Haags gijzelingsdrama kreeg voor Jan Klaver en Hanke Remmerswaal een happy ending Kissinger waarschuwt Sovjet Unie CeidócSouAOJit MOEDJIBOER WERD PRESIDENT WACHTEND OP ZIJN EXECUTIE SLACHTOFFER EN HAAR REDDER IN KATWIJK GETROUWD Taxichauffeurs stellen ultimatum Kissinger volgende week naar Midden-Oosten PTT-baas ging kijken in Groningen VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (van een onzer verslaggevers) KATWIJK Het gijzelingsdrama in de Franse Ambassade in Den Haag, dat Nederland in september 1974 dagen lang in wurgende spanning hield, heeft vanmiddag voor Jan Klaver en Hanke Rem merswaal een stralend happy-en- ding gekregen. In het Gemeente huis van Katwijk en daarna in de katholieke kerk van Johannes de Doper wisselden beiden de 'ja woorden' uit, die hun levensduet in politioneel verband bezegelden tot de dood er op volgt. „Ik heb haar opgepakt en naar de uitgang gedragen", zegt hoofdagent Jan Klaver in bijgaand verhaal over zijn redding van Hanke Remmerswaal uit de Franse ambassade. De geschiedenis herhaalde zich gisteren, maar de entourage was wél even anders. Voor de 22-jarige Hanke was de dood op die life september al bijna realiteit. Met collega's Springer en Koster maakte ze 's middags in de witte Mercedes 401 een routineronde langs de Haagse ambassades, toen tegen drie uur de riiobilo- foon dringend om assistentie vroeg bij de Franse Ambassade aan het Smidsplein. Wat er op de bovenste etage van het gebouw gebeurde wist men op dat moment nog niet; wel werd uiterste voorzichtigheid geboden. Achteraf zegt Hanke Remmerswaal: "Als ik het van tevoren geweten had, zou ik mooi naar beneden zijn gegaan. Ik voel er niks voor om de held uit te hangen. Ik heb ook geen moment het gevoel gehad, dat we aan iets heldhaftigs bezig waren. Ik dacht in het begin, dat het een gewone routineklus was. Een dronkeman, die de pest had aan Frankrijk. Zoiets. Pas in de hal kreeg ik door, dat er iets ernstigers aan de hand was. Maar aan een gijzeling dacht ik geen moment. Ik was de enige van ons drieën, die Frans sprak en daarom zei ik tegen de portier, dat hij ons de weg naar boven moest wijzen. De zweetdruppels gutsten van zijn gezicht en hij trilde over zijn hele lichaam. Hij heeft het volgehouden tot aan de tweede etage. Toen is hij in doodsnood weer naar beneden gerend. Met getrokken pistolen gingen wij verder naar de vijfde etage, waar we gelijk op een kogelregen werden getracteerd. Ik hoorde Koster schreeuwen: "Ik ben geraakt" en een seconde later hadden ze mij te pakken. Ik had me omgedraaid en wilde me achter een muurtje verschuilen, maar het was al te laat. Ik dacht eerst dat ik er met een schampschot was afgekomen. Ik had namelijk altijd gehoord, dat een kogel, die van dichtbij wordt afgevuurd, met een klap in je lichaam komt. En ik voelde niks, had ook bijna niks gehoord. Ik werd alleen draaierig, ik wankelde naar de deur en raakte daar voor de eerste keer bewusteloos". Journalisten schreven de volgende dag, dat de Katwijkse agente bij haar vlucht naar de parterre geholpen is door haar collega's maar de waarheid is, dat het een eenzame martelgang was, die door haar zonder enige hulp struikelend en vallend werd afgelegd. Toen ze op de parterre in een deuropening verscheen zag ze hoofdagent Jan Klaver met zijn pistool in de aanslag. Ze riep: "Ik wist, dat je zou komen" en viel daarna ruggelings op de marmeren vloer. Haar pistool zeilde meters verder, haar schoenen lagen vijf meter naast haar lichaam. Dienstbevel De 28-jarige hoofdagent Jan Klaver, inmiddels overgeplaatst naar de bereden brigade, had die middag ook surveillance dienst. Ook hij hoorde van de moeilijkheden in de Franse ambassade en daarop vroeg hij, of zijn