„Opvolger kardinaal moet voor brede kringen aanvaardbaar zijn" Betalingen archeologisch museum Oude Nederlandsche Bank in Amsterdam wordt BRIEF AAN HEILIGE STOEL KORTE METTEN Kerk en Wereld DRIE TON GEVRAAGD HUISEIGENAREN IN RIJNLAND „Er bestaat zorg bij vele leden van de katholieke geloofsge meenschap in Nederland over de toekomstige opvolging van de aartsbisschop van Ut recht." Aldus begint de brief, die ze- ven vooraanstaande Neder landse katholieken in januari aan de Heilige Stoel in Rome hebben gericht naar aanlei ding van het afscheid van kar dinaal Alfrink. In ons blad van gisteren hebben wij, in verband met een publikatie in het Italiaanse blad II Messa- giero, hierover bericht. Een van de ondertekenaars, oud premier P. de Jong heeft de letterlijke tekst van de brief verstrekt, die wij hieronder verder laten volgen: Ondergetekenden delen met velen de zorg van de H. Stoel over ontwikkelingen, die hier en daar in de kerkprovincie zijn te signaleren, een zorg die zich vooral, en terecht, richt op het bewaren van het geloof, de geloofstraditie en de kerke lijke discipline. Vanzelfspre kend zal de opvolger van kar dinaal Alfrink een man moe ten zijn met een groot geloof en in het bezit van apostoli sche gaven om priesters en leken in hun geloof te bevesti gen en te bemoedigen. Vorenstaande dient uitgangs punt te zijn voor elke bezin ning op de eigenschappen, die een bisschop moeten tekenen. Ondergetekenden stellen dat uitgangspunt met nadruk voorop. Daarnaast willen zij als leden van de katholieke geloofsge meenschap, en tevens vanuit hun kennis van en visie op het maatschappelijke leven in Ne derland, hun overwegingen met betrekking tot de toekom stige opvolging van de aarts bisschop van Utrecht aan de H. Stoel kenbaar maken. Zij zijn verontrust over de toe nemende polarisatie tussen verschillende stromingen bin nen hun eigen geloofsgemeen schap. Tegelijkertijd vrezen zij, dat door deze polarisatie de bijdrage van de katholieke geloofsgemeenschap aan de Nederlandse samenleving in haar geheel ernstig schade lijdt. Het zal naar hun overtui ging één van de belangrijkste opgaven zijn voor de toekom stige aartsbisschop van Ut recht, om zó leiding te geven aan de kerkprovincie, dat, met behoud van de eenheid van het katholiek geloof, de tegen stellingen overbrugd worden, en niet verscherpt. Het gezag van de aartsbis schop heeft ten aanzien van dit alles een belangrijke func tie, meer echter nog de wijze, waarop dit gezag wordt uit geoefend. Het is daarbij van groot belang te overwegen, in welk zo zouden wij willen zeggen geestelijk klimaat dit gezag dient te worden uit geoefend. Er is bij vele Nederlandse katholieken een sterke behoef te aan bezinning op de verhou ding tussen leer en leven, tus sen kerk en wereld. En het is misschien een typisch Neder landse eigenschap, uit onze historie verklaarbaar, dat deze bezinning gepaard gaat met een grote vrijmoedigheid in meningsuiting en met een uit gesproken verlangen naar dia loog. Deze houding, die wij aantref fen bij het zeker niet minst vitale deel van onze geloofsge meenschap, gaat echter, dit zij met nadruk gesteld, veelal sa men met een fundamentele trouw aan de kerk en het ker kelijk gezag. Wil de aartsbis schop van Utrecht daadwerke lijk invloed kunnen uitoefe nen. zowel ten aanzien van de zojuist genoemde groepering, alsook ten aanzien van dat gedeelte van de geloofsge meenschap, dat meer het ac cent legt op de stabiliteit en op het behouden van het ver trouwde, dan zal hij open moe ten staan voor een dialoog met verschillende groeperingen binnen de geloofsgemeen schap. Als dat bij bisschoppen niet het geval is, dan is het voor hen moeilijk hun gezag in hun bisdom op effectieve wijze uit te oefenen, maar als dit de aartsbisschop zou ontbreken ten aanzien van de kerkpro vincie, zou dat op een nog noodlottiger wijze polarise rend werken, en de kerk ern stige verliezen doen lijden. Als opvolger van de huidige kardinaal zal iemand nodig zijn, die