ONTHUTSENDE ONTKNOPING VAN AJAX' BRILJANTE SHOW FEYENOORDS TRAINER: IK HEB PROBLEMEN GESCHAPEN" Korevaar misschien tegen FC Twente RWDM strafte „wandelen" Hulshoff af PSV bleek kwetsbaar Barcelona had een strafschopschutter meer (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Ondanks de aangetaste reputaties van Feyenoord en FC Barcelona in het voetbaltoernooi "Am sterdam 700" ontstond gister avond tijdens de wedstrijd om de derde plaats een weer galoos boeiende demonstratie die bij FC Barcelona werd beheerst door Johan Cruyff en bij Feyenoord door Wim van Hanegem. Beide spelbepalers, sublieme beheersers van de dieptepass, ontwikkelden met hun variabele solo-akties een geweldig sfeertje in het Olym pisch stadion waar alweer bij na vijftigduizend toeschou wers zaten. Zij sleepten alle overigen spelers mee en het zuiverste aanvallende voetbal kreeg gestalte. Dat leverde veel kijkgenot op, waar nog een extra aan werd toege voegd toen de wedstrijd eind igde in 1-1 en strafschoppen moesten beslissen. Barcelona won, ook al faalde specialist bij uitstek Johan Neeskens als laatste schutter. Feyenoords laatste man, de Zuidafrikaan Steve Wegerle, bezweek daar- de mentale druk en de Spanjaarden kregen toen de derde prijs omdat Schnei der als eerste man bij Feye noord evenmin had gescoord. Vooral het optreden van Jo han Cruyff maakte indruk. Vrijdagavond, tegen Ajax, had hij het risico van diep gaan vermeden en bleef zijn aan deel beperkt tot dirigeren op het middenveld. Waarom? Dat antwoord gaf Cruyff gisteren tegen Feyenoord. Ook vanaf het middenveld, maar dit keer veel actiever, zetten zijn snij dende" passjes in de diepte de aanval van Barcelona voortdu rend in beweging en het mocht in die periode slechts een won der heten dat de gammele ver dediging van Feyenoord de score zo lang blank hield. Dick Schneider was de enige die positief opviel, maar Ramljak, Vos en vooral Ausputzer Van Daele stelden teleur. Bij Feyenoord streed Wim van Hanegem een prestigeduel met zichzelf. Ook hij excelleerde als "dirigent" bij Feyenoord en stak in het begin telkens de lont voor de acties aan. Vooral Kreuz - een spits die eigenlijk geen spits is - en Vreijsen kre gen volop de mogelijkheid daarvan te profiteren, maar zij faalden. Wim van Hanegem loerde lange tijd op dit mo ment: Cruyff en Neeskens trapten beiden in een fantasti sche manoeuvre van de balvir tuoos waarbij Neeskens nog extra vernederd werd toen de bal tussen zijn benen door ging. Van Hanegem grijnsde en het publiek raakte in exta se. Boeiend Het tweegevecht tussen Cruyff en Van Hanegem greep ook de andere spelers en het spel ont wikkelde zich zoals te ver wachten viel: aanvallend, boeiend vooral door de klasse die in het veld stond en span nend omdat de score niet ver uiteen liep. De eerste die in negentig minuten sterk wisse lend voetbal, een treffer pro duceerde, was Johan Cruyff. Na een van zijn - nu wel - gevaarlijke uitbraakpogingen stopte Van Daele hem abrupt Een vrije trap dichtbij het strafschopgebied was vanzelf sprekend. Met de buitenkant van zijn rechterschoen stuurde de lakonieke Cruyff de bal over het muurtje waar Dick Schneider zijn hoofd oprichtte en het leer beroerde. Doelman Treytel - betrouwbaarder dan Reitsma, die vrijdag tegen RWDM speelde - "lag" ver keerd in de lucht: 1—0. FC Barcelona wijzigde na de rust bijna niets in het elftal. Cruyff die, zoals afgesproken, in de tweede helft vervangen De defensie van Feyenoord speelde niet sterk. Johan Neeskens bewijst dat door zowel Van Daele als De Jong „te laten staan". zou worden, bleef. Maar bij Feyenoord Van Hanegem niet Volgens trainer Brzezanczyk omdat hij een knieblessure had opgelopen. "Risico's lo^en mag in een voorbereidingstijd niet. Dat doen we straks wel in de competitie", zei de Pool. Ramljak (gekwetste achilles pees) verdween ook. Everse verving hem en voor Van Ha negem speelde van der Lan den. Brzezanczyk: "Langzamer hand krijg ik een goed over zicht van de mogelijkheden in de aanval". Een ding is zeker: zijn experimenten om Vreijsen als linksbuiten