Voor James Vrij gaan poorten van bokspaleizen open Mister Supertrio sloeg voor zevende keer toe Bailly II gaat zich meten met 's werelds beste dravers Deense beste draf-ama- trice Riem mocht erbij zijn ERJAARDAG BEGIN VAN OPMARS NAAR TOP Bertus Groenoordhal is kandidaat voor LuhherS'Adinoifi GRONINGEN De 24-ja rige Deense Merete An dersen is gisteren op de baan van Groningen Euro pees kampioene bij de dra- famatrices geworden. Zij verzamelde in de wed strijden die eerder in Oslo werden gehouden en de draverijen in Groningen in totaal 43 punten, twee pun ten meer dan de Zwitserse Elsy Bron-Höhener en de Noorse Reidun Dybdahl (derde). Tiltelverdedigster Janna Dragt-Peenstra uit Wolvega kwam ditmaal niet verder dan de zevende plaats. Miep Elzinga-Hamming, eveneens uit Wolvega, werd elfde van de dertien deel neemsters. Eindstand: 1. Merete An dersen (Den) 43 punten, 2. Elsy Bron-Höhener (Zwi) 41, 3. Reidun Dybdahl (Noo) 41, 4. Rita Drees (WDL) 33, 5. Giovanna Siot- to-Pintor (Ita) 33, 7. Janna Dragt-Peenstra (Ned) 28, 11. Miep Elzinga-Hamming (Ned) 21. LEIDSE COURANT (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Duindigt bracht gisteren voor Wim Duivenvoorden zijn zevende su pertrio-overwinning. Ditmaal bracht Mister Supertrio, zoals hij al enige tijd wordt genoemd op Duindigt, Lido Buitenzorg als eerste over de eindstreep. Hij deed dit in de „Van Nie Staal op Maatprijs" in de kilometertijd van 1.16.9 over 1600 meter, een verbetering van zijn oude record met twee seconden. Een tijd die dit jaar op Duindigt nog niet op de chronometers is geweest. Monty Buitenzorg werd tweede voor Mae stro Cavaljos. Een prachtige koers met een mini-uitbetaling voor de Supertriospelers vein slechts 22,70. De vraag is hoe lang men nog met de supertriokoersen doorgaat De omzet was opnieuw een dieptepunt: nog geen vijfentwintig mille. Jaspis Du Bois won de Bailly II-prijs, een grote internationale koers met een prijzen geld van twintig mille die gesponsord was door „Van Nie LJzer en Staal" te Barend- recht. Rees van der Lubbe won in de kilome tertijd van 1.19.5. De als favoriet van start vertrokken Jan van Dooyeweerd met Bailly II werd vierde. Hij maakte aan de start een fout, kwam in het laatste rechte stuk met enorm veel speed aan, maar kon het verlo ren terrein niet meer goedmaken, al was het verschil met winnaar Jaspis Du Bois, Abner M. en Devin zeer gering. Zaterdag stond op het outsiderprogramma van Duindigt het sprintkampioenschap van Nederland. De 7500 gulden als eerste prijs gingen naar Henk van der Kraats die met Midgetina als outsider was vertrokken. De speciaal uit België overgekomen Riki Lash, van huis uit een sprintspecialist, kon niet verder komen dan een plaatsje in de achter hoede. Hij was blijkbaar niet tegen de weersomstandigheden opgewassen. Yemir werd tweede, vóór Ophelie en Tatsuta. Sugar Ray definitief geveld, o. en de titel voor James Vrij. iNDVOORT De dag, waar- James Vrij vierentwintig ir werd, dacht hij maar aan i ding: in de avonduren zou de jonge profbokser, Neder- ids kampioen in het weiter- wicht kunnen worden en me- n opklimmen tot de status 1 bokser van de eerste serie, i twee minuten over tien lik voor hem de eerste gong- l op de weg naar meer dan kenning in eigen land. Een trtier later stapte de pen- npneester van de Nederland- Boksbond, de heer Beerlage, [ring in om James Vrij na n overwinning door k.o. in de jfde ronde op de uit Parama- bo afkomstige Sugar Ray, de mpioensgordel om te hangen, is zaterdagavond, in de ickbar van vader Leo Vrij Y lang nagepraat, gefeest ter tlegenheid van James' ver- irdag en er werden plannen twikkeld. De diepste wens James Vrij: "Meer wed- ijden en dan langzaam maar ei zeker oprukken naar de ropese top." ie jaar geleden bokste James ij, een van de twee amateur- csers die goed bevonden wa- i om deel te nemen aan de elen van München, slechts i partij in het Olympisch mooi. Hij trof in zijn eerste rmpische duel meteen de ngaarse geweldenaar Kajdi, i