voor brede delen van de geloofsgemeenschap met gezag kan optreden. Vanzelf sprekend zal het hem daartoe niet aan bestuurservaring op zeker niveau mogen ontbre ken. Dit geldt voor de vele pastorale problemen binnen de kerkprovincie, zoals de priesteropleiding, de katechese op de scholen, de pastorale zorg voor de onderscheiden groepen in de samenleving zoals jongeren, maatschappe lijk gesproken kansarmen, be jaarden, enz. Al deze proble men vragen in de huidige si tuatie een gezagvolle benade ring, maar een, die, om met het evangelie te spreken, met het eventuele onkruid ook de tarwe niet uitrukt. Ondergetekenden willen aan dacht vragen voor het belang van de positie van de katholie ke geloofsgemeenschap in ons land, zowel ten aanzien van de andere christelijke gemeen schappen, als naar de Neder landse samenleving in haar ge heel. Een eigen aspect van de Ne derlandse situatie is namelijk het samenleven van de Neder landse katholieken met de gro te groep reformatorische christenen van verschillende denominaties. De wezenlijke bijdrage van de katholieke kerk in een land als het onze wordt mede bepaald door haar .openheid met behoud van haar eigenheid en beginse len tegenover de andere kerk gemeenschappen. Het is daarom noodzakelijk, dat de aartsbisschop tot deze openheid en tot goede kontak ten in staat is. Het is ten aan zien van deze reformatorische christenen van groot belang, dat hij in eigen gemeenschap geen oorzaak van verdeeld heid is, waar deze kerken zelf onder lijden. De katholieken vormen onge veer veertig procent van de Nederlandse samenleving in haar geheel. Het kerkelijk le ven neemt een grote plaats in de publieke belangstelling. De laatste bisschoppelijke vasten brieven hebben in brede krin gen aandacht gehad. Bij het jubileum van kardinaal Alfrink is gebleken, hoe hij zowel in kerkelijke kringen, ook niet-katholieke, alsook in niet-kerkelijke kringen groot respect geniet. Het was voor de Nederlandse regering aan leiding hem de hoogste onder scheiding die het land kent, toe te kennen. En het is mis schien typerend voor de Ne derlandse situatie, dat in de waardering voor kardihaal Al frink ook van burgerlijke zijde werd benadrukt, hoe hij steeds had getracht de eenheid bin nen zijn kerkprovincie te be waren, ondanks de verschil lende stromingen daarbinnen. Ondergetekenden achten het om al deze redenen van beslis send belang voor de toekomst van de Nederlandse kerkpro vincie, dat de opvolger van kardinaal Alfrink op de zetel van Utrecht voor brede krin gen binnen de geloofsgemeen schap aanvaardbaar is, door dat hij niet getekend is door zijn identificatie met een of andere richting, doordat hij gevoelig is voor wat er bij veel hedendaagse oprecht ge lovigen leeft, doordat hij zijn gezag weet uit te oefenen op een wijze, die niet polarise rend werkt, en tegelijkertijd in verbondenheid met de H. Stoel het respect voor het leergezag en de kerkelijke discipline weet te continueren. De ondergetekenden leggen het bovenstaande met grote aandrang aan u voor, in het vertrouwen, dat hun stem ge hoord zal worden als die van leden van de katholieke ge loofsgemeenschap, die zich ernstige zorgen maken over hun kerk." De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft C. F. A. Geraets geïnstalleerd als deken van Alkmaar. De nieu we deken is drieëntwintig jaar werkzaam geweest als hoofd van het bedrijfsaposto- laat in het bisdom Haarlem. De jaarlijkse Pax-Christivoet- tocht naar Den Bosch wordt dit jaar gehouden van donder dag 23 oktober tot en met zondag 26 oktober. Op de laat ste dag is er een massale slot viering in de Brabanthallen in Den Bosch. De voorzitter van de West- duitse bisschoppenconferentie kardinaal Julius Doepfner, de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken dr. Phi lip Potter en de aartsbisschop van Parijs kardinaal Marty zullen zondag een bezoek aan Taizé brengen- Dan wordt daar de „dag van het gehele volk Gods" gehouden, mede bedoeld om volwassenen meer inzicht te geven in het werk van het „jongerenconcilie". Wekelijks zijn deze zomer vijftienhonderd tot tweedui zend jongeren naar de broe dergemeenschap in Taizé ge komen. De apostolisch nuntius in Duitsland, aartsbisschop Kon rad Bafile is door de paus benoemd tot hoofd van de Va ticaanse congregatie voor de heiligverklaringen. Sinds 1960 vervulde hij zijn functie als vertegenwoordiger van het Va- ticaan in Duitsland. 