebleken. Nietszeggend Hans Kraay (foto) heeft plaats moeten maken voor Rinus Michels. het karwei zou hebben". Michels daarentegen liet in bedekte ter men uitkomen, dat hij na het ontslag van Kraay, over wiens achtergrondinformatie, hij op zijn minst een telefoontje uit de Wa- Het gisteravond verspreide com muniqué is even niets- als veel zeggend. Veelzeggend vooral om dat de gebruikte diplomatieke taal wil suggereren, dat er geen sprake is geweest van het doen van zaken achter de rug van Kraay om. Veelzeggend ook om dat het accent wordt gelegd op het interimschap en op het feit, dat Michels in feite niet zo nodig Waar ben ik aan begonnen? moet. Het lijkt echter onwaar schijnlijk, dat Michels de boedel na een paar maanden aan de formele opvolger van Kraay wie dat ook mag zijn overgeeft. De inhoud van het communiqué zal in deze vorm gegoten zijn om de speculatieve publiciteitsmedia in het ongelijk te stellen: niets zeggend derhalve. Hoe het ook zij, de (tijdelijke) benoeming van Michels is voor Dusbaba: Het is wel toevallig (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor John Dus- baba vallen het ontslag van Kraay en de aanstelling van Rinus Michels al te toevallig samen. Hij zegt het niet met die woorden, maar het komt er wel op neer: "Er is "iets" geregeld vantevoren. "Kraay weg, Mi chels in Amsterdam, het is wel raar", is Dusbaba's omschrij ving. Zoals bij alle spelers, die pas gisteravond op de hoogte wer den gebracht, kwam het nieuws van de terugkomst van Michels niet als een verrassing. In tegen deel. Het wachten was alleen op het moment, waarop zijn ren tree wereldkundig zou worden gemaakt. Dusbaba: "Ik was er niet zeker van, maar je hoorde de naam Michels zo vaak vallen, dat er wel iets van waar moest zijn". De Hagenaar juicht de komst van een sterke man toe. Zeker na de wedstrijd tegen Sparta. "Tactisch zat het slecht in elkaar. Misschien is Michels de man, die dat kan regelen. Ik ben in elk geval blij, dat er iemand is". Dat die iemand Mi chels is, beschouwt John Dusba ba als een voorrecht. Hij heeft de "generaal" nooit meege maakt, maar weet wel, wat hij aan hem heeft. "Je kan een hoop van hem leren. Dat heb ik wel gehoord van een Krol en Suurbier. Zij wilden hem graag terug hebben, zoals de meeste spelers. Nee, wat mij betreft is er maar een uitdrukking voor de aanstelling voor Michels: Grote klasse". Amsterdam Gisteren maakte het bestuur van Ajax de benoe ming van Rinus Michels als inte rim technisch directeur met het volgende communiqué bekend: "Op verzoek van de heer Mi chels heeft reeds zondag een gesprek met het bestuur van Ajax plaats gevonden. Hoewel tijdens deze bespreking de heer Michels te kennen gaf een func tie bij Ajax niet te ambiëren, doch in aanmerking nemende de problemen waarmee Ajax is geconfronteerd en de moeilijk heden om op korte termijn een technisch directeur te vinden, heeft de heer Michels zich be reid verklaard ingaande 1 sep tember a.s. voor een interim-pe riode als technisch directeur bij Ajax in dienst te treden". Heimwee heeft Arie Haan niet. Ondanks de komst van Michels zou hij niet naar Ajax willen terugkeren. Arie Haan: 't Zaakje stinkt" (Van onze sportredactie) DEN HAAG De benoeming van Rinus Michels tot technisch, directeur van Ajax lag voor Arie Haan, de speler die na moeilijkheden met Hans Kraay de hoofdstedelijke ploeg verliet," in de lijn der verwachtingen. "Natuurlijk is het een goede greep van Ajax geweest om Ri nus Michels aan te trekken. Maar de manier waarop dit ge beurd is, is beneden alle peil. Ik zeg niet alles wat ik denk, maar dit zaakje stinkt Er