VEBO naar de zaterdag Massale inenting tegen mazelen bij Leidse kinderen van 2 t\m 5 jaar Remplacant Piet van Egmond briljant op orgel van Grote K DR. VAN RHIJN STRAAT Om meer bezoekers te kunnen trekken ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden Maandag: a.s. start de Leidse Entgemeenschap (het samenwerkingsverband van de Leidse huisartsen, de Stichting Interkruis en de GG en GD) een massale inentingscampagne tegen mazelen bij kinderen van 2 tot en met 5 jaar. De entgemeenschap wil de inenting tegen mazelen stimu leren omdat bij deze ziekte, die door natuurlijke besmet ting kan worden opgedaan, soms nare complicaties kun nen optreden. De rijksover heid heeft eenzelfde streven en zal binnenkort gratis maze- lenvaccin beschikbaar stellen voor de inenting van baby's van 12 maanden. Met de inenting tegen mazelen is in Leiden al eerder een be gin gemaakt. Sinds 1 januari 1975 namelijk kunnen kinde ren worden ingeënt op de con- sultatiebureau's van de kruis verenigingen en bij de huisart sen. De belangstelling voor de-' ze mogelijkheid is redelijk. Het zijn echter vooral de ou ders van zuigelingen, die zich melden. De Leidse Entgemeen schap wil graag ook de oudere kinderen bereiken. Vandaar de nieuwe campagne, die ge richt is op de kleuters van twee tot en met vijf jaar. Van 18 tot en met 29 augustus a.s. kunnen ouders terecht in het gebouw van de GG en GD in de Roodenburgerstraat la, om hun kinderen door Leidse huisartsen en medewerker», van de GG en GD tegen maze len te laten inenten. Deze inentingen worden niet door het rijk bekostigd. Van de ouders wordt daarom een bijdrage gevraagd van 10,-. Alle ouders van kinderen van 2 tot en met 5 jaar hebben inmiddels een persoonlijke op roep voor hun kind thuis ont vangen. De Leise Entgemeen schap spoort hen aan om aan deze oproep gevolg te geven en op de aangegeven dag en tijdstip in het gebouw van de GG en GD aanwezig te zijn. Die oproep geldt uiteraard niet voor kinderen, die al te gen mazelen zijn ingeënt of deze ziekte achter de rug heb ben. Het bestaande inentingspakket ziet er nu als volgt uit: difterie, kinkhoest, tetanus, polio (DKTP), pokken, bof, rode hond en mazelen. Voor deze inentingen kan men bij de volgende personen en instanties terecht: DKTP: consultatiebureau's, huisartsen, GG en GD (voor oudere kinderen). Pokken: consultatiebureau's en huisartsen. Bof: alleen huisartsen Mazelen: binnenkort kunnen zuigelingen van 12 maanden (kosteloos) bij de consultatie bureau's en oudere kinderen bij consultatiebureau's en huisartsen (vergoeding 10,-) worden ingeënt. Rode hond: meisjes van 11 jaar krijgen t.z.t. een oproep van de GG en GD. Meisjes van 12 jaar en ouder: huisartsen. Kosten van deze inenting f 15,-. Ook hier wordt voor de sudere meisjes een „inhaal- :ampagne" voorbereid". VOORHOUT/LEIDEN De aankondiging van de 39e fokvee- mestvee-annex zuiveltentoonstelling, ofwel de „grote" Vebo- tentoonstelling (dit in tegenstelling met de Paasveetentoonstel- ling), dit jaar te hóuden op zaterdag 30 augustus in de Grocnoordhal, vond gistermiddag plaats in de nieuwe proef- boerderij van Bonda aan de Jacoba van Beijerenweg te Voor hout. Vebo en Bonda zijn namen die al heel lang met elkaar optrekken, in beider domein hoor je het hart van West-Neder lands veebestand kloppen. Ir. P. P. J. Buck, voorzitter van de Vebo, achtte het gunstig voor de bezoekers van de grote show, dat deze thans op zaterdag wordt gehouden: „Er kan een beter contact ontstaan tussen de „stadsmensen" en die van „buiten". Ik hoop, dat men van deze gelegenheid een goed gebruik zal maken, want we willen graag dat er meer mensen naar de Vebo komen." zaagsel om de „verslagene" in De tentoonstelling zal om 10 uur officieel worden geopend door gedeputeerde Van der Zande; de Vebo wil ook meer de provincie bij haar werk betrekken. Vanaf half 6 's morgens begint de aanvoer van 152 stuks zwart-bontvee (een verdubbeling t.o.v. 