WIJ WETEN ALLES VAN DE MANNEN DIE VOOR ONS FLUITEN FC TWENTE Bezinnen over de toekomst Toetreden tot de subtop FRITZ SEIPELT, VOORZITTER SCHEIDSRECHTERSCOMMISSIE UEFA IIM DE KRANT dig houden. Ik heb steeds ge steld, dat er heel wat tegen over moet staan voordat ik bij FC Twente wegga. Als je in mijn hart kon kijken, zou je •zien, dat ik het liefste mijn hele leven hier zou blijven werken. Ik ben verknocht aan deze club, maar niemand zal het me toch kwalijk kunnen nemen als ik de kans aangrijp om een forse slag te slaan. De eisen, die ik bij Feyenoord stelde waren naar Nederland se begrippen buiten alle pro-' porties. Maar als Feyenoord erin was getrapt, had ik gebei teld gezeten. Wat ik bij Barce lona had kunnen pakken, grensde helemaal aan het on gelooflijke. „Waarom Barcelona mij niet heeft genomen, heb ik nooit gehoord, maar volgens mij hebben ze in Spanje voor Weisweiler gekozen omdat hij met üorussia de UEFA-Cup won. Zouden wij die finale hebben gewonnen, dan was ik het waarschijnlijk geworden". (Van onze correspondent) KERKRADE In tegenstel ling tot de meeste eredivisie- verenigingen heeft Roda JC vrij diep in de geldbuidel ge tast om de ploeg voor de ko mende competitie aanzienlijk te versterken. Bovendien wer den ook de contracten en de secundaire voorwaarden voor de bestaande kern verbeterd. De vereniging uit Kerkrade is enkele jaren geleden, toen van de eerste naar de hoogste klas se werd gepromoveerd, aan een meerjarenplan begonnen. Een plan dat tenslotte tot re sultaat moet hebben, dat Roda JC op de eerste plaats komt in de voetbalwereld van de provincie Limburg. Een con currentiestrijd om de macht en vooral de gunst van het publiek met MW, een gevecht dat ook in de vorige competi tie op het scherp van de snede werd uitgevochten. Niet alleen in de twee keiharde duels op het groene veld, maar ook ach ter de tafel werden enkele ke ren minder vleiende opmer kingen aan eikaars adres ge maakt Roda JC kan terugzien op een zeer succesvolle competitie Roda JC versterkte de aanval aanzienlijk, o.a. door het aantrekken van Gerard van der Lem van FC Amsterdam (links op de foto). 1974-'75. „Precies volgens planning", zegt manager Hans Coerver. „We hadden een plaats in de bovenste regionen van de middenmoot voor ogen en daarin zijn we geslaagd. Ook over de publieke belang stelling hadden wij niet te kla gen. Het stadion Kaalheide in Terwinselen, de thuishaven van Roda JC, was telkens goed gevuld. Een meerjaren plan eist echter, dat elk jaar vorderingen worden gemaakt Niet dat we deze keer denken kampioen te zullen worden, maar een rol zoals die bijvoor beeld in het vorig seizoen door FC Twente en AZ'67 werd ge speeld, streven wij wel na. ff ij zouden graag tot de subtop willen toetreden". Versterkt De voorhoede werd aanmerke lijk versterkt. Van FC Amster dam kwam de zeer beweeglij ke Gerard van der Lem, van Heerenveen werd goalgetter Johan Toonstra overgenomen en van buurtgenoot Fortuna SC kwam de populaire en snelle Leo Ehlen naar Kerkra de. Een poging om ook midden velder André Wetzel van Haar lem aan te trekken mislukte. FC Amsterdam was de Lim burgers juist een slag voor. Trainer Jacobs heeft de be schikking over een kerngroep van zestien spelers. Twee doel mannen, Bram Geilman en Jan van der Mierden en veer tien veldspelers. Hier komt misschien de Duitse Theo Öf- fermans, die nog bij. De eerste wedstrijd brengt Ro da JC op eigen veld tegenover Eindhoven, de debutant in de hoogste klasse. Coerver: „We hebben nog nooit van Eindho ven verloren, waarom nu dan wel". WENEN Na de finale voor Eurpa Cup I daalde een van kritiek verzadigde don kere wolk neer op de Franse