Harold Punt: goede klassering in Nottingham aan stand verplicht Verontreinigd slootwater bederft oogst en melk" Winterprogramma plattelandsvrouwen Hazerswoude VOORHOUTSE FAMILIES TEN EINDE RAAD: PA«;iNA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 Barbara de Jong en Anneke Stefels en coach Gooitzen Zit man van Njord er in, ging vlam mend van start. Elke wedstrijd werd gewonnen, maar op de nationale ging het mis. De ru zies om de boot waarin zou moeten worden gevaren, zullen daarbij toch hun invloed, al is het maar onbewust, hebben doen gelden. De besturen van Njord en DDS blonken niet uit in constant beleid, al kunnen zij allebei de schuld geven aan de KNRB die weigert te betalen voor verenigingsboten, die ge bruikt worden voor door de KNRB gevormde combinatie ploegen. Als men denkt, dat een goede vier tienduizend gulden kost en net als een het dubbele kostende acht, in vijf jaar moet worden afgeschreven, is het be grijpelijk, dat de verenigingsbe stuurderen, een vergoeding wil len zien, is het niet van de bond, dan wel van de verenigingen, die meevaren. Toch gaat de dubbelvier naar Nottingham, waar gepoogd kan worden om de finale te berei ken, iets wat de laatste tien jaar geen Nederlandse dubbelvier is gelukt. Doordat in de vieren wordt gevaren, kon ook nog een acht worden uitgezonden, al hebben de roeisters zonder wie Elizabeth Telleger van Njord uit de al eerder gevormde acht, menig onrustige nacht doorge maakt, zolang de dreiging er Van onze roeimedewerk- ster LEIDEN De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het is derhalve niet uitgesloten dat de Neder landse roeiers een me daille op de wereldkam pioenschappen in Not tingham halen. Waar schijnlijk is dat echter niet. De komende twee weken zijn het uur van de waarheid voor de Neder landse équipe. In de Engelse plaats die al jaren probeert een belangrijke plaats in te nemen op de roeikalender, verschijnt niet de sterkst moge lijke ploeg aan de start. Daar is meer dan één oorzaak voor. Om het roeien uit het slop te halen, waarin het verzeild was geraakt na de gouden jaren van Mexico, stelde de KNRB ir. Rutger Roëll aan het roer. Deze magiër uit het Noorden des lands, al woont hij tegenwoordig dan in het oos ten, introduceerde een ambi tieus tweeën-plan. Voortaan zou niet gedurende het gehele sei zoen met verenigingsploegen worden gewerkt, die alleen te zwak waren, maar weigerden met anderen te combineren, zoals traditie was in de door studenten beheerste roeiwereld. Roëll oordeelde, dat er door de roeiers in tweeën moest worden gevaren, zodat duidelijk zou blijken wie sterk is en wie zwak, waarna de snelste tweeën bij elkaar zouden kunnen worden gezet. Een plan, wat dit jaar beslist enige aanhang vond. Ze ven tweetjes verschenen regel matig op de Bosbaan om daar hun kunnen te tonen. Helaas, heeft men daarmee nog geen goede ploegen. De pupillen van de uiterst ervaren coach Bloe- mendaal gingen bijvoorbeeld in de twee hard, maar gezamenlij ke in de vier ging het niet opti maal, desalniettemin liet Bloe- mendaal zijn mensen in de vier zwoegen. Daarnaast kwam voor de KNRB de vraag aan welk nummer de voorkeur moest worden gegeven. Het oude ge zegde, dat men niet van alle walletjes tegelijk kan eten bleek weer al te waar. De prestaties op de Rothsee-re- gatta in Luzern gaven het roei- was, dat er een superacht met de vier en dubbelvier of een van deze twee er in zou worden geformeerd. De lichte heren hebben ook hun toernooi in Nottingham, al is de naam wereldkampioenschap, daarvoor wellicht wat groots. Veel bekenden van vorig jaar zijn gestopt, terwijl twee van de beste roeiers thuisblijven omdat voor hun geen emplooi was, alt hans geen ploegmakkers van ge lijk niveau waren. Aspirant-Lei- denaar Harald Punt zal hopelijk eindelijk weer eens vlammen, een supportster heeft hem alt hans daarvoor een zakje peper gegeven. Vast staat wel, dat Punt die volgend jaar het Njord-shirt zal dragen, een goe de klassering aan zijn (lichte) stand verplicht