Illegaal vuilstorten in de Blauwe Polder gaat gewoon door Jr aan| Ik Politie vestigt hoop op vinden van bebloede kleding moordenaar MargaT. Kinderspeelzaal 56 mille subsidie Waardering voor Katwijkse koor aan grenzen gebonden Wf biedingel m randspoorJ m I Watertje krijgt er juweel van pand bij Haagse speelgoed groothandel wil naar Leiderdorp PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 191 iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii JLiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllliWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van o s correspondent LEIDERDORP - B en w vra gen de raad, in tegenstelling tot het advies van de commissie maatschappelijk welzijn, de Stichting Kinderspeelzaal Lei derdorp voor 1975 een subsidie te verstrekken van maximaal 56.000. De commissie advi seerde het college het hele - geschatte - begrotingstekort voor 1975 te dekken hetgeen neer zou komen op een subsidie van 60.000. Bij de vaststelling van het subsidiebedrag zijn b en w uitgegaan van de vaste ver goeding van 1,75 (door de raad een aantal jaren geleden op deze hoogte vastgesteld) per bezoekeenheid. De raad zal nu in haar vergadering van a.s. maandag over deze subsidie aanvraag beslissen. De raadsleden krijgen dan ook te maken met subsidie-aanvra gen van ondermeer de Volksuni versiteit K en O, het Verbond voor Veilig Verkeer en de Werk groep Anonieme Alcoholisten. Voorts wordt de raad gevraagd een aanvullende subsidie te ver strekken voor de restauratie van de Dorpskerk. B en W willen de zittingsduur van leden (die geen raadsüd zijn) van de commissie van bij stand gaan beperken. Zij stellen daarbij dat het ongewenst is, dat deze zogenaamde burgerle den er erg lang in blijven zitten waardoor andere Leiderdorpers niet voor deze functie in aan merking kunnen komen. Het college stelt de raad nu voor te bepalen dat burgerleden maxi maal acht jaar (twee zittingspe rioden) lid mogen zijn van de j commissie van bijstand. De zit- tingsduur van de raadsleden in deze commissie wordt per perio de bepaald door de raad. Sportarts Maas overleden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Naar nu pas bekend is geworden is in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. overleden i dr. G. D. Maas. Dokter Maas genoot vooral bekendheid als sportarts en was verbonden aan het Anatomisch Laboratorium van de universiteit in het Acade misch Ziekenhuis. De heer Maas, die 46 jaar werd, promo veerde in augustus vorig jaar op een proefschrift over de li chaamsbouw van sportlieden, waarin hij onderzocht in hoe verre de lichaamsbouw, spieren enz. van diverse sportbeoefena ren van elkaar afwijken. Sassenheim Gisternacht werd ingebroken in het kantoor van een schoonmaakonderneming aan de Industriekade. De dade- r(s) verschafte(n) zich toegang door het inslaan van een voor ruit, waarna binnen op vanda listische wijze werd huisgehou den. De administratie werd over de vloer gegooid, en twee elec- trische telmachine's en een elec- tronische diktemeter werden vernield. De buit bestond uit twee kwartjes. De totale schade aan apparatuur en administra tie echter is circa 5 mille. Van onze correspondent Katwijk De waardering voor het Katwijkse christelijk man nenkoor „Jubilate" blijkt aan grenzen gebonden. Gisteravond boog de raadscommissie van on derwijs en vrije tijdsbesteding zich tijdens een vergadering in het Katwijkse raadhuis over een verzoek van het bestuur van dit koor om een garantie te ver strekken van 10.610,- ter gele genheid van een concert met de Marinierskapel op 2 