AJAX TEVREDEN MET EEN GELIJKSPEL BIJ TWENTE AZ'67—SPARTA OP MATIG NIVEAU inimriiiniiiiiüi» Ronnie Hellström ster bij Zweden-Noorwegen Nusse stelde record scherper DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 1 ENSCHEDE FC Twente-Ajax, het duel tussen de beide favorie ten in de (omstreden) na-competitie om een plaats in het derde Eu ropese bekertouiKooi, heeft geen beslissing op geleverd. Ruim 15.000 toeschouwers zagen een confrontatie, die 60 mi nuten lang boeiend was, maar daarna verzandde omdat Ajax met de 1-1 score blijkens de speel wijze in het laatste half uur meer dan tevreden Malatrinsky ook genoemd bij Ajax AMSTERDAM Hoewel met grote hardnekkigheid de naam van Rinus Michels circuleert in de stroom van geruchten over de opvolging van Hans Kraay werd gisteren ook de naam genoemd van de Tsjech Mata- trinsky die enige tijd de Oostenrijkse club Admira Wacker onder zijn hoede heeft gehad. was. „Zo destructief heb ik Ajax nog nooit zien spelen", klaagde na afloop trainer Spitz Kohn. Toen werd opge merkt, dat Twente in belangrijke uit-wed- strijden bijv. Juven- tus en Borussia Mun- chengladbach zelden anders pleegt te opere ren, repliceerde Kohn bits: „Er is wel een ver schil tussen het probe ren vanuit balbezit aan te vallen en het vanaf de middenlijn constant in de richting van de eigen doelman terugspe len". Jan van Daal, na het ontslag van Hans Kraay interim-coach bij Ajax, ontkende dat zijn ploeg er bewust opuit was geweest de gelijke stand vast te houden. „Wij hebben alleen geprobeerd Twente uit de Tent te lokken. Door er een duel van man tegen man van te maken hoopten wij, dat on- Jan van Daal neemt de hon neurs waar na dat Hans Kraay Ajax heeft ver laten. (inzet) ze snelle spitsen de ruimte zouden krijgen. Hetzelfde spel letje speelt Twente uit ook. Wij waren hier vanavond toch niet om het spel te maken". Dat Ajax van die gedachte uitging liet het ook in het eerste kwartier al blijken. Met Heinz Stuy als vervanger van de geblesseerde Piet Schrijvers en Ton Wickel in de rol van voorstopper Van Daal: „Barry Hulshoff kan nog niet twee wedstrijden in een week spelen, dat is het afgelopen weekeinde geble ken" liet Ajax de Twente naren komen. Arnold Mühren en Frans Thyssen kregen na knap uitge voerde aanvallen kansen, maar de zuiverheid ontbrak bij de afwerking. Bij het eer ste gevaarlijke moment voor het Twentedoel was het wel raak. Na dertien minuten ont deed de door Suurbier gelan ceerde Ruud Geels zich handig van Epi Drost, waarna hij pre cies op tijd de goed meegeko men Arno Steffenhagen op maat bediende. Op het schot van de actieve Duitse midden velder had doelman Gross geen antwoord.: 0-1. Zeven minuten later leek de strijd gestreden toen de overi gens zwak acterende Tscheu la Ling een pass van John Dusbaba tot doelpunt verleng de, maar scheidsrechter Theo Boosten annuleerde de treffer omdat zowel Ling als Geels buiten spel had gestaan. FC Twente haalde opgelucht adem, reorganiseerde zijn aan vankelijk veel ruimte gevende defensie en begon voorzichtig te bouwen aan een tegenoffen sief. Gelijkmaker In de 27ste minuut resulteer de dat in de gelijkmaker, wel ke Theo Pahlplatz zeer be heerst scoorde nadat zowel Ruud Krol als Wim Suurbier had misgetast op een fenomi- nale dieptepass van Arnold Mühren: 1-1. Even later behoedde Heinz Stuy zijn ploeg voor een ach terstand door een magnifieke redding te verrichten op een niet minder magnifiek geno men vrije trap van