Fungus terug met vierde bezetting en tweede Achter het Nieuws-special: „Natuur is van ons allemaal" TELEVSSIE VANAVOND® TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND ibbh RADIO DINSDAG l!IIVJd;UWJ1 iwmaam nrn'Hmwn TERUGBLIK Strijkkwartet Elliot Carter op H'sum 2 Jeugdtheater in Literama NOS GEEFT JURGENS NUL OP REKEST Radio-serie acupunctuur MAANDAG 11 AUGUSTUS 191, 22.50 Stichting Socutera NOS 23.00 Journaal NOS 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal VARA 19.05 Taro de karper NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 De natuur Ie van one «He- maal 21.10 McMillan en vrouw 22.45 Symbiose NOS 22.49 Journaal NOS 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal TROS 19.05 Doctor Who 19.30 NL-Tlppers NOS 20.00 Journaal 20.21 Pepper 21.10 Maude 21.40 AktuaTV 22.20 Zomer 75 18.20 Diana, tv-serie. 10.55 Mak| mannchen. 19.00 Journaal. 19.3( tage. 20.15 Programma over capten. 21.00 Journ. 21.15 Babeck,f daadspel in 3 delen. 22.20 Journ. NEDERLAND I Hiim-H'ii'iH 18.30 Nws. 18.41 (S) Belcanto-concert. EO 20.00 (S) Achter de Horizon van het Zomergebeuren: gesprekken en mu ziek. 21.15 Avondoverdenking. 21.30 De vrije gedachte. NOS: 21.45 (S) Euro- light. 22.25 BOND ZONDER NAAM. NOS: 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23 20 N O S -Jazz Jazz in aktie. 23.55-24.00 Nws. 19.25 (S) Toogdag Zoeklicht: reportage. 1945 Bijbelstudie NCRV: 2000 Nws. 20.05 (S) Overdenking. 20.15 (S) Con certgebouworkest en sol.: kl. muz. NOS: 18.03 De Vakaturebank. Joost mag niet eten. AVRO: 19.02ji loopt achter: Rock Roll. VI VPRO-Maandag: nieuwe pop-, jazt bluesplaten. (20.00 Tilt. aktieprogra met bonus top-tien. 21.02 Han Reir 22.02 Rik Zaal. 22.55 Mededelin a 23.02 Wim Noordhoek. 24.02 kers. AVRO: 1.02 Continu door. VARA: 6.02—7.00 Alfred lagi 1 V KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie. (7.30 Nws. 7.41 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvrouw. 8.45 De wonder lijke letter M. 10.00 (S) aubade. (10.30 Nws.) 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Scheepspraat. 12.00 (S) Van twaalf tot vijf, met om 12.30 en 15.30 Nws. 21.41 Echo. OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.00 Freek van Wel heeft een gesprek met A. van der Wal over Surinaamse en Antilliaanse literatuur. KRO: 17.10 De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echomagazlne. AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Reportage. 9.35 Water- at. AVRO: 0 40 (S) Nicanor Zav%M harp. 10.00 (S) Kleutertje luister, t V( Arbeidsvitaminen (11.00 Nws. 11.03 t, diojoumaal) 11.30 (S) Rondom tv (11.55 Beursberichten). OVERHE|ö1 VOORL.: 12.30 Uitzending voor del a\ bouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderen m d< muziek. 13.00 Nws. 13.11 Radiojoun n; 13.21 (S) Angela Prange, klavecin» 14.00 (S) Gesproken woord, dok. 1 (S) Met het oog op luisteren, mu m progr. 15.20 (S) Essay. 16.00 Nws. 1 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebakken sterbanken 17.00 (S) Mobiel. 17.56f], dedelingen. VARA: Van 6.00-18.00 Aktualiteitd Dingen van de dag. 7.02 Drie a boterham. 9.02 (S) Pep-op-drle. I (S) Drie draait op verzoek. 12.03 Drie tussen de middag. 14.03 C meurders. 