EUGD VROEG MODEBEWUST Zondag 17augustusgaat de bal weer overal rollen en deToto weer volop draaien. Bloedproef strijdig met verdrag van Rome? Vijf daagse rit in koets BRANDWEER LONDEN OP INSTORTEN Isabel Peron wijzigt kabinet Vervoer gijzelaars kostte 1,5 miljoen ''[iNSDAG 12 AUGUSTUS 1975 LEIDSE C0URAN1 PAGINA 7 ALKMAAR (ANP) De politierechter er,in Alkmaar zal zich volgende week en maandag uitspreken over de rechtma- hei tigheid van de gedwongen medewerk- 011 ing aan de blaas- en bloedproef. Gis termiddag diende voor de politierech ter het vervolg van een strafzaak, waarin de vraag centraal staat, of de ^gedwongen medewerking aan de alco holproeven strijdig is met het ook door Nederland geratificeerde verdrag o van Rome. De Alkmaarse advocaat mr. L. K. F. Schuitema ker bepleitte in deze zaak vrijspraak voor een cliënt die principieel medewerking aan de proe ven weigerde, omdat de advocaat van mening is dat de verplichting om actief mee te werken aan het verzamelen van belastend bewijs tegen, zichzelf een vorm van pressie is, die als zodanig strijdig is met de beginselen van een goede procesorde, zoals het verdrag die voorschrijft. In zijn antwoord op deze verdragsrechtelijke bezwaren verklaarde de officier van justitie, mr. P. Brilman, gistermiddag, dat het verdrag zijns inziens wel degelijk de mogelijkheid biedt om binnen de nationale wetgeving de medewerking aan de alcoholproeven af te dwingen. De blaa- sproef zag hij als een selectiemiddel, waarmee een verdachte een inlichting over zichzelf ver schaft. „We kennen in Nederland talloze wetten en met name in de sociale sektor waarbij het zich onthouden van het verstrekken van verlang de inlichtingen gestraft kan worden", aldus de. officier. Wel erkende hij dat de bloedproef inder daad als strijdig zou kunnen worden uitgelegd met de beginselen van het verdrag. „De Neder landse wetgever heeft het grote algemeen belang van veilig verkeer echter zwaarder laten wegen dan dit principiële bezwaar", aldus mr. Brilman. Mr. Schuitemaker gaf ten aanzien daarvan als zijn mening te kennen dat de Nederlandse wetge ver zich daarmee op een hellend vlak heeft gewaagd. „Extreem doorgedacht zou het met deze argumentatie mogelijk zijn het martelen te verdedigen als pressiemiddel om een verdachte aan het praten te krijgen. Dat mag dan momen teel ondenkbaar zijn, in een andere tijd en onder een andere regering is het dat zeker niet", aldus de advocaat, die daarbij de ontwikkelingen in nazi-Duitsland als voorbeeld stelde. De officier van justitie verwierp dit voorbeeld als „je reinste demagogie". $mzet kinderkleding 1,4 miljard ZifRECHT (ANP) De laatste wordt er in ons land ruw hat ongeveer 1,4 miljard legden per jaar besteed aan iderkleding. „En er is nog ls een stijgende lijn te con- hïteren", zegt de heer L. Kust- l, algemeen secretaris van de 1VEC (Nederlandse Economi- le Vereniging voor de Con- itie-industrie) naar aanlei- ig van de 22e vakbeurs „Het lid", van 22 tot 25 september de Julianahal van de jaar beurs in Utrecht. Hstijgende lijn is deels te ver- ren uit het aantal kinderen 014 jaar. Dat waren er in 2.980.000 en in 1973 12.000. Voorts neemt men aan hoewel dat nog nooit weten- appelijk is onderzocht dat ouders er geld voor over iben hun kinderen „het be te geven. Daarbij speelt dan kinderstem een woordje mee. moderne jeugd is al vroeg debewust. Al jong weten ze ze willen hebben en ze be en zelf hun keus. verkoop van kinderkleding n 1974 bij de grote kleding- gazijnen met zes procent ge- »en, bij de warenhuizen met procent en bij de speciaalza- met 14 procent. Het eerste artaal van dit jaar geeft nog ;ere cijfers. De omzet steeg de grote kledingmagazijnen 24 procent, bij de warenhui- met 19 procent en bij de ciaalzaken met 