Duizenden Surinamers melden zich voor reizen op afbetaling naar Nederland CcidocSommit Regeling voor Jninder jarigen reel te strak" NIXON KRUIPT UIT Z'N SCHULP Britten winnen ballroomdansen Proces wacht gevolmachtigd minister Suriname KATTEKWAAD lATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT -1* Bt gewraakte bericht in het officieel orgaan van het ibinet van de gevolmachtigd minister van Suriname. 'oycot alternatieve hulpverlening DEN HAAG Surinames gevolmachtigd minis ter W. van Eer staat waarschijnlijk binnenkort een proces wegens smaad te wachten. In het officiële o van de gevolmachtigd m Nieuws Bulletin van deze ween., sumu op een opvallende plaats een bericht waarin met grote droefheid werd vastgesteld "dat de V.A.K. Robles misbruik maakt van de laatste weeën van de Republiek Suriname, door om zuiver financieel gewin ten nadele van de Republiek Suriname landgenoten te ronselen, ten voordele van het Koninkrijk der Nederlanden". De heer A. Robles, directeur van het Rotterdams verzekeringsbureau, dat in het bericht wordt genoemd (bijkantoren in Suriname, voelt zich in zijn goede naam en eer aagetast. Hij heeft kon- takt opgenomen met zijn juridisch adviseur die thans in het buitenland verblijft om stappen te ondernemen tegen de gevolmachtigd minister van Suriname. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De activiteiten die wij in Suriname hebben ontplooid om mensen op afbe taling naar Nederland te ver voeren is niets nieuws. Alle luchtvaartmaatschappijen doen dat. Reeds jaren financieren wij reizen. Ook vanuit Neder land naar Suriname en vanuit Suriname naar bijvoorbeeld Co lombia en Venezuela". De heer Robles is duidelijk verbolgen over het bericht dat in het Suri naams Nieuwsbulletin heeft ge staan. Indirekt zou uit de mede deling in het officiële orgaan van het kabinet van de gevol machtigd minister van Surina me de indruk worden gewekt dat zijn firma de trek van Suri namers naar Nederland zou sti muleren en hij zich aan ronsel praktijken zou schuldigmaken. „Het is onzin,om te stellen dat wij de trek hierheen versnellen. De mensen die zich bij ons heb ben aangemeld, zouden tóch ko men. Misschien niet nu maar over een maand. De vrees in Suriname over de ontwikkelin gen na de onafhankelijkheid is groot. Een vrees die naar mijn mening volkomen ten onrechte is. Men leeft in Suriname thans in een angstpsychose. De men sen willen hier naar toe zwem men als het mogelijk zou zijn", aldus de heer Robles. Via een uitgebreide reclame campagne begon de firma van de heer Robles twee maanden geleden de bewoners van Suri- ten van zijn diensten. Over de suggestie in het bericht van de gevolmachtigd minister dat er sprake zou zijn van ron selpraktijken zegt de heer Ro bles: „De Surinaamse regering is op de hoogte van onze activi- Met diepe droefheid geven wij kennis van het feit dat de V.A.K. Robles misbruik maakt van de laatste weeën voor de geboorte van^ de Republiek Suriname, door om zuiver financieel gewin ten nadele van de Republiek Suriname landgenoten te ronselen, ten voordele van het Koninkrijk der Nederlanden. De heer A. Robles: geen bezwaren van de zijde van de Surinaamse regering. name er op attent te maken dat zij op afbetaling naar alle be stemmingen konden reizen. In lokale kranten verschenen re gelmatig advertenties. Via de ra dio werd de reisboodschap rij kelijk uitgestrooid over de hoofden van de onzekere Suri namers. Het resultaat bleef niet uit. Volgens de heer Robles heb ben duizenden Surinamers zich aangemeld als potentiële klan teiten. In Suriname heeft nie mand bezwaar aangetekend. Ronselpraktijken worden bedre ven door de pensionhouders die reizen aanbieden gekoppeld aan een verplicht verblijf in hun pensions dat dan betaald wordt door de gemeenten. Wat wij doen is echter in feite een per soonlijke lening verschaffen". Worden vooral niet de sociaal- zwakkeren in Suriname voor de gek gehouden door hun het aan lokkelijk vooruitzicht van een reis naar Nederland aan te bie den, terwijl het vrij zeker