1974), 206 blaarkoppen (de Vebo is in het centrum en westen des het gevecht zachtjes op te van gen), een tekenwedstrijd voor de jeugd, koekslaan, een trek en behendigheidswedstrijd en vooral voor de dames weer een aantrekkelijke gelegen heid tot bloemschikken. De zuiveltentoonstelling krijgt 70 tot 75 kazen te showen. Dat hangt echter helemaal van de weersomstandigheden af. Er is lands de enige gelegenheid iets meer Leidse kaas aange- waar blaarkoppen gekeurd boden, omdat die ook meer worden), 78 geiten (al de laat- vervaardigd wordt de laatste ste jaren steeds als_vaste gas- tijd. bo-secretaris en waarnemend gaan uit angst voor besmetting Groenoordhal-directeur André van de dieren met IBR, de de Jong: „Twéé dagen eerder koeiengriep. Voor de Vebo-or- vindt een dergelijke show in ganisatoren spelen in dit ge- Gouda plaats, daarom moeten bied exportoverwegingen niet we de schapen laten vallen; het wordt nu een verkoopdag durft r koppen drie ringen, ter bevor dering van een vlot verloop. In een aantal stands komt voor lichting en wordt ook een lans gebroken voor gebruiksvoor werpen. Omdat veel jongeren uit de agrarische wereld grote rol, daarom ook Wat de entreeprijzen van de komende Vebo-tentoonstel- ling betreft: deze zijn zo laag mogelijk gehouden om de aan trekkelijke show voor iede reen bereikbaar te maken. Volwassenen betalen 3,50, den verwacht is een aantal dan krijgen ze er een uitge- activiteiten op hen afgestemd: breid programmaboekje bij; een „rare fietsen-race" met zonder boekje is de prijs 2; ringsteken, mastklimmen, een de jeugd tot 16 jaar betaalt „kemphanengevecht" (met één gulden entree. De uitgekiende boerderij van Bonda I D'i proefboerderi] van Bonda, waar het Vebo- I bestuur gisteren te gast was, moet nog offi- cieel in gebruik worden gesteld. Maar nu al maakt het complex een grote indruk op de j ingewijde. Hier worden op grote schaal experimenten met veevoeders verricht. Het terrein heeft een oppervlakte van ruim 26 ha, waarvan 24 ha aan weidegrond. Er zijn 175 stuks grootvee, met het kleinvee erbij zo'n 250 dieren. Deze „showroom" voor het veevoederbedrijf heeft onder één kap de zaken „all in", zo vertelde de heer Bonda. „We melken hier 100 koeien. Ons oude bedrijf in Wassenaar trok weinig belangstelling. Nu hebben we twee keer zoveel vee." Er wordt gebruik gemaakt van het „ligboxenstal-systeem", met een in- en uitlo pen der koeien, hetgeen arbeidsbesparend werkt. Met groot materiaal (tot 20 ton toe) kan langs de dieren worden gereden. De heer Bonda noemt het bedrijf „een uitgekiende boerderij" die tot stand kwam in overleg met o.a. Wageningen en met de consulent voor boerderijbouw. In de aparte melkhal wordt niet gevoerd, een methode die hier voor het eerst in ons land is toegepast. Bonda: „De dieren zijn rustiger en mesten minder". De mest, overigens, wordt afgevoerd naar een grote gierkelder. De hal heeft de grootste overkapping in zijn soort in Europa. De totale lengte is 72 meter, de breedte 38 meter. In de „keuken" van de boerderij staan twee voersilo's, een voor eiwi trijke een andere voor eiwitarme voeders, er wordt eveneens gebruik gemaakt van een citrus-silo. Het is een van de weinig particulie re proefboerderi jen van de ongeveer 30 i: land; de meeste zijn overheidsinstellingen. rticulie- I in ons en. NOORDWIJK Het heeft gisteravond niet veel gescheeld of de deuren van de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen, waar Feike Asma het laatste zomeravondconcert zou spelen, waren dicht gebleven. De Maassluise organist meldde zich namelijk een dag tevoren ziek en het leek vrijwel uitgesloten in deze vakantietijd op zo'n korte termijn een vervanger te vinden. Maar op het laatste moment slaagde het comité van Orgelcentrum er in contact te krijgen met mevrouw Spies, Piet van Egmond's immer toegewijde secretaresse en assistente aan het orgel bij de registratie, die de Grote Kerk, haar klankschóne orgel