15 procent, eederde van de omzet is in iden van de zelfstandige de- handel. k aandeel de Nederlandse derkledingindustrie in de irkt heeft is moeilijk te bepa- Dit komt, doordat er naast gespecialiseerde bedrijven confectiebedrijven zijn die /el kleding voor volwassenen kinderen maken. Vast at wel dat er een belangrijke >ort van kinderkleding is. ^odi W' le in '76 nther Frank van het Neder- jdse Instituut voor Kindermo de zomer van 1976 le vrolijke kleuren verschij- op een donker fond. Hij brspelt oranje, violet en tur- pise in grote naieve bloemen kleine millefleur-bloemetjes liberty-zijdjes. De stoffen llen echter katoenachtig zijn Iplin en gabardine bijv.) en maast alle mogelijke stofjes in de folklore hun bestaans- ht hebben bewezen: bakker- ,jes, smalle strepen, het ka- van verpleegsters en non- kleding uit vroeger jaren. de meisjes komen er sack- :jes afgezet met felle biezen doorgestikte naden. De (klei- jongens krijgen de matro- •aag terug en ook de safa- 1 dringt verder door. De jjkerbroek krijgt concurrentie de overall, maar is toch niet te denken uit de kleding jongeren. De pijpen wor- evenwel nauwer en er wor-_ korte jackjes op gedragen. N OEN HAAG Na een reis van vijf dagen arriveerde gistermid dag het rijtuig met de afgevaar digden van de Stalhouderij Noord-Nederland uit Groningen op het Binnenhof In Den Haag om daar aan een vervanger van ka mervoorzitter Vondeling een peti tie aan te bieden, waarin woorden van aanbeveling van enkele bur gemeesters uit de provincie Gro ningen en Drente stonden. De Groningse stalhouderij, die als enige in Nederland nog het ver voer bij bruiloften en partijen uit sluitend per paard en wagen ver zorgt, is gedoemd te verdwijnen wanneer CRM niet snel besluit de stichting met 50.000 gulden per jaar te steunen. In Groningen zelf kregen zij bij het verzoek om sub sidie nul op het request. Na de petitie aangeboden te hebben ver trok het kleine gezelschap naar het ministerie van CRM in Rijswijk voor een gesprek met staatssecre taris Meijer van CRM. Ook van de staatssecretaris konden de afge vaardigden echter geen plezierige tijding ontvangen: het ministerie van CRM deed geen toezegging tot subsidiëring. Kotalla in hoger beroep AMSTERDAM (ANP) De Duitse oorlogsmisdadiger Joseph Kotalla (67) gaat bij het gerechtshof in Den Haag in hoger •roep tegen het vonnis van de president van de Haagse rechtbank in het kort geding dat hij tegen minister Van Agt van Justitie had aangespannen en verloren. De twee advocaten van Kotülla hadden het kort geding voor hun cliënt een van de drie van Breda aangespannen om strafonderbreking voor hem te verkrijgen. Kotalla kreeg in 1972 een hersenbloeding en kan nu nauwelijks meer spreken en lopen. In 1948 werd Kotülla, die ondercommandant is geweest van het concentratiekamp Amersfoort, ter dood ver oordeeld. Deze straf werd in 1951 omgezet in levenslange gevangenisstraf. Zomertijd nog in beraad DEN HAAG (ANP) De mogelijkheden om in Nederland reeds volgend jaar de zomertijd in te voeren zijn onderwerp van onderzoek en beraad. Hierover wordt ook overleg gepleegd Benelux-verband. Een en ander is nog niet afgerond. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde antwoord van minister Van Doorn van CRM op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid De Kwaadsteniet (ARP). In het antwoord herinnerde de bewindsman er aan, dat Frankrijk reeds besloten heeft tot invoering van de zomertijd met ingang van 1976. ADVERTENTIE) Als ik zondag goed zit in de Nationale Lotto of Toto boek ik nu vast voor de WK Voetbal in 1978. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. De blusboten van de Londense brandweer liggen werkloos in de Theems te wachten tot de onenigheid over de loonsverhoging is bijgelegd. LONDEN (UPI) De brandweer van de Engelse hoofdstad Londen staat op instorten tengevolge van een langzaamaanac- tie van 6.800 spuitgasten om hun looneisen kracht bij te zetten. Volgens de brandweercommandant is het publiek in gevaar en zal misschien politie of leger te hulp moeten komen. De commandant zei dat 22 van de 114 brandweerkazernes en bijna honderd van de 350 spuiten buiten werking gesteld waren door de langzaamaanactie, die in mei begon, maar afgelopen week uitgebreid werd. De vakbond van brandweerlieden wil zes pond (bijna 35 gulden) loonsverhoging en een 40-urige werkweek. Een brand weerman moet nu nog 48 uur per week dienst doen. BUENOS AIRES (Rtr) De Argentijnse president, mevrouw Isabel Peron, beeft een ingrijpende regeringswijziging tot stand gebracht- Nadat het oude kabinet gistermiddag zijn ontslag had aangeboden vond vannacht reeds de beëdiging van het nieuwe plaats. Volgens een officiële aankondiging in Buenos Aires ge schiedde de wijziging op veraoek van mevrouw Peron om haar in staat te stellen „de veranderingen aan te brengen die zij noodzakelijk acht". De wijziging houdt in dat vijf van de acht ministers uit het oude kabinet zijn vervangen. Een van de nieuwelingen is de minister van Buitenlandse Zaken Angel Federico Robledo. Deze fungeerde in het verleden als vertrouwensman van generaal Peron, was minister van Defensie in de regering van Hector Campora maar werd nog niet zo lang geleden door de verbannen sterke man van Argentinië, Lopez Rega, op een zijspoor gezet. Argentijnse kranten, die al een belangrijke regeringswijziging hadden voorspeld, noemden het een „laatste kans", voor de presi dent de koers van het land te wijzigen en het rechtse beleid om te buigen dat tot de huidige politieke, economische en sociale crisis heeft geleid. TOKIO (UPI) Het ter beschikking stellen van een DC 8 om de guerrillastrijders die in Maleisië de gijzeling in de Amerikaanse ambassade uitvoerden, naar Libië te vliegen heeft de Japanse luchtvaartmaatschappij „Japan Airlines" 600.000 dollar (1,5 miljoen gulden) gekost Volgens de luchtvaartmaatschappij zou de DC 8 ruim 500.000 dollar verdiend hebben op een normale passagiers- vlucht Daarbij kwamen nog onder meer de kosten van de overuren van JAL-werknemers. De Japanse minister van transport heeft gezegd dat de regering nooit meer Japanse vliegtuigen mag gebruiken om gewelddadige revolutionairen in veiligheid te brengen. De Japanse regering had de JAL opdracht gegeven een vliegtuig ter beschikking te stellen aan de guerrillastrijders van Het Rode Leger. Commando's naar VS-ambassades NEW YORK (AFP) Amerikaanse elitecommando's zullen voor taan worden verbonden aan de diplomatieke vertegenwoordigin gen van de VS in landen waar onrust heerst en de regering te lijden beeft van guerrillastrijders of terroristen. De commando's staan bekend als „Seals" afgeleid van de woorden „Sea-Air-Land", hetgeen wil zeggen dat zij gespecialiseerd zijn in alle soorten acties. Het zijn er ongeveer 2.500, voor het merendeel oudstrijders uit Vietnam. Opgeleid door de marine zullen zij als marine-attachés aan de betrokken ambassades worden verbonden. Zakkenrollers op Schiphol SCHIPHOL (ANP) Agenten van de rijkspolitie dienst luchtvaart hebben twee zakkenrollers op heterdaad betrapt. De twee mannen, beiden afkomstig uit Colombia, werden aangehouden in het voor publiek toegankelijke gedeelte van de aankomsthal. Een woordvoerder vfin de rijkspolitie op Schiphol verklaarde gisteren dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat de beide Colombianen (28 en 19 jaar oud), behoren tot een georganiseerd» groep van zakkenrollers, die de laatste maanden ook op Schiph opereert.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7