ringveteraan met honder- i wedstrijden zchter de rug. nes Vrij verloor op punten ar had een overweldigende ruk achtergelaten. James j besluit professional te wor- i. In de rangen van de ama- rs was voor hem nauwelijks i tegenstander te vinden. Ne- i partijen bokste hij als prof. won er zes door k.o., drie punten. erdagavond kwam hij in zijn ee jaar durende proftijd voor tiende maal uit, in de sport- van Zandvoort, de woon- ats van matchmaker Henk hling die terecht had afgezien i een titelstrijd in een grote d. Het strandvolk en de aan- ig van beide boksers hadden hal van het type dat bouwer ik Pellikaan in zijn begintijd rok, geheel gevuld. Twaalf- iderd steeds meer last van de mte krijgende boksfans, die i uitstekende recette oplever- i. James Vrij bokste op recet- maar dat er een aardige duit zijn bankrekening zou ko- Ji vond hij niet belangrijk, wenste de titel, die voor hem poorten van belangrijke bok- deizen in het buitenland zou inen. imaal had James Vrij zijn snstander Sugar Ray in actie ien. De diepgebronsde atleet, endertig jaar en zesentwintig '(wedstrijden achter de rug hoofdzaak in Suriname, had 1 indruk gemaakt op Vrij T zijn, zoals de Amsterdam- f Surinaamse vader en Ne- landse moeder - het noemde haamswerk". Sugar Ray is h bokst soepel en heeft een f beweeglijk bovenlichaam, de eerste twee ronden miste nes Vrij dan ook nogal eens. de wedstrijd die niet eens de ft van de voor een titelge- ht vastgestelde twaalf ron- i haalde, zei Vrij: "Elke wed- jd moet ik altijd even zoe- |t kijken wat de tegenstander Nu ook. Daar kwam nog spanning bij die ik altijd voel elke partij." t duurde twee ronden, waar- James Vrij ook nog op zoek Van onze paardesportmedewer- WASSENAAR Bertus Riem, de vakman onder de volbloed trainers op Duindigt, was zater dagmiddag toch op de koers- baan. Hij had, op 72-jarige leeftijd, een operatie moeten ondergaan in het ziekenhuis Bronovo, maar had even vrijaf gekregen om het sprintkampioenschap van Ne derland mee te maken. Onder steund door zijn dochter Truus van der Kraats-Riem kon nestor Bertus zien hoe gemakkelijk de Nederlandse kampioen, en zijn schoonzoon, Henk van der, Kraats won met outsider Midge tina, een uitstekende driejarige. Trainer Bertus Riem had de overwinning niet verwacht. Na de koers maakte v.d. Kraats een ererondje, niet met de krans om, alleen met het kampioen slint. De nog niet geheel herstel de Bertus Riem die zich gister avond weer in het ziekenhuis moest melden, kon breeduit la- Bertus Riem met krans, gewonnen door schoonzoon Henk van der Kraats. chen. STAL MARCO NAAR WERELDKAMPIOENSCHAP Ideaal De tweede rechtse, nadat hij acht tellen rust had genoten, betekende Dat zinde me niet. Vandaar mijn optreden, dat eigenlijk bui ten mij om gebeurde. Ik kon me niet meer inhouden. En ik wist dat Ray me na die knock down niet meer kon ontsnappen. Sugar Ray is neer. James Vrij loopt naar de kant waar de supporters van zijn tegenstander zich bevonden. Daar zal hij de gebalde vuist heffen "omdat ze de laatste tijd onprettig tegen me optraden." was naar de juiste maat want, kwamen dan ook. James Vrij Er was tot acht geteld. Sugar Ray stond wel weer i volgende rechtse, op precies de zelfde plaats op het hoofd, velde hem definitief. James Vrij had zijn tiende partij gewonnen en zijn zevende door k.o. Met zijn vierentwintig jaar heeft hij de ideale leeftijd om hoog te ko men. James Vrij is een complete bokser: technisch schier vol maakt, een sterke, droge stoot en een altijd bewonderenswaar dige conditie. En hoewel Europa bezaaid is met weltergewichten - Italië, Frankrijk, Spanje - moet James Vrij hoog in de top kun nen komen, wellicht zelfs die top bereiken. In schrille tegenstelling tot deze partij waren de andere twee profduels. Zwaargewicht Bert Nikkelen Kuijper kwam wel sterk gebruind maar zwak ge traind in de ring, waar hij in feite niets heeft te zoeken maar steeds wel weer terugkeert. Nik kel, voor zijn (vele) vrienden want hij is een bijzonder aardi ge knaap, staat