Moedjiboer gedood bij itaatsgreep Bangladesj dankuwel Recordzomer bedreigt natuur AHMED ANTI-COMMUNISTISCH Drama veranderde in geluk voor Jan en Hanke Bankdisconto verlaagd Portugal neemt bestuur Angola over SPRONG In komende jaren meer dan 250.000 werklozen Onderzoek moord Kennedy heropend CcidócöouAcmt Vrijdag 15 augustus 1975, 65e jaargang no. 20196 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Bonzo Een fijne dag voor Bonzo, in de serie Die mooie kinderjaren op Ned. I om 21.10 uur. The Conti nental Singers om 23.00 uur. Ned. II om 21.10 uur Gebroe ders Hammond. Televizier brengt om 22.00 uur o.m. Duitse bosbrand en Noord-Ierland. Wisselvallig weer. Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen rond 15 graden. Middagtempe- raturen omstreeks 23 graden. Morgen zon: 5.24-20.03. Maan: 16.37-0.04. Schev. hoogw.: 10.10- 22.49. Laagw.: 5.39-18.16. 1 EW DELHI/DACCA, (Rtr/AFP) - In Bangladesj i vannacht een staatsgreep gepleegd die het •ven heeft gekost aan de eerste leider van het nd, sjeik Moedjiboer Rahman. Het leger maakte ekend dat de sjeik was gedood en „zijn autocra- sche regering omvergeworpen". De nieuwe lachthebber is de minister van handel, Khonda- er Moestagne Ahmed, die de coup met behulp an het leger heeft uitgevoerd. In het land is de itzonderingstoestand afgekondigd, er geldt een m itgaansverbod en de luchthaven van de hoofd- ad Dacca is gesloten. De bekendmaking van de tup over de radio werd gedaan door majoor lalim, een held uit de onafhankelijkheidsoorlog, !e vorig jaar na een conflict met Moedjiboer uit :t leger werd ontslagen. nieuwe president van de „Mamitische repu- liek Bangladesj" Ahmed is een van de vier liders geweest die de onafhankelijkheid van zijn ind hebben bevochten. Al vóór de onafhankelijk- eid in december 1971 een feit werd, was Ahmed ünister van buitenlandse zaken van Oost-Pakis- n. Hij heeft in Dacca rechten gestudeerd, was ifliel lid van de „Beweging voor de Bengaalse al" die later in de bevrijdingsbeweging overging behoorde ook tot de oprichters van de Awami- a die teslotte onder Moedjiboer het land naar vrijheid voerde. Hij staat bekend als vertegen woordiger van de rechtervleugel van' de liga, is itge^roken anti-communist (Noedjiboer was so- iaïist), pro-westers,' en een zeer religieuze moslim. )e coup volgt achtmaanden en nadat sjeik Motd- b zijn politieke tegenstanders uitschakelde door e grondwet te veranderen en de noodtoestand af kondigen. Een maand later werd Bangladesj een én-partij staat, waarbij Moedjib zijr ambtstermijn log vijf jaar uitbreidde. Sindsdien waren ook aiie iolitieke activiteiten en stakingen verboden en waren de fundamentele rechten opgeschort. De naatregel werd gerechtvaardigd als deel van de ampagne tegen binnenlandse ondermijning, wet- eloosheid en politieke moorden. Alleen de Awami- iga die bijna alle parlementszetels bezette, kon Sjeik Moedjiboer Rahman. doorgaan met zijn werk, al zag Moedjib zich gedworj^en ook op te treden tegen vooraanstaande leden van de liga, die zich al teveel gecompromit teerd hadden met corruptiepraktijken en zich had den verrijkt met gelden van de voedselhulp. De opperbevelhebber van de drie krijgsmachton derdelen hebben hun „volledige loyaliteit" betuigd met de nieuwe machthebbers. Wie de foto van deze twee mensen bekijkt zal nauwelijks enig verband leggen met het gijzelingsdrama, dat heeft afgespeeld. Toch markeert hij voor beide politiemensen Hanke Remmerswaal uit Katwijk en Jan Klaver uit Den Haag de gelukkige afloop van voor hen dramatische gebeurtenissen, die zich aan het be gin-van de gijzeling hebben afge speeld en tot nu toe slechts in kleine kring bekend zijn gewordea Wij brengen het exclusieve verhaal van deze gebeurtenissen op pagina mét de romantische afloop, die overigens ook weer niet zó vol maakt is, dat hij Hanke Remmers- waal kon verhinderen te zeggen: „Het is verrekte jammer, maar de werkelijkheid pakt nu eenmaal vaak anders uit dan je dromen". (Foto: Simon E. Smit) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT We hebben in 130 jaar niet zo'n mooie zomer gehad. Vandaag sneu velt