16.03 (S) Mix. Soms heeft de vaderlandse tele visie ook wel iets van een volks universiteit. Het programma op Nederland II deed mij er gister avond (afgezien dan even van „De tijgerbrigade") sterk aan denken. Wij kregen het ene lesje na het andere. Eerst met een aflevering van .Amerika," ge zien door de ogen van Alistair Cooke en vervolgens in Panora- miek, waarin Chriet Titulaer ons het een en ander vertelde over het op stapel staan van het Viking-project, dat een zachte, onbemande, landing op Mars beoogt. Hij was er zelfs voor naar Cape Canaveral gereisd om ons vandaar als marsman netje verkleed toe te spreken en ook om er in zijn opzienbarende engels enkele interviews met be voegden af te nemen. Tenslotte zond de NOS ook nog een vorige week woensdag uit gesteld programma uit onder de titel: „President Truman, waar om gooide u de bom?" De ham vraag, mag men wel zeggen. Het ging bij nader inzien om een gefingeerd vraaggesprek met Truman, dat zich moest afspe len in augustus 1945. De acteur die de president uitbeeldde stel de zich daarbij aan als een hoogst rare danser, die in die tragische dagen hoofdzakelijk vervuld zou zijn gewees4 van een bijzonder ongepaste dlig- heid en van een meelijwekkend doorzichtige vastberadenheid. Truman is in-werkelijkheid na tuurlijk een heel andere vent geweest, en de „historische te rugblik" deed alleen maar een tikje belachtelijk aan. Gezien de meteorologische om standigheden was de „Hete luchtballon" van de VARA za terdagavond toepasselijker dan ooit Wat niet wegneemt dat het ook nu een vrij lauw program ma bleef van het kan vriezen, het kan dooien, dat in de geh kelijke onderdelen uiteen i Ik schoot even wakker toen een of ander familiespelletje „milieu-medewerker" meedi v! die na enige doordrammen J Henk van Montfoort een op mende (en dus hoogst i funktie bij een gemeentere ging bleek in te nemen. Charl Schwietert bleek „Brandpunt" in Portugal te i toeven, het enige europese 1 dat iets aan de komkommei jji doet, zo zou je met een i helemaal gepast eufemii kunnen zeggen. Althans ki men de indruk dat iedereen j loopt te demonstreren. Nu ren het zelfs de journalisten, over het algemeen genoeg m< V; lijkheden hebben om uiting r' geven aan hun opgekropte voelens. Maar daar ging J geloof ik, nou juist om. Han der Meer kon men terugvini in Coevorden, waar (een kw <j( traditie getrouw) het werklo heidspercentage het hocfr( blijkt te liggen. Een zeer mei \s lijke reportage die mij vaag de crisistijd van de dertiger ren terug deed denken. Met daarna kon men op het and j, net kijken naar een korte do mentaire van Hans de Gr sj over een melkboer in Hil\ V( sum, die er (economisch) om 01 door bleek te zijn gegaan. C zij reet oude wonden open; helaas ook nieuwe. „Brandpunt" nam overigensK monde van Ad Langebent verwees naar de verwikkelin r rond de benoeming van de ni we NOS-voorzitter afsch f,' met de woorden: „Dit was PJei randpunt goedenavond." aardig grapje wel, maar l kon er toch onmogelijk fnuikend gebrek aan ach fi grondinformatie over het on# j werp mee goedmaken. g Herman Hofhui PAGINA 2 LEIDSE COURAN De groep Fungus met v.l.n.r. Kees Maat, Sido Martens, Koos Pakvis en Fred Piek. (Van onze radio- en televisieredaktie) HILVERSUM De Zuid-Holland/- Friese groep Fungus trad onlangs op in het tropisch theater Klein Belle- vue te Amsterdam. De reden was de prestatie van hun nieuwe, tweede elpee van de groep die de fraaie titel „Lief en lijdt" kreeg. 1 september is de plaat waarop ditmaal alleen Hol lands repertoire valt te horen, in iedere platenzaak te koop. Het exclu sieve optreden in Klein Bellevue dat speciaal voor de radio, televisie en de schrijvende pers was georgani seerd, viel in goede aarde. Het bleek dat Fungus heel wat professioneler is geworden dan bij de presentatie van hun eerste elpee. De groep heeft dan ook na de periode van hun top tienhit „Kaapren varen" nogal wat veranderingen ondergaan. Om precies te zijn:Fungus bestaat sinds 1972. Toen ontmoetten de „folkies" Fred Piek (zang/- gitaar) en Bob Dekenga (accordeon piano en zang) de toetsenman Kees Maat. Gedrieën richt ten zij de groep Fungus op. Na optredens door het