scheidsrech ter Kitabdjian. Zeer onlangs faalde de Oostenrijkse scheidsrechter Nehory in een intertotoduel en dat is wat pijnlijker voor Fritz Seipelt, die voorzitter is van de scheidsrechterscommissie van de UEFA en in Wenen woonachtig is. Speciaal voor hem was het onprettig een landgenoot overladen te zien met kritiek. Opgewekte Fritz Seipelt, die zich diplomaat toont, vindt dat zulks allemaal bij het systeem van zijn scheidsrechterscommissie be hoort. Hij geeft volmondig toe dat er een niet gering verschil in kwaliteit van de scheidsrechters bestaat maar voegt er haastig aan toe dat naar zijn mening zowel de rechtsprekers als de interpreta tie van de spelregels steeds meer naar elkaar toe zullen, en moeten, groeien. „Vooral het geven van de gele kaart is een probleem maar ik ben ervan over tuigd dat we dat ook onder de knie zullen krijgen. Ons advies aan de scheidsrech ters: maak er geen overdadig gebruik van. Beschouw die gele kaart als een bevesti ging van een vermaning die eerder gege ven werd", aldus Fritz Seipelt. De joviale Wener staat aan het hoofd van een commissie van vijf man, inclusief hij zelf. De anderen zijn momenteel een West duitser, een Engelsman, een Spanjaard en een Roemeen. De scheidsrechterscommis sie een van de vele van de UEFA wordt aangewezen door het uitvoerend co mité van de UEFA en elk van de vijf leden heeft een speciale taak op het gebied van het scheidsrechterswezen. Fritz Seipelt is de „overkoepelende figuur", die van alles op de hoogte moet zijn, en dat ook is. „Wij hebben uiteraard de beschikking over de lijst van de FIFA. Voorts stuurt elk land, dat bij de UEFA is aangesloten, een voordracht met twee groepen scheidsrech ters, een sterke en een minder sterke groep. Bij die sterke staan uiteraard de FIFA-scheidsrechters. De hoofdgroep be staat uit vier scheidsrechters en uit die lijsten worden de leiders van de belang rijkste duels in UEFA-verband aangewe zen. De, laat ik het noemen b-groep, komt in hoofdzaak in aanmerking voor het lei den van wedstrijden van junioren, ploegen onder 23 jaar en amateurinterlands. Een -soort voorbereidende groep voor het grote re werk. Wij, als scheidsrechterscommissie, accepteren zonder meer die voordracht van de diverse landen. Maar dat wil niet zeggen dat we er verder niets aan doen. De UEFA beschikt over waarnemers maar in ieder land zijn bovendien vier ex-inter nationale scheidsrechters- voor diezelfde taak aangewezen. Indien kleine voetballan den niet over zo'n viertal kunnen beschik ken, wordt het bijgestaan door een buur land, ook al om de kosten te drukken. Wij kunnen zeggen dat we negentig procent van alle bij de UEFA opgegeven scheids rechters kunnen beoordelen, en dan regel matig. We zijn volledig op de hoogte van de verrichtingen van de scheidsrechters, die in aanmerking komen voor het leiden van internationale ontmoetingen. We wor den constant geinformeerd". KLOOF' En toch komt het voor dat een scheidsrech ter niet blijkt opgewassen tegen zijn taak. Een rechtspreker die in de archieven van de UEFA wel als bekwaam staat geboek staafd. Want ook in de „sterke groep" is het verschil in kwaliteit aanwezig en zelfs de UEFA is niet bij machte die kloof te dichten. Dat is ook lógisch want zoals er sterke en minder sterke voetballanden zijn, zo zijn er ook landen die scheidsrechters van mindere kwaliteit tot hun beschikking hebben. Het systeem van de UEFA voor ziet echter in vier „sterke" per land, ook als die niet beschikbaar zouden zijn. Er kan dus beter gesproken worden van de sterkste vier van elk land, ongeacht het feit of ze inderdaad „sterk" zijn. Dat onderkent Fritz Seipelt ook „maar er moet