september a.s. Zowel het college van b. en w. als de commissie oordeelde dat dit bedrag wat al te hoog was. „We willen ze nu op het laatste moment niet de mist insturen; toch adviseert het college 20% te reduceren op deze 10.000 gul den", zo zette wethouder Haas noot het standpunt van het col lege uiteen. Het raadslid Van Mierlo (Ge meentebelangen) ging nog veel verder met zijn opmerking: „We kunnen ons geld inderdaad veel beter besteden, dan aan dit Ju bilate met zijn vele familieleden en kennissen onder haar pu bliek." Voorzitter Haasnoot voegde daar nog aan toe: „Jubilate" betekent „Je moet juichen", zo heb ik deze week opgezocht. Dat lijkt me onterecht. Ik ben over tuigd van hun kunnen en hun culturele bijdrage in Katwijk, maar ze behoeven toch niet on gevraagd tekorten te creèren." Morgenochtend zal er een ge sprek plaatshebben tussen de wethouder en het bestuur om de begroting van het koor nader te bespreken. "ADVERTENTIE Sommige amateurfotografen betalèn graag meer dan nodig is. Sorry, bij Foto Mees kunnen zij dan niet geholpen worden. H GELUIDSPROJEKTORi Bauer T17 640,— Norls 110/815,— Eumlg S 810 D/ HQS 1018,— fbtohandel G.Mees Rapenburg 18, Leiden, tel. 071-33103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens: 19.00-21.00 uiir zaterdag 9.00-12.30 uur. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE Er zijn de laatste jaren in Zoeterwoude diverse oude panden door nieuwe, veelal jonge, eigenaren prachtig opgeknapt. Een van de jonste voorbeelden is te vinden in de Zuidbuurt waar de heren Giezen en Olsthoorn veel eer hebben van de renovatie van hun dubbelwoning die in het verleden een boerderij was. Het onbetwist hoogtepunt van deze categorie „doe-het-zelvers in het groot" krijgt echter gestalte aan het Watertje. Daar kwam aan het eind van het vorig jaar het oude pand leeg, dat enkele jaren terug het eigendom was geworden van de 24-jarige Arie van Nierop en zijn vrouw José. Zij woonden eerder in een caravan waarvan de staanplaats werd verkocht en zij ten lange leste letterlijk hun tent opsloegen achter het gemeentehuis om zo de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op hun woningnood. Een kraakpand aan de Laan De Goede Herder, eigendom van het gelijknamige gesticht, werd daarna, en tot op heden, hun onderkomen. Aan al deze ellende zal binnen afzienbare tijd een einde komen. In de gedwongen wachttijd is Arie in de gelegenheid geweest een gedegen plan voor de herbouw van het 2 eeuwen oude pand te maken. In het begin van het jaar is de woning waarin de oude schoenmaker Arie van Benten, in het verleden zijn stiel beoefende, tegen de vlakte gegaan. Daarna kon de herbouw beginnen die nu tot de balklaag is gevorderd en men een indruk begint te krijgen van de prachtige oude stijl waarin het wordt uitgevoerd. Om aan de materialen daarvoor te komen werd o.m. een oude schuur gekocht in Hazerswoude. Zeven weekends zaten Arie en José te bikken aan de oude stenen die bij de sloop hiervan vrij kwamen. In andere plaatsen werden zware balken van Amerikaans grenen op de kop getikt en de sloop Van een oude boerderij aan het Watertje leverde de gezochte dakpan nen op. De raamkozijnen werden door Arie zelf gemaakt. Deurkozij nen zijn niet nodig. Het hangwerk van de deuren wordt, zoals dat vroeger ook geschiedde, bevestigd in het metselwerk. De binnenmuren worden geheel opgetrokken van oude ste nen die niet gestucadoord worden. In de zijgevel vormt een wagenwiel een bijzonder fraai raam. Het pand zal aan de voorzijde gedekt worden met riet en naastgelegen poort een toog