Arnold Mühren, wiens broer Gerry na rust bij Ajax werd vervangen door Henk van Santen. „Mühren had last van een lies blessure", lichtte Jan van Daal toe. „Als het had gemoeten zou hij verder hebben kunnen spelen, maar ik wilde geen risico nemen om dat zaterdag voor ons de competitie begint en die is nu eenmaal het be langrijkste. Om die reden heb ik ook Piet Schrijvers niet op gesteld". In de tweede helft dicteerde FC Twente het spel. Deson danks moest Gross het eerste in actie komen toen Notten de bal van ver keihard inschoot. Na een door Cees van Ierssel genomen vrije trap kreeg aan de andere kant Jan Jeuring een kans, maar zijn kopbal was te zacht om Stuy te ver rassen. Met de als libero i Ton Wickel tracht Jan Jeu ring (links) te beletten gevaar lijk te worden. Ruud Krol in de hoofdrol bleef Ajax in het verder ver loop van de soms grimmige strijd defensief overeind. TON VAN DALEN Scoreverloop 13. Steffenhagen 0-1, 27. Pahlplatz FC Twente: Gross, Van Ierssel, Overweg, Drost, Oranen.- Thijssen, Van der Vail, Arnold Mühren., Bos (Achterberg), Jeuring (Gritter), Pahlplatz. Ajax: Stuy., Suurbier, Wickel, Krol, Dusbaba. Notten, Gerrie Mühren (Van Santen), Steffenha gen, Ling (Van Dord), Geels, Meij- ALKMAAR Eigenlijk was het helemaal geen spektakel. De tot voor-competitfe omgevormde na-competitie waarvan het eindresultaat nog altijd geen plaats in de UEFA-cup garandeert, zou spek takel moeten gaan brengen. Maar de ploegen staan aan de vooravond van een nieuwe competitie. Fris van de lever om de strijd aan te binden. Teveel werklust waardoor van mooi voetbal nauwelijks te genieten viel in de Alkmaarderhout waar AZ Sparta op bezoek had. AZ won dan weliswaar zijn eerste treffen met 2—1, drie schitterende doelpun ten dat wel, maar daarmee is de koek dan wel snel op. Joop Brand na afloop: „Erg onrustig was het allemaal. Inderdaad zat er tussen de doelpunten weinig fraais. Beide ploegen hebben zich waar willen maken. Er werd gezegd dat Sparta het zo slecht zou gaan doen deze competitie. Maar het valt allemaal nogal mee". Inderdaad speelde Sparta lang niet zo slecht als berichten in het verleden zouden hebben doen vermoeden. Joop Brand had zijn ploeg ook op het hart gedrukt dat het Sparta van de Intertotocompetitie niet het Sparta van de nationale competitie zou zijn en dat bleek dan ook in de door arbiter Frans Derks tolerant geleide ontmoeting. Maar erg veel lust om aan te vallen etaleerden de Spartanen van Leo Steegman nu ook weer niet. De ploeg liet het ijverige AZ rustig op zich afkomen, kon vaak in het middenveld al ingrijpen omdat AZ in zijn ijver de nauwkeurigheid vergat. Van lekker voetbal viel in de eerste helft dan ook nauwelijks te genieten en van spanning was helemaal geen sprake. De kansen ontstonden door slordig optreden van de beide defensies. De achterste linie van Sparta hanteerde bovendien regelmatig de buitenspelval. Opvallend was dat de. routiniers Suurendonk bij AZ en Van de Veen bij Sparta de gangmakers waren in het treffen dat door ruim 7000 toeschouwers werd bijgewoond. AZ probeerde wel met snelle counters de score open te breken. Via de vleugels Vosmaer en Van Marwijk werden lange ballen het centrum van Sparta ingezonden, maar het centrale duo Balkestein/Visser speelde een tot dan uitsteken de wedstrijd. Vervanging Sparta was overigens snel aan een vervanging toe. Skipper moest plaats maken voor Matic. In het strafschopgebied torpe deerde Ronald Spelbos de