en het Noordwijkse concertpubliek bijzonder toegenegen is. Organist en assistente verklaarden zich spontaan bereid hun vakantie voor een dag te onderbreken om voor Asma in te vallen. Een geste, die door de orgel liefhebbers onder de gasten uit de badplaats en van ve len uit Noordwijk en verre omgeving enorm op prijs werd gesteld. Zij hebben Van Egmond beloond met een grote opkomst - de Gro te Kerk was geheel bezet - en een minutenlang staand applaus voor het briljante orgelspel. Het programma beantwoord de aan de opzet van deze zomeravondconcerten en was zonder meer ontspan nend, waarbij aan de meer romantische composities een ruime plaats was toegekend. Zo hoorden wij Stanley's be kende Trumpet Voluntary (uit Suite in D-groot), de al even populaire, maar altijd toch weer boeiende Cantile ne van Joseph Rheinberger, en het minder vaak op de concertprogramma's voorko mende Benedictus (opus 59) van Max Reger. Piet van Eg mond is een veelzijdig vak man, die ook bij het spelen van bekend werk zijn luiste raars tot verrukking weet te brengen. Bach was in het programma vertegenwoordigd met een prachtig geregistreerd ko- raalvoorspel over "Wachet auf ruft uns die Stimme". En dan waren er nog de beide momumentalen: César Franck's Prélude, Fugue et Variation en de Eerste Sona te van Felix Mendelssohn,q- waarin orgelmeester Van Eg mond excelleerde. Gewoonte getrouw besloot de organist met een eigen improvisatie, voor de meeste van zijn fans het klapstuk van het pro gramma. Zij zijn ruim schoots aan hun trekken ge komen. Met een onvoorstel bare virtuositeit haalde Van Egmond alles wat uit z'n in strument te halen valt, tot en met klokgeklingel. Uit de doolhof van klanken wordt langzamerhand de melodie herkenbaar: het Engelse ker klied "Eén Naam is onze ho pe, één grond heeft Christus kerk." De schare orgelgetrouwen luistert geboeid, verrukt zelfs, tot de organist met een indrukwekkend slotkoraal eindigt. Men kan van Piet van Egmond denken wat men wil: een kunstenmaker, massa-regisseur, orgelvak man of veelzijdig kunste naar. Zijn auditorium hield het bij het laatste. Het reeds gemelde applaus sprak over duidelijke taal. Vanaf de or gelgaanderij dankte Van Eg mond zijn publiek en daarbij sprak hij de beste wensen uit voor een spoedig herstel van collega Asma. Leimuiden Met de overhandiging van eeen Ficus I Pecunia (een prachtige plant, waar aan echte bankbil- jetten „groeiden") heeft wethouder J. den Haan, als j plaatsvervanger voor burgemeester Breen, het nieuwe j clubgebouw in gebruik gesteld van de s.v. Kickers'69. Voordat alle genodigden het complex konden betreden, j gaf de wethouder aan één van de juniorspelers de| sleutel (zie foto), die na enig nerveus morrelen de deur opende. Daarna volgden een rondgang door het ge-l bouw met direkt daarop de ingebruikstelling. Vele felicitaties werden daarna uitgewisseld. Zo wer den achtereenvolgens toespraken gehouden door de heer Dusée, vertegenwoordiger van de KNVB afd. Leiden, de heer Van der Geer, namens de scheidsrech- tersorganisatie, burgemeester De Vreeze van Warmond, als oud-gemeentesecretaris van Leimuiden en lid van verdienste van de vereniging en de heren Bloem, Verlaan en Möllers, respectievelijk als uitvoerder van de bouw, aanvoerder van de semorenspelers en aan voerder van de juniorenteams. Hun felicitaties gingen veelal vergezeld door fraaie cadeaus of bloemstukken. Een klok werd aangeboden door het bestuur van de stichting „Het Spant" en namens de WD bood de heer Van der Made 3 trainingsballen aan. Drankjes en hapjes, aangeboden door charmant geüniformeerde dames, bezegelden de bijzondere feestvreugde t.a.v. de totstandkoming van het sportcomplex. Korfbaltoernooi afgelast LEIDEN Het jaarlijkse korfbaltoernooi van Noorder kwartier, ter voorbereiding van de competitie, gaat van daag en morgen niet door. Een zware klap voor de organisato ren die van de Sportstichting moesten vernemen, dat