krijgen van oude stenen gedekt met plavuizen. Het bouwen in de oude stijl kost veel extra tijd maar heeft men er graag voor over. Voor de najaarsstormen losbreken hoopt Arie het dak te hebben geplaatst. Voor dergelijke grote klussen kan worden gerekend op de hulp van familieleden, dis graag bereid zijn een handje toe te steken. In het vroege voorjaar hopen Arie en José het juweeltje waarmede het karakteristieke Watertje verrijkt gaat worden met hun twee kinderen te betrekken. Aan de achterzijde moet dan ook de schuur in de vorm van een schaapskooi, met riet gedekt, gereed zijn welke het geheel nog meer cachet moet geven. Koster van Groene Kerk Koninklijk onderscheiden Oegstgeest De heer W. Ver steeg, die vanaf augustus 1948 als koster en opzichter van de begraafplaats bij de hervormde gemeente te Oegstgeest in func tie is, gaat op 1 september a.s. met pensioen. Dezer dagen heeft hij zijn woning op het „erf" van de Groene Kerk aan de Haar lemmerstraatweg verruild voor een flatje aan de Floralaan. Daar vierde hij deze week zijn 65ste verjaardag en een van de eerste bezoekers was burge meester jhr. T. A. J. van Eysin- ga om hem mededeling te doen van het Koninklijk Besluit waarin vermeldt dat hij onder scheiden was met de medaille van Oranje-Nassau in het zilver. Voor de heer Versteeg, die zijn sporen in de Oegstgeester ge- meenschap wél verdiend heeft, 1 o.a. bij de voetbalver. „Oegst- 1 geest" kwam dit als een grote verrassing. Koster Versteeg houdt 31 augus tus geen officiële afscheidsre- ceptie, maar hij zal op die dag voor het laatst tijdens een kerk- dienst in de Groene Kerk als koster dienst doen en na afloop kunnen de kerkgangers hem bij i de uitgang de hand drukken. Hij wordt opgevolgd door de heer W. F. Nieuwenburg. Toeristenmarkt in Katwijk Van onze correspondent Katwijk Tot vanavond 9 uur wordt er in de Princestraat een I toeristenmarkt gehouden. Iedere week staat deze markt in het teken van een bepaald even ement. Vandaag zal de aandacht worden gevraagd voor het oude ambacht. Naast de echt Katwijkse netten- boetsters zijn er een kaarsenma ker, een emailleur, een manden maker, een kantklosser en een glasblazer te bewonderen. Vol gende week zal de markt in het teken staan van bloemen en planten. Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politie heeft bij zijn onderzoek naar de moord op Marga Tegelaar al zijn hoop gevestigd op het vinden van de kleren van de moorde naar. Hierop moet vrijwel zeker bloed zijn gespat toen Marga Tegelaar zondagavond in de Leidse Hout met een lang mes werd neergestoken. Een zoekactie bij de Leidse stomerijen en wasserijen had vanmorgen nog geen resultaat opgeleverd. De politie hoopt nu, dat mogelijke huisgenoten van de moordenaar aangif te doen wanneer zij kleding met verdachte bloedvlek ken zien. Ook een zoekactie naar het moordwapen heeft nog niets op geleverd. Gisteren zijn o.m. slo ten in en bij de Leidse Hout uitgebaggerd of leeggepompt. Het resultaat was nihil. Nadat Marga Tegelaar zondag avond rond 7 uur haar ouderlijk huis aan de Stuyvesanthof had verlaten, is zij naar kennissen gegaan in het Groenoordkwar- tier. Vandaar ging zij rond 9 uur op weg naar de Jelgersmakli- niek, waar zij sinds enige tijd werd verpleegd. Ze heeft daarbij vermoedelijk de volgende route gevolgd: Wil lem de Zwijgerlaan, Oegstgees- terweg, Zweilandstraat, Hout laan, Johan de Kosterweg. Ieder die de jonge vrouw heeft zien fietsen of zondagavond in die buurt in zijn of haar ogen ver dachte personen heeft gezien, wordt verzocht contact op te nemen met de