assistentie gewenst was. Het antwoord was, dat hij zijn gebruikelijke ronde langs de ambassades moest maken. Klaver: „Dat zat me al gelijk niet zo lekker. Ik wist, dat Hanke met de 401 in de buurt van de ambassade was. In de week ervoor was ik twee keer met haar uit geweest. Ik dacht: "Wat gebeurt er met Hanke?" Ik wilde het weten en ben met zwaailichten en sirene naar het Smidsplein gereden. Daar zag ik in de hal van de ambassade een marechaussee, die een paniekerig verhaal vertelde. Ik zeg tegen hem: "jij houdt de deur links onder schot. Ik pak de rechterdeur. Niemand d'r in, niemand d'r uit". Vier seconden later zag ik Hanke; ze riep iets tegen me en viel op de grond. Ik dacht, dat er iemand achter haar aan kwam en daarom liep ik met gt .rokken pistool in haar richting. Ik herinner me, dat ik op dat moment een ambulan ceauto met een rotvaart voorbij zag stuiven. Ik knielde bij Tekst: Leo Thuring Foto: Simon E. Smit Hanke neer en zag, dat het hartstikke fout met haar ging. Ze was diep paars en hapte naar adem. Toen ik haar blouse open maakte zag ik de wond, waaruit bloed borrelde. De kogel was via haar rug dwars door haar lichaam geschoten. Achteraf zeg je: "Wat een geluk, dat ze zich heeft omge draaid, want anders hadden ze haar midden in het hart geraakt." Waar denk je op zo'n moment aan? Ik dacht aan die agent Molenaar in Wassenaar, die ze een paar jaar geleden hebben laten doodbloeden. Het werd te gevaarlijk geacht om hem uit de vuurlinie te halen. Ik dacht: "Dat zal met Hanke niet gebeuren". Ik heb haar opgepakt en naar de uitgang gedra gen. Buiten schreeuwde een marechaussee: "Pas op, ze staan, boven met) geweren voor de ramen. Dekken". Ze riepen ook, dat het te gevaarlijk was om een ambulancewagen te sturen. Ik moest maar wachten op de pantserauto, die besteld was. Ik riep terug, dat ik zo lang niet kon wachten en dat ze die vijfde etage maar onder schot moesten houden, als ik Hanke naar de overkant droeg. Ik dacht: "als ze schieten hebben we beiden pech gehad". Mazzel Bij de ambulanceauto stond geen mens. Ik moest met één hand de achterklep open doen en de brancard naar buiten trekken. Met de ander ondersteunde ik Hanke, die nog steeds bij haar bewustzijn was. Ik dacht op dat moment, dat ze bewusteloos was, maar later is gebleken, dat ze elke minuut bewust heeft meegemaakt. We zijn meteen naar de operatie kamer van het Westeinde-ziekenhuis gereden en daar vertelde de chirurg, dat ik geen twintig minuten later had moeten komen. "Je hebt mazzel gehad", zei hij tegen me, "je vriendin was al bijna doodgebloed". Geen lintje Tijdens de milde lintjesregen, die korte tijd later op de hoofdrolspelers in het gijzelingsdrama neerdaalde, hield Jan Klaver voeten, hoofcl en het knoopsgat in zijn uniformjas droog. De Koninklijke Onderscheidingen gingen naar ande ren en het enige, wat hij kreeg opgespeld was het verhaal, dat hij weliswaar een mens van de dood had gered maar daarvoor een dienstbevel had genegeerd. Om die reden stond hij bij huldigingen en officiële bezoeken in het Westeinde-zie kenhuis voor spek en bonen in de hoek. In april kwam als verlate vriendengroet het bericht, dat hoofdagent Klaver alsnog een gratificatie voor zijn moedig optreden zou krijgen. In juli werd hem dit douceurtje overhandigd. Commentaar van Hanke Remmerswaal: "Het gaat niet om die medaille. Hij mag de mijne hebben. Maar als er iemand voor in aanmerking kwam, was Jan het en niet ik. Ik kreeg een lintje, omdat ik me in mijn rug heb laten schieten. Hij heeft bij volle bewustzijn de grootste risico's genomen". Slechter Met Hanke Remmerswaal, die vlak na haar operatie in het Westeinde-ziekenhuis regelrecht op een glorieuze genezing leek af te stevenen, gaat