deTijd essoïer EINIG KANS OP ANDEL MET CHINA Woiiing- tekort vooral probleem van jongeren usmaiRs HP "8 "8 Verdeeldheid over beleid Van Doom deEBPPEME Talloze valse duizendjes in omloop „Brigade des doods" sloeg weer hard toe het heerlijkste toetje, één brok gezondheid SIMCA-CHRYSLER chfjsler Uw proefrit BEÜ wordt profijtrit! Flevo - broedplaats JpONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Het woningtekort in Nederland, waar tien pet van de Nederlanders last van heeft, is vooral een probleem van jonge ren in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. Dit staat in een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het marktonderzoek (NI PO) in Amsterdam. Op 21 en 22 juni vroegen enquêteurs van het instituut aan 838 mensen boven 18 jaar of zij persoonlijk moeilijkheden ondervonden door het gebrek aan woningen. Het NIPO doet dat sinds 1946. Dit jaar was er geen verandering vergeleken met 1974. Tien pet van de ondervraagden antwoordde met "ja". In 1972 was dit percentage het laagst (acht), in 1946 het hoogst (33). Op het ogenblik hebben mensen in de leeftijdsgroep van 18 tot en met 24 jaar de meeste moeilijkheden wegens het woningtekort (21 pet), gevolgd door de groep van 35 tot en met 44 jaar (12 pet) en die van 25 tot en met 34 en van 55 tot en met 64 jaar (allebei 11 pet). Inkomen speelt geen belangrijke rol in huisvestingsproblemen. Vijftien pet van de ondervraagden, die minder dan 1.350 gulden per maand verdienen, verklaarde moeilijkheden te ondervinden. In de groep van 1.350 tot 1.750 gulden was dat 10 pet, en in de inkomensklasse daarboven 7 pet, aldus de NIPO-enquête. Elsevier's voorplaat is gewijd' aan PPR-minister Van Doorn, „Een dictator in Den Haag". Conclusie: „Zijn zeiljacht heet de IJzeren Vrijer, een uitsteken de naam voor een schip van de minister die vrijt met de kiezers onder het mom van spreiding van macht, terwijl hij in wezen uit is op een ijzersterke concen tratie van macht bij omroep en pers." Uit een groot interview met Kruisinga blijkt dat de CHU in het kabinet Den Uyl wil. „Ik vind de huidige sitatie zo ernstig dat ik een betere programfor mule en een betere kabinetssa menstelling ook zonder verkie zingen noodzakelijk acht. Maar er is natuurlijk ook de mogelijk heid van een kabinetscrisis." Een ander artikel vertelt dat de KLM nog meer op de veiligheid gaat letten. Ook een vraaggesprek met Paul Rego, hoofdredakteur van het verboden Portugese socialisti sche blad Republica. „Wij gaan nu met ingang van 18 augustus een nieuwe krant beginnen, geti teld Lutar, dat wil zeggen „strijd", in een oplage van 60.000 exemplaren. We zullen onze strijd voor de democratie en voor een pluriform democra tisch socialisme voortzetten." De Haagse Post komt tot de conclusie dat de inkomensnivel lering gezichtsbedrog is. „Door verkapte beloningen, slimme fis cale constructies en de massale -O O) O) vlucht in de bv zorgen de rijken dat ze rijk blijven." Bij de rel rond Jurgens dit commentaar: „Met zijn benoeming maakt Van Doorn in een klap alles goed wat hij heeft misdaan of, liever gezegd, heeft nagelaten. Een briljante keuze die volgens mij niets met partijpolitiek maar al les met scherp inzicht te meiken heeft. Eric Jurgens is precies de man die de omroep nodig heeft: hij is integer, jong, en heeft een eigen mening waar hij, onder andere in een wekelijkse co lumn in De Nieuwe Linie, rond voor uitkomt". Over Portugal constateert het blad dat de scheiding der geesten er defini tief is; over Griekenland: „Het Junta-proces in Athene is geen Grieks Neurenberg. Niet de wandaden van het kolonelsregi me worden berecht, maar uit sluitend de staatsgreep van 21 april 1967. Toch zijn al schok kende waarheden aan het licht