hele land in kleine folkclubs, cafés, jonge rencentra en op festivals namen zij in juni 1973 de single „Farewell to Tarwathie" op, met gebruikmaking van studiodrummer Louis De- bij. Deze single werd in oktober 73 uitgebracht toen Bob de groep had verlaten en de Fries Sido Martens (gitaar mandoline, zang) en bas sist Koos Pakvis waren toegetreden. In mei 74 maakte dit kwartet opnamen voor de eerste elpee die uitkwam op 16 september. Losse medewerkers waren opnieuw Louis Debij drums, en in een nummer Bob Dekenga accor deon en Jan Hollestelle op bas. Roy Beltman trad op als producer en als stimulator van de groep. De toetreding van Louis Debij werd bewerkstelligd. Louis debuteerde als vast lid van Fungus in juni 1974 bij de opname van een 50 minuten durende special voor de VARA-televisie in het programma „Nederpopzien". Door deze uitzen ding maakte een groot publiek met Fungus kennis, hetgeen een zeer gunstige uitwerking op de verkoop van de elpee tot gevolg had. Bob Dekenga trad weer tot de groep toe, totdat in september 1974 Fungus z'n derde samenstel ling beleefde met Fred Piek, Sido Martens, Koos Pakvis, Kees Maat, Louis Debij en Bob Dekenga. Waarbij aangetekend moet worden dat Kees Maat even later weer uit de groep stapte. Alle leden van Fungus zijn professio nals. Er wordt veel opgetreden. Op het Pinkpop-fes tival, was Fungus de enige Nederlandse groep tussen louter buitenlandse popgroepen voor een publiek van 30.000 man. Verder trad Fungus op in België, Duitsland en Denemarken en maakten ze twee keer een uitgebreide tournee door Engeland. Fungus deed ook mee aan het Alternativ-festival 1975 te Stockholm dat ten tijde van het Eurovisiesongfestival werd gehou den. Tussen december 74 en april 75 verving Jacques van de Blink Louis Debij, die ziek was, terwijl Sido Martens begin 1975 afhaakte wat de optredens betreft Sido werd opgevolgd door Rens van de Zolm, sinds jaren een vriend van de Fungusleden. Hij kwam toen uit de Engelse folkgroep Lis Caroll en speelde daarvoor ook nog bij Bill Brookers. Behalve gitaar en mando line speelt hij ook viool(4 en 8-snarig) en doedel zak. Muziek In 1972 brachten Fred en Bob traditionele Engelse folkmuziek. Door de toetreding van Kees Maat met zijn orgel werd het eerst de weg naar een eigen sound ingeslagen. Men verliet het pad van de echte folkmuziek. Met toetreding van slagwerk in de muziek werd de tweede stap in die richting gedaan. Pure folkliefhebbers keurden dit in het begin af. Toch bleef dit publiek Fungus trouw omdat de groep zich begon toe te leggen op het speuren in stoffige archieven naar oude Nederlandse volksliedjes om die in een eigen bewerking met hedendaagse middelen opnieuw onder het pu bliek te brengen. Fungus werkte op deze ma nier zeer bewust naar een eigen geluid toe dat zijn oorsprong wel in het folk heeft maar dat veel dichter bij de popmuziek staat. Al gauw werd hun muziek folk-rock genoemd. De groep evalueerde via puur akoestisch naar elektrisch geluid waarbij de Engelse composi ties steeds meer het veld moesten ruimen voor het Nederlandse volkslied. Omdat de research naar geschikte oude liedjes en teksten zeer veel tijd en moeite vergde, groeide de groep lang zaam naar een 100 procent Hollands repertoire. Op de nieuwe elpee waar alleen Nederlandstali ge nummers op staan, maakte Fungus gebruik van een uitgebreid instrumentarium. Mandoline, viool, doedelzak, gitaar, cender-pia- no, klarinet en slagwerk. Veel van de nummers die direkt na Louis' terugkeer in april 1975 op volle toeren werden ontwikkeld en ingestu deerd, brengt de groep nu al enkele maanden op de Bühne. In september maakt Fungus een Nederlandse tournee. Voor de hele maand okto