Nieuwbouw Docos een drama Dmitri Sjostakowitsj in Moskou overleden Expositie Leidse kunstenaars in Lakenhal Doden in verkeer Landelijke bakswedstrijden op de Kaag lAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Loos alarm op; camping in Zoeterwoude Van onze correspondent Zoeterwoude - De zaterdags- avondse rust van het Westeinde werd verstoord door de (Leidse) brandweer die zich met het ge bruikelijke vertoon een weg baande naar de camping „Bui tenrust" aan het einde van deze rustieke, doodlopende weg. Alle aktie bleek echter overbo dig, want de brand waarvoor de spuitgasten waren gealarmeerd bleek een enorm kampvuur te zijn dat tot de jaarlijkse evene menten behoort die voor de campingbewoners worden geor ganiseerd. Campinghouder C. d. Jong had in deze drukke dagen echter verzuimd daarvan de brandweer in kennis te stellen. Door de hoge opstapeling var het brandbare materiaal was het vuur van een flinke afstand te zien. De heer De Jong vermoedt dal een automobilist van de nabije rijksweg 4, veronrust door de hoge vlammen, de brandweei heeft gewaarschuwd. Met oog op botulisme geen watervogels voederen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met oog op het momenteel veel voorkomende botulisme wordt geadviseerd geen watervogels te voederen. Dit om te voorkomen dat veel vogels worden aangetrokken, hetgeen uitbreiding van botu lisme tot gevolg heeft. In de singel van de Grieglaan in Voorschoten zijn afgelopen week weer enige watervogels aan botulisme ten prooi geval len. De singel staat in verbin ding met andere waterpartijen in de Voorschotense wijk Ade- geest, zodat gevreesd moet wor den dat ook dat water besmet is. Ook is het aanraken van dode vogels met de blote hand af te raden. Indien de huid bescha digd is kan besmetting ontstaan. Oud-voorzitter Hazerswoudse IJsclub overleden Van onze correspondent HAZERSWOUDE Op eenent- achtigjarige leeftijd is in het Hazerswoudse bejaardencen trum Driehof overleden de heer Jac. van Rijssel. Van Rijssel, in boomkwekerskringen een ge zien figuur, was onder meer veertig jaar voorzitter van de Hazerswoudse IJsclub. Sedert enkele jaren was hij hiervan erevoorzitter. Hij was ook vele jaren bestuurslid van de muziekvereniging „Harmonie van Hazerswoude". De ophef fing daarvan, een jaar of wat terug, moet hem derhalve zeer ter harte zijn gegaan. Na het overlijden van zijn echt genote nam Van Rijssel zijn in trek in Driehof, waar hij diverse malen activiteiten ontplooide en bij de medebewoners een spe ciale plaats innam. 'oorzitter Reizevoort: Medewerking leden Leiden Het stedelijk Mu seum de Lakenhal organiseert van 15 augustus tot en met 21 september a.s. een beknopte expositie van het werk van de twee Leidse kunstenaars Bru no de Klerk en Stefan Buys. Stefan Buys is een beeldhou wer in ijzer, die daarnaast ook een aantal opdrachten voor omgevingskunstwerken heeft uitgevoerd; Bruno de Klerk is schilder en tekenaar. Beide kunstenaars werken in de vor mentaal van de „constructieve traditie" (die in Leiden betrek kelijk veel aanhangers telt): de rechte lijn, de rechte hoek, het rechthoekig vlak, de cirkel etc. In de verhouding van elk van hen tot deze traditie bestaat echter een essentieel verschil. Stefan Buys kan men een ech te constructief noemen: zijn beelden hebben, zoals in de constructieve traditie gebrui kelijk, niet de plastische vorm maar de ruimte tot onderwerp en ze verwijzen bovendien naar een werkelijkheid buiten de kunst, zoals Mondriaans