Leidse recherche, die bereikbaar is onder de na volgende telefoonnummers: 49961, 41941, 41942, 41943 en 41944. Van onze correspondent LEIDERDORP Een Haagse speelgoedgroothandel wil in Leider dorp haar bedrijf gaan vestigen. Dat zou dan moeten gebeuren op het terrein tussen de Touwbaan en de Lijnbaan. Zoals bekend, is dit het gebied dat direct grenst aan het voormalige terrein van de Touwfabrieken. De raad zal maandagavond beslissen of hij akkoord gaat met het verlenen van optie op bedoeld terrein aan de betreffende groothandel B.V. Spijer Zoon. Het bedrijf heeft het college meegedeeld indien enigszins mogelijk op zeer korte termijn met de bouw te willen beginnen zodat begin 1976 het bedrijf naar Leiderdorp zou kunnen worden overgebracht. Het ziet er ook naar uit dat op niet al te lange termijn ook gebouwd zal gaan worden op het terrein van de gemeentewerf aan de Hoogmadeseweg. B. en w. vragen de raad een krediet ter beschik king te stellen voor het maken van een schetsplan, door de Alphense architect J. Visser, van een gemeentegarage en een brandweerkazerne. Daarmee zou de door het college gewenste concentratie van alle werkplaatsen, opslag- en stallingsruimten voor gemeentewerken en brandweer een feit zijn. Oorspronkelijk wilde men dit in verschillende fasen doen in verband met de hoge daarvoor noodzakelijke investeringen. Nu het echter mogelijk blijkt een groot deel van de lasten te dekken uit de zogenaamde werkgelegenheidsuitkering, wil men het plan in één keer uitvoeren. Larry Joseph sterk op de Engelse mijl Alphen aan de Rijn Larry Joseph van Leidse atletiekverenigi Holland heeft gist avond tijdens de dc A.A.V. '36 georganiseer lange afstandwedstrijd de Engelse mijl gewo nen. In een spannende race, die do de Alphenaar Van Omni werd aangetrokken om 2 clubgenoot Aad Buitenhuis e nieuw Gouds- en clubrecord bezorgen, nam de Engelsm Smith twee ronden voor 1 einde de kop over gevolgd di Larry Joseph en Buitenhuis. I de laatste 300 meter had Jose nog zoveel kracht dat hij ki zag, van het tweetal weg sprinten en onbedreigd te fii hen in 4.20.6 min. J. Sm (Gloucester) werd tweede 4.22.8 min. en Aad Buitenh (A.A.V. '36) derde in 4.23.4 m (een nieuw Gouds en club cord). Arie van Tol (Batav werd vierde in 4.24.- min. De 3 mijl werd van Kop gewonnen door K. de Sr (Gouda) in 15.33.4 min. twe< werd verrassend de Alphe maratonloper K. van Schoo (A.A.V. '36) in 15.41.4 min. 5, Verkade (A.A.V. '36). Wybo Lelieveld (Bataven) u de 2000m steeple jongens A 6.16.- min. Overige uitslag 3000m steeple heren 4. J. fi driks (Bataven) 10.43.8 n 3000m dames 1. D. v.d. M1 (A.A.V. '36) 11.16.6 min., 2. A Schooten (A.A.V. '36) 11.3 min., 1500m meisjes A. 1. Gisteravond orgi seerde de Lissese atletiekv eniging De Spartaan insti wedstrijden. De beste preJ ties kwamen op naam van Sparta atlete Lia Bogerts met 13.06 m. het kogelsto won en bij het hoogspringen 2 meter van R. de Vries (A.A '34) en J. Schoot (Sportc Reeuwijk). Van de Lissese deelnemers v Aad Kortekaas het versprin heren, met een nieuwe perso lijk record 6.54m C (A.A.V. '36) werd tweede 6.43m en Rob Rijskamp (B ven) werd derde met een spit van 6.42m. Overige uitslagen van deel mers uit de Leidse regio: Hc springen heren: R. Rij ska (Bataven) en T. Brusche (B ven) 1.75m; 100 m jongens 1. D. v.d. Vijver (Holland) 1 sec. 2. R. Eveleens (Holland) sec.; Verspringen dames: 2. Koomen (Ypartaan) 5.03 Hoogspringen jongens A: Walraven (Spartaan) 1 meisjes A.: 1. B. v. Haarlemfl 13.1 sec.; 1500m heren: 1 Grimbergen (Spart) 4.21.4 fl 100 heren: 1. A. Kortek (Spart) 11.4 sec., 2. W. v.d. Ki (Spart) 11.7 sec:, kogel dan P. Kortekaas (Spart) 10.9! Discuswerpen dames: 2. P. tekaas (Spart) 34.34m; versp gen jongens A.: D. v.d. Vij 6.05.m. OVERHEIDSINSTANTIES KNIJPEN OOGJE TOE Van onze correspondent Alkemade Reeds enige jaren hebben in de Blauwe Polder in Rijpwetering illegale stortingen van containers met grof vuil plaats. Met name de laatste tijd is er van een duidelijke toename van stortingen sprake. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat rijden container-auto's af en aan, om hun bakken te legen. De vuilstortingen vinden plaats door het Leidse „Vliko" B.V. en het Rijpweteringse bedriif A. Hoogen- boom. Deze firma's halen net afval, dat officieel bekend staat als „tuin en bouwaf val", maar in de praktijk veel meer omvat, bij hun cliënten op en brengen het afval naar 2 percelen in de Blauwe Polder. De percelen zijn eigendom van de heren Rotte veel en Van Leeuwen. De stortingen zijn destijds begonnen op het terrein van de heer Van Leeuwen. Vanwege de vrij lagen ligging van zijn land kon hij het achterste gedeelte van zijn land niet bereiken. Hij liet daarom een ongeveer 15 meter brede sloot dempen op een zeer goedkope, waarschijnlijk zelfs lukratief winstgevende manier. Toen dit karwei na verloop van tijd voorbij was, ging de heer Van Leeuwen dit pad niet gebrui ken voor agrarische werkzaamheden, maar hadden vrachtauto's een mooi verhard pad gekregen. Deze konden nu op elke plaats op het weiland komen om hun vuil te storten in de putten, die in het weiland gegraven zijn. Als de put vol is, wordt ze weer met een laagje grond afgedekd. De overtollige goede veengrond wordt vervolgens duur verkocht. Ook op een tweede perceel in de Blauwe Polder, namelijk dat van de heer Rotteveel, vinden dergelijke stortingen nu plaats. Van de zijde van de provincie wordt er met geen woord over gesproken dat het doel een ophoping van het land zou zijn. Zij beschouwt het als een storting van grof vuil. Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Vuilverbranding heeft al enkele malen de gemeente Alkemade erop gewezen dat ze een taak in deze heeft. Meer dan 307c van het afval is als verbrandbaar huisvuil te beschouwen. Deze hoeveelheid hoort dus bij de centrale verbrandingsoven in Leiden thuis. De hoeveelheid zou de centrale gemakkelijk kunnen ver werken. te meer daar de centrale nog een ruime over-capaciteit heeft. De gemeente Alkemade heeft echter, via zijn pers-voorlichter de heer v. Elk laten weten, dat dit een provinciale zaak is, waarin de gemeente geen enkele zeggenschap heeft." De gemeente kan alleen via een schrijven aan de provincie van zijn verontrusting blijk geven. Ook in de Raad van Alkemade is tot nog toe door geen van de partijen deze problematiek grondig aangesneden Eerst verantwoordelijke voor wat erin de polder gebeurt, is het polderbestuur. Voorzitter van het polderbestuur, de heer J. Hoogeveen uit Hoogmade deelde echter mede dat de polderbesturen onder super-visie van de provincie staan en dat dit een zaak is, die bij de provincie bekend is. Het polderbestuur heeft, aldus de voorzitter, nooit vergunning of toe stemming gegeven en ziet liever niet dat de stortingen plaats hebben. Men zou met het uitgeven van een vergunning ook de nodige moeite hebben. De heer Hoogeveen wijst er overigens op, dat het storten onder eigen risico en eigen verantwoording gebeurt en dat alle mogelijke consequenties voor rekening van de eigenaren van de twee percelen zijn. Boven dien verklaarde hij, dat het Hoogheemraadschap Rijnland regelmatig