gekomen, die vooral rechts moeilijk kan verteren." Op Ajax heeft het blad zich lelijk verke ken, want: „De club swingt weer, Kraay is bezig te slagen bij Ajax." Vrij Nederland heeft het over de jezuitenstreken van mr. Van Doorn en duikt in diens oorlogs verleden. „Mr. Harry van Doorn die in oktober 1940 als jurist was afgestudeerd, kan men voor het voortbestaan van de han delsonderneming Forum in de oorlog en voor het zakendoen met Duitsers zeker aansprake lijk stellen." Over de affaire Kraay bij Ajax zegt het blad: „Waarom zou het zijn technisch direkteur dwingen tot ontslag? Uit eigen belang, om er beter van te worden. De nieuwe man staat immers klaar, Rinus Mi- chels. En contracteren van Ri nus Michels vergemakkelijkt de terugkeer van Johan Cruyff. Zijn schoonvader Cor Coster: „Dat klopt. Die twee hebben altijd zeer goed met elkaar kun nen opschieten." Voorts een groot interview met de vroegere NVSH-voorzitster Mary Zeldenrust. En de publi- katie van geheime notulen van burgemeester Samkalden waar uit blijkt waarom de Nieuw- marktaffaire in de doofpot moest. De Groene Amsterdammer plaatst deze kanttekening bij de rel rond Jurgens: „Aan de ande re kant is het kostelijk kennis te nemen van de plotselinge de- mocratiseringsdrift die zich ken nelijk heeft meester gemaakt van de WD, CHU, de AVRO, de TROS, de Telegraaf en het Algemeen Dagblad. Wat is men in die kringen ineens verdrietig. Tranen met tuiten." Het dubbelalbum is gewijd aan 100 dagen vrijheid in Vietnam. De Chileense literatuur-criticus Dorfman vertelt over het cultu rele verzet in zijn land. „We proberen nu voor een einder pu bliek de kunst die we onder Allende gemaakt hebben, be kend te maker* zangers en schilders zijn erg geschikt om solidariteit te wekken met het lot vein het Chileense volk. Het gevaar bestaat echter dat onze kunst daardoor te sterk gepoliti seerd wordt, te schematisch." In Hervormd Nederland een groot interview met Gerard Rut- te, de vader van de Nederlandse film en een persoonlijk vriend van koningin Wilhelmina. „In Londen leefde ze ontzettend mee met haar landgenoten. Ze noemde ze nooit onderdanen. Het dagelijks menu was precies hetzelfde als in Nederland. De Tijd schrijft over de affaire Jurgens: „Toch is al dit gekra keel rond de benoeming van de nieuwe NOS-voorzitter in feite niet meer dan een schot voor de boeg, een voorproefje van de strijd die straks ongetwijfeld in het parlement zal ontbranden bij de behandeling van de me dia-nota. De minister weet wat hem te wachten staat en het is te hopen dat hij met meer tact en wijsheid te werk gaat dan bij de benoeming van de NOS-voor zitter." Het omslagartikel con cludeert dat het spreidingsbe- leid van Surinamers racisme in de hand werkt. Aantjes schrijft een lange beschouwing in het blad over „het klamme zweet van de christelijke politiek" en constateert: „Zonder eenheid van beginsel wacht het CDA het lot van D'66". En: „De laatste stap naar de ene lijst zal echter slechts kunnen worden gezet wanneer ook de overeenstem ming in beleid in de politieke praktijk aanwezig is gebleken. Ik zeg dit niet om het CDA te hinderen, maar integendeel om dat eenheid van uitgangspunt, program en beleid het enige hechte fundament biedt voor een krachtige en duurzame or ganisatorische eenheid". Bij de brief van de zeven naar Rome over de opvolging van Alfrink dit commentaar: „Als de brief schrijvers betogen dat de benoe ming van een aartsbisschop nog belangrijker is dan die van een bisschop moeten zij het gezag van Utrecht over de andere bis schoppen toch niet overschat ten." Teruggekeerde mr. Berkhouwer: HIPHOL (ANP) Wanneer de volksre- lubliek China haar grenzen openstelt voor e Europese handel moet men in Europa iet denken