schilderijen verwijzen naar een universele harmonie ach ter het zichtbare. Hij streeft daarbij naar een zo duidelijk en ondubbelzinnig mogelijk vormgebruik, waarin niets verdoezeld of alleen maar ge suggereerd wordt Voor Bruno de Klerk is de vormtaal van waarneming van een visuele vorm. Zijn komposities zijn dan ook steeds dubbelzinnig; ze sugge reren bijvoorbeeld vormen die niet concreet aangegeven zijn of nodigen uit tot verschillen de interpretatie van eenzelfde Zo bestaat er bij alle overeen komst tussen het werk van De Klerk en Buys ook een tegen stelling, die een confrontatie tussen deze twee kunstenaars tot een instruktief gebeuren maakt Sowjet-componist die het moeilijk had met de communistische partijkritiek Soft Ice wint Jazz-Podium Laren Het trio Soft Ice uit Haarlem is zaterdag winnaar geworden van het Laren-Jazz-Podium, een onderdeel van het Internationale Jazz-Festlval Laren '75. Er waren 16 deelnemende groepen of solisten. Soft Ice, gevormd door Erik Oosterveld, piano. Peter Schoorl, drums en Quirijn van Regteren Altena basgitaar, en bas, ontving uit handen van Willem van den Brakel, secretaris van de stichting Singer Memorial Foundation, de Singer-trofee, bestaande uit een aluminium zuil met inscriptie. DEN HAAG (ANP Een 45-ja- rige man uit Gouda is gister avond het slachtoffer geworden van een wedstrijdje tussen twee motorfietsen op de open bare weg in Haastrecht. Door een te hoge snelheid raakte de man, die een van de motoren bestuurde, van de weg. Hij overleed ter plaatse aan hoofd letsel. Op een beveiligde overweg in Hedel is gisteren een 18-jarige bromfietser uit Bokhoven tegen een locomotief gereden. Hij was op slag dood. In Slochteren eiste een ver keersongeval één dode en drie zwaar gewonden; in Voorst (G) kwam bij een frontale botsing één man om het leven en wer den vier personen gewond. Ver der deden dit weekeinde zich dodelijke ongelukken voor in Sommeren (N-B) en in Posteren (L. In Arnhem werd zaterdag nacht een politie-auto geheel vernield toen de bestuurder van een gestolen auto de macht over het stuur kwijtraakte en tegen de surveillancewagen botste. Deze beschadigde op zijn beurt weer een geparkeerde auto. De inzittende van de gestolen auto werd ernstig gewond. 'P Op 68-jarige leeftijd Is in Mos- kou aan een hartaanval over- :o leden de ver buiten Rusland vermaarde Sowjet-componist Dmitri Sjostakowitsj. Al een jaar of tien geleden had hij een hartinfarct gehad en hoe wel hij sindsdien kalm aan deed, bleef zijn gezondheid stoestand zorgwekkend. Span ningen met de communisti sche partij zijn hem niet be spaard gebleven. Sjostakowitsj wist al heel jong I een wereldwijde bekendheid te verwerven. Omstreeks 1930 ging zijn in 1925 voltooide eer- ste symfonie een conserva torium werkstuk van een 19- jarige! in praktisch alle gro te concertzalen van het West en. Waarschijnlijk juist door dat het werk de traditie van Beethoven, Tsjaikofski en 3ri Mahler voortzet en melodisch sp en ritmisch toch eigen karak tertrekken vertoont, vond en vindt het nog altijd veel weer klank. De afwisseling van vita- m le, soms onstuimige thema's met lyrisch-meditatieve en gui- 3 tige motieven spreekt sterk aan. Carl Schuricht introdu- ceerde het werk destijds in de Scheveningse Kurzaal, Men gelberg deed het in Amster dam. In de vroege werken van Sjos takowitsj blijven humor, iro nie, satire, sarcasme een rol, nu en dan een dominerende rol spelen. Dat hebben we in het begin van dit jaar kunnen