is dat ze straks bij aankomst in Neder land geen werk of huisvesting kunnen vinden, en misschien zelf niet aan hun verplichtingen kunnen woldoen? De heer Robles: „Degenen die zich hebben aangemeld komen niet uitsluitend uit de groep van de sociaal-zwakkeren in Surina me. Het zijn ook ambtenaren, technici en onderwijzers, waar van redelijkerwijs kan worden aangenomen dat ze in Neder land wel aan de slag kunnen. Deze mensen hebben geen ver trouwen in de toekomst en wil len het land dus verlaten. Als ze nu niet gaan, dan doen ze dit wel over een of twee maanden. In ieder geval wel voor de onaf hankelijkheid van Suriname op 25 november. Tekort aan vervoerscapaciteit zal zich volgens de heer Robles niet voordoen: „De KLM wil graag iedereen vervoeren. Extra toestellen worden zonder veel moeite ingezet. De KLM ver dient goed aan de lijn Paramari bo-Amsterdam. Het is de meest rendabele lijn in het hele KLM- Vakantie zit er weer op HOEWEL ER AL HEEL WAT ouderen en jongeren deze of vorige week in tropische hitte hebben moeten namijmeren over de vakan tie 1975, gaat maandag toch voor de grote massa het gewone leven weer beginnen. De jongste generatie schooljeugd gaat maandag meer of minder opgewekt de schoolpoort binnen om te ontdekken dat hun klas de jaarlijkse „grote beurt" gekregen heeft en dat boeken, schriften, de meester en de juffrouw de hete zomer van 1975 hebben overleefd. Op kantoren staan er maandag minder bureaustoelen leeg en het bordje „wegens vakantie gesloten" prijkt achter minder winkelrui ten. Er gaat weer wat meer binnenlands-politiek nieuws binnen druppelen, beste bewijs dat het korte stille seizoen er ook voor „Den Haag" weer op zit En binnen zeer afzienbare tijd zullen ons als „heel belangrijk" weer zaken worden opgedrongen, die afgelopen weken zo betrekkelijk bleken. Dat is altijd al zo geweest: het snelle levenstempo van onze tijd heeft deze tendens alleen maar verhevigd. TOCH VALT TE HOPEN, dat zo'n rustpunt in het gewone leven want die betekenis heeft de grote vakantie velen een beetje blijvend leert te kunnen relativeren. Regen, zon, bos en zee, in contact komen met natuur en de culturele erfenis van het verleden zijn uiteindelijk belangrijker dan vele dingen waarover we ons de komende tien maanden weer druk gaan maken. Zo'n zomerse onderbreking van de gewone sfeer, met haar 40- of meer uur per week, produktief doen, en televisiekijken of polarise ren in de tijd die van de werkdag overblijft, heeft velen in staat gesteld te ontdekken wat ze in hun leven eigenlijk missen. De kwestie is alleen om, nadat men weer aan de slag is gegaan, er ook een beetje naar te durven leven. EEN SERIEUS VOORNEMEN daartoe maken, als het leven zelf er bijna opzit, is immers gegarandeerd mosterd na de maaltijd. Weeroverzicht Weersvooruitzichten voor maan- Aantal uren zon: 6 tot 14. Min. dag, opgesteld door het KNMI. ITgS Kans op een lokale onweersbui <jen en iets minder hoge temperatu- WEERSBERICHTEN TRECHT (ANP) De alterna- eve hulpverleners in ons land an de nieuwe regeling voor weggelopen minderjarigen" n staatssecretaris H. J. Zee- tlking (Justitie) boycotten. In n verklaring van de mandaat- oep „Rechtspositie Minderja- fen" van het landelijk overleg n alternatieve hulpverleners, ggen de hulpverleners, dat zij or de regeling van de staats- cretaris voor een voldongen t zijn gestel.d >e regeling zoals die nu wordt presenteerd, is nog strakker, n die indertijd door de heer astra van Loon (voormalig latssecretaris van Justitie) werd voorgesteld. Over de rege ling is geen overleg geweest met de alternatieve hulpverleners," aldus de verklaring. Zij vrezen dat de nieuwe regeling gaat werken als een middel om de alternatieve hulpverlening te controleren. „Wij zijn niet tegen controle, integendeel. Deze kan •zinvol zijn als zij wordt toege past op het gehele terrein van de hulpverlening en de gezond heidszorg. Eenzijdige justitiële controle op weglopers is echter onaanvaardbaar," aldus de ver klaring. Minister over endtij d aan ymbiose 'an