is. De zware heren zullen in Not tingham merendeels slechts mo gen komen en zien, wat er nog te verbeteren valt voor Mont real. Slechts de twee van v.d. Horst-Boeschoten lijkt de strijd tegen de wet Postumus en de buitenlandse concurrentie aan te kunnen. Voor de dames geldt, dat het moeilijker is zich aan de top te handhaven, dan daar te komen. In ieder geval heeft het roeien al voor een unicum ge zorgd in Engeland: in het land waar de zondag altijd van sport verschoond bleef zal op zondag worden gevaren! Helma Neppérus De damesdubbelvier Njord/Triton/DDS. volk hoop. Nereus zou in de twee starten, werd hier beslist. De duo's die hier opvolgden zouden een vier zonder gaan formeren en Laga stelde een duidelijke kandidatuur voor de twee met. Dit laatste was een positieve verrassing, het duo Klem van Woudenberg (broertje van vermaarde „Bolle") was met succes losgeweekt door Roëll, uit de niet zo fonkelende Laga-vier. Roeiers, coach en stuurman konden hun vreugde niet op. In samenwerking met andere feestvierders voor veel roeiers was dit de laatste wedstrijd werd Luzem op stelten gezet. Wereldschokkend waren de daden niet, maar^wel schokkend genoeg voor de Zwit serse autoriteiten om zich bij de KNRB te beklagen. Gevolg was een schorsing voor een aantal mensen, onder wie de Laga- ploeg, uitgezonderd slag Klem. Klem was het echte slachtoffer, maar gelukkig kwam er een op lossing. Op de Nederlandse kampioenschappen, waar de twee zonder van Nereus, v.d. Horst Boeschoten en de nieuwe vier zonder Nautilus/Nereus ge makkelijk wonnen, concludeer de de KNRB, dat het aanbeve ling zou verdienen een grote équipe naar de wereldkam pioenschappen in Nottingham te zenden. Hiervoor waren twee re denen. Als eerste kan worden genoemd, dat het voor jonge roeiers een stimulans is om op een internationaal kampioen schap te starten en dat dit hun roeien ten goede kan komen. Hetgeen o.m. gebleken is met de damesacht die vorig jaar na de nationale werd geformeerd uit roeisters, die het gehele seizoen hadden moeten constateren, dat de oude garde toch harder ging. Ten tweede is het met het oog op Montreal raadzaam niet een te kleine ploeg te sturen. De Olympische équipe zal ver kleind kunnen worden, maar een uitbreiding lijkt onwaar schijnlijk: wie nu niet hard ge noeg gaat, zal dat in NOC-ogen over negen maanden ook niet doen. De KNRB maakte daarom een selectie groep met voorop de roeiers van coach Bloemen- daal en Klem, de eenzame Delf tenaar. Vijf roeiers, onder wie vechtjas Remmert Steigenga van Aso- pos-de Vliet, mochten vechten om de drie resterende plaatsen. Na de nodige verwarring, ei waren namelijk een hoofdcoach, een supervisor, plus nog een paar pupillen pluggende vereni- gingscoaches, kwam er toch een acht uit de bus. Vermeulen, Van Oort, Oudt, Nolet, Van Rooijen, Veeling, Klem en Joriissen mo gen het als acht proberen. Waar bij mag worden vastgesteld, dat Klem de enige echte toproeier is in dit gezelschap, dat de eer ste vier in de Nereus-acht steeds goed meekwamen, en dat de andere drie leuke sub-toppers zijn. Hoewel de Engelse pubs op gro te delen van de dag gesloten zijn, is de twee met gereser veerd, voor het stoere Dudok. Na een mislukt seizoen kwamen Van Vianen en Van der Pas op de nationale goed uit de bus, toch blijft het jammer, dat Laga hier ontbreekt. De schorsingen duren echter maar tot februari, zodat Laga net als Aegir vol gend jaar alle kansen op Mont real heeft. Wie in geen geval gaat is de stijlvolle Ed Maan van Asopas-de Vliet, hij wil af studeren. De dames hadden de plaatsen al voor een goed deel eerder verdeeld. De dubbeltwee Vis- sers-Klaasse van RIC, de vier van Nereus/Orca en skiffeuze Ingrid Dusseldorp werden al in januari voorlopig voor Montreal aangewezen. Uit de daarna vol gende roeisters werd een dub belvier geformeerd, en nog twee vieren met potentiele kandida tes voor de acht. Toch is het iets anders gelopen en de Olympische medailles lij ken toch niet zo stevig om de nek te hangen, als werd