HERSENOPERATIE REDDE MARK DONOHUE HET LEVEN likki Lauda nog ialf punt verwijderd an wereldtitel Strijd om motortitels is nog volkomen open Hockeyles voor selectieploeg "Kampioen zonder titel" behaalde eindelijk winst (lapband tijdens Oostenrijkse Grand Prix Gold Cup voor tweede keer in handen van Toni Treanor Politie rekent op eis om losgeld ontvoerd renpaard RAMBILLA EERSTE GP-ZEGE WK-TEAM 1973 TE STERK VEELBELOVENDE OVERWINNING H0CKEYDAMES LEIDSE COURANT PAGINA II Zwaar gewond wordt Mark Donohue op een brancard naar een helicopter gebracht ZELTWEG De Amerikaanse coureur Mark Dono hue heeft tijdens de proefronden voor de Oosten rijkse Grand Prix een klapband gekregen en is per helicopter naar een ziekenhuis in Graz overgebracht, waar hij een spoedoperatie onderging. Teammanager Heinz Hoffer maakte gistermiddag bekend, dat de Amerikaanse coureur is geopereerd aan een bloeds- g. tolsel in de hersenen. Een plaatselijke woordvoerder f I verklaarde, dat de coureur niet langer in levensge vaar verkeerde. Het ongeluk vond gistermorgen rond tien uur plaats op ongeveer driehonderd meter van de start. Door een lek in een linkerband kwam de wagen tegen de vangrail terecht en werd er vervolgens overheen geslingerd, waarbij twee functionarissen van het circuit ernstig werden gewond. Een van hen lag voor de deur van de operatiekamer, terwijl donohue werd geopereerd. Afrastering De Engelse coureur Brian Hentons vloog zaterdagmiddag tijdens de trainingsronden in de afrastering. Hij kwam met de schrik vrij, maar zijn wagen was zo erg verkreukeld, dat de monteurs niet in staat waren de wagen tijdig startklaar te krijgen. Carlos Pace was zaterdag eveneens betrokken bij een ongeluk. Zijn Brabham verloor een wiel toen hij met een snelheid van 250 km. per uur over de baan raasde. Pace bracht zijn wagen tot stilstand. Twee officials en een toeschouwer liepen lichte verwondingen op toen zij door het wiel werden geraakt. fff Het autowrak van Donohue wordt na de fatale crash van het circuit verwijderd. 3* Vittorio Brambilla steekt juichend de trofee in de lucht. Zijn eerste GP-zege is een feit. EELTWEG De teams, die deelnemen aan de grote prijzen ilijven bij hun in West-Duitsland genomen beslissing de GP van janada te boycotten. Twee dagen van gesprekken tussen de organisatoren en de bond van Formule I-constructeurs over inanciële meningsverhillen liepen op niets uit. Daardoor resteren du nog twee GP's: Monza (Ita) en Watkins Glen (VS). 'ALLADEGA (Alabama) De Amerikaanse coureur Dewayne 'Tiny' Lund is gisteren om het leven geko- nen als gevolg van een ongeluk waar zes stockcar acewwagens bij betrokken waren. Twee andere cou peurs, Terry Link en Walter Ballard, werden gewond. 3e 43-jarige Lund is in het ziekenhuis aan inwendige verwondingen overleden, zo hebben baanfunctionaris- sen bekend gemaakt. ZELTWEG Het formule I-cir cus blijft niets bespaard. In Bar celona werd de grote prijs voor tijdig beëindigd wegens een crash, op Zandvoort stortregen de het, op Silverstone zorgde een wolkbreuk voor een auto kerkhof en op de Nürburgring vlogen de banden vanwege de grote hitte achter elkaar aan flarden. Gisteren werd in Zelt- weg een nieuw hoofdstuk aan de reeks van tegenslagen toege voegd. De Amerikaan Mark Do nohue raakte tijdens het inrij den zwaar gewond toen hij een klapband kreeg. De start van de wedstrijd werd uitgesteld. Op het moment dat de startvlag tevoorschijn werd gehaald, trok de hemel dicht en begon het te regenen. Opnieuw moesten de motoren tot zwijgen worden gebracht en de mon teurs werden aan het werk gezet om de natweerbanden aan te brengen. Na tachtig minuten oponthoud kon het veld, in de stromende regen, toch vertrek ken. Niki Lauda, die slechts een punt nodig had om zijn wereld titel te behalen, nam de leiding, die hij tot in de veertiende ron de behield. Daarna zakte hij terug tot de zesde plaats, na onder meer door James Hunt en Vittorio Brambilla te zijn gepas seerd. In