is een spel letje gespeeld", meent de ex- Ajacied. Over de persoon Mi chels is Arie Haan daarentegen vol lof. "Michels is een be kwaam man en hij kent de men taliteit bij Ajax. Hij is voor die functie uitstekend geschikt". Ajax een goede zaak. Zo dacht de oude kern (Hulshoff, Krol, Suurbier en Mühren) er gister avond over. De benoeming kwam voor hen niet onverwacht, al moesten de meesten dit horen tijdens de uitzending van Studio Sport. Van enig zeer uit het verle den is geen sprake meer. Mocht Michels destijds in zijn laatste jaar bij Ajax aan populariteit en aanzien hebben ingeboet, het we reldkampioenschap heeft hem weer tot een magiër gemaakt Met de jonge spelers zijn geen proble men te verwachten. De afgelopen week was het na de training in de kleedkamers Michels-voor-en- na. Vraag Voor hoofdjeugdtrainer Haarms, eind vorig seizoen weggepromo veerd als veldtrainer van de profs nadat Kraay de selectie onder zijn hoede zou nemen, kan de benoeming van Michels gunstig zijn. Of Michels, van wie ver wacht wordt dat hij al vóór 1 september achter de schermen aan het werk gaat, de huidige trainer Van Daal zal handhaven, is de vraag. De toenmalige tan dem Michels-Haarms was voor treffelijk op elkaar ingespeeld. Haarms heeft nog een oeverloze bewondering voor de man, bij wie het vak leerde. Beiden staan een straffe trainingsaanpak voor. „Profs moet je afbeulen, daar zijn ze profs voor", is een geliefde stelling van Haarms. Hij lijkt haar uit de mond van „de gene raal", die hij liefkozend „de bul" noemt, te hebben opgetekend. De tegenwoordige sterke man bij Ajax, die ook al het interim-stem pel draagt, Jan van Daal, vindt de keuze van Michels niet alleen logisch, maar ook geweldig. „Hij is een van de beste trainers ter wereld en bij uitstek geschikt om orde op zaken in de Watergraafs meer te stellen". Een dergelijk compliment komt men in het kon kelende wereldje van oefenmees- ters zelden tegen. In de Watergraafsmeer lijkt on verwacht toch nog een frisse wind te gaan waaien. De spelers zien het nut er van in, op mis schien iemand als Brokamp na, die met de komst van Michels wellicht de dag zal vervloeken, dat hij zich door Kraay uit het gemoedelijke Maastricht liet ha len. - - Van onze sportredactie AMSTERDAM Het klinkt vreemd maar Rinus Michels wilde gisteravond niet gefeliciteerd worden met zijn benoeming bij Ajax als technisch direc teur voor een interim-pe riode. „Mijn verstand zei me tot vlak voor mijn be slissing: Rinus doe het als jeblieft niet. Maar mijn gevoel noodzaakte me tot een andere beslissing. Kijk, ik ben Amsterdam mer en ergens toch ook nog enigszins Ajacied en daarom alleen kon ik geen nee zeggen tegen het aan bod. Ajax moet momen teel geholpen worden". Rinus Michels zat erbij tijdens de toelichting op zijn benoeming bij Ajax alsof het allemaal niet zo 'belangrijk was. „Ik begin bij een club met een nalatenschap", be nadrukte de ex-trainer van Bar celona nog eens. „En eerlijk dat ambieer ik niet. Elke oefenmees ter bij een nieuwe vereniging wil in de eerste plaats zijn invloed uitoefenen op de samenstelling van een selectie. Dat is een nor male eis. Maar waar blijf ik? Ik begin bij Ajax op het meest onge lukkige moment van het seizoen en van invloed uitoefenen op een selectie is geen sprake meer". Ook de indruk, dat Michels over de rug van Hans Kraay technisch directeur bij Ajax is geworden, deed hem aarzelen en twijfelen. „Ik vond echter na dat gesprek met Ajax dat er spoedig besluiten moesten vallen. Het kon gewoon niet langer meer zó doorgaan". Toevallig zat Rinus Michels gis teravond bij AZ'67-Go