ber staat een Engelse tournee, samen met de Engelse formatie Decameron op het program ma. Er zijn plus minus 20 optredens gepland. Rock Hudson als McMillan. Evenals Carl Philipp Emanuel Bach schreven Frank Martin en Elliott Carter werken voor de combinatie van piano en klavecimbel. Carter ging daarbij evenmin als Martin uit van een gewaagd klankexperiment: het zijn beiden typisch behou dend-constructieve componisten. Martin wordt vrij regelmatig gespeeld, hij leefde tenslotte ook in Nederland, composities van Carter worden zelden uitgevoerd. Carter verdiepte zich in de werken van Charles Edward Ives, wel degelijk een experimentator pur sang, wat overgens beter uitkomt in het tweede strijkkwartet dan in het eerste, en interessant is een uitlating van Carter aan Peter Yates, waarin hij stelt dat het zogenaamd amateuristische aan de partituren van Ives ver te zoeken is. Ives wist precies welk orkestraal effect hij wilde. Wat dèt aspect betreft: aan het vakmanschap van Carter hoeft niet getwijfeld te worden. Het eerste strijk kwartet uit 1951, dat vanavond wordt uitgezonden, mag een bewijs zijn, al was met name Strawinsky het meest te spreken over eerdergenoemd dubbel concert voor piano, klavecimbel en klein orkest: van alle Amerikaanse muziek die hij had gehoord plaatste hij het bovenaan. Hilversum 2, 21.35 uur Voorafgaand aan het kwartet van Carter zendt de NCRV een symfonisch avondconcert uit van 20.15 tot 21.35 uur via Hilversum 2. Uitgevoerd worden Symfonie nr. 41 in C gr. t. KV 551, de "Jupitersym- fonie" van Wolfgang Amadeus Mozart door de Berliner Philharmoniker o.l.v. Karl Böhm en het concert voor piano en orkest nr. 2 in Bes gr.t. opus 83 van Johannes Brahms door het Concertge bouworkest o.l.v. Bernard H ai tink mm.v. Alfred Brendel, piano. In het Literama-programma van vanavond wordt aandacht besteed aan het "kindertheater". Het is niet of nauwelijks bekend dat er meer dan dertig min of meer volwaardige groepen zich met kin dertheater bezighouden. Het is een lofwaardig initiatief van een aantal Utrechtse studenten van het Instituut voor Thea terwetenschap geweest om een gedocumenteerde inventarisatie van het Nederlands kindertoneel samen te stellen. In „Literama", dat om 22.15 uur op Hilversum 2 begint, kan men horen hoe boeiend die wereld van het kindertheater is en in het bijzonder die van en voor kinderen. Syd Lawrence (en zijn orkest) vanavond in „Zomer '75". Pepper La Rue Collins is behalve een ongeneeslijke gokster ook een betrouwbaar lid van de onder wereld, die Pepper soms aardi ge en betrouwbare tips geeft. De onderwereld krijgt haar in de gaten en de vrouw zoekt hulp. Bij wie? Alleen Pepper kan haar helpen, maar Pepper is afwezig. Bill Crowley kent haar niet en stuurt La Rue Collins weg. Wanneer Pepper terug komt, probeert zij haar tipgeef- ster onmiddellijk op te sporen. Ned. n, 20.21 uur. Maude Walter Findlay wordt vijftig jaar en hij vindt dat verschrik kelijk. Om hem toch wat op te beuren, organiseert Maude een verjaarspartij voor hem, maar juist die partij maakt het alle maal nog veel erger voor Wal ter, die de speciale verrassing van Maude bepaald niet kan waarderen. Ned. H, 21.10 uur. Zomer '75 In aflevering 11 van de amuse mentsserie „Zomer '75" spelen trompettist Syd Lawrence en zijn orkest composities van Glenn Miller, Charlie Barnet en Neal Hefti. De tv-opname van diaprogramma werd eind 1973 door Ralph Inbar gemaakt en vormde wat het vasteland be treft het startsein voor een in ternationale carrière van dit or kest, dat toen buiten Engeland nauwelijks bekend was. Ned. II, 22.20 uur. Hilversum - Het NOS-bestuur gaat niet in op een vezoek van PPR-tweede kamerlid mr. E. C. M. Jurgens