ge hoopt. De RIC-dubbeltwee kampte met blessuren, maar voer dit seizoen toch enige ver rassend goede races, het predi kaat wisselvallig lijkt echter toch op zijn plaats. In ieder geval gaan de in dit nummer onverslaanbare Russinnen te hard evenals de jeugdige Oost- duitse meisjes. Waarbij nog kan worden opgemerkt, dat deze twee roeinaties elkaar welbe- wust(?) ontlopen hebben tot nu toe. De boordvier van Nereu s/Orca die twee jaar geleden in Moskou goed was voor goud, had bepaald niet direct het oude ritme te pakken. Op de Konin klijke werd dan ook dik verlo ren, sindsdien gaat het beter, maar of het hard genoeg gaat is de vraag. Ook voor Liesbeth Vosmaer, Hette Borrias, My- riam Steenman en Liesbeth de Graaff zelf. Ingrid Dusseldorp, enkele jaren geleden ongenaakbaar in haar skiff, had dit jaar vooral tram melant met haar boot en zag het na enige nederlagen dan ook niet zitten en prefereerde een zomervakantie om zich nog eens te beraden over Montreal. De geformeerde dubbelvier met Van onze correstpondent Hazerswoude De Hazerswoudse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen start het nieuwe seizoen op 26 augustus. Dan wordt het winterprogramma doorgenomen en een competitiespel gespeeld onder leiding van mevrouw Schinkel. Gepland zijn door het bestuur: 30 september, lezing „Een botani sche tuin" door de heer Van Hal; 28 oktober, informatie over de SOS telefonische hulpdienst en over Amnesty International; 18 november, Sint-Nicolaasvoorbereidingsbijeenkomst; 27 januari, het leven en werk van de Russische auteur Solzjenitsyn, door mevrouw E. Groothoff-van Osnabrugge; 24 februari, schoonheidsverzorging; 30 maart, lezing over geestelijk gehandicapte kinderen; 27 april, informatie over antiek. Op stapel staan tevens de cursussen: wandkleden maken, volksdansen, emailleren, koken en potten bakken. Excursies naar Leidens volkenkundig museum (15 oktober) en een bezoek aan Boskoops proeftuin vormen andere programma punten. Winkeliers bouwen feestje rond Nieuwerbrugse brug Van onze correspondent BODEGRAVEN De winke liers van de Noordstraat in Nieuwerbrug organiseren op za terdag 23 augustus een feest. Centraal staat de Nieuwerbrug se Rijnbrug, die waarschijnlijk gaat verdwijnen. Er wordt een spel opgevoerd tussen een voor- en een tegenstander van het ver dwijnen van de brug. Het feest begint op zaterdag 23 augustus met een fietshandicap- wedstrijd voor alle leeftijden om half zes 's middags. Op het feestterrein is een wedstrijd doelschieten. De bovengenoem de brug is plaats van handeling voor een touwtrekwedstrijd. Het feest wordt besloten met een barbeque. Nieuw ABN-kantoor in Hazerswoude Van onze correspondent HAZERSWOUDE Burge meester J. ten Heuvelhof ver richt op vrijdag 22 augustus, om 16.30 uur.de officiële ope ning van het nieuwe kantoor van de Algemene Bank Neder land. Het nieuwe ABN-kantoor is gebouwd aan de Dorpsstraat te Hazerswoude-dorp. Duitse groep in Hazerswoude Van onze correspondent HAZERSWOUDE De Duitse formatie Jamesand Steier Bro thers treedt op zaterdag 23 au gustus, vanaf 20.30 uur, op in de Hazerswoudse sociëteit De Crael. Tegen betaling van 2,50 kan men deze eerste „soos-bijeenkomst" in een nieuw seizoen, waarin het eer ste lustrum wordt gevierd, mee maken. Bodegraven Este speelde een oefenwedstrijd tegen Weteringse Boys en won met 1-0. Er werden nog een drietal spelers uit de selectie gemist, maar de keuze van de nieuwkomer F. Commis saris op de linksbuitenplaats is een winstpunt. Jaarvergadering WOA Van onze correspondent OUD ADE Voetbalvereniging WOA in Oud Ade houdt aan staande maandag haar jaarver gadering. Aan de orde komen de bekende punten. Men doet een beroep op leden met wat vrije tijd, want er kunnen best nog wat mensen ingezet worden op diverse fronten van het be- stuurswerk. Er komt verder een voorstel ter tafel voor contributie- en dona tieverhoging. De vergadering begint om acht uur. Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Al vele jaren kampen de Voor- houtse families Van Stein en Van Rijn met een hardnekkig probleem. De sloot die langs hun land loopt is volgens hen vergiftigd. De oogst van bloemkweker Van Stein, wordt er door vernietigd en de melk van de koeien van de familie Van Rijn wordt telkens afgekeurd. Vijftien jaar geleden merkte mevrouw Van Rijn voor het eerst dat er iets mis was. Haar toen vier-jarige dochtertje Lia werd ernstig ziek. Aanvanke lijk konden de doktoren niets ontdekken. Later bleek dat haar rode bloedlichaampjes werden afgebroken. „In die tijd was daar nog weinig aan te doen. Bloedtransfusies gin gen nog niet zo perfect als nu. Onze Lia is een van de weini gen die er toch door heen is gekomen", aldus fnevrouw Van Rijn. Kamfer Een jaar daarna had haar dochter weer dezelfde ver schijnselen. „Ze zat een glas melk te drinken en werd opeens asgrauw". Dat was in dezelfde tijd dat er een paar koeien ziek waren en de melk naar kamfer rook." Toen werd mevrouw Van Rijn op het idee gebracht dat er misschien iets met het water in de sloten aan 'de hand was. De tuinders in de omgeving werden door B. en W. ge maand hun afval te zeven, al vorens ze het in de sloot loos den. Van die tijd af probeerde mevrouw Van Rijn haar koeien zoveel mogelijk uit badkuipen, waarin leidingwa ter zat, te laten drinken. Er werden ook heiningen rond het land geplaatst. „Daar gaan ze nog maar al te vaak met hun koppen doorheen. De koeien vinden het slootwater blijkbaar lekkerder". Gedreigd Het probleem wordt voor me vrouw Van Rijn, die het boe renbedrijf grotendeels alleen bestiert, steeds nijpender. „Telkens krijg ik brieven waarin ik ervoor gewaar schuwd word dat er HCB in de melk zit. De laatste keer werd ik zelfs gedreigd met de politie", aldus een radeloze mevrouw Van Rijn. Volgens de melkfabriek voert zij haar koeien gebroeide bollen. Dat wordt door de boerin heftig ontkend. „Pas nog is alles wat wij de. dieren voeren goedge keurd". Er is ook nog een financieel nadeel. Behalve dat de familie Van Rijn veel geld extra kwijt is voor het plaatsen van bad kuipen met leidingwater, krijgt zij ook minder geld voor haar melk, omdat het telkens moet worden onderzocht. „De kans is groot dat ze binnen kort de dieren komen keuren. Dan kunnen we wel inpakken. De koeien die afgekeurd wor den kunnen we niet meer ver kopen voor de slacht". Wanhoop Ook de heer Van Stein is de wanhoop nabij. Een veld vol met stekken van duizendscho- Sjaak van Stein wijst de grens aan die het vergiftigde water tekende in een veld vol met duizendschonen. Waar het water niet kwam is het veld nog volop groen de rest is verdord. nen werd praktisch geheel ver nield. Het veld was bespoten met water uit de sloot. „Je kan precies zien tot waar de straal gekomen is", vertelt Sjaak van Stein, een zoon van de bloem kweker. Inderdaad lijkt het bespoten stuk als verbrand, terwijl toch duidelijk te zien is lat de loten wel waren opge komen. Ook het riet in de sloot riet er niet al te gezond uit. Op verzoek van de bewoners heeft een wateronderzoeker van de warenwet monsters ge trokken uit het water. „Daar hebben we nooit meer iets van gehoord, dan alleen dat het water ontzettend vies is", ver telt mevrouw Van Rijn. Ook het Hoogheemraadschap „Rijnland" heeft onlangs mon sters getrokken. Hiervan is de uitslag nog niet bekend. Kunstmestbedrijf De grootste vervuiler van hun sloot is volgens de bewoners het kunstmestbedrijf Van der Laan. Mevrouw Van Rijn: „Op het terrein worden de tankwa gens schoongemaakt. Het vuile water loopt via een putje di rect in de sloot. Maar wie kan dat bewijzen? Toen een verte genwoordiger van „Rijnland" vroeg of dat inderdaad ge beurde, ontkende Van der Laan glashard". De partij Gemeentebelangen in Voorhout neemt het voor de getergde bewoners op. Deze week zijn aan het college van B. en W. vragen gestuurd waarin de partij erop aan dringt dat er nu eindelijk eens iets voor de Van Rijns en Van Steins moet worden gedaan. Liesbeth Vogels

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4