het record dat in augustus 1947 gevestigd werd. Achttien dagen na el kaar met temperaturen van meer dan 25 graden. Deze voor vakantiegangers zo heerlijke temperaturen beginnen echter een be dreiging te vormen voor de gewassen op velden vooral aardappels, en voor jonge boomaanplant. Staatsbosbeheer ver wacht dat de jonge bomen, geplant na de novemberstorm van vorig jaar, door de droogte een grote klap krijgen. Staats bosbeheer heeft voor ongeveer anderhalf miljoen gulden 600 hectare aangeplant. Die nu driegen verloren te gaan door de droogte. De natuur schreeuwt dus om regen. Mocht er een buitje vallen kijk gewond. In het verkeer heerste een com plete chaos en er werden auto's gesigna leerd die gewoon voorbij dreven. Maar in Nederland is het nog steeds droog en warm. Dit heeft op Texel geleid dan als automobilist bijzonder goed uit. Het slipgevaar is groter dan ooit na een droge periode, door de olie en rubberfilm op de weg. In Londen zijn de smeekbeden om regen heftiger beantwoord dan gewenst. Een tot een invasie van miljoenen lieveheers waar noodweer heeft gisteren de stad "beestjes. De toeristen verlieten voortijdig geteisterd. Een man verdronk daarbij in het strand, omdat de kevertjes een voor- zijn ondergelopen kelder. Een echtpaar keur bleken te hebben voor bontgekleur- werd door de bliksem getroffen en zwaar de textiel. AMSTERDAM Kort nadat de Bun desbank gisteren had aangekondigd dat het disconto met een half pet tot 4 pet verlaagd zou worden, heeft de Neder landse Bank deze maatregel gevolgd en de rentevoet verlaagd van 6 tot 5 1/2 pet. In het algemeen wordt de verlaging beschouwd als van zuiver technische aard. De geldmarkt s al ruim en erg veel invloed verwacht men er niet van. De laatste discontoverlaging dateert van 7 maart. Toen verlaagde de Neder landse Bank alle tarieven met een vol percent. iOEANDA Portugal heeft de lestuurlijke macht over het door nderlinge strijd verdeelde An- ola weer tot zich getrokken. De naatregel houdt in dat de werk- aamheden van de overgangsre- ering volledig zijn beëindigd. n een verklaring via radio Ango la verklaarde de Portugese hoge commissaris, generaal Fereira do Macedo, dat hij namens de Portu gese republiek de volledige be stuurlijke bevoegdheden over An gola tot zich heeft getrokken we gens het ontbreken van een funk- tionerende regering. Een akkoord dat in januari werd getekend door de drie Angolese bevrijdingsbewegingen (MPLA, FNLA en Unita) en Portugal voorzag in de instelling van een overgangsregering, bestaande uit vertegenwoordigers van Lissabon en functionarissen van de drie bevrijdingsbewegingen. Door de burgeroorlog in Angola funktio- neerde deze overgangsregering de laatste tijd niet meer. In het ak koord van januari was opgeno men dat Angola op 11 november onafhankelijk zou worden. In hoeverre het jongste Portugese besluit daarop vai) invloed is valt nog niet te #03033835 'e kwam neer vlak bij een goede- 'entrein, die haar parachute mees- eurde. Door haar reservevalscherm kwam •II boven op de trein terecht. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! TWEE WEKEN DOOD IN HUIS DEN HAAG In haar woning op het Haagse Pinksterbloemplein is gisteren door de Haagse politie het lichaam van de 71-jarige H.M. Evers aangetroffen, die ruim 2 weken lang dood in haar kamer moet hebben gelegen. Het lichaam was in verre staat van ontbinding. De vrouw was het laatst op 29 juli gezien door haar vriendin. Deze ontdekte het lichaam na terugkeer van haar vakantie. Zeilende oceaan reus in A'dam De Russische viermast bark Kruzenshtern was het grootste schip van een indrukwekkend konvooi zeilen de oceaanreu zen, dat vanmor gen van de Noordzee via IJ- muiden koers zette naar het 700-jarig Am sterdam, waar morgen en zon dag op het IJ achter het Cen traal Station de glorietijd van het zeilschip herleeft, als 58 opleidingssche pen en een vloot van oudholland- se rond- en plat bodems elkaar ontmoeten. De 114 meter lange Kruzenshtern. eigendom het Russische ministerie van visserij en dienstdoend als schoolschip, kan 3400 vier kante meter zeil voeren. Het is de laatste grote windjammer die in Europa is ge- bouwd voor de X vaart op de westkust v Zuid-Amerika. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de komende jaren tot 1980 zal het gemiddeld aantal werklozen zeker boven 250.000 per jaar liggen. Dat blijkt uit een nieuwe, sombere verwachting van het Centraal Planbureau. In een nota aan de regering heeft het planbureau mee gedeeld dat het niet zal gelukken het peil van de werkloosheid te verlagen. Het kabinet-Den Uyl streefde ernaar het kabinet hierin onmogelijk zal slagen. Het Planbureau gaat er van uit dat de ongunstige werkgelegenheidssituatie voorlo pig nog wel voortduurt. Er moet bijvoor beeld rekening mee worden gehouden dat het aantal werklozen in januari en februari kan stijgen tot meer dan 300.000. In een percentage uitgedrukt: zeven percent van de beroepsbevolking. De ongunstiger voorspelling van het Planbu reau stelt het kabinet voor nieuwe proble men: de belastingopbrengsten zullen door de slechtere economische situatie nog veel meer tegenvallen dan aanvankelijk werd aangeno men. Nu al wordt gesproken van een tegen valler van vier miljard gulden in plaats van twee miljard. Dit ,„gat" zou kunnen worden opgevuld door verhoging van het BTW-tarief van 16 tot 18 procent, een zwaardere inkomstenbe lasting voor de hogere inkomens en verzwa ring van enkele accijnzen. LOS ANGELES (Reuter—AFP) Een rechtbank in Los Angeles heeft heropening gelast van het onderzoek naar de in 1968 in deze stad vermoorde senator Robert Ken nedy. De rechtbank wil een nieuwe inspectie van het vuurwapen dat bij de moord werd ge hanteerd door Sirhan Sirhan, een Jordaanse vluchteling die de moord op Kennedy heeft bekend. Aanleiding tot het besluit een nieuw onder zoek te openen was de theorie dat bij de moord buiten Sirhan Sirhan nog een gewa pende persoon betrokken zou zijn geweest Een aantal deskundigen beweert dat een sommige kogels die zijn verwijderd uit ge wonden die zich op het moment van de aanslag in de buurt van Kennedy bevonden niet uit het wapen van Sirhan afkomstig kunnen zijn. Twee van deze kogels vertonen afwijkende merktekens. Gastarbeiders Saoedi-Arabië publiceerde economische bulle- met een tram in Stuttgart zijn bocht uit de rails vloog en kap- is van plan enkele honderddui zenden geëmigreerde gastarbei ders aan te trekken om het be langrijke vijf-jarenplan tussen tin Petromoney Report gaat het om 300.000 Algerijnse, Tunesi sche en Marokkaanse gastarbei ders die in Europa met werk- 1975 en 1980 te kunnen uitvoe-' loosheid worden bedreigd, ren. Volgens het in Beiroet ge- Tramongeluk Bij een ongeluk gisteravond vijf doden gevallen, seisde. Twintig passagiers werden ge- Rassenonlusten Bij rassenon- wond. Volgens de bestuurder lusten in de Amerikaanse staten van de tram weigerden de rem- Massachusetts en Ohio zijn de men waardoor de tram een te afgelopen dagen 45 mensen ge- grote snelheid kreeg en in een wond geraakt. Werknemers eigenaar van hun bedrijf ZWOLLE De vijfhon derd werknemers van het bouwbedrijf Moes in Zwol le worden dit jaar eigenaar van him bedrijf. De huidi ge aandeelhouders hebben vandaag besloten zich uit het bedrijf terug te trek ken en het eigendom over te dragen aan de werkne mers. Over de uitgangspunten van de overdracht hebben aandeelhouders, directie, ondernemingsraad en vak bonden overeenstemming bereikt. De partijen zijn er van overtuigd, dat deze overdracht een belangrijke bijdrage betekent aan de democratisering en sociali sering van de onderneming. Er is een werkgroep ge vormd, met een onafhanke lijke coördinator, die de overdracht gaat realiseren. Ons landje is een n de dichtst bevolkte i landen van de wereld. en door de week i driehonderd- negenennegentigen op een vierkante kilometer. Zondags wordt het nog krapper Dan wordt er gevoetbald. Dan zitten we met z'n duizenden juichend tegen elkaar aan geplakt Dik verliezen mag niet I Als u geen honderden guldens op zak heelt, gebeurt dat ook niet. Zakkenrollers krijgen dan bij u geen kans. De politie. ADVERTENTIE] DOET U OOK MEE? EVERT CASTELEIN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1