Rotterdamse rechtbuiten, maar van een strafschop wilde Frans Derks niets weten. Het enige werkelijk spannende moment deed zich kort voor rust voor. Toen verkeek Visser zich op een ingooi van AZ waardoor Kees Kist de bal voor het doel kon plaatsen. De opkomende Ruud Suurendonk nam de bal op het hoofd en de al uit positie zijnde doelman Pim Doesburg kon met een been nog net redding brengen. Na de rust pakte AZ de zaken energieker aan maar vond weer een te verdedigend Sparta tegenover zich. Al in de eerste minuut was Bob Vosmaer dichtbij een doelpunt na een vrije trap van Nygaard. Maar de Sparta-defensie kon ruimen. Het was uitstel van executie want twee minuten later deponeerde Vosmaer de bal wel achter Doeburg. Een kleine tien minuten later kon AZ zijn tweede treffer aantekenen. Bob Vosmaer was door Meutstege op de rand van het strafschopgebied ten val gebracht en van Marwyk mocht op rechts een vrije trap nemen. Met een sierlijke boog deponeer de hij de bal net onder de kruising onbereikbaar voor de gretig graaiende Doeburg. Joop Brand haalde Ruud Suurendonk naar de kant voor Hugo Hovenkamp. Brand: „Voor Suurendonk bestond de dreiging van een gele kaart". Na slordig optreden van de AZ-defensie belandde de bal op lichts bij de ijverige invaller Matic die met een schitterend schot Gerrit Vooys nog passeerde 2—1. Ton de Wit Scoreverloop i?KryêslPae/ 1N<)' 57- Van Marwijk 2-0, 85. Matic 2-1. Toeschouwers *>dU0. Scheidsrechter Derks. AZ'67: Vooys, Van Rijnsoever, Mol, Spelbos, Vonk, Wildbret, Suurendonk (Hovenkamp) Nygaard, Vosmaer (Goedhart), Kist en Van Marwijk, oparta: Doesburg, Jansen, Visser, Balkestein, Meutstege, Salfischberger van de Veen, Michielsen, Skipper (Matic), Larsen, Van Staveren. Lubanski toch naar België OSLO Het Zweedse voetbalelftal heeft gisteravond in Oslo een wedstrijd voor groep drie van het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Noorwegen met 20 gewonnen. Bij de rust stonden de Zweden met 1—0 voor door een doelpunt van Sandberg in de 29e minuut. In de tweede helft scoorde nog Sjoeberg (54e minuut). Beste r doelman Ronnie Hellström. Er v De stand in groep drie is nu: 1. Joegoslavië 4 3 0 1 6 3—4 2. Noord-Ierland 3 2 0 1 4 4—2 3. Zweden 4 2 0 2 4 6—5 4. Noorwegen 5 1 0 4 2 5—12 Excelsior De Rotterdamse eredivisieclub Excelsior heeft op eigen terrein voor 1000 toeschouwers een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de plaatselijke amateurclub Neptunus gespeeld. Excelsior won met 40, na bij de rust reeds met 1—0 te hebben voorgestaan. De doelpunten kwamen op naam van Struis, v.d. Spek en Van Zanten (2). In Brunssum won de eerste divisieclub Fortuna SC voor 600 toeschouwers met 30 van de amatuer hoofdklasser Limburgia. Bij de rust leidde FSC met 1—0. De doelpunten kwamen op naam van De Neeling (2) en Roemgens. Wageningen won met 01 van de vierde klasser DUNO. Bij de rust was de stand 51. De doelpunten van Wageningen werden gescoord door Hamberg (3), Budding (3), Tomas, Ooms, Groenendijk en Frandsen. Voor DTJNO scoorde Bragonje. Er waren 750 toe schouwers. Barcelona Barcelona heeft in Aken voor 20.000 toeschouwers een vriend schappelijke wedstrijd tegen Alemannia Aachen (tweede liga) gelijkgespeeld: 11. De ruststand was nog 0—0. Kucharski gaf de Westduitsers in de 52ste minuut de leiding uit een vrije trap van zeker 25 meter. In de 74e minuut zorgde de vervanger van Johan Cruyff, Clares, voor de gelijkmaker. De Spanjaarden Corominas en