ervaren toen door toedoen van de Nederlandse Opera het Gartnerplatz-Theater uit Mun- chen in het Circustheater een spectaculaire voorstelling gaf van de briljante en bizarre opera De Neus (1928), een werk dat in Rusland jarenlang in de doofpot werd gehouden, ook doordat de tweede opera van Sjostakowitsj: Lady Mac beth uit het district Mtsensk (1932) van officiële zijde felle kritiek uitlokte. Later mocht men dan verklaren dat deze kritiek vooral het libretto en het gebrek aan stilistische een- g. heid in de muziek had betrof- 0l fen, maar Stalins persoonlijke misprijzen leidde toch wel tot een venijnige aanval van de Prawda die sprak van „schreeuwen in plaats van zin- gen" en van „een verwarde, nadrukkelijke en onharmoni sche stortvloed van tonen, die de muziek moedwillig op zijn kop zette en onbegrijpelijk «as voor de gewone man". Het zou tot 1962 duren tot Sjostakowitsj de kans schoon zag het teruggetrokken werk wat bij te schaven en onder de titel Katerina Ismailova op nieuw in circulatie te brengen. In die vorm hebben we het tijdens het Holland Festival 1964 kunnen zien en horen. Intussen was de vierde symfo nie van Sjostakowitsj wegens „formalisme" en „pessimisme" buiten publikatie gehouden. In 1937 gaf de componist zijn vijfde symfonie het motto: „Antwoord op gerechtvaardig de kritiek". Het conventionele werk werd evenwel niet alleen in Rusland met enthousiasme ontvangen; ook in het Westen werd het een van de meest gespeelde en meest gewaar deerde werken van Sjostako witsj, niet in het minst door de inzet van Leonard Bernstein. Van 1937 tot 1941 heeft Sjosta kowitsj in Leningrad aan het conservatorium orkestratie ge doceerd, een vak waarin hij zich van meet af aan een grootmeester toonde. Door de oorlogshandelingen "kwam hij in Moskou terecht, werd ook daar geëvacueerd, keerde er in 1943 terug en bleef daar wo nen en werken als pedagoog maar vooral als officieel er kend en bewonderd en tegelijk aangevallen en omstreden Sowjet-artiest. Heel wat van zijn grote com posities heeft hij een program matische inhoud gegeven en gewijd aan de recente Sowjet- geschiedenis. Al zijn tweede symfonie uit 1927 heet „Okto ber", zijn derde draagt datum én titel „1 mei 1929", de zeven de vertelt van de verschrikke lijke verdediging van Lenin grad in 1941/42, de achtste uit 1943 is een in memoriam de Nazi-slachtoffers, de elfde her innert aan de opstand van 1905, de twaalfde aan de woe lige dagen van Rusland in 1917. Dit alles heeft niet kunnen verhinderen dat Sjostakowitsj op gezette tijden partijkritiek te verduren kreeg en zelfs een tijdje alleen maar muziek maakte voor Sowjet-films en kantates over historische hel dendaden en zijn andere com posities achterhield, bij voor beeld tot Stalins dood in 1953. Dadelijk daarna kwam met zijn tiende symfonie, die geen titel droeg en waarin hij ken nelijk eigen gedachten en ge voelens uitte zonder die aan te duiden. Nico Schuyt meent uit de muzikale gegevens van de tiende symfonie echter te moe ten opmaken dat dit werk het verborgen muzikale motto be vat dat is uitgedrukt in de veelzeggende woorden van Heine: „Ich unglückseliger At las, eine Welt, die ganze Welt der Schmerzen, muss ich tra- gen...." In 1968 verraste Sjostakowitsj de wereld met zijn veertiende, aan Benjamin Britten opge dragen symfonie opus 135. Het was een cyclus symfonische liederen over uiteenlopende verschijningsvormen van de dood aan de hand van teksten van Garcia Lorca, Apolliniare, Rilke en Küchelbeker, een