nu eenmaal een systeem zijn en proefondervindelijk is bewezen dat de meeste landen er vier kunnen leveren. Natuurlijk zijn het niet allemaal uitgespro ken toppers. Daarvan heb je er maar een paar, scheidsrechters die pertinent boven iedereen uitsteken. Wij zijn er niet om welke scheidsrechter ook terug te zetten. Dat doen we ook niet. We laten dat aan de onderscheidene landen over die, zoals is gebleken, zelf hun scheidsrechters afvoe ren indien dat noodzakelijk mocht zijn. Alleen als er disciplinaire straffen en dat komt zelden voor moeten worden gegeven, doet de scheidsrechterscommissie van de UEFA dat". GEEN PROBLEEM Fritz Seipelt is van mening dat in de loop der jaren een goed scheidsrechterskorps is opgebouwd, waarvan de basis dus ligt bij de aangesloten landen. Binnenkort moet de UEFA een grote wissel trekken op dat korps. Voor de eerste ronde uit en thuis van de toernooien om de Europa Cups I en II en het UEFA Cup-toernooi moeten liefst honderdachtentwintig scheidsrech ters beschikbaar zijn. Een enorm aantal, dat de vraag opwerpt of die er wel zijn. Seipelt, niet van zijn stuk te brengen: „Geen problemen, er zijn landen die meer dan vier goede scheidsrechters hebben. In deze eerste ronde in de tweede is het al vijftig procent minder zullen we wel een beroep moeten doen op scheidsrech ters van de mindere groep maar zo'n eerste ronde telt immers ook verscheidene min der belangrijke wedstrijden. Ook voor dat grote aantal geldt, dat we waarnemers beschikbaar hebben'. Deze waarnemers is het wel opgevallen dat de interpretatie van de spelregels niet ge lijkvormig is. De ene scheidsrechter wap pert sneller met het geel dan de ander, min of meer een kwestie van eigen strafbepa ling. Onverdeeld gelukkig is de scheids rechterscommissie van de UEFA niet met die kaarten. Seipelt: „Het loopt inderdaad niet altijd even goed, dat moet ik toegeven, maar ze zijn in het internationale voetbal nodig. In de commissie zijn we wel van mening dat de gele kaart de bevestiging dient te zijn van een vermaning dus niet, tenzij er een pertinent grove overtreding plaats vindt, meteen het geel te voorschijn halen. Ik geloof dat die gele kaarten een beetje overschat worden maar het is moei lijk stringente bepalingen voor te schrijven wanneer precies zo'n kaart moet worden gegeven. Je kunt het niet katalogiseren. Veel blijft afhankelijk van de betrokken scheidsrechter maar we adviseren steeds er geen overmatig gebruik van te maken. TOCH NIET Die uniformiteit, zowel in het toedienen van het geel als in de gehele scheidsrech- terij wordt doorkruist indien, zoals de KNVB heeft gedaan, eigen normen worden vastgesteld. In ons land heeft de grensrech ter een doorslaggevende stem in het bepa len van buitenspel. Daarvan kijkt Fritz Seipelt op want indien onze scheidsrech ters in UEFA-verband fluiten, blijkt dat uiteraard niet. Dan toont Seipelt zich de diplomaat. „Dat heeft ten eerste niets met de UEFA te maken. Indien dat zo is, handelt uw bond tegen de bepalingen van de Fifa. Maar als de scheidsrechter nu beter ervoor staat om te kunnen waarne men? Aha, dan beslist hij toch. Welnu, dan handelt de KNVB toch niet tegen de bepa lingen van de FIFA, die inhouden dat de scheidsrechter de verantwoordelijkheid draagt, de baas is in het veld HERMAN VAN BERGEM Het is moeilijk stringente bepalingen voor te schrijven wanneer precies een gele kaart moet worden gegeven. Waarnemers brengen over alle scheidsrechters rapport uit. Ook de UEFA moet ermee leren leven dat er (soms) groot kwaliteitsverschil bestaat. ENSCHEDE Weer moet FC Twente een seizoen beginnen zonder een speler, die het in dienst van de Enschedese