Asensi schoten tegen de paal. Neeskens speelde de hele wedstrijd mee, Cruyff liet zich in de rust vervangen. Lubanski De Poolse voetballer Lubanski heeft van de autoriteiten toestem ming gekregen zijn carrière bij de Belgische club FA Lokeren voort te zetten. Lubanski raakte twee jaar geleden ernstig geblesseerd en moest de strijd om het wereldkampioenschap in West-Duitsland missen. In de lente van dit jaar maakte hij zijn rentree bij Gornik Zabrze, maar tot nu toe had hij zijn oude vorm nog niet te pakken. Pele Pele heeft genoegen moeten nemen met de tweede plaats in de verkiezing van de beste voetballer van de Noordamerikaanse league. De Braziliaan bleef met een totaal van 313 punten beduidend achter de winnaar Steve David uit Trinidad. David is rechtsbuiten van de Miami Toros, loopt de 100 meter in 10,7 seconden en scoorde in 21 wedstrijden 23 maal. WK Argentinië Tweeèneenhalve week voor de sluitingsdatum van de inschrijving voor het volgende toernooi om het wereldkampioenschap (de eindronde is in 1978 in Argentinië) hebben zich 68 landen aange meld. Voor het vorige toernooi hadden 91 landen ingeschreven. Tot nu toe heeft de KNVB zich nog niet officieel opgegeven volgens de lijst, die de FIFA gistermiddag bekendmaakte. Chantage Günther Siebert, de voorzitter van de Westduitse voetbalclub Schalke '04 is door een nog onbekende gechanteerd in verband met het Bundesligaschandaal van 1971. De man eiste 100.000 mark. "Anders ga ik met mijn materiaal over u en het Bundesligaschandaal naar de officier van justitie", aldus de man wiens stem door de politie op band is vastgelegd. Een afspraak met de onbekende bleef zonder succes omdat hij niet verscheen. Verschoven De competitiewedstrijd voor de eredivisie De GraafschapTelstar zal op zondag 7 september (de bekerzondag) worden gespeeld, en niet op zondag 21 september. Dit in verband met de strijd om de wereldkampioenschappen touwtrekken op 20 en 21 september in Doetinchem. Franse competitie ■L 2. Marseille 4. 3. Bastas 4. 4. Ler.s 3. 5. Lyon 3. KOPENHAGEN Mieke van Doorn (De Spartaan) heeft gister avond bij atletiekwedstrijden in Kopenhagen haar eigen nationale record hoogspringen met een sprong van 1,84 m tot op een centimeter benaderd. De Lisser atlete, die dit seizoen reeds twee maal 1,85 meter sprong, won het nummer in Kopenhagen voor de Canadese Louise Walker, die de dezelfde hoogte bedwong maar daarvoor meer sprongen, nodig had. Een tweede Nederlandse overwinning kwam op naam van Joke van Gerven (De Spartaan), die op de 1500 meter tot 4.19.3 kwam Trudy Wunderink (GAC) zegevierde op de 400 meter in 53.8 seconden. Op de 400 meter horden verbeterde Frank Nusse zijn eigen nationale record met tweehonderste seconde tot 49.8 seconden. In Lissabon noteerde Nusse een electronisch opgenomen tijd van 49,82 seconden. De AAC-er eindigde in Kopenhagen als derde achtei de Olympi sche kampioen en wereldrecordhouder John Akii Bua uit Oeganda, die 49,4 seconden liep en de Amerikaan Jim Bolding, die 49 6 seconden liet afdrukken. In de B-loop van de 400 meter horden ging de eerste plaats naar de Rotterdammer Jan Struyk, die met 52,1 seconden blijk gaf langzaam weer m vorm te komen. Sammy Monsels behaalde od seconden™^ plaatS m 6611 weini8 betekenende 21,5 Stand De stand in de nacompetitie is nu 1. AZ'67 1,1,0, 0, 2, 2-1 2. Ajax 1,0,1,0,1.1-1 3. FC Twente 1, 0,1, 0.1,1—1 4. Sparta 1,0, 0,1,0,1—2.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11