dat daarmee het beloofde md zal kunnen worden betreden. Met conclusie is de vice-voorzitter van jet Europese parlement, mr. C. Berkhou- fer, gisteren van een bezoek van een reek aan China op Schiphol teruggekeerd. olgens de heer Berkhouwer is China, na it hij noemde de historische blunder van vroegere russische leider Chroetsjtsjow, alle betrekkingen tussen de Sovjet-Unie China heeft verbroken, helemaal ge- :ht op zelfverzorging. „Men zal mogelijk n complete fabriek in het Westen bestel- 1 om daar dan zelf mee te gaan werken, les in het land is gericht op het zelf tot ïtwikkeling brengen van de industrie", dus de heer Berkhouwer op een perscon- rentie na zijn aankomst op de luchtha- ij noemde de Chinese oriëntatie ten op- chte van de Europese gemeenschap „al- reerst politiek gericht". De Chinese auto- bl' teiten met wie hij besprekingen heeft woerd, en op wier uitnodiging hij de reis aar China maakte, hebben de nadruk ïlegd op de noodzakelijkheid voor Euro- Mr. C. Berkhouwer Schuilkelder De vice-voorzitter van het Europese parle ment heeft zelf kunnen constateren hoe China zich wapent tegen een mogelijke aanval van Russische zijde. „Ik heb een schuilkelder bezocht, beschouwd als be scherming bij een mogelijke atoomaanval. De kelder was gebouwd onder een fa briekscomplex. Er waren ondergronds een grote graanopslagplaats, een bakkerijeen ziekenhuis, een archief en vertrekken voor bewakers. Ook in het noorden waar ik ben geweest heb ik de aanleg van dit soort kelders gezien. China zegt zelf geen oorlog te willen, maar het land bereidt zich wel voor op elke aanval van de zijde van de Sovjet-Unie", aldus de heer Berkhouwer. Tegenover hem hebben de Chinese autori teiten verklaard dat bij een dergelijke in val de Russen tweemaal twaalf jaar nodig zouden hebben om China te bezetten, om dat de Chinezen dan allemaal ondergronds zouden leven. Een van de argumenten die van Chinese zijde voor de angst voor een Sovjet-aanval naar voren was gebracht, hield in dat volgens Chinese informatie de Sovjet-Unie in een jaar tijd meer dan tien miljard dollar extra had uitgegeven voor militaire doeleinden en dat het aantal man schappen met een miljoen was gestegen. De reis van de heer Berkhouwer naar China vormde voor hem het sluitstuk van een rondreis door de vijf landen van Asean, een in 1967 opgerichte handelsasso ciatie tussen Indonesië, de Philippijnen, Thailand Maleisië en Singapore. [ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal 'n pak 'n DOMO produkt I ,G^S •<v<^ oWeS* Y\o3eX^cGeS*io0t <D DEN HAAG (ANP) Het broedseizoen 1975 is in de Flevopol- ders voor veel vogelsoorten zeer gunstig verlopen. In de natuurreservaten „De Burchtkamp" en „Het Harderbroek" broedden meer dan 200 paar bruine kiekendieven, twintig paar blauwe kiekendieven en tien paar grauwe kiekendieven. Het is zeldzaam in Nederland dat deze drie soorten naast elkaar broeden'. Ook hebben dit jaar verscheidene paren grauwe ganzen ge broed in zuidelijk Flevoland en ongeveer 1000 paren visdiefjes broedden in twee kolonies in de polders. Het moerasgebied in zuidelijk Flevoland bood in juni voedsel aan meer dan 90 procent van de broedvogels van het Naardermeer. Staat bekent kleur in tweetaligheid Boek in Fries en Nederlands Over enkele weken ver schijnt een door het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen uitgegeven boek zowel in het Nederlands als in de Friese taal. Het boek handelt over tweetalig on derwijs en dan met name in Friesland. Het is geschreven door de heer Kr. Boelens, wetenschappelijk medewer ker van de Fryske Akademy. Het is voor de eerste maal dat de staat der Nederlanden een boek uitgeeft dat ook geschreven is in de Friese taal. Uit het feit dat de Fries talige