(2owva/nt Radikaal plan moet Carvalho macht geven in Portugal öorr, Bosbranden vreten steeds verder door Academische ziekenhuizen discrimineren hun patiënten Strop van 30.000 Vergissing Donderdag 14 augustus 1975, 65e jaargang no. 20195 Hadimassa DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden Directei Advertenties (excl. B.T.W) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 l Hadimassa vult het programma Zo was het, op Ned. II om 20.21 uur. Om 21.10 uur Duiken politie. Ned. I om 20.21 uur de operette Der Tanz ins Glück. Om 21.50 uur de documentaire tv-film Nachtdienst, in een ziekenhuis in Liverpool. Achter het Nieuws brengt om 22.00 uur rechtstreeks inter views met belangrijke personen in Portugal. Weinig verandering. Zonnig, warm en droog weer behoudens een kleine kans op een onweersbui in het zuiden van het land. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Max. temperaturen rond 28 gr. Morgen zon: 5.23-20.05. Maan: 15.43. Schev. hoogw.: 8.49-21.24. Laagw.: 4.27-16.55. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Het Scheveningse strand is vanaf aanstaande zaterdag verboden gebied voor honden. B. en w. van Den Haag hebben na veel klachten van badgas ten besloten om men sen die zich met een hond op het Scheven ingse strand bevin den via de Algemene Politieverordening strafbaar te stellen. Het hondenverbod op het Scheveningse strand geldt van 's morgens zeven tot 's avonds zeven voor het gedeelte tussen de haven en de eerste golfbreker ten noord en van de pier. In het winterseizoen, tussen 15 oktober en 15 mei, mogen honden wel het strand op. LISSABON Generaal Otelo Carvalho, lid van het leidende driemanschap in Portugal, heeft opnieuw een poging ge daan de politieke macht in Portugal te verkrijgen. Tijdens een bijeenkomst met alle Portugese bevelhebbers presenteer de Carvalho een radikaal politiek actie plan dat kan dienen als een nieuwe revolutionaire blauwdruk voor de toe komst van het land. Het document wordt gezien als een tegenzet van het manifest dat vorige week door negen prominente gematigde officieren werd uitgevaardigd en waarin de linkse rege ring van de communistisch gezinde pre mier, Vasco Gongalves werd veroor deeld. Het plan van Carvalho bevat veel ele menten uit het communique dat de bewe ging van de strijdkrachten vorige maand uitgaf over het vestigen van een revolu tionaire staat van arbeiders en militairen, waarin geen plaats is voor politieke par tijen. Zo komt hij opnieuw met het idee van revolutionaire wijkraden die de kracht moeten breken van alle conventio nele politieke partijen, inclusief de com- In de Portugese stad Fafe is de 49-jarige José Magelhaes onder grote belangstelling begraven. Magelhaes, die als gastarbeider in West-Duitsland werkt, werd op 6 augustus tijdens zijn vakantie in zijn geboorteland doodgeschoten bij een anti-communistische demonstratie. De begrafenis werd enkele dagen uitgesteld om de gemoederen in de stad te laten kalmeren. Op de achtergrond stijgen echter rookwolken op uit een onder communistisch beheer staande fabriek waarin kort voor de begrafenis brand was uitgebro ken. munisten. Volgens militaire kringen in Lissabon is Carvalho, hoofd van de mili taire veiligheidsdienst Copcon, het op één punt met het manifest van de gematigden eens: dat de dagen van generaal Gongal- ves als premier zijn geteld. De honderd vooraanstaande officieren, die gisteren de bijeenkomst met Carvalho bijwoonden, waren hoofdzakelijk bijeen om oplossingen te zoeken voor de intense machtstrijd die de laatste tijd is ontstaan tussen de gematigde en de communisti- sch-gezinde krachten binnen de' beweging van de strijdkrachten. Deze machtsstrijd heeft Portugal ernstig verdeeld en heeft, met name in het noorden van het land, geleid tot heftige anti-communistische de monstraties. Gisteren heeft het regerende militaire driemanschap al het personeel van de strijdkrachten, met uitzondering van de hoogste officieren, opdracht gegeven niet meer met vertegenwoordigers van de pers te praten. Het driemanschap heeft de kranten verder verboden militaire do cumenten, die als intern zijn geklassifi- ceerd te publiceren. AMSTERDAM Als het mooie, en vooral wanne weer nog lang aanhoudt, kan dat problemen opleveren voor de produktie en aanlevering van bier en frisdran ken. Op het ogenblik put men uit voorraden die voorlopig nog