head Eag les, De Alkmaarse club speelt woensdag tegen Ajax voor de na-competitie. De „sfinx" ont kende ook na afloop van die ontmoeting nog, dat zijn aanwe zigheid met zijn benoeming bij Ajax te maken had. „Ik wist niet eens dat die wedstrijd de komen- De benoeming van Michels hing al enkele dagen in de lucht. Het ontslag van Kraay was amper bewerkstelligd, toen de geruchtenstroom over de terugkeer van Michels op gang werd gebracht. Zaterdagavond bevond hij zich in gezel schap van zijn vrouw op de tribune bij de wedstrijd SpartaAjax. Zijn aanwezigheid gaven de geruchten opnieuw een voe dingsbodem. Niettemin was Michels zaterdag avond ook al bij Sparta-Ajax en was zijn persoon later ook waar genomen 'in de kleedkamer van de Amsterdammers. „Toen wist ik 'echter nog van geen benoe ming af", hield hij vol. Het tijde lijke karakter van zijn aanstelling per 1 september mag volgens zijn zeggen zo kort mogelijk duren. „Nogmaals, ik heb tegen Ajax ja gezegd onder de druk der om standigheden maar met de duide lijke toevoeging toch vooral alles te doen om er een einde aan te maken. Ajax is gezien zijn naam en faam verplicht om tegemoet te kömen aan mijn opvattingen". Ook zei Michels: „Ik ambieer een langdurige verbintenis om per soonlijke redenen per se niet". Welke dat waren verzweeg de Amsterdammer. „Ik geef verder geen nadere toelichting daarop". De twijfel bleef over deze beslis sing tegen wil en dank. De ge ruchten, die in Amsterdam gis teravond natuurlijk de kop op staken als zou alles doorgestoken kaart zijn, bestreed Michels. „Er is in de hele wereld geen regisseur van die kwaliteit te vin den, die dit in elkaar kan zetten". Waarna Michels opstapte en van daag of morgen naar Spanje te rugkeert om zijn spullen te pak ken. De sfinx zei tenslotte toch weer mysterieus: .Heren, het i nog te vroeg om te zeggen of ik bij Ajax veranderingen zou wen sen". In de verhouding tussen Ajax en Rinus Michels als prominent voet baller en trainer bestaat een tien- jarencyclus. In het begin van 1956 verdween Michels - met vijf wed strijden in het Nederlands elftal in zijn bagage als speler van Ajax. Bijna tien jaar later haalde Jaap van Praag hem terug als opvolger van de in ongenade ge vallen trainer Vic Buckingham. Michels die daarvoor opvallende successen met de amateurclub Jos had behaald, was werkeloos op dat moment. Met hem is Ajax gegroeid, zoals ook gesteld kan worden dat Michels met Ajax is groot geworden. Ruim vier jaar geleden verdween Michels uit de meer zonder vast omschreven toekomstplannen. Barcelona haalde hem binnen om een eind te maken aan een perio de waarin de ploeg op het tweede plan was geraakt. Michels kreeg succes met Barcelona nadat Jo- han Cruijff na de eerste twee competitiewedstrijden van het seizoen 1973/1974 ook uit Neder land naar Spanje vertrok. De lijn omhoog, die in 1974 leidde tot het Spaanse kampioenschap werd in het afgelopen seizoen niet gepro longeerd en na vier jaar zette Barcelona zijn trainer aan de kant. Hennes Weisweiler, een an dere wondertrainer uit West-Eu ropa, verving hem. Michels - eerlijk genoeg om niet te stellen dat hij ontslag had ge nomen, maar ruiterlijk beken nend dat het ontslag hem was gegeven - was een jaar nadat hij als supervisor boven Fadrhonc Nederland naar wereldkampioen schapszilver had geleid, weer werkeloos. Een situatie waar hij tamelijk gemakkelijk in kon be rusten omdat tien jaar topvoet bal, de laatste vier jaar aangevuld ftiet topspanning, volgens Michels best gevolgd konden worden door een periode van ontspanning.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13