TIES KRUIZE IN AMERIKA ALS EEN BOM INGESLAGEN ARD SCHENK STOND AAN DE WIEG „Slachtoffer" van virus 'superstar' .ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANl AMSTERDAM - Meest geroutineerde Superstar in Nederland is Ard Schenk, die in de uitzending van 22 augustus ook een hoofdrol speelt. Hij is benieuwd naar de reacties. „In Amerika wordt door vijftig miljoen mensen naar zo'n programma gekeken. Op het Nederlandse publiek kan je geen peil trekken. De instelling van de Amerikanen is ook anders. Als er een hoop geld te verdienen is, willen ze wel kijken". Ard Schenk heeft bij de geboorte van de Superstarcompetitie gestaan. „De allereerste keer was een gezellig onderonsje. Je had plezier tot de nummer één met de nodige dollars vertrok. Sindsdien is het bijzonder serieus, met op de achtergrond een tikkeltje humor. Het is niet meer het lachprogramma van weleer en er worden echt wel aardige prestaties verricht, zoals 10.4 op de 100 meter. Maar er moet een vrolijke kant blijven". Van pure specialiteit is Ard Schenk niet gediend. Zelf bereidde hij zich pas een paar weken voor een competitie voor en van degenen die zich willen specialiseren zegt hij: „Die kunnen beter aan de tienkamp gaan doen". Wat de topschaatser van weleer betreft moet de Superstarcompetitie een aardigheid blijven. Liever niet op de Amerikaanse manier. „Daar zijn alleen de televisiecamera's belangrijk. Bij de organisatie hier werd tenminste ook rekening gehouden met de atleten zelf. Zo hoort het". Zoals ook de humor erbij hoort. „Ik vind het leuk om te doen. Maar met een beetje show erbij. Je zult zien, dan lukt het goed". (Van onze sportredactie) Bussum - Televisiekijkend Neder land moet 22 augustus een oordeel vormen over een tijdverdrijf dat in Amerika en Engeland ongekende populariteit geniet. Op die dag be gint de AVRO, die het alleenrecht heeft van de uitzendingen in Euro pees verband, met een reeks maan delijkse programma's rondom de Superstarcompetitie. Telkens zullen acht topsporters het tegen elkaar opnemen in acht tak ken, waarin zij niet gespecialiseerd zijn. Deze maand is de Nederlandse ontmoeting, daarna volgen vanaf ok tober tot februari internationale bij eenkomsten met daarbij altijd één 'Nederlandse vertegenwoordiger. In het buitenland is deze succesformule reeds bewezen. De televisiewereld (en vooral de AVRO) wacht angst vallig af, hoe het kritische kijkers volk zal reageren. Bob Bremer, hoofd sport, durft geen voorspellin gen te doen. „In Amerika is het als een bom ingeslagen en volgens mij moet het ook wel het bekijken waard zijn. Sport is voor mij puur enter tainment. Als je dan in hoog tempo allerlei sporten ziet, lijkt het mij leuk om naar te kijken. Het is toch inte ressant om te zien of een Ruska nu wint van bijvoorbeeld een Her mens". DEN HAAG Op een tafel in zijn werkkamer staat een zilveren bord. Het glimmende attribuut wort door Ties Kruize als schutter van het Nederlandse hockeyteam toch wel wat gewend als het op huldeblijken aankomt, gekoesterd. Het bord, in de ruime kamer het enige voorwerp dat een sportcarrière verraadt, her- I innert hem aan zijn nieuwste hobby. i Ties Kruize is het jongste „slachtof- fer" van het besmettelijke virus dat Superstarcompetitie heet. Die dag is het warm, zeer warm. Openstaande' deuren zorgen nauwelijks voor ver koeling. Het weerhoudt Nederlands nieuwste Superstar er niet van in hoog tempo een waterval van lyri sche loftuitingen uit te spreken. Een van de termen, waarmee zijn ent housiasme over het evenement dat als we de kenners moeten geloven Europa stormenderhand zal verove- I