om een gesprek. Waarnemend NOS-voorzitter mr. W. J. A. Wagenaar heeft zondagavond laten weten dat de NOS bij zijn besluit van vrijdag j.l. blijft om op geen enkele wijze contact met de pasbenoemde NOS-voorzitter op te nemen voordat de benoe mingskwestie in de tweede ka mer is behandeld en CRM-mi nister Van Doorn (momenteel in Suriname) de brief van het NOS-bestuur heeft beantwoord. Mr. Jurgens kwam zondag van vakantie terug. In een brief vroeg hij onmiddellijk een on derhoud met het NOS-bestuur. Mr. Wagenaar verklaarde zon dagavond dat de heer Jurgens reeds vóór zijn vakantie de be noeming moet hebben aanvaard zonder contact op te nemen met bestuur en ondernemingsraad van de NOS. Mr. Jurgens heeft verklaard naar buiten geen en kele mededeling over zijn be noeming te willen doen voor hij gesproken heeft met zijn toe komstige collega's. De laatste jaren is de acupunctuur, de oude Chinese naaldkunst, sterk in de belangstelling gekomen. Deze kunst komt heel eenvoudig gezegd hierop neer: op bepaalde plaatsen worden in de huid naalden gestoken; die plaatsen corresponde ren met een orgaan in het lichaam. Anders ge zegd: de toestand van een orgaan wordt beïnvloed door prikkeling van een aantal specifieke huid- punten. De belangstelling voor acupunctuur werd hier vooral gewekt door de Amerikaanse journa list James Reston, die tijdens een reis door China in 1971 aan zijn blindedarm moest worden geope reerd. Bij de verdoving maakten de Chinese artsen gebruik van naalden. Bekend werd voorts dat prins Bernhard ook eens behandeld is met naalden en dat minister Van der Stoel, sinds hij in China met eigen ogen de acupunctuur aanschouwde, vol lof was. Het ka merlid Beekmans, zelf arts, vroeg onlangs aan staatssecretaris Hendriks een leerstoel voor acu punctuur in te stellen. In Nederland wordt al veel acupunctuur toegepast, maar de eerste operatie was pas eind vorig jaar. De acupunctuur staat in Nederland nog aan het begin van een ontwikke ling. De NCRV-radio geeft in drie uitzendingen (waarbij in de laatste ook vragen vanuit het publiek worden behandeld) meer informatie over deze oude ge neeswijze. In de eerste uitzending over acupunc tuur worden behandeld: a) De geschiedenis van de acupunctuur door dr. P.A. Hoogenkamp, arts te Zaandam en b) Acupunctuur Wat is dat? door C. van der Molen, arts te Alkmaar. Deze serie begint donderdagavond om 23.00 uur op Hilversum I. Hans Jacobs, eindredacteur van Achter het Nieuws, waarin vanavond de drie „groene nota's" worden behan deld. De VARA zendt van avond een bijzondere „Achter het Nieuws" af levering uit, onder de ti tel „De natuur is van ons allemaal". Uitgangspunt voor dit programma van Jan de Graaff en Joop Daalmeijer zijn de drie „groene nota's" van het kabinet. Deze nota's beo gen het behoud van na tionale parken en natio nale landschapsparken. Staatssecretaris Wim Meijer van CRM geeft in de uitzending uitleg over de nota's. Vooral de ideeën over de natio nale landschapsparken hebben zijn grote interesse. De staats secretaris verschaft ook infor matie over de kompensatierege- ling voor de landbouwers in de betrokken gebieden. De ideeën over de nationale landschap sparken hebben nogal wat ach terdocht opgeroepen; ook daar over komt de heer Meijer aan het woord. Ned. I, 20.20 uur. McMillan In de serie „McMillan en vrouw" raakt Mildred in gevaar. Zij is jurylid in een moordzaak en ze krijgt het op haar zenu wen wanneer zij wordt overval len en de volgende avond een mede-jurylid wordt vermoord. Het wordt een hele klus voor McMillan zichzelf te blijven; de moordenaar moet op afstand worden gehouden. Ned. I, 21.10 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2