het niet mogelijk was om, onder de huidige weersomstandighe den, op de velden te spelen. Noorderkwartier had voor haar toernooi inschrijvingen ontvangen uit het gehele land, maar heeft de verenigingen ter elfder ure moeten berichten, dat het evenement helaas geen doorgang kan vinden. Noord erkwartier hoopt nu, dat het toernooi alsnog op een andere datum gespeeld kan worden. Veel vertrouwen heeft het be stuur er overigens niet in, om dat de competitie al over twee weken begint en de meeste clubs hun oefenwedstrijden reeds lang van tevoren bespro ken hebben. LEIDERDORP B. en w. wilen de woningen aan de Dr. Van Rhijnstraat uit het door de raad in 1971 vastgestelde saneringsplan halen. Een betreffend voorstel krijgt de raad aanstaande maandag voorgelegd. In het saneringsplan 1961 zijn behalve de woningen aan de Dr. Van Rhijnstraat ook opgenomen die aan de Does laan, de Kerklaan, het Jaagpad, het Van Leeu wenpark en de oude woningen aan de Hoofd straat. In feite zijn de woningen aan'het Van Leeuwenpark al eerder uit het plan gehaald. Daarvoor wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan de nodige becijferingen voor reno vatie van die woningen. De problematiek van het al enige jaren oude saneringsbesluit is aan de orde gesteld door een van de bewoners aan de Dr. Van Rhijnstraat en wel de heer S. Groen. Hij vroeg de gemeen te, in verband met het door hem uit te voeren onderhoud aan zijn woning, wat nu precies de plannen waren met de betreffende woningen. De commissie ruimtelijke ordening die zich enige weken later, op 26 maart van dit jaar, met de vraag van de heer Groen bezig hield, besloot toen unaniem het saneringsbesluit op kort mogelijke termijn uit te voeren en dus te gaan slopen. Door een verslag van die vergadering in met name deze krant hebben de bewoners aan de Dr. Van Rhijnstraat bezwaar aangetekend te gen dit advies van. de commissie. Half april vond naar aanleiding daarvan een gesprek plaats tussen de betreffende bewoners en wet houder van ruimtelijke ordening E. Drenth. Op basis van de resultaten van dit gesprek besloot de commissie ruimtelijke ordening op 26 mei zijn advies van eind maart terug te nemen en b. en w. nu het tegenovergestelde te adviseren. Een excursie van de commissie naar de Dr. Van Rhijnstraat versterkte het nieuwe advies: Ook de laatste commissieleden bleken nu be reid het saneren het saneren te laten, en een andere oplossing te zoeken voor het gebied. Binnenkort zijn hiervoor voorstellen van b en w. te verwachten, zo is op het gemeentehuis medegedeeld. Indien enigszins mogelijk wil men van de Dr. Van Rhijnstraat een „leefstraat" gaan maken. Aan de zijde van de Hoofdstraat zal hij worden afgesloten voor autoverkeer, er zullen bomen worden gepland, en struiken. Op straat dienen bloembakken en banken te worden geplaatst terwijl de huidige trottoirs zullen kunnen wor den gebruikt voor de aanleg van tuintjes bij de huizen. Op het braakliggende terrein van het voormalige padvindersgebouw zou dan een parkeerterrein kunnen worden aangelegd. Tennisstrijd Leiden-Oxford onbeslist (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Met een barbecue als slot nam de tennisafvaardi- ging van Oxford gisteravond na een week afscheid van hun Leidse collega's. In het kader van de uitwisseling tussen de twee steden speelden vier da mes en evenzoveel heren uit Oxford afgelopen week tegen tennissers van respectievelijk De Leidse Hout, Unicum en Roomburg. In ongedwongen sfeer werden vooral veel dub- belpartijen gespeeld. De equi pe van captain Wyatt won met 8-4 van De Leidse Hout, ver loor met 9-6 van Unicum en speelde vriendschappelijk te gen Roomburg. De Engelse ploeg bestond uit de volgende spelers(sters): Diana Nicolson, Margareth Ettwood, Andy Saf- fin, Mary Pocock, Bernard Wyatt, Mike Buzzard, Don Harris en Bill Enoch. Uw mening „Het spuugbakje voor de H. Vader

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3