club bracht tot het Nederlandse elftal. Het vertrek van Johan Zuidema brengt het aantal a-internationals, dat Twente sinds de zomer van 1973 ver liet, op vijf. Willy en René van de Kerkhof, Piet Schrij vers en René Notten keerden het Diekmanstadion eerder de rug toe omdat zij elders meer konden verdienen. Een tamelijk frustrerende gang van zaken, ware het niet, dat Twente er steeds weer in slaagde "de opengevallen plaat sen adequaat op te vullen. Het lijkt ook dit jaar weer te zijn gelukt. Ab Gritter, koning- schutter van FC Groningen, kwam naar Enschede evenals de Deense „goaltjesdief" Hans Aabech, die zich onder de hoe de van trainer Spitz Kohn wil revancheren voor een mislukt seizoen bij FC Brugge. Omdat de vaste kern nauwe lijks wijziging onderging Willem de Vries beëindigde weliswaar zijn loopbaan in het betaalde voetbal, maar die ontwikkeling was een jaar ge leden al te voorzien lijkt FC Twente toch weer in staat een hoofdrol te spelen in het Ne derlandse voetbal. Alle sombe re voorspellingen na de verlo ren finales in de toernooien om KNVB-beker en UEFA- Cup ten spijt vormen de En- schedeërs opnieuw een elftal, waarmee rekening moet wor den geouden. Wat niet wegneemt, dat het punt om zich te bezinnen over de toekomst is bereikt. De vraag hoe lang FC Twente zich nog als hoogvlieger kan handhaven, is gerechtvaar digd. Hoewel nationale en in ternationale successen uitslui tend plegen te worden behaald Trainer Spitz Kohn: „Het is inderdaad zaak aandacht te besteden aan de tweede bezet ting. Ik bedoel daarmee kna pen van achttien en negentien jaar, die over kwaliteiten be schikken en het geduld kun nen opbrengen een jaar of twee, drie te wachten. De laat ste jaren is die opbouw een beetje in het gedrang geko men. Natuurlijk is er wel naar gestreefd de a-selectie uit te breiden met jonge spelers, maar dat is niet helemaal ge lukt zoals ik graag zou hebben gewild". „Bovendien houdt zo'n beleid ook risico's in. Talenten als Jan Streuer en Roel Brinks zijn er bijvoorbeeld door uit de boot gevallen. Zij hebben te lang moeten toekijken en het daarom bij ons niet ge haald. Harry Bruggink lijkt, het wel te redden. Ook hij heeft lang geduld moeten* heb ben, maar vorig seizoen is toch gebleken, dat hij op eredivisie niveau kan spelen. Naar een stel knapen zoals hij zijn we nu op zoek, omdat een funda ment kan worden gelegd om FC Twente ook in de toekomst op niveau te houden. Ik ben zo vergroeid met deze club, dat ik er alles aan zal doen om iets goeds achter te laten voor de periode, die na mij komt, al stel ik voorop, dat ik er op dit moment helemaal niet aan denk bij FC Twente weg te gaan." Verknocht „Aan het eind van het vorige seizoen ben ik wel door Feye noord en Barcelona benaderd. Ik heb ook nog een aantal andere aantrekkelijke aanbie dingen gehad, waarover niets is uitgelekt. Als een grote club belangstelling voor mij toont, kan ik mij uiteraard niet afzij- door elftallen, waarin routi niers rijkelijk vertegenwoor digd zijn, dient het klimmen der jaren van een aantal spe lers. (Van Ierssel, Drost, Ora- nen, Van der Vall, Pahlplatz, Achterberg en, in iets mindere mate, Jeuring) niet klakkeloos te worden geaccepteerd. Er van uitgaande, dat de „oude" kern de basis van Twente's succesvolle bestaan, want zelfs in tijden van tegenspoed bleek dit gezelschap een uiterst hecht geheel nog een jaar of twee op topniveau mee kan, lijkt het bittere noodzaak te bouwen aan een nieuwe spe lersgroep achter de huidige a-selectie. FC Twente verloor Jo han Zuidema, maar meent met Ab Gritter een ko- ningsschutter te hebben binnengehaald.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13