voor Kristen- sen op te stellen, is goed uitge pakt. De kleine Brabander nam erg veel initiatief, evenals de Zuidafrikaan Steve Weger- Ie trouwens. Maar zijn manier van de bal afgeven, wordt nog te weinig begrepen. Brzezanc zyk hierover: "Ik heb nieuwe problemen voor de toekomst geschapen, dat weet ik. Maar elke trainer zal blij zijn met deze ontwikkeling. De moge lijkheden om te veranderen zijn met deze selectie aanwe zig". Opvallend bij Feyenoord was het dat wederom niet de aan vallers de stand kort voor tijd gelijktrokken maar twee ver dedigers (Vos en Schneider) die elkaar in vooruitgeschoven positie over de hele breedte van het veld vonden. Het schot van Schneider was zo verras- Schrik op de gezichten van de Feyenoorders die de muur vormden, waar van Johan Cruijff zich niets aantrok. Met effect stuurde hij de bal richting Treytel en Dick Schneider (tweede van rechts) be roerde het leer met zijn hoofd zodat zijn doelman kansloos was. send hard dat doelman Mora finaal over de bal dook.(l—1). En zo bleef het tot het einde, waarna strafschoppen Barce lona tot winnaar verklaarden. Voor Barcelona werden de strafschoppen genomen door Marinho, Rexach, Cruyff, Marcial, Neeskens (gemist). Voor Feyenoord schoten raak Kreus, Van Daele, Vreyser en misten Schneider en Steve We gerle. De opstellingen waren: Feyenoord: Treytel; Schnei der, Van Daele, Ramljak (Everse), Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem (Van der Linden); S. Wegerle, Kreuz, Vreijsen. Barcelona: Mora; Rife (Asen- si), Miguelli, Marino, De la Cruz; Tome, Neeskens; Here dia (Rexach), Cruyff, Sotil, Marcial. e sportredactie) DEN HAAG Joop Korevaar kan misschien de eerste com petitiewedstrijd tegen FC Twente, thuis, weer meespe len met FC Den Haag, maar eerder beslist niet. Hierdoor mist de Haagse verdediger, die ook het afgelopen week einde niet in actie kwam, een fors deel van de voorberei ding. Korevaar heeft last van een dijbeenspier, die tegen Quick Boys geforceerd werd. Daarna is de pijn op de Joegoslavische toernee teruggekeerd. Zijn commentaar: „Ik ben mis schien te snel begonnen. Begin deze week worden er foto's van mijn blessure gemaakt en waarschijnlijk weten we dan hoe lang het herstel precies gaat duren". AMSTERDAM Twaalf minuten voor het einde van het succesvolle toernooi „Amster dam 700" leek Ajax nog een zekere winnaar. De stand was 2-1 voor de Amsterdamcrs, gevolg van een wervelende show van spec taculair voetbal op hoog niveau. RWD Mo lenbeek, de Belgische kampioen, kon slechts tijdelijk verzet plegen, dat echter volkomen was verdwenen in de onthutsen de ontknoping van deze toernooifinale, toen eerst de gelijkmaker, door Nielsen, ont stond uit een door Suurbier veroorzaakte strafschop. Het wakkere RWDM stootte on verwacht en meedogenloos door en ontke tende een helse wervelstorm van aanvallen, waarvoor Ajax finaal bezweek. Drie prach tige treffers (twee van Teugels en een van Desanghere stootten het voetstuk omver waarop Ajaxzich bevond. Deze ontknoping was triest voor Ajax. Het nieuwe elftal van Kraay had alles gedaan om bij het publiek een goed figuur te slaan. Dit was immers de grote kans om vertrou wen te kweken. Hoewel het toernooi door een zwak slot niet gewonnen werd, moet toch gesteld worden dat Ajax grotendeels in zijn opzet is geslaagd. Ook de finale begon met sprankelende ac ties van Amsterdamse zijde, ondanks het feit dat Ajax een achterstand moest incasse ren. Een niet afdoende weggewerkt schot strafte Nielsen nuchter af: 0-1. Ajax liet zich niet uit het ritme halen en speelde onverdroten verder. Speels, gretig, maar vooral inventief. Dat leidde tot zeer spectaculaire momenten, zoals toen Geels doelman De Bree ontweek maar tegen de paal schoot en zoals toen Meijer ook het houtwerk beroerde en Steffenhagen in twee de instantie de lat raakte. Verrassend aan- valsvoetbal, waaraan een dimensie werd toe gevoegd door een kopbal van Geels, die de Belg Dumont nét voor de doellijn te pakken kreeg. Beloning Zoveel pech kon Ajax geen parten blijven spelen en in de 32e minuut