ren, wordt gedekt, is: „Die Super- /J starcompetitie is echt het einde". Ties Kruize is sinds vorige maand gegrepen door de strijd van topspor ters op alle mogelijke fronten. De AVRO, die voor Nederland het al leenrecht heeft van uitzending koos ,de Haagse hockeyer uit het legioen tje nationale toppers om op 9 en 10 juli in Londen uit te komen. „Ik werd vier dagen vantevoren opge beld en was er meteen voor in". Dat bleek wel uit de wijze, waarmee hij zich toch nog op de voorbereiding stortte. Ties Kruize is iemand die wat voor sport het ook is wil winnen. Vandaar. Hij moest in Londen hard lopen (100 meter en 600 meter stee ple chase), zwemmen (66 meter, het gekke getal vloeit voort uit yards) roeien (150 meter), fietsen (800 me ter), gewichtheffen, tennisbaan en strafschoppen nemen. Om zich in dat laatste onderdeel te bekwamen benutte Kruize zijn relaties met FC Amsterdam en vroeg Nico Jansen als sparringpartner. In die paar da gen nam de hockeyer ook contact op met gewichtheffer Piet van der kant blijven". Toch blijft Bremer, zoals hij het zelf noemt gematigd. „Ik heb wel het vertrouwen dat het programma het moet kunnen doen. Maar je zult mij niet horen roepen, dat dit het succes van het komend seizoen wordt". Als de interesse wel blijkt, zal in 1977 een wereldcompetitie worden geor ganiseerd. In de trant van Spel zon der Grenzen, maar dan wel met meer nadruk op sport. Als voorbeeld dient Amerika. „Daar heb je een nieuwe klasse sportmensen. En neem Ard Schenk, van wie ze bij de eerste keer wel wisten, dat hij iets met schaatsen te maken had. Bij de tweede maal zeiden ze: „Ha, daar heb je Schenk, de Superstar". Of Nederland die rage zal volgen, hangt af van het publiek. De uitzending van 22 augustus kan een eerste indi catie geven. Bob Bremer: „Ik heb het vertrouwen, dat het goed zit De eerste keer is natuurlijk zeer belang rijk. Als het een flop wordt, gaan we er na volgend jaar natuurlijk niet mee door". Ties Kruize „pronkt" met een zilveren schild. Kruk, wielercoach Joop Middelink tennisleraar Hemmes en roeivereni ging Laga. Op het hockeyveld van HCKZ nam hij voor de zekerheid de loopnummers door. „Ja, ik heb een beetje getraind". Zo noemt Ties Kruize het. In elk geval was het wel zo, dat hij niet onvoorbereid in Lon den aankwam. En zo wilde de Nederlandse verte genwoordiger het ook. In geen geval wenste hij af te gaan. Dat is ook niet gebeurd. Wat de uitslag dan wel is, moet ter wille van de televisie-uitzen ding in oktober, in geheimzinnigheid gehuld blijven. Het enige waarover chauvinistische kijkers zich alvast kunnen verkneuteren is dat Ties Kruize het zeer goed heeft gedaan. Boven verwachting. Zeker voor de medestrijders in Londen. „Je komt als hockeyer, een sport die niet zo bekend is. Ómdat er ook mensen meededen als een David Hemery en Alan Ball van Manchester City, gaf men mij weinig kans". Bovendien kwam daar nog eens bij, dat Ties Kruize in ht gezelschap toppers, met onder anderen Nordq- vist (ex-PSV), tennisser Pietrangeli en Jacky Iclbc, de enige amateur was. Die uitzonderingspositie („Voor de rest kende je elkaar geen van allen voor je kwam. Alleen al dat kennismaken was leuk") heeft na tuurlijk niets te maken met de alles omvattende vraag hoe bedreven een topper in zijn specialiteit nu wel in een andere sport was. Nu, Ties Ki*ui- ze is all-round. „Ik ben altijd een sportfanaat geweest Vroger heb ik aan tennis en zwemmen gedaan, wat gebokst en ook veel geroeid. Door hockey heb ik natuurlijk ook een goede conditie opgebouwd". Ties Kruize zegt het, terwijl hij wolkjes rook uitblaast van een sigaret („Een