's Werelds oudste cistercien- serklooster (twaalfde eeuw), het stift Rein bij Graz in Oos tenrijk, is door overstromin gen ernstig getroffen. De schade wordt op 4,5 miljoen I gulden geschat. Talrijke waardevolle handschriften cn 1 boeken zijn door water en modder zwaar beschadigd. De jonge abt Paulus Rappold had juist voor zijn klooster plan nen uitgewerkt om er een mo dern centrum van te maken in de geest van de gemeenschap van Taizé in Frankrijk. De plannen zullen op de lange i baan moeten worden gescho- j ven. Een Romeinse copie van het Griekse beeld van Aphrodite de uit het schuim van de zee geboren godin van de liefde een copie van een bronzen beeld dat de Griekse beeldhou wer Polykleitos maakte van een naakte speerdrager, een copie naar een Cupido van Lysippos of de twee portretten van het keizerlijk echtpaar Septimus Severus en Julia Donna zijn op dit moment de meest begeerde stukken waarmee prof. J. M. Hemelrijk, directeur van het Allard Pierson Museum, de collectie van zijn museum zou willen zien aangevuld. Stuk voor stuk beelden, waarvoor toch gauw een bedrag van twee tot vier ton op tafel moet worden gelegd. Een aankoop, die het mpseum zich normaal nimmer zou kunnen veroorloven. Toch bestaat er een grote kans dat een beeld van dit kaliber binnen niet al te lange tijd deel uit zal gaan maken van de collectie van het museum. Ter gelegenheid van de verhuizing van het museum is door een groep belangstellenden het initiatief genomen een passend geschenk aan te bieden. Het ligt in de bedoeling geld bijeen te brengen, dat in overleg met prof. Hemelrijk aangewend zal worden om een bijzondere aankoop te financieren. Vooraanstaande personen uit universitaire kringen, het ban kwezen en de handel hebben zitting in het comité van aanbeve ling „Geschenk Allard Pierson Museum". Veel verwacht men van de middenstand in de binnenstad. Immers, met de komst van twee musea (het Allard Pierson en het Amsterdams Historisch Museum) is het hart van de stad zoveel aantrekkelijker geworden. Bijdragen voor het geschenk kunnen worden overgemaakt naar Pierson, Heldring en Pierson, rekeningnummer 1975 onder vermelding „Geschenk Allard Pierson Museum". wat bij een museum behoort. Zo museum, maar is daarom zeker bestaat het laboratorium van de niet minder de moeite van een fotograaf, die vooral voor de bezoek waard, inventarisatie belangrijk werk verricht, uit een kast waarin hij zich nauwelijks kan bewegen. De restauratiewerkplaats maakt de indruk van een opslagplaats van een opkoper: de hoge kas ten langs de muren staan vol met potjes, blikjes en museum stukken, terwijl het personeel uit gebrek aan ruimte ook een groot deel van de vloer als werkplaats gebruikt. Een toevallig bezoeker aan dit museum zal eerder het idee krij gen te zijn beland in een raritei tenkabinet dan in een museum: geen ruime, lichte zalen en geen suppoosten in nette uniformen of rustbanken om op je gemak van de museumstukken te kun nen genieten. De glazen vitrines in de lokalen zijn volgestouwd met museum stukken. Over de krakende, ver sleten houten vloer, bewegen zich studenten met de tas stevig onder de arm geklemd van de ene vitrine naar de ande re. Af en toe tuurt er één aan dachtig en langdurig door het glas van een vitrine en maakt aantekeningen. Dit alles biedt De basis van de collectie van het Allard Pierson Museum wordt gevormd door de verza- Tneling, die in het begin van deze eeuw is opgebouwd door professor Lunsingh Scheurleer. De Allard Pierson Stichting heeft in 1934 deze collectie aan gekocht en geschonken aan de