als een blok beton in We ring, met veel te wijd van elkaar staande benen die hij niet verplaatst als hij stoot. Het gevolg is dan ook dat hij veelvuldig op de grond tui melt bij even veelvuldige mis sers. Tegen, de Maastrichtse knock outer Sjimmy Verstap pen werd dat zijn Waterloo. In de derde ronde wilde Nikkel een rechtse geven, struikelde weer naar voren en op dat moment joeg Verstappen een linkse op stoot omhoog en Nikkel plofte voorover op het canvas om pas na de tiende tel op te staan. Verstappens stadgenoot Guus Bleus bokste zijn tweede prof partij als zwaarwelter, tegen de Antilliaan Eddie Joey Machen die zich wonderlijkerwijs als bokser aandient maar van dat vak geen enkele notie heeft. Niettemin had "rommelaar" Bleus zes ronden nodig om zijn eigen zenuwen en Machen (op punten) te verslaan. Maar het publiek had wèl gelachen om de komische boksact die beiden op voerden. Onderstreept Het matige optreden van dit tweetal en van Nikkelen Kuijper werd onderstreept door zwaargewichtpartij tussen Doornbosch (Schiedam) en Ti- ben (Hoorn). Doornbösch heeft zijn opleiding in Amerika ge had, bokste gedegener - betere techniek - maar vooral intelli genter dan Tiben die bovendien nog niet de vereiste conditie be zat. De stevig stotende, vörie- rend boksende Doornbosch gevierde op punten. Van de overige vier amateurpartijen was het peil stukken minder. De uitslagen waren: lichtwelter; De Vries (Schiedam) W.o. p. van Den Haag Het duel om de Europese titel zwaargewicht tussen „"V*. zwaarwelter: Rudy Lubbers en de Italiaan Adinolfi zal hoogstwaarschijnlijk Hubbard (Den Helder) wint in september of oktober in de Groenoordhal in Leiden worden door >nterve"he in derde ronde gehouden. vanJ°rna (Amsterdam); mid- Deze hal en het sportpaleis Ahoy waren kandidaat. De Rotterdamse dengewicht: Boers (Amsterdam) accommodatie is evenwel veel duurder dan de Leidse. Indien met \v °or tec"nisch k.o. in twee de Italiaan niet tot overeenstemming kan worden gekomen over de F°u f,van Madur° (Den Hel de Nederlandse plaats van het duel, komt Palermo - keus van de der); halfzwaar: Verhaal (Schie- Italiaanse boksbond - in aanmerking. dam) W P- van Waterman hij was negen maanden niet in de ring geweest. Er is voor prof boksers in Nederland w§inig emplooi, vooral sinds de breuk tussen de NBB en sponsor Hei- neken die voor het Rotterdamse Ahoybeleid een ambitieus pro gramma had ontworpen. Sinds dat streven schipbreuk leed en er niet meer elke maand een profavond werd gegeven, was het armoe troef voor de-weinige professionals in ons land. Glorieus begin Daarom was James Vrij zo ge brand op die weltertitel, waar van de Rotterdammer Aad Jan sen de laatste houder was. Op dringend advies van zijn trainer Theo Hüizenaar zag Jansen er bokste een formidabele vierde ronde, waarin hij in hoog tempo en met enorme series achter Sugar Ray aanjoeg. Het was de inleiding tot de algehele ontluis tering van de Surinamer, lui druchtig aangemoedigd door landgenoten die zich in felge kleurde kledij hadden gehuld en van wie er een in de moordende hitte zelfs een gekleurd wollen petje op zijn hoofd had, dat hij voor geen prijs afzette. Het schreeuwerige volkje wekte zelfs de woede op van James Vrij, immers een "halve". In de vijfde ronde stond James Vrij met opeengeklemde kaken in de ring. Hij leek na die furieuze vierde ronde zichzelf een ronde rust te hebben opgelegd. Maar hij wist dat Sugar Ray ontta- april van dit jaar van af ooit keld was. Ineens flitste een kor- nog een ring te betreden. Wat voor Jansen het einde beteken de, werd voor James Vrij het glorieuze begin. Na twee ronden had Vrij het gezien. Steeds weer bereidde Sugar Ray een aanval voor door het bovenlichaam te draaien en daardoor het raak vlak voor Vrij moeilijker te ma ken. Maar steeds ook stak hij daarbij het hoofd naar voren. Dat vroeg om opstoten, en die te rechtse uit de rechterschou der toen Sugar Ray tegen de touwen stond. Scheidsrechter Meijers telde tot acht en in die korte spanne