de achttiende ronde dwong de Italiaan de voor hem rijdende Hunt in een gevaarlijke manoevre af te remmen waarna Brambilla de kop nam. De orga nisatie besloot uiteindelijk toch de race te laten stoppen om in het aanhoudende regenweer on gelukken te voorkomen. Bram- Miste Lauda, die op de zesde plaats lag na 29 van de 54 geplande ronden, miste voor eigen pu bliek (ongeveer 200.000 toe schouwers) zijn wereldkam pioenschap. Omdat geen twee derde van de afstand was afge legd kregen de rijders slechts de helft van het normale aantal punten voor hun klassering toe gewezen. Rolf Wtmderink, die als eerste reserve toch had kunnen star ten, werd niet geklasseerd, even min als de andere rijders, die één of meer ronden achterstand hadden opgelopen. VAN KESSEL EERSTE KAMPIOEN VENRAY - De strijd om de nationale motortitels is na de wedstrijden die gisteren in Venray werden gehouden nog volkomen open. Alleen in de 125 cc klasse is de kampioen bekend. Het werd Henk van Kessel uit Mill met een AGV Condor. De Brabantse coureur zegevierde gisteren en werd daardoor onbereikbaar voor zijn concurrenten. Wil Hartog zal nog even moeten wachten voordat hij zich Nederlands kampioen in de 250 cc klasse mag noemen. Hoewel de Abbekerker twee maal zegevierde (350 en 500 cc) moest hij in de kwartli- terklasse de eer laten aan Nico van de Zanden. De race in de 250 cc klasse leek een royale overwinning voor Hartog te worden. Hij was met zijn Yamaha snel weg en bouwde een ruime voorsprong op. In de slotfase van de wedstrijd ondervond Hartog echter erg veel hinder van achterblijvers waardoor Van de Zanden dichterbij kon komen. Deze slaagde er twee ronden voor het einde zelfs de kop over te nemen. Van de Zanden stond zijn leidende positie niet meer af. In de zwaardere klassen werd Boet van Duimen geplaagd door pech. Zowel in de 350 cc als 500 cc had de rijder uit Ammerzoden te kampen met koppelingsproblemen. In de 350 cc moest Van Duimen Hartog, v.d. Zanden en Van de Wal voor laten gaan. Desondanks handhaafde hij een royale voorsprong in de strijd om de nationale titel. In de lichtste klasse nam Theo Geffen met DRM de leiding in de strijd om het nationale kampioen schap. De kampioensschapsrace in Venray leverde een overwinning op voor Nico Polane, die Van Geffen bijna elf seconden voorbleef. Francorehamps De Franse motorcoureurs Ruiz en Huguet hebben de 24-uursrace van Francorehamps gewonnen. Tweede werden de Italianen Gallina en Cereghini met een Laverda 1000. Al na enkele ronden namen de Fransen op een Japauto 1000 de leiding en behielden deze tot het einde. De tweede plaats werd lange tijd ingenomen door Luc en Vial (Fra), maar zij moesten drie uur voor het einde de strijd staken wegens motorpech. De Nederlanders De Bray en Van der Hout eindig den op hun Honda op de vijftiende plaats. Finland Heikki Mikkola heeft in Hyvinge voor eigen pnbliek de Grote Prijs van Finland motorcross 250 cc gewonnen. Mikkola werd met zijn Husqvama in twee man ches respectievelijk tweede en derde. De Belg Harry Everts op Puch verstevigde zijn leidende positie in de stand voor het wereldkampioenschap door een tweede plaats in de eindrangschikking. Eenmm Door overwinningen in beide manches op het op stoppelvelden - het koren was nog maar net geoogst - uitgezette 2150 meter lange circuit in het Groningse Eenrum heeft Frans Sigmans de leiding overgenomen in het kampioensklassement bij de senioren en internationalen in de 500 cc cross competitie. In beide manches bleef hij enkele seconden voor op de heersende kampioen Gerrit Wolsink. De beide titelkandidaten leverden op het door de harde ondergrond bijzonder gladde circuit met zijn talrijke haakse bochten en diepe kuilen een heroische strijd. In de eerste manche kwam Gerrit Wolsink uitstekend weg. Lange tijd bleef hij met zijn iets snellere Suzuki een paar meter voor op Sigmans, die een voortreffelijke bochtentechniek demonstreerde. Daardoor wist de Maico-rijder