Universiteit van Amsterdam. Deze Stichting was enige jaren voordien door een zoon van de geleerde Allard Pierson, een telg uit het bekende bankiersge slacht, opgericht. Sinds de aan koop van de collectie Scheurleer is deze door schenkingen en an dere aankopen verder gecom pleteerd. Door de vrij ongunstige ligging van dit schoolgebouw in een dode hoek van de stad waar weinig voetgangers komen weet het grote publiek nauwe lijks iets van het bestaan van het museum af, en komen er dus weinig bezoekers. De eni gen, die buiten de vakmensen een kijkje in het museum komen nemen zijn de buiten landse toeristen en scholieren. De eersten stappen het museum binnen omdat dit in hun reis gids wordt aanbevolen. De sch olieren worden door de „school- rondleidingendienst" naar het museum gebracht. De volgslagen afwezigheid van publiek is een van de voornaam ste redenen waarom er binnen universitaire kringen met veel optimisme wordt uitgekeken De nieuwe behuizing van het Amsterdamse museum, de voormalige Nederlandsche Bank aan de Turfmarkt. naar het monumentale gebouw aan de Oude Turfmarkt. Kort voor of na het einde van dit jaar moet de verhuizing, die enkele maanden in beslag zal nemen, voltooid zijn en zal het museum de deuren van haar nieuwe on derkomen voor het publiek kun nen openen. Kosten noch moeite zijn gespaard om het museum voor de leek aantrekkelijk te maken. Het gebouw aan de Oude Turf markt, waarin tot 1967 de Ne derlandsche Bank gehuisvest was, is van binnen grondig ver bouwd en aangepast aan de ei sen, die nodig zijn om er de collectie van het Allard Pierson Museum in onder te brengen. Wanneer de verhuizing achter de rug is zullen ook het Archeo- logisch-Historisch Instituut en het museum met elkaar zijn ver enigd. Voorheen waren beide op verschillende punten in de stad ondergebracht. Dick Elffers, museumarchitect die dit ook heeft gedaan voor het Rijksmu seum, zal de zalen van het Al lard Pierson Museum inrichten. geen beeld van een „gewoon" lang gehuisvest is geweest. Het oude schoolgebouw aan de Amsterdamse Sarphatistraat waar het Allard Pierson museum veertig jaar In de grote ruimten wil men betrekkelijk weinig stukken op stellen', die echter wel voor de leek het meest interessant zijn. Dit bereikt men door de minder aantrekkelijke stukken, die ech ter voor de studenten onont beerlijk zijn voor hun studie, afzonderlijk op te stellen in niet in het oog lopende nissen, die bij de zalen behoren. Er is dus een aparte opstelling voor stu denten en een voor het publiek, zonder dat deze twee elkaar sto ren. Wie er belang in stelt, kan beide opstellingen zonder meer bezichtigen. Dankzij de grote ruimte kan nu met een aantal belangrijke acti viteiten worden begonnen. Op zolder wordt een gipsen-afde- ling ingericht, die door studen ten en kunstenaars kan worden gebruikt. Gipsafgietsels van beelden zijn onmisbaar voor de studenten van het Archeologi- sch-Historisch Instituut. Wan neer blijkt, dat er van de zijde van het publiek belangstelling voor de gipsen en het gipsgieten bestaat, kunnen ook geïnteres seerden het werk hier komen bijwonen. In de kelder, waar eens in de solide kluizen voor miljoenen guldens aan waardepapieren la gen opgeslagen, komt een pot tenbakkers- en beeldhouwwerk plaats. In deze gewelven wordt ook een restauratiewerkplaats ondergebracht, die uit twee de len zal bestaan: een natte en een droge. In de natte werkplaats kunnen de oude museumstuk ken met chemicaliën worden be handeld om geconserveerd te worden. Dankzij het bestaan van de klui zen, die hermetisch af te sluiten zijn, krijgt het museum nu ook de beschikking over een „zie kenkamer". In deze kamer, waar temperatuur en vochtig heid constant worden gehouden, kunnen bronzen stukken, die door het vocht zijn aangetast, voorlopig worden onderge bracht om een einde aan de corrosie te maken. In vakter men spreekt men over „zieke bronsjes". Ook de fotograaaf krijgt een ruimte, die vele malen groter is dan de werkkast in de Sarphatistraat. Naast