uitgave tegelijkertijd verschijnt met de Nederland stalige, mag men afleiden dat het ministerie beide talen in het kader van het boek als volkomen gelijkwaardig be schouwt. Bovendien krijgt men een indicatie van het belang dat wordt gesteld in het tweetalig onderwijs, spe ciaal in Friesland. De boeken worden gepresenteerd tij dens een persbijeenkomst die de minister van onder wijs en wetenschappen, dr. J. van Kemenade, dinsdag 26 augustus in Leeuwarden geeft over het tweetalig on derwijs op de lagere scholen in Friesland. De heer Boe lens heeft zijn boek geschre ven op verzoek van het mi nisterie. Het initiatief om de inhoud in twee talen te publi ceren is eveneens van de zij de van het ministerie geko men. Er bestaan plannen om op korte termijn het boek uit te geven in de Franse, Duitse en Engelse taal. Daarmee le vert Nederland - eigenlijk voor het eerst - een interna tionale bijdrage aan een on derwerp dat in tal van lan den momenteel erg in de be langstelling staat. De dru kopdrachten voor de verta lingen zijn al gegeven. India vergroot opiumproductie NEW DELHI (AFP) India is van plan dit jaar zijn opiumproductie voor farma ceutische doeleinden in bin nen- en buitenland te verho gen. De productie zal van ongeveer 860 ton in 1974 worden vermeerderd tot cir ca 1.200 ton. Daarvoor zullen nieuwe velden met papaver worden beplant. In het Amsterdamse Amstelpark wordt van 15 augustus tot 6 oktober de tentoonstelling 'Sport in beweging' gehouden. De expositie wil een beeld geven van de plaats die de sport door de eeuwen heen in de maatschappij heeft ingenomen. Op de foto een deel van de expositie met op de achtergrond een door de jeugd beschilderde schutting. NIJMEGEN (ANP) In de afgelopen dagen en weken zijn vooral in de Betuwe, het Rijk van Nijmegen, het land van Maas en Waal en ook in de provincie Noord-Brabant voor vele tienduizenden guldens aan valse bankbiljetten van duizend gulden in omloop gebracht. De gedupeerden zijn in de meeste gevallen autohandela ren en verkopers van vee. Bij de jaarlijkse ponymarkt afgelopen maandag in Bemmel, werd voor circa achtduizend gulden met vals geld betaald. Volgens de recherche van het district Nijmegen van de rijkspolitie is het buitengewoon moeilijk een spoor te krijgen in deze omvang rijke valse munterij. Eind 1973 konden rond de Utrechtse auto markt enkele personen worden aangehouden die valse duizendjes uitgaven. Die aanhoudingen leidden toen niet naar de makers van het valse geld. De politie waarschuwt het publiek attent te zijn bij het ontvangen van biljetten van duizend gulden. In Nijmegen werd in een automatiek een consumptie met duizend gulden betaald. Het biljet bleek vals te zijn. De duizendjes zijn volgens de politie vrij behoorlijk nagemaakt. Het gebruikte papier is echter gladder en zachter dan de echte biljetten en knispert ook minder. De vervalsers hebben gebruik gemaakt van verschillende serienummers. Het groen aan de achter zijde van het valse biljet is donkerder en de strafwet-vermelding is slecht leesbaar. Japan steunt Noord-Vietnam TOKYO (AP) - Japan heeft besloten om Noord-Vietnam 45 miljoen dollar aan hulp te geven, en zal tegen het einde van september een ambassa de in Hanoi openen. Noord-Vietnam heeft van Ja pan herstelbetalingen voor de in de Tweede Wereldoor log geleden schade geëist en de vestiging van ambassade van beide landen in Hanoi en Tokyo is uitgesteld in ver band met de onderhandelin gen over de Japanse hulp aan Noord-Vietnam. De twee landen hebben in september 1973 diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt. Amsterdam sluit 39 pensions uit brandpreventie AMSTERDAM (ANP) Burgemeester en wethou ders van Amsterdam hebben besloten om 39 pensions en hotels