bleek dat juist. Doorzetter Steffenhagen trok zich niets aan van drie verdedigers in zijn buurt en besliste koel: 1-1. Het was de beloning voor de wilskracht van dit Ajax. Kort na het begin van de tweede helft leek de beslissing zelfs te zijn gevallen. Linker spits Geert Meijer de ontdekking van dit toernooi werd vanuit de tweede lijn de diepte ingestuurd, orltweek zeer snel zijn belager en leverde de bal hoog voor het doel af. Doelman De Bree aarzelde en Geels stak zijn hoofd naar voren: 2-1. De voorsprong was bereikt met een grote inzet en niemand geloofde eigenlijk meer in een ommekeer. Daarvoor speelde Ajax te sterk. Maar de Belgische ploeg zette onder tussen zijn fuiken uit en liet Teugels enkele voorpostgevechten afwikkelen. Na de gelijk maker van Nielsen twaalf minuten voor tijd streden de Belgen met al hun felheid. Ausputzer Hulshoff maakte in die periode bovendien de fout zich niets meer van verde digen aan te trekken en alles op de aanval te zetten. Daardoor raakte de organisatie bij Ajax zoek en werden Desanghere en twee maal Teugels de'helden die aan hun terug tocht naar de middenstip mochten beginnen. Het toernooi, „Amsterdam 700", leverde een apotheose op waar alleen in dromen patent op schijnt te bestaan. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 14 Nielsen 0-1, 32 Steffenha gen 1-1, 57 Geels 2-1, 78 Nielsen (strafschop) 2-2, 87 Desanghere 2-3, 89 Dumont 2-4, 90 Teugels 2-5. Scheidsrechter: Taylor (GB). Ajax: Schrijvers; Suurbier, Hulshoff, Dus- baba, Krol; Steffenhagen, Notten, Mühren (Van Dord); Tscheu La Ling (Kok), Geels en Meijer. RWDM: De Bree; Dumont, Bjerre, Desang here, Martens; Nielsen, Bloemberg, Polleu- nis; Koens, Wismann (Wellens), Teugels. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Als de resulta ten van de Nijmeegse voetbal- driedaagse als graadmeter kunnen dienen voor de aan staande zondag startende competitie, staat het Nijmeeg se voetbalvolk heel wat te wachten. In de finale van het eigen jubileum-toernooi ver sloeg NEC, de nieuweling in de ere-divisie gisteravond de trotse landskampioen PSV met 2-1. PSV heeft NEC de zege beslist niet cadeau gegeven. De Eind- hovenaars deden er vooral in de tweede helft alles aan de achterstand van 2-0 opgelopen door doelpunten van Wim Meijers in de 24ste en Johan Zuidema in de 47 ste minuut, weg te werken. De wedstrijd kreeg door de inzet van PSV een grimmig karakter, dat re sulteerde in gele kaarten voor Gerry Deijkers van PSV en Johan Zuidema van NEC, die heel wat meer indruk maakte dan in de wedstrijd tegen Everton, vorige week woens dag. De ex-speler van FC Twente hield zich gisteravond tegen PSV veel meer met aan vallende acties bezig en was een voortdurend gevaar voor de defensie van de Eindhove- naars. Hoewel de aanval van NEC duidelijk kracht en leng te ontbeert, lijken de offensie ve mogelijkheden van de Nij meegse club toch aanmerke lijk vergroot. Het offensieve deel van PSV daarentegen blijft in vergelijking met het vaak voortreffelijk opererende middenveld en de verdediging ver beneden de maat. Kans Wel slaagde Lubse er in de 57ste minuut in na een kopbal van Edström (wie anders?) de uitmuntende doelman Harry Schellekens te passeren (2-1), maar verder kwam PSV niet, ondanks schitterende moge lijkheden. De allerbeste kans was voor René van de Kerk hof, die twee minuten voor. het einde tegen de lat knalde. Verliepen de zaken aanvallend niet geheel naar wens, ook verdedigend bleek de lands kampioen toch nog onver wacht kwetsbaar. Zo liepen Pleun Strik, de nieuwe voor stopper na het vertrek van Björn Nordqvist en Adrie van Kraaij elkaar in de weg bij het tweede doelpunt van NEC. Maar reden voor paniek is er geenszins. Immers het beste paard struikelt wel eens... In de strijd om de derde plaats bleef Anderlecht, dat eerder met 3-0 had verloren van PSV, met 3-2 de baas over Everton. Pas nadat de Deen Andersen, Coeck en Peter Ressel drie maal hadden gescoord, zorgde David Smallman en Mike Dob- son voor Engelse tegentref fers.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13