uit Bakel in de zesde ronde ook voorbij de 'vliegende tandarts' te komen om tenslotte met 6.3 sec. verschil als eerste te finishen. Ook in de tweede manche een wiel-aan-wiel gevecht tussen Sigmans, die nu van start af de leiding had genomen, en Wolsink. Twee ronden voor het einde kwam Wol sink even in moeilijkheden door enkele achterblij vers en toen zag Sigmans zijn kans. Hij vergrootte zijn voorsprong zodanig, dat Wolsink de achtervol ging staakte en acht seconden later als tweede binnenkwam. WASSENAAR Toni Treanor kon wel huilen. Met het trouwste paard van Stal Nolens Volons won hij voor de tweede keer de Gold Cup. In 1973 deed hij dat met Right Light van trainer Cees van der Harst en gistermiddag was er wederom een huzarenstukje van de kleine man met Ebeltoft. De combinatie ging met een gewicht van slechts 54 kilo als outsider van start. Ebeltoft is al enkele jaren een goede prijzenloper en een bijzonder trouw paard maar voor een topper werd de schimmel van mevrouw Englebert nog zeker niet aangezien. Dat is na gisteren wel anders Naast het supertrio, waarin geworden. Ebeltoft trok zich ixiaan zegevierde voor Kol ja T niets aan van favorieten als Jo- en Kolibri hadden de dravers Elder Statesman, oud-derby- nog twee topnummers. Kees winnaar Sasquatch _en super- Verkerk won met Gerard Eyke- scherp lettend op de koplopers moest de Wateringse pikeur Lady Wiepke en Earlidiso zege- veertig meter geven aan Money- vierde Ebeltoft zeer fraai, voor de verrassend tweede Frederi- que en Darius Honey. De drieja rige Midgetina, een van de favo- maker van de Rotterdamse stal Marco met Jan van Dooyeweerd en Kinglet O met gastrijder Jan Wagenaar. Over de 2540 meter rieten, werd met Henk van der sioeg Kees Verkerk in de laatste Kraats vierde. Voor deze pas - driejarige merrie was de opgave na de sprinttitelstrijd van vorige week duidelijk te zwaar ge weest. driehonderd meter toe en zege vierde met gemak. Moneymaker met Maestro Cavaljos de enige vierjarigen kon geen tweede Pure sprinters kwamen er aan de start in de Gallant's Farm- prijs. De imports Speedy Voli- ta, voor het eerst op Nederland se bodem en Worthy Dean van .de Zaanse stal Meijn konden met vader en zoon De Leeuw geen enkele rol spelen. Na de start maakte de paarden fouten en dan is er tegen een in topvorm verkerende Henri en Jojo Buitenzorg geen lopen meer aan. De vraag was toen nog alleen welke Buitenzorg de koers zou gaan winnen en of het baanrecord, op naam van Henri Buitenzorg met de kilometertij d van 1.16.4, zou sneuvelen. Hoe wel Jan van Dooyeweerd voor de koers verklaarde dat de af stand voor Jojo te kort was zegevierde hij toch voor Henri in de kilometertijd van 1.16.8. MONTECATINI TERME Een legertje politie mannen die gebruik maken van honden en een helicopter kammen sinds zaterdag de Italiaanse provincie Toscane uit op zoek naar een renpaard dat op geheimzinige wijze uit zijn stal ver dween. De vijfjarige Wayne Eden verdween een paar uur nadat hij tijdens een race 15.000 dollar had gewonnen. Het paard, dat een Amerikaanse eigenaar heeft, zou bij verkoop op dit moment 800.000 dollar opbrengen. De politie is van mening dat het paard is ontvoerd met de bedoeling losgeld te krijgen van de eigenaar. Italië heeft een bloeiende ontvoeringsindustrie. Alleen dit jaar al werden er 39 mensen ontvoerd voor wie volgens voorzichtige schattin gen een totaal losgeld van 16 miljoen dollar is betaald. De industrie gaat zich nu blijkbaar toeleggen op diversiteit door zich niet meer alleen op de ontvoering van mensen te concentreren. Er is nog geen contact opgenomen met de eigenaar van het paard door eventuele ontvoerders. TILBURG Het Neder landse hockeyteam dat, in 1973 wëreldkampioen werd, heeft zaterdag in Tilburg gewonnen met 4-2 van de voorlopige Ne derlandse selectieploeg, die onlangs deelnam aan het internationale hoc- keytoernooi in Montreal. Het WK-team nam na een vlak ke eerste helft een voorsprong van 1-0 door