het de laatste maanden minder goed. Ze kan haar rechterarm nauwelijks meer gebruiken en heeft voortdurend ademnood. Ook trekt haar lichaam langzaam scheef, omdat de operatiewond nog steeds niet geheel gene zen is en voor permanente pijn zorgt. Drie dagen na haar huwelijk met Jan Klaver gaat ze weer naar de specialist om een nieuwe, noodzakelijke ingreep te bespreken. Men heeft haar beloofd, dat ze eens weer volko men valide zal zijn. „Ik zou het liefst weer normale politiedienst doen", zegt ze, „ik vind het een zalige job. Toen ik indertijd bij de Haagse politie solliciteerde had ik net meegeholpen om het zwembad in Katwijk te kraken. Mijn moeder dacht meteen, dat ik niet aangenomen zou worden en mijn leven op een kantoor zou slijten. Nu zit ik bij de politie achter een bureau en er is geen kijk op, dat ik nog ooit als agente de straat op ga. Het is verrekte jammer, maar de werkelijkheid pakt nou eenmaal vaak anders uit dan je dromen". DACCA (Rtr) Sjeik Moedji- boer Rahman, de vader van Bangladesj en eerste president van zijn land, heeft volgens be richten uit de Indiase hoofd stad New Delhi de staatsgreep in zijn land niet overleefd. De bij zijn volk zeer geliefde sjeik, die aan het hoofd stond van de grote Awami-liga, heeft het land in de bijna vier jaar van zijn bewind niet kunnen gene zen van de grootste kwalen: de onhoudbare economische toe stand en de corruptie. Sjeik Moedjiboer werd presi dent van zijn land terwijl hij in de gevangenis wachtte op zijn executie. Die ging niet door dan- k zij de vriendelijkheid van een cipier die hem uit de gevangenis smokkelde en de tussenkomst van een politieke rivaal, Bhoet- to. Het ontstaan van Bangladesj bracht India en Pakistan met elkaar in oorlog, en noopte mil joenen mensen uit Oost-Pakis- tan, het latere Bangladesj, naar India te vluchten. Een van de weinige overeenkomstige facto ren tussen beide delen van Pa kistan was de Islamitische gods dienst geweest. De strijd om de vrijheid begon na de tweede wereldoorlog, toen Engeland India en Pakistan onafhankelijk maakte. Moedji boer streed voor meer gelijkbe rechtigdheid van Oost-Pakistan, dat dichter bevolkt maar armer was dan het westelijk deel. Moedjibs aanhang in Oost-Pa kistan was vrijwel algemeen zoals bij de verkiezingen tot ui ting kwam. Toen hij plannen maakte voor autonomie, nam president Jahja Kahn hem ge vangen en werd hij ter dood veroordeeld in een geheim pro ces. In Oost-Pakistan onstond een guerrilla-beweging, en miljoe nen vluchtelingen overstroom den de oostelijke provincies van India, dat zich door de onhoud bare situatie gedwongen zag in te grijpen. Binnen twee weken gaven de Pakistaanse troepen zich over. Later zei Moedjiboer dat geen land zo'n hoge prijs aan mensenlevens en lijden voor zijn vrijheid had betaald als Bangladesj. ARNHEM (ANP) Van het na de moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur Hartman opgerichte Landelijk Overlegorgaan Be drijfsvoering Taxi's heeft minister Van Agt (justitie), vandaag een brief ontvangen, waarin wordt aangedrongen op het toepassen van snel recht en het opleggen van strenge straffen bij overvallen op taxichauffeurs. Voorts moeten de veiligheid en de rechtsbe scherming van de chauffeurs worden gewaarborgd. „Als niet binnen veertien dagen een positief antwoord komt, zullen de chauffeurs niet meer in de hand te houden zijn en zijn de gevolgen voor u", aldus de inhoud van de brief. De chauffeurs waren gisteren op een demonstratieve vergadering Onder grote belangstelling werd gisteren in Arnhem het stoffelijk bijeen na de crematie van de zondag vermoorde Arnhemse taxi overschot van de zondag vermoorde taxichauffeur J. B. van Beek chauffeur Van Beek. Er werden „keiharde en landelijke acties" gecremeerd. Op de voorste bank, tijdens de uitvaartdienst, de weduwe aangekondigd in geval een gunstig antwoord van de minister en haar twee kinderen. uitblijft. TEL AVIV (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger zal mogelijk reeds volgende week naar het Midden-Oosten komen voor een nieuwe serie besprekingen over een Egyptisch-Israëlisch interim-akkoord in de Sinaii woestijn. Waarschijnlijk zal Kissinger zoals voorheen weer tussen beide hoofdsteden op en neer gaan vliegen en het overleg volgende week definitief kunnen afronden, aldus deze zegslieden. Volgens woordvoerders zijn de beginselen van een akkoord „min of meer rond, maar zijn er nog enkele dingen die moeten worden gladgestreken". Drieduizend getekenden VOLGENS VOORLOPIGE GEGEVENS hebben een kleine 3000 jonge mensen niet de plaats kunnen krijgen die zij op universiteiten en hogescholen begeerden en waarop zij, krachtens een behaald diploma, min of meer recht hadden. Zoals te verwachten was, vielen de meeste slachtoffers weer in de faculteiten waar men zich bezig houdt met de geneeskunde, zowel die ten bate van mensen als van dieren; Engels en geschiedenis volgen op die opleidingen, met meer vraag dan plaatsingsmogelijkheden, zij het met behoorlij ke afstand. Straks zullen er ook nog wel gegevens volgen die moeten uitwijzen hoeveel kandidaten er, ondanks goede eindexamencijfers, bij de gewogen loting een niet uit de hoed hebben gekregen en hoeveel uitgelote pechvogels, dankzij het uitvallen van anderen alsnog de studie van hun voorkeur zijn gaan volgen. Maar vast staat, dat dit jaar ongeveer evenveel jongemensen niet gekregen hebben wat zij begeerden. Evenzeer staat vast dat dit kleine drama zich komende jaren herhalen zal. OP DE- OVERHEID ZAL, vanuit de volksvertegenwoordiging en het onderwijs, wel weer druk uitgeoefend worden, dat de studiemo gelijkheden moeten worden uitgebreid om iedereen de kans te kunnen geven die hij begeert Maar met meer geld voor het hoger onderwijs en voldoende ruimte en personeel is het vraagstuk waarvoor onze samenleving staat toch slechts gedeeltelijk opgelost. Want gelet op de behoeften van de samenleving is het aantal jonge mensen dat een duidelijk beroepsgerichte hogere opleiding wil gaan volgen te groot Ook als aan bijkomende oorzaken hiervan de kans om meer geld te verdienen dan anderen wat gedaan wordt zal de animo groot blijven. Feitelijk ligt net als bij de werkloosheidsbestrijding de enige structurele oplossing in een drastisch verminderen van werktijd, wat dan om economische redenen aan een afremmen van inko mensstijging gepaard moet gaan. Maar dat zal bij de intellectuele beroepen al even moeilijk te verkopen zijn als bij de handarbeiders en het bedrijfsleven in het algemeen. WIJ BETWIJFELEN of de overheid op de arbeidsmarkt voor mensen met hogere opleidingen enig betrouwbaar zicht heeft; daarom staan decanen en andere adviseurs op de scholen vaak voor een hopeloze taak. Veel jonge mensen gaan al op 15-jarige leeftijd kiezen (ze worden door het systeem daartoe gedwongen) en als ze klaar staan om in het arbeidsproces te stappen of de begeerde beroepsopleiding te volgen, krijgen ze „neen" op het rekest Binnen het raam van haar sociale onderwijsbeleid zou de overheid veel meer aandacht voor dit probleem moeten opbrengen. Al moet ze daarvoor een stukje van haar eigen theorie herzien. DE BILT Aan de warmtegolf, die in De Bilt 18 zomerse dagen in successie bracht en daarmee een nieuw record voor deze eeuw vestigde, is een eind geko men. Doordat een hogedrukge- bied boven Midden-Europa in betekenis afneemt, kunnen oceaandepressies weer een oos telijke koers volgen en het weer in Nederland gaan