van de laatste, voordat dadelijk het Ook als zwemmer moet Ties Kruize tijdens de superstarwedstrijden behoorlijk kunnen meekomen. Als „superstar" dien je van alle markten thuis te zijn. Het spelen van tennis is een van de onderdelen, waaraan de Nederlandse schutter van het hockeyeltal zich waagt. Om nog meer conditie voor c te krijgen, traint Kruize met een Ic hockeyseizoen begint. Dan schei ik er mee uit") en gretig drinkt uit een glas met jus d'orange. Als het op prestaties aankomt, hult hij zich in stilzwijgen. Al kost het hem moeite. „Pas dadelijk moet het aanslaan. Het is zuiver voor de televisie bestemd. Alles vertellen zou dus niet leuk zijn". De Superstarcompetiie is alleen aan trekkelijk voor de TV. De tonelen die Ties Kruize in Londen heeft mee gemaakt, sterken hem in die mening. „Dadelijk krijg je een uitzending van 75 minuten. Het is ongelooflijk als je ziet, wat er voor nodig is de nieuwste rage op sportgebied dzware bal. TV-wagens van het ene naar het andere onderdeel te slepen. Tussen elk onderdeel zat maar liefst twee- en-een-half uur. er was ook nauwe lijks publiek". „Publiek is niet belangrijk, als de uitzendingen straks maar aanslaan. Daaraan twijfelt de hockeyer met het gouden schot geen moment. „Ik verwacht, dat het een enorm succes wordt". les Kruize wijst dan op Amerika, waar de Superstartcompe titie werd ontdekt en in enkele jaren zo populair werd, dat er sprake is van een rage. „Daaris zelfs de ver wachting uitgesproken dat de con frontatie van topsporters de Olympi sche Spelen op den duur in populari teit zal overtreffen". Amerikaanse overdrevenheid mag bij die conclu sie niet worden onderschat. Vast staat wel dat de Superstar strijd de wereld verovert. De Nederlandse man van Londen is bezweken voor de verleiding. Een keer meedoen heeft hem ertoe gebracht met het oog op de volgende editie een bege leider in de armen te nemen. „Bij de eindronden in oktober wil zo goed mogelijk voor de dag komen. Daarom ga ik het een beetje bijhou den. Ed van Breukelen, fysiothera peut van Feyenoord en het hockey team begeleidt me". Als iedere goede amateur leeft Ties Kruize er de na druk op datzijn werk (makelaar en assurantiën) zal voorgaan. En toch ook wel hockey. „Ik wil graag naar de Olympische Spelen. In principe zeg ik ook daarom: Ik ga door met hockey. Maar misschien ben ik dadelijk na de eindronde wel zo maf van die Superstarcompetitie dat ik heel iets anders zeg". Deze woorden slaan op Amerika, waar sommige toppers hun sport hebben laten vallen om als betaalde en er wordt niet zo zuinig betaald superstar door te gaan. Zo ver is het in Nederland nog lang niet, maar het bewijst de geestdrift van Ties Krui ze, als hij zegt: „Als er ooit nog eens een proforganisatie wordt opgericht, zeg ik in elk geval niet bij voorbaat nee". In puur enthousiasme vergeet de 22-jarige sportman de realiteit Even maar. Later: „Eigenlijk zou ik geen prof willen zijn. Straks ben je uitge keken op sport en dan moet toch ergens op terugvallen?" Geen prof dus, maar wel onder de indruk van wat begon als een grapje. „Ik ging ook naar Londen met de Ik zie wel wat het wordt. Bij het eerste evene ment hadden grappen en grollen nog de overhand, maar naarmate het vorderde, werd men serieuzer. Dat tekent natuurlijk de instelling van de sportman". Superstarcompetitie moet niet worden beschoud als een grap. Ties Kruize heeft er maar twee dagen voor nodig om dat te leren. De twee dagen, dat hij zijn hart verloor aan een nieuwe hobby. „Je zult het straks zien. Het wordt een succes". KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11