een doelpunt van Bolhuis uit een lange corner. Een kwartier na rust maakte Ad Boelaars gelijk: 1-1. Ties Kruize zette echter het WK-team vijf minuten later weer op een voor sprong (2-1), door uit een lange corner raak te schieten. Maar1 ook deze score hield niet lang stand toen uitblinker in de Ne derlandse selectieploeg, Jan Boersma, met een prachtig schot voor 2-2 zorgde. Het zwak ke centrum in de defensie van de selectieploeg, gevormd door Dijkerman en Jorritsma, was er echter de oorzaak van dat de ex-wereldkampioenen door Paul Litjens, uit een strafcorner, en Frans Spits konden uitlopen naar 4-2. Na afloop maakten Bart Tami- niau en Flip van Lith de Jeude, beiden spelend voor het WK- team bekend in principe bereid te zijn zich weer beschikbaar te stellen voor het Nederlandse team. MÜNCHEN Alwin Schockemöhle is er op 38-jarige leeftijd einde lijk in geslaagd een inter nationale titel te beha len. De kleine ruiter uit Mühlen had zich door zijn vele tweede plaatsen al dè bijnaam "kampioen zonder titel" laten aan meten. Acht keer had Alwin Schocke möhle al aan de strijd om het Europees kampioenschap mee gedaan,meer dan drie tweede posities zat er nit niet De negen de keer was het echter raak. Al na het tweede onderdeel, zater dag, had Schockemöhle een riante voorsprong. Maar de vier voudige Westduitse titelhouder wilde niet te vroeg juichen, in dachtig de teleurstellingen die hij eerder in soortgelijke situa ties had moeten slikken. Deze keer ging alles echter goed. Ruim 22.000 toeschouwers jubel den in München toen Schocke möhle de zo fel begeerde titel had veroverd. Na afloop zei een zeer gelukkige Schockemöhle: "Ik voel me op het ogenblik eigenlijk alleen maar erg moe. Maar eens moest ik toch ook wat geluk hebben?" Geen landers en Russen deel. Nu gin gen de eerste drie plaatsen naar West-Duitsland. Schockemöhle, die met Warwick reed, werd gevolgd door wereldkampioen Hartwig Steenken met Erie en Sönke Sönksen met Kwept. De grootste pechvogel was de Italiaan Vittorio Orlandi, die uitstekende kansen had op de zilveren medaille, maar moest worden gediskwalificeerd. Hij koos met Fiorelli in de tweede manche van het derde en laatste onderdeel een verkeerd par koers. Orlandi had na de eerste manche de leiding in dit onder deel. De titel voor equipes die voor het eerst op het spel stond, ging eveneens naar West-Duitsland (31,5 punten). Zwitserland werd tweede (99) en Frankrijk (101) 3. Sönksen 15,5. 101, 4. België 104, 5. Italië 130. PAPENDAL Het Nederlands dameshockeyteam heeft zater dag op Papendal de officieuze landenwedstrijd tegen België met 4-1 gewonnen. De ontmoe ting werd gespeeld ter voorbe reiding op het toernooi om het wereldkampioenschap, dat over veertien dagen in Edinburgh wordt gehouden. Bij Nederland werden- alle vijftien geselec teerde dames ingezet en door de vele wisselingen kreeg het duel soms een rommelig karakter. Hoewel er nog wat slordigheden aan het Nederlandse spel kleef den, kreeg men toch een duide lijk beeld van de krachtsverhou ding. Nederland was zowel tech nisch als conditioneel veel ster ker. De Belgische dames had den alleen maar antwoord op de openingstreffer uit een strafbal van Nel van Kollenburg. Na de Belgische gelijkmaker van Ka- trien Kouyoujinsky scoorde Ne derland in de tweede helft nog drie keer dankzij Jos van der Miessen, Nel van Kollenburg (uit strafcorners) en Gonneke Elshof. Bondscoach Riet Kuper was verheugd over het resultaat te gen België dat als een moeilijke tegenstander bekend staat. Haar voorlopige indruk is dat het Ne derland, dat nog slechts één speelster in de gelederen heeft van het elftal dat in 1971 in Nieuw Zeeland de officueze we reldtitel veroverde, een redelijke kans heeft op een finaleplaats in Schotland. Het komend week einde speelt de damesploeg op Papendal nog twee oefenwed strijden tegen de landenploegen van de Verenigde Staten en Ja maica.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11