in de hoofdstad te sluiten wegens acuut brand gevaar voor de bewoners. Door deze sluiting moeten ongeveer 1100 bewoners, voor het merendeel gastar beiders en rijksgenoten, uit zien naar een nieuw onder dak. Bij de beslissing om de pen sions te sluiten heeft de ge meente het criterium van de brandgevaarlijkheid laten prevaleren boven het al of niet voorhanden zijn van ver vangende woonruimte. Zo wel de dienst herhuisvesting en de sociale dienst zullen zich echter inspannen om de betrokkenen aan vervangen de woonruimte te helpen. Flipperen in Egypte verboden CAIRO (Rtr) Egypte heeft flippermachines verboden, omdat deze toestellen een verderfelijke invloed op de jeugd zouden hebben. De Egyptische jongeren hielden zich steeds meer met deze apparaten bezig. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken in Cairo zijn de appa raten wegens hun gokele- ment illegaal. RIO DE JANEIRO (Rtr) De beruchte „Briga de des doods" die sinds het einde van de jaren zestig het leven in Brazilië tot een angstwekken de loterij maakt heeft weer eens duchtig van zich doen spreken. Alleen al in de afgelopen week werden tenminste twaalf mensen op brute manier om het leven gebracht. De afgelopen negen jaar heeft deze organisatie, die volgens ingewijden bestaat uit ex-politieagenten die het recht in eigen hand hebben genomen, minstens drieduizend .kleine" misdadigers bestraft op de hun bekende manier. De lijken die de afgelopen week in een verlaten straat in een voorstad van Rio de Janeiro, wer den gevonden moeten nog worden geïdentifi ceerd. Dat ze het slachtoffer zijn van de Brigade des doods staat wel vast Ze zijn doorzeefd met kogels en de verwondingen wijzen op martelin gen en wurging. Zij werden geblinddoekt en hun handen werden op de rug gebonden. De meeste slachtoffers van de Brigade des doods zijn mensen, die zich hebben ingelaten met de door de politie „beschermde" prostitutie en drug handel. De gepensioneerde kolonel Ivy Xavier vertelde verslaggevers dat er wellicht 60 mensen zijn geëxecuteerd door de brigade. Er zouden volgens Xavier in de week voor Pasen alleen al in de buurt van zijn huis veertien mensen zijn omgebracht Hij heeft een uitgebreid rapport gestuurd naar de president van Brazilië. ï$,£ï,komt" „Als de „zwarte maagd" langs komt",, zei Xavier, „kun je er donder op zeggen dat er de volgende dag weer overhoopgeschoten mensen worden gevonden." Volgens de ex-kolo nel zou de politie nog niet eens bereid zijn de lichamen van de slachtoffers op te ruimen-laat staan iets doen om de moorden te voorkomen of op te lossen. De Brigade des doods heeft ook een eigen publi citeitsafdeling. De kranten worden opgebeld en verteld waar de lijken gevonden kunnen worden. Op de slachtoffers worden papieren gevonden met teksten als: „Ik val geen politieagenten meer aan" of „ik was een dealer" Enkele hoge politiefunctionarissen zijn inmiddels door de justitie aangepakt. Commissaris Sergio Paranhos Fleury, chef van de Veiligheidspolitie in het district Sao Paulo, is weliswaar voor één geval vrijgesproken maar hij is nog betrokken bij diverse processen in verband met de dood van 21 mensen. Anderen zijn voor lange tijd opgesloten. Sommige zijn al weer ontsnapt waar bij de politie niet geheel vrijuit ging. Joao Coelho, een van de beruchtste moordenaars van de brigade is onlangs aan een hartaanval overleden vlak voordat hij bij de rechter moest verschijen. Een van zijn slachtoffers kon on danks de twaalf kogels in zijn lichaam getuigen dat Coelho hem had toegetakeld. Coelho werd de„kaarsenbrander" genoemd omdat hij altijd een brandende kaars bij zijn slachtoffers achter liet om eventuele boze geesten af te schrikken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7