vriend van de beroemde Rus Poesjkin. De vijftiende symfo nie werd hierna helaas weer een muzikale teleurstelling door de vele traditionele stop lappen. Zonder ooit repertoirestukken te zijn geworden, kregen de symfonieën van Sjostakowitsj hier voor en na wel allerlei uitvoeringen maar nog meer aandacht kregen zijn viool-, piano- en celloconcerten, uite raard mede dank zij solisten uit de Sowjet-Unie. De minste belangstelling was er tot nu toe voor zijn liederen, zijn pia nomuziek en zijn kamermu ziek waaronder overigens niet minder dan elf strijkkwartet ten met vaak verrassende pas- saees- J. KASANDER fan een onzer verslagge vers •EIDEN Vlak voor de lefinitieve verhuizing van )OCOS naar haar nieu we onderkomen in het lorskwartier staan de ïezichten van de bestuur leden van DOCOS en net name van voorzitter leizevoort op onweer. óndanks de blijdschap •ver het in vervulling aan van een lang ge koesterde wens, wordt iet bestuur geconfron- eerd met een groot aan- 1 problemen wat betreft 'e vestiging in het Mors- Wartier. Vlak voor de 'anvang van de competi- ie ziet DOCOS zich ge- onfronteerd met het ont leken van passende trai- ifagsfaciliteiten. De kleedkamers op het nieu we complex zijn nog lang niet klaar. Reizevoort: „Uiterlijk 1 septem ber moeten de kleedkamers ge reed zijn, maar als ik er nu met een linker oog naar kijk, dan denk ik: dat lukt nooit Er is nog geen gas, sanitair of verlichting; zelfs de deuren zitten nog niet in de kleedkamers. Het oefen terrein is wel geëgaliseerd, maar er liggen nog bergen gravel. Dus met dat alles is nog niets te beginnen. Ik ga echter deze week naar de Sportstichting om minstens 1 kleedkamer gereed te krijgen, want anders spelen wij 7 september niet onze eerste competitiewedstrijd, want het uitstellen van die wedstrijd moet uiteraard op tijd gebeuren. En dat geldt ook voor onze an dere elftallen". Helemaal problematisch wordt de situatie als men bedenkt dat DOCOS voor haar trainingen op het ogenblik geen enkele uit wijkmogelijkheid heeft. Terecht kan voorzitter Reizevoort op- Voorzitter Reizevoort: Do- cos gaat moeilijk jaar tege moet. merken dat een dusdanige voor bereiding een derdeklasser on waardig is. Kantine Maar niet alleen de trainingsac commodatie levert DOCOS moeilijkheden op. Ook de bouw van de kantine gaat met de nodige problemen gepaard. Pro blemen die teruggevoerd kun nen worden op de korte voorbe reidingstijd, die DOCOS kreeg. Na acht jaar wachten kreeg men pas januari 1975 een defini tieve toewijzing voor het nieuwe complex. Een toezegging die overigens nog slechts mondeling is geschied. Naast de korte voor bereidingstijd spelen echter ook de financiële problemen een grote rol. Reizevoort: „Wij krij gen voor onze kantine een via duct in onze maag gesplitst die qua vormgeving allerlei proble men met zich meebrengt. Het eerste ontwerp van onze archi tect behelsde onder meer een verlaagd plafond, dat al zeker een ton gaat kosten. Een onder deel dat voorlopig te duur is voor ons. Bovendien is de mede werking van de eigen leden te leurstellend. We hebben een vrijwillige bijdrage van 25 ge vraagd van onze leden, maar ik moet zeggen dat het een flop is geworden. Al met al leverde die actie ongeveer 1500 op. Maar dan moet je bedenken dat het meeste geld kwam van ouders van onze jeugdleden. De mede werking van onze seniorleden viel bitter tegen. Je hebt echter geen sanctiemaatregelen erte gen. Voor de zelfwerkzaamheid geldt hetzelfde. We willen