de perma nente expositie van de collectie van het Allard Pierson Museum zal in het nieuwe gebouw bon- vendien ruimte beschikbaar zijn, Op 20 augustus a.s. zullen de meesten van u in de gelegenheid worden gesteld een nieuw bestuur van het Hoogheemraadschap Rijnland te kiezen, waarin voor het eerst de huiseigenaren zelf vertegenwoordigd kunnen zijn. Of dat het geval zal zijn. hangt af van de stemgerechtigde eigenaren van gebouwd onroerend goed, groot en klein, dus ook van U!H Dezer dagen ontvangt u een oproepingskaart met kandidatenlijst met twaalf groepen kandidaten in het kiesdistrikt I. Daar de groepen slechts namen bevatten is hét moeilijk uit te maken welke groeperingen zij vertegenwoordigen, industrie, agrariërs of wat dies meer zij. De vijf kandidaten van groep 9 met hun plaatsvervangers zijn vertegenwoordigers van de bij de Nederlandse Bond georganiseer de huiseigenaren, die zonder meer een waarborg zijn dat uw belangen op de meest deskundige wijze behartigd zullen worden. Bewaar uw oproepkaart zorgvuldig, laat uw stem niet verloren gaaTi en neem in uw eigen belang de moeite om uw stem(men) uit te brengen op de kandidaten die op de hoogte zijn met de problemen van de grote en de kleine huiseigenaar en de huiseigenaar-zelfbewoner, de kandidaten van LIJST 9. Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren Oude Vest 11a Leiden Tel.: 26778 Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK PA<;INA in LEIDSE COURANT x DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975[ r> AMSTERDAM (ANP) Na veertig jaar lost Amsterdam een oude belofte in: het gaat een nieuwe behuizing aanbie den aan het Allard Pierson Mu seum, dat in 1934 als „nood maatregel" een tijdelijk onder komen kreeg in een uit 1888 daterend schoolgebouw aan de Sarphatistraat. Destijds deed de gemeente de Allard Pierson Stichting de toezegging, dat het zo spoedig mogelijk een perma nente behuizing voor de collec tie voorwerpen uit de tijden van Griekse en Romeinse goden zou worden aangeboden. Daar heeft de Stichting veertig jaar op moeten wachten. Nu is het zover: binnen afzienbare tijd kan het museum zijn waardige poort openen aan de Oude Turf- markt, valk bij de Munttoren in het hartje van de stad, en wel in het voormalige reusachtige gebouw van de Nederlandsche Bank. Leeg en eenzaam blijft dan in de Sarphatistraat, geplaatst te gen een achtergrond van strak ke, glazen gevels van de nieuw bouw van de Universiteit van Amsterdam, het oude schoolge- bouwtje achter. Op de gevel, bedekt door een laag stof en roet die in de loop der jaren is aangebracht door het rusteloos stadsverkeer, staan als herinne ring aan wat nu vergane glorie voor het gebouw wordt, de let ters „Allard Pierson Museum" gegrift. Veertig jaar lang is het een museum geweest, dat in uni versitaire kringen over de gehe le wereld befaamd is. De collec tie omvat namelijk een rijke sortering Egyptische, Mesopota mische, Griekse en Romeinse oudheden en vormt de studie collectie van het Archeologisch- Historisch instituut van de Uni versiteit van Amsterdam. Het is in de eerste plaats bestemd voor studiedoeleinden, maar daar naast stelt het zich als openbaar museum ten doel de beschavin gen der oudheden nader tot het publiek te brengen door het houden van rondleidingen, het uitgeven van catalogi en het or ganiseren van lezingen. „Het is eigenlijk niet gebruikelijk dat een universiteit er zo'n groot museum op na houdt", zegt prof. dr. J. M. Hemelrijk, direc teur van het museum. „Alleen het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden bezit een grotere collectie, maar dat is dan ook een rijksmuseum. Eigenlijk die nen wij zo'n beetje als gemeen te-museum." De collectie, die meer dan 9000 verschillende stukken omvat, variërend van kleine potjes en pannetjes tot een complete Egyptische sarcofaag, is opge steld in de kleine lokalen van het gebouw, dat amper groot genoeg is om alles te herbergen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10