beinvloeden. Zo zal een depressie, die van daag nog ten westen van Schot land lag zich naar het oosten; verplaatsen. Hierdoor zal een koufront dat de scheiding vormt tussen koelere oceaan- lucht en de warme continentale lucht, Nederland in de loop van vandaag passeren. Deze passa ge gaat gepaard met plaatselij ke regen- of onweersbuien. Voor morgen zullen de maxi mumtemperaturen tussen de 20 en 25 gr. komen te liggen. Een volgende depressie, die van daag nog ten westen van Ier land lag, zal morgen zo dicht Nederland genaderd zijn, dat het bijbehorend frontensysteem tijdelijk wat regen kan bren gen. Grote delen van West-Eu ropa worden nu overspoeld door de koelere oceaanlucht. Hoge temperaturen komen dan ook alleen nog voor in de lan den om de Middellandse Zee en in de Balkan. kelijk nog een bui. Minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 14 Min. temp.: omstreeks 15 graden Max. temp.: omstreeks 24 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. BIRMINGHAM (Alabama) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, heeft de Sovjet-Unie gis teren weer gewaarschuwd zich niet te mengen in de politieke strijd in Portugal, waar de com munistische partij plotseling in de verdediging is gedrongen. De Sovjet-Unie mag zich niet aan matigen dat het de keus heeft om direct of indirect gebeurte nissen te beïnvloeden in strijd met het recht van het Portugese volk zijn eigen lot te bepalen, aldus Kissinger in een rede te Birmingham. Kissinger maakte op 25 juli bekend dat hij de GRONINGEN (ANP) Twee organisatiebureaus zullen bin nenkort opdracht krijgen de voorbereiding en de uitvoering van de spreidingsplannen van de PTT te onderzoeken. Dat hebben ir. Leenman en drs._ Hommel, achtereenvolgens di-' recteur-generaal van. de PTT en de leider van de stuurgroep voor de spreidingsactiviteiten, gisteren bekend gemaakt na afloop van een bezoek aan Gro ningen. Groningen wordt de nieuwe plaats van vestiging voor de centrale dienst. Het col lege van b. en w. van Gronin gen, dat de twee ontving, heeft alle medewerking toegezegd. Het was het eerste bezoek van Leenman aan b. en w. van Gro ningen. Sovjet-Unie rechtsstreeks had gewaarschuwd zich niet met Portugal te bemoeien. Amerikaanse functionarissen zeiden dat Kissingers nieuwe waarschuwing niet gericht is te gen een speciale Sovjet-actie in Portugal. Wel meent men dat de Sovjet-Unie aanzienlijke finan ciële steun aan de Portugese communistische partij heeft ge geven. Het zou hierbij om een bedrag van 10 miljoen dollar per maand gaan. Kissinger zei ook dat Portugal wellicht ui teindelijk uit de Noordatlanti- sche-Verdragsorganisatie (NA VO) verwijders zal moeten wor den als dat land door een com munistische minderheid geleid blijft worden. De Verenigde Sta ten begroeten de Portugese re volutie, maar zij zijn ontmoe digd door het succes dat de communistische minderheid in dat land heeft bij het onderge schikt maken van de revolutie aan haar eigen doelstellingen, aldus Kissinger. De Amerikaanse bewindsman zei te geloven dat „op een be paald punt wij en onze Europe se bondgenoten zich moeten af vragen of een belangrijke com munistische invloed in een rege ring te verenigen is met het lidmaatschap van een bondge nootschap dat gewijd is aan het weerstaan van communistische agressie". Duizenden mensen hebben gis teravond deelgenomen aan de demonstraties in verscheidene steden in Portugal. Hoewel blij kens de maatregelen die de au toriteiten hadden genomen door veel militairen en politie op de been te brengen, gevreesd werd voor botsingen tussen de socia listische en de communistische betogers kwam het nergens tot ernstige incidenten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9