zelf het schilderwerk, de verlichting en de centrale verwarming ver zorgen. Je vraagt sommige le den of ze willen helpen, waarbij ze dan enthousiast ja zeggen, maar de volgende dag krijg je al een briefje in de bus, dat ze bedanken. Bovendien zijn we ook nog afhankelijk van een gemeentegarantie voor de geld-' lening die we willen aangaan. Die garantie hebben we nog niet binnen en zonder deze kan je het werk niet aanbesteden". In deze constellatie lijkt DO COS in alle opzichten een zeer moeilijk voetbaljaar tegemoet te gaan. Reeds nu moet DOCOS- voorzitter Reizevoort met moei te bekennen: ,De bouw van de kantine wordt op zo'n manier, een drama. Piet van Dam Kunstenaar beledigt koninklijk huis (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Haagse grafi sche kunstenaar Aat Veldhoen riskeert een vervolging wegens majesteitsschennis. In het weekblad De Nieuwe Linie heeft hij zich in een vraagge sprek namelijk beledigend uit gelaten over de koningin en andere leden van het koninklijk huis. Hij heeft over hen onder meer gesproken in termen als „semi-fascisten, gangsters" en barbaren". Een eventuele strafvervolging zou mede afhangen van het standpunt van de koningin die op vakantie is in Porto Ercole. Ook is mede bepalend wat mi nister Van Agt (Justitie) en mi nister-president Den Uyl in deze adviseren. Beide ministers ko men vandaag terug van vakan tie en zullen het betrokken vraaggesprek met de beledigin gen zeker gauw onder ogen krij gen. Strafvervolging wegens majes teitsschennis is uiterst zeldzaam. De kans dat er nu tegen Aat Veldhoen een vervolging zal worden ingesteld is minimaal. Juist door een vervolging zou den de beledigingen extra aan dacht krijgen. In vrijwel alle gevallen worden uitlatingen die voor leden van het koninklijk huis beledigend zijn, volkomen genegeerd. (Van een onzer verslaggevers) KAAG De Wassenaarse zeeverkennersgroep „Van Wasse- naer van Obdam" heeft een uitstekend resultaat bereikt op de landelijke bakswedstrijden voor zeeverkenners, die van vrijdag tot en met zondag op de Kaag zijn gehouden. Van de groep behaalden de „Meeuwen" met 387 punten de tweede, en de „Bevers" met 342 punten de zesde plaats. Van de Alphense groep „Hollandse Nachtegalen" behaalden de „Zwaluwen" met 339 punten de zevende plaats. Van de Katwijkse groep „Dorus Rijkers" behaalden de „Zeemeeuwen" met 328 punten d- negende en de .Arenden" met 323 punten de elfde plaats. Van „Leif Ericson", een groep uit Voorschoten, werd de jongensbak de „Bevers", die met 289 punten op de zestiende plaats eindigde, op de voet gevolgd door de meisjes- bak „West", die met 273 punten op de 17e plaats belandde. De „Albatrossen" van de Haagse groep „Mac Donald" eindigde met 403 punten op de eerste plaats. Bij de driedaagse wedstrijden tussen de uit 5 tot 7 man bestaande bakken, hebben groepen uit verschillende delen van het land deelgenomen. Er werd niet alleen gelet op zeilvaarclig- heid, maar ook op improvisatietalent, creativiteit, de kwaliteit van de zelfgekookte pot en inzicht in de gang van zaken in een Hollandse polder. Voor dit laatste programmapunt had het Hoogheemraadschap van Rijnland de deelnemers een uitvoerige documentatiemap verstrekt Na een uitvoerige zwerftocht in en rond de Waterloospolder moest een groot aantral vragen beantwoord worden. Goed zeilweer, met op zaterdag een stevige wind, heeft de landelijke bakswedstrijden 1975 mede tot een succes gemaakt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7