toereikend zijn, maar waarbij de bodem over een week toch wel in zicht komt. Aldus kon de public-rela- tionsafdeling van Heineken/Amstel meedelen. De levering van flessenbier geeft hierbij de meeste problemen. Met de aanvoer van bier in fusten zijn er geen moeilijkheden. Er worden bij Heineken op het ogenblik records gebroken; er worden gigantische hoe veelheden bier omgezet. Wat betreft de frisdranken heeft men moeilijkheden met het terugkrijgen van lege flessen. De consumenten wordt verzocht lege flessen zo snel mogelijk weer in te leveren. ONDANKS 11.000 BLUSSERS (Van onze correspondent Frans Wennekes) CELLE De branden in het oosten van Neder-Saksen hebben zich tot over een oppervlakte van 100 vierkante kilometers bos, heide en moerasgebied uitgebreid, hoewel intussen het aantal personen, dat aan het bluswerk deelneemt, tot 11.000 man van de brandweer, het leger en de grenstroepen is versterkt. Eveneens kon ondanks de inzet van de Franse „waterbommenwer- 1 pers", Amerikaanse militaire toestellen met schuimblusinstallaties en van helikopters met kleine plastic waterbommen niet worden verhinderd, dat gisteren opnieuw 2000 mensen uit hun huizen moesten worden geëvacueerd. Op andere plaatsen konden echter inmiddels weer duizend personen naar hun woningen terugkeren, nadat de dreiging van de brand was geweken. Gezien de enorme omvang van de brand is het weinig minder dan een wonder, dat tot nuv toe slechts één boerderij is afgebrand. Gisteren ging nog een aantal schuren en jachthuizen in vlammen op. De bestrijding van de brand is praktisch onmogelijk, omdat de wind telkens van richting verandert en de brandweerlieden dus onophoudelijk andere posities moeten zoeken. Ook laaien reeds gedoofde brandhaarden telkens weer op. Het grootste probleem wordt echter gevormd door de branden, die zich onder de grond voortplanten. Zij zijn er de oorzaak van, dat er telkens weer plotseling en op volkomen onverwachte plaatsen lange vuurtongen naar de hemel opstijgen. Bovendien is de bodem inmiddels zo heet geworden, dat het meeste water het effect heeft van een druppel op een gloeiende plaat. lijnen geven een spookachtige sfeer aan het heidegebied van Neder-Sak- sen waar al 10.000 ha in de as zijn gelegd. De 19-jarige Kathy Clossin uit Maple Heights (Ohio) heeft de bezoe kers aan een beurs versteld doen staan door bijenkoningin onder haar kin te plaatsen, waarna ongeveer 8000 honingbijen zich rond de koningin nestelden. Kathy vertelde te willen laten zien dat ho ningbijen veiliger zijn dan de mees te mensen den ken. Pech achtervolgt Viking KAAP CANAVERAL (UPI) Het Viking-ruimtevoertuig, dat een landing op de planeet Mars moet maken, wordt door pech achtervolgd. De lancering, die al drie dagen was uitgesteld wegens technische moeilijkheden in de eerste trap van de draagraket, moest gister opnieuw verschoven worden, nu voor tenminste tien dagen. Technici hebben een mankement aan een van de batterijen ontdekt. Door een defect, mogelijk als gevolg van blikseminslag, zijn deze bijna leeggelopen. Men gaat nu de hele Viking van de draagraket verwijderen en deze vervangen door het exemplaar dat bestemd was om tien dagen na de lancering van de eerste Viking te vertrekken. Bijen DORDRECHT (ANP) - In plaats van in een postbus in Zwijndrecht is een pak je met voor een garagebe drijf bestemde bankgiro- formulieren in een gelijk genummerde postbus in Dordrecht terecht geko men. Een dag of tien later sloeg het garagebedrijf bij zijn bank alarm, omdat er ten onrechte 31.000 naar de rekening van een tran sportbedrijf op een bank in Rotterdam was overge schreven. Nauwelijks was de over schrijving daar binnenge komen of de houder van de pas geopende rekening was 30.000 in contanten ko men halen, waarvan hij 8.000 wisselde voor Oos tenrijkse shillings. De Duitse politie zoekt nu de huurder van de postbus in Dordrecht, maar de moeilijkheid is dat men op het PTT-kantoor van hem niet meer afweet, dan zijn naam en dat hij zich enkele jaren geleden gelegitimeerd heeft met een Oostenrijks paspoort, waarin stond dat hij in Zaire geboren was. De bank die de 31.000 had overgemaakt zonder de handtekening op het over schrijvingsformulier te con troleren zit met de strop. -nadat hij in zijn postbus een stapeltje bankgiroformulieren had gevonden, bestemd voor een gara gebedrijf in Zwijndrecht. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ziektekostenverzekeraars in Nederland hebben de indruk, dat de academische ziekenhuizen proberen veel k os ten- onderdelen die vroeger deel uitmaakten van het "all-in" tarief, nu apart te berekenen aan particuliere patiënten. In financieel opzicht wordt de particuliere patiënt gediscrimineerd in vergelij king met de ziekenfondsverzekerde. Geen directe beelden Olympische Spelen (Van onze radio- en tv-redactie) Canadese tv vraagt 45 miljoen gulden. GENÈVE De tv-kijkers in Europa krijgen Hierdoor worden niet alleen de kijkers in Europa volgend jaar geen rechtstreekse beelden uit Mont- •-*-< real waar dan de Olympische Spelen zullen wor den gehouden. Men is het niet eens kunnen wor den over de prijs. De Europese Omroepunie (EBU) wil niet meer dan 23 miljoen gulden betalen. De gedupeerd, die in plaats van 130 uur rechtstreekse beelden nu alleen samenvattingen krijgen, maar ook de kijkers in Latijns-Amerika, Azië, Afrika en de Arabische landen, in totaal 350 miljoen kijkers. De Kontaktkommissie Landelij ke Organisaties van Ziektekos tenverzekeraars KLOZ heeft de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Volksge zondheid dringend gevraagd aandacht te besteden aan de academische ziekenhuizen. Al diverse malen heeft de KLOZ de ministeries gewezen op de onbevredigende structuur van de declaraties voor particuliere patiënten van academische zie kenhuizen. Als voorbeeld geeft de KLOZ, dat een particulier in de derde klasse 15 gulden per dag minder betaalt dan een fondspatiënt, maar daarnaast een rekening krijgt voor kli nisch specialistische hulp. Ui teindelijk betaalt hij dan 25 pro cent meer dan het "all-in" tarief. De KLOZ vindt dit verschil "hoogst onbillijk". Ook bestaat er grote onduide lijkheid over de vraag, wanneer iemand als particulier patiënt van een hoogleraar wordt be schouwd. Per ziekenhuis en per afdeling ontbreekt een uniforme gedragslijn. De KLOZ gaat op korte termijn contact opnemen met alle academische ziekenhui zen over deze problemen. Bomaanslag in Belfast: vier doden BELFAST (AP) - In Belfast is gisteravond een bomaanslag ge pleegd op een „protestants" café met als gevolg tenminste vier doden en meer dan 40 gewon den. Het café was voor een groot gedeelte verwoest en de kans bestaat dat nog meer slachtof fers zullen worden gevonden. Van de gewonden zijn er velen slecht aan toe. In het café ver oorzaakte de bom een bloedbad kort voor sluitingstijd verscheen een terrorist die per auto was komen aanrijden en schoot twee mannen neer die buiten het café de wacht hielden. Een werd ge dood, de tweede gewond. Toen werd door een tweede terrorist door de geopende deur een bom naar binnen geworpen die vrij wel meteen ontplofte. DOET U OOK MEE? Ir. Manusama: geding tegen burgemeester Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ir. J. A. Manusa ma, president van de Republiek der Zuid-Molukken heeft zijn juridische raadsman, mr. H. Droesen gevraagd opnieuw de burgemeester van Den Haag voor het gerecht te dagen in verband met zijn weigering om de Molukkers op 25 april toe- stemming te geven voor het houden van een maars door Den Haag. Op die dag vierden de Molukkers het vijfde lustrum van de RMS. Het geding zal vooral gaan om de principiële vraag of de weigering terecht is geweest en of die weigering in wezen een schending van de hier gevestigde rechtsorde is. In een eerder geding werd de bur gemeester van Den Haag in de ze kwestie in het gelijK gesteld. Nettowinst Philips 82 pet lager EINDHOVEN (ANP) De net towinst van het Philips-concern is in het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelf de periode van 1974 gedaald met 89 pet van 229 min tot 26 min. Over de eerste zes maanden bedraagt de daling daardoor 82 pet: de nettowinst zakte in die periode van 470 min tot 86 min, aldus het kwartaalbericht De omzet is in het tweede kwar taal gestegen met 2 pet van 6146 min tot 6241 nun. Over het eerste halfjaar gaf de omzet een toeneming te zien van 0,4 pet van 11.976 min tot 12.027 min. Het bedrijfsresultaat nam in het tweede kwartaal af met 60 pet van 633 min tot 253 min en in het eerste halfjaar met 56 pet van 1281 min tot 566 min. De nettowinst per gewoon aan deel van 10 bedroeg in het tweede kwartaal 0,08 (v.j. 1,27) en in het eerste halfjaar 0,36 (v.j. 2,62)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1