onze radio- en tv-redactie) tnders dan de vragensteller" «ft minister Van Doorn van RM geen inzicht in de mening in "grote groepen van onze ivolking", aldus de minister antwoord op vragen van het HU-lid in de Tweede Kamer, rs. G. van Leijenhorst, inzake toewijzing van zendtijd aan stichting Symbiose en de eigering aan Geestelijke eerbaarheid. een kribbig antwoord legt de inister uit, waarom hij wel in Symbiose en niet aan de ichting Geestelijke Weerbaar- iid zendtijd heeft verleend, aarover bij "grote groepen" ivreemding zou zijn gewekt, inister Van Doorn wil echter discussie over Symbiose niet iropenen, zolang een beroep n de NOS bij de Kroon niet afgehandeld. De NOS is van ening dat de uitzendingen van (mbiose reeds in voldoende ate voorkomen in de program a's van andere zendgemach- Iden. e minister, die voorts van me ng is; dat de NOS geacht kan orden in voldoende mate te •orzien in behoeften van be- lalde stromingen, blijft bij zijn de Medianota uitgesproken lorkeur voor een sprekershoek j de NOS, die per 1 oktober •u worden ingevoerd. Olieregeling visserij DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de oliefinancie- ringsregeling voor de visserij verlengd tot 31 december. De regeling gold tot 1 juli van dit jaar. De staat garandeert lenin gen voor de aankoop van zware olie tot vijftig gulden per dui zend liter, en van gasolie tot vijf cent per liter. Man met kiespijn wil poHtie te lijf MAASTRICHT (ANP) - De ge- meentepolitie van Maastricht heeft in de afgelopen nacht een 29-jarige Maastrichtenaar gear resteerd die de politie met een soort sabel te lijf wilde. De man had de GGD bezocht omdat hij naar zijn zeggen enorme kies pijn had. Omdat de GGD-func- tionaris geen gehoor gaf sloeg hij enkele ruiten van het ge bouw in. De GGD-ambtenaar waarschuwde toen de politie die de man overmeesterde en mee nam naar het bureau. Hij werd geverbaliseerd wegens dronken schap, verzet tegen politie en wegens het illegaal in bezit heb ben van een wapen. VS-ECONOMIE De Amerika nen schijnen meer vertrouwen te krijgen in de economische toekomst van hun land. Volgens een opiniepeiling meent 77 pet van de ondervraagden dat de VS zich in een recessie bevin den. Dit percentage was in mei nog 85. CHELMSFORD/ENGELAND (AP) De 2-jarige Kelly-Jane Hatch voelde haar bloeduitstortingen gistermorgen nog een beetje: ze was even daarvoor in het ziekenhuis behandeld omdat ze vanuit haar slaapkamerraam een drie meter diepe duik in een leeg vijvertje had genomen. Maar de pijn belette haar niet om een fotograaf met s teenjes te bekogelen en vervolgens de keuken onder water te zetten toen ze probeerde in de wasmachine te klimmen. De kleine Kelly heeft in haar korte leventje al heel wat uitgespookt, ze heeft ondermeer vergeefs getracht de kat te „marineren" in een sausje van eieren, meel en jam; gepro beerd haar jonge hondje in de oven te braden nadat haar vader voor de grap had opgemerkt „onze voorraadkast is leeg, nou moeten we de hond maar opeten"; haar katje op de draaitafel van de stereo-installatie laten ronddraaien. Tussendoor heeft zij haar ouders met eieren bekogeld, een halve fles rum leeggedronken en geprobeerd het gras bij het huis wit te verven. „Ze is op het ogenblik een beetje moe," zo verklaarde Kelly-Jane's geteisterde moeder Elaine, „Daarom is ze zo zoet Meestal loopt ze rond met een mes. In het Engelse Norfolk slipte vannacht een vrachtwagen toen hij plotseling moest remmen. De wagen dreigde van het viaduct te vallen, maar bleef steken. De chauffeur kwam wonderwel met enkele schrammen vrij. Turkije plaagt Amerikanen WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse personeel van de militaire bases die Turkije twee weken geleden heeft over genomen, staat bloot aan aller lei kleine plagerijen. Zo liggen nog 35 postzakken onafgehandeld op het vliegveld van Ankara. Het personeel van de basis Diyarbakir kan geen verse groenten inkopen, terwijl op de basis Maramursel tankau to's met dieselolie niet worden toegelaten. Volgens de Turken zijn deze twee gevallen het ge volg van de omstandigheid dat de Amerikanen bepaalde lokale belastingen niet zouden hebben betaald. VERKOOP VAN EXCLUSIEF T. V.-INTERVIEW SAN CLEMENTE/CALIFOR- NIË (UPI) Richard M. Nixon heeft de eerste verjaardag van zijn dramatische bekendmaking dat hij Het Witte Huis ging verlaten, voorbij laten gaan zoals hij het hele jaar in stilte heeft laten verstrijken. Er zijn echter aanwijzingen dat hij uit zijn schulp begint te kruipen. Vorige week trad de ex-presi- dent op als gastheer voor onge veer twintig medeleden van het „Cave Man Camp," een groep die elk jaar in een afgelegen oord ten noorden van San Fran cisco bijeenkomt. Nixon werkt ongeveer zes uur per dag aan een boek waarvan de rechten al zijn verkocht aan een uitgever in New York. Hij bespreekt er vermoedelijk zijn hele openbare loopbaan in en zal er zijn gedrag in het Water- gateschandaal in uiteenzetten. De televisie-omroep NBC ont hulde deze week dat Nixons agent, Irving Lazar, onderhan delt over de verkoop van een exclusief vraaggesprek met de ex-president op de televisie. De algemene gezondheidstoe stand van Nixon is zodanig, dat hij ongeveer een keer per week golft. Hij is echter 22 pond te licht, is snel vermoeid en heeft twaalf uur slaap per nacht no dig. SCHEVENINGEN (ANP) - Het Britse paar Richard en Janet Gleave is evenals vorig jaar winnaar geworden van de Eu ropese Kampioenschappen Ballroomdansen voor professio nals 1975, die gisteravond in het Kurhaus in Scheveningen werden gehouden. Ook de twee de plaats was voor Engeland. Nederland maakte op dit kam pioenschap geen slechte beurt: John de Boer en Gemma Kaak uit Zandvoort wisten op een eervolle vierde plaats beslag te leggen. Het Europees professional dans- kampioenschap werd na acht jaar onderbreking weer in Ne derland gehouden. In 1966 vond dit kampioenschap plaats in de Haagse Dierentuin en een jaar later volgde het Europese pro fessionele latin-american dans- kampioenschap in Treslong in Hillegom. Mislukte poging om schippersbeurs te bezetten ROTTERDAM (ANP) Zeven organisaties van particuliere schippers hebben gistermiddag getracht de schippersbeurs in Rotterdam te bezetten. Het lag in de bedoeling de afroep van het werk te verhinderen. De enkele honderden schippers, die op de beurs naar werk zoch ten, zagen meer brood in de aangeboden vracht dan in vage beloften van de organisaties. Toen de bestuurders van de bonden de afroep wilden ver hinderen, keerden de schippers het podium vanwaar de organi satoren hun leden toespraken de rug toe en probeerden zij een vrachtje in de wacht te slepen. De actie van de organisaties was bedoeld als een protest te gen de plannen van de regering het binnenlandse bevrachtings stelsel, de zogenaamde evenredi ge vrachtverdeling, af te schaf fen. Vrouw in woning doodgeschoten ROTTERDAM (ANP) In Rot terdam-Zuid is gistermorgen een 44-jarige vrouw in haar wo ning doodgeschoten. De dader is vermoedelijk een 45-jarige Turk, met wie de vrouw tot voor enkele jaren een zakelijke relatie had. De man wilde al geruime tijd met het slachtof fer trouwen. Twee jaar geleden poogde hij haar met behulp van enkele landgenoten te onvoe- ren. De vermoedelijke dader werd vorig jaar per vliegtuig het land uitgezet Drie weken geleden stond hij weer met zijn koffers voor de woning van de vrouw. Zij wilde hem niet ontvangen en er ontstond ruzie waarbij de man een mes trok. Bang voor eventuele gevolgen woonde de vrouw sindsdien niet meer in haar woning. De vier kinderen uit een vroeger huwelijk had zij bij haar moeder ondergebracht Gistermorgen om half tien kwam ze weer naar de woning. Zij sprak met haar buurvrouw en ging de woning in. De buur vrouw hoordeonmiddellijk daarna een schot. De politie trof het slachtoffer lëvenloos op de grond in de woonkamer aan. De vermoedelijke dader was kort voor de schietpartij in de omgeving van de woning gesig naleerd. De Rotterdamse politie verwacht hem binnenkort te kunnen aanhouden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7