watermonsters in de buurt neemt, die tot nog toe van redelijk goede kwaliteit zijn. Bij Rijnland was hier geen bevestiging van te krijgen. Van de kant van de provinciale Waterstaat wordt bevestigd, dat men op de hoogte is van de stortingen sinds 1972. De stortingen zijn illegaal en gebeuren zonder toestemming van de provincie. De woordvoer der, de heer Petie, bevestigde dat de stortingen in strijd zijn met het Streekplan Plassengebied. Dit streekplan werd vorig jaar al door Provinciale Staten goedgekeurd. In een passage over de bodemvervuiling in het streek plan staat (op blz. 87) dat het vervoer naar buiten de bebouwde kom gelegen vuilnisbelten „hoogst onge wenste consequenties t.a.v. het milieu heeft." Dit laatste wordt van provinciale zijde ontkend. Er is volgens de woordvoerder alleen van vervuiling sprake in „visueel estethische" zin. Over andere vormen van vervuiling b.v. grondwater is de provincie niets be kend. Er wordt daar echter geen controle op uitgeoe fend. Opvallend is dat de voorzitter van het polderbestuur noch de woordvoerder van de provinciale waterstaat enig idee heeft over de totale hoeveelheid vuil, die gestort wordt. Het polderbestuur meent dat de eige naar redelijk goed toezicht houdt De provincie zegt dat zij goede steekproeven houdt en „een behoorlijk inzicht heeft in wat er gestort wordt", maar exacte getallen zijn merkwaardigerwijze niet bekend. Duidelijk is alleen dat Gemeente, Polderbestuur en provincie in principe tegen de stortingen zijn. De stortingen zijn volgens alle wetten en voorschriften verboden. Toch wordt er na ongeveer drie jaar nog steeds gestort. De zaak wordt door de vingers gezien met als hoofd-argument „dat het grofvuil ergens gebracht moet worden". Deze problematiek is reeds lang onderwerp van studie geweest. De problematiek verschilt niet van de woonwagenproblematiek. De verschillende gemeenten proberen elkaar de hete aardappel toe te schuiven. Voorbeelden: In de Boterhuispolder aan de Zijl, ten noorden van de Merenwijk, werd enige tijd geleden een terrein van 40 ha aangekocht om daar puin te kunnen storten. Deze aankoop werd door de gemeenschap lijke vuilverbranding gedaan. Gemeente Warmond recreatieverenigingen kwamen in het geweer en stort-plaats, die vele voordelen bood, kwam er ni Ten zuiden van Alberts-Corner in Leiderd< speelde zich een zelfde situatie af. De gemee Woubrugge verzette zich en weer kwam er ge oplossing. Oplossingen zullen van provinciale zijde moeten I men als de samenwerkende gemeenten er niet kunnen komen. De provincie laat de zaak in Rijpi tering ongestoord doorgaan, terwijl er, naar men zt „met veel energie aan de zaak wordt gewerkt." Het einde van de vuilstorting lijkt in zicht, aldus woordvoerder van de provinciale waterstaat," nu men is wel afhankelijk van het vinden van alternai ven. Het zal echter wel een zaak van maanc worden. Hij zegde overigens wel toe, de controle laten intensiveren, vooral wanneer onregelmatig den geconstateerd worden. Probleem blijft dat alle betrokkenen een grof-vi struisvogel-politiek blijven spelen, omdat ze blijkbi geen andere oplossing kunnen aangeven. Regei heet hier nog vooruit zien. Wannneer zou men di op dit punt aan toekomen? Of moeten er ee kwalijke gevolgen ontstaan met betrekking tot grondwater of het polderwater. Maar dan is het laatEn wat betreft het „zo zeer beschern landschapschoon.... Dat wordt nu in de polder 'vreselijk veel geweld aangedaan. Een beeld van de landschapsvervuiling in de Blauwe Polder in Rijpwetering

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4