tijd liep Vrij naar de kant waar de aanhang van Ray zich bevond, balde de vuist en zwaaide die dreigend in de richting van de ineens stil ge worden- supporters van Ray. Vrij later: "De laatste tijd waren die lui minder prettig tegen me. Van onze paardesportmedewer ker ROTTERDAM Twee Rotter damse zakenlieden, de heren Van Nieuwenhuizen, directeur van Nationale Schilderwerken, en De Bruin, directeur van de firma Van Nie Staal op Maat in Barendrecht, bouwden in nog geen twee jaar een dravers- stal op die klinkt als een klok en een van de grootste, zo niet de grootste, in ons land is. De paarden komen uit onder de naam Stal Marco en zijn in training bij Jan van Dooye weerd in Hoofddorp. In Neder land heeft Stal Marco tWeeen- dertig paarden, in Duitsland, bij de Europese kampioensrij der Horst Bandemer, acht en in Frankrijk zijn nog twee paar den in training. Stal Marco is een begrip geworden in de draf- sport. De heren De Bruin en Van Nieuwenhuizen zijn terecht trots dat hun paradepaard Bailly II is uitgenodigd om op de Roose velt Raceway aan de start te verschijnen voor het wereld kampioenschap. De kontrakten voor deze strijd te New York zijn al getekend. Vrijdagmorgen 15 augustus vertrekt Bailly II vanaf Schiphol naar de States. Het is het vijfduizendste paard dat de KLM vervoert, zodat er een feestelijk tintje door de luchtvaartmaatschappij aan wordt gegeven. Bailly II krijgt voor zijn vertrek een prachtige sierdeken. In Amerika komen alleen de grootste dravers ter wereld aan de start. Wat zijn de verwachtin gen? De Bruin: „Het is natuur lijk voor onze stal een grote eer Eigenaar De Bruin (rechts) toont Van Nieuwenhuizen, beide van Stal Marco, de contracten voor Bailly U's optreden op de wereldkampioenschappen in Amerika. daar te mogen starten met Bail ly II. We hopen alleen geen laat ste te worden. Een plaatsje bij de eerste drie, vier is natuurlijk enorm. Wereldkampioen^Delmo- nica Hanover komt ook'aan de start. Bailly II heeft de uitnodi ging te danken aan het feit dat Bailly II met Jan van Dooyeweerd. hij een tijd geleden in het Duitse Recklinghausen achter deze Delmonica Hanover met zeer geringe achterstand tweede werd in de kilometertijd van 1.17.2". Derde maal Het is de derde maal dat een paard, dat in Nederlands eigen dom is, de reis naar Amerika gaat maken. Hairos II met wij len Willem Geersen werd er zelfs wereldkampioen. Enige ja ren geleden kwam Sjeng Hen- drikx met Cherie Spencer aan de start. Jan Wagenaar ontving vorig jaar een uitnodiging om met Henri Buitenzorg te komen, maar sloeg deze af. In juni 1974 werd Bailly II door de Rotterdamse stal aangekocht in Frankrijk voor een bedrag van ongeveer een ton. Het paard won in Nederland en daarbuiten honderdzeventig duizend gul den. John van Nieuwenhuizen: ,3ailly II is zeker geen slechte koop geweest voor onze stal. Maar je moet niet vergeten dat van deze winsom veel afgaat Het deel voor de trainer, onkos ten en het vervoer van het paard, vooral als hij in het bui tenland moet starten". De Bruin: „De reis naar Amerika gaat helemaal op uitnodiging en kost ons niets. Alleen het ver voer van het paard kost al veer tien mille". De stal behaalde tweeëntachtig overwinningen, in 1975 alleen al vierenveertig eerste prijzen. Be halve Bailly II zijn Moneyma ker, Abzac P. en Maarten D ook goede verdieners. In Duitsland werden door de acht paarden in de bekwame handen van Horst Bandemer negenendertig over winningen behaald. De ster in Duitsland is Cooky, die tien maal is gestart en ook tienmaal won. In september wordt in Duitsland de Derby gelopen en voor dit evenement is de hoop van Stal Marco gevestigd op Arron, met 1.22.2 op de kilome ter, die ook nog niet heeft verlo ren. Naar schatting is stal Marco rond een miljoen waard. De Bruin: „We hebben er ook een handelsstal bij. We verkopen